Stad Radio nog niet in de lucht Renessedag brengt 20 mille in laatje Zwarte-Bessenroute in Zak blijft Diamanten paar kent elkaar van kindsaf Omstreden pastoor krijgt brede steun van parochianen zeeland maandag 25 mei 1998 s10 Auto ramt bus Zonnemaire Dronkeman van straat geraapt Drankrijder botst in Renesse Auto slaat over de kop Taxichauffeurs Goes op de bon Wildplassers krijgen bekeuring Nog geen zekerheid over verkrijgen zendmachtiging Terneuzense omroep Informatie in Bruinisse over borstvoeding Vakantie voor kansarm kind Schouwse PvdA gaat de boer op Vierde Boerenlanddag Noordgouwe over alle aspecten van de pieper Eerste prijs voor damesspuitteam van Baarland door Piet Kleemans RENESSE - De zaterdag gehouden dertiende editie van de Renessedag heeft de vier organiserende verenigin gen elk vijfduizend gulden netto opge leverd. Het evenement werd bezocht door naar schatting zesduizend men sen. De mensen van Tennisvereniging Scel- veringhe, voetbalvereniging Renesse, muziekvereniging Luctor et Emergo en de hervormde kerk tekenden samen voor de organisatie. Dat gezamenlijke maakt; de Renessedag volgens Ariene van Westen, voorzitter van de Renesse- dagcommissie anders dan andere eve nementen. „Je kunt natuurlijk ook alle vier afzonderlijk iets dergelijks organi seren, maar wij denken dat dat per sal do minder succes heeft", filosofeert ze. De formule is simpel: een grote rommel markt als kernactiviteit. Daarnaast een rad van avontuur, muziek, allerlei spel letjes, een springkasteel voor de kinde ren en de mogelijkheid om de kerktoren via de binnentrap te beklimmen en bui tenom al abseilend weer af te dalen. Het abseilen is voor de Renessedag vrij nieuw. Tijdens de vorige editie werd de ze uitdaging aan het evenement toege voegd en het succes was dusdanig dat dit onderdeel ook dit jaar weer op het programma prijkte. De ruim honderd vrijwilligers cüe zich zaterdag inspanden troffen het bijzon der met het weer. „Perfect Renessedag- weer", concludeert Van Westen. „Niet te warm, maar wel droog. We hebben wel eens heel warm weer gehad en dan gaat iedereen naar het strand." Het rad van avontuur zorgde ook dit jaar weer voor een fors aandeel in de opbrengst. De torenbeklimming en het abseilen bleken eveneens in trek. Met nog een uurtje te gaan turfde vrijwilliger J. de Jonge, gelegenheidstorenbewaker, za terdagmiddag ruim achthonderd klim mers. Aan de voorbereiding van het evene ment is maanden gewerkt, vertelt Van Westen. Het werven van vrijwilligers kost geen moeite. De organisatie op de dag zelf evenmin. „Iedereen weet wat hij of zij die dag moet doen. Er ligt een compleet draaiboek." De voorzitter van de Renessedagcommissie is dik te vreden met de opbrengst. „Een prach tig bedrag", vindt ze. foto Pieter Honhoff ZONNEMAIRE - Bij een aanrijding vrijdag in Zonnen^ werd een personenauto geheel vernield en raakte een ZWï bus zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke one lukken voor. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de I.' van der Bijlstraat en de Zuidweg. De bestuurder van de pers nenauto - een 55-jarige inwoner van Zonnemaire - kwa vanuit de I. M. van der Bijlstraat en gaf op de kruising meti Zuidweg geen voorrang aan een van rechts over de Zuidwi naderende ZWN-bus. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd opc Weststraat in Zierikzee een 32-jarige man uit Amsterdamsl pend op straat aangetroffen. De man bleek zwaar bescho: ken. Het kostte de politie heel wat moeite de man wakker krijgen. Na lang schudden en roepen kwam er beweging im Amsterdammer. Hij werd overgebracht naar het politieb; reau in Zierikzee waar hij zijn roes uit kon slapen/Niet grat overigens; er werd proces-verbaal opgemaakt wegens opt; bare dronkenschap. RENESSE - Een 27-jarige inwoner van het Duitse Düsseldoi werd vrijdag in Renesse door de politie betrapt op rijden on der invloed. De man raakte tegen vijven betrokken bij ee aanrijding op de Ramp weg. De politie vermoedde drankgf bruik. Dat bleek te kloppen. Op het bureau blies de man 7C microgram per liter. Veel meer dan de toegestane 220 micrc gram per liter. De Düsseldorfer kreeg een boete van tweedu zend gulden en moet zich te zijner tijd tegenover de kanto: rechter verantwoorden voor zijn gedrag. On de Lageweg bij