Hockeyers terug in de realiteit Fans krijgen naast Hakkinen eindelijk pure racedramatiek PZC Merit Cup wint laatste etappe Whitbread Race India woedend op Pakistaanse arbiter Vrouwen zonder flair en schade Ellen van Langen is niet optimistisch sport 17 Duitsland maakt op ondubbelzinnige wijze einde aan euforie rond Oranje: 5-1 Manager betaalt voor doelpunten Oranjeshirt voor 500 piek Blomdahl domineert driebanden Liefers naar mooie zege Bekila wint Zevenheuvelenloop maandag 25 mei 1998 van onze sportredactie UTRECHT - Een Pakistaanse scheidsrechter bij een wed strijd van India. Niet bepaald- de sterkste zet van de mondiale hockeybond (FIH). Al jaren zijn er conflicten tussen beide landen, en de afgelopen maand nam de spanning nog meer toe door kernproeven in India en de reactie van Pakistan dat aan dezelfde maatregel denkt. Opvallend was de rol van de Pakistaan Irfan Zaidi die Zuid-Korea, gistermiddag te genstander van de mannen uit India, in de tweede helft op de ene na de andere strafcorner trakteerde. Toen in de ogen van de Indiërs, en velen met hen, de zoemer voor het einde van de wedstrij d al gegaan was, gaf hij er toch nog eentje. En dat bij een 3-3 stand. De Koreanen scoorden, wonnen met 4-3 en Indiase spelers reageerden hun woede af op Zaidi, die met be geleiding het veld moest verla ten. Het journaille verwachtte vuurwerk op de persconferen tie en Els van Breda-Vriesman, secretaris-generaal van de FIH vond het een goed moment om even een kijkje te nemen. Maar grof geschut bleef uit. Berus tend was de houding van ma nager Ajit Pal Singh, al had hij z'n vraagtekens. „Een wed strijd is toch afgelopen als de zoemer gaat?" Tot een protest kwam het niet. „Dat heeft geen zin. De scheidsrechters worden altijd beschermd." De benoeming van Irfan Zaidi voor deze wedstrijd kon Singh niet plaatsen. „Iedereen kent toch de verstandhouding tus sen Pakistan en IndiaWe staan al jaren tegenover elkaar. Waarom kan er dan geen neu trale scheidsrechter worden aangewezen? Er lopen hier toch zat arbiters rond. De in vloed van Zaidi was overdui delijk, zeker in het laatste kwartier. Dat heeft iedereen kunnen zien. Dat de spelers na afloop woedend waren, is lo gisch. Dat is een menselijke ui ting van protest." Singh wilde desondanks het verlies met alleen afschuiven op de arbiter. „We hebben ge woon slecht gespeeld." GPD jan onze sportredactie UTRECHT - De Nederlands hockeyers zijn bij het WK hoc key in Utrecht terug in de reali teit. Na de galavoorstelling van vrijdag tegen India (5-0) waan de de ploeg van bondscoach Roelant Oltmans zich al een heel klein beetje wereldkampioen. Het uitgelaten publiek in de Galgenwaard zong ook al over de Zilvervloot. Duitsland naakte gisteren echter op on dubbelzinnige wijze een einde aan de euforie rond Oranje: 5-1. De derde WK-zege van de on verzettelijke Europese kampi- tevens houder van de Champions Trophy, was licht geflatteerd. Bij de rust was de stand nog 1-1. De laatste twee treffers van Duitsland vielen in de slotminuten. Nederland, dat sinds Madras 1996 niet meer van de aartsrivaal won, had zich toen al lang en breed neergelegd bij de eerste WK-deceptie. Niet temin kwamen de naakte cijfers keihard aan bij Oltmans. Het was zijn grootste nederlaag als voorman van de mannenploeg. ,Dit was de slechtste wedstrijd die ik ooit van mijn team heb ge zien", sprak Oltmans berus tend. „We hebben zonder enige uitstraling gespeeld. Er stond geen team dat wilde winnen. We hadden geen zelfvertrouwen, Mets. Dit is een zware teleur stelling voor mij. Misschien was het gewoon één van die dagen dat alles fout gaat. Dat hoop ik dan maar." Op papier is er nog niet zoveel aan de hand in groep A Duits land gaat zo goed als zeker als groepswinnaar naar de halve eindstrijd, Nederland kan via min of meer ingecalculeerde overwinningen op Zuid-Korea en Nieuw-Zeeland zich ook nog vrij moeiteloos plaatsen voor de laatste vier. Instelling Aanvoerder Stephan Veen ont kende dat er na het indrukwek kende duel met India enige ge makzucht