jGoes gedoogt koffieshops toch Uitdagingen sterken de teamgeest Asfaltlaag voor Rooseveltlaan Dit huwelijk mag nog wel tien jaar duren zeeland dinsdag 26 mei 1998 w 13 Meerderheid raad schaart zich alsnog achter softdrugsbeleid OM laat gemeenten in ongewisse over aanpak milieudelicten ondernemend zeeland - Open dag Open Universiteit M-Zeelandroute deels vierbaans FNV Zeeland richt vizier op Reïntegratiewet Koningsmaal in Terneuzen in detail Waterscouts op kamp in Veere De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Diamanten paar heeft nergens spijt van door Michelle Middendorp MIDDELBURG - „Vanochtend hebben we nog tegen elkaar gezegd dat we ner gens spijt van hebben", zegt meneer De Groot. Liefdevol kijkt hij naar zijn bruid en instemmend knikt zij hem toe. Meneer en mevrouw De Groot-Stam traden maandag precies zestig jaar geleden in Haarlem in het huwelijk. Het diamanten paar vierde zijn jubileum met de hele fa milie in restaurant Bleij in Vlissingen. Het in Middelburg wonende paar werd daar gefeliciteerd door burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. Tijdens het feest waren vier generaties aanwezig. Het echtpaar heeft vijf kinde ren, elf kleinkinderen en vier achterklein kinderen. Dat zij al zestig jaar getrouwd zijn, kunnen zij allebei nauwelijks gelo ven. „Het is een hele lange tijd, maar het is razendsnel gegaan", zegt meneer de Groot (83). „De tijd vliegt voorbij. Het is fijn dat we aliebei nog in goede gezondheid zijn. We rijden allebei nog auto en hebben vol doende activiteiten waar we nog naar toe gaan", voegt zijn 80-jarige vrouw er aan toe Meneer De Groot kan het huwelijk van harte aanbevelen. „Het mooie van een goed huwelijk is dat je in goede maar ook in minder leuke tijden toch altijd bij el kaar terecht kunt", zegt hij. Zij is het daar mee eens en vindt dat het geheim van een goed huwelijk geven en nemen is. „Als je geeft en de ander neemt alleen maar, dan gaat het mis. Dit huwelijk mag van mij nog wel tien jaar duren. Het diamanten echtpaar De Groot-Stam. foto Lex de Meester ioor Marten de Jongh 5 GOES - Een politieke door- -2i braak in Goes redt het gedoog- beleid voor softdrugs in de Oos- terschelderegio. Binnen de gemeentelijke commissie alge- 'j jene zaken tekende zich gistcr- gcijvond een politieke meerder- 0 beid af voor het nieuwste voorstel tot uitvoering. Het plan kigaat uit van het gedogen van [wee koffieshops in Goes. De verkooppunten krijgen een ver dunning voor zes jaar. Alleen hl GroenLinks en PvdA blijven te- D^gen. Deze fracties achten een p luimbartiger beleid realisti- ló.t scher. bti Opmerkelijk was gisteravond G met name de grote ommezwaai e van het CDA Tot dusver leek het fe standpunt van de christen-de- aocraten onwrikbaar. Ze spra- n5 ken zich steeds uit tegen elke p.' vorm van gedogen en tegen de uitvoering van een beleid dat k daarop is gebaseerd. Het CDA verlaat die positie nu omdat het vasthouden aan een totaal ver- bod in de huidige Goese situatie 1 zou kunnen lei den tot oncontro- leerbare toestanden. Ook de WD schikte wat in. De libera- len waren al voorstander van e gedogen, maar hadden lange r( tijd problemen met een van de twee aangewezen locaties. Ze zijn nu echter tot de overtuiging gekomen dat aan elke plaats wel bezwaren kleven. G. Hogesteger: „De aanwijzing van de twee locaties hebben we 'la destij ds gedelegeerd aan de por tefeuillehouder (burgemeester MIDDELBURG - De studiecen- ar tra van de Open Universiteit in re Nederland, waaronder de vesti ging in Middelburg, houden op zaterdag 6 juni een open dag. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 14.00 uur kijken hoe bij de Open Universiteit studies gevolgd worden. De studiecentra tonen onder meer Studienet, de elektroni sche leeromgeving van de Open Universiteit, en realtime confe rencing, oftewel colleges via In- temet. Voorinformatie: 0118-654286. drs. D.J. van der Zaag). Dan moeten we nu ook zo sportief zijn de keuze te accepteren." Ook D66 gaat na wat omzwer vingen onder voorwaarden ak koord. SGP/GPV/RPF respec teert nog steeds het raadsbesluit van vorig jaar, dat uitgaat van gedogen. Had de fractie het al leen voor het zeggen dan zouden koffieshops echter geheel wor den verboden. Overlast PvdA-fractievoorzitter H. Hoo- gerland zei het onbegrijpelijk te vinden dat sommige mensen in zo'n korte tijd van gedachten veranderen. Hij is er vast van overtuigd dat in Goes overlast zal ontstaan bij uitvoering van het huidige plan. „En die over last zal zich niet beperken tot de twee verkooppunten." Fractie voorzitter van GroenLinks A van Oosten omschreef het voor stel als een van de minst geluk kige opties. Volgens hem zijn twee koffieshops te weinig voor Goes. Van Oosten wees er nog eens op dat de huidige zes ver kooppunten eigenlijk weinig problemen opleveren. „Dat we ons nu gaan concentreren op twee koffieshops zou juist over last kunnen veroorzaken. Het zou illegale verkooppunten in de hand kunnen werken. Burgemeester Van der Zaag voelt echter niets voor het voor stel van GroenLinks de huidige zes koffieshops te gedogen bin nen een aan te passen leefmi lieuverordening. Een goede controle zou onmogelijk wor den en zes verkooppunten gedogen strookt niet met het ge doogbeleid waarmee een raadsmeerderheid juni vorig jaar instemde. Strenge controle Dat beleid voor de Oosterschel- deregio gaat uit van drie ver kooppunten: twee in Goes en één op Schouwen-Duiveland. Een te gedogen koffieshop op Schouwen is echter geen haal bare kaart omdat de eilandelij- ke politiek anders dan in Goes 'nee' zei tegen het gedoogbeleid. De problemen in Goes ontston den pas nadat de raad akkoord ging met de uitgangspunten van het streng te controleren ge doogbeleid. De politieke ver deeldheid over de uitvoering van de plannen leek tot gister- avond onoverbrugbaar. Achter de schermen werd echter aan een compromis gewerkt. Het ge volg is dat Goes uiterlijk 1 janu ari 1999 twee te gedogen ver kooppunten heeft. Er was burgemeester Van dei- Zaag veel aan gelegen uit de im passe te komen. Zonder gedoog beleid had Goes weinig kunnen uitrichten tegen nieuwe koffie shops. „Niets doen is de slecht ste optie", aldus de burgemees ter gisteravond. „Dan ontstaat er een situatie die volstrekt uit de hand kan lopen." Het huidige voorstel tot uitvoering van het gedoogbeleid behoeft geen raadsuitspraak. Het plan sluit aan op de uitgangspunten die de raad vorig jaar al bekrachtigde. door Richard Hoving VLISSINGEN - Lokale be stuurders hebben geen enkel zicht op de manier waarop het Openbaar Ministerie in Middel burg de vervolging van milieu delicten afhandelt. Afspraken tussen justitie, politie, provin cie en gemeenten over de geza menlijke aanpak van milieucri minaliteit hebben dit niet kunnen voorkomen. Dat zei burgermeester G. Noordewier van Oostburg maandag tijdens een milieuconferentie in Hotel Arion in Vlissingen. Volgens Noordewier gaat het openbaar ministerie 'zijn onge kende gang vol donkere heer lijkheid' zodra het zijn aan dacht richt op een bedrijf dat wordt verdacht van een milieu delict. „Feitelijk heb ik nooit een ander antwoord gehad dan dat men er mee bezig is." Noor dewier haalde als voorbeeld een overtreding in Nieuwvliet aan die