Postbank in witte werksters PZC Grijze Wolven hullen zich in Schiedam in schaapsklederen PZC Al met je vakantie bezig? binnenland Zestal mishandelt zonder enige aanleiding jongeman ?roef op commerciële basis Baby-dolfijn dient zich aan tijdens diner CDA oppert idee om omwonenden Schiphol te laten verhuizen Kostbare ivoren beeldjes gestolen Politieman ontslagen na ontucht Maya Bouma overleden Lego roept rammelaars terug Rotterdammer doodt zwerver Chauffeur ontdekt verstekeling Taxivervoer in Vinex-wijken gesubsidieerd 25 mei 1948 maandag 25 mei 1998 van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Een groepje van zes mannen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 19- jarige jongeman uit Wijchen zonder enige aanleiding in el kaar geslagen. De jongen kon zijn belagers pas van zich af schudden nadat hij al flink was mishandeld. De Wijchenaar kwam het groepje onderweg naar het sta tion tegen. Eén van de mannen schold hem uit. maar hij rea geerde niet en liep door. Op het perron kwam de groep op nieuw op de Wijchenaar af. Dezelfde man tipte nu onder andere de as van zijn sigaret op het hoofd van de jongeman af. Toen de Wijchenaar vroeg waarom hij dat deed, trapten en sloegen de mannen hem. Hij liep onder meer kneuzingen in zijn gezicht op. Een 17-jarig meisje is zaterdag op klaarlichte dag in de Nij meegse wijk Leuvensbroek door een onbekende jongen ge trapt en geslagen. De jongen versperde haar plotseling de weg en mishandelde haar. Hij hield pas op toen een passeren de groep vrouwen ingreep. ANP tan onze redactie binnenland ijs DEN HAAG - De Postbank, janbieder van bank- en verze keringszaken, doet een proef Biet 'witte werksters' op com merciële basis. De dochter van ING Groep biedt deze extra ser vice voorlopig aan een beperkt jantal klanten van de Postbank, die op het een Pluspakket heb ben ingetekend. De proef is ingegeven door de df enorme wachtlijsten voor witte werksters, een project van mi nister Melkert, waarbij langdu rig werklozen gesubsidieerd als schoonmaakster aan de slag kunnen. Behalve het scheppen van gesubsidieerde werkgele- jenheid beoogt de bewindsman ook het grote aantal mensen dat zwart schoonmaakt terug te dringen. De Postbank besteedt het poet sen en boenen uit aan het lande lijk opererende schoonmaakbe drijf Hago. Vanaf 127,50 kan de klant rekenen op een 'Schoon Fris'-pakket, waarbij de koelkast grondig wordt schoon gemaakt, de vloerbedekking wordt gereinigd, het sanitair wordt ontkalkt, de radiatoren worden gereinigd en de badka- mervloer wordt geschrobd. Bij het luxe pakket (179 piek) krijgen ook tegelwanden, deu ren en kozijnen een beurt en wordt het spinrag van de pla fonds verwijderd. Ook randen en richels, de buitenzijde van de keukenkastjes en de binnenzij de van de ramen worden in dit pakket niet vergeten. Voor wie ook dit nog niet ver genoeg gaat is er het 'Schoon en Fris'-pakket 'Exclusief'. Daarbij gaat de schoonmaker ook de stoep of het balkon nog te lij f met een ho gedrukspuit en wordt het meu bilair verwend met een nieuwe laag was. Project-manager Jeanette van der Heide van Hago heeft geen idee over de respons. „De aan vragen lopen via de ING Groep". Maar ook daar kan men nog niet aangeven hoeveel men sen gebruik maken van de actie. Het schoonmaakbedrijf be schouwt de aanbieding als een proef. „Het geeft ons de moge lijkheid om eens te kijken hoe groot de particuliere markt ei genlijk is". Hoewel Hago het project pas eind juni de cijfers op een rijtje zet wil Van der Heide al wel kwijt dat het erg moeilijk is om op de particuliere markt iets te verdienen. Overigens kunnen cliënten van vijftig jaar en ouder die bij