Duitsers heersen op alle fronten 1 Bizar slot van boeiend evenement Ap den Doelder opgetogen over samenwerking Zeeuwse renners rest slechts de pechprijs sport 22 Eric Baumann overtuigende winnaar van Axelse Juniorendriedaagse it wmÊÊÊÊmm maandag 25 mei 1998 doorSven Remijnsen ZOTTEGEM - Toen de Duitse furie na drie dagen wielrennen was uitgeraasd over Zeeuws- Vlaan deren en België, overzag Erie Baumann met tevreden heid het slagveld dat hij en zijn Duitse teamgenoten hadden aangericht in de zeventiende In ternationale Juniorendriedaag se van Axel. De 18-jarige Duit ser kreeg gisteren in Zottegem niet alleen de gele leiderstrui omgehangen, maar ook de groe ne puntentrui. Dat tricot dankte Baumann aan zijn overwinning in de eerste rit, zijn tweede plaats in de tijdrit en de derde positie in de massa sprint, die gisteren de onver wachte apotheose vormde van de kwalitatief hoogstaande en perfect georganiseerde wereld bekerwedstrijd voor junioren. De massale aankomst op het Meileveld in Strijpen, een deel gemeente van het Oost-Vlaamse Zottegem, werd verrassend ge wonnen door de Portugees Ivo Amendoeira. De 17-jarige sprinter uit Lissabon haalde het in de vierde etappe voor de Zweed Krister Sjödahl en klas sementsleider Eric Baumann, die in de etappe over 120 kilo meter door de Vlaamse Arden nen geen moment in de proble men werd gebracht. Zelfs een valpartij in de eerste kilometer van de koers kon de junior uit Rostock niet van zijn stuk bren gen. Baumann wachtte rustig Raas maakt het bont in karavaan ZOTTEGEM - De terugkeer van Jan Raas als ploegleider van de Rabobank-renners is niet onop gemerkt gebleven. Raas kreeg vrijdag in de eerste etappe van de Axelse driedaagse een boete van 200 Zwitserse francs opge legd, omdat hij zich achter het stuur van de ploegleiderswagen onbehoorlijk had gedragen. De Rabobank-auto werd terug gezet naar de laatste plaats in de karavaan, zodat Frans Maas- sen, die de leiding zaterdagmid dag weer overnam van Raas, de koers vanuit het achterland moest volgen. De jury verwierp het protest dat Maassen tegen de straf indiende. op de materiaalwagen, kreeg een nieuwe fiets, en werd ver volgens door zijn ploeggenoten weer in het peloton gebracht. Aanvalsleider Baumann was in de Axelse drie daagse de aanvalsleider van het Duitse vijftal, dat als een sterk collectief acteerde en het vooraf bepaalde strijdplan feilloos ten uitvoer bracht. „Ik had me voorgenomen om in de eerste etappe tijd te winnen", analy seerde Baumann. „In de tijdrit zou ik het definitieve verschil kunnen maken. Toen ik na de tijdrit nog altijd aan de leiding stond in het klassement, wist ik dat ik in de laatste twee etappes alleen nog maar hoefde te vol gen om de driedaagse op mijn naam te kunnen schrijven." De beslissing in de meerdaagse wereldbekerwedstrijd viel vrij dagavond in Koewacht, toen Baumann samen met de Belgen Van Gooien en Boonen en de Ne derlander Loos een onover brugbare kloof sloeg. De Duitse junior maakte het beslissende verschil met zijn overgebleven concurrenten in de tijdrit, die zaterdagochtend op het pro gramma stond. Door de 10,5 ki lometer in de polders rond Zuid- dorpe af te leggen in een tijd van 12 minuten en 41 seconden, be haalde Baumann de tweede plaats, slechts één seconde ach ter zijn land- en ploeggenoot Torsten Hiekmann. De 18-jari- ge wereldkampioen tijdrijden uit Oost-Berlijn, die eerder dit jaar winnaar werd van de zware Heuvelland Tweedaagse, vol bracht de race tegen de klok in het onwaarschijnlijk hoge ge middelde van 49.763 kilometer per uur. Omdat Baumann zaterdag avond in Axel ook de door de Nederlander Roy Sentjens ge wonnen derde etappe zonder kleerscheuren doorkwam, be gon hij gistex-middag blakend van het zelfvertrouwen aan de grensoverschrijdende slotetap pe, die de renners tot twee keer toe over scherprechters als de Valkenberg en de Berendries leidde. Op de wegen van de Ron de van Vlaanderen bleef het vooraf verwachte Belgische of fensief verrassendeiwijs uit. Jurgen van Gooien, de nummer twee uit het klassement en de leider in de stand om de wereld beker, probeerde in de beginfase enkele malen weg te komen, maar Hiekmann voerde het tac tische secenario van de