naar zijn mening ('om her haling te voorkomen') gebaat was bij een snel optreden van politie en justitie. ..Het vroeg zo mogelijk om lik-op-stuk-be- leid. Het gaat nu eerst over de burelen in Oostburg, om vervol gens in Middelburg te belanden, of bij de provincie of bij het OM, om vervolgens nog een lange weg te ondernemen naar de Raad van State in Den Haag." Teams Noordewier was een van de zes sprekers die de Zeeuwse aanpak van de zogenoemde bedrijf sin- gerichte milieucriminaliteit tegen het licht hield. Politie, justitie en openbaar bestuur in Zeeland werken sinds bijna een jaar nauw samen in mi- lieuhandhavingsteams. De kern van een team wordt gevormd door twee milieurechercheurs. Gemeenten, provincie en water schappen hebben toegezegd dat ze, afhankelijk van de aard van de overtreding, medewerkers beschikbaar stellen die de re chercheurs kunnen helpen. De initiatiefnemers van de handhavingsteams, milieuoffi cier van justitie mr. A de Lange en F. Goudswaard van de regio politie Zeeland, benadrukten in hun inleidingen de waarde van de samenwerking. „In techni sche en juridische zin hebben politie en justitie bestuurlijke toezichthouders nodig bij de opsporing van inrichtingsge bonden milieucriminaliteit", aldus Goudswaard. De Lange stelde dat er in Zeeland 'keihar de argumenten' bestaan om sa men te werken aan een betere opsporing van milieucriminali teit. „We hebben de twijfelach tige eer om als vierde genoteerd te staan op de lijst van provin cies met de hoogste luchtver ontreiniging." Korpschef A Spel van de regio politie Noord-Holland-Noord, die gevraagd was om een kriti sche reactie te geven op de inlei dingen van de initiatiefnemers, stak zijn bewondering voor de Zeeuwse aanpak niet onder stoelen of banken. „Het is ge woon goed geregeld." Het idee van Goudswaard om de mi lieuhandhaving regionaal te gaan coördineren in een drie hoeksoverleg, gevormd door de milieuofficier van justitie, een burgemeester namens de Zeeuwse gemeenten en de por tefeuillehouder milieu van de regiopolitie, wees hij van de hand. „Begin daar nooit aan. Voordat je het weet bestaan er verkeers-. jongeren- en zeden- driehoeken. Dat werkt niet." MIDDELBURG - De Midden- Zeelandroute mag verdubbeld worden tussen Goes en de Zee- landbrug. Een ruime meerder heid van Provinciale Staten staat achter die ingreep om te voorkomen dat het autoverkeer op die weg in de toekomst vast loopt. Gedeputeerde Hennekeij (WD) ontkende dat de route stukje bij beetje haar regionale karakter verliest en een doorgaande ver binding wordt tussen België en Rotterdam. Dat ging er bij M. Wiersma (Delta Anders) niet in. „Straks ligt de Westerschelde- tunnel er. Ziet u de kaart al voor u. Nu is het plotseling noodza kelijk de weg van Goes naar Noord-Beveland te verbreden, omdat het verkeersaanbod zo toeneemt. Wat is er dan logi scher om die weg in de toe komst, als het 'nodig' is, te ver lengen met een autoweg dwars door de Zak van Zuid-Beveland naar de Westerschelde-tunnel?" Hennekeij reageerde niet. MIDDELBURG - Vakbonds organisatie FNV Zeeland pre senteert op donderdag 4 juni de uitkomsten van een onderzoek over de bekendheid van de Wet op de Reïntegratie bij werkge vers in Midden- en Kleinbe drijf. De bijeenkomst vanaf 14.00 uur in hotel Arneville in Mid delburg hoort bij een reeks ac tiviteiten die de FNV houdt in het kader van de Week van de Reïntegratie, van maandag 1 tot zaterdag 6 juni. FNV Zeeland hield dat onder zoek vorig jaar onder Zeeuwse ondernemers om te bezien hoe bekend zij waren met de reïnte- gratiemaatregelen en -midde len die diverse wetten beschik baar