Alleen tijden veranderen bij NS Iran biedt twintig energieprojecten aan Staatsbezoek Spaans vorstenpaar lijkt op Griekse tragedie Tom Poes en de Grootdoener Toonder Studio's varia maandag 25 mei 1998 Treinen komen niet opdagen, reizigers niet geïnformeerd het weer puzzel recept van onze redactie economie Iran biedt buitenlandse energieconcems de mogelijkheid mee te doen aan twin tig olie- en gasprojecten. Het land zal zijn plannen uiteenzetten op twee bijeenkom sten in Teheran en Londen. Hojatollah Ghanimi-Fard, directeur van het Nationale Iraanse olieconcern NIOC, verklaarde in de Engelstalige krant Kay- han International van gisteren dat ook be drijven uit de Verenigde Staten zich voor de projecten kunnen inschrijven. Iran zal alle buitenlandse belangstellende gelijk behandelen, verzekerde hij. „Wij hebben geen strafmaatregelen inge steld tegen Amerikaanse bedrijven. Alle ondernemingen die beschikken over de vereiste financiën en technologie en die voldoen aan onze voorwaarden, kunnen aan de projecten deelnemen,'' aldus de NlOC-directeur. Drie jaar geleden kreeg Conoco een om vangrijk gascontract van Iran. Het con cern kon zijn plannen echter niet uitvoe ren door toedoen van de Amerikaanse president Clinton die Iran een eenzijdig embargo oplegde. Het bewind zou volgens de VS internationaal terrorisme steunen. Inmiddels zetten Amerikaanse oliebe- drijven hun regering zwaar onder druk om toch investeringen in Iran toe te staan. Zij lopen anders flinke orders mis, zo luidt hun argument. Iran is de op twee na de grootste olie-exporteur ter wereld. Een van de projecten waarvoor NIOC bui tenlandse investeerdei's zoekt, is de 392 km-lange pijpleiding van de havenstad Neka aan de Kaspische Zee naar Teheran, goed voor 380.000 vaten ruwe olie per dag. De kosten bedragen zo'n 400 miljoen dollar 800 miljoen). Iran biedt de pro jecten aan via de zogenoemde buy-back- formule. Die houdt in dat Teheran de in vesteerders terugbetaalt met een deel van de opbrengst uit de toekomstige olie- of gasproductie. KRF/RTR/AFP Zeeland: Warmer doorWilfred Scholten De tijden veranderen, roepen de Nederlandse Spoorwe gen (NS) al enige maanden op folders en billboards. Maar be halve het omgooien van vrijwel alle vertrek- en aankomsttijden van de treinen, blijft good old NS nog precies dezelfde als vóór zondag 24 mei. Bij het minste of geringste valt dus de nieuwe dienstregeling weer in duigen, blijven de reizigers als vanouds in veel gevallen verstoken van de noodzakelijke informatie en rijden treinen voor het oog van verbijsterde klanten weg. Zondagmiddag, een halve dag na het ingaan van de nieuwe dienstregeling. Er zijn meer treinen beloofd met nog betere verbindingen. Maar op het Am sterdamse station Lelylaan komt de beloofde sneltrein naar Den Haag CS met opdagen, ook niet op de nieuw aangegeven tijd. Een bejaarde vrouw bladert in een gloednieuw spoorboekje. Ze had het toch wel goed? Een om- roepbericht geeft opheldering: de trein komt helemaal niet. De gedupeerde reizigers wachten tevergeefs op meer informatie. Waarom vervalt de trein? Wan neer komt er een volgende? Zijn er alternatieve reismogelijkhe den? Stilte. Op het perron alleen wind en vlagen druilerige regen. De juffrouw beneden aan het lo ket is zo vriendelijk de verkeers leiding te bellen, want ook zij weet niet meer dan haar klan ten. Een paar minuten lang ziet men de lippen van de juffrouw iets zeggen in de telefoonhoorn. Er wordt gelachen, blijkbaar valt het allemaal mee. Maar voor het loket wordt de rij wachtende steeds langer en de stemming kribbiger. De NS-juffrouw legt de hoorn neer en vertelt dat de verkeers leiding ook niet meer weet dan dat er tussen Leiden en Den Haag een 'stremming' is. „U kunt het beste wachten op de omroepberichten". Nee, een al ternatieve route kiezen is te voorbarig. „Hoogstwaarschijn lijk rijdt de volgende trein wel, nee zeker weten doe ik dat niet". 