Sierra Leone is nog steeds een hel PZC feiten en meningen Pakpahan onbuigzaam in strijd voor de kwetsbaren Bintang ondernam vanuit cel acties tegen Soeharto Eurotreur 26 mei 1948 Tegenstanders president Kabbah voeren in afgelegen gebieden een schrikbewind dinsdag 26 mei 1998 Een aantal leden van het Europarlement spant zich bijzonder in om rond verkiezingen veelge hoorde borrelpraat over zakkenvullerij te voor zien van een hoog realiteitsgehalte. De Rekenkamer Luxemburg is met een rapport naar buiten gekomen over gesjoemel door Europariemantariërs met onkos tenvergoedingen en salarissen voor assistenten. De in houd geeft opnieuw extra lading aan het begrip Euro- treur. De handelwijze van de volksvertegenwoordigers die zo nijver pendelen tussen Brussel en Straatsburg is zowel lachwekkend als tot grote somberheid stem mend. De ogen zijn hoe dan ook maar moeilijk droogte houden bij het vernemen van een systeem van vergoe dingen waarbinnen het mogelijk is dat een parlementa riër zijn grootmoeder op de loonlijst zet en zelf via een omweg incasseert. Pecunia non olet. Rond het parle ment hangt wèl een bedompte lucht. Het is de zoveelste maal dat het Europarlement zichzeli in opspraak brengt. Vorig jaar onthulde de Britse BBC via de televisie dat veel dames en heren afgevaardigden op de laatste vergaderdag van de week nog even gauw de presentielijst tekenden om vervolgens, verzekerd van uitbetaling van hun vergoeding voor die dag, ge haast in de richting van station of vliegveld te gaan en huiswaarts te keren. Steeds na openbaarmaking van dit soort aangelegen heden wordt vanuit het Europarlement ach en wee ge roepen en zweert men dure eden over beterschap. Maar de praktijk is weerbarstig. De volksvertegenwoordi gers die geacht worden een deel van de wereld te verbe teren, weten blijkbaar niet hoe bij zichzelf te beginnen. Het heeft er veel van weg dat zijwaar ze in gebreke blij ven bij het opvijzelen van het democratisch gehalte van Europa, hun energie vooral steken in behartiging van het eigen belang. Aanstonds na de laatste onthullingen liet een woord voerdervan de Nederlandse Christen Democraten we ten dat mevrouw Hanja Maij-Weggen tot de Europarle mentariërs hoort die een familielid in dienst heeft. Zij heeft met haar dochter een reëel arbeidscontract waar reële prestaties tegenover staan, zo verzekerde hij. Het gaat niet aan die verklaring zonder meer als onwaar te betitelen, maar zij is tekenend voor de mentale instel ling van mevrouw Maij. Haar arrogantie is groter dan haar vermogen om in te schatten dat begunstiging van familieleden, of dat nu onrechtmatig gebeurt of niet, al tijd onwijs is. Onvermijdelijk rijst de vraag of Maij-ju nior niet in staat is op eigen kracht aan een redelijke baan te geraken. En of - als ze dat niet kan - uitgerekend zij de beste medewerkster is die Maij -senior kan vinder, voor de vervulling van ongetwijfeld gewichtige werk zaamheden. De Europarlementariërs die in deze dagen het optreden van hun rommelende collega's bewenen, zouden de tra nen maar snel moeten wegwissen. Dat scherpt de blik En een helder oog is hard nodig om drastisch een eind te maken aan de onfrisse praktijken van minder geachte afgevaardigden, die talrijk zijn. Eieren gestolen In Amsterdam zijn 12.600 eie ren verpakt in 35 kisten gesto len, met de tweetons vracht wagens waarin ze werden vervoerd. De wagen is latei- leeg teruggevonden. VS steunen Israël De Verenigde Staten zijn be reid de jonge staat Israël een lening van honderd miljoen dollar te verstrekken. Met het geld kan de joodse staat wa pens kopen en voor onderdak zorgen voor de 15.000 ont heemden die maandelijks van uit Europa naar Israël komen. Ondertussen gaat de strijd tus sen Israël en de Arabische lan den nog steeds door, ondanks een oproep van de Veiligheids raad van cle VN tot een staakt- het-vuren. In de Nederlandse Eerste Kamer heeft het com munistische lid Van Santen aan de regering gevraagd de staat Israël te erkennen. Lenstra geblesseerd Abe Lenstra speelt niet mee met het Nederlands Elftal te gen Noorwegen. De Friese in ternational raakte zondag in de wedstrijd Heerenveen- EDO geblesseerd. Ook zijn vervanger in Oranje, DOS- speler Bas Temming, heeft de reis naar Scandinavië moeten afzeggen. Hij zakte dooi' zijn enkel toen hij uit. de bus stapte. ADO'er Glavan is nu opgeroe pen om de linksbuitenplaats in te nemen. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00. franco per post 125,50; per maand 34.75. per jaar 366,50. franco per post 485.00. bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2.50 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr. 3754316 t n v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs per advertentie 27,60, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities; tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7- meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B,V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV door Gerard Chel De Indonesische vakbondsleider Muchtar Pakpahan. foto ANP van onze redactie buitenland Vakbondsleider Muchtar Pakpahan (44) zat jaren lang in de gevangenis voor zijn kritiek op het regime van de vo rige week afgetreden president Soeharto. Pakpahan is licha melijk een gebroken man, maar geestelijk toonde hij zich de afgelopen jaren onbuig zaam. Tijdens zijn verblijf in de ge vangenis of onder politiebewa king in het Cikini-ziekenhuis gaat hij door met zijn werk voor de niet-erkende vakbond SBSI (Welvaart). Vanuit de cel werft Pakpahan leden en fond sen. Muchtar Pakpahan komt ter wereld in Pematang Siantar in de buurt van Medan op Noord- Sumatra. Zijn ouders zijn klei ne boeren en geven Muchtar een christelijke opvoeding. Hij wordt lid van de protestants- christelijke Batakse kerk. Hij studeert vanaf 1981 rech ten aan de universiteit in Me dan. In 1989 begint hij aan de universiteit van Jakarta een studie politieke wetenschap pen, waarin hij in 1993 zijn doctorsgraad behaalt. In die tijd heeft Pakpahan verschil lende bijbaantjes. Zijn job als chauffeur op een betjah (fietstaxi) levert een belangrij ke bijdrage aan zijn niet afla tende betrokkenheid bij de sociaal kwetsbaren in de sa menleving. Advocaat Later werkt hij als correspon dent voor het dagblad Sinar Harapan en heeft hij een prak tijk als sociaal advocaat voor arbeiders en boeren in Medan. Daarna doceert hij rechten aan de universiteit in Medan en Ja karta. Maar Pakpahans be langrijkste functie is het voorzitterschap van de onaf hankelijke vakbond SBSI (Serikat Buruh Sejahtera In donesia), die in 1992 wordt op gericht. Pakpahan wordt in 1994 gear resteerd en veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens 'subversieve activiteit'. De be schuldigingen stoelen op zijn teksten over arbeidsomstan digheden, wetgeving, sociale en economische ongelijkheid, politiek en mensenrechten kwesties in Indonesië en Oost- Timor. Een aantal van deze 'subversieve teksten' ver schijnt in een boek dat Pakpa han in de gevangenis schrijft tijdens zijn detentie van au gustus 1994 en mei 1995, en als songteksten op een muziekcas- sette. In mei 1995 beveelt het Hoog gerechtshof zijn vrijlating we gens een procedurefout. Maar in juli 1996 pakt de politie hem weer op als Soekarno's dochter Megawati Soekarnopoetri door de regering wordt afgezet als leidster van de oppositie partij PDI en haar aanhang het partijhoofdkwartier in Jakarta bezet. Het nieuwe proces tegen Pak pahan begint in december 1996. Lange tijd hangt hem de doodstraf boven het hoofd. Maar begin dit jaar zijn de aan klachten al lang niet meer de zelfde als die bij zijn arrestatie. Internationaal wordt actie ge voerd voor zijn vrijlating en voor medische behandeling in het buitenland. Pakpahan lijdt aan allerlei ziektes en kwalen. In 1997 krijgt hij tuberculose en verder lijdt hij aan migraine, hoge bloeddruk, duizelingen en ge- voelsuitval in rechterarm en - hand. In maart van dit jaar krijgt Pakpahan de Geuzen penning van de Stichting Geu- zenverzet. Zijn vrouw en zoon nemen de prijs in Vlaardingen in ontvangst. ANP Monique Nagekelke kan het niet bevatten. „Kinderen van dertien van wie een hand wordt afgehakt, een omaatje van zestig van wie een arm wordt afgeslagen, een vrouw- zonder oren, jongens van vijf tien zonder voeten". Ze bootst de geluiden na. „"Lsjop, tsjop