De superboeren zijn terug Zeeuwen mijden de massasprint Ligfietsers door pech achtervolgd Volleybaltop botst met arbitrale nono's Uoetinge naar de hoofdklasse na zege in beslissingsduel met Ter Leede Blijlevens rijdt in Spanje Boardman weer succesvol Official door speer geraakt Kernploeg taboe voor Zijlstra Franse crossers slaan slag Koersverloop Profronde Van de Goor geblesseerd door Gerard Borgman BARENDRECHT - Het scena rio puilde uit van de superlatie ven. Zinderende spanning, veel zeggende emoties, uitstekend voetbal, een prachtige entoura ge en als sluitstuk een aanspre kende winnaar. Kloetinge heeft zaterdagmiddag met glans de laatste hindernis richting hoofdklasse genomen. In het be slissingsduel met Ter Leede loonde de ploeg van Diederik Hiensch de nieuwe status van volwassenheid. Het won met 3- 1, in de verlenging. De super boeren zijn terug. De nummer vier stond geha vend in het feestgedruis. Een breed verband zat om z'n hoofd gewikkeld. Souvenir van een knalhard luchtgevecht met een van Ter Leede's spitsen, ergens in de tweede helft. Bloed sijpel de door de tulband Het zieken huis wachtte, voor het hechten van de wond. Maar ach, het werk was gedaan. En dus lachte nummer vier. Bloemen in de hand, lippenstift op de wangen. John Bentschap Knook. De In diana Jones op voetbalschoe nen. Aanvoerder in de brede zin van het woord. De captain stond symbool voor heel Kloetinge. Dat, niemand uitgezonderd, een ijzerstcrke dag beleefde op het veld van Ba- rendrecht. „Het was onze beste wedstrijd van het hele seizoen", wist Bentschap Knook. En over zichzelf: ,,Je hebt van die dagen dat alles lukt. Dit was er één Hij speelde een perfecte wedstrijd. Met John Kole vorm de Bentschap Knook als zo vaak een heersend koppel in het hart van de defensie. Het tweetal be moeide zich om beurten met de opbouw, waardoor Kloetinge vaak in een overtalsituatie ge vaar kon stichten. Applausmeter Maar hij was niet de enige die hoog scoorde op de applausme ter. De uitblinker toonde oog voor zijn collega's. Bentschap Knook zei: „Als ik zie hoe vaak Onno Doelandtot op onze eigen helft kwam meeverdedigen, echt klasse. En Ronald Zuijd- wegt, die was niet moe te krij gen. Zo kan ik nog wel even doorgaan. We hebben het van daag fantastisch met z'n allen Het tekende zich al snel af, dat de wereld Kloetinge deze mid dag zou toelachen. Als zelfs Jef frey van de Velde, het ultieme raspaardje in de stallen van Hiensch, al met het vuur in de schoenen duels gaat winnen, dan kun je als trainer rustig ach terover leunend gaan wachten op al het fraais dat gaat komen. En fraai was het! Beide teams goten hun wilde fantasieën in het systeem met drie spitsen, als onvervalste voorbode van eeh open en attractieve strijd. In de reguliere speeltijd creëerde Kloetinge negen scoringsmoge- lijkheden, tegen zes voor Ter Leede, dat psychologisch na tuurlijk de zwaarste druk op de schouders meetorste. Waar Kloetinge in alle vrijblijvend heid op promotie hoopte, daar voelden de elf uit Sassenheim de kritische ogen van de geldschie ters in hun rug. Geldschieters, die hun speeltje natuurlijk in het walhalla wilden houden. Kloetinge baadde in een over vloed van kansen. Marcel Lou- rens (volley over), Jan Baaijens (schot voorlangs), John Kole (slappe inzet, na fraaie combi natie met. Van de Velde), Onno Doeland (gevoelvolle clraaibal net naast verre hoek) en ander maal Lourens (raakte bal tijdens val niet