'Hoogstwaarschijnlijk' is bij de NS een woord waarop bij vaste klanten alle alarmbellen gaan rinkelen. De laatste keer kostte het vertrouwen in de monopo list op het spoor anderhalf uur extra reistijd en veel ergernis. Bovendien komt die volgende trein pas over een half uur; bij een eerdere 'verbetering' van de dienstverlening is de intercity- dienst al geschrapt. In dubio wachten de reizigers gelaten op de dingen die komen. Anderen nemen het zekere voor het onze kere, springen weer op hun fiets en pakken de auto. Altijd nog zekerder en sneller, zeker op zondag. Tieren Degenen die uiteindelijk blijven wachten, halen na veel pijn en moeite station Leiden Centraal. Tot hun oplichting zien ze daar een trein op het naastgelegen spoor staan. De aansluitende stoptrein naar Den Haag CS wellicht? Inderdaad. Maar op het moment dat de reizigers uit stappen, trekt deze trein juist op. Meer dan vloeken en tieren valt er op dit moment niet te doen, want de vertrekstaten bo ven de perrons geven wel de tij den van de treinen door, maar niet de bestemming. Geen con ducteur of perronopzichter die enige hulp of troost kan bieden. Het klantonvriendelijke gedrag is bovendien in strij d met het zo juist gewijzigde beleid ten aan zien van late en wachtende trei nen. In het jongste nummer van het NS-weekblad 'De Koppe ling' staat dat treinen voortaan stipt op tijd moeten rijden en in de regel niet meer dan twee mi nuten op elkaar mogen blijven wachten. Maar er zijn uitzonde ringen, bijvoorbeeld 'als reizi gers extra gedupeerd worden' (door het missen van een boot of als zij langer dan een half uur moeten wachten) of in het geval van 'overstapsituaties op het zelfde perron'. Met ongekend inlevingsvermogen schrijft 'De Koppeling': „daar ervaren reizi gers het immers als uitermate vervelend om de achterlichten van de vertrekkende trein te moeten nastaren". In de rest van de gevallen is het 'jammer, maar helaas'. „Maar een andere - en grotere - groep reizigers houdt zo wel een punctueel uitgevoer de dienstregeling". Het staat ook allemaal in de bro chure Wacht Wijzer, die machi nisten, conducteurs en perron- opzichters sinds het afgelopen weekeinde op zak behoren te L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichle regen malige regen Europa: Storingen hebben. De persvoorlichter van de NS heeft geen verklaring voor het feit dat de regeling nu al aan de laars wordt gelapt. „Ik weet de omstandigheden niet en kan dus geen oordeel geven. Het is trouwens de verkeersleiding die de doorslag kan geven. Nee, verder is er niets opmerkelijks gebeurd vandaag". Zucht. Dan moet de echte test case, de ochtend- en avondspits van maandag, nog komen. Hoe zou het toch komen dat iedereen die beste meneer Sul van Lovers Rail, die met zijn geleende wa gons de concurrentie met NS aangaat, alle succes van de we reld gunt? Zou het iets te maken hebbenmet de sympathieke Da vid tegen de verschrikkelijke Goliath? Met de stille hoop dat concurrentie op het spoor cle tij den echt zal veranderen? GPD De tijden veranderen, het wachten niet. foto Paul Janssen/GPD Horizontaal: 1Rolschaatsbaan, muzieksoort; 