De herinrichting was een politiek stoombad Drukkery heeft de wereld in huis mwt&t PZC —Arrows DESCH Eindelijk terug Voor wethouder Tjeu Strous betekende de herinrichting van de Markt zijn politieke vuurdoop. De oud-vakbondsman moest in korte tijd winkeliers, bewoners, maatschappelijke instellingen en uiteraard de politieke partijen in de gemeenteraad op één lijn zien te krijgen. Of hij daarin slaagde, zal nooit duidelijk worden. Middelburg telt ruim veertigduizend inwoners. Zij hebben allemaal een uitgesproken mening over de herinrichting. Strous zelf is - na een eerste aarzeling in het prille begin - rotsvast overtuigd van de kwaliteit van de vernieuwde Markt. „Het is", zegt hij stellig, „de huiskamer van Middelburg geworden." Strous praat snel en gedreven over de Markt. „Ik ga elke dag eventjes kijken. Ik zit hier tenslotte om de hoek. Ik merk dat raadsleden dat ook doen. Het is tenslotte toch ónze Markt. Mensen zijn nieuwsgierig. Je ziet elke dag iets veranderen." Hij geeft eerlijk toe dat hij 'm wel eens kneep en dat zijn betrokkenheid bij de Markt groot is. Toen de bomen geplant werden bijvoorbeeld. Hij ging elke boom persoonlijk langs om te kijken of er wel knoppen inkwamen. Aanvankelijk had Strous toen hij na de gemeenteraadsverkiezing de 'Marktportefeuille' overnam van voormalig wethouder E.M. J. van Brummelen-van Wilgen het idee om de herinrichting helemaal opnieuw ter hand te nemen. „Niet dat ik niet overtuigd was van de kwaliteit van Trompert, de architect van de Markt, maar ik heb me afgevraagd of je Middelburg zonder fatsoenlijke discussie een herinrichting kan aandoen. Gelukkig is die discussie er toch nog gekomen, nadat Snelders en De Koning met hun plan kwamen. Ik wilde kiezen uit vijf, zes modellen. Een hoop mensen zei me dat het niet verstandig was om opnieuw te beginnen, omdat het plan- Trompert kon bogen op een breed draagvlak onder de bevolking, de middenstanders en de Vrienden van Middelburg. Ook uit mijn eigen fractie kreeg ik te horen: doe het niet, Trompert heeft een goed plan. Als er was gekozen voor mijn aanpak, waren we nu pas aan de definitieve keuze toe geweest. Omdat dit college sterk hecht aan daadkracht, is er een jaar en vijf maanden later een heringerichte Markt." Compromis De discussie over het plan- Trompert kreeg een hele, andere wending toen het duo Snelders/De Koning een alternatief indiende. Zij wilden meer speelse elementen op de Markt. Geheel volgens de Middelburgse traditie werd voor een compromis gekozen; de Markt moest een mengvorm van beide ideeën worden. Strous beleefde vorig jaar een hete zomer. In een commissievergadering maakte hij een beginnersfout door niet de aanwezige commissieleden te tellen, maar de partijen waarvan zij deel uitmaakten, waarna hij de conclusie trok dat het plan een brede, politieke steun genoot. De oppositiepartijen dreigden met een extra raadsvergadering, maai de nieuwe burgemeester mr. L.H.B. Spahr van der Hoek wist het brandje te doven. Ook binnen zijn eigen partij rommelde het. Het raadslid dr. A de Groene stelde haar zetel ter beschikking, omdat zij zich niet kon verenigen met het compromis. „Het is", verzucht Strous. „een politiek stoombad geweest: Het heeft me heel wat zweetdruppels gekost. Ik heb wel 's een periode gehad waarin ik dacht: moet ik niet het oorspronkelijke besluit, handhaven. Het effect van die commissievergadering zinderde lang door. Dat heeft mij ook persoonlijk aangegrepen. Ik tol hier niet gaan zitten snotteren, maar het vak van politicus is niet makkelijk. Daar ga ik niet moeilijk over doen. Ik heb veel geleerd. Bijvoorbeeld hoe moeizaam het is om met verschillende partijen te communiceren. Je moet een besluit in de gemeenteraad enten op gesprekken met ondernemers, die een grote, financiële betrokkenheid hebben bij de Markt. Voor een deel is uiteindelijk gebeurd, wat ik hoopte dat zou gebeuren. Dat er een tweede plan kwam, vond ik niet vervelend. Het gaf mij de mogelijkheid om het ene idee met het andere te vergelijken. Het leek een hinderpaal, maar ik heb het als een stimulans ervaren om door te gaan." Uitnodigend De wethouder