goed); het over wicht van de Zeeuwen vertaal de zich aanvankelijk slechts in riante scoringsmogelijkheden. Pas een kwartier voor tijd door brak Kloetinge de maagdelijke stand. John Bentschap Knook meldde zich op links voor een directe vrije trap, op twintig meter van het doel. Zijn met feilloze preci sie afgevuurde trap verdween in de korte bovenhoek, 1-0. Kloe tinge leek reeds in het bezit van het predikaat hoofdklasse, want wat had Ter Leede nou la ten zien? De club uit de Bollen streek debuteerde dit seizoen in de hoofdklasse, maar de volge lingen van trainer Arie Lagen dijk wekten zaterdag geen mo ment de indruk dat ze op het hoogste podium thuishoren. Jaap Pijnenburg kon in de meeste hachelijke situaties vol staan met het nakijken van en kele flagrante afzwaaiers. Al leen vlak voor de 1-0 moest de doelman van Kloetinge twee heldendaden verrichten. Toch kwam Ter Leede tien mi -. - -,3Y> Sr ----- 'O. Dolle vreugde bij de hoofdmacht van Kloetinge, nadat de promotie naar de hoofdklasse is bereikt. nuten voor tijd langszij. „Een bal cüe heel raar bij de twee paal viel", reconstrueerde Bentschap Knook. Floor van Duyn mocht ongehinderd de vrijstaande in valler Ed Borst bedienen (1-1). Even wankelde Kloetinge, bij inzetten van Ed Borst (kopbal over), Lloyd de Meza (schot over) en Floor van Duyn (idem). Maar Kloetinge herpakte zich op indrukwekkende wijze. Ge heel in stijl van de voorgaande negentig minuten, dicteerden de Zuid-Bevelanders de nood zakelijke dertig minuten van de verlenging. Van een terugval was geen sprake, ondanks de te genslag van de late gelijkmaker. Dat was voorheen wel eens an ders. Erkende ook Hiensch. „We zijn nu sterker, vaster dan vorig seizoen. Toen hadden we in één wedstrijd veel gezichten, had den we periodes waarin we he lemaal wegvielen. Qua spel en qua mentaliteit zijn we nu veel verder." De verzameling fijnbesnaarde stilisten is volwassen geworden. De beloning kwam in tweevoud. In de zesde minuut, tweede helft verlenging: via invaller Alex Lourens en Onno Doeland be landde de bal voor de voeten van Jeffrey van der Velde, die op de doellijn lachend de makkelijk ste en belangrijkste treffer van zijn loopbaan binnentikte. En bij het scheiden van de markt werkte Doeland een voorzet van Alex Lourens over de lijn. Drie een, tijd voor jubel en gezang. Na een jaartje in de eerste klasse is Kloetinge terug in het hoogste amateur-echelon. Het feest werd treffend ingeluid. De mee gereisde supporters, die tijdens de wedstrijd al voortdurend voor verbale ondersteuning hadden gezorgd ("Wij zijnde su perboeren"), de stralende be stuursleden, de spelers, de aan hang, ze stapten allemaal arm en arm de polonaise in. Teke nend voor de saamhorigheid binnen de vereniging. Alleen Bentschap Knook be leefde de intense momenten met 'gemengde gevoelens'. Ander halve maand geleden gaf de stijlvolle voetballer zijn ja woord aan Hoek. „Toen kon ik niet weten dat ook Kloetinge zou promoveren. Hier heb ik zeven fantastische jaren meege maakt. Ik wilde zekerheid, wil de per se in de hoofdklasse voet ballen", aldus Bentschap Knook, die enige spijt niet wilde verhullen. „Maar ik heb mijn ja woord aan Hoek gegeven en daar houd ik me aan" Tegenover het vertrek van de aanvoerder staat de komst van Erwin Dek, die de omgekeerde weg van Hoek naar Kloetinge foto Victor van Breukelen gaat bewandelen. „We gaan het redden in de hoofdklasse", meldde Hiensch alvast in alle euforie. De oefenmeester praat dezer dagen met eventuele ver sterkingen. Ronald van Oeve- ren, de Zeeuw van RBC, zal niet tot de nieuwkomers behoren. Hij blijft voetballen bij RBC, of anders bij een amateurclub in de buurt van Roosendaal. En verder? Voorzitter Leen Kraak: „We hebben voldoende goede jeugdspelers. Die moeten ingepast worden. Er zullen geen spectaculaire aankopen komen. Dat past ook niet bij onze club. Kloetinge zal altijd Kloetinge blijven." KIoetinge-Ter Leede 3-1 (0-0) na verlenging. 