2. gehoororgaan, pausennaam; 3. voegwoord, drankgele genheid, ex tempore; 4. buitengewoon begaafd persoon; 5. hoofddeksel, smet; 6. muzieknoot, hij; 7. deel v.e. trap, deelbaar door twee; 8. rivier in Frankrijk; 9. televisie, projektieplaatje, aartsbisschop; 10. zang stem, asvaas; 11. stilstaand water, goedkeuring. Vertikaal: 1. Strafwerktuig, lidwoord, kraan; 2. elektrisch geladen deeltje, insekt; 3. nummer, gereed schap, voorzetsel; 4. verlegen; 5. korenzeef, vordering; 6. kuststreek in Z.Frankrijk;7. bijwoord, leerling, bolgewas; 8. groot water, papegaai; 9. dwaas, deel v.h. gelaat, takje. 123456789 Oplossing zaterdag: barst o t ovaal g--g-blad bijten-a-a a-r-e-a-1 loopvogel -m-e-t-e spinners _Janny van der Lee_ Zomerse pasta (lunch- of voorgerecht 4 personen) Ukunt de pasta variëren door in plaats van balsamico-azijn toe te voegen bijvoorbeeld eerst een teen tje knoflook te fruiten in wat olie en hier de tomaten aan toe te voegen. Of u kunt de tijm vervangen door verse basilicum. En wilt u het uzelf helemaal gemakkelijk maken neem dan gepelde tomatenblokjes uit blik. Laat ze wel eerst uitlekken en gebruik het sap voor iets anders. Ingrediënten: ca. 500 gram trostomaten 250 gram verse tagliatelle (koelvak) 1 eetlepel olijfolie 1 eetlepel verse tijm 2 eetlepels balsamico-azijn zout, peper 2 pakjes mini mozzarellabolletjes (a 125 g) Bereiding: Was de tomaten, snijd ze in vieren en verwijder de pitjes. Snijd de stukken tomaat in piepkleine blokjes. Breng water aan de kook en voeg zout toe. Kook de pasta in enkele minuten beetgaar. Giet de pasta af, laat de tagliatelle uitlekken en meng met de olie en tijm. Verwarm ondertussen de blokjes to maat met de basilicum in ca. 2- 3 mi nuten. Breng op smaak met peper en zout. Meng de tomaten door de pasta en roer als laatste de mozzarella hier door. Verdeel direct over vier bord jes. Het hogedrukgebied dat al enige tijd op de Atlantische Oceaan ligt, begint nu een klein beetje aan invloed in te boeten. Dit maakt de weg vrij voor storingen die vanaf IJsland richting het Europese continent willen koersen. Zo'n storing bevindt zich vandaag over hetzuiden van Scandinavië met als gevolg dat daar de zon verte zoeken is en dat er een regenachtig weerbeeld overheerst. Een an dere storing bevindt zich boven het noorden van Scandinavië en ook daar heeft de regen de overhand. In het uiterste noorden wil het zelfs sneeuwen. Hoewel ook de Baltische staten nog enige regen kunnen verwachten, blijft het elders in het westen van Rusland meest droog maar ook bewolkt. Ook op de Britse eilanden heeft de zon haar koffers gepakt en plaats gemaakt voor bewol king en regen. Hoewel het noorden van Frankrijk een dergelijk weerbeeld beschoren is, komt in het zuiden de zon wel tevoor schijn en blijft het droog. Zuid-ltalië, het voormalig Joegoslavië en Bulgarije krijgen vandaag flink wat regen te verstouwen en dit gaat hier en daar gepaard met onweersklappen. Terwijl de nattig heid overheerst in het westen en midden van Europa, is in het zuidoosten een hogedrukgebied te vinden. Dit staat garant voor zonnig en stabiel weer in met name Turkije en Israël. trip dan op een staatsbezoek. De Grieken wekten bovendien de indruk dat ze het bezoek geheim wilden houden om de antimo narchisten te misleiden. Zo zou het koninklijk paar worden ge huisvest in een hotel ergens aan het strand in plaats van in het Atheense hotel Grande Bretag- ne dat doorgaans voor staatsbe zoeken wordt gebruikt. Het steeds weer opnieuw uit