België eens over politie en justitie pzc Democratische partijen trekken in HongKong aan kortste eind GOED KOOP VLijnwerkers Siberië ïeffen na compromis meeste blokkades op Priesters in oud-bolwerk communisme Gouden Palm voor Griekse regisseur Theo Angelopoulos 111?' iervormingen moeten einde maken aan oorlog tussen diensten buitenland Motorrijder rijdt onmetelijk snel Hereniging loopt uit op drama Galg voor daders aanslag Egypte Run op potentiepil in San Marino Vrachtwagen met twee ton hasj Kohl hevig onder vuur over veiligheid van kernafvaltransporten SPD gaat alleen aan de slag in Saksen-Anhalt be//-PHONe Honderd doden bij beving in Bolivia Hoofdaanklager Neurenbergse processen dood Explosie tijdens kerkdienst VS ItV maandag 25 mei 1998 iqor Paul Koopman RUSSEL - Er komt een eind in de eeuwige 'oorlog' tussen alitiediensten in België, ter ijl het justitie-apparaat in één [Weging van de 19de naar de 1ste eeuw wordt geslingerd, let waren geen geringe belof- (U waarmee acht Belgische artijen gisteren hun meteen tot listorisch' bestempeld ak- oord over een vergaande her- orming van het justitie- en po- lie-apparaat ten doop hielden. |\vee weken werd er in het ootste geheim over onderhan- ld, onder leiding van premier in Luc DehaeneMaar kort na )t addernacht ging gisteren dan toch de kogel door de kerk. ,,Dit akkoord is goed en werkzaam. Het biedt de hervormingen die het land nodig heeft om het ver trouwen van de burgers in hun instellingen te herstellen", zei de zichtbaar opgeluchte pre mier, die geflankeerd werd door de belangrijkste oppositielei ders uit Vlaanderen en Wallo nië. De hoofdlijnen van het 'octo pus-akkoord' waren eerder al uitgelekt. Op lokaal niveau smelten gemeente- en rijkspoli tie samen tot één politiedienst onder het gezag van een burge meester. Daarnaast komt er een landelijke politiedienst voor de strijd tegen de zware criminali teit. Bij het gerecht wordt een ioor Hans Hoogendijk IIOSKOU - De mijnwerkers in liberie en Rostov hebben giste- en vrijwel alle hindernissen pgeruimd op de strategische ipoorlijnen die ze tien dagen ang hadden geblokkeerd. 'ice-voorzitter Machnatsjoek an de mijnwerkersbond zei dat iet treinverkeer op twee van de jrie belangrijkste lijnen weer ijdt. Na lange onderhandelin gen met de naar Siberië en Ros- ov gestuurde vice-premiers üemtsov en Sisoejev gingen de mijnwerkers akkoord met een •edeeltelijk uitbetaling van hun :hterstallige lonen. Uleen bij de Siberische stad In- bijna 2.000 kilometer van üoskou. waar minister Oerin- Bn vanEconomische Zaken een iplossing moest vinden, is de poorlijn nog geblokkeerd. Vak- ondsman Machnatsjoek: „Ter- hjl Nemtsov en Sisoejev had- :en verklaard niet te zullen :ertrekken voordat de crisis ;as opgelost, toonde Oerinson einig staatsmanschap en wijs- eid bij zijn pogingen" een ak- oord te vinden." lemtsov was persoonlijk de landelijk parket in het leven ge roepen alsmede een 'Hoge Raad' die toeziet op benoeming en be vordering van magistraten. Rechters worden niet langer voor het leven benoemd, maar voor maximaal zeven jaar. Ook komt er een aparte anti-corrup- tiedienst. Deze hei-vormingen zullen niet op een achternamiddag worden doorgevoerd. Dehaene denkt dat voor het realiseren van alle voorstellen minstens vijf jaar nodig is. Minister Tobback van Binnenlandse Zaken schat de kosten voor de politie-hervor- ming alléén op 280 miljoen gul den. Het rooms-rode kabinet houdt ook ernstig rekening met verzet van de betrokken instel lingen. Witte vlek Gisteren sputterde het Hof van Cassatie al tegen. Deze hoogste rechtbank gaat er niet mee ak koord dat de Hoge Raad straks haar leden benoemt. Ook bleek het gewest Brussel dwars te lig gen. De burgemeesters van de negentien gemeenten die samen Brussel vormen weigeren hun gemeentelijke politiediensten samen te voegen. Brussel - een stad waar de zware criminali teit juist welig tiert - is daarom vooralsnog een 'witte vlek' in het octopus-akkoord. Maar deze dissonanten klonken niet zwaar door in de feestelijke marsmuziek