73.Bentschap Knook 1- 0SO.Borst 1-1. 111.Van de Velde 2- 1. 120.Doeland 3-1. Scheidsrechter: J.AM. de Jong (Noorden). Aantal toeschouwers: 2.000. GOES - Jeroen Blijlevens, die vrijdag de Giro wegens tijds overschrijding diende te verlaten, hervat volgende week in de Bicicleta Vasca (27 tm 31 mei) de competitie. Volgens TVM- ploegleider Cees Priem heeft de sprinter in Italië geen last on dervonden van de in de Vierdaagse van Duinkerken opgelo pen blessure aan de linkerarm. „De eerste diagnose klopte niet. Er was niets gebroken of ge barsten. Anders had ik hem zeker niet laten rijden. Nu heeft hij wel een week voor niets gerust", zei Priem zaterdagmorgen op de Goese Grote Markt voor de start van de Delta Profronde. ANP NEWCASTLE - De Britse tijdritspecialist Chris Boardman heeft een succesvol weekeinde achter de rug. Na zijn overwin ning in de proloog van de Ronde van Engeland op zaterdagze gevierde de Gan-renner een dag later ook in de eerste etappe. In de rit van Edinburgh naar Newcastle toonde hij zijn vorm en sloeg hij drie kilometer voor het einde een gaatje met de kopgroep. Boardman had op de streep één seconde voorsprong op de Duitser André Korff. In het algemeen klassement heeft Boardman een marge van negen tellen op de Amerikaan Ge orge Hincapie. RTR RIEDERICH - Een 45-jarigeofficial is bij atletiekwedstrijden in Riederich (Dui) door een speer geraakt. De man kreeg de speerin deborststreekenismetzware verwondingen per heli kopter naar een ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer stond binnen het veld waar de speerwerpers hun wedstrijd afwerk ten. De wedstrijd werd gestaakt. DPA GRONINGEN - Een ontmoeting met vertegenwoordigers van de schaatsbond heeft Carla Zijlstra niet veel duidelijkheid gebracht. De Groningse schaatsster is niet meer welkom in de kernploeg, zo veel werd wel duidelijk in een gesprek dat ze voerde met Jan van der Hout van de commissie kernploegen en Henk Hannessen, voorzitter van het sectiebestuur lange- baan. Zijlstra beraadt zich over haar schaatstoekomst nu de deur naar de kernploeg is dichtgeslagen. Deze week wil de Gro ningse nog praten met Sijtje van der Lende, de bondscoach van de allroundvrouwen. „Uit het gesprek met Van der Hout en Hannessen kwam ook naar voren dat mijn functioneren in het team niet was zoals dat had gemoeten. Verdere uitleg daarover kreeg ik niet. Ik zou daarom graag eens met Sijtje van gedachten wisselen." GPD FOXHILL - De dubbele Grand Prix voor de motorcrossers in Foxhill heeft de Fransen Alessio Chiodi (125cc) en Sebastien Tortelli (250cc) geholpen in hun jacht op de wereldtitel- Ze wonnen allebei beide manches. In het WK-klassement van de 125cc leidt titelverdediger Chiodi met grote ovennacht. Tor telli verkleinde zijn achterstand op de Belgische koploper Stefan Everts tot zes punten. De prestatie van Tortelli was op zienbarend- De laatste jaren won Everts steeds op het Engelse