Spurtwinnaar van wereldklasse De grote meneren zijn gekomen Kermiscoureur in verkeerde waaier Profiel Zabel Vreugde en twijfel bij Piet Louwerse 1 )uitse krachtpatser Erik Zabel snelste in Delta Profronde McEwen stapt uit ambulance loor Frits Bakker GOES - De reputatie van een jrofkoers is net zo groot als de mam van de winnaar. De enige Zeeuwse profronde kreeg er za- icrdag één van wereldklasse. De 17-jarige Duitser Erik Zabel is ten sprinter met een maximaal lendement, omdat hij snelheid ian combineren met kracht, ti ding en inzicht. Met zijn scher- jceindschot won hij twee groe- ;e truien in de Tour en de laatste aree edities van de klassieker )Iilaan-San Remo. Zaterdag schreef hij ook Delta Profronde ip zijn naam. De wedstrijd over bijna wind stille Zeeuwse wegen kende een geestdodende aanloop, maar barstte los in de finale in en rond Goes. Voor vele duizenden toe schouwers werd een coup van de Rabobank verijdeld dooreen ja- Naam: Erik Zabel Geboren: 7 juli 1970 in Berlijn Woonplaats: Fröndenberg bij Dortmund Prof sinds: 1992 Ploeg: Telekom Lengte: 1.76 m Gewicht: 67 kg Totaal overwinningen: 72 Zeges in 1998:10 Mooiste successen: twee keer rinnaar van Milaan-San Remo, twee keer winnaar van de groe ne trui in de Tour Voorheen: baanrenner in de DDR Hobby: Modelauto's Droomauto: Mercedes 500K Roadster uit 1936 Doorbraak: als knecht van Olaf ludwig Eerste grote zege: in de Tour van 1996, etappe naar Charleroi Advertentie [GEACHTE COLLEGE-LEDEN B&W, BOUWER, (ONDER)AAN- NEMER, UITVOERDER, HOOFD OPENBARE WERKEN, ALGEMEEN- EN TECHNISCH DIRECTEUR, OVERIGE BEDRIJFSLEIDERS, MANAGERS EN WONINGBEZITTER... HEEFT U TE KAMPEN MET VERZAKKINGEN VAN BETONVLOEREN ETC BEZOEK DE PRAX1S-PRAKTUK 3-DAACSE OP 3, A of 5 JUNI I (a. Joachirokade 30 to Goes) GEBROEDERS VIS RENOVATIE-TECHNIEKEN van onze sportredactie GOES - Een euforische Piet Louwerse was zaterdag na afloop van de Delta Profron de nog niet eens met beide benen terug op aarde, of hij trok alweer diepe rimpels in zijn voorhoofd. Ongewild was hij al geconfronteerd met problemen voor de editie van 1999. De voorzitter van het organi satiecomité was naar eigen zeggen met zijn hoofd tegen het dak van de volgwagen ge sprongen toen hij hoorde dat Erik Zabel de wedstrijd had gewonnen. ,,Van zo'n win naar had ik gedroomd. Een schitterende naam op de ere lijst." Louwerse was ook zeer te vreden over het verloop van de koers. De eerste kilome ters gingen dan wel in een laag tempo, het snelle slot vergoedde alles. ..We zijn vijftien minuten eerder gefi nisht dan het snelste tijd schema. Pure reclame voor onze sponsors, zeker als je ook nog ziet dat er ontzet tend veel publiek op de been was. Vooral in Renesse en Haamstede stonden dikke rijen." De keerzijde van de medaille was, dat de Goesenaar vorige week al te maken kreeg met problemen voor de editie van volgend jaar. De KNWU wil van de preses voor 1 juni we ten wanneer in 1999 de Prof ronde wordt gehouden. Dan kan er in mei volgens Louwerse geen wedstrijd van allure worden gereden. Er staat er naast de Ronde van Italië, De Midi Libre en de Ronde van Engeland ook nog eens de Ronde van Duitsland op de kalender. Renners als Ullrich en Zabel zullen daar door zeker niet naar Goes ko men. „Wellicht is de maand sep tember een alternatief", dacht Louwerse hardop. „Dan is er nog ruimte op de kalender." Andere mogelijk heden zijn schaars. Waarschijnlijk gaat Louwer se pas over