Sampras droomt van zege in Parijs Hockey vrouwen leven zich uit Magnusson stelt etappe-jubileum van Cipollini uit Oremans kan zege goed gebruiken Cemkers directeur opsport Groningen La Grande Anna nieuwe Lenglen Dikke overjas en taart voor Roelant Oltmans Zaccheroni trainer Milan Badmintonbond in problemen met Dutch Open merikaan wil wetten van Roland Garros eindelijk naar zijn hand zetten an Elven eopereerd oberto Carlos ekvecht met ainer Zagallo oers mist lemorial PZC sport dinsdag 26 mei 1998 PARIJS - Roland Garros heeft een nieuwe Suzanne Lenglen. Anna Koerniko- va is de naam. La Grande Anna. De 16-jarige lolita uit Moskou trok maandag op het Court Suzanne Lenglen een vol huis (10.068 toeschouwers) te gen de Franse belofte Amelie Mauresmo, 6-2 6-4. La Lenglen verscheen in de jaren twintig met een bontjas op de baan. Tus sen de slagenwisselingen door nam ze regelmatig een slokje cognac. Ze was een ballerina met een rac ket. Koernikova is eerder een netpoes, de tennissen de pitspoes uit de Formu le I. Maar net als Lenglen trekt ze mensen aan als een kassamagneet. Vele rijen dik stonden ze voor het court waarop ze op de eerste middag van Roland Garros 1998 aan trad tegen Mauresmo. Daar had de Fran9aise een handje aan meegeholpen. In Berlijn drong ze als qualifier door tot de finale via overwinningen op de Belgische Dominique van Roost (15 op de wereld ranglijst), de Amerikaan se Lindsay Davenport (2) en Jana Novotna (3) uit "tsjecië. Door die presta ties steeg de wereldkam pioene bij de jeugd uit '96 van 65 naar 34. Opvallend weinig aan dacht kreeg Martina Hin gis. De Zwitserse nummer een van de wereld opende het tennisbal aan de Porte d'Auteuil maar de toe schouwers langs het cen tre coux-t hadden veel meer oog voor haar tegen stander Maria Sanchez- Lorenzo. Die leek in haar pikante tennisjurkje zo weggelopen uit de Folies Bergères. Het o la la zoem de over de tribunes. Bin nen vijftig minuten maak te Hingis er weer een ten nispark van, 6-2 6-1. Irina Spirlea werd maan dag de eerste geplaatste speelster (9e) die Roland Garros met de oprotpre mie van 48.000 francs (16.800 gulden) verliet. De Roemeense verslikte zich in de Oostenrijkse Plisch- ke, 88e van de wereld, 2-6 4-6. ANP De Zweed Glenn Magnusson (m) is de Italianen Mario Cipollini (I) and Silvio Martinello (r) te snel af in de negende etappe van de Giro d' Italia. foto Maurizio Brambatti van onze sportredactie VASTO - Glenn Magnusson heeft maandag Mario Cipollini de weg naar de 25e ritzege in de Giro d'Italia versperd. De Zweed uit de door het Vaticaan gesponsorde Amore Vita- ploeg won maandag de negende etappe in Vasto en verhinderde dat „Super Mario" in de record boeken van de Ronde van Italië op gelijke hoogte met Eddy Merckx kwam. Cipollini heeft in de 81e Gho al drie ritten achter zijn naam staan. In Vasto aasde hij op de vierde. Zijn ploegmakkers van Saeco werkten zich in de finale weer uit de naad. Vergeefs dit keer. Magnusson profiteerde van de Saeco-trein, die óók hem uit de wind hield. De 28-jarige Scandinaviër kwam vroeg op kop. En hield behalve Cipollini (3 e) ook Silvio Martinello (2e) achter zich. „Er was geen door komen aan", zei Cipollini later. „Ik zag en vond geen gaatje. Maar je kunt niet altijd win nen." Alex Zülle behield de rose lei derstrui. De Zwitser heeft vijf seconden voorsprong op de Ita liaan Michele Bartoli. De Frans man Iaic Leblanc is derde op vijftig tellen. De negende rit van Foggia naar Vasto over 167 kilometer was weinig boeiend. De uitbraken waren van elk gevaar gespeend. Groepjes of-solisten die pro beerden te ontsnappen kregen geen kans omdat of de ploeg (Festina) van leider Zülle of sprinter Cipollini steeds in de tegenaanval gingen en het tem po constant hooghielden. In de Ronde van Engeland raak te Chris Boardman de leiders trui kwijt