)eel M-Zeelandroute vierbaans Veiligheid wegwerker soms sluitpost Reizigers missen aansluiting door nieuwe treintijden Deltavlieger door een combinatie van factoren neergestort Appels en spiekbriefjes cadeau taten achter verdubbeling traject tussen Goes en Zeelandbrug Mobiel bellen nu voordeliger dan ooit. LIBERTEL Schrikhekken geramd zeeuwse almanak Databankje PC zeeland dinsdag 26 mei 1998 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Bouw- en Houtbond FNV is maandag ochtend in Oostburg begonnen met de campagne 'gezond en veilig op de weg'. Het startsein voor de actie bij grond-, weg en waterbouwers in Zuid- West-Nederland werd gegeven bij Fundex in Oostburg. Daar constateerde districtsbe stuurder J. van der Borgt dat het funderingsbedrijf de zaak jes prima in orde heeft. Een uitgebreid pakket van veilig heids- en milieumaatregelen is genomen om ongevallen en uitval van werknemers te voorkomen. H. C. M. Breek van het bedrijf toont zich na afloop van het bezoek niet verrast over dit po sitieve bericht van de vak bond. Fundex - Funderings technieken Verstraeten - is immers niet voor niks met twee sterren van het Veiligheids Certificaat voor Aannemers beloond, meent hij. Het be drijf, dat onder meer werken uitvoert aan een papierfabriek in Velzen, het Museumplein in Amsterdam, het nieuwe hoofdkantoor van Philips in Amsterdam en in de havens van Gent en Zeebrugge, heeft een commissie in huis die waakt over de Veiligheid, Ge zondheid, Welzijn en Milieu (VGWM-commissie). Deze evalueert bijvoorbeeld conse quent bijna ongevallen. Ook zijn er op de werkplaats en op locaties de nodige voorzienin gen aangebracht of aanwezig om het werken zo aangenaam mogelijk te maken. Mobiele af zuiginstallaties, beschermen de kleding, op maat gemaakte gehoorbeschermers en afval scheiding horen daarbij De Bouw- en Houtbond FNV ziet het ook weieens anders. Van der Borgt: „Bij sommige bedrijven vormt de veiligheid de sluitpost. Ze moeten con curreren en proberen om op dit onderdeel de kosten te druk ken. Wij zien nog vaak dat er onnodige risico's worden geno men. Het ontbreken van goede schaftgelegenheden en goede wegafzettingen bijvoorbeeld." Breek denkt dat de extra inves teringen zichzelf terugverdie nen. „Het kost veel meer als ie mand twee dagen ziek thuis is." De campagneleiders gin gen verder naar Axel voor een bezoek op locatie aan de stra tenmakers van de Zeeuws- Vlaamse aannemingsbedrij ven De Bokx, AZV en De Ruijs- scher en de aanleg van de aard gasleiding door het bedrijf Hak uit Geldermalsen. De campagnebus toert de komen de week nog door de rest van Zeeland en Bx-abant. FNV-campagneleiders informeren personeel van Hak uit Geldermalsen, dat bij Axel bezig is met de aanleg van een aardgastransportleiding. foto Charles Strijd door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De nieuwe dienstregeling voor het open baar vervoer in Zeeland kent hinderlijke hiaten, waardoor maandagmorgen reizigers in de kou zijn komen te staan. Tot ver rassingvan de ZWN Groep en de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) reden de eerste treinen uit Vlissingen naar de Randstad vijf minuten vroeger dan zij dachten. Aansluitingen liepen daardoor mis. Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer) deed het maan dagmiddag in de Statencom missie waterstaat en verkeer voorkomen, alsof dit de schuld van NS Reizigers is. De NS zou een andere dienstregeling heb ben gepresenteerd dan maan dagochtend is gereden. Door de 'onverwachte' manoeu vre misten reizigers die met de boot uit Breskens kwamen, de eerste treinen in Vlissingen. Zij hadden maar twee minuten om over te stappen. Hetzelfde over kwam busreizigers in Goes en Middelburg. De NS heeft het dus gedaan in de ogen van Plennekeij. Dat de eerste stoptreinen vijf minuten eerder uit Vlissingen vertrek ken, was echter al geruime