eedorf is er bijna klaar voor )e drie levens van Kanonnetje Boem Edgar Davids zwijgt in alle talen Tweede onderzoek wijst ook op geknoei met urine De Bruin Sterke slotserie redt Colin Montgomerie ünnaar Europa Cup I speelt morgen graag mee tegen Kameroen Late rentree Bart Brentjens Engelse zwarte markt boert goed Extra oefenduels Mexico Compostela gedegradeerd Heiner wil opnieuw in Whitbread Veel agenten bij duel Groningen nonze sportredactie [ON - Met een glimlach heeft anje Edgar Davids weer in de jien gesloten. Op een rustige uning in Nyon, in zomerse nperaturen, zonder een spoor wrevel. Bijna twee jaar na [fids' spraakmakende ver- k lijkt het Nederlands elftal gr voor een nieuw begin. pence Seedorf, met Davids ariveerd, verwoordde dat. ieze groep zit goed in elkaar, is jebalanceerd. En in de kop- gzit het goed." Terugblikken 1de hij niet. „Dat heeft geen i.Ik praat over het Oranje van Want ik geloof in het Oranje i nu." je jaar geleden wonnen See- rfen Davids met Ajax (tegen !an) de Champions League, snsdag speelden beiden in lelfde finale tegen elkaar, aiorf won, met Real Madrid Juventus. „Natuurlijk is hoofd nog een beetje in de iken. Dat wil ik graag even zo aden." ofd in de wolken, maar voe- ;op de grond. Pas 22 jaar en al ie keer de Champions League ?onnen. Wat nu nog? „Ik ben jdat er een WK voor de deur ;at. Dat evenement is toch bo- alles verheven. Ik geef toe:, itzou moeilijk zijn op dit mo st zo maar een wedstrijdje in competitie te gaan spelen." «itenspel anders verging het Davids sinds de successen uit de IvanAjax. In juni 1996 speel- hij, tegen Zwitserland op het voor het laatst in Oranje, a conflict met de bondscoach te hem buitenspel. Er volgde [mislukt avontuur bij Milan, brak zijn been. Bij Juventus erde Davids dit jaar terug aan top van het internationale sibal. de training op het sportcom- :c van Nyon was Davids na- okkelijk aanwezig. Handje op schouder van Zenden, han- :d aan het lange lijf van Van Sar, liggend in het gras met said de Boer. Veel pratend, larend. Buiten het veld toon- hij zich, opnieuw, een man aweinig woorden, moeten we maar respecte- vond Seedorf.Edgar heeft laatste maanden fantastisch presteerd. Daarom is hij hier. Dat is op dit moment het be langrijkst. Ook in de finale te gen ons vond ik hem geweldig. Maar ik denk niet dat hij een klapje heeft gehad van de ne derlaag. Maclrid was gewoon beter. Daar valt wel mee te le ven." Seedorf beleefde bij de terug keer in Madrid dagen om van te dromen. Vereerd door miljoe nen. „Per drie spelers werden we in een auto van het vliegveld naar het centrum van de stad vervoerd. Ik geloof dat we door 800 agenten werden begeleid. Het was prachtig. Madrid is be vrijd. De mensen leven niet lan ger in het verleden. Met alle res pect hoor, maar de tijd van Pus kas is voorbij. De Europa Cup is terug. Er breekt een nieuwe pe riode aan," Scherpte Als het aan Seedorf ligt, speelt hij al woendag met Oranje tegen Kameroen. „Het liefst laat ik het ritme waarin ik nu zit niet verloren gaan. FVsiek voel ik me goed. Veel jongens van Oranje hebben dit seizoen mooie prij zen gewonnen. Dat heeft door al die zware wedstrijden veel kracht gekost. Maar het positie ve gevoel overwint door het suc ces altijd. Het maakt onze kan sen op het WK alleen maar gro ter. Nu gewoon even weer alle maal de 'scherpte' krijgen. Dan zit het goed." ANP Europa Cup-finalisten Clarence Seedorf (r) en Edgar Davids (m) hebben zich bij de WK selectie van het Nederlands elftal gevoegd. „Deze groep zit goed in elkaar. En in de koppies zit het goed", aldus Seedorf gisteren. Links Aaron Winter. foto Reuters door