Niet voor mensen met pleinvrees fotografie Ruben Oreel mwdkt dinsdag 26 mei De nieuwe Markt van Middelburg is zo goed als af. Jaren van praten en ontwerpen gingen aan de herinrichting vooraf. Drie miljoen gulden mocht het project kosten van het gemeentebestuur. Nu het resultaat van die inspanningen er ligt, is de kritiek niet van de lucht. Het is te kaal, te open, er ligt alleen een nieuwe vloer in. Wellicht worden de geluiden positiever als de waterpartij voor het stadhuis is gerealiseerd en de nieuwe kiosken er over een jaar staan. In deze bijlage wordt met enkele hoofdrolspelers teruggeblikt op het hoe en waarom van de herinrichting. De man op de Markt wordt gevraagd naar zijn mening. Ook de gebruikers van het plein mogen hun oordeel vellen. Tegelijk met de opknapbeurt ontplooiden ondernemers op en rond de Markt nieuwe initiatieven. Toeval? Of is de vernieuwing van de Markt inderdaad een stimulans voor de binnenstad en voor heel Middelburg? Daar hoopt het gemeentebestuur op. Want, zeggen ze in het stadhuis, Middelburg moet weer het centrum van Zeeland worden. De markt in Middelburg is bijna klaar. Er moet weliswaar nog een fontein geplaatst worden en de nieuwe kiosken staan er nog niet, maar verder is de herinrichting af. Wat vinden de inwoners en bezoekers van Middelburg van de nieuwe markt? De PZC peilde de mening op de markt. Zeventig procent van de ondervraagden had een negatief oordeel en de helft vindt dat de markt had mogen blijven zoals hij was. Ron van Dalen uit Middelburg wil niet veel over de markt kwijt. Hij heeft er eigenlijk maar één woord voor over: „WaardeloosHet is een grote doelloze vlakte geworden. Van mij had de markt mogen blijven zoals hij was. Als ik nu op de markt sta dan krijg ik het gevoel dat ik op een groot voetbalveld sta." Sjaak Lindenberg uit Middelburg zit op een terras aan de markt van een drankje te genieten. Hij is ook niet over de markt te spreken. „Ik dacht in eerste instantie dat het om een herinrichting van de markt ging. Maar niets is minder waar, het is een herbestrating geworden. Het terraswerk mag dan wel iéts zijn uitgebreid maar ik zie verder geen wezenlijke veranderingen. Was de bestrating als basis genomen dan had je daarmee hele leuke dingen kunnen doen." Een reeds op leeftijd zijnde Middelburger wil niet met zijn naam in de krant maar hij wil wel iets over de markt kwijt. „Ik ben vroeger stratenmaker geweest en dit bestratings werk lijkt nergens op. Het ligt er netjes in maar het ligt veel te schuin en veel te diep. Wanneer het in de winter glad is, wordt het levensgevaarlijk op de markt. De lantaarnpalen vind ik wel aardig, maar dat de oude bomen verplaatst zijn begrijp ik nïet. Want het waren prachtige bomen." Op een van de bankjes voor het stadhuis zitten twee meisjes een patatje te eten: Marig Vereist (16) en Marieke Verschoor (14). Zij hebben een duidelijke mening over de markt. „De oude mai'kt was veel mooier. Dit plein staat helemaal niet bij het oude stadhuis. De nieuwe verlichting vind ik nog wel cool maar die vlaggetjes er bovenop vind ik echt dom staan", zegt Marig. Haar vriendin Marieke is het daar mee eens. „Deze markt is veel te modern. En al het geld dat er in is gestoken, had je volgens mij veel beter kunnen besteden", klinkt het. Een grote groep van de ondervraagden vindt de nieuwe markt niet mooi maar ziet wel verbeteringen. Vooral de nieuwe lantaarns kunnen op veel bewondering rekenen. Enzelfs het afwateringsgootje in het midden blijft bij veel mensen niet onopgemerkt. Het uitbreiden van de terrassen wordt ook als een groot voordeel gezien en vooral