de ploeg was binnen geslopen. „Inzo'nvol stadionen in zo'n belangrijke wedstrijd moet je Duitsland gewoon op vreten", verzuchtte hij. „Maar de juiste instelling konden we vreemd genoeg niet opbrengen. We hebben een gevoelige af straffing gekregen. Toch geloof ik nog steeds dat wij een beter team hebben dan Duitsland." Routinier Jacques Brinkman zag één positief puntje aan de pijnlijke afgang. „Als we Duits land later in het toernooi nog een keer tegenkomen, weten we tenminste hoe we niet moeten spelen", zei hij cynisch. Olt mans wilde nog niet denken aan een mogelijke revanche tegen Duitsland in de grote of kleine finale. „Ik leef van wedstrijd naar wedstrijd. Ik richt me nu op Zuid-Korea. Het verdere verloop van het toernooi zie ik vanzelf wel.'Bang voor Duits land ben ik ook na deze wed strijd absoluut niet." Duitsland, dat eerder in Utrecht simpel won van India (4-1) en Nieuw-Zeeland (3-0), gaf Ne derland een lesje in modern hoc key. Snel, slim, technisch en krachtig. De ploeg van de schei dende bondscoach Paul Lissek was Oranje op alle fronten de baas. „Van dit resultaat heb ik niet eens durven dromen", glim lachte de Duitse vakman. „Na de demonstratie van Nederland tegen India waren we extra ge- van onze sportredactie UTRECHT - Matig spel, maar steeds drie punten. Ook zaterdag tegen Zuid-Korea (1-0) speelden de Nederland se hockeysters op het WK in Utrecht zonder al te veel flair. Wel waren er voor de derde keer drie punten, waardoor de ploeg van bondscoach Van 't Hek sa men met het al even succes volle Argentinië schadeloos bovenaan staat in groep B. Een plaats,in de halve fina les, het doel voor aanvang van het toernooi, zit er dik in. Van 't Hek noch de speelsters maken zich druk om de wijze waarop de zeges tot stand kwamen. Tegen Nieuw-Zee land (2-1) en Engeland (3-2) mocht Oranje achteraf abso luut niet mopperen over het resultaat. Na Zuid-Korea waren de Ne derlanders wederom opgeto gen. „Of we goed hebben ge speeld, daarvan liggen we vanavond niet wakker", be schreef verdedigster Dillian- ne van den Boogaard het al gemene gevoel. „De punten zijn belangrijk, we willen de titel." Onverslaanbaar De kans dat dat uiteindelijk lukt, zit er gezien de resulta ten in. Maar wat betreft het ver toonde hockey lijkt titelver dediger Australië haast on verslaanbaar. Die ploeg komt Nederland op z'n vroegst in de halve finales tegen. Als Nederland woensdag in de laatste groepswedstrijd tegen Argentinië aantreedt, weet de ploeg al wat Austra lië heeft gedaan. Maar van een eventueel opzettelijk verlies, om de Aussies in de halve eindstrijd te ontlopen, wil Van 't Hek niets weten. „Dat is heel slecht in sport. Wil je kampioen worden, dan moet je van iedereen win nen." Van den Boogaard gaat ervan uit dat Australië en Neder land hun groepen winnen. We weten dat we dit j aar één keer per se van Australië moeten winnen. Dat is in de finale." Dat zelfvertrouwen tekent de ploeg, die dit toer nooi een geheel andere rol heeft dan twee jaar geleden in Atlanta tij dens de Olympi sche Spelen, waar brons haar deel was. Van 't Hek: „Toen moesten we het spel van an dere teams ontregelen, nu maken we zelf het spel". Tactiek Die constatering klopt, ge zien de instelling van de op ponenten tot nu toe. Alledrie lieten ze Nederland voor ei gen publiek komen, om ver volgens in de counter toe te slaan. Vooral Zuid-Korea paste deze tactiek toe, tot verrassing van het gastland. „We hadden verwacht dat ze in ieder geval wat meer zou den aanvallen", sprak Van 't Hek. „Zij moesten wel, omdat ze al een keer hadden verloren. Maar toch trokken ze een muur op voor het eigen doel. Die muur slechten bleek een uiterst lastig karwei. Lange tijd gebeurde er bijna niets, tot Nederland tien minuten voor rust aanzette voor een offensief. Vier strafcomers leverde dat op, maar Van den Boogaard kreeg ze er deze keer niet in. Pas achttien mi nuten voor het einde van de wedstrijd zag invalster Fleur van de Kieft de bal in de over volle cirkel opstuiten. Met de ogen dicht