Turkse overheid in drugshandel Vendex Food en De Boer Unigro front tegen Albert Heijn vormen SUPER DE BOER Landbouw staat op eigen reclameborden LEKKERVOORDELIG 1.99 3.96 m Snel verkiezingen Indonesië Juliana ondanks verwardheid toch op bruiloft Maurits 4 WEKEN tnkara verdient volgens criminologen miljarden aan verdovende middelen Philips-CAO Voskuil wint Librisprijs r xM i M Bamipakket Broodje Bakpou panklaar Zwitserland rommelde met goud Zeeuwse reizigers in de kou Hockeysters naar halve finales KPN'ers Goes leggen werk tijdelijk neer VOOR 15,00 JA, ik wil: 16° 110" W 3 Enkele buien Af en toe zon met vooral vanmiddag en vanavond enkele buien. Maxima rond 16 graden bij een zwakke westelijke wind. 41e jaargang no. 124 insdag 26 mei 1998 isse nummers 1,75 pag. 15, 17 en 21 door Harmen van der Werf GOES - De georganiseerde landbouw komt in verzet tegen het verwijderen van illegale re clameborden door de provin cie. LTO Zeeland wil zonodig een proefproces uitlokken, als de provincie weigert een uit zondering te maken voor recla meborden voor de huisverkoop van landbouwproducten. LTO Zeeland heeft al bezwaar gemaakt bij de vaststelling van de provinciale milieuverorde ning tegen illegalereclamebor- den. De landbouworganisatie vond het onbillijk dat land bouwers moeten bloeden voor hypotheekverkopers en meu belgiganten die met illegaal geplaatste borden langs Rijks weg A58 adverteren. Ondanks het verzet uit de agra rische hoek keurden Provinci ale Staten de milieuverorde ning goed. „Wij hebben toen aangekondigd terug te ko men", aldus LTO-seeretaris B. Feijtel, „als zich problemen zouden voordoen met reclame borden voor landbouwproduc ten. Die zijn er hu, op Schou- wen-Duiveland met borden voor de verkoop van asperges. Eerst wil Feijtel nog praten met de provincie. Als dat niets oplevert, stelt hij zich voor dat een boer zijn bord Iaat staan, een boete krijgt en het vervol gens op een proces voor de rechtbank laat aankomen. „Wij zullen die man of vrouw steunen." Gedeputeerde G. de Kok voelt niets voor een uit zondering voor de verkoop van landbouwproducten. „Wij kunnen niet bepalen wat er wel of niet op een reclamebord mag staan. Er geldt een algemeen verbod en dat willen wij zo houden. Als de landbouw een uitzonderingspositie wil heb ben", zegt De Kok, „dan moet een rechter daar maai- een uit spraak over doen." door Margot de Jong DEN HAAG - De Turkse overheid is direct en indi rect betrokken bij de han- in heroïne, afpersing en moord. Dat schrijven !de criminoloog Frank Bo venkerk en zijn collega Yücel Yesilgöz in hun boek 'De maffia van Turkije', dat gisteren werd gepre senteerd. EINDHOVEN - De bonden wil len het overleg over de nieuwe CAO bij Philips heropenen. Er is grote onduidelijkheid ontstaan over het pensioensysteem waar over in het nieuwe contract af spraken zijn gemaakt. Leden van de VHPP weigerden gisteravond met de CAO in te stemmen. Volgens Philips gaat geen enkele werknemer er met de nieuwe pensioenregeling op achteruit. Dat klopt volgens de VHPP niet. ANP Volgens beide criminologen int de Turkse overheid een 'aan zienlijk' deel van de inkomsten van de drugshandel. Die inkom sten worden in totaal op 50 mil jard gulden per jaar geschat, meer dan de nationale rekening van Turkije. „Sommige maffia bazen opereren direct in op drachtvan de overheid, anderen hebben het op een akkoordje gegooid met de autoriteiten", aldus Bovenkerk. Daarbij zijn politie, leger, ambtenarij en parlement betrokken. Yesilgöz sprak dan ook van door de staat georganiseerde misdaad. Prof. dr. Bovenkerk is hoogle raar criminologie aan de Universiteit van Utrecht en dr. Yesilgöz is verbonden aan het Willem Pompe Instituut voor Strafrechtwetenschappen in diezelfde plaats. Zij deden ruim twee jaar onderzoek voor het boek, zowel in Europa als in Turkije zelf. Het boek is opge dragen aan