ziet inmiddels dagelijks dat de Middelburgse gemeenteraad een juiste beslissing heeft genomen. Vroeger was de Markt een parkeerplein, een vergaarbak van allerlei rommel. Mij valt nu al op dat mensen diagonaal over de Markt lopen en de hele oppervlakte vrij intensief gebruiken. Men loopt, men fietst Vroeger dacht ik dat je verplicht was om langs die paaltjes te fietsen. De Markt was niet zo uitnodigend als nu. Ik zie dat aan de mensen. Vaak staan ze midden op het plein een praatje te maken. Vroeger zag je dat zelden of nooit Zijn vrouw peilt - zegt Strous - de meningen van 'de Middelburger' over de Markt. „Van haar krijg ik te horen dat het merendeel het een mooi plein vindt geworden. Natuurlijk, je houdt altijd mensen die zeggen: heeft dat drie miljoen gulden gekost? Er zijn alleen wat stenen omgekeerd! Negatieve geluiden hou je altijd. Ik vind dat je de Markt pas mag beoordelen als hij helemaal klaar is." Het ontwerp voor een fontein op de Markt is nog niet klaar en ook de kiosken zijn nog niet verplaatst. „Daar is het laatste woord nog niet over gezegd", weet Strous. Hij is ook nog steeds voorstander van poëzie op de hardstenen randen rond cle Markt. De gemeente heeft daar het geld niet voor, zegt hij. „Maar als er iemand met een zak geld zou komen, zou ik onmiddelijk ja zeggen. In m'n binnenste hoop ik dat er een genereuze sponsor komt. Dat zie ik helemaal zitten. En als alles helemaal af is, en de terrassen zijn breed uitgewaaierd over de Markt, ja, dan kunnen we echt wedijveren met het Vrijthof in Maastricht." Ab van der Sluis fotografie Ruben Oreel Alle wegen leiden naar de Markt - daar valt het te halen, op de uitwisselplaats van goederen en nieuws. Zo was het altijd geweest en zo moet het weer worden. Met op de plaats waar ooit de Zeeuwse dagbladpers huisde een nieuwe trekpleister: De Drukkery, de Winkel in Woord, Beelden Geluid, ontmoetingsplaats en evenementencentrum. De aanzuigende werking die de ondernemers hun geesteskind toeschrijven wordt aardig verbeeld in de treehtervorm van het pand, dat vanaf de Markt wijd uitwaaiert tot. aan de Zusterstraat. Dë entree aan de Markt is een ware fuik, waai- de bezoeker met lichtjes in de vloer worclt binnengelokt om te verzeilen in het minidorp van ouderwetse en moderne communicatiemiddelen dat het Vlissings/Middelburgse boekhandelsduo Lex de Looff en Dick Anbeek bedachten. De Drukkery is een mix van oud en nieuw. De nieuwste communicatietechnieken in het pand waar Drukkerij van de Velde de berichtgeving nog in lood goot. Een nieuw ondernemersconcept in de ouderwetse coöperatie vorm. Een winkel met pen en papier en de digitale snelweg. Binnen lijkt De Drukkery zowel op het aioude warenhuis met verköopeilandjes als op, in mondiale mediaspeak, een verzameling van getinkte sites waar de bezoeker naar believen doorheen surft- op zoek naar muziek, boek, pen, speelgoed, kunst, al dan niet in elektronische vorm. Wie zich op klassieke wijze wil informeren duikt de leeshoek met kranten en tijdschriften in of neust tussen Zeeuwse prenten en publicaties. De confrontatie met de elektronische communicatie begint pas daarna, bij een batterij televisietoestellen boven de informatiebalie die beelden en boodschappen tonen over wat er achter in de winkel of elders in stad en provincie te beleven valt. Traditie en toekomst wisselen elkaar in het hele interieur af. Onder het oude glazen dak van de voormalige drukkerij hangen de kabels als fysieke verschijning- van de digitale snelweg vrij in'het zicht boven de hightech winkelinrichting in hout en staal. Als klaverbladen gegroepeerde ronde kasten met boeken worden afgewisseld met muziek, multimedia, kantoorbenodigdheden en computers. Temidden daarvan doemt de hoge witte kom van het 'Marktplein' op, de evenementenruimte met alle faciliteiten van een studio. Plein is wat weids voor de kuip met een diameter van acht meter. De ronde wanden zijn geschikt voor projecties, de ruimte is te benutten voor allerhande evenementen, van signeersessies en cd- presentaties, de start van Zeeland Natuurmaand het openingsthema van De Drukkery tot de kopieerders van