aan zijn ploegmakker (GAN) Stuart O'Grady. De Au straliër won maandag de twee de etappe van Gateshead naar York over 169 kilometer. Als tweede finishte de Engelsman John Clay, voor de Fransman Ludovic Auger. O'Grady heeft in het algemeen klassement der tien seconden voorsprong op Boardman. ANP van onze sportredactie ZEIST - De voltallige selectie van het Nederlands mannen hockeyteam zat maandagoch tend in hotel Oud-Londen aan de slagroomtaart. De spelers groep vierde op gepaste wijze de 44e verjaardag van bondscoach Roelant Oltmans. De keuzeheer ontving van zijn manschappen een dikke overjas. „Voor op mijn bootje", zei hij met een glimlach. „De spelers hebben bovendien beloofd te gen Zuid-Korea een goede wed strijd af te werken." Het vrolijke partijtje van Olt mans verdrong de onthutsende WK-nederlaag van zondag te gen Duitsland (1-5) enigszins naar de achtergrond. Meteen na afloop van de genadeloze af straffing zocht het team ook al naar ontspanning. Met vrouwen en vriendinnen dineerde Oranje uitgebreid. „Iedereen heeft op eigen wijze het pak slaag van Duitsland kunnen verwerken", legde Oltmans uit. Na de felicitaties en het gebak volgde in het spelershotel nog een korte maar krachtige nabe spreking van het ontnuchteren de groepsduel. „We hebben vooral gesproken over de tacti sche discipline", zei Oltmans. „De uitvoering van het strijd plan was heel andei-s dan afge sproken. Daarover heb ik mijn verbazing uitgesproken." Volgens Oltmans is het „boek" over het Duitse machtsvertoon nu dicht. „Deze nederlaag is ge lukkig niet fataal. We krijgen in het toernooi nog een herkan sing. Een nieuwe flater kunnen we ons echter niet meer permit teren. Eerst komt Zuid-Korea (vandaag, dinsdag, red.), daar na Nieuw-Zeeland. Als het goed is, zitten we daarna in'He halve finales. Dan begint het toernooi opnieuw." MILAAN - Alberto Zaccheroni wordt de nieuwe trainer van AC Milan. De oefenmeester van Udinese, dat hij afgelopen sei zoen naar de derde plaats loods te in de Serie A, volgt Fabio Ca- pello op. Capello werd vorige week ont slagen wegens tegenvallende resultaten. AC Milan eindigde in de competitie als tiende en mist voor het tweede jaar op rij Europees voetbal. Zaccheroni heeft een contract van twee jaar getekend. RTR Oltmans sloot een of twee wij zingen in zijn vaste basisteam voor het duel met Zuid-Korea niet uit. „Soms moet je bepaalde patronen doorbreken om iets extra's te brengen", stelde hij. „De spelers zijn nu aan zet. Het merendeel heeft bij dit WK nog te weinig laten zien. Ik verwacht dat ze tegen Zuid-Korea het snot voor de ogen lopen. Zo'n vol stadion geeft toch alleen maar positieve energie?" ANP NIEUWEGEIN - Opnieuw heeft de Nederlandse Badmin ton Bond (NBB) grote proble men om de financiering van de Dutch Open voor oktober 1998 rond te krijgen. De bond over weegt de vijftigste editie te schrappen als voor 17 juni geen grote geldschieter is gevonden. De jubileumaflevering staal voor 1 tot en met 4 oktober ge pland. In 1995 moest de NBB het pres tigieuze evenement ook al we gens financiële problemen van de kalender halen. Nu lijken de problemen zich te herhalen, om dat de bond het standpunt han teert nog slechts een Grand Prix-toernooi te organiseren als de Nederlandse top en enkele internationale vedetten aan de start verschijnen. Om verzekerd te zijn van een sterk startveld zou het prijzengeld omhoog moeten naar 80.000 dollar (on geveer 160.000). Dat bedrag ontbreekt momenteel. Vorig jaar kende de Dutch Open een miniem prijzengeld van 70.000 gulden. Jeroen van Dijk, Nederlands beste badminton ner, besloot toen van deelname af te zien, evenals als vele bui tenlandse toppers. Het toernooi in Den Bosch werd publicitair toch nog een redelijk succes, omdat het Brabantse talentje Judith Meulendijks met de overwinning in het enkelspel