parkoers in Foxhill.De Nederlanders in deze klasse speelden geen rol van betekenis. Remy van Rees viel zaterdag en kon huiswaarts met een geblesseerde heup en ribben. Leon Gies- bers sprokkelde enkele WK-punten bijeen met de twaalfde en dertiende plaats. In de 125cc-klasse was Dave Strijbos goed op dreef. De voor malig wereldkampioen reed twee keer naar de zesde plaats. ANP GOES - De 38e Interna tionale Delta Profronde vertrekt om 11.00 uur on der enorme belangstelling op de Grote Markt in Goes. Er staan 161 ren ners aan de start. 10 km. Gesloten peloton met Zeeuwse renners in het voorste gelid. 40 km. Peloton rijdt in versneld tempo over de Vlissingse boulevard. 50 km. Robbie McEwen valt en staakt de strijd. 62 km. Davy Dubbeldam demarreert, maar wordt snel weer ingerekend. 85 km. Op de Oosterschel- de-kering breekt het pelo ton in twee grote stukken. Vijf kilometer verder volgt de hergroepering. 102 km. Vlak voor Renes- se sprinten Nicolas Vogondy en Hans Redant weg uit het peloton. 118 km. In Zierikzee is Vogondy nog de enige vluchter. Hij heeft 25 se conden voorsprong. 124 km. Op de Zeeland- brug wordt het tempo om- 130 km. Het peloton rijdt tegen zestig per uur en breekt in stukken. De Zeeuwen Franse en Geijs maken een sterke indruk. Davy Dubbeldam zakt naar de laatste groep. De kopgroep telt 43 renners. 155 km. Drie kleine vluchtgroepjes lopen sa men tot een kopgroep: Steven de Jongh (TVM), Aart Vierhouten, Maarten den Bakker, Jans Koerts en Erik Dekker (allen Ra bobank), Kai Hundert- mark en Steffen Wese- mann (beiden Telekom), Fabio Sacchi (Polti), René Jörgensen (Team Home Jack Jones), Jürgen Ver- meersch (Palmans), Bart Heirweg (Ipso), Wim Om loop (Spar/RDM), Jo Planckaert en Chris Peers (beiden Lotto). 177 km. Kopgroep heeft 55 seconden bij voorlaat ste doorkomst in Goes. 184 km. Voorsprong ge slonken tot 25 seconden. 196 km. Peloton rekent de vluchters in. 200 km. Erik Zabel (Tele kom) wint de sprint voor Jan Svorada, Michel Cor- nelisse, Jean Patrick Na- zon en Danilo Hondo. Jan Ullrich finifht als 42e, net voor de Middelkampers Wilfred Geijs en Francois Franse. Het peloton met op de voorste rijderde van links, de Belg in Zeeuwse dienst Jan van Immerseel. Uiterst rechts Wilfred Geijs uit Kwadendamme. Gebrek aan ervaring kost klassering in voorste gelederen foto Ruben Oreel door Koen de Vries GOES - Het peloton van de Del ta Profronde was zaterdag be vangen door iets dat door psy chologen affilatie wordt genoemd. Waar geen publiek was reden de renners op een drafje, in de steden en dorpen werd er aan kop van het peloton gesleurd en getrokken. „Vooral in Middelburg en op de boulevard ging het opeens ont zettend snel", herinnerde Den nis Mesu zich. „Daarna ging het tempo meteen weer omlaag." Davy Dubbeldam dacht daar gebruik van te kunnen maken. Hij demarreerde even voor Westkapelle, net na het Wal- cherse dorp werd hij weer inge rekend. „We hadden afgespro ken dat we het in het begin van de koers zouden proberen", ver telde Johnny van de Klooster, net als Mesu lid van de Zeeuwse selectie. „Er was echter geen ontkomen aan. Iedereen die wegsprong werd meteen terug gepakt." Tot Neeltje Jans, dat na 90 kilo meter werd aangedaan, konden daarom alle renners volgen. Toen daar vooraan kop over kop werd gereden, werd de koers pas hard. Het peloton brak in twee stukken en het kostte een ach tervolging van vele kilometers voordat het pak weer compleet