stellen van de reis van het Spaanse vorstenpaar aan Grie kenland wordt veroorzaakt doordat koningin Sofia een zus ter is van Constantijn, de laatste Griekse koning, die in 1974 na een referendum ten val wei'd ge bracht. Opeenvolgende Griekse regeringsleiders waren felle te genstanders van de Griekse mo narchie. Sofia heeft altijd inten sief contact gehouden met haar broer. Elk jaar met Pasen bren gen ze samen hun vakantie door op Mallorca. Dit jaar echter is dat niet gebeurd, hetgeen door kringen rond het Spaanse hof wordt uitgelegd als een tege moetkoming aan de Griekse ge voeligheid op dit punt. Hypocriet De Spaanse regering heeft zich er dit keer terdege van vergewist dat de trip van Juan Carlos en Sofia door de Grieken ook daadwei'kelijk als een 'staatsbe zoek' wordt uitgelegd. De Grie ken van hun kant hebben een even simpele als hypocriete for- mule gevonden om de ontvangst van de voormalige Griekse prinses te rechtvaardigen. Het is de Spaanse koningin die op be zoek komt en niet de prinses van het zo verfoeide Griekse ko ningshuis, zo luidt de formele versie. Beide landen hechten veel belang aan het staatsbe zoek. Het Spaanse koningshuis heeft na de Franco-periode veel energie gestoken in het opkrik ken van de internationale be trekkingen. Griekenland is het enige EU-land, waar de koning nog niet is geweest. Vandaar dat de reis wordt betiteld als van 'groot politiek belang'. Het belang van koningin Sofia is daar duidelijk ondergeschikt aan gemaakt. Want in het pro- gramma ontbreekt een bezoek aan het graf van haar ouders in de txiin van het voormalige ko ninklijke paleis Tatoi. „Het weerzien van haar geboorte grond zal voor haar zeker een zuurzoete bijsmaak hebben", aldus een woordvoerder uit Ma- drileense hofkringen. GPD Nu begon heer Bommel de verrichtingen van de robot met andere ogen te bezien. Het werd hem duidelijk, dat deze geen kwaad in de zin had en na enige tijd nam hij dan ook een rechtere houding aan. „Kijk, kijk", sprak hij. „Hij veegt de bladeren aan. Alleraardigst. Dat is nu juist wat ik had willen doen, als je begrijpt wat ik bedoel." „Ja", gaf Tom Poes toe. „Daarom doet hij het ook. Ik weet niet hoe u aan hem komt, maar het lijkt me, dat hij doet wat u hem opdraagt." Nu verscheen er een milde glimlach op heer Ollie's gelaat. „Hij stond ergens en is me nagelopen", zei hij. „Zo'n eenvoudig ie mand is heel gevoelig voor het mooie voorbeeld van een heer. En dat is wel prettig. Terwijl hij hiermee bezig is, kan ik me aan belangrij kere dingen wijden." Terwijl hij zo sprak had hij zich afgewend omdat het koortsachtig vegen van de ijzeren tuinman hem wat nerveus maakte. Het ontging hem dan ook, dat diens bezigheden zich buiten de tuin verplaatst hadden en nu voortgingen in oostelijke richting. Daar lag, aan de andere kant van een heuveltje, het buitengoed van de markies De Cantecler. De edelman stond met een bijl in de hand aan de wortel van een dor re boom en staarde ongerust naar de rondwentelende bladermassa die zijn uitrit naderde. „Parbleu", prevelde hij. „Die wervelwind komt zeer ongelegen. Mijn gazon is net bladvrij gemaakt." De zondag heeft zijn naam dit week- Door: Klaas Dros -1 einde geen eer aangedaan. Het is een vrij druilerige dag geweest. Zaterdag kenmerkte zich ook door weinig zon, maar oogde toch een een stuk vriendelijker. Het was een stuk droger met zelfs enkele korte zonnige perioden. De komende week verandert er eerst nog weinig. De barometer blijft laag en wolkenvelden voeren de boventoon. De zon is