die Dehaene en zijn acht onderhandelaars eens gezind speelden. Alom was er lof voor de 'verantwoordelijk heidszin' die aan de dag was ge legd en voor de behendigheid van de premier die om deze re den in België al vaker met een loodgieter is vergeleken. Aan gezien een bijna Kamerbrede meerderheid de hervormingen zal steunen, staat regering zeer stevig in zijn schoenen bij het realiseren van de plannen. GPD mijnen ingegaan en had, na eerst de achterdocht van de hongerende mijnwerkers te hebben overwonnen, een com promis met hen weten te berei ken. Zijn collega Sisoejev ver klaarde dat de regering zich na het uitputtende, vaak emotio nele, overleg, heeft gerealiseerd dat het kabinet meer moet doen om de uitwerking van de radica le hervormingen voor de sociaal zwakkeren te compenseren. ,,De mijnbouwgebieden zijn verpauperd, omdat de mensen geen toekomst meer zien en zich volstrekt zonder enige sociale verdediging voelen. Dat moeten we veranderen", aldus de be windsman. Gouverneur Toelejev van het district Kemerovo, waar de ac ties begonnen, zei er persoonlijk op toe te zullen zien dat de rege ring zich aan haar beloftes houdt. „Als we nu de mensen opnieuw bedriegen, dan is dat werkelijk het einde", verklaar de hij gisteren. Ondanks het akkoord waren gisteravond op de Russische tv nog steeds woedende mijnwer kers en hun gezinsleden te zien, die het aftreden eisten van pre sident Jeltsin. GPD MOSKOU - Orthodoxe priesters lopen over het Rode Plein in Moskou tijdens een religieuze processie. Gisteren werd de dag gevierd van sint Cyrillus en sint Methodius, de grondleggers van het cyrillisch schrift. foto Joeri Kadobnov/EPA LONGWY - Een Franse motorrijder reed zaterdag op een re gionale weg in Lothai-ingen sneller dan de politieradar kon meten. Toen de politie hem in de omgeving van Longwy wilde bekeuren omdat hij 250 kilometer per uur had gereden, wist hij het beter. Hi] vertrouwde de agenten toe dat de snelheids meter van zijn tweewieler op 280 stond toen hij werd geklokt. Na zijn recordrit komt de motorrijder er niet met een boete vanaf. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en hij moet binnen kort voor de rechter verschijnen. Op veel regionale wegen in Frankrijk bedraagt de maximumsnelheid negentig kilometer per uur. DPA TAIPEI - De hereniging met haar vader is voor de 57-jarige Chinese vrouw Zhu Yulan op een drama uitgelopen, Zij reisde duizenden kilometers van China naar Taiwan om haar vader voor het eerst in tientallen jaren te ontmoeten. Toen zij in zijn flat in de Taiwanese hoofdstad Taipei aankwam, trof zij hem dood aan. De alleenwonende man was waarschijnlijk een week eerder aan een hartaanval gestorven. Haar vader was naar het eiland gevlucht nadat in China de communisten de nationalisten in 1949 hadden verslagen. Honderdduizenden gezinnen werden toen uiteengerukt. De regering in Taipei stond de Taiwanezen pas eind jaren tachtig toe naar het Chinese vasteland te reizen om hun fami lieleden te ontmoeten. Chinezen mogen pas sinds begin jaren negentig naar het eiland reizen. RTR CAIRO - De twee broers die op 18 september vorig jaar negen Duitsers en een Egyptische chauffeur doodden bij een aan slag, zijn gisteren in een gevangenis in Cairo opgehangen. Voor hun executie hadden Saber Aboul Ela (32) en zijn acht jaar jongere broer Mahmoud schuld bekend. De Duitsers zaten in een toeristenbus die tijdens de aanslag reed op het Tahrirplein, één van de belangrijkste toeristische trekpleisters van de Egyptische hoofdstad. De daders bescho ten de bus en bekogelden hem met molotov-cocktails. In de bus zaten 33 toeristen uit allerlei landen. De twee broers ontkenden lid te zijn een islamitische funda mentalistische organisatie, maar Saber Aboul Ela zei dat hij overtuigd was van de 'ideologie van de Jihad', een militante fundamentalistische beweging in Egypte. AFP SAN MARINO - Uit heel Italië reizen mannen naar San Mari no om daar de potentiepil Viagra te kopen die in hun land nog niet is toegelaten. De apotheek van het ziekenhuis van San Marino, die dag en nacht open is, draait een recordomzet. In veel Europese landen is Viagra nog niet toegelaten, maar in apotheken van de oudste en kleinste republiek van het conti nent zijn de kleine blauwe pilletjes gewoon te koop. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA vloog een man uit Sicilië naar Rimini, nam daar de bus naar San Marino, kocht Viagra en reisde met de pil meteen terug naar huis. Overigens vindt in de Verenigde Staten onderzoek plaats naar de dood van zes mannen die de potentiepil slikten. RTR DAX - De Franse douane heeft op een autosnelweg in het zuidwesten van Frankrijk een Nederlandse vrachtwagen met twee ton hasj aangehouden. De chauffeur is gearresteerd. Het gebeurde vrijdag op de tolweg Bénesse-Maremne, zo maakte de douane zondag bekend. De 35 ton metende vrachtwagen was op weg van Spanje naar Nederland. De hasjiesj was verborgen in drie kisten in de la ding glaswol. AFP van onze redactie buitenland HAMBURG - In Duitsland is ten heftige politieke strijd ont slaan over de veiligheid van Iransporten van kernafval. Bondskanselier Kohl moet zelfs inhet parlement verschijnen om opheldering te verschaffen over ie gang van zaken bij dergelijke Iransporten, waarbij radioac tieve straling blijkt te zijn vrij gekomen. 'orige week bleken de vaten raarin Duits kernafval is ver voerd naar onder meer Ahaus - vlak bij Enschede - niet vol- ioende stralingsvrij. Aan de buitenkant van de containers :ou de straling de grenswaarden ionderden malen overtreffen. Al medio de jaren tachtig zou iat het geval zijn geweest bij Iransporten naar de opwer kingsfabrieken in La Hague, Frankrijk, en Sellafield in Groot-Brittannië. Duitse politie besloot voor lopig geen kernafvaltranspor- len te begeleiden. Deskundigen sluiten niet uit dat de mensen die de transporten begeleidden, iebben blootgestaan aan te veel MAGDEBURG - Vier weken na do regionale verkiezingen in de Oost-Duitse deelstaat Saksen- Anhalt heeft de SPD, de win naar van de verkiezingen, be sloten opnieuw een minder heidsregering te vormen die de Sedoogsteun krijgt van de ex- communisten van de PDS. Dat besluit viel gisteren op een buitengewoon partijcongres in Magdeburg. De meeste Duitsers fn nationaal SPD-voorzitter Ufontaine zijn tegen een der gelijke constructie. Van de con- resleden ging een grote meer- erheid echter akkoord met de plannen van de huidige minis- ter-president Höppner van de [deelstaat. Höppner zei er op tegen te zijn PDS op een hoop te gooien met de extreemrechtse Deut sche Volks Union (DVU) die bij de verkiezingen een grote winst, behaalde. Dan kan volgens hem lemakkelijk het idee ontstaan lat het rechtsextremisme van de DVU tamelijk onschuldig is. 0 PA/ANP radioactieve straling, zeker als ze fysiek betrokken waren bij het overladen van de vaten van treinen op vrachtwagens. Minister Merkel van Milieu be sloot vorige week om alle trans porten van kernafval naar het buitenland op te schorten. Zij beschuldigt Frankrijk er in het weekblad Der Spiegel van van daag van dat het Duitsland niet tijdig heeft ingelicht over de lekkende atoomtransporten. Ook de Duitse kernenergie-in dustrie krijgt ervan langs. Die heeft volgens haar ook ver zuimd de overheid in te lichten over metingen waarbij een te hoge straling was geconsta teerd. De directies van de kerncentra les hebben zaterdag erkend dat erbij de meting van radioactivi teit fouten zijn gemaakt, maar de^e zouden geen gevaar voor personen en voor het milieu hebben betekend. Zij zeggen dat het bij de technische afde lingen van de centrales bekend was dat de straling bij aankomst van vaten in La Hague de grens waarde ruim overtrof. Daarop is actie ondernomen. De verkla ring maakt niet duidelijk of ook de directies zelf van de proble men op de hoogte waren. De Duitse sociaal-democraten eisen nu van Kohl opheldering. Hij moet persoonlijk instaan voor het onderzoek naar de gang van zaken, zegt SPD- bondsdagslid Struck in de krant Bild am Sonntag. Struck vindt dat Kohl moet kiezen: achter