ging strijken. De NBB is niet de enige Europe se bond die kampt met problc- .men rond de financiering van een Grand Prix-toernooi. De Russische Open, eind augustus, is al van de kalender geschrapt. In Duitsland, waar vorig jaar nog een prijzengeld van 250.000 gulden te verdelen vielwordt de beslissing over doorgaan pas in juli genomen. ANP ;door Paul van den Bosch PARUS - Het aantal Neder landse deelnemers aan het en- kelspeltoernooi van Roland Garros is met zeven niet over dreven groot. Toch wordt het vandaag een onvervalste Oranjedag in Parijs, met vijf mannen en Brenda Schultz in de baan. De mooiste partij lijkt de 'broedermoord' tussen Jan Siemerink en qualifier John van Lot'tum te worden. Zwabberend plaatste Miriam Oremans zich gistermiddag voor de tweede ronde. Haar te genstander, de Russin Elena Makarova, was kansloos in de eerste set (6-1), dicteerde de strijd in de tweede (ook 6-1), maar was niet bij machte de wisselvalligheid van Oremans af te straffen: 6-3. Oremans kon de overwinning gebruiken, want haar seizoen verliep tot op heden treurig. Vaak ge plaagd door blessures speelde ze tot gisteren elf partijen, met daarin twee overwinningen. De laatste dateerde zelfs al van eind februari. De heldin van het vorig jaar zo succesvolle Fed Cup-team. die de nationale ploeg langs de Verenigde Staten en Tsjechië loodste, werd bovendien in de nieuwe editie van dat landen- toernooi meedogenloos afge straft door Monica Seles en Lindsay Davenport. Zes mage re games pakte ze in die ont moeting met de Ameri kaansen, waarin door de afwezigheid van de geblesseerde Brenda Schultz de magere toekomst van het Nederlandse vrouwen tennis werd blootgelegd. „Daarom komt deze overwin ning voor mij op een gunstig moment," zei Oremans, die in 1994 Navratilova in de eerste ronde van Roland Garros klop te. „Je kunt dit wel een bevrij ding noemen. Ik heb nog steeds de ambitie om terug te keren bij de eerste dertig. Maar de nieu we meiden in het circuit slaan zo hard, dat het moeilijk is om je daar weer tussen te dringen. Maar ik probeer het wel. En gravel is niet bepaald mijn on dergrond, die komt straks met de grastoernooien." GPD ;orPaul van den Bosch IRIJS - Overal waar Pete opras opduikt, is hij favo- t. Overal, maar niet in Parijs, et op de gravelvloer van Ro- id Garros, waarop Spaans de ertaal lijkt te zijn en andere tten gelden. Waar het geluk het weer ook even zwaar onen tellen als een snoeihar- forehand, een geplaatste op- B iereen valt over elkaar heen igravelkoning Marcelo Rios, (stoutste jongetje uit de ten- iklas, toch maar tot de toren- ge favoriet uit te roepen. En mpras? Zijn troon wankelt, 1EDA - Daniel van Elven is •andagoclitend in het zieken- is van Breda geopereerd aan igebroken heup. [renner uit de amateurploeg n de Rabobank was zondag trokken bij een zware valpar- ïn de slotetappe van Olympi- Tour. Het wielertalent werd idagavond vanuit Amster- m naar Breda overgebracht. Jgens de artsen is het geen ge- npliceerde breuk. Pas over kele weken zal duidelijk.zijn elang Van Elven uitgescha- Id is. Vermoedelijk duurt het rstel maanden. ANP want de Chileen Rios schopt er de laatste maanden gretig te genaan. Dan is zelfs de nummer 33 van de wereld, iemand als To dd Martin, nog gevaarlijk als te genstander. Ja toch? Men pro beerde het de niet meer zo per fecte 'Perfect Pete' aan te pra ten. De waarheid leerde gisteren echter, op de eerste dag van Ro land Garros, dat in het mannen- toernooi eigenlijk niemand zo makkelijk naar de tweede ronde wandelde als Sampras. De nummer één van de wereld leid de een strafexpeditie tegen Martin: 6-4, 6-3, 6-3. En Rios? De 'Indiaan van de ten nisbaan' demonstreerde in vier sets tegen Brett' Steven aller minst de vorm, die hem de laat ste twee weken toernooizeges opleverde op de gravelbanen van Rome en Sankt