tijd bekend. Het spoorboekje maakt er gewoon melding van. De ZWN Groep wil snel maatre gelen treffen om de aansluiting van de bus op de vroegste stop treinen te verbeteren. Dat is met de aansluiting van de boot uit Breskens op de trein in Vlissin gen niet zo eenvoudig. De PSD overweegt 's morgens eerder te vertrekken uit Breskens, met als gevolg dat de bus niet meer op tijd bij de boot is. „Wij zitten in de tang", zei gede puteerde Hennekeij. „Wij moe ten in Breskens aansluiten op de ZWN-bus uit Brugge en in Vlis singen op de NS-trein. Eigenlijk is dat gekkenwerk." De aanslui ting van de boot op de stadslijn 57 in Vlissingen deugt trouwens ook niet. Daar zit maar een paar minuten tussen. Hennekeij droeg geen oplossing aan. Hij laat wel uitzoeken of het mogelijk is de boot beter te laten aansluiten op de bus óf de trein. „Wij moeten dan kiezen. De bus- of de treinreiziger moet bloeden." Minder tijd Niet alleen in de ochtenduren is de aansluiting boot-trein overi gens slecht. De hele dag is de overstaptijd veel korter gewor den. Er wordt gespeeld met de gedachte om dat te ondervan gen door alvast treinkaartjes te verkopen in Breskens of op de boot. De NS wil dat de provincie het tekort op die kaartverkoop (100.000 gulden) betaalt. Daar voelt Hennekeij niks voor. West-Zeeuws-Vlaamse trein reizigers krijgen inmiddels bij de NS in Vlissingen het advies vantevoren een treinkaartje te kopen, dat zij bij vertrek alleen maar hoeven af te stempelen. Dat scheelt wachttijd voor het loket, Man bedreigd bij geldautomaat MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Middelburg is zondag middag rond half zes met een mes bedreigd door een vermoe delijk 18-jarige blanke man. Dat gebeurde op de Pottenbak kerssingel in Middelburg. Het slachtoffer haalde daar geld uit een geldautomaat. Terwijl hij daarmee bezig was, werd hij plotseling met een mes be dreigd. De overvaller eiste geld. Het slachtoffer raakte in ge vecht met zijn belager. Die vluchtte op een bromfiets, in de richting van het Vlissings Bol werk. door Guido van der Heijden NIEUWVLIET - „Deltavliegen is niet veel gevaarlijker dan veel andere sporten. Er zijn gewoon sporten die levensgevaarlijk kunnen zijn". P. Provoost is de eigenaar van Vliegterrein Nieuwvliel, het terrein waar za terdag een 45-jarigeman uit het Zuid-Hollandse De Zilk een mislukte landing maakte met een deltavlieger. De man moest zwaar gewond naar het zieken huis vervoerd worden. Hij ver keert inmiddels buiten levens gevaar. Volgens Provoost gebeurde het ongeluk toen de man wilde lan den. Een boerderij hield de del tavlieger te veel uit de wind waardoor het toestel te weinig draagkracht of vaart overhield om in de lucht te blijven. Het toestel daalde te snel en de man maakte een harde landing. Vol gens politiewoordvoerder A de Clerq en Provoost is het ongeval een combinatie van factoren ge weest: de wind, de boerderij en misschien een inschattingsfout van de vlieger zelf. Een ongeluk met een deltavlie ger of met elk ander vliegend tuig wekt vaak de indruk dat mensen van honderden meters hoogte naar beneden storten. In Nieuwvliet ging het anders. „Het ging pas mis op een hoogte van zo'n zes metex*. De vlieger van de man zag er nog intact uit, maar hij was nogal ongelukkig neergekomen met zijn hoofd", weet Provoost. De rijksluchtvaartdienst heeft naar het toestel gekeken, maar vond geen fouten of mankemen ten die het neerstorten konden veroorzaken. Technisch was er niks met de vlieger aan de hand. Om met een deltavlieger de lucht in te mogen moet iemand in het bezit zijn van een zoge naamd 'zeilvliegbrevet'. Het brevet wordt uitgegeven door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor de Luchtvaart (KNWL) en wordt erkend door de Rijksluchtvaartdienst. Dere gels zijn streng en een vlieger moet - net als voor het vliegen met een zweefvliegtuig - eerst lessen volgen. De piloot in spe krijgt les in thermiek; de weten schap rond het stijgen en dalen van lucht door bijvoorbeeld warmte. Daarnaast moet de leerling een aantal vlieguren maken. Pas dan mag er met een deltavlieger de lucht in worden gegaan. Het slachtoffer vloog volgens politiewoordvoerder De Clercq al sinds 1992 met deltavliegers Concert kerkkoor HAAMSTEDE - Het Interker kelijk kerkkoor Haamstede geeft vrijdag 19 juni een uitvoe ring in de hervormde kerk in Haamstede. Het koor staat on der leiding van Cees de Braber. Aan de uitvoering werkt ook het Christelijk Gemengd Koor 'Hart en Stem' uit Ouddorp mee. De aanvang is 19.30 uur. kampioenschap ekpaarden EDE - In Eede wordt zondag Imei een internationale trek- arden-trek wedstrijd gehou- ibert Vermeire verdedigt met )n 15 jaar oude merrie Bea van Zwaanstraat het kampioen aap 1997. Er doen 19 merries, ohengst en een ruin aan mee. .spaarden trekken 300, 600, i !0 en 1800 kilo, gevolgd door finale om het kampioen- 1 :hap. e wedstrijden duren van 14.00 18.00 uur. orHarmen van der Werf DDELBURG - De Midden eland-route mag verdubbeld irden tussen Goes en de Zee- idbrug. Een ruime meerder- id van Provinciale Staten iat achter die ingreep om te orkomen dat het autoverkeer die weg in de toekomst vast- ipt. leen Delta Anders, RPF/GPV, j6 en PvdA verzetten zich te- n opwaardering van dit ge- elte van de Midden-Zeeland- ate. keuze die de provinciale po- ici maandag maakten in de atencommissie waterstaat en rkeer, i6 een principiële. De dden-Zeelandroute is een re gale verbinding. Zo staat die omschreven in het vorig jr goedgekeurde streekplan n de provincie. In hetzelfde sekplan is vastgelegd dat het sterschelde-gebied een oen-blauwe oase moet blij- n. Wat betekent dat er rustig jet worden omgesprongen tasfalt en beton. nder spoor euwe voorspellingen van het ifkeersaanbod op met name de tussen Goes en Noord-Be heeft een ruime meer- trheid van Provinciale Staten leen ander spoor gezet. Niet leen de roemruchte Zand- eekbrug' bij Katseveer zal in toekomst tot verkeersop- ippingen leiden, volgens die orspellingen. Tegen 2015 zal hele verbinding een knelpunt in. als er niet wordt ingegre- B. lp termijn iü, CDA SGP, ouderenpartij DV, de Zeeuws-Vlaamse Ikspartij (ZVP) en onafhan- iijk statenlid M. A Stoffels illen dat er wordt ingegrepen, ij pleitten 'op termijn' voor rdubbeling van de autoweg issen Goes en de Zeelandbrug, lor de verkeersveiligheid en om het autoverkeer beter te la ten doorstromen. PvdA-staten- lid D. J. Holtkamp ging dat allemaal te snel. Hij zette vraag tekens bij de voorspellingen, omdat daax-in geen rekening is gehouden met de effecten van de Dammenroute (van Middelburg over de koppen van de eilanden naar Rijnmond) en met de toe komstige Zoomweg-Noord (Bergen op Zoom-Willemstad). Holtkamp wil die ontwikkelin gen eerst afwachten. Hij stelde voor alvast wel de geplande vi'ije busbaan (met xdjkssubsidie voor openbaar vervoex*) aan te leggen, om die later te gebrui ken voor verbreding van de au toweg. Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD) omhelsde dat idee. Geld voor verbreding van de weg ont breekt toch voorlopig, tenvijl er wel financiële middelen zijn voor een busbaan. „Wij moeten het gefaseex-d aanpakken. En een keuze dux-ven maken, om te voorkomen dat wij tegen 2015 voor verrassingen komen te staan." Hennekeij ontkende bij hoog en bij laag dat de Midden-Zee- land-route hierdoor stukje bij beetje haar regionale karakter verliest en een doorgaande vex-- binding woi'dt tussen België en Rotterdam. „De functie van de weg verandexd niet. Alleen de uitvoering." Dat ging erbij M. Wiersma (Del ta Anders) niet in. „Stx-aks ligt deWesterschelde-tunneler. Ziet u de kaaxd al voor u. Nu is het plotseling noodzakelijk de weg van Goes naar Noord-Beveland te verbx-eden, omdat het ver keersaanbod