Architect Trompert is moe PZC mwikt Ondernemend Middelburg wordt wakker Andere boompjes, andere steentjes DE NOOD De Markt volgens architect Trompert is af. De ondernemers rond de Markt hebben zijn plan steeds gekraakt. Te veel bomen, te weinig spannend. De plannen van het duo Snelders en De Koning vonden ze beter. Een open plein, fun-eiementen, een waterbak met golven. Is het resultaat echt zo slecht? Vader en zoon Goossen, de eigenaars van café Conny's en twee kiosken, vinden de Markt verbeterd. „Vroeger was de markt rommelig", zegt Jan Peter Goossen. „Als je van de ene naar de andere kant van het plein liep, wandelde je door hobbels en kuilen. De uitstraling van de Markt is nu veel rustiger." De cafés aan de Markt hebben meer terrasruimte gekregen. „We gaan meer verdienen", weet Ko Goossen. „We zijn tevre den over het nieuwe gemeentelijke terrasbeleid voor de Markt. De terrassen van vroeger waren schaapshokken. De stoelen stonden binnen afrasteringen. Daar binnen mochten we alles doen. Maar stond er een stoelpoot buiten de streep, dan was het mis." De nieuwe Markt is erop vooruit gegaan, toch hadden ze liever het alternatieve plan van Snelders en De Koning uitgevoerd zien worden. Jan Peter Goossen: „Een glasplaat boven de res tanten van de Westmonsterkerk bekijken, dat was spannend geweest. Het uitgangspunt van Trompert. was een plein als rustpunt in de stad. Ik vind dat de Markt dynamisch moet zijn, een levendig, kloppend hart in de stad. Voor rust ga ik wel naar het Abdijplein." „Herinrichting? Er is helemaal niet veel veranderd", vindt Jo- lande Veraart van Fonsie's snackbar. „Andere boompjes, ande re steentjes, that's it. Ach, de nieuwe lantaarns zijn grappig en creatief maar je moet wel goed opletten wil je ze zien." Veraart was voor het andere plan. „Keien met gedichten, een bak met golven, dat is veel leuker. Maar Strous had een ander plan en dat moest doorgaan." Bomen Ze is blij dat er op de nieuwe Markt minder bomen staan dan het plan was. Veraait. „Trompert dacht, lelijke gevels, dan maar flink wat bomen ervoor. Bomen zijn leuk, maar niet voor de deur. De mensen moeten wel kunnen zien dat ik patat ver koop." Van een veiTuimd terrasbeleid weet ze niets. „Ik hoor van alles. Ik zou verder het plein op kunnen. De een zegt dit, de ander dat. Officieel weet ik van mets. Mijn terras staat net zo ver als vorig jaar. Ook Mailin Piiem van café-restaurant Brooklyn op het Tympaanplein dat op de Markt uitkijkt, vindt de communica tie met de gemeente slecht. „Als ze mijn mening willen, zetten ze een aankondigingetje in een krant. Het plein is een voetbal veld, een landingsbaan voor duiven. Er had iets groots in het midden gemoeten, net als in Delft. Een fontein, een standbeeld of een rondje bomen en daar omheen activiteitenPriem denkt dat de ontevredenheid over de markt snel toeneemt. „Straks komt er een CDA' er voor Strous en dan verandert de boei weer. André Vandepitte van de bloemenkiosk noemt de nieuwe Markt 'een schitterende opknapbeurt, een waanzinnige verbe tering'. „De oude markt was rommelig, de nieuwe is gestructu reerd en straalt rust uit." Hij vindt de onzekerheid over wat er met zijn kiosk gaat gebeuren maar niks. „Ik wacht wel al'. Maal ais er een ander gebouw moet komen, wil ik wel geld zien." Vandepitte wil best in een paviljoen zitten met drie kiosken on der een dak. Ko en Jan Peter Goossen. ook eigenaar van de pa tat- en de broodjeskiosk, onderhandelen daarover met de wet houder en de architect. Jan Peter Goossen: „We praten nog over een aantal zaken. We willen bijvoorbeeld samen mot Brasserie De Huifkar en IJssalon La Palma een doorlopend overdekt doorzichtig winterterras dat met mooi weer teruggeschoven kan worden. Ook over de kiosken zijn we er nog niet uit." De Goossens hebben al een aantal malen een ontwerp van Trom pert voor een kioskenpaviljoen afgekeurd. Roelof Reinders dinsdag 26 mei fotografie Ruben Oreel Aad Trompert is moegestreden. Ruim anderhalf jaar lang