Pölten. Geen nood, was uit Rios' li chaamstaal op te maken, Ro land Garros duurt nog lang. De uitputtingslag is net losgebar sten. Grand Slam Niemand die dat beter weet dan Pete Sampras. Vorig jaar ging hij ook flitsend uit de startblok ken in Parijs, maar strandde zijn missie na twee ronden. De beste tennisser van de wereld heeft een moeizame relatie met Roland Garros. Het obsedeert hem, de 'Coupe des Musquetai- res', de fraaie bokaal van de overwinnaar. Het is de enige ti tel, die hem tot dusverre weg houdt van een persoonlijke Grand Slam. De andere drie (Wimbledon, US Open en Au stralian Open) schreef hij bij el kaar al tien keer op zijn naam. „Het is nooit uit mijn gedachte, het is een droom om hier te win nen," zegt de Amerikaan. „Dan pas hoor ik echt bij de beste ten nissers aller tijden." Hij zou dan in de voetsporen treden van bij voorbeeld de legendaiische Au straliër Rod La ver „Het probleem is alleen dat er in Melbourne, op Wimbledon en in New York er altijd zes of zeven zijn, die het toernooi kunnen winnen," weet Sampras, „maar hier in Parijs zijn het er zo'n twintig. Rusedski Toen Sampras over zijn twintig tal kandidaten voor de hoofd prijs spi-ak, bedoelde hij Greg Rusedski niet. De Brit heeft het geluk dat hij na zijn snelle ne derlaag tegen de Belg Johan Van Herck (6-4, 6-4 en 6-4) bijna een jaar is verlost van gravelbanen. Hij opperde zelfs om in 1999 in mei maar een maandje vrijaf te nemen. De ultieme serve-volleyer heeft niets te zoeken op de trage baansoort en kan niet wachten om weer te kunnen grazen. Na de eerste middag op Roland Garros begon voor de nummer vier van de wereld al de voorbe reiding op het gladgeschoren gras van Wimbledon - na welge teld één winstpartij in vijf gra veltoernooien. Op grond van zijn vierde plaats op de wereldranglijst en zeker niet vanwege zijn kwaliteiten op gravel was Rusedski zelfs nog als vijfde geplaatst. Net als de Brit moesten de beschermde Karol Kucera (9e) en Jonas Björkman (7e) gisteren al hun hotelrekening betalen. GPD i onze sportredactie 10NINGEN - Voormalig top- baatser Gerard Kemkers uit Ide wordt directeur van de ichting Groningen Topsport, tis de bedoeling dat hij 1 juli tt zijn werkzaamheden be lt. Kemkers krijgt ondersteu- ig van twee (nog te benoe- in) beleidsmedewerkers. Hij is de afgelopen drie jaar adscoach van de Amerikaan schaatsploeg. 131-jarige Kemkers, in 1988 Calgary winnaar van olym- sch brons op de vijf kilometer, iet in Groningen gericht top- artbeleid van de grond tillen, ichtingsvoorzitter Marten istermans: „Gerard moet er- or zorgen dat topsport in de ld Groningen die plaats krijgt ihet verdient, en dan bedoel een prominente plaats. Een azijn belangrijkste taken zal a het naar Groningen halen a grote topsportevenemen- t" Daarnaast zal Kemkers h. in samenwerking met het IRIJS - Verdediger Roberto irlos en de trainer van het Bra- Üaans voetbalelftal Mario igallo zijn via de Braziliaanse idia een verbaal gevecht be nnen. De coach verwijt de eler van Real Madrid te wei- (offensief te spelen, begrijp niet waarom hij mijn drachten niet uitvoert", mop- ide Zagallo in het trainings- ®p van de Brazilianen in Les- iy bij Parijs. „Zagallo ver- icht toch niet dat ik anderhalf c langs de lijn draaf?", pa- axle Carlos op zijn beurt. „Bij in club Real Madrid ben ik in- tdaad offensieven Maar daar =rkt het ploegenspel beter", egde hij snerend toe in de Bra- iaanse media. DPA 1EKEL - Atleet Marko Koers "et tweede pinksterdag ver- sk laten gaan bij de Adriaan aden Memorial in Hengelo. i Nederlandse vedette op de 0 meter kreeg na een onder- de in Utrecht te horen dat hij ifflpt met een stressfractuur in amiddenvoetsbeentje van de ikervoet. Koers is minimaal kweken uitgeschakeld. ANP Olympisch Steunpunt, bezig houden met talentontwikke ling, als ook met de begeleiding van