de mensen die op de fiets zijn, prijzen de autovrije markt. Negenentwintig procent van de ondervraagden vindt de markt mooi en had er (bijna) geen slecht woord voor over. Een vrouw uit Koudekerke is met een vriend een dagje naar Middelburg gefietst. Het is mevrouw Ligthart Schenk en leunend tegen haar fiets geniet zij in de zon van een ijsje. „Ik vind het een heel leuk plein geworden. Het is gezellig en groot. Iedere stad hoort zo'n soort plein te hebben. De terrassen zijn groter geworden en als fietster vind ik het natuurlijk prima dat hier geen auto's mogen rijden." Bram Goedhals uit Middelburg vindt de nieuwe markt ook mooi. Zijn enige bezwaar zijn de bankjes voor het stadhuis. Die zijn volgens hem te dichtbij het monumentale gebouw geplaatst. Duiven die in en op het stadhuis vertoeven, poepen daardoor op de bankjes en dat is voor het zitvlak niet wenselijk. Voor de rest heeft Bram geen slecht woord voor de markt over. „Ik vind de ruimte die de maikt uitstraalt juist oké. Het middenstuk is prima. Ook de bomen zijn apart. Dat de markt te open zou zijn vind ik niet juist. Ik denk dat veel mensen daarover klagen omdat zij bang zijn voor grote ruimtes. Dit is in ieder geval geen goede plek voor mensen met plein vrees. De verlichting had van mij wel wat minder vierkant gemogen, maar past goed. Ik vind het echt een prima plein geworden. Behalve die bankjes dan, die zijn helemaal mis."Evert van Deelum en Tjerk Kaljouw zijn vers in Zeeland. Twee dagen geleden zijn zij van Arnhem naar Middelburg verhuisd. Ze kennen de oude markt niet maar een onbevooroordeelde mening is natuurlijk ook welkom. Evert: „Dit plein past goed bij de omgeving. De tegels zijn wel wat gewoon en de bomen moeten duidelijk nog groeien. Vooral de verlichting vind ik erg mooi en gewaagd. Dat ze van koper zijn vind ik mooi, het straalt iets ouds uit en het is toch strak en modern. Nieuwe dingen moet je nooit oud proberen te maken, dat gaat er altijd nep uitzien." Tjerk: „Daar ben ik het mee eens. Nu heb je iets wat van deze tijd is. Die kioskjes moeten wel weg. Echt super lelijk Daarvoor moet je iets in de plaats zetten wat meer op de omgeving is afgestemd. Kiosken van hout. of een soort strandtentjes met doek. Twee vrouwen uit Meliskerke komen regelmatig in Middelburg winkelen. Op alle vragen kwam unaniem één antwoord. Ze vonden alles even mooi en functioneel. Zo ook een oude man uit Middelburg, die net als de vrouwen niet met zijn naam in de krant wil. „Het is een mooie markt geworden. Zoveel is er niet veranderd. Ach, ze zijn overal in Middelburg aan het bouwen. Ik kan het allemaal nietmeer bijbenen. Ik denk dat het voor de toeristen gedaan wordt. En als dat zo is dan vind ik het een goede zaak." D-side Misschien zijn vier gabbers uit de wijk Dauwendaele 'D-side' in Middelburg de meest frequente bezoekers van de markt. Ze staan op de stoelen die aan de achterkant van de kiosken bevestigd zijn. Alle vier zijn ze in een Australian trainingspak gestoken. De vier gabbers van de D-side in Middelburg: „We hangen hier iedere dag rond. De markt, daar is weinig aan. Ons maakt het niet uit dat het plein zo open is. Eigenlijk willen we een plein waar niemand loopt, ha ha. Wat we hier doen? We roken een jointje, drinken bier en slikken af en toe een pil. Op deze markt is het goed 'spacern. De markt is schever dan vroeger. Eigenlijk is alleen het gootje in het midden een verbetering. Weet je wat een goede verbetering zou zijn? Een box ophangen met gabbermuziek, en dan met z'n allen vet feesten." Michelle Middendorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15