heeft hij zijn ontwerp voor de herinrichting van de Markt in Middelburg moeten verdedigen tegen aanvallen van politici, collega's en de man in de straat. De laatste schoffering van zijn ontwerp kwam voor rekening van de fractievoorzitter van de RPF/GPV in de gemeenteraad van Middelburg, L.M. Luitwieler. Deze sneerde vorige week tijdens een raadsvergadering dat er 'geen sprake was van een herinrichting van de Markt maar van een herbestrating'. Trompert schiet in de lach als hem de kritiek van Luitwieler wordt voorgelegd. „Ik vind het niet interessant meer om te weten hoe de Middelburgse politiek over de Markt denktHet; resultaat ligt er. Waar het nu om gaat is wat de gebruikers er van vinden." Trompert heeft vanaf het moment dat hij zijn plan presenteerde een uiterst kritische Middelburgse gemeenteraad tegenover zich gevonden. De directeur van S VP Architektuur en Stedebouw uit Amersfoort ontvouwde eind oktober 1996 een plan met als centraal uitgangspunt dat de Markt terug moest worden gegeven aan de stad. „De Middelburgse Markt was vroeger een plaats waar mensen elkaar ontmoetten. Dat is een van de dingen die ik in ere heb willen herstellen", aldus Trompert. Daarnaast wilde hij ook ruimte bieden voor de meest uiteenlopende activiteiten. Niet alleen de warenmarkt maar ook de kermis moest op de toekomstige Markt gehouden kunnen worden. De inrichting van de Markt moest aansluiten bij de sfeer die de monumentale binnenstad van Middelburg oproept. Om dit te bereiken koos de ontwerper voor het gebruik van natuurlijke materialen zoals baksteen en hardsteen. Deze materialen moeten ook bijdragen aan een duurzame uitstraling van het plein. De dubbele bomenrij aan beide zijden van de Markt is zo geplaatst dat de toegang tot marktkramen niet wordt belemmerd en de gevels rond het plein goed zichtbaar worden. De Markt moest in navolging van het Abdijplein een toeristische dimensie aan Middelburg toevoegen. Ontspannen De dag voor Hemelvaart, vlak voor de oplevering, oogt Trompert op een terras op de Markt redelijk ontspannen. Straks loopt hij nog een keer met de aannemer over het plein om te kijken of alles goed en netjes is afgewerkt. „Ik ben tevreden over het uiteindelijke resultaat. Het is mijn ontwerp dat ik hier voor mij zie.Toch heeft Trompert onder druk van de politiek concessies moeten doen. Het ongenoegen over zijn ontwerp nam dusdanig grote proporties aan dat hij door de gemeenteraad gedwongen werd met ontwerper Leonard Snelders en architect Johan de Koning te gaan samenwerken. „Een zwaktebod", zegt Trompert verontwaardigd. „De raad had mij een opdracht gegeven. Daar hadden ze zich aan moeten houden." Beide Middelburgers moesten bij de herinrichting worden betrokken om meer speelse elementen (kiosken, verlichting en tegels met poëzie van Zeeuwse dichters) aan het herinrichtingsplan toe te voegen. Trompert: „Doorgaans werk ik graag samen met vormgevers maar dan kies ik ze wel zelf uit." Trompert laat doorschemeren dat hij even heeft overwogen om de handdoek in ring te gooien toen hij met Snelders en De Koning werd opgezadeld. Zijn loyaliteit aan wethouder Strous gaf naar eigen zeggen uiteindelijk de doorslag om liét karwei af te maken. „ITij heeft mij altijd gesteund." Volgens Trompert lijden zijn criticasters aan een kwaal die veel opgang doet onder architecten en vormgevers. „De meesten van hen willen te veel dingen maken. Ik geloof daar niet in. Ik geef de Markt aan de mensen. Juist daarom heb ik mij uiterst terughoudend opgesteld. Zowel in het materiaalgebruik als de versiering van het plein. Ik heb geen drollen willen draaien. Ik geef mensen een ruimte waar ze zelf activiteiten moeten en kunnen ontplooien." Samenwerking De invloed van de Middelburgse ontwerper en architect is uiteindelijk beperkt gebleven. De Koning haakte vroegtijdig af omdat hij zich niet kon vinden in de samenwerking met Trompert. Snelders bleef betrokken bij de herinrichting en ontwierp tien kunstzinnige lichtmasten