was. Mesu: „Het is vreemd om te zien wie er dan de gaten laten vallen. Je zou zeggen dat dat vooral de amateurs zouden doen, maar die jongens van US Postal blij ken niet in de wind te kunnen rijden. Net als renners van grote Belgische ploegen. Heel bijzon der." En inderdaad, het waren niet al leen de op papier zwakke ren ners die het moeilijk kregen. Zo moest bijvoorbeeld Emmanuel Magnien lossen. De nummer twee van Milaan - San Remo en de nummer drie van de Ronde van Vlaanderen haalde de eind streep niet. De Deen Frank Hoj. die enkele weken geleden Veenendaal - Veenendaal won, Mesu kon het tot Goes bijbenen. Met nog drie ronden voor de boeg was het gedaan. Met de Middelburger moesten ook Ar thur Fahrenhout. Mare Blok en Arnold Duinhouwer lossen. Francois Franse, Wilfred Geijs, Jan van Immerseel en Johnnv van de Klooster hielden tot het eind toe stand in de voorste groep. Van de Klooster vervulde daarbij de rol van gids. „Er kwamen nogal wat renners vra gen hoe ver het nog was en waar de moeilijkste stukken kwa men."In het geweld van de mas sasprint kwam de renners van de Zeeuwse ploeg tekort. Geijs, met zijn 43e plaats de beste Zeeuw: „Ik zat tot het laatst voorin. Toen werd de weg wat smaller en lieten de renners die de sprint aantrokken zich te rugvallen. Wij zijn dat niet ge wend. Je durft je niet vol in die massa te storten, dus ben je kansloos voor een goede klas- serering." van onze sportredactie GOES - De deelname van de twee Zeeuw se ligfietsers aan de Delta Profronde was geen succes. Derk Thijs (39) en Bram Moens (42), die op hun gestroomlijnde en daardoor snellere ligfietsen de volle 199 kilometer voor het peloton zouden uitrij den, werden door pech achtervolgd. Moens werd al na zeven kilometer getrof fen door een lekke band. Voor hem waren er geen volgwagens, plakspulleh had hij evenmin. Thijs leek op zijn sigaarvormige roeifiets probleemloos de finish te halen, totdat zijn derailleur het net na de Zee- landbrug begaf. Moens kon hem echter helpen, want. hij was met zijn geplakte band juist naar de Zeelandbrug gereden om daar weer bij Thijs aan te sluiten. Hij loste de proble men op met behulp van een steeksleutel- tje. Omringd door gewoon wegverkeer zette het tweetal de achtervolging in. Die duur de voor Moens kort: opnieuw een lekke band. Thijs kon - mede omdat hij voor de vele stoplichten moest wachten - de kop groep nooit meer achterhalen en kwam slechts met moeite weer op het parkoers. Enkele minuten na de laatste renner be reikte hij teleurgesteld de eindstreep. Te meer omdat hij zonder al te veel moeite het peloton kon voorblijven. „Zonder pech zouden we vrijwel zeker voor de ren ners zijn gefinisht." van onze sportredactie LARISSA - De Nederlandse volleybalploeg is tijdens de World League-duels tegen Griekenland andermaal in aan varing gekomen met de arbitra ge. De FIVB had de Europese kampioen uit goedertiereud- heid opgezadeld met incompe tente nono's. Dat botst, al was het aan de kille cijfers niet af te lezen: tweemaal winst met 3-1 voor Nederland. Toch heerste, zeker zaterdag, de chaos in de sporthal van Laris- sa. Hoofdrolspelers in de klucht waren de Sloveense scheids rechter Lecnik en zijn confrater Al-Khelaefy uit Saudi-Arabië. De Israëliër Kraus, supervisor namens de internationale vol- leybalbond, bleek ook al een re gisseur van niets. Verwarring Hun gebrekkige regelkennis en observatievermogen bracht de coaches van beide