minister Merkel gaan staan en de industrie tot de orde roepen of de minister laten vallen. Merkel zegt dat ze pas op 24 april van de lekkende transpor ten heeft gehoord. Maar weten schappers zeggen dat het pro bleem al sinds het begin van de jaren tachtig bekend is. Bij tal van gelegenheden zouden zij daar ook aandacht voor hebben gevraagd. DPA/AFP (Advertentie) DEVI TcfcwnMït VOORDELIG PTT GSM-ABONNEMENT: Per maand ƒ14,97 Per minuut v.a. 0,30 Toestel v.a. 44,00 Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 Een inwoonster van Aiquile staat bij de verw oeste huizen. van onze redactie buitenland LA PAZ - Het dodental als gevolg van de aard beving die zich vrijdag voordeed in Bolivia is in het weekeinde gestegen tot zeker honderd. Vol gens reddingswerkers kan het aantal slachtof fers nog oplopen tot zeker 150. Onder de doden zijn ook twee meisjes, van 8 en 2 jaar oud, uit een Nederlands gezin. De Neder landse vader en zijn Boliviaanse vrouw raak ten gewond in het natuurgeweld. De man werkt in het Zuid-Amerikaanse land voor een hulporganisatie. De beving met een kracht van 6,8 op de schaal van Richter deed zich vrij dag ochtend voor in een gebied ongeveer 600 kilo meter ten oosten van de hoofdstad. Vooral Ai- guile en Totora in het departement Cochabam- ba zijn zwaai- getroffen. Honderden huizen zijn ingestort door de aard schokken. Zaterdag ontstond opnieuw paniek in Aiguile en Totora door naschokken met een kracht van 5 op de schaal van Richter. DPA/AFP/ANP NEW YORK - Telford Taylor, de hoofdaanklager bij de Neuren bergse processen tegen oorlogs misdadigers van het Duitse Derde Rijk, is zaterdag in Man hattan overleden. Taylor, die 90 jaar is geworden, overleed aan een beroerte nadat hij eerder deze maand een aan tal hartaanvallen had gehad. Hij studeerde rechten aan onder meer de Columbia University in New York en aan Harvard. Hij maakte al naam bij de voorbe reiding van de processen. Taylor had een belangrijk aandeel in het opstellen van de procesre gels. Het gerecht behandelde aan klachten op grond van drie cate gorieën misdrijven: tegen de vrede, oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid. Er stonden 22 verdachten te recht, van wie er negentien zijn veroordeeld. Twaalf kregen de doodstraf, drie levenslang en vier kortere gevangenisstraffen. Hoogleraar door Jan van der Made HONGKONG - Veel meer inwo ners van Hongkong dan ver wacht hebben gisteren ondanks het slechte weer gestemd bij de eerste parlementsverkiezingen sinds de overdracht aan China. Volgens de regering heeft ruim 53 procent gestemd. Een 'geweldige opkomst, een geweldige verdienste', zo om schreef Tung Chee-hwa, leider van de Speciale Administratie ve Regio Hongkong de verkie zingen gisteravond tijdens een bezoek aan het Internationale Conventiecentrum waar de stemmen worden geteld. Tij dens vergelijkbare verkiezingen in 1995 bedroeg het opkomst percentage slechts 35 procent. Ondanks hevige regenval waar bij zeven kiesbureaus te kam pen hadden met hevige over stromingen 'demonstreerde de bevolking van Hongkong haar vertrouwen in Eén Land, Twee Systemen' - de structuur waar bij Hongkong haar eigen kapi talistische en democratische 'systeem mag behouden naast dat van de Volksrepubliek Chi na. Kiescollege Tijdens de verkiezingen werden zestig kandidaten gekozen voor de Wetgevende Raad. Twintig zetels werden direct gekozen door bijna 1,5 miljoen kiesge rechtigden; nog eens dertig ze tels door vertegenwoordigers van 28 professionele groepen (de 'functionele constituenten') en de laatste tien door een kies college van achthonderd leden. Naar verwachting zullen de re sultaten pas vandaag laat be kend worden. Een opiniepeiling uitgevoerd door de Universiteit van Hong kong wijst er op dat van de twin tig direct gekozen zetels, er veertien naar liberale partijen gaan en zes naar pro-Peking- groeperingen. Maar bij dertig kandidaten van de 'functionele constituenten' (waaronder ban kiers, handelsmagnaten en fi nanciële adviseurs) zal de grote meerderheid gevormd