haalde ze uit, on der toeziend oog van IOC- voorzitter Juan Antonio Samaranch. „Ik dacht niet na, sloeg gewoon. Het doel punt heb ik zelf niet gezien." Na die treffer beende Van 't Hek voor zijn dug-out ner veus heen en weer, bang als hij was voor een tegengoal. Die bleef hem echter be spaard, waarna de ploeg voor de derde maal onder luid ge juich een ererondje liep. Te recht, volgens de trainer. „Het was een zware partij, vooral mentaal. Ik geef de ploeg een groot compliment voor de wijze waarop ze het duel heeft gespeeld. De toe schouwers verwachtten van- tevoren een 5-0. Zo van: 'hoe veel sigaren roken we van daag'? Maar dat zat er in deze schaakpartij gewoon niet in." Nederland - Zuid-Korea 1-0 (0- 0). 52. Van de Kieft 1-0. Scheids rechters: Lario (Spa), Conen (Dui). Toeschouwers: 11.500. waarschuwd. Nu zijn wij plot seling favoriet voor de titel. Be langrijk is nu om de ploeg op aarde te houden." Tycho van Meer bracht in de 25e minuut zijn ploeg met een ge lukje nog wel op voorsprong. „Geheel tegen de verhouding in", erkende Oltmans. Pas in de slotfase van de eerste helft scoorde het superieure Duits land. Topscorer Domke trof doel met een schitterend backhand schot. Het was zijn vijfde toer- nooitreffer. Oltmans wond zich tijdens de rust en ook nog na afloop op over de gelijkmaker. De pei'fec- tionist had geconstateerd dat Duitsland op dat moment met twaalf spelers in het veld stond. ,Er zitten vier man achter de j u- iytafel. Onbegrijpelijk dat nie mand het zag", foeterde Olt mans. Collega Lissek vond alle ophef overdreven. „Goed, we hebben drie of vier seconden twaalf man op het veld gehad. Een grote fout, absoluut cor rect", schamperde hij. Uit de vijfde strafcorner kwam Duitsland, dat nog nooit een wereldtitel won, via Tewes op voorsprong. Het onherkenbare Nederland moest kort daarna tien minuten met tien man ver der. Libero Jazet kreeg de gele kaart voor een charge op Dom ke. „Onzinnig", mopperde Olt mans. Duitsland profiteerde meteen en liep weg dankzij een succesvolle strafcorner van Mi chel, 1-3. Nederland - Duitsland 1-5 (1-1). 25. Van Meer 1-0 (sc), 34.Dorrike 1-1,40. Tewes 1-2 (sc), 54. Michel 1-3 (sc), 67. Mayerhöfer 1-4, Bechmann 1-5 (sb). Scheidsrechters: Horgan (VSt), Ruiz (Arg). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: 52. Jazet (Nederland). ANP Jeroen Delmee belichaamt de teleurstelling in het Nederlandse hockeykamp. foto Koen Suyk/ANP van onze sportredactie MONTE CARLO - Aan kop was de Grand Prix van Monaco net zo slaapverwekkend als de vori ge vijf Formule I-races van dit seizoen. Mika Hakkinen won gisteren zijn vierde race en heeft in de WK-stand met 46 punten een straatlengte voorsprong. Achter de McLaren-coureur speelde zich racedramatiek af. Eindelijk gebeurde waarop de fans zo lang hadden gewacht. Reikhalzend hadden de Foitïiu- le I-fans uitgekeken naar de GP van Monaco. Ze smachtten naar spektakel, na de vele saaie op tochten in de eerste vijf races van dit seizoen. Hakkinen en zijn Schotse teamgenoot David Coulthard domineerden het cir cuit. De rest reed er een beetje voor de vorm bijHet superieure optreden van McLaren was op zich knap, maar de Formule I- wereld, baas Bernie Ecclestone voorop, maakte zich ernstige zorgen. Sponsors Inhaalmanoeuvres, spannende gevechten en botsingen waren niet meer te zien. Sponsors dreigden af te haken. Alle hoop was daarom gevestigd op het smalle, bochtige stratencircuit van Monaco. De GP in het prin- sendom maakte de hoge ver wachtingen waar. Coulthard, de nummer twee in de WK-stand (29 punten), schoof al in de ne gentiende ronde van de baan. De versnellingsbak van zijn McLaren begaf het. Tweevoudig wereldkampioen Michael Schumacher (Ferrari) bracht de fans in extase. Hij duelleerde spectaculair met de jonge Oostenrijker Wurz (Be- netton). Het gevecht deed den ken aan de tweestrijd die Schu macher vorig jaar leverde met de Canadees Villeneuve of een paar jaar ervoor met de Brit Hill. „Schumi" reed even roeke loos en verloor net als de afgelo pen keren