Duitsers voorbeeldig uit door telkens mee te springen en de ontsnap ping om zeep te helpen. Even nog leek de vlam in de pan te slaan, toen Tom Boonen zich tijdens de tweede beklimming van de Berendries losmaakte van het peloton. Samen met zijn landgenoot Gert Steegmans en de Nederlander Jelle van Groe- zen achterhaalde de Belg Ra mon van den Akker, de junior uit de Limburgse districtsselectie die aan zijn vroege vlucht uit eindelijk de bergtrui overhield. De Duitsers reageerden echter attent en bij het ingaan van de laatste drie plaatselijke ronden werden de koplopers achter haald. Jurgen van Gooien waagde in de laatste ronde nog een wanhoopspoging, maar de bedeesde Belg werd door Bau mann hoogstpersoonlijk tot de orde geroepen. Rabobank-ploegleider Frans Maassen en de Belgische bonds coach Mare Sergeant keken na afloop met gemengde gevoelens naar de huldiging, waar de Duitse driekleur overheerste. Sex-geant had zaterdag nog strijdlustige woorden gespro ken. „We gaan proberen de Duitsers eraf te rijden", zei Ser geant in Axel, en zijn woorden hadden bijval gekregen van Maassen: „We geven ons niet zo maar gewonnen." De Neder landse selectie kon de hegemo- nie van de voorgaande edities, toen Vincent van der Kooij en Bram de Waard zegevierden, bij lange na niet evenaren. De rit- overwinning van Roy Sentjens, die in de sprint van een zeven man sterke kopgroep Dennis van der Hurk en de Belg Jurgen van Loocke klopte, was niet meer dan een pleister op de wonde, of 'een goedmakertje', zoals Sentjens zelf zei. Sterke lichting De Nederlanders en in mindere mate de Belgen waren drie da gen lang de minderen van de Duitsers, die over een uitzon derlijk sterke lichting junioren beschikken. Oud-renner Hel mut Tauder begeleidt de nieuwe generatie Duitse renners op bij na professionele wijze naar de top, waarbij het collectief voor op staat. Alles wijst erop dat Er ic Baumann de volgende drie daagse-winnaar is die na zijn overtuigende overwinning in Axel naam maakt in de profes sionele wielerwereld. Baumann wil in ieder geval niets liever dan worden opgenomen in de rij van Servais Knaven, Davide Rebellin, Leon van Bon en Henk De winnaars van de Junioren Driedaagse. Linksboven de winnaar van het algemeen- en puntenklasse ment, de Duitser Erik Baumann. In het midden Matthijs Loohuis, die het kasseienklassement won. Naast hem de beste jongere, Bobbie Traksel. Links onder de vier overige leden van de Duitse selectie, die met Baumann het ploegenklassement won. Naast hen Ramon van de Akker, de winnaar van het bergklassement. fotografie Charles Strijd „Ik ga er alles aan doen om prof te worden, zowel op de weg als op de baan. De piste ligt me goed, want met de Duitse ploeg ben ik vice-wereldkampioen op het onderdeel vier kilometer achtex-volging. Of ik net zo goed word als Jan Ullrich en Erik Za- bel, die ook als baanrenner zijn begonnen? De tijd zal het leren. Als kleine jongen heb ik met Ullrich getraind, en evenals Za- bel hoop ik ooit nog eens de Ron de van Midden-Zeeland te win- De ritoverwinning van Roy Sentjens, die zaterdagavond in de sprint van een zeven man sterke kopgroep Dennis van der Hurk en de Belg Jurgen van Loocke klopte, was niet meer dan een pleister op de wonde, of 'een goedmakertje', volgens Sentjens zelf. door Peter van Kouteren ZOTTEGEM - Met de dui men omhoog en zichtbaar opgetogen sloten de organi satoren van de Internationa le Juniorendriedaagse zon dag de zeventiende editie af. Het grensoverschrijdend ex periment werd vooraf be schouwd als een vuurdoop, waarin voor het eerst een etappe met start en finish op Belgisch grondgebied werd verreden. „Dit was zonder meer de mooiste van alle Ju- niorendriedaagsen. Ik ben enorm tevreden", blikte voorzitter Ap den Doelder direct na de laatste rit terug. Den Doelder prees de samen werking met het wielercomi- té uit Strijpen, waar de vier de en laatste etappe begon en eindigde. „We waren als co mité in Axel aan vernieu wing toe en ik ben blij dat we met Strijpen in zee zijn ge gaan. Dit is werkelijk een verrijking van ons evene ment. Wij hadden vandaag (zondag) een beetje een vrije dag. De mensen hadden het schitterend voor elkaar. Je kunt zien dat hier zestig jaar ervaring staat. 