er af. Kippevel krijg ik daarvan. Onvoorstelbaar." Nagelkerke is coördinator voor Artsen zonder Grenzen in het West-Afrikaanse Sierra Leone. Daar woedt, sinds in februari rebellenleider Paul Koroma met geweld uit hoofdstad Freetown werd verdreven, een guerrilla oorlog. Het Verenigd Rebellen- front van Koroma pleegde in mei '96 een staatsgreep waarbij president Ahmad Kabbah werd verjaagd. Met hulp vanEcomog, de Westafrikaanse vredes macht, kwam Kabbah in febru ari weer aan de macht. Maar de orde is nog lang niet terugge keerd. Integendeel, in de bosrijke bin nenlanden van het land woedt een ware guerrillaooi-log. Groe pen rebellen - al dan niet beho rend tot Koroma - vallen bijna dagelijks dorpen binnen, plun deren het leeg, steken huizen in brand en vermoorden, marte len, verminken en verkrachten de dorpsbewoners. Het lijkt er op dat de bevolking de dupe wordt van de machtswisseling. Van het vorig jaar in gang gezet te vredesproces - met onder meer programma's om de kind soldaten te ontmantelen - is niets meer over. Opgejaagd De verhalen die Monique Na gelkerke optekent uit de mon den van de overlevenden zijn gruwelijk. Dorpelingen wor den gedwongen de rebellen te helpen. Als ze daarmee klaar zijn, wordt een been of hand af gehakt en worden ze aan hun lot overgelaten. Ook wordt ge vraagd met welke arm ze wer ken om die dan vervolgens af te hakken." Vrouwen en meisjes worden door de aanvallers ont voerd en seksueel misbruikt. Mannen worden gedwongen voor de rebellen te werken om verminkt te worden achtergela ten wanneer de klus is geklaard. „Sommigen weten te overleven door zich dood te houden. Als de Kinderen op het terrein van een kerkelijk centrum in Makeni in Sierra Leone. De weesmeisjes zochten daar hun toevlucht met andere kinderen die op drift zijn geraakt wegens de afschuwelijke terreur in Sierra Leone. foto David Guttenfelder/AP aanvallers weg zijn, verstoppen ze zich dagen- of wekenlang in de bossen. Houden zich in leven door te eten wat ze vinden. Soms weten ze uiteindelijk op eigen kracht een hulppost te bereiken of worden ze gevonden door sol daten van Ecomog. Door de vlucht worden families uiteen geslagen, ouders, kinderen, broers en zusters zijn elkaar kwijtgeraakt, weten niet waar de ander is gebleven. Als dieren worden ze opgejaagd. God weet wat ze allemaal moeten door staan." Er zit, volgens Nagelkerke, een duidelijk patroon in de aanval len. „De aanvallers kiezen de dorpen uit die niet vanaf de weg zichtbaar zijn. Eerst werd het oosten van het land getroffen, later het noordoosten en het midden. Het zakt nu langzaam af naar beneden." In een plaats als Kono, in het noordoosten van Sierra Leone met ruwweg 500.000 inwoners, -zijn 25.000 mensen gevlucht naar dorpen in het westen, bijna 100.000 ande ren zijn naar buurland Guinee gevlucht. De achterblijvers zijn echter verstoken van elke vorm van hulp omdat hulporganisa ties het gebied niet in kunnen. Ook in plaatsen als Bo, Pujehun en Makeni moesten hulppro gramma's worden opgeschort. Lijdensweg Zelfs het eigen onderkomen van AzG in Freetown bleek afgelo pen februari niet veilig. Vluch tende troepen van Koroma plunderden en passant het kan toor van de medische hulporga nisatie leeg. „We zoeken nu een boot", zegt Monique, „zodat we snel kunnen evacueren." Een chirurgisch team van AzG heeft sinds maart/april van dit jaar in het Connaught ziekenhuis in Freetown al honderden patiën ten behandeld. Tevens onder steunt de organisatie vier ande re klinieken in de hoofdstad. „De ziekenhuizen zijn overvol", zegt Monique. „Overal liggen matrassen op de grond waar pa- tienten op slapen." Vaak kunnen de drie chirurgen niet veel meer doen dan 'gore amputaties netter maken'. De slachtoffers zijn voor hun ver dere leven afhankelijk van an deren. De verminkte kinderen wacht een lijdensweg. „Hun botten en huid blijven door groeien, dat zul je dus steeds moeten blijven opereren." Ach ter deze verminkingen lijkt ook een strategie schuil te gaan. „De mensen kunnen niet meer wer ken, geen werk betekent geen inkomen. De aanvallers zeggen ook tegen de slachtoffers: ga maar Kabbah of naar Ecomog, die helpen je wel. Bovendien