topsporters. De Eeldenaar, die nog in Mil waukee huist, krijgt direct al twee grote klussen op zijn bord. Allereerst moet hij de organisa tie van Special Olympics, de Olympische Spelen voor geeste lijk gehandicapte, in goede ba nen leiden. Dat evenement staat gepland voor medio 2000. Een ander karwei waar Kemkers zijn tanden in mag zetten, is het naar Groningen halen van de Ronde van Italië in 2002. GPD Pete Sampras had in de eerste ronde van Roland Garros geen enkele moeite met zijn landgenoot Todd Martin. foto Patrick Kovarik/ANP India brengt plaats bij beste vier niet in gevaar van onze sportredactie UTRECHT - Lang geleden, in 1974, was het vrouwenteam van India tijdens het WK hockey in Frankrijk in staat grootse da den te verrichten. Toen, in Man- delieu, bracht India de Neder landse vrouwen de eerste neder laag op een WK toe (1-0). Anno 1998 is India een ploeg die in de tijd is blijven stilstaan, met een ouderwets spelconcept. Maandag traden beide landen weer tegen elkaar aan op het WK. Tot verdriet van India, dat een fiks pak slaag kreeg: 5-0. De Nederlanders konden zich na drie uiterst moeizame over winningen eindelijk uitleven en zo - evenals groepsgenoot Ar gentinië - een plaats in de halve finales veiligstellen. De Neder landse aanvalsters kregen volop ruimte van de opponenten, die zich vantevoren schijnbaar hadden voorgenomen niet te moe te worden. Ofschoon India na enkele minuten in de wed strijd de kans kreeg de score te openen, was het eenrichtings verkeer in stadion Nieuw Gal genwaard. Voor rust kreeg de ploeg van bondscoach Tom van 't Hek maar liefst tien strafcor- ners, waarvan er drie eindigden in succes. Eenmaal recht streeks, eenmaal in de rebound en eenmaal via een uit de corner voortvloeiende strafbal. Het eerste doelpunt, uit de der de strafcorner, kwam op naam van linkerverdedigster Ageeth Boomgaardt, via de sleeppush. Boomgaardt was tot nu toe in dit toernooi erg ongelukkig ge weest bij haar pogingen, maar deze keer was het raak. Negen minuten voor rust was het de andere cornerspecialist, Van den Boogaard, die de tweede treffer inleidde. Met haar ge keerde schot wist aangeefster Julie Deiters wel raad: 2-0. Aanvoerster Thate bepaalde via de strafbal de ruststand op 3-0. Direct na de pauze ging Neder land verder, via velddoelpunten van wederom Thate en Hanneke Smabers. In de matig gevulde Galgenwaard bleek het verschil tussen beide ploegen bijna gê nant groot. India, dat reeds drie keer had verloren, kon werke lijk niets uithalen. Oranje speel de de ploeg kapot door veel te combineren en, veel vaker, ge woon door te lopen. Bijna iedere Nederlandse kon wel een keer ongehinderd de Indiase cirkel binnenlopen. Gezien de hoe veelheid strafcomers en kansen was de uitslag nog beschaafd. Na de 5-0 viel Nederland stil, wat scoren betreft. In het veld bleef de formatie oppermach tig. Van 't Hek liet intussen alle wissels opdraven, inclusief re- servedoelvrouw Clarinda Sin- nige, die Daphne Touw verving. In de halve finales komt Neder land vermoedelijk regerend olympisch- en wereldkampioen Australië of Duitsland tegen. In de groep van Nederland zijn de prijzen al vergeven. Argentinië, dat eerder op de dag Nieuw- Zeeland versloeg, gaat ook door naar de halve eindstrijd. Duitsland en Australië spelen in groep A dinsdag tegen elkaar, waarmee vermoedelijk de rang volgorde aan kop van die groep bepaald wordt. Woensdag be palen Nederland en Argentinië in een onderling duel wie in B groepswinnaar wordt. Nederland - India 5-0 (3-0). 9. Boomgaardt 1-0 (se), 26. Deiters 2-0 (sc), 29. Thate 3-0 (sb), 36. Thate 4-0, 38. Hanneke Smabers 5-0. Scheids rechters: Chatas (VSt). Kato (Jap). Toeschouioers: 8500. ANP Suzan van der Wielen speelt de bal langs Mary Stella Tirkey van India. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23