twee weken met zijn comité serieus praten over de editie van 1999. KNWU of geen KNWU. „Ik heb de laatste weken in een roes geleefd. Eerst eens de zinnen verzetten." Michel Cornelisse derde in Goes Een glunderende Piet Louwerse naast Tourwinnaar Jan Ull rich. foto Ruben Oreel Jan Ullrich rijdt anoniem mee over Zeeuwse wegen door Koen de Vries GOES - Hij komt met zijn ploeg maats naar het stadhuis gere den. Nog voordat hij van zijn liets stapt om de presentielijst te tekenen, krijgt het publiek hem in de gaten. „De grote meneren zijn gekomen", schettert de cor pulente speaker het marktplein wakker. „Dit wordt het grote moment, want der Jan ist auch iabeiü!" In de regel laat een Goesenaar zich niet gekmaken. Maar als Tourwinnaar Jan Ullrich in de stad is, wil zelfs de nuchterste Bevelander een stapje naar vo ren doen. De 24-jarige Duitser wordt die zaterdagmorgen al snel omzoomd door tientallen 'ans en enkele camaraploegen. Even een krabbeltje zetten op het bordes, even de speaker te woord staan die Zeeland aan prijst met „wir hahen hier Wind, heichen und See" en dan snel op zoek naar anonimiteit. Ullrich mijdt de laatste maan den de mensheid in het alge meen en de pers in het bij zonder- Men wil van de Telekom-renner maar een ding weten: hoe is het met zijn overgewicht? Afgelo pen winter kwam hij twaalf kilo aan, waardoor hij in het voor seizoen zelden of nooit de finish haalde van welke wedstrijd dan ook. Vooral de Franse pers sprak er schande van en slinger de Ullrich een aantal minder fraaie kwalificaties naar het hoofd. En in Duitsland circu leerden tal van grappen: Wat is het verschil tussen Bundes- kanzler Helmut Kohl en Jan Ull- rich? Het antwoord: niets meer. Jan Ullrich in het op hol geslagen peloton, net voor Katseveer. Achter hem Belgisch kampioen Tom Steels. foto Ruben Oreel „Ik voel me goed, de vorm stijgt, ik heb goed getraind en ik denk dat alles in orde komt", zijn de open deuren die Ullrich nog maar eens intrapt. En verder is het schluss. Geen commentaar. Ook niet voor WDR en en de ARD, Duitse televisiezenders die speciaal voor de Tourwin naar naar de Zeeuwse profron de zijn afgereisd. Terwijl Ullrich vlak voor de start op een terrasje nog wat handtekeningen uitdeelt, zitten zijn ploegleiders Rudy Pevenage en Walter Goodefroot. in de auto te wachten op de din gen die komen gaan. Ook zij worden zo langzamerhand kotsmisselijk van die ene vraag, die ze maar op een manier kun nen beantwoorden. „Natuurlijk za 1 Jan topfit aan de start van de Tour verschijnen." Afgelopen donderdag eindigde hij in de Fleche Wallone als 32e, op twaalf minuten van zijn ze gevierende ploeggenoot Udo Bölts. „Dus dat moet vandaag beter kunnen", vindt Pevenage. Kunnen we in de Delta Profron de iets van hem verwachten? „Misschien vanavond. Zijn vriendin is met hem meegeko men", grapt de Belg, om serieus te vervolgen: „Als het zo uit komt misschien wel. Misschien test hij zichzelf een beetje, maar in een wedstrijd als deze, met meer dan 160 renners, staat heel blijven voorop." Volgens Pevenage werkt de kritiek op Ullrich als doping. Hoe feller de bewoordingen, hoe fanatieker de Duitser wordt. In het Zeeuw se land is daar niet veel van te merken. Ullrich fietst 125 lang zame kilometers anoniem mee in het peloton. „Fietsen met Ull rich? Daar word je niet koud of warm van", zegt Francois Fran se met zijn Bevelandse tongval. Hij fietst een stukje voor je, hij fietst een