Sirjansland werd zaterdag een 35-jarig man uit Kerkwerve aangehouden wegens rijden onder it vloed. Hij blies 470 microgram per liter. Dat kwam hem op es dagvaarding en een rijverbod van vier uur te staan. GOES - Het dragen van autogordels voorkwam zaterdagocl tend op de A58 in Goes ernstige verwondingen bij een gezi van vier personen uit Pijnacker. De bestuurder van de au! wilde een Duitse bedrijfswagen inhalen, toen deze naar lint uitweek om ook in te halen. De man uit Pijnacker raakte ind linkerberm en vloog over de kop. Voorbijgangers hielpen ht gezin uit de auto. De bestuurder en de twee kinderen achten mankeerden niets, de wouw in de passagiersstoel moest voc onderzoek naar het ziekenhuis. De verwondingen vielen act terafmee. t GOES - Zondagochtend vroeg slingerde de politie in Goa twee taxichauffeurs op de bon. Een 21-jarige taxichauffeu uit Goes reed veel te snel, negeerde een rood stoplicht en eel doorgetrokken streep. De rit zal hem 750 gulden kosten. Zij 3 5-jarige collega en plaatsgenoot reed alleen te hard maar Wfj zodanig dat de politie hem geen schikking kon aanbieden. He) zal een boete van 400 gulden worden, waarmee de officier vai justitiein Middelburg zichmoet bemoeien. GOES - Twee Arnemuidenaren, één van 20 en één van 25 jaa en een 22-jarige inwonertvan Nisse, hebben in de nacht vaj zaterdag op zondag zestig gulden moeten betalen omdat zi stonden te plassen. De Arnemuidenaren hadden de schuttinj bij de Grote Kerk als urinoir uitgekozen, de Nissenaar nam d Grote Kerk zelf. Een uitdaging voor de durfals: via de binnentrap naar boven en abseilend de Renesser kerktoren weer afdalen. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Stad Radio Ter- neuzen kan deze maand niet de lucht in. Het Commissariaat voor de Media moet eerst de aanvraag van concurrent Slot FM behandelen. Dan wordt dui delijk wie van de twee omroe pen de benodigde zendmachti ging krijgt. Reden voor Stad Radio om even pas op de plaats te maken. Secretaris van Stad Radio, J. Snelders, die tevens voorzitter is van de programmaraad, werd begin deze maand onaange naam verrast door het bericht dat Slot FM toch in de race was voor verlenging van de eei'der verstrekte zendmachtiging. De aanvraag lag er al sinds oktober, maar het commissariaat was vergeten deze te behandelen. Stad Radio was er steeds van uitgegaan dat Slot FM volledig op zijn gat lag en geen nieuwe poging zou wagen om weer de lucht in te kunnen. Voor de nieuwkomer betekent dit dat er opnieuw twee maan den overheen gaan, voordat de zender uitsluitsel krijgt over de vraag of zij kan beginnen. „De kaarten leken gunstig. Het col lege van burgemeester en wet houders had een zogenaamde representiviteitsverklaring af gegeven, dat wil zeggen dat onze programmaraad onafhan kelijk en representatief is be vonden voor de verschillende stromingen in de samenleving. Wanneer bovendien na een half jaar draaien bleek dat de zender bestaansrecht heeft, dan was de gemeente bereid de omroep van structurele financiering te voorzien. De vrijwilligers staan te trappelen om aan de slag te gaan." Ook Slot FM blijkt nu een pro grammaraad te hebben samen gesteld. Het Commissariaat voor de Media moet vervolgens aan B en W vragen of ook deze programmaraad voldoet aan al le criteria. Wordt ook voor Slot FM een dergelijke verklaring afgegeven, dan is het aan het commissariaat om te bepalen wie de zendmachtiging krijgt. Mocht de beslissing toch posi tief uitpakken voor Stad Radio, dan kan de eerste uitzending pas in september, oktober plaatsvinden. doorMieke van der Jagt NISSE - Wie een goede indruk wil krijgen van de Zak van Zuid-Beveland en afgelo pen weekeinde de Zwarte-Bessentocht gemist heeft, hoeft niet te wanhopen. De tocht kan het hele seizoen worden gere den. Alleen krijgen de toerders niet alle informatie die ze zaterdag konden krij gen, want de opengestelde akkerbouw-. fruitteelt- en zwarte-bessenbedrijven zijn normaal gesproken gewoon aan het werk. De Zwarte-Bessenfiets- en autoroute be gon zaterdag in Nisse en voerde over 38,7 kilometer langs de meest karakteristieke elementen van de Zak. Dat zijn weeltjes, grenslinden, drinkputten, kleinschalige polders, idyllische dijken, plotselinge vergezichten over de Westerschelde, de schaapskudde, fraaie boerderijen en sinds kort ook zwartebessenvelden. De zwarte bes doet het goed op de Zakse klei en je blijkt er veel meer van te kunnen maken dan alleen maar cassis. Deelne mende fietsers en automobilisten konden her en der kennismaken met de producten die het inmiddels razendpopulaire gewas kan opleveren. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Het actiecomité dat is opgericht om pastoor R. Schouteten uit Oostburg in het zadel te houden, is zondag over stelpt met reacties van parochi anen. Ruim 170 mensen hebben in Oostburg de handtekenin genlijst ondertekend. Ook in Groede, IJzendijke en Eede zijn inmiddels initiatieven onderno men om de pastoor die met ont slag wordt bedreigd, een hart onder de riem te steken. Initiatiefnemer J. Bogaert uit Oostburg beklom zondag tij dens de mis persoonlijk de preekstoel om de aanwezige kerkgangers te informeren over het onrecht dat Schouteten in de ogen van het comité is aange daan. Hij vindt dat 'het gedon der' in West-Zeeuws-Vlaande ren maar eens afgelopen moet zijn. Met de beslissing van de Inter Parochiële Vèreniging en het pastoresteam in West-Zeeuws- Vlaanderen om het vertrouwen in pastoor Schouteten op te zeg gen, trappen zij de gelovigen op nieuw op de ziel, aldus Bogaert. De actiegroep begx-ijpt niets van de motieven hieivooi-. Schouteten denkt dat de breuk verband hield met de aanstel- BRUINISSE - Tepelkloven en baby's die niet goed groeien. Dergelijke problemen komen woensdag 27 mei aan de orde tij dens de borstvoedingsinforma tieavond van La Leche League in Bruinisse. De meeste moedei's die borst voeding geven hebben daar geen problemen mee. Toch kan er van alles misgaan volgens de borstvoedingsorganisatie. Leidsters van La Leche League hebben zelf borstvoeding gege ven. Met hun ervai'ingen en bij scholing kunnen zij moeders die problemen hebben met de borstvoeding helpen. De informatieavond is bedoeld voor zowel zwangeren als voe dende moeders en wordt gehou den ten huize van Diana Ista, Dijkstraat 10, Bx-uinisse. Ook baby's zijn van harte welkom. Aanvang: 20.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen naar Diana Ista: 0111-483425. ling van een nieuwe pxieste; voor West-Zeeuws-Vlaanderen De door de bisschop vooi-gedra< gen man werd in maart door eer gi'oot deel van de sollicitatie commissie afgewezen; een keit ze waar Schouteten het abso luut niet mee eens was. De verzamelde handtekeningen gaan deze week naar bisschop M. Muskens. ZIERIKZEE - Europa Kinder hulp zoekt gastouders/gastge zinnen voor Duitse en Franse kansarme kinderen. De organi satie wil de kinderen in kwestie een verblijf van drie weken aan bieden. Een vakantie in een omgeving waar ze leren dat er ook gezin nen zijn waar kinderen gewoon kind kunnen zijn. „Door die le vensles gaan hun kinderen een betere toekomst tegemoet," stelt Europa Kinderhulp. De organisatie probeert voor kinderen tussen zes en twaalf jaar uit Frankrijk zeven gastou ders/gastgezinnen te vinden. Dit voor de periodes van 5 tot. en met 27 juli en 22 juli tot en met 12 augustus. Voor kansarme kinderen uit het Duitse Han nover zoekt Europa Kindei'hulp eveneens gastouders/gastgezinnen. Hier bij gaat het om de pei-iode van 27 juli tot en met 15 augustus. Voor meer informatie kunnen be langstellenden contact opne men met Europa Kindeihulp: 0115-451364. BURGH-HAAMSTEDE - De fractie van de Partij van de Ar beid binnen de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland gaat de boer op. Dondei'dag 28 mei maken de vier sociaal-demo craten die samen de fractie vor men een wandeling door de ker nen Burgh en Haamstede. Tijdens die voettocht willen de PvdA'ers in gesprek komen met de inwoners van de Wester- schouwse kernen. Ze hopen van hen te horen wat de positieve en wat de negatieve kanten zijn van het wonen in Burgheri Haamstede. De PvdA-fractie is van 19.30 tot 20.30 uur op pad. Op het bedrijf van de familie Goense in Heinkenszand krijgen deelnemers aan de Zwarte-Bessenroute uitleg over een machine om bessen te oogsten. foto Willem Mieras door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - „Ik was het vrijgezellenleven beu. Dus schreef ik haar maar eens een brief." Die brief van Marius Verton aan bijna-buurmeisje Paulina van den Berge had re sultaat. Woensdag 27 mei is het precies