teams, de spelers en de plaatselijke orga nisatoren in de verleiding de on zekerheid en verwarring bij de wedstrijdleiding nog wat te ver groten. Dat lukte al meteen in de eerste set, die zes minuten stil lag om de' vraag te beantwoor den of de Grieken hun gebles seerde spelverdeler Koernetas mochten vervangen. Voor het resultaat maakte het niet uit hoe het erwtje in de fluit rolde. Nederland is beter. Mits de aandacht niet verslapt en de werklust op niveau blijft, Dat benadrukte aanvoerder Bas van de Goor na afloop. Dat schortte er namelijk even aan in twee sets. De eerste kon Oranje nog binnenhalen, de derde net niet „We hebben een beetje last ge had van de chaos", vergoelijkte Toon Gerbrands de moeilijke fasen. „Dit is geen entourage voor topvolleybal." De bonds coach verklaarde zich al op voorhand te hebben neergelegd bij abominabele arbitrage. „We maakten ons erg druk om die scheidsrechters uit angst voor blessures. We wilden hier heel huids vandaan komen." Hij doelde op de onbestrafte Griekse aandrang - de jonge ster Todor Baev g'ing daarbij voorop - keer op keer na een aanval on der het net door te vliegen. „Blokkeren deed ik bij voorkeur twee meter bij het net vandaan", zei Richard Schuil, zich nog pijnlijk herinnerend dat hij vo rig jaar bij een vergelijkbaar ongelukje op Cuba met een ge scheurde enkelband in een rol stoel belandde. Alle goede voornemens ten spijt ging het zondag, met Al-Khe laefy als eerste verantwoorde lijke, niet echt veel beter; wel nistiger. Het was, na twintig jaar fluiten, dan ook de laatste wedstrijd van de kleine, nerveu ze Arabier. Voor een glorieus af scheid in een „rijke" carrière riep hij nota bene de hulp in van Gerbrands. „Hij kwam me sme ken mee te werken. Ik heb be loofd me rustig te houden als hij eerlijk zou fluiten", vertelde de Haarlemmer. Gezapig duel Hij hield zich inderdaad naar omstandigheden in en liet het bij één gele kaart. De spelers hielden zich eveneens gedeisd. Die hadden in het veld al moeite genoeg zichzelf te motiveren om zich daarnaast nog met iets an ders te bemoeien. Het leidde aanvankelijk tot een wat geza pig duel met veel fouten. Nederland miste Bas van de Goor (elleboogblessure) als ani mator. De Grieken hielden Baev tot de derde set achter de hand. Die had zich 24 uur eerder ken nelijk lens geslagen op tachtig ballen, goed voor 11 punten en 39 opslagheroveringen. Zijn en tree bracht beleving, setwinst, maar geen wondei-. Nederland won met moeite. Niet door de vernietigende smashes van Schuil of Görtzen zoals zater dag, maar door het blok van Mi ke van de Goor, Cristina en zelfs Latuhihin, door de reddingen van libero Klok. door de sprong- service van Nummerdor en Schuil en door ieders dienst baarheid aan het team. ANP LARISSA - Bas van de Goor moest in Larissa de tweede World League-wedstrijd tegen Griekenland laten gaan. De aanvoerder van het Nederlands volleybalteam liep zaterdag een blessure op aan de rechterelle- boog. Hij speelde de wedstrijd wel gewoon uit. Een dag later bleek de kwetsuur ernstiger dan gedacht. Bondscoach Toon Gerbrands wil niet het risico lopen dat hij de 2,09 meter lange middenman volgende week in Italië moet missen en houdt hem uit voor zorg aan de kant. „Als het een WK-finale was geweest had hij meegedaan ook al had hem dat vervolgens drie weken gekost. Dat is het nu niet waard", lichtte Gerbrands toe. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15