11? heb onder weg al diverse bestuursleden gesproken. Dit zal zeker een vervolg krijgen. Als het aan mij ligt gewoon elk jaar." Ap den Doelder was vooral ingenomen met de publieke 1 belangstelling. „Dat was enorm. Je kimt zien dat wiel rennen hier geweldig leeft. Dit was niet alleen voor de renners, maar ook voor ons een koninginnerit. De hele ambiance was fantastisch. Er was belangstelling van bekende ploegleiders. Met kasseien, asfalt en beklim mingen hadden we een par koers dat een Coupe du Mon de-wedstrijd waardig was." Laurent de Backer, voorzit ter van de Belgische Wieler bond en deel uitmakend van het Internationaal Olym pisch Comité, sprak zijn be wondering uit voor de orga nisatie van het evenement. „Het is heel belangrijk dat er grensoverschrijdend zó goed is gewerkt. Voor de samen werking met de KNWU (wielrenunie) is dat een hele goede zaak. Dit moet gewoon worden voortgezet." DEI ove: reel del en de< ven Yiu De dal mnwnm HnHHHHHami Gemoedelijkheid viert hoogtij in wedstrijd op topniveau door Peter van Kouteren ZOTTEGEM - Ongeloof en on begrip overheerst bij de vol gers en eigenlijk wordt de spot gedreven met de ijzeren wetten van de topsport. De grootste beloften op de fiets nemen het tegen elkaar op in de koningin nerit van een wereldbekerwed strijd op een parkoers, waar beroepsrenners een broertje aan dood hebben, 's Werelds beste junioren trekken zich van die reputatie niets aan en ma ken zich op voor een finale, die dreigt uit te lopen op een mas sasprint. Zondag, de laatste rit van de Internationale Juniorendrie daagse. Zottegem en wieier- minnend (Zeeuws) Vlaanderen is uitgelopen en getuige van een bizarre etappe, waarin ei genlijk het kaf van het koren had moeten worden geschei den. Natuurlijk zijn er renners uit de strijd genomen en vanzelf sprekend zijn er verschillen ge maakt. Maar wie had gedacht dat hier het klassement nog eens op zij n kop zou worden ge zet, komt bedrogen uit. Portugees Het kan allemaal nog gekker, zo blijkt uiteindelijk aan de streep. De vierde en laatste etappe wordt index-daad beslist door een spx-int van een com pact gezelschap. Rappe Bel gen, snelle Nederlanders en Duitsers met een vernietigend eindschot worden veiTassend en met afstand verslagen door een voor hen volstrekt onbe kende Portugees. Ivo Amen doeira heeft zijn krachten het best verdeeld en wint met twee vingers in de neus. Het is voer voor psychologen, want wat als bergrit is aange kondigd, kan niet met een mas sasprint eindigen. De Beren- dries en De Valkenberg zijn in het parkoers opgenomen en staan bekend als korte, maar zeer lastige beklimmingen, waar De Ronde van Vlaande- ren en de Omloop van het Volk doorgaans worden beslist. De jonge i-ennei's kennen de vex-ha- len, maar hebben op een enkele uitzondering na geen ervaring met deze beklimmingen. „Ik heb wel een paar keer de video band van De Ronde van Vlaan deren bekeken", biecht Bobbie Traksel van de nationale selec tie op. „Maar ik heb ze nog nooit beklommen." Traksel doet die bekentenis tij dens een brunch voor de 32 ploegen, begeleiders en offi cials. In de boerderij van DOW Benelux doet het gezelschap zich keuvelend tegoed doen aan broodjes, Zeeuwse bolus sen, koffiekoeken, rijst, kip, vers fruit en gezonde drankjes. De vooniitbhk naar de laatste etappe wordt afgewisseld met bespiegelingen over de eerste twee dagen, waai'in twee rit- ten-in-lijn en een tijdrit de ge moederen hebben bezig gehou den. Karretjes Het materiaal waarmee de ploegen aan de start van de ra ce tegen de klok zijn versche nen, heeft zelfs de kenners lich telijk verbaasd. De Duitse nationale selectie beschikt over racefietsen, waarop de Te- lekom-formatie met Uwe Ampler ooit successen vierde. Karx-etjes van vijftienduizend mark per stuk, beweei't de ploegleider zonder blikken of blozen. De Nederlandse selectie (bege leid door Frans Maassen en Jan Raas) en Zeeuwse districts- ploeg (onder leiding van Pierre Vermeulen, vergezeld door Cees Priem) rijdt op fietsen, die door de profs van Rabobank en TVM zijn ingex-eden. De Belgi sche nationale selectie is voor zien van zendertjes, waarmee de renners in contact staan met de begeleiders Mare Sergeant