stellen om (gedeeltelijk) arbeidsgehandicapten weer op te nemen als werknemers. De uitkomsten waren voor FNV aanleiding om werkgevers, be middelaars van uitvoeringsin stanties, Gemeentelijke Socia le Diensten en Regionaal Ar- beidsbureau nader te informe ren over de per 1 juli 1998 in te voeren Wet op de Reïntegratie. TERNEUZEN - Van de oor spronkelijke functie van het uit 1840 daterende Arsenaal in de Terneuzense Nieuwstraat is niets meer over. Weinigen die dan ook op de hoogte zijn van het feit dat koning Willem III op 26 mei 1862 een bezoek heeft gebracht aan het toenma lige munitiedepot en waterre servoir. Op de kop af 134 jaar na dato willen de uitbaters van de ge lijknamige bistro 't Arsenaal die leemte in de geschiedenis van de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad opvullen. An en Rein van Glansbeek en hun partner Jacq Barentsen heb ben het plan opgevat jaarlijks rond die datum een konings maal te organiseren. Ter gelegenheid van de eerste gastronomische viering in de reeks wordt vanavond het ka non ingewijd dat onlangs bij de deur werd geplaatst. Ook wordt de nieuwe menukaart gepresenteerd, geschreven op een historisch document en worden de gasten onthaald op de eerste nieuwe haring van dit seizoen, 't Arsenaal opende na een uitvoerige verbouwing ruim een jaar geleden haar deuren in het karakteristieke pand. Installatiebedrijf Deurloo in Schuddebeurs houdt donder dag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 mei een Airco Beurs bij het bedrijf aan de Kloosterweg. Er wordt voorlichting gegeven over airconditioning, warmte pompen, zonne-energie, pla- fondkoeling, vloerkoeling, ventilatie, verwarming, elektotechniek en installatie techniek. Donderdag en vrij dag duurt de beurs van 10.00 tot 21.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Kaasboerderij Schellach houdt zaterdag 3 0 mei een open dag tussen 10.00 en 17.00 uur' ter viering van de officiële ope ningvan de vernieuwde winkel en kaasopslag bij het bedrijf aan de Prooyenseweg in Sint Laurens, vrijdag 29 mei om 20.30 uur. Op de boerderij maakt de familie Kwekke- boom al achttien jaar bieren- kaas, diëetkazen, karnemelk, boter en boerenlandbrood van de eigen, ecologische teelt. Automobilisten kunnen tij dens de Bandenveiligheidswe- ken laten nameten hoeveel profiel er op hun autobanden resteert bij de Profile Tyre Cen ters. De test wordt uitgevoerd met een lasermeetapparaat van Fulda Nederland te Hel mond, een divisie van Goodyear. Na de test worden de resultaten uitgeprint. Het testteam is in en rond de regio Zeeland te vinden op vrijdag 29 mei in Etten-Leur, zaterdag 30 mei in Zierikzee, dinsdag 2 juni in Hulst en woensdag 3 ju ni in Terneuzen. Praxis doe-het-zelfhandel in Goes houdt woensdag 3, don derdag 4 en vrijdag 5 juni een praktij kdriedaagse waarbij speciale aandacht uitgaat naai de reparatie van verzakte be- tonvloeren. Gebroeders Vis re novatietechnieken uit Honse- lersdijk geeft informatie over de toepasssing van bouw- schuim bij dit probleem. Syntens Zeeland, de nieuwe organisatie van de gefuseerde Innovatiecentrum Zeeland en IMK Advies in Middelburg, houdt tussen dinsdag 9 en vrij dag 12 juni zogeheten Suntens- ontbijten met ondernemers. Doel van de bijeenkomsten is de uitwisseling van ervarin gen, kennisbehoeften en pro jectmogelijkheden rond het ondernemerschap. De ontbij ten vinden dinsdag 9 juni plaats in motel Goes in Goes, woensdag 10 juni in hotel Arion in Vlissingen, donderdag 11 juni in Golden Tulip l'Es- caut in Terneuzen, vrijdag 12 juni in Auberge Maritiem in Zierikzee, steeds tussen 8.00 en 10.00 