van roestvrij staal en koper. Trompert oordeelt mild over het werk van de Middelburgse ontwerper. „Laat ik zeggen dat ik er niet zo gelukkig mee ben." De lichtmasten zijn niet de enige concessie die Trompert heeft moeten doen. In zijn ontwerp zouden de drie bestaande ldosken vervangen of verplaatst worden. Geen van beide opties lijkt uitvoerbaar. „Ik heb de uitbaters meerdere voorstellen gedaan, maar tot dusverre zijn ze allemaal afgewezen." De behoefte om zich tot het uiterste te verzetten tegen de fontein, de zoveelste aanvulling op zijn plan, heeft Trompert al lang niet meer. „Ik ben moegestreden. Het vreet energie als je zoveel tijd en moeite in het verdedigen van een plan steekt en dan uiteindelijk toch niet alles gedaan krijgt wat je voor ogen had." Richard Hoving Alles in Middelburg draait om de Markt. De politiek vergadert er in het stadhuis. De winkelstraten komen erop uit. De markt staat er en veel evenementen vinden daar plaats. Tegelijk met de herinrichting van dit kloppende hart van de stad spelen zich allerlei nieuwe ontwikkelingen af in de Middelburgse binnenstad. Ei' vestigen zich nieuwe cafés, winkels verbuizen, ondernemers verenigen zich. Toeval? Of bestaat er een direct verband tussen deze ontwikkelingen en de herinrichting? Voordat de Markt in 1997 op de schop ging, is lang en uitgebreid gesproken over de herinrichting van dit plein. Dat er iets moest gebeuren, was duidelijk. De Markt functioneerde niet meer. Het was een saai, lelijk plein geworden waar niets gebeurde. Zeker in Middelburg is dat funest voor het kernwinkelgebied. De winkelstraten vormen twee lussen die beide beginnen en eindigen op de Markt. Samen vormen zij de veelbesproken 8 van Middelburg.Als het verbindend element tussen die lussen wegvalt, is het hele kernwinkelgebied ten dode opgeschreven. Dat was ook de reden dat het gemeentebestuur bij de herinrichting niet over een nacht ijs ging. Behalve het ontwerp van architect Trompert werden ook alle alternatieve plannen voor de Markt serieus en veelvuldig besproken. Elementen van een van die alternatieven, van het Middelburgse duo Leonard Snelders en Johan de Koning, werden zelfs overgenomen (vérlichting). En op aandringen van ondernemers zijn uit het plan- Tïompert ook dingen weggelaten (een enkele in plaats van een dubbele bomenrij). Nu de Markt grotendeels klaar is - alleen de nieuwe kiosken en de waterpartij ontbreken nog - lopen de meningen over de kwaliteit van de herinrichting uiteen. Mooi en lelijk vechten om de meerderheid. Belangrijker evenwel is de vraag of de Markt nu weer het kloppend hart van Middelburg is geworden, en Middelburg daardoor het kloppend hart van Zeeland. Want dat was het uiteindelijke doel van het gemeentebestuur. Stimulans Het Middelburgse college van B en W is ervan overtuigd dat de herinrichting van de Markt een belangrijke stimulans is (geweest) voor ondernemers en projectontwikkelaars om, in navolging van het gemeentebestuur, flink in de stad te investeren. Toen hij begin dit jaar de eerste paal sloeg voor een nieuw winkel- en appartementencomplex in de Segeersstraat, constateerde wethouder Piet Bruinooge (CDA) dat de binnenstad volop in beweging is. Wat die beweging in gang heeft gezet, verklaarde Bruinooge, is de herinrichting van de Markt. „Je ziet nu als het ware een sneeuwbaleffect ontstaan." Inderdaad gebeurt er tenminste weer vanalles in de Middelburgse binnenstad, In het rijtje cafés tussen de Vlasmarkt en de Pottenmarkt, aan de zuidwestkant van de Markt, vestigde zich vorig jaar een nieuwe diner: Brooklyn. De winkel van Bouwman Cadeau verhuisde onlangs van de Lange Delft naar de hoek van de Markt en het Plein 1940. In het voormalige PZC-pand aan de Markt opent deze week een nieuwe boekhandel annex multirnediahuis, De Drukkery De horeca-ondernemers van de Vlasmarkt kondigden in april van dit jaar aan zich te gaan verenigen om niet alleen 's avonds en in het weekeinde, maar ook overdag" het grote publiek binnen