Océ Nederland. Brasserie Verpozing biedt Brasserie De Drukkery, gevestigd in en rond de Binnentuin: een patioterras als een terrarium waarvan het dak naar gelang de gunst van de weergoden open of dicht kan, Pal in het midden staat een grote stenen tafel waarop muzikanten, voordrachtkunstenaars en redenaars genood worden opdat de gasten him versnaperingen aan de voeten van de artiest kunnen genieten. Airconditioning houdt de gemoederenkoel. Exploitanten Ko Goossen en zijn zoon Jan Peter zijn bekenden aan de Middelburgse Markt als uitbaters van de kiosken en Conny's Bistro. Het menu van Brasserie De Drukkery krijgt wereldwijde trekken. Spijs en drank passen zich aan aan het thema dat op dat moment De Drukken- beheerst. „Is dat de Kinderboekenweek, dan zijn er kindergerechten. Is het de Librisprijs, dan staat een fragment op de placemats. Een hoekje achterin is volledig gewijd aan de nostalgie. In de Museumdrukkerij werken vrijwilligers van het Drukkerijmuseum in Etten-Leur, meest gepensioneerde grafici, met ouderwetse drukmachines die gered zijn bij moderniserende Advertentie Overhemden en sportwear SINCE 1874 Kostuums - colberts blazers De hoefanet de fading van kfasse 4331 XXJ3(iddel6titg, telefoon 0118-613073 grafische bedrijven, zoals een degelpers. Aan de basis van De Drukkeiy ligt de herwaardering van het aloude motto 'samen sterk'. Lex de Loof en Dick Anbeek van de boekhandels De Ruiter en Fanoy en de horeca-ondernemers Ko en Jan Peter Goossen vormen een coöperatie waarvan zij en andere participanten de zestienhonderd vierkante meters vloeroppervlak huren. Waar wiens deel begint en ophoudt is giswerk. De verkoopactiviteiten vloeien in elkaar over. De bezoeker duikt naar believen in niches met productgroepen. Aanbieders zijn boekhandel Fanoy, kantoorboekhandel de Ruiter en twee nieuwe franchises die de boekhandels middels hun VOF exploiteren: Ear Eye Music en de multimediaformuie Turning Point. De winkel wordt verder gedeeld met het Kaartenkabinet, Zekatel MultiCommunicatie, Zeelandnet, Rabobank Middelburg-Veere en Gerrit de Jonge bvGeassocieerd met De Drukkery zijn De Pagter Antiek, antiquair Ben Witte, interieurinrichters Brooymans Van de Gruiter Wonen Diezijn, Bas +Mar de Jager en ontwerpers Jan en Ingrid van der Kooy, bloemist Citybloem en Focus Optiek MD, die zaken als leesbrillen, kijkers en kompassen biedt. Op de Markt is alles te koop en zo ook in De Drukkeiy: niet enkel woord, beeld en geluid kan er worden afgerekend, maar ook de uitstalkast., de belichting, tapijt tot stoel, tafel en bestek toe. „Wanneer een klant de lamp boven zijn tafeltje bevalt, kan hij die meenemen. Alles is in voorraad", legt Anbeek uit. Beeldende kunst heeft eveneens een plaats in De Drukkery Fotograaf Ruden Riemens heeft aan de muren van de Brasserie een Riemens-galerie met fotografie van hemzelf en zijn overleden vader Wim Riemens. Een externe link met kunst staat op stapel met de Stichting Beeldende Kunst Middelburg, die de twee verdiepingen in het pand aan de Zustersti-aat betrekt. „Zij kunnen in de winkel tonen wat er in hun galerie te zien is. Hetzij met een kleine expositie of digitaal, via het grote arcadescherm." Dat scherm willen De Looff en Anbeek ook gebruiken voor digitale evenementen. „Er wordt zoveel mogelijk met de webcam, de digitale camera en Internet gewerkt. Denk eens aan digitale signeersessies met bijvoorbeeld John Grisham in Amerika", droomt Anbeek hardop. Ontmoetingsplaats De nieuwe ontmoetingsplaats aan de Markt houdt zich vooralsnog wel aan de gangbare winkelopeningsti j den Avondopenstelling is streven, maar nog niet haalbaar, vinden De Looff en Anbeek. „We willen eerst 's avonds dezelfde service kunnen bieden als overdag." Burgemeester mi-, L.H.B. Spahr van der Hoek en W. Karssen, voorzitter van de Nederlandse Boekverkopersbond openen donderdag 28 mei de Drukkeiy formeel om 18 uur. De publieksopening volgt vrijdag 29 mei, ingeluid met een concert van de Zeeuwse popgroep Blof dat om 17 uur op de Markt in Middelburg begint. De groepsleden van Blof benutten vervolgens het Marktplein in de Drukkery om daar hun nieuwe