uur. De Terneuzense groenten- en fruithandel G. R. Dées is dooi de Stichting Laboratoriumon derzoek Tuinbouwproducten van het SLT-kwaliteitskeur- merk voorzien. Het familiebe drijf (vijfde generatie) nam eind 1997 de nieuwe bedrijfs ruimte aan de Polenweg in ge bruik. Daar worden groenten en aardappelen gebruiksklaar gemaakt. Gemiddeld gaat het om 2500 tot 3000 maaltijden per dag. Het keurmerk geldt de hygiënische normen waaron der het voedsel wordt ver werkt, opgeslagen en klaarge maakt voor transport. Dees le vert aan diverse zorginstellin gen, kantoorbedrij ven en hore cabedrijven in Zeeuws-Vlaan- deren. De toeristische promotieor ganisatie Tourist Team in Mid delburg, onder meer promotor voor het Duitse attractiepark Fantasialand, heeft de promo tie opgepakt voor de zomerspe len in het amfitheater van het archeologische park Xanten in het gebied Niederhein, tussen 24 juli en 23 augustus. Ht pro gramma omvat dit jaar Mo- zarts Zauberflöte, Puccini's Turandot, Die Fledermaus van Johann Strauss, Bernsteins West Side Story, een galacon- cert Viva la Opera en het ballet Verdi Requiem van choreo graaf Antal Fodor. Onderdeel van de reconstructie van de President Rooseveltlaan is het ophogen van het kruispunt met de Bloemenlaan. foto Lex de Meester Aardenburgs centrum biedt outdoormethode voor bedrijven bedrag van ruim .1 miljoen gul den gemoeid. De commissies Volkshuisvesting, openbare werken en stadsbeheer en Fi nanciën, economische zaken en verkeer zijn hiermee al akkoord gegaan. De gemeenteraad moet donderdag zijn fiat geven. VEERE - Waterscoutinggroe pen uit de regio Scouting Zee land houden van 29 mei tot en met 1 juni in het Scoutcentrum Zeeland in Veere het Zeeuws Waterkamp Zewaka. Het kamp wordt dit jaar voor de 28-ste keer gehouden en is geor ganiseerd door de Regionale Admiraliteit Zeeuwse Stromen. Driehonderdzestig deelnemers doen mee met in totaal zeventig boten. Het thema van het kamp is deze keer de prehistorie. MIDDELBURG Schaapscheerfeest - Bij de kin derboerderij Klepperhoeve aan het Meiveldpad in Middelburg wordt zaterdag 30 mei weer het jaarlijkse schaapscheerf eestge houden. Naast het scheren van de schapen zijn er een ambach tenmarkt, optredens van het be kende duo Muis en Leeuw en de monstraties schapendrijven. Het feest is van 9.45 tot 17.30 uur. De optredens van Muis en Leeuw zijn om 10.15 en 11.15 uur. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Het is geen survival, benadrukt bedrijfs- trainer Jos Gebbinck. Deelne mers hoeven niet bang te zijn dat ze over een geweldige con ditie of uithoudingsvermogen moeten beschikken. Wildwa- terkanoën of abseilen zijn er dan ook niet bij. De nieuwe 'outdoormethode' die SBI/Zeeland Studiecentrum De Elderschans in Aardenburg sinds kort aanbiedt, is bedoeld voor bedrijven, instellingen en gemeenten die him medewer kers op een leerzame en tege lijk ontspannende en actieve manier willen laten werken aan teambuiling, zelfmanage ment en leiderschap. De verzorger van de training in de buitenlucht hanteert het motto: de praktijk is de beste leerschool. Ofwel: eerst doen, dan denken. Om bedrijven, in stellingen en gemeenten in de règio kennis te laten maken met de outdoormethode orga niseert het conferentiecentrum op 5 juni een gratis klantendag. Zo'n dertig bedrijven, onder meer belastingdienst, gemeen ten, industrieën in Zeeland en West-Brabant, zijn aange schreven. Ook anderen zijn vanaf 9.00 uur welkom. Gebbinck legt uit dat er over de methode nog steeds veel mis vattingen bestaan. Zoals het idee dat je fysiek behoorlijk wordt afgemat en dat de me- een dergelijke