het hoofd. Schumacher loerde voortdu rend op een kans om Wurz te passeren en nam risico's. De wa gens van de op dat moment tweede en derde liggende cou reurs toucheerden driemaal. De laatste keer was fataal voor Schumacher. Hij boorde zijn Ferrari in de vangrail en raakte zijn neusvleugel kwijt. Met nieuw materiaal kwam hij niet verder dan de tiende plaats. Wurz crashte iets flater op iden tieke wijze en viel uit. Giancarlo Fisichella bezorgde Benetton toch een goede dag. De Italiaan finishte als tweede. Irvine ver zachtte de pijn voor Ferrari met een derde plek. Ook het kleine Arrows-teain scoorde. De Fin Salo finishte als vierde, de Bra ziliaan Diniz als zesde. Droom Alle opwinding rond Schuma cher, Wurz en Coulthard was niet aan Hakkinen besteed. De Fin reed onbedreigd naar de vijfde overwinning uit zijn loopbaan. „De zeven vorige keren dat ik hier reed, kwam ik niet eens aan. Het was een droom voor mij om hier te winnen", zei hij. ANP UTRECHT - Aad Ouborg, manager van het Nederlands hoc keyteam, heeft besloten 250 gulden per Oranje-doelpunt van de mannen af te dragen voor de actie 'Dar ul Sukun'. het te huis in Karachi waar lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen worden opgevangen Paul Litjens ondersteunt de actie als ambassadeur. Ouborg: „Ik zal voor elk doelpunt van ons elftal even hard juichen, maar realiseer me wel dat de jon gens er alles aan zullen doen mij financieel een poot uit te draaien. Ik hoop van harte dat mijn initiatief navolging krijgt." De Bredanaar is na drie wedstrijden inmiddels 2250 gulden armer. GPD UTRECHT - Dagelijks worden in en rond stadion Galgen waard loten verkocht voor de actie Dar-ul-Sukun, het Pakis taanse tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. Met die van ex-premier Ruud Lubbers erbij waren het er gisteren in totaal tienduizend. In de rust van wedstrij den van de Nederlandse teams maakt 'ambassadeur' Paul Litjens de winnende nummers bekend, 's Avonds verkocht Margriet Zeegers de 'golden stick' van Paul Litjens. Het slag wapen, waarmee hij 267 goals produceerde, wisselde voor 450 piek van eigenaar. Een Oranjeshirt, waarop alle vrouwen van Oranje hun handtekening hadden gezet, hangt aan de muur bij de hoogste bieder. Hij had er 500 gulden voor over. De En gelse mannen, ook regelmatig te gast in Karachi, spoorden de vrouwen aan de actie ook te steunen. De beurzen gingen open. De managers David Whittle en Jane Swinnerton-Ions over handigden ruim vijfhonderd gulden aan Paul Litjens. GPD HOOGLEDE - De Zweed TorbjömBlomdahl heeft gisteren in de Belgische plaats Hooglede het derde toernooi om de we reldbeker driebanden gewonnen. De zesvoudig winnaar van de beker versloeg in deeindstrijd titelverdediger Dick Jaspers uit Nederland in vijf sets: 10-15 2-15 15-10 15-12 15-0. Het was dit seizoen de derde maal in evenzoveel wereldbekerwed strijden dat de twee in de finale tegenover elkaar stonden. Blomdahl schreef het eerste toernooi in Bussum op zijn naam, Jaspers het tweede toernooi in Lissabon. In de stand neemt Blomdahl de eerste plaats in met 165 punten, Jaspers staat tweede met 150. Volgende maand vindt op Corfu het vierde toernooi in de cyclus plaats. ANP KERKRADE - Gert-Jan Liefers zorgde gisteren een van de weinige hoogtepunten tijdens de traditionele Kerkrade Clas sic. De 19-jarige Apeldoornse neo-senior troefde op de 800 meter in de niet echt stimulerende entourage van het oude voetbalstadion van Roda JC een paar gerenommeerde rivalen af. De eerste plaats in 1.47,50, nog anderhalve seconde boven de richttijd voor de EK in Boedapest, was ook voor de pupil van Johan Voogd eensurprise. Dank zij een sterk ogendeeind- sprint liet hij de Keniaan Patrick Konchella en de Zuid-Afri kaan Hezekiel Sepeng, twee jaar geleden goed voor olym pisch zilver, achter zich. ANP NIJMEGEN - Het is Worku Bekila niet gelukt de vijftiende editie van de Zevenheuvelenloop in Nijmegen op te sieren met een beste wereldprestatie. De Ethiopiër liep de vijftien kilo meter in 42.24, waarmee hij