Gijsbert Spierenburg NYON - De verloren zoon is, na een verbanning van twee jaar, weer opgenomen in de schoot van het Ne derlands elftal, met een handdruk, een schouderklop je, een aai over de bol. In Nyon, op de voorlaatste dag van de trainingsstage aan het Meer van Genève. heeft bondscoach Hiddink uit naam van Oranje Edgar Davids liefdevol in de ar men gesloten, alsof hij nooit was weggeweest. Ogen schijnlijk is alles weer pais en wee, maar de vraag is voor hoelang. Hoe zal Edje Pittbull - de bijnaam die Louis van Gaal hem ooit gaf - reageren als straks on verhoopt niet hij maar Jonk of Cocu de voorkeur krij gen in het basiselftal? Het was spannend, zo kort voor, tijdens en na de aan komst van de rebel, die op 13 juni 1996 in Engeland, na de EK-wedstrijd tegen Zwitserland, de bonds coach stijf schold, vervolgens met veel tumult naar huis werd gestuurd en sindsdien met bijna niemand in Nederland meer iets te maken wilde hebben, met dat stelletje 'teringlijers' van de pers in het bijzonder. Wijs arriveerde Edgar Davids zondagavond pervlieg tuig in Genève. Hij ontweek zo, in verband met de oe fenwedstrijd van Oranje in Lausanne het merendeel van de Nederlandse verslaggevers. Drie aanwezige verslaggevers kregen een handje, maar verder niets, geen woord. Later misschien? „Nee", kuchte de voet baller, „ik ben een beetje schor en bovendien wil ik eerst de bondscoach ontmoeten. Gifkikkertje Het enfant-terrible had, de volgende ochtend op het trainingsveld, veel bekijks. De horden verslaggevers en fotografen klonterden samen, daar waar dat eigen wijze gifkikkertje uit Schellingwoude, een beziens waardigheid plotseling, zich ophield. Edgar Davids trainde met overgave en zichtbaar met veel genoegen, tijdens het rondootje met Rijkaard en Koeman, bij het afwerken op doel en bij het oefenen van de vrije trap. Hij voelde zich veilig, vooral in de buurt van Ooijer (met wie hij heel lang geleden bij Ajax opgroeide), Bogarde en Van Hooydonk en toch ook met de bonds coach. Zonder twijfel moeilijk was even later de directe con frontatie met de Nederlandse fotografen tijdens de formele fotosessie. Oog in oog stond hij daar plotse ling met de mannen die destijds in Engeland na een wilde achtervolging op de snelweg zijn droeve aftocht vastlegden. Davids' tanden knarsten Zonder te spreken stapte Edgar Davidsster van Juve en Oranje, naderhand in de spelersbus. Er volgde, an ders dan voorzien, geen persconferentie. Bondscoach Hiddink verklaarde dat hij de houding van Davids ten opzichte van het journaille zal respecteren. „Ik ben fan van Davids. Edje is de beste", zei Louis van Gaal al in 1995. Davids kan het Nederlands elftal onmiskenbaar het vuur geven dat nodig is om op het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk een rol van betekenis te spelen. GPD SCHAIJK - Bart Brentjens keert op zijn vroegst op 21 juni bij de nationale titelstrijd terug in het moutainbikepeloton. De olympisch kampioen werd onlangs tijdens een training in de buurt van zijn woonplaats Schai j k aangereden door een auto. Bij het ongeval scheurde de Limburger enkele pezen in zijn hand. Later bleek ook dat hij zijn sleutelbeen had gebroken. Het is de bedoeling dat Brentjens begin juli zijn rentree maakt in de wereldbekerstrijd, met wedstrijden in Canada en de Ver enigde Staten. ANP LONDEN - Met name Engelse voetbalsupporters zoeken steeds meer hun toevlucht tot de zwarte markt om in bezit te komen van kaartjes voorde wereldtitelstrijd voetbal, komen de maand in Frankrijk. Tot dusver zouden via de illegale ver koop zo'n 20.000 WK-tickets een weg hebben gevonden naar het Engelse