cd-single te signeren. Claudia Sondervan dinsdag 26 mei Geen markt op de Markt een halfjaar lang. Geen braderieën, geen bands. De verkopers van kaas en vlees en lappen stof verbannen naar het Damplein. Donderdag komen ze terug. Met open bussen die ouderen naar de Markt brengen. Met een baas van de dag op de radio. Met de hoop nog even goed te verdienen. Negentig procent van de marktkooplui verdient minder op het Damplein, schat snoepverkoper Peter Snoek. „Ik verdien 35 procent minder dan op de oude Markt. Na de verplaatsing heb ik tientallen vaste klanten die ik elke donderdag snoep ver kocht, niet meer gezien. Die hebben me gewoon niet meer kun nen vinden." Stoffenverkoper Frank Strik heeft de nieuwe Markt nog niet gezien. Maar als hij moet geloven wat hij erover hoort, is er niet veel gebeurd. De kinderkopjes zouden gladde bestrating zijn geworden en de gladde bestrating kinderkopjes. Het verlies op het Damplein kan hij dit jaar niet meer inhalen. Hij zit op een derde van wat hij op de Markt verdiende. „Ik moet nog zien hoe het gaat. In Breda is de markt ook heringericht en het is er niet beter op geworden. Maar slechter dan op het Damplein, kan haast niet." Lylian Clemens heeft na de verplaatsing alleen maar meer fruit verkocht. „We staan nu bij de parkeerplaats. Veel mensen ko men als ze weggaan pog zware dingen als aardappels en sinaas appels bij ons kopen. Op gewone dagen draaien we wat we vroeger alleen voor luxe weekenden als Pasen draaiden." Cle mens heeft de nieuwe Markt al gezien. De drainagegoot in het midden van de aflopende markt is haar opgevallen. Ze vreest voor stinkend viswater. „Nu stinkt het al zo als de markt wordt opgeruimd. Ik hoop toch niet dat de klanten straks met hun voeten in het viswater staan." Onzin, beweert visverkoopster Sari Stevens. „Speciaal voorde nieuwe Markt hebben wij stalen bakken gekocht met opstaan de zijkanten. Wat smelt wordt met slangen in een put geloosd. Dus niks geen viswater over de marktStevens kan zich moei lijk voorstellen dat de Markt drie miljoen heeft gekost. „Zoveel is er niet veranderd. Er is nog niet eens een fontein." Een klant weet nog wel wat. „In de kelder van het stadhuis ligt vast nog wel die fontein die op oude foto's van de Markt staat." Kiosken Vleeswarenverkoper Wim de Smit heeft als voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel Midden- en Noord-Zeeland steeds met de gemeente over de nieuwe Markt contact gehad. De Smit noemt het een slechte zaak dat er nog steeds onduidelijkheid is over het lot van de drie kiosken, maar looft de rol van wethouder Strous. „Strous heeft toegezegd dat er geen plaatsen voor kramen verloren gaan, de standwerkers krijgen een andere plaats en we hebben op de nieuwe Markt twee extra rijen voor verkoopwagens gekregen. De marktbe- lasting is kwijtgescholden en de gemeente betaalt de reclame voor de eerste marktdag op de nieuwe Markt. De betrokken heid van Strous bij de markt is groot. In Goes heb ik veel meet problemen met de gemeente", zegt De Smit. Ontevreden is hij over het wegblijven van de bussen op de Markt. „Het plein autovrij? Prima, maar haal dan niet ook nog eens de bussen weg. Oude mensen komen niet meer op de markt. Als je auto's wegjaagt, moet je juist het openbaar ver voer aanmoedigen. Misschien dat Riet Bakker daar nog iets aan kan doen." Arend de Jonge van de Stichting Evenementen Middelburg (SEM), die braderieën en speciale markten organiseert, denkt dat de nieuwe Markt de integratie van evenementen met de ca fés vergroot. „Tijdens dezaterdagmarkt sloot de strook groen- tekramen bij De Huifkar de terrassen af van wat er op de Markt gebeurde. In de nieuwe situatie staan de groentezaken voor de kiosken met de voorzijden naar de Markt gekeerd. Dat is een stuk gezelliger." De Jonge hoopt dat de terrasuitbaters die het meest erop vooruit gaan op termijn meebetalen aan evenemen ten. „De cafés profiteren van de activiteiten op de Markt nu de storende groentekramen zijn verplaatst. Ik zou graag zien dat terrasuitbaters evenementen sponseren." Roelof Reinders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21