opdracht aan het licht brengen of medewer kers binnen een bedrijf van hun chef of werkgever de ver antwoordelijkheid krijgen om zelf met ideeën en initiatieven te komen en of zij deze ook ne men. Ook gaat het in dit geval om het vertrouwen dat mensen in an deren hebben en geven. „Ge drag, ook ongewenst en vastgeroeste denkpatronen wordt tijdens de opdrachten zichtbaar." De cursus, variërend van twee dagdelen tot enkele dagen, biedt medewerkers de kans om beter te leren samenwerken, el kaar beter te leren kennen en effectiever te communiceren. Ook de individuele kwaliteiten van de personeelsleden kunnen beter tot hun recht komen. Via besprekingen achteraf wordt de vinger op de zere plek ge legd. De resultaten worden na enige tijd teruggekoppeld: werken deze door op de werkvloer? door Nicole Kluijtmans thode daarom voor sommige mensen niet geschikt is. Dat is niet waar, ruimt hij het misver stand gelijk uit de weg. „Tij dens de training moeten de deelnemers in korte tijd met beperkte middelen met z'n al len een klus zien te klaren. Hoe gaan mensen zo doelmatig mo gelijk met deze middelen en de tijdsdruk om?" Hij noemt het voorbeeld van een team dat een snelstromen- de rivier met piranha's moet oversteken. Zij heeft daarvoor twee balken van verschillende lengte en twee vaste pijlers in het water tot haar beschikking. En bovendien, de hongerige leeuwen zitten haar op de hie len. „De rivier is denkbeeldig. Een nat pak zullen de mensen dus niet krijgen. Het doel is om niet meteen te zeggen: dat kan nooit, maar om samen een op lossing te zoeken." Dat geldt ook voor de klus waarbij drie teams met ver schillende materialen elk een zelfde constructie moeten ma ken. Slechts één persoon per groep wordt aangewezen voor de coördinatie. „Dat vereist overleg en afstemming." Ook het spelletje blindemannetje komt in dit verband van pas. Eén persoon in de groep wordt voor een hindernis geblind doekt. „Wil hij juist zoveel mo gelijk aanwijzingen krijgen of zoekt hij liever zelf op de tast zijn weg en wil hij slechts be hoed worden voor een botsing met een boom of ander obsta kel?" Volgens Gebbinck kan De outdoormethode: geen survival, maar een leerzame en ontspannende bezigheid voor groepen werknemers. foto Charles Strijd VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen pakt nog dit najaar de President Rooseveltlaan aan. Hiermee wordt gehoor gegeven aan de wens om alle belangrijke busroutes in Vlissingen op korte termijn te asfalteren. Eerder waren de Paul Krugerstraat en de Sloeweg aan de beurt. De President Rooseveltlaan is de laatste belangrijke ontslui- tingsweg binnen de bebouwde kom die een nieuw geluidsdem pend wegdek krijgt. Het is de bedoeling dat in september wordt begonnen met de werk zaamheden die enkele maanden gaan duren. Op het gedeelte tussen de Jan Vermeerlaan en de Beatrixlaan wordt de open-verharding van de rijbaan vervangen door as- faltverharding. De gedeelten tussen de Bonedijkestraat en de Schuitvaargracht en de Rem- brandtlaan en de Jan Vermeer laan krijgen een nieuwe dek laag. Verder wordt de straat ook heringericht. De kruispunten met de Bloemenlaan, Irislaan en Beatrixlaan worden verhoogd. 30-kilometerzone De Bloemenlaan wordt op dit moment heringericht. De straat wordt een 30-kilometerzone met snelheidsremmende voor zieningen. Doel hiervan is onder meer het doorgaand verkeer tussen de Paul Krugerstraat en de President Rooseveltlaan te weren. De verhoging van het kruispunt Rooseveltlaan/Bloe- menlaan maakt hier deel van uit. Met de werkzaamheden is een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13