twaalf seconden van het record verwijderd bleef. Bekila vestigde in de Run Classics-loop wel de beste seizoensprestatie en de derde tijd ooit. De Keniaanse Tegla Loroupe, houdster van het officieuze wereldrecord op de marathon, domineerde zoals verwacht de vrouwenrace (50.06). ANP van onze sportredactie KERKRADE - Het rondje hazen op de 800 meter tijdens de Kerk rade Classic stemde Ellen van Langen gisteravond niet opti mistisch voor de nabije toe komst. „Ik kreeg meteen weer pijn aan mijn rechterhiel. Dat is geen goed teken", zei de 32-jari- ge oud-olympische kampioene uit Hilversum. Uit voorzorg had Van Langen besloten in het stadion van Roda JC geen volledige afstand te lo pen. „In april heb ik last gekre gen van die hiel. Ik ben weer voor behandeling naar specia list Müller-Wohlfart in Mün- chen geweest. Het probleem is dat ik er dan slechts voor een paar dagen vanaf ben. De pijn keert steeds terug." De kans dat Ellen van Langen op tweede pinksterdag bij de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo zal lopen, is vrijwel uit gesloten. „Ik denk niet dat dat verstandig is." Van Langen nam zich eind vorig jaar voor erin 1998 nog een keer voluit voor te gaan. „Ik kon nog geen afscheid nemen. Het lopen geeft me teveel plezier. Maar als Uc door een blessure weer niet aan wedstrijden toe kom, is het over en sluiten. Maar misschien komt het toch nog goed. De Surinaamse Letitia Vriesde liet in haar eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen een redelijke winnende tijd van 2.02,10 af drukken nadat Van Langen op 400 m in 58,62 was doorgeko men. Stella Jongmans, die in Hengelo voor de 1500 m heeft gekozen, zwoegde zich in 2.05,81 naar de vierde plaats. ANP Het podium na de Grand Prix van Monaco, met v.l.n.r. Giancarlo Fisichella (tweede), winnaar Mika Hakkinen en Eddie Irvine (derde). foto Eric Ca ba nis/ANP van onze sportredactie SOUTHAMPTON - De Merit Cup van de Nieuw-Zeelandse schipper Grant Dalton heeft gisteren de negende en laatste etappe van de Whitbread Race rond de wereld gewonnen. De etappe ging over 440 zeemijlen A7an La Rochelle (Fra) naar Sou thampton (Eng). De Amerikaan Paul Cayard (39) zeilde met de EF Language naar de tweede plaats. Hij was na drie etappezeges al zeker van de eindoverwinning in zijn eerste Whitbread Race. De Merit Cup, twee keer de snelste, eindigde in het klassement als tweede, voor de Swedish Match. De Nederlandse schipper Roy Heiner, die voor de start van de derde etappe de matig preste rende schipjDer Flans Bouschol- te verving, eindigde met de Bru nei Sunergy in de slotetappe als zev.ende. Hij arriveerde ruim een uur later dan de Merit Cup in Southampton. Daarmee sloot het Nederlandse schip de acht maanden durende zeilrace in stijl af. In het eindklassement bezetten de Nederlanders de achtste plaats. Ondanks enkele goede etappes en zelfs eenmaal winst, kon de BrunelSunergy zich nooit echt meten met de besten. De zevende etappe, één van de kortste, was voor de Ne derlanders de beste. Door een tactische meesterzet pakte de boot al vroeg in de etappe van Fort Lauderdale naar Baltimo re de leiding, om die niet meer af te staan. Twee etappes eerder had de BrunelSunergy eveneens succes geboekt met een gedurf de tactiek. Door de Falkland-ei- landen als enige deelnemer oostelijk te passeren boekten Heiner en zijn bemanning toen aanzienlijke winst. Het resul taat was de tweede plaats. De bemanning van de BrunelSu nergy vertrekt maandag naar Nederland, waar woensdag in IJmuiden een huldiging volgt. De vrouwenboot EF Education, met de Nederlandse Marleen Cleyndert (30) aan boord, kwam in Southampton als laatste aan. Ook in de eindstand sluit het Zweedse schip als negende de rij. Cleyndert, die haar tweede Whitbread Race meemaakte, noemde deze editie, de zevende in totaal, zwaarder dan die van vorig jaar. „De competitie is nu vele malen groter. Een kapotte schroot betekent al het verschil tussen de zesde en de negende plaats." A FP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17