ver zekeringsdochter RVS van ING een Service-plus-contract aan houden waarmee onder meer gebruik kan worden gemaakt van een 24-uurs servicecentrum en een boodschappendienst sinds november al terecht bij Hago. Daarbij kunnen ze niet alleen voor een pakket kiezen, maar ook voor het inhuren van een schoonmaker per uur. In dat geval geldt dat minimaal vier uur werk in één keer moet wor den besteld. GPD Moeder en kind zwemmen in de hoofdbaai van de Lagune. foto Studio Merjenburg/ANP van onze redactie binnenland HARDERWIJK - Het Dolfina rium in Harderwijk is een dol fijntje rijker. Moeder Lulu heeft vrijdagavond laat het nieuwe telgje gebaard. Het is nog niet te zien of het een man netje of vrouwtje is, maar dat zal waarschijnlijk vandaag duidelijk worden. Dan ook krijgt het kleintje een naam. Het dolfijntje kondigde zich aan tijdens de officiële ope ning van het Lagune-restau rant. Zo'n 150 genodigden hebben de bevalling 'live' kun nen aanschouwen. Tijdens het aperitief kwam dé staart te voorschijn en na het dessert vond de geboorte plaats. Vol gens woordvoerder J.W. Hil- bron waren de eerste 24 uur uiterst kritisch omdat een dol fijnenzuigeling geen enkele weerstand heeft. „Ze bouwen die weerstand op in de loop van hun leven, onder meer via de moedermelk die ze tot en met him tweede levensjaar drinken." Moeder Lulu maakt het overigens uitstekend en eet alweer kilo 's vis. En dat is weer goed voor haar drinkende telg. GPD door Ans Bouwmans DEN HAAG - De omwonenden rond Schiphol moet worden ge vraagd of ze bereid zijn te ver huizen als daar alternatieve woonruimte en een financiële schadeloosstelling tegenover slaat. Dat vindt CDA-leider De Hoop Scheffer, die meent dat op die manier de weg kan worden vrijgemaakt voor verdere groei van Schiphol. In het politiek discussiepro gramma Het Buitenhof zei hij gisteren dat daarover een 'eer lijk' gesprek moet plaatsvinden. Het CDA vindt dat de luchtha ven verder moet kunnen groei en. Na de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan, waartoe dit kabinet besloten heeft, moet er in de visie van het CDA een zesde baan bijkomen. De consequentie daarvan kan zijn dat de bestaande geluids normen en veiligheidscontou ren rond Schiphol niet gehand haafd kunnen worden. „We moeten eerlijk zijn tegenover de mensen om Schiphol heen", al dus De Hoop Scheffer. „Ga met ze praten. Vraag of ze bereid zijn in deze richting mee te denken". De CDA-leider sluit niet uit dat dit ertoe leidt dat het dorp Zwa nenburg, dat vlakbij Schiphol ligt, verdwijnt. De Hoop Scheffer richtte zich met zijn opmerkingen aan het adres van de onderhandelaars voor een tweede paars kabinet. PvdA, WD en D66 zijn sterk verdeeld over Schiphol. Het CDA vindt net als de WD dat er niet te snel naar een andere lo catie mag worden uitgeweken. De partij meent dat voorkomen moet worden dat milj areninves- teringen op Schiphol verloren gaan. Op de langere termijn zal er ech ter wel degelijk naar een alter natieve locatie omgekeken moeten worden, aldus De Hoop Scheffer. Hij noemde de Mar kerwaard een goed alternatief met het oog op de ontwikkeling van Noord-Nederland, maar er zijn volgens hem nog te veel on zekerheden om daar al defini tief voor te kiezen. GPD Er werd gezwaaid met de vlaggen met de drie halve manen van het vroegere Ottomaanse rijk. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Bij een inbraak zijn gisterochtend in een wo ning in Den Haag 52 kostbare ivoren beeldjes gestolen. De meeste stellen Oosterse fi guurtjes voor en zijn tussen de rijf en veertig centimeter hoog. Ook zijn er drie Afrikaanse beeldjes bij. Over de exacte waarde kon de politie gisteren nog geen mededelingen doen. De eigenaresse werd rond vier uur in de ochtend wakker van lawaai in haar woning. Toen zij ging kijken, bleek dat een raam van haar woning was openge broken en de beeldjes waren verdwenen. Via de Centrale Re cherche Informatiedienst zijn de bijzonderheden van de beeldjes verspreid om de kans op illegale verkoop zo klein mo gelijk te maken. ANP/GPD van onze redactie binnenland SCHIEDAM - „Nee, rechtsex- tremisten zijn we zeker niet. Wel nationalistisch. Maar iedereen heeft toch het recht om trots op zijn moederland te zijn?" Alles deden de leden van de Turkse Federatie Nederland (HTF) er zaterdag aan om jour nalisten ervan te overtuigen dat ze niet extremistisch zijn. Maai de liefde voor. de Turkse ex treemrechtse partij MHP kon den zij niet helemaal verbloe men. Er was de Turkse federatie alles aan gelegen om te voorkomen dat de link met de MHP te dui delijk was. De Anti-Fascisti sche Actie had aangedrongen op een verbod van de manifestatie in de Schiedamse Margriethal omdat de HTF nauw verbonden zou zijn met de extreemrechtse Grijze Wolven. Volgens burge meester Scheeres van Schiedam was intrekken van de vergun ning echter niet mogelijk. De federatie was al in verlegen heid gebracht door een aankon diging afgelopen week in het in Nederland verschijnende Turk se dagblad Türkiye. In de adver tentie stond ook het portret van de vorig jaar overleden MHP- leider Alparslan Türkes naast deleus 'Wij volgen je'. De adver tentie was opmerkelijk omdat de Turkse federatie altijd ban den tussen haar organisatie en de MHP met klem ontkende. Omdat de bijeenkomst in Schie dam op last van de gemeente een openbaar karakter had, en er daarom ook journalisten te ver wachten waren, waren in de Margriethal geen foto's van de omstreden Türkes opgehangen. Een Turk die met een vlag met de letters MHP kwam aanlopen, kreeg van de eigen beveiligings dienst het vriendelijke doch dringende verzoek het dundoek niet mee de hal in de nemen. Symboliek Toch ontbrak de Grijze Wolven- symboliek binnen niet. Massaal brachten de ruim tweeduizend bezoekers de Grijze Wolven- groet: de midden- en ringvinger op de duim en wijsvinger en pink in de lucht. Ook zwaaiden zij fanatiek met de rode vlaggen met drie halve manen van het vroegere Ottomaanse rijk. vol gens deskundigen het officiële MHP-dundoek. De MHP en haar jeugdbeweging de Grijze Wolven hebben er nooit een ge heim van gemaakt te streven naar terugkeer van dit rijk, van Wenen tot de Chinese Muur. Maar er waren meer aanwijzin gen. In de boekenstand lagen boeken van Türkes. En tijdens het optreden van de in rechtse Turkse kringen populaire zan ger Ozan Arif zwaaide een man toch met een foto van Türkes. De Turken begrijpen niet waar om de Nederlandse media zo'n ophef maakt. „We zijn nationa listen. Wat is daar verkeerd aan? We houden van ons moederland- Linkse Turken doen er alles aan om ons in een slecht daglicht te plaatsen. Veel mensen die hier zijn. zijn Grijze Wolf. Maar de Grijze Wolf is een oud en geres pecteerd Turks symbool", ver telt een van de bezoekers. Hij benadrukt niets tegen Koer den te hebben. „Maar wel tegen de PKK. Die wil een eigen land en dat is onzin. Koerden hebben nooit een eigen land gehad. Waarom zouden ze het dan nu moeten krijgen." De bijeenkomst in Schiedam was door de HTF aangekondigd als een cultureel feest met dans en muziek. In feite ging het om de jaarvergadering van de fede ratie met veel lange toespraken. Een van de sprekers was de voorzitter Türkmen Onur van de Europese Turkse Federatie. Ook het voormalig MHP-be- stuurslid Tunca Toskay voerde het woord. Het congres verliep zonder pro blemen. De