ben ik bang dat op den duur de voedselvoorziening in het ge drang komt. Op het land wordt niet of nauwelijks gewerkt, voedselvoorraden worden niet aangelegd of geplunderd." Massagraven Oplossingen op korte termijn ziet Nagelkerke niet. Als hulp organisatie houdt AzG zich bo vendien verre van politiek. „Dit land is één groot bos. Wat kun je doen? Kijk naar Vietnam waar zelfs de Amerikanen er niet in slaagden de guerrillastrijders te verslaan.Ze hoopt dat interna tionale organisaties als de VN en de Europese Unie initiatie ven nemen om de leiders van de strijdende partijen aan tafel'te krijgen. Verpleegkundige Monique, even terug in Nederland voor de jaarlijkse bijeenkomst van Art sen zonder Grenzen in Soester- berg, zit vandaagal weer in Sierra Leone, waar ze tot j anua- ri volgend jaar blijft. Voor deze week heeft ze een he likopter gecharterd om met een team van AzG voor het eerst de binnenlanden te bezoeken. Ze heeft geen idee wat ze tegen komt, maar ze vreest het ergste. De eerste meldingen over mas sagraven hebben de buitenwe reld al bereikt. Monique: „Ik ben bang dat wat we tot nu toe hebben gezien en gehoord, slechts het topje van de ijsberg is." GPD van onze redactie buitenland Kritiek op Soeharto, op een bijeenkomst met Indone sische studenten in 1995 in Berlijn, levert Sri Bintang Pamungkas (53) uiteindelijk drie jaar cel op. Bintang is dan al ontslagen als parlementari ër voor de moslimpartij PPP. omdat hij een te uitgesproken mening verkondigt in het Huis van Afgevaardigden. In afwachting van het hoger beroep richt Bintang in mei 1996 een anti-Soeharto orga nisatie op: PUDI, de Democra tische Eendracht Partij van In donesië. Dat is verboden want de verkiezingswet in Indonesië voorziet slechts in de drie be staande politieke partijen. Het manifest van PUDI is een directe aanval op het regime van president Soeharto. Vol gens de partij moet er afgere kend worden met corruptie en vriendjespolitiek in de rege ring en economie van het eile- nandenri j kOok moet het afge lopen zijn met het uitbuiten van arbeiders en de invasie van buitenlandse bedrijven die lo kale bedrijven overnemen. De partij stelt voor om een presi dent niet langer dan twee pe riodes van vijf jaar aan te hou den. Bintang zet vanuit de gevange nis zijn acties tegen het regime van Soeharto voort. In 1997 stuurt hij voor de verkiezingen briefkaarten rond met de op roep om de algemene verkie zingen te boycotten en het af treden van de president te eisen. Ook zet hij zijn ideeën voor een nieuwe grondwet op papier en verspreidt hij dat epistel. Bureaucraten In 1993 zegt hij over de rege- ring-Soeharto: „Dit is een ka binet van niets, een spel van een president die oud en moe is. Het zijn allemaal bureaucraten in het parlement. Het huidige systeem is er niet op gericht om economische ontwikkelingen te realiseren. De economie zal zwakker worden en het zal de positie van Soeharto aantas ten. Als dat gebeurt kan het parlement kritischer worden." Bintang ziet dan al veel in sa menwerking van de oppositie met het leger. „De vraag is al leen, gebruiken wij het leger of gebruikt het leger ons?" Aan de dubbelrol van het leger moet een einde komen, vindt hij. Bintang is lid van de Vereni ging van Moslim Intellectuelen (ICMI), de vooraanstaande or ganisatie waarvan president Habibie officieel nog steeds voorzitter is. Hoewel de ICMI een gemengde club is van intel lectuelen, waar ook leden van de regering lid van zijn, be schouwt Bintang zichzelf als de 'echte ICMI'. Dat is een groep van moslimleiders, die ambiteuze plannen hebben met de organisatie. Volgens de moslimleiders kan ICMI een actievere politieke rol spelen. Moslimleider en regeringscri ticus Amien Rais is eveneens lid van deze vleugel van de IC MI. Ego In het verleden heeft Bintang ook commentaar geleverd op Habibie. Hij beschuldigt hem van een te groot ego. „Habibie wil geen kwalitatieve mensen om zich heen. Hij geeft de voor keur aan loyale mensen boven briljante." ANP Sri Bintang Pamungkas (rechts) naast het eveneens dissidente parlementslid Bambang WarihKu- suma. foto Enny Nuraheni/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2