vasteland. Londen zou volgens ambtenaren van Economische Zaken het centrum van de internationale kaartverkoop zijn. Slechts een deel van de gelukkige kopers heeft de normale prijs betaald. Handelaren krijgen hun kaartjes door Franse handlangers geleverd. Bij verschillende bureaus heeft de politie invallen gedaan. SID VICHY - Mexico speelt voor het WK twee extra oefenwed strijden, tegen Japan (31 mei) en Saudi-Arabië (2 juni). De wedstrijden vinden plaats in de regio Parijs, waar de Mexica nen trainen. Mexico is op 25 juni in groep E tegenstander van het Nederlands elftal. AFP MADRID - Compostela is gedegradeerd uit de Primera Divi sion, de hoogste Spaanse voetbalcompetitie. De club van Re- né Ponk, Romano Sion en Juan Viedma Schenkhuizen werd in twee promotie/degradatiewedstrijden uitgeschakeld door tweedeklasser Villareal. Compostela speelde thuis 1-1 en uit 0-0. Romano Sion, die in de voorlaatste speelronde driemaal scoorde tegen Deportivo La Coruna, was niet trefzeker. Het uit gescoorde doelpunt van Villareal gaf de doorslag. De ploeg promoveerde, na Alaves en Extremadura. naar de hoogste klasse. SID/ANP SOUTHAMPTON - Roy Heiner wil ook bij de volgende Whit bread zeilrace over vier jaar weer een Nederlands jacht als schipperleiden. Heiner zei na de finish van de Brunei Sunergy in Southampton: „Ik had vooraf drie doelstellingen: Ik wilde een baard laten staan, met 50 knopen rond Kaap Hoorn varen en ijsbergen zien. Geen van drieën is gelukt dus ik ga weer meedoen." De BrunelSunergy eindigde de zeilrace als acht ste. De boot arriveert woensdagmiddag in IJmuiden, waar de bemanning een huldiging wacht. ANP LEEUWARDEN - Het nacompetitieduel Cambuur - FC Gro ningen levert een record aan politie-inzet voor Leeuwarden op. Er worden woensdag 150 agenten ingezet. In de geschie denis van Cambuur is dat aantal alleen in 1993 overtroffen toen Feyenoord op bezoek kwam. De supporters van Gronin gen kunnen de wedstrijd alleen zien als zij in het bezit zijn van een combikaart. Cambuur laat 450 Groningers toe. Zaterdag werd Groningen - Cambuur op het KNVB-centrum in Zeist gespeeld. Dat duel mocht van waarnemend burgemeester Lammers niet in Groningen plaatsvinden. Rellen na eerdere nacompetitiewedstrijden waren daar de reden voor. ANP erenc Puskas verschroeide met vernietigende schotkracht de netten achter de keepers Elk WK heeft zijn eigen helden voortgebracht. Grote oftragi- iche voetballers die op de één of andere manier een stempel drukten op dat ivereldkampioenschap. In een serie haalt deze bant herinneringen op aan de meest spraakmakende helden, in deze eerste aflevering: Ferenc Puskas en de WK-editie van 1954. De eerste mondiale titelstrijd waarvan wedstrijden op ie televisie werden uitgezonden. or Jacques Ros )e huidige versie van Ferenc Puskas loopt niet, hij be legt zich waggelend voort, huid daaraan is een lichaam een bierton. Zelfs zijn hoofd kt uitsluitend te zijn opge- uit vet. Zonder z'n kap- zouden de sporen van de tijd m onherkenbaar hebben ver- ierd. Hij heeft de haren na- lijk op precies dezelfde ma- gecoiffeerd als op de foto's de jaren veertig, vijftig en 'j: zwaar in de pommade, ak over de schedel naar ach- en getrokken en een meet- idige scheiding precies door Imidden. niet beter weet, zou de con- sie kunnen trekken dat Pus kin de winter van zijn leven - is hij tenslotte al - alle rem- alos heeft gegooid en zich de leugten van het bestaan in irdaad laat smaken. Maar hij zijn gewicht voeren al sinds igenis een ongelijke strijd, fe tijdens zijn hoogtijdagen gde hij reeds naar corpulen- De 'vraatzucht' van de Ma ar is even legendarisch