stukje achter je, maar voor de rest is het niets bijzon ders." Pas op de Zeelandbrug laat Ull rich zich in de voorste gelederen zien. En als de koers ontploft, rijdt hij op souplesse met de snelsten mee. In de laatste kilo meters brengt hij Erik Zabel naar het front. De supersprinter maakt het karwei simpel af. Zabel krijgt een washand over zijn snoet, ontvangt links en rechts felicitaties en fiets op zijn gemak terug naar de finish. Als of hij nu meteen nog een Prof ronde kan fietsen. Onderweg ontmoet hij Jan Ullrich, die minstens even fris oogt. „Hij ziet er goed uit", weet Ab Ver- planke, ploegleider van Zeeuws-Vlaanderen. „Zo zwaar staat hij niet." Walter Goodefroot heeft de ver richtingen van Ullrich goed keurend aangezien. „Hij heeft vandaag in het belang van de ploeg gereden. Als ik hem zo zie, dan vrees ik niet voor de Tour. Vergeet niet dat hij vorig jaar zijn eerste zege pas in juni, in de Ronde van Zwitserland, be haalde. Kijk, toen ik wielrenner was ben ik op m'n dertigste ook wel eens twee, drie kilo te zwaar geweest. Daaivoor werd ik toen afgestraft. Ik had een slecht sei zoen. Maar Jan is nog maar 24 en is wat met zichzelf aan 't goo chelen. Er is dus weinig aan de hand." En Ullrich zelf? Die geeft na een frisse douche nog snel wat inter- viewtjes weg voor de tv-came- ra's. „Ja, het ging wel lekker. Ik voel me goed, de vorm stijgt, ik heb goed getraind en ik denk dat alles in orde komt." Daarna stapt hij in de auto. Tjüsnein, kein commentar." door Frits Bakker GOES - „Ik hoef me toch niet te schamen voor dat spurtje hè", zei hij met zijn Mokumse tong val. Michel Cornelisse kwam net terug van het podium en vond dat hij daar eigenlijk wel een mooie nummer drie was ge weest. Met Erik Zabel en Jan Svorada als toptwee van de Zeeuwse profronde. De 32-jarige Amsterdammer had er niet eens van opgekeken, dat hij met die twee supersprin ters had geduelleerd op de An- thonie Fokkerstraat in Goes. „Maar dat ik het nu nog kan, da's mooi joh." Want Cornelisse, zoon van de ex-prof Henk Cor nelisse, heeft nog geen fatsoen lijke koers gereden dit jaar. Hij is sinds zijn korte verblijf bij TVM in de verkeerde waaier ge raakt. „Ik zit in een klein Belgisch ploegje en moet het hebben van de kermiskoersen." De sprinter, in tien jaar als prof goed voor 43 zeges, heeft een vervelende do- pingzaak achter de rug en kon geen betere ploeg meer krijgen. Hij brengt de nadagen van zijn carrière nu door bij een sponsor in de marge: Spar/RDM. „We worden niet voor vol aan gezien, maar we hebben best wel goeie renners", vindt Corne lisse. Het wordt alleen niet er kend. „Ik had in Veenendaal- Veenendaal willen rijden, maar we mochten niet starten. Ze ga ven de voorkeur aan een paar toeristen van Banesto vanwege de naam. Wij waren niet wel kom." Cornelisse had nog geen grote koers in de benen, toen hij zaterdagmorgen in Goes aan de start stond. „Ik heb er wel ver trouwen in", zei hij. „Wantik rij graag in Zeeland, omdat de koers me wel ligt. De meeste Ne derlanders zijn specialisten in waaier-rijden." Tot voor de Zeelandbrug had hij slechte benen, daarna voelde hij zich beter. „We hadden met ons ploegje Wim Omloop in de kop groep, dus ik mocht lekker mee rijden in het peloton. En ik heb mijn kans gewoon afgewacht." Toen alles samenliep, schoof Cornelisse mee naar voren. Hij dook in het wiel van de snelle mannen en zette aan voor de sprint. „Ik heb zelfs nog even gedacht