zestig jaar geleden dat ze trouwden. Marius (88) en Paulina (84) ken nen elkaar al van kindsaf aan. „Ze woonde een paar huizen verder", herinnert Marius Ver ton zich. Hij verloor haar uit het oog toen hij ging varen, maar uit zijn hart vei'dween ze niet. Van daar de brief. Marius bleef na het huwelijk dat volgde varen maar nu met Paulina naast zich. Tot 1942. In dat jaar verruilde Marius zijn baan op het water voor een baan op het land. Hij ging in de vlasfabriek in Haam stede werken, maar dat beviel matig. „Veel stof en rommel", vei'klaart Maxnus zijn keuze hierna voor het werk bij een tuinder in Haamstede. Toen de tulndexij tijdens de waters noodramp sneuvelde werd Ma- rius veeiman. Daarna achter eenvolgens. stratenmaker en gi-ondwei-ker. Echtgenote Pau lina liet zich ook niet onbetuigd. Schoonmaakster was ze. Scho len, keiken, huizen. Van alles heeft ze van binnen gezien. En schoongemaakt. En ook op de tuinderij hielp ze mee. Het echtpaar ki'eeg zeven kin deren, deihien kleinkinderen en negen a cht er kl e i n k i n d e r e nPlet feest werd zaterdag in familie kring gevierd. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - De aardap pel. Dat landbouwproduct staat zatei'dag 27 juni centraal op de vierde Boerenlanddag in Noordgouwe. Naast alles over de pieper biedt het programma folklore, kunst en muziek. Het boerenbedrijf en alle pro ducten die daaruit vooitkomen speelt altijd een belangrijke rol bij de Boei-enlanddag. Tijdens de editie 1998 van het zomer- dag-venement wordt aandacht besteed aan de teelt van aardap pelen vroeger en nu, de soorten en de geschiedenis van het ty pisch Hollandse voedingsmid del. Verder wordt uit de doeken ge daan waar het bintje, de eigen heimer en de andere aardappel rassen voor gebruikt worden in de levensmiddelenindustrie en bij de fabricage van papiex-, kar- ton, lijm en textiel. Ook wordt ingegaan op de rol van de aai'd- appel in kunst. Kooklustigen kunnen op de Boerenlanddag vernemen hoe ze creatief met het knolgewas om kunnen gaan en het kunnen veiwexken in een culinair hoogstandje. SINT NIKLAAS - De dames brandweerploeg van Baarland, de Blusgigantjes, heeft zaterdag de eerste prijs gewonnen tijdens de zevende Internationale Brandweexwrouwenwedstrijd in Sint Niklaas in België. Het wedstrijdpai-cours begon met een xït op de step in nacht kleding waarna de dames zich moesten omkleden in uitrukte- nue en een vat vol moesten spui ten, waardoor een brandweei'- vrouw werd opgehesen. De tweede opdracht bestond uit het afleggen van lagedrukstralen door een buis over een zeephel- ling. Er moest een brand worden geblust in een woning en één in een auto. Bovendien moesten de ploegen twee slachtoffers red den. De burgemeester van Sint Niklaas, Jef Foubert, reikte de prijzen uit. De tweede prijs ging naar de Lamstralen uit Zierik zee en de derde piijs naar de Spuit Elfjes uit Kloosterzande. Noordgouwe staat zaterdag de 27ste juni vol met kraampjes en bol van de activiteiten. Er wor den schapen geschoren, er wordt geverfd met meekrap en Zeeuwse kledei'drachten wor den aan den volke getoond tij dens een modeshow. Verder zijn er demonstraties volksdansen en kunnen de liefhebbers zich vergapen aan tentoongestelde oude landbouwvoeituigen. In het doxpshuis en het vei'eni- gingsgebouw zijn exposities in gelicht. Wie alles vanuit de lucht wil gadeslaan: ook dat kan tijdens de Boerenlanddag en wel vanuit een helicopter. Wie liever iets dichter bij moeder aarde wil blijven kan een xitje maken op een pony. Geiten, var kens, koeien en aaibaar klein vee ontbreken niet tijdens het evenement. Muziek Ruime aandacht wordt ge schonken aan muziek. In het doxpshuis wordt klassieke mu ziek ten gehore gebracht. Boo gie woogie klinkt 's middags in de grote Boerenlanddagtent waar de bezoekers ook terecht kunnen voor een drankje en een hapje. In diezelfde tent zijn er 's avonds optx'edens van Zeeuws Meisje en As de brandweer-. Fanfareoxkest De Hoop uit Stellendam geeft in de middaguren een concert. Dat begint om 15.00 uur. Cx-eatieve- lingen kunnen meedoen aan een door Rob Jansen uit Loosdrecht verzorgd kunstproject. De Boe renlanddag gaat om 10.00 uur van start. Het diamanten paar Verton-Van den Berge uit Burgh-Haamstede. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28