als vuur dat ooit uit zijn linker- Ji vlamde. Waar Ferenc Pus- is, zijn de aardnootjes. Beide aen maken voortdurend au- aatische' bewegingen, van aphoogte naar zijn mond en er terug. roertje nonnetje Boem werd Ferenc skas genoemd, toen hij res- Aievelijk uit naam van Kis- 4, Honved, Hongarije, Real 'drid en Spanje, met een ver- Sigende schotkracht doel- ichters vernederde en netten schroeide. Het was niet zijn !ge bijnaam. Zo groots was hij speler, dat Puskas alléén anelijk te gewoontjes werd ''onden. Thuis, in Hongarije, ftlhij aangesproken met 'Oc- wat zoveel betekent als hertje van het volk.' Buiten landsgrenzen doopten ze 'de Magische Magyaar', of ■Engeland) 'The Galopping ;jor', een verwijzing naar zijn -hjds verplichte legerrang. °*ggenoot Sandor Kocsis heette 'Gouden Hoofd', omdat het luchtruim van hem was. Van Kocsis werd zelfs gezegd, dat hij 'het sterkste hoofd van Europa was, op Churchill na.' De klasse van Puskas kan het best worden geïllustreerd met een voorbeeld, dat elke verdere uitleg overbodig maakt. Het speelde zich af in zijn Real-epi- sode (bij een vorstelijke speler hoort nu eenmaal een koninklij ke club). Jaargang '61. Real-At- letico Madrid in Bemabeu. Net buiten het strafschopgebied nam hij een vrije trap, die als een streep doel trof. Alleen gaf de scheidsrechter er zijn goedkeu ring niet aan, omdat het fluit signaal nog niet geklonken had. Dus deed Puskas het opnieuw. En net als de eerste keer volgde de bal exact dezelfde baan, langs dezelfde tegenstanders naar de linkerbovenhoek en we derom kreeg de keeper er geen vinger achter. Grillig Het bijzondere aan Ferenc Pus kas was niet alleen dat hij een natuurlijke symbiose vormde met de bal maar meer nog de grilligheid waarmee zijn loop baan verliep. Eigenlijk leidde hij twee totaal verschillende voetballevens. Het eerste ein digde abrupt, toen hij na de door Russische tanks platgewalste Hongaarse opstand van 1956 van een tournee weigerde terug te keren naar zijn vaderland en dus ook naar zijn club Honved. Zijn besluit stond vast: nooit zou hij nog een voet zetten in Oost-Europa. Veel erger vond hij dat er geen toekomst meer leek te zijn. Al thans, niet als voetballer. De FIFA, de wereldvoetbalbond, had hem voor achttien maanden wereldwijd in de ban gedaan en nadien zou niemand zich meer willen ontfermen over een man met di'ie kruisjes achter zijn naam. Ferenc Puskas vegeteer de in zijn eigen ellende en zwol op als een ballon. Wat bleef wa ren de allermooiste herinnerin gen uit de geschiedenis van het edele voetbalspel. Het 4-2-4 avant la lettre waar mee Hongarije met hem als re gisseur over de velden danste; Puskas (l) en de Engelse aanvoerder Billy Wright voor aanvang van de interland Hongarije-Engeland in 1954 te Boedapest. foto ANP het oprollen van onverslaan baar gewaande opponenten als Engeland - 6-3 op Wembley no ta bene - de Olympische titel van 1952 èn het WK in Zwitser land twee jaar later. Al liep het daar niet helemaal zoals in de sterren stond geschreven. In de eerste potjes was er, zo op het oog, nog niets aan de hand. Zuid Korea (9-0) en West Duitsland (8-3) werden weggevaagd als beginnelingen. Maar uitgere kend tijdens die tweede in maakpartij werd Puskas zo on geveer gehalveerd door een een mans destructiebedrijf dat luis terde naar de naam Leibrich. Slag In de kwartfinale tegen Brazilië (4-2) hield Puskas zich noodge dwongen op langs de zijlijn, waar hij zich - uit naakte frus tratie over zijn blessure en over de moorddadigheid van de te genstander (het duel is de anna len ingegaan als de Slag van Bern) - dermate opwond, dat hij volgens omstanders