en Dix-k de Wolf. Bobbie Traksel: „Maar Frans Maassen wil dat wij in de koers zelf be slissingen nemen. Daar lex-en we meer van." Bourgondiërs De juniox-endriedaagse is een duel op topniveau, waarin vooral Duitsers, Belgen en Ne derlanders proberen elkaar de loef af te steken. Maar achter de schermen viert gemoede lijkheid hoogtij. Eendx-achtig sa men wei-kende organisatoren uit Axel en het nabij Zottegem gelegen Strijpen vallen elkaar in de armen en strooien met complimenten. Roland Savat, voorzitter van de sportbond Strijpen, heeft wel een verklaring voor het feit dat het klikt: „Die Zeeuws- Vlamingen zijn echte Bourgon diërs. Een hapje, een drankje, en toch alles goed voor mekaar op de kasseien van de Plattedijk bij Axel. hebben. Ze zouden heel goed in Zottegem passen." In de koers klinkt dan ongeveer voor het laatst de onverbidde- nale karakter is Fx-ans heel lijke stem van de wedstrijdlei- even ook voex-taal in de Vlaam- ding. Vanwege het internatio- se Ardennnen, waar horden Een nieuw beeld uit de driedaagse: de renners beklimmen de Berendries. fotografie Charles Strijd mensen zijn uitgelopen om toppers-in-spe aan het werk te zien. Keurig geplaveide wegen, kasseistroken en geacciden- teex-d terrein staan garant voor een boeiende wedstrijd en wor den zorgvuldig bewaakt door signaalgevex-s, die er een zak centje aan overhouden. „Tweehondei'dvijfig fx-ank, voor een hele dag", verzekert een wielerliefhebber met een verbodsbordje in de hand. „Hoeveel zegt u?", kan een Bel gische official zijn oren niet ge loven. „Amai, waar blijft de rest dan? Ik weet hoeveel wij aan uw organisatie betalen, 'k Ga maar niet zeggen hoeveel zeg, want ik zou niet graag arn- bras hebben." De parkoersbewaker haalt zijn schouders op, mompelt iets over vrijwilligerswerk, schax- relt een aantal maten op en duikt café 'Den Hollander' in. „Over een klein uurtje zijn ze hier weer 'k Peins dat we wel een 'Ouwe Zottegemse' kun nen nuttigen." doorSven Remijnsen 1 ZOTTEGEM - Hoewel uitein delijk alleen Richard Slabbe- koorn de finish in Zottegem haalde, bleef de Zeeuwse dis trictsselectie niet met lege han den achter in de Axelse Junio rendriedaagse. De pechprijs die Rein-Jan Elenbaas in de derde etappe in de wacht sleepte, vormde de twijfelachtige be kroning van een onfortuinlijk weekend. „De pech heeft ons achtei- volgd", stelde districtstrainer Piei-re Vermeule na afloop te- leurgesteld vast. „De derde etappe was een waar slagveld voor onze renners. Rein-Jan Elenbaas heeft drie keer lek ge reden en is vervolgens gevallen, waai-door hij moest opgeven. En Richard Slabbekoorn werd, na dat hij terugkwam van een lek ke band, aangereden door een ploegleidex-swagen, zodat hij ruim negen minuten verloor" Bijrol Door dat ongeluk, waarbij hij slechts enkele schaafwonden opliep, kwam Slabbekoorn in het klassement niet verder dan de 69e plaats. De Zeeuwse ju nior had zijn zinnen gezet op de slotetappe, maar meer dan een bijrol was er in België niet voor hem weggelegd. „Ik had niet dat beetje extra dat je nodig hebt om een hoofdrol te kunnen ver vullen". gaf Slabbekoorn toe. „De laatste ronde hing ik op apegapen." Evert Doedee gaf in Zottegem op nadat hij ten val was geko men, terwijl Danhy Langenberg uit koers werd genomen omdat hij op grote achtex-stand reed. Mario de Ritter, die ondanks zijn zware valpartij in de eerste etappe met een 27e plaats een uitstekende tijdiït reed, was toen inmiddels niet meer in koei-s. Bij het ingaan van de laatste ronde van de derde etap pe had de renner uit Hoek het voor gezien gehouden. Juryleden botsen ook met elkaar ZOTTEGEM - De juryleden die de dienst uitmaakten in de Ax else driedaagse botsten niet al leen met Rabobank-ploegleider Frans Maassen, maar ook met elkaax-. Op weg naar de staxt in Zotte gem knalden twee juxywagens gisterochtend frontaal op el kaar Er vielen geen gewonden, maar de auto van het vrouwelij ke jurylid Neel Schouten raakte total loss. Bij het aanschouwen van de lavage kon Frans Maas sen een glimlach niet onder drukken. De Duitser Baumann (r) gaf op een hypermoderne fiets zijn concur renten in de tijdrit definitief het nakijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38