zo toeneemt. Wat is er dan logischer om die weg in de toekomst, als het 'nodig' is, te veidengen met een autoweg dwars door de Zak van Zuid- Beveland naar de Westerschel- de-tunnel?" Hennekeij reageex'de niet. Advertentie Gretig grijpen vele kinderhandjes naar de lekkere appeltjes die op hun school in Oud-Vossenxeer wor den uitgedeeld. foto Willem Mieras Regiovoordeel en Voordeelminuicn maken van Libertcl Personal en Libertel Professional de voordeligste abonnementen van ons land. Met de laagste tarieven (zakelijk al vanaf f 0,27 p. min.). Particulieren bellen tot 50% voordeliger. Om 't nog aantrekkelijker te maken: neem vóór 18 juli een Libertel abonnement en betaal de eerste 4 maanden geen abonnementskosten. Bel voor meer informatie en de dichtstbij zijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Ltbcrcel is verkrijgbaar bij: BCC, BclCompany, Blokker. Brczan, CarConncct, Combi foto. Computer Company. Comshop, Correct Telecom, De Block, De Grote E£n, Dixons, Electro World, EP: ElectronicPartner, Europa Foto, Expert, Filmpost, Flandr Foto Klein, Halfortls, De Hurcnsc Smid, Horn Electro, In Car Quality Center. It's Electric, Kinorama. Mercedes Bcnz. Makro. MEGAPOOL, Ml KRO Electro, Objectief. Office Center. PHONES4», Polectro, Radio Modern Electronics. Raf. RoadPhnne, Scliccr it Foppen,Steenweg,Tele Masters, TcleCom-TODAY, Tclcgaranr. Valkenberg. Vogelzang. Vroom Dreesmann. door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK Hard, knapperig, zeer smake lijk, sappig, een goede maat en een goede structuur. Dat zijn volgens P. Alkema uit Sint- Maartensdijk, voorzitter van de Zeeuwse fruitpi'omoliecommis- sie, de kenmerken van de Jona gold, dé appel in de maand mei. Maandag heeft Alkema, evenals vele collegafruitkwekers in het land, op allerlei basisscholen KAMPERLAND - Op de Rijksweg N255 tussen Kamperlaixd en Kats is een automobilist door een wegafzetting heengere den, waarbij twee schrikhekken zijn verxxield. De afzetting staat, in verband met wex-kzaamheden aan de weg, bij de afslag Kortgene/Colijnsplaat, In plaats van i-echts af te slaan is de chauffeur rechtdoor gereden. De politie ver zoekt getuigen zich te melden bij het politiebxireau in Ziex-ik- zee: 0111-414055. gratis Jonagolds rondgedeeld. Alkema deed dat als Tholenaar op diverse scholen in zijn ge meente. De fruitpromotor: „De actie vloeit voox-t xxit het hon- derdjaxdg bestaan van de fruit teelt in Nederland. 'Een nieuwe start van een gezonde school week'. Dat is het motto van de actie," De actie is in heel Nedex-- laxrd gehouden. Alkema: „De kinderen krijgen appels en een 'spiekbriefje', een folder met in formatie over ons vak en met de eigenschappen van verschillen de appelrassen. We hebben de actie op zo veel mogelijk scholen gehouden. Bedoeling is natuur lijk dat het leidt tot verkoop van meer fruit. Want dat wordt nog steeds veel te weinig gegeten in Nederland." Vele jaren heeft het elektro nisch zakboekje die Middel burger goede diensten bewe zen. Onlangs bleek het echter onverhoeds de geest te heb ben gegeven. De eigenaar was ten einde raad. Hónder den zorgvuldig ingevoerde adressen entelefoonnum mers gingen schuil achter een hatelijk leeg beeld schermpje. De aard van het probleem bleef duister. Had het appa raatje voorgoed de geest ge geven of was er slechts spra ke van een lege batterij? En als dat laatste het geval ivas: wat zou er dan gebeurd zijn met de opgeslagen informa tie? Met een zorgelijk gezicht stelde de eigenaar deze pran gende vragen. Het advies van een collega om eens bij de le veranciervan het databankje langs te gaan, vermocht hem niet op te vrolijken. „Ik ver geet altijd waar ik dat soort dingen koop", zei hij moede loos. „Daarom heb ik de naam van de ivinkel ergens opgeslagen. Ja inderdaad, in mijn databankje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29