worden door pro- Peldnggroeperingen. Liberale partijen (waarvan de Democratische Partij onder lei- Na de processen in Neurenberg was Taylor hoogleraar in de rechten aan een aantal universi teiten in de VS. Hij behoorde tot de meest voor aanstaande critici van commu nistenvervolger senator Joseph McCarthy. Hij kwam ook in het geweer tegen de oorlog in Viet nam. DPA/EFE/AFP ding van 59-jarige advocaat Martin Lee de sterkste is) zullen hier waarschijnlijk hooguit drie tot vier zetels in de wacht sle pen. De tien laatste zetels zijn zonder uitzondering pro-Pe king, zodat het totaal neerkomt op zo'n achttien 'liberale' zetels en 42 'pro-Peking' stemmen. De Wetgevende Raad is vooral een adviesorgaan met zeer beperkte macht. Voor het amenderen van wetten is een tweederde meer derheid en schriftelijke toe stemming van de leider nodig. Anders dan in andere landen werd er op de dag van de verkie zingen nog intensief campagne gevoerd; vrijwilligers voor de negen deelnemende partijen trotseerden de regen met luid sprekers en pamfletten. GPD van onze redactie buitenland CANNES - De Griekse regis seur Theo Angelopoulos heeft gisteravond op het internatio nale filmfestival in Cannes de Gouden Palm gekregen, voor zijn film 'De eeuwigheid en een dag'. Angelopoulos gold al als de belangrijkste kandidaat voor de hoogste onderscheiding. De jury stemde unaniem voor de Griekse film. Ook de prijs van oecumenische jury ging naar Angelopoulos. 'De eeuwigheid en een dag' is een poëtische allegorie waarin een oudere, zieke dichter dank zij een gevlucht Albanees jonge tje weer zin in het leven krijgt. De grote prijs van de jury ging naar de Italiaanse komiek en re gisseur Roberto Benigni voor de tragikomedie 'La vita e bella' (Het leven is mooi), die deels in een concentratiekamp speelt. De prijs van de regie ging naai de Brit John Boorman voor 'The General'. Boorman liet meteen weten dat hij zijn prijs opdraagt aan het Ierse volk. De Brit, die sinds 28 jaar in Ierland woont, zegt dat hij dit gebaar maakt uit enthousiasme voor de uitslag van het referendum over het vredesakkoord. In 1970 kreeg de Britse regisseur ook de regie- prijs, voor 'Leo the Last'. De Amerikaan Hal Hartley kreeg de prijs voor het beste sce nario (voor 'Henry Fool'). Velen hadden 'The Hole' van de Tai wanees Tsai Ming-liang daar voor getipt. De jury beloonde de Brit Peter Mullan als beste acteur voor zijn rol in 'My Name is Joe' van de eveneens Britse regisseur Ken Loach. De actrices Elodie Bou- chez (Frankrijk) en Natacha Régnier (België) deelden de prijs voor de beste actrice voor hun rol in 'La Rêvée des Anges' van DANVILLE - Dertig kerkgan gers uit Danville in de Ameri kaanse staat Illinois zijn ge wond geraakt toen zich gisteren tijdens de kerkdienst een zware explosie voordeed. Van drie gewonden is de toe stand kritiek, aldus een woord voerder van het ziekenhuis. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. AFP/RTR/EFE de Fransman Erick Zonca. Spe ciale prijzen van de jury gingen naar 'La Classe de Neige' van de Fransman Claude Miller en naar 'Festen' van de Deen Tho mas Vinterberg. Vinterberggold ook als kandidaat voor de Gou den Palm. De eveneens als kans hebber voor de hoogste onder scheiding getipte inzending van zijn landgenoot Lars von Trier ('Idioterne') viel niet in de prij zen. Een extra prijs voor de beste ar tistieke bijdrage ging naar 'Vel vet Goldmine' van de Ameri kaan Todcl Haynes. De grote prijs van de techniek was voor Vittoi-io Storaro van Carlos Saura's film 'Tango'. De Amerikaan Marc Levin kreeg de Gouden Camera voor het beste speelfilmdebuut voor zijn 'Slam', de Gouden Palm voor de beste korte film was voor 'L'interview' van Xavier Giannoli. Juryprijzen voor de beste korte film gingen naar 'Horseshoe' van David Lodge en 'Gasman' van Lynn Ramsey. AFP APPELMOES pot 370 ml. van.S9^ •59 ITALIAANS GELATERIA US 6 verschillende smaken in één bak per 2,5 literbak van KIPFILET 500 gram NU 61' ELKE DAG GOED NIEUWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5