Anti-Fascistische Actie had acties aangekondigd maar besloot daar van af te zien. Volgens AFA had de manifesta tie eenzelfde soort karakter als bijeenkomsten van CP'86 en de Nederlandse Volksunie. „Zoals Nederlandse neonazi's aanzet ten tot haat en bevolkingsgroe pen discrimineren, zo doen de Grijze Wolven dat ook", aldus AFA. ANP Advertentie Regel dan meteen je vakantiezaken. Bij VSB Bank kan dat heel gemakkelijk; één telefoontje en je kunt van een onbezorgde vakantie genieten. Om te beginnen natuurlijk eerst je reisverzekering. Als je slim bent, neem je gelijk een doorlopende. Wil je helemaal met een comfortabel gevoel op reis? Open dan een VSB a la Carte-rekening. Met gratis credit card waarmee je in de meeste buitenlandse winkels en restaurants kunt afrekenen en een Europas waarmee het ook over de grens makkelijk pinnen is. Uiteraard helpt VSB Bank je ook aan buitenlands geld in alle soorten en maten, tot travelier cheques aan toe. Wacht niet tot het laatste moment, bel snel 0800-8182 of kom langs. Je kunt ook onze internet Site bezoeken (www.vsb.nl). VSIMJANK VSB. Daar kom je verder mee. vsss^n,,n,,; SWALMEN - Een 46-jarige politieman uit het Limburgse Swalmen, die begin dit jaar in het nieuws kwam omdat hij on tucht zou hebben gepleegd met zijn minderjarige dochter, is vorige week dopr de korpsleiding van de politie Limburg- Noord ontslagen. Eerder was hij al buiten functie gesteld. Behalve van het plegen van ontucht wordt hij ook beschul digd van het verstrekken van vertrouwelijke informatie aan derden. Wat met dit laatste wordt bedoeld kon een politie woordvoerder gisteren niet vertellen. Er bestaat geen verband met de aanhouding woensdag van een 59-jarige onderwijzer uit Swalmen die verdacht wordt van ontucht en het vervaardigen van kinderporno. GPD DEN HAAG - De actrice en cabaretière Maya Bouma is vorige week maandag op 64-jarige leeftijd in haar woonplaats Den Haag overleden. Dat is zaterdag bekendgemaakt. De in Groningen geboren Mava Sylvia Bouma debuteerde in 1955 bij het ABC Cabaret van Wim Kan. Tot in de jaren zeven tig was zij veelvuldig te horen en te zien op radio en televisie. Zij kreeg eind jaren vijftig landelijke bekendheid door haar optreden in de VARA-tv-serie Pension Hommeles. Begin ja ren zestig had Maya Bouma samen met haar jongere zus An- nelies eigen shows voor de VPRO-televisie. Als actrice werkte Maya Bouma mee aan hoorspelen en aan het nasynchroniseren van teken- en poppenfilms. Zij regis seerde bij amateurtoneel- en operetteverenigingen. ANP DEN HAAG - Lego heeft wereldwijd met spoed bijna 700.000 babyrammelaars teruggeroepen. De speelgoedfabrikant rea geert hiermee op meldingen over verstikkingsgevaar. Het speeltje is alleen in Noord-Amerika nog niet op de markt. Het is onbekend hoeveel exemplaren in Nederland zijn verspreid. De rammelaar in de vorm van een lieveheersbeestje ligt sinds maart vorig jaar in de winkel. Onlangs bleek dat drie baby'sin ademnood waren geraakt omdat het speeltje in de mond bleef steken. De baby's waren allen zes tot zeven maanden. Lego is ven-ast door de alarmerende berichten. Het bedrijf laat uit voorzorg alle rammelaars uit de schappen halen. ANP ROTTERDAM - Een 35-jarige Rotterdammer heeft bekend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Zuiderpark een 63-jarige zwerver om het leven heeft gebracht. De verdachte had eerder die week ruzie gehad met het slacht offer. Toen hij de zwei-ver 's nachts op een bankje in het Rotter damse park zag liggen, sloeg hij hem dood met een steen. Vervolgens belde de Rotterdammer vanaf huis de politie om te melden dat hij een dode man in het Zuiderpark had aange