na afloop de deugdelijkheid van een fles zou hebben uitgeprobeerd op het hoofd van de Braziliaan Pin- heiro. Een beschuldiging die hij trouwens nu nog verre van zich werpt, met de kanttekening dat ook helden gewoon zijn voort gekomen uit een vrijage tussen een vader en een moeder. In de halve eindsti-ijd (4-2 na verlenging tegen wereldkampi oen Uruquay) moest Hongarije het andermaal doen zonder de Grote Regelaar. Puskas werd achter de schermen kunstmatig opgelapt voor de apotheose: de definitieve afrekening met de vermaledijde Duitsers van slachter Leibrich. Het werd 1-0 (door het linkerbeen van Pus kas), het werd 2-0 en niets kon de Hongaarse glorie nog dwars bomen. Behalve elf Duitsers dan. Nadat d§ gedoodverfde winnaars in de Zwitserse mod der waren bijgekomen van de niet na te vertellen Germaanse versnelling (2-3), liep Puskas langs de openstaande kleedka mer van de triomfator. 'Het rook er', zei hij later, 'als in een papa- vertuin.' Voor hem bestond er een logisch verband tussen deze geur en het gegeven 'dat die lui als treinen over het omgeploeg de veld waren gestoomd.' Histo risch gesproken, moet het de eerste keer zijn geweest, dat openlijk de verdenking van do- pinggebruik werd geventileerd. Het tweede voetballeven van Kanonnetje Boem begon, toen Don Santiago Bemabeu hem uit zijn lijden verloste en Puskas voor rijf jaar hulde in het mooi ste wit ter wereld: het shirt van Real Madrid. Tussen Di Stefano en Gento - om er maar eens een paar te noemen - ging hij ge woon verder waar hij gebleven was. Met scoren dus. Tegen de tijd dat hij de veteranenleeftijd had bereikt en het moment ge komen achtte om achter de hori zon van het actieve voetbal te kijken, mocht hij zich de trotse eigenaar noemen van een unie ke recordserie: 250 competitie goals in Hongarije en Spanje, 83 interlanddoelpunten (in 84 wedstrijden) voor Hongarije en 35 treffers in Europees verband. Aantallen waar legendes van worden gemaakt. Getrouw aan zijn eigen belofte meed Puskas Hongarije al die tijd. Hij ging er zelfs niet heen, toen zij n boezemvriend en voor malige ploeggenoot Jozsef 'Cu- cu' Bozsik bezweek aan een hartaanval. Alhoewel ertussen die begrafenis en Puskas' vlucht al een kwart eeuw zat. Pas in 1981 lukte het z'n vrouw, zijn vroegere bondscoach Sebes en een Hongaarse regisseur met veel overredingskracht door de koppigheid heen te dringen. Ten bate van een film over het Gou den Team zette hij voor het eerst zijn beroemde linkerbeen weer op Hongaarse bodem. Hij werd ingehaald als 'Oczi', de verloren zoon, de held die altijd was ge weest en voor eeuwig zou blij ven. Eerbetoon Zijn honger naar de bal verloor het van zijn trek naar het goede leven. In 1992 sloten Ferenc Puskas en Hongarije elkaar weer in de armen. En daar woont hij nu nog steeds, met echtgenote Erzebet. In Boeda pest, vlak bij het Moskouplein, de Donaubruggen en een kroeg die is opgesierd met de alleszeg gende naam '6-3', een stilzwij gend eerbetoon aan een lang vervlogen tijd toen Ferenc Pus kas c.s. het trotse voetbalbol- werk Engeland van de sokkel trok. Officieel is hij nog bij het voet bal in Hongarije betrokken. Op verzoek van de bond houdt hij zich af en toe bezig met de jeugd. Maar al te lang zal dat wel niet meer duren. Ferenc Puskas is tot de ontdekking gekomen dat de nieuwe lichting zijn taal niet meer spreekt. Liever schommelt hij op zijn gemak door de oude stad, minzaam voorbijgangers groetend die blijven staan als ware hij een levend standbeeld; pinda's kauwend en soms sta rend naar zijn eigen beeltenis op posters van een Hongaars bier merk. Daar staat maar één woord op: wereldklasse. GPD van onze sportredactie LAUSANNE - De Internationa le Zwemfederatie (FINA) heeft verklaard dat uit het tweede urineonderzoek van zwemster Michelle de Bruin-Smith, is ge bleken, dat er met het monster is gesjoemeld. De affaire wordt nu doorverwe zen naar de dopingcommissie van de zwemfedex-atie. Die moet bepalen wat de gevolgen voor de echtgenote van de (Nederlander Erik de Bruin zijn. Een levens lange schorsing behoort tot de mogelijkheden. De Iex-se zwemster, twee jaar ge leden in Atlanta tijdens de Olympische Spelen goed voor drie gouden medailles, werd be gin januax-i in haar geboorte land onverwacht gecontroleerd. De a-staal bleek een onver klaarbaar hoge concentratie al cohol te bevatten. Voor de on derzoekers een duidelijke aan wijzing dat er met het urine- monster was geknoeid. De tweede test werd vorige week in Barcelona uitgevoerd, onder meer in het bijzijn van de advocaat van de zwemster. Die verklaarde toen al dat de uit komst van die conti'ole waar schijnlijk niet zou afwijken van het eerste onderzoek. Britse kranten meldden vorige week al dat de cpxitra-expertise hetzelf de resultaat had opgeleverd. De Bruin-Smith ontkende hardnekkig met haar urine te hebben gemanipuleerd. In Amerika gonsde het tijdens de Spelen van Atlanta al van de ge ruchten dat de zwemster niet al leen door training zo goed zou zijn geworden. De Bruin heeft aangekondigd de beschuldiging tot het hoogste juiïdische colle ge aan te vechten. RTR van onze sportredactie WENTWORTH - Aanvallen van toppers en subtoppers sloeg hij uiteindelijk af met de grandeur van een kampioen. Een birdie- putt van vier meter was de kroon op het werk. De Schotse golfer Colin Montgomerie zege vierde voor het eerst in zijn carrière in het Volvo PGA Champioxxship, een van de grote toernooien in Europa. Montgomerie speelde op Went- worth de laatste achttien holes van de West Course in 69 slagen. Zijn totaal van 274 (veertien on der par) werd door een aantal spelers benaderd, maar niet ge ëvenaard. „Wie wil winnen, moet Ernie Els verslaan", zei Montgomerie zondagavond. Hij had gelijk. De Zuid-Afrikaanse nummer één van de wereldrang lijst finishte met drie birdies op de laatste vier holes en voegde zich bij de Zweed Patrik Sjö- land en een andere Schot, Gary Orr, met dei-tien onder par. Montgomerie wist, met nog één hole te spelen, wat hem te wach ten stond: een bix-die voor de ze ge en een par voor een play-off. Hij had zich al ontdaan van nog een landgenoot, de bijna onbe kende Dean Robertson. De 27- jarige Schot hield tot zestien goed vol, maar viel toen ten prooi aan het gevaar dat op Wentwoxth altijd op de loer ligt: het bos. Robeiïson maakte op zestien een double bogey en was geen bedreiging meer. Op de tee van de par-5 achttien de hole realiseerde Montgome rie zich het belang van een bir die. De 34-jarige Schot kan 6,6 ton op zijn toch al niet magere bankrekening vexwelkomen. Rolf Muntz was op de 54e plaats de beste Nederlander in het PGA Championship. Hij had een 7 2 nodig voor de laatste ron de en eindigde op een totaal van 286, twee onder par Met een 69 nam Chris van der Velde enigs zins revanche voor een slecht middengedeelte van het PGA Championship. De Voorhouter was met een uitstekende 68 be gonnen, maar liet daarna een 75 en een 76 noteren. Grote boos- doéner op de eerste drie dagen was de par-4 dertiende. Diïe keer maakte Van der Velde ex- een double bogey, maar nu was er een glorieuze birdie, zijn vijf de van de dag. Van der Veldeein- digde door die 69 op een totaal van 288 slagen. Daairnee werd hij 59e. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25