dat ik kon winnen, maar Zabel en Svorada trokken te hard door. Ik was al blij dat ik in het wiel kon blijven." Maar de toon is gezet. Michel Cornelisse, die in zijn proftijd tussendoor ook nog gewoon taxi-chauffeur was, heeft de vorm te pakken. „Voor mij be gint het jaar nu pas", zei hij, na de huldiging van de profronde. „Ik duik nu de kermiskoersen in." GOES - Robbie McEwen kon zich zaterdag niet mengen in de massasprint van de 38e Delta Profronde. De Australiër uit de Rabohank-ploeg kwam na 50 van de 199,9 af te leggen kilome ters ten val. Hij kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. Een ambulance bracht hem naar een zieken huis. „Onderweg is hij toch maar uitgestapt", vertelde ploegleider Van Houwelingen naafloop. „Het zal dus wel mee vallen. Voor de zekerheid laten we hem maandag toch even on derzoeken." De topdrie van de 38e Profronde. Van links naar rechts Svorada, Er ik Zabel, de rondemiss en Michel Cornelisse. foto Willem Mieras gend peloton. De twee sterkste ploegen brachten na de samen smelting hun sprinters in stel ling voor een prachtig gevecht in de straten van Goes. De Tele- koms, met Tourwinnaar Jan Ullrich in hun midden, gokten op de snelheid van Erik Zabel. Het machtsblok van Mapei op Jan Svorada en Tom Steels. De superieure Zabel reed op honderd meter van de eind streep naar de kop en gaf ieder een het nakijken. Het was een staaltje van intelligent positie kiezen en koelbloedig afmaken. De Tsjech Jan Svorada en de Amsterdamse bluffer Michel Cornelisse spurtten tussen dik ke rijen publiek naar de plaat sen twee en drie. De Zeeuwse profronde, die pas een echte wedstrijd werd na een plotselinge versnelling op de Zeelandbrug, kreeg voor het eerst in de historie een Duitse winnaar op het podium. Het kon bijna niet mooier voor Piet Lou werse, die in zijn wedstrijd zel den zo veel renners uit de we reldtop aan de start kreeg. De opreed.. De Duitser, voor wie veel toeristen langs de kant stonden, toonde zich in de koers af en toe zelfs voorin en eindigde op een onopvallende 42e plaats. Tour-opbouw Het succes van de Telekoms was binnen de ploegleiding nog niet voorzien, omdat de opbouw naar de Tour toe pas in een be ginstadium verkeert. Walter Godefroot, de teamchef: „We komen net uit een rustperiode na de klassiekers. Ik heb Zabel verrast door de snelle progressie in zijn vorm. Hij heeft in die vier weken twee koersen gereden: donderdag won hij in Hamburg, zaterdag in Goes. Het brengt Zabels totaal aan overwinnin gen dit jaar al op tien. Walter Godefroot: „Het is niet alleen Zabel die al goed is, ook de rest van de ploeg rijdt met veel bezieling. Je merkt de span ning al die de Tour weer teweeg gaat brengen. Ik maak me wei nig zorgen over de voorberei ding. Jan Ullrich heeft een trai ningsstage gedaan en komt eraan, Bjarne Riis zal er ook weer staan als het zo ver is. En Zabel laat het nu al zien." De Te lekoms rijden in de komende weken onder andere de Ronden van Luxemburg en Zwitserland om de conditie aan te scherpen. Rabo-aanval De Duitse overwinning op Zeeuwse bodem tekende zich pas af in de laatste honderden meters. De koers werd geopend door een aanval van de Rabo bank, dat zijn sprinter Robbie McEwen door een val al vroeg was kwijtgeraakt. Kort na de Zeelandbrug reden veertien koplopers een voorsprong van een ruime minuut bij elkaar. De Rabo's Maarten den Bakker, Aart Vierhouten, Jans Koerts en Erik Dekker waren