troffen. De politie nam hem als getuige mee voor verhoor. Op het bureau bekende hij later zelf de dader te zijn. ANP KERKRADE - Een vrachtwagenchauffeur uit Kerkradevond zaterdagmiddag bij het lossen van zijn vracht een versteke ling in de laadruimte van zijn truck. Een 14-jarige Marok kaanse jongen was vanuit Parijs 'meegelift'. De verstekeling zag zijn kans schoon tijdens een rustpauze van de chauffeur op een parkeerterrein langs de Parijse autoweg. De jongen had bij zijn ontdekking al drie dagen niets gegeten of gedronken. Ook de avonturier zelf was verrast in Neder land te zijn aangekomen. Zijn reisdoel was Engeland, waar hij wilde gaan werken. De Marokkaan is voorlopig onderge bracht op het Kerkraadse politiebureau. Via de ambassade wordt bekeken hoe en wanneer de jongen teruggaat naar zijn vaderland. GPD DEN HAAG - Bewoners van nieuwbouwwijken in Vinex-lo- caties waar nog geen openbaar vervoer is, kunnen volgend jaar hun vervoerskosten naar de dichtstbijzijnde halte van bus, tram, metro of trein gedeeltelijk vergoed krijgen. Om hen te sti muleren, ondanks het ontbre ken van goed openbaar vervoer, hun auto te laten staan, krijgen zij een chipkaart waarmee zij bijvoorbeeld de taxirit naar een bushalte kunnen betalen. In januari begint het ministerie van Verkeer en Waterstaat hier mee een experiment in Utrecht, Almere en Groningen. Loopt dat goed, dan kunnen ook ande re gemeenten zich melden voor de subsidieregeling. In grote nieuwbouwwijken ont breekt vaak in het begin goed openbaar vervoer. Wanneer dat er later wel is, dan zijn de men sen al zo gewend in hun auto te stappen, dat er minder van tram, bus of metro gebruik wordt gemaakt, dan op basis van het aantal bewoners van de wijk verwacht mocht worden. Met de subsidieregeling hoopt het ministerie dit te doorbreken De regeling vervalt zodra de nieuwbouwwijk wel goed open baar heeft. ANP Bommen Duizend Arnhemmers hebben midden in de nacht hun huizen moeten verlaten, toen er een aantal bommen werd ontdekt onder de Velperweg. De explo sieven lagen onder een tram lijn en werden daar bij werk zaamheden gevonden. Als de tram na de oorlog al was gaan rijden, waren de bommen ont ploft. Dagjesmensen De belangstelling van Belgen voor de dagtochten per schip naar Vlissingen is overweldi gend. Elke zondag en donder dag worden vanuit Antwerpen en via Terneuzen Belgen naar Vlissingen gebracht: naar ver wachting zal het deze zomer om vele tienduizenden gasten gaan. Smokkelaar De douane heeft bij het ge hucht Turkye aan de grens met België een smokkelaar ge dood. De man wilde in een vrachtwagen vol koeienhui- den de grens over en.gaf extra gas toen de douane een stopte ken gaf. Toen de kommiezen het vuur openden, raakte de man dodelijk gewond. Werklozen Het landelijke aantal werklo zen is in april met 1800 ge daald tot ruim 38.000 mensen. In Zeeland steeg het aantal ar beiders zonder baan juist, na melijk van 1563 tot 1608. City OnLine Internet Posïbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van.20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00. franco per post 125,50: per maand 34,75: per jaar 366.50: franco per post 485,00: bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p st.: (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief: speciale posities, tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17.5 pet btw): volledige tarieven met conffactprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Uitgever: W. F dePagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: s Grayenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee Tei. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3