vrij schaars en er kan zo nu en dan een bui vallen. Het koele gaat er echter af. Naarmate de week vordert, sprokkelt de temperatuur, heel geleidelijk, elke dag een graadje erbij. Vandaag wordt eerst nog een frisse dag met maximumtemperaturen van hooguit 15a 16 graden. De zon heeft opnieuw een dagje vrijaf en uit de bewol king valt af en toe wat regen of een bui. Dat zijn overigens maar kleine hoeveelheden. De westelijke wind is daarbij meest matig, windkracht 3. Op de kustwateren staat een windkracht 4. Na maandag houden we een wat wisselvallig weertype. Er nestelt zich deze week een lagedrukgebied boven de Golf van Biskaje en Frankrijk. Het hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan zet koers naar de Scandinavi sche landen. Hierdoor wordt de aanvoer van frisse Noord zeelucht de pas afgesneden. Geleidelijk wordt minder koude lucht aangevoerd. De 20 graden komt weer in het vizier, lerugkeer van het zomerse weer wordt voor lopig nog niet verwacht. De lagedruk overheerst en we moeten rekening houden met wolkenvelden en enkele buien, mogelijk ook met (warmte)onweer. SSSS»., .93S Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer „A max. 17° 17° 19° 19° min. 10° 9° 10° 11° wind W 3 ZW 2 03 VAR 2 Zon maandag onder 21.43 f"\ dinsdag op 5.39 Maan maandag onder 21.04 dinsdag op 6.29 Nautisch bericht De westelijke wind is meest matig, 3 tot 4 beaufort. Het zicht is matig. De temperatuur van het kustwater is 15 a 16 graden. De komende nacht kans op een mistbank. Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 25 MEI NM uur cm uur cm uur cm uur CfT Vlissingen 02.01 239 14.26 253 08.38 230 20.58 212 Terneuzen 02.21 267 14.48 281 09.07 241 21.27 22i Bath 03.22 308 15.48 325 10.12 264 22.33 24! Roompot Buiten 02.00 177 14.25 191 08.20 169 20.45 1S Zierikzee 03.40 155 16.20 168 09.40 163 22.05 14 Stellendam Buiten 02.30 163 14.55 182 08.15 111 20.30 09! Wemeldinge 03.40 183 16.15 195 09.50 179 22.15 161 Philipsdam West 03.10 165 16.50 173 09.45 173 22.10 15: DINSDAG Hoog water Laag water 26 MEI uur pm uur cm uur cm uur crr Vlissingen 02.47 252 15.15 255 09.26 232 21.46 22i Terneuzen 03.07 28015.33 281 09.52 242 22.13 235 Bath 04.08 32216.36 325 10.59 263 23.20 25! Roompot Buiten 02.45 18815.10 191 09.05 167 21.30 155 Zierikzee 04.35 16317.10 167 10.25 158 22.55 14! Stellendam Buiten 03.15 17615.40 183 09.05 10821.15 095 Wemeldinge 04.30 19217.00 194 10.35 175 23.00 Philipsdam West 03.50 16917.40 176 10.30 169 22.55 15! door Henk Boom Het staatsbezoek aan Grie kenland deze week door koning Juan Carlos van Spanje en zijn echtgenote Sofia van Griekenland heeft veel weg van een Griekse tragedie. Na bijna twintig jaar mag Sofia eindelijk weer voet zetten op Griekse bo dem, haar geboortegrond. De laatste keer was in 1981 toen ze slechts enkele uren in Grieken land mocht vertoeven om het lichaam van haar overleden moeder bij te zetten in hel fami liemausoleum in Athene. Ze had daarvoor zes vernederende da gen moeten wachten op toe stemming van de Griekse rege ring. Het koninklijk bezoek is dit keer met de grootst mogelijke omzichtigheid voorbereid. Spanje noch Griekenland wen sen een hex-haling van het deba cle van 1991 toen de Spaanse monarch en zijn vi'ouw een ge pland bezoek op het allerlaatste moment afzegden. Het pro gramma dat toen door de Griek se regeling was aangeboden, leek meer op een toexistische (Advertentie) Lease nu 'n Daihatsu Gran Move 48 mnd 20.nnn 677 370505

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4