te halen. Er zouden bovendien plannen zijn om het Plein 1940 te bebouwen met winkels. En al voordat met de herinrichting was begonnen, wercl aan de Nieuwe Burg' het Toeristisch Huis Zeeland (de ANWB en de provinciale en de Middelburgse VW onder een dak) geopend. De vraag is of deze ontwikkelingen inderdaad een regelrecht gevolg zijn van de herinrichting van de Markt. „Er is niet altijd een duidelijke samenhang", zegt wethouder Tjeu Strous (PvdA) aanzienlijk voorzichtiger dan zijn collega Bruinooge. Hij is de man die de plannen voor de Markt met de in de verkiezingsstrijd beloofde voortvarendheid aanpakte. Van een indirecte invloed is volgens Strous wel sprake. „Zowel in het budget van de gemeente als in dat van de ondernemers zitten blijkbaar kansen om nieuwe dingen te doen. De nieuwe investeringen die de gemeente heeft gedaan zijn een signaal geweest voor de ondernemers. Wat wij hebben gedaan, Straalt zelfvertrouwen uit. De ondernemers durven daarom nu ook risico's te nemen." Aanwinst Henk Boers, voorzitter van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM). valt hem bij. „Dat de horeca-ondernemers aan de Vlasmarkt zich verenigen, is wel degelijkeen gevolg van de herinrichting van de Markt en van de rest van de binnenstad, die nog moetplaatsvinden. Ik vind het ook een hele goede ontwikkeling, een aanwinst voor de stad." Het nieuwe winkelcomplex in de Segeersstraat vindt Boers eveneens eeh aanwinst. Maar om dat nou een gevolg van de herinrichting te noemen, gaat hem te ver. Ook met de komst van het Toeristisch Huis Zeeland en de verhuizing van Bouwman ziet hij geen directe relatie. Die was er volgens Michel van Dis, mede-eigenaar van Bouwman, ook niet. „De Markt was niet doorslaggevend. Het was wel een van de punten die we meenamen in onze beslissing.Veel belangrijker was dat Bouwman aan de Lange Delft uit zijn jasje was gegroeid. Versterken Ook voor Dick Anbeek van De Drukkery heeft de herinrichting van de Markt geen rol gespeeld: „Wat de locatie betreft was het duidelijk: het moest sowieso de Markt worden. Ik hoop wel dat we elkaar versterken." Anbeek verwacht in dit opzicht eerder een omgekeerde invloed. „De Drukkery is van wezenlijk belang voor de detailhandel op en rond de Markt." Wat wat beïnvloedt, is uiteindelijk ook niet het belangrijkste. Waar het om gaat is dat Middelburg er als (winkel)stad beter van wordt. „Middelburg heeft de afgelopen decennia blindgevaren op het imago uit de jaren zestig, toen de stad als hoofdstad nog vanzelfsprekend ook het centrum van Zeeland was. Middelburg heeft die positie echter deels moeten afstaan aan Vlissingen en Goes. We moeten die nu terugkrijgen en ons voorbereiden op het volgende milennium", zegt Strous strijdvaardig. Beatrixbrug „De Markt is een onlosmakelijk deel van de rest van de stad", vindt ook Henk Boers, voorzitter van de VOM. Hij wil echter dat verder wordt gekeken dan puur naar het kernwinkelgebied. De vervanging van de Beatrixbrug is net zo belangrijk voor ons als de herinrichting van de Markt. Een stad moet van buitenaf goed bereikbaar zijn. Met andere woorden: de aanleg van de Dammenroute is een gillende noodzaak. Als je die Stationsbrug ziet. dan springen de tranen je toch in de ogen? En ook de Sloebrug wordt steeds erger. Dat zijn echt twee bottlenecks voor Middelburg." Michel van Dis van Bouwman Cadeau ziet de toekomst voor Middelburg niet zo somber in. „Dit is een hele goede stad. Oké, Middelburg wordt nooit zo als Rotterdam. Maar Vlissingen wordt ook nooit zo als Middelburg. Vlissingen heeft veel te weinig groeimogelijkheden, moet het van de toeristen hebben. Een Middelburger gaat niet in Vlissingen kopen, maar een Vlissinger wel in Middelburg. En Goes? Dat wordt overdreven. Middelburg doet echt niet onder voor Goes." Maurits Sep Hoogwaardige openbare verlichting en straatmeubilair VERLICHT DE MARKT en vele andere plaatsen in Nederland (Advertentie) Arnestf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17