het vorig jaar over leden Kamerlid Van Traa. Nederland vervult als door- voerland volgens beide auteurs een spilfunctie in de drugshan del van de Turkse maffia; het fungeert als 'stapelplaats' van waaruit de heroïne over heel. ■■H van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Libris Lite ratuurprijs gaat dit jaar naar J.J. Voskuil. De schrijver krijgt de prijs, 100.000 gulden, voor zijn boek Plankton, het derde deel uit de monumentale ro manreeks Het Bureau. In zijn dankwoord loofde de winnaar, behalve de jury, vooral zijn uitgever die het toch maar heeft aangedurfd om 'onbe hoorlijk dikke boeken' uit te geven. Voskuil was eerder geno mineerd voor de Libris Litera tuurprijs. Hij had vooraf al la ten weten dat het de laatste keer zou zijn dat hij zou komen op draven. J 1 1 i rundvlees of kip 4 stuks Aanbiedingen zijn geldig t/m 30 mei '98. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE West-Europa wordt verspreid. De Turkse en Koerdische ge meenschappen hier worden ge bruikt als vooruitgeschoven post in de-drugshandel. Ook de Koerdische beweging strijkt een belangrijk deel van de maffia-opbrengsten op. De auteurs stellen vast dat de strijd De jury was het niet snel eens, verklapte voorzitter Henk van Os gisteravond tijdens het toe kenningsfeestje in Amsterdam, maar verkoos Voskuils boek uit eindelijk met een meerderheid van stemmen boven de andere nominaties: Figuranten van Ar- non Grunberg, Tussen mes en keel van Geerten Meijsing, Uit het paradijs van Nelleke Noor- dervliet, Het lied en de waar heid van Helga Ruebsamen en Gemis van Manon Uphoff Voskuil wil een groot gedeelte van zijn prijs steken in het afbe talen van de schuld die hij op bouwde door op grote schaal te adverteren tegen de bio-indu- strie. ANP zie ook pagina 3 om Koerdistan aan beide zijden voor een groot deel uit drugsgel den wordt gefinancierd. Uit cij fers van Interpol zou blijken dat de Turkse en Koerdische maffia 80 tot 90 procent van de West- Europese heroïnehandel in han den hebben. Bovenkerk zei in 1995 voor de commissie-Van Traa al dat veel Turken en Koerden in Neder- land bij de handel in harddrugs betrokken zijn. Hij oogstte toen een storm van kritiek. Volgens hem is nu aangetoond dat dit wel degelijk klopt. Getallen of percentages wil hij echter niet geven. Volgens de auteurs ver mengt de Turkse onderwereld zich in Nederland nauwelijks met de bovenwereld; de meeste Turkse en Koerdische bedrijven hier houden zich verre van de maffia. Er vallen wel steeds meer jonge Turken en Koerden in handen van de maffia. De drugshandel biedt de jonge- ren carrièreperspectief zolang zij een sociaal-economische achterstand hebben. Bovenkerk en Yesilgöz zien meer in een aanpak vanuit de Turkse en Koerdische gemeenschappen zelf en een internationale aan pak van Turkije. GPD Een Zwitserse onderzoekscommissie heeft gisteren bevestigd dat de Nationale Bank van Zwitserland in de Tweede Wereld oorlog goud verhandelde dat door de nazi's was geroofd van de Nederlandsche Bank en de Belgische C Centrale Bank. De nieuwe dienstregeling voor het openbaar vervoer kent hinderlijke hiaten, waardoor maandagmorgen reizigers in de kou kwamen te staan. Tot verrassing van de ZWN Groep en de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) reden de eer- ste treinen uit Vlissingen naar de Randstad vijf mi- Q nuten vroeger dan zij dachten. De Nederlandse vrouwen hebben via een 5-0-zege op India de halve finales van het WK hockey bereikt. De ploeg van Tom van 't Hek won net als Argentinië in groep B de eerste vier groepswedstrijden, wahrdö.or woensdag het QQ laatste duel beslissend is voor de groepswinst. sL. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,12 en 13; markt: 15,17 en 21; sport: 23,25 en 27. Pakpahan (1) en Sri Bintang Pamungkas gisteren op het balkon van de Cipinang-gevangenis. foto Emmanuel Dunand/EPA J.J. Voskuil toont de oorkonde die bij de Libris Literatuurprijs hoort. foto Juan Vrijdag/ANP (Advertentie) van onze redactie buitenland JAKARTA - De nieuwe rege ring van president Habibie heeft gisteren snelle verkie zingen en vergaande politieke hervormingen aangekondigd. De twee meest prominente po litieke gevangenen zijn vrij gelaten. Vakbondsvoorzitter Muchtar Pakpahan en oppo sitieleider Sri Bintang Pamungkas mochten gister avond laat hun cel verlaten. De twee gevangenen gingen pas weg, nadat minister Mu- ladi van Justitie had toege zegd dat andere gevangenen de komende drie maanden zullen vrijkomen. Pakpahan, de leider van de onafhankelijke vakbond SB- SI, had vier jaar cel gekregen wegens het aanzetten tot rel len. Pamungkas is veroor deeld omdat hij Soeharto een dictator had genoemd. De Ne derlandse ambassadeur P. Brouwer was nauw betrokken bij de besprekingen over hun vrijlating. De Oost-Timorese verzetslei der Xanana Gusmao kan nog niet rekenen op een snel ver trek uit de gevangenis. Net zo min als dertien mensen die vastzitten wegens de mislukte linkse couppoging van 1965, die uiteindelijk de weg vrij maakte voor Soeharto's machtsovername. Habibie kondigde na zijn eer ste kabinetszitting aan dat hij snel vrije parlementsverkie zingen zal houden. Hij noem de daarbij geen datum, maar- een van zijn medewerkers sprak van een termijn van zes tot twaalf maanden. Stafchef en minister van De fensie Wiranto gaf ophelde ring over de dood van zeker vier studenten die op 12 mei in Jakarta tijdens een betoging zijn doodgeschoten. Volgens een intern onderzoek was dit het werk van veertien militai ren, onder wie zes officieren. Wiranto maakte tevens be kend dat zijn vrouw en doch ter zijn opgestapt uit de Raad gevende Volksvergadering (MPR), het uitgebreide parle ment dat in maart nog Soe harto had gekozen voor een zevende ambtstermijn. Habibies oudste zoon Ilhan nam gisteren ontslag als hoge functionaris van het ministe rie van Onderzoek en Techno logie, dat zijn vader eerder leidde. De regering is ook be gonnen de commerciële ban den met Soeharto te verbre ken. Volgens zijn schoonzoon Probosutedjo willen de leden van de familie Soeharto hun zakenactiviteiten 'als privé- personen' voortzetten. RTR/A FP/ANP zie ook pagina 2 GOES - Uit onvrede met de re organisatieplannen van KPN Telecom heeft een deel van het personeel gisteren spontaan het werk onderbroken. Honderden werknemers protes teerden, onder meer in Goes, te gen de concentratie van het aantal vestigingen waardoor- veel mensen van werkplek moe ten veranderen. Zij dreigden met massale acties als de direc tie van het telecomconcern de plannen doorvoert- Geen vertrouwen Het personeel in Goes, Breda, Leeuwarden en Maastricht liet tijdens protestbijeenkomsten weten totaal geen vertrouwen te hebben in de reorganisatieplan nen. Daardoor moeten tussen de 3500 en 5000 mensenop een an dere plek gaan werken. Boven dien is nog niet duidelijk of ie dereen zijn baan behoudt. De protesten werden voor een deel tijdens de lunchpauze in de kan tine gehouden. In Breda en Maastricht togen de werkne mers ook nog naar het stadhuis om de lokale politici steun te vragen. KPN Telecom heeft tus sen de vijfhonderd en achthon derd miljoen gulden gereser veerd voor de reorganisatie. De vakbonden hebben geëist dat er geen gedwongen ontsla gen vallen, maar bestuursvoor zitter W. Dik van KPN Telecom heeft die garantie nog niet gege ven. Vandaag praten de bonden en de directie van het telecombedrijf verder in een voorlopig laatste overleg. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Eindelijk kun nen we een serieuze aanval in zetten op de Albert Heijn-su- permarkten. Zo hard zeiden de bestuurders van De Boer Unigro en de Vendex Food Group het gisteren net niet tijdens een toe lichting op hun fusieplannen, maar uit hun woorden werd wel duidelijk dat marktleider Ahold er een geduchte concurrent - met een beurswaarde van 4,8 miljard - bij heeft. Ahold heeft met dochter Schui- tema 39% van de markt in han den. Dat percentage is voor de nieuwe fusiegroep 24. Waar Ahold de markt bewerkt met één formule, gaan Vendex en De Boer Unigro opereren onder de bestaande winkelnamen. Dat zijn Komnar, Edah en Basis- markt van de Vendex Food Group en Super De Boer, Spar, Cirkel en A-Markt van De Boer Unigro. „Van de onderkant van de markt met harde discounters tot prachtige superstores - we hebben straks alles", consta teerde De Boer Unigro-be- stuursvoorzitter R. ter Haar. Na een aandelenruil komt 55% van de aandelen van het nieuwe bedrijf bij De Boer Unigro te recht en 45% bij Vendex. Voor- grootaandeelhouder E. Albada Jelgersma van De Boer Unigro betekent dit dat zijn belang af neemt van 49,9% naar ongeveer 35% in de nieuwe combinatie. Negatieve - gevolgen voor de werkgelegenheid zei Vendex- bestuursvoorzitter Hessels niet te verwachten. De vakbonden zijn gematigd positief over de fusie, maar ze vragen zich af of het door Hessels genoemde aan tal reëel is. Bestuurder R. Peters van FNV Bondgenoten wijst op de recente fusie tussen De Boer en Unigro, waar uiteindelijk tussen de drie- en vierhonderd banen verdwijnen in plaats van de eerder- aangekondigde hon derd. Volgens bestuurder B. Edel van de CNV Dienstenbond zouden ook bij de distributie centra banen verdwijnen. ANP door Berrit de Lange DEN HAAG - Prinses Juliana lijdt aan 'acute verwardheid', zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) vier dagen voor de bruiloft van prins Maurits en Marilène van den Broek gemeld. Met dit bericht lijkt de RVD te willen voorkomen dat de feeste lijke huwelijksdag wordt over schaduwd door wilde specula ties over de geestelijke toestand van de oud-koningin. Prinses Juliana en prins Bemhard zijn volgens de RVD vast van plan het huwelijk van hun kleinzoon aanstaande vrijdag en zaterdag in Apeldoorn bij te wonen. Prinses Juliana (89), die nog herstelt van de operatie die zij in april onderging nadat zij bij een val een heup brak, zal geduren de de plechtigheden hoogst waarschijnlijk worden bijge staan door enkele verpleegsters en wellicht een arts. „De prinses kampt sinds haar heupoperatie met acute verwardheid", zegt E. Brouwers, hoofddirecteur- van de RVD. „Wij zijn daar nu redelijk open over, zodat er op de bruiloft niet allerlei plotse linge vragen opkomen." De toe stand van de prinses is volgens de RVD allesbehalve zorgwek kend. „De verschijnselen zijn met medicamenten aardig te be handelen." De ver-wachting is dat de prinses zowel lichamelijk als geestelijk 'binnen afzienba re tijd' zal herstellen, al zal zij 'voorlopig nog zijn aangewezen op extra hulp en zorg'. Hoogbejaarden kampen vaak met geestelijke verwarring na een ingrijpende lichamelijke aandoening. Ook de narcose bij een operatie is vaak van invloed op de mentale toestand van een patiënt op leeftijd. Dement Ondanks de 'redelijke open heid' bij de spreekbuis van het koninklijk huis zijn speculaties niet tegen te gaan. Een publiek geheim is dat cle geestelijke ver mogens van prinses Juliana de laatste jaren al sterk zijn afge nomen. Er gaan zelfs hardnek kige geruchten dat de voormali ge koningin dement zou zijn, wat de RVD overigens ontkent. De prinses is wel onder behan deling van een geriater in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Ook andere ouder- domspecialisten verwdjzen naar de Utrechtse arts, die om priva- cy-redenen uiteraard geen toe lichting kan geven. Met het bericht over de 'acute verward heid' heeft de RVD het publiek en de massaal aanwezige pers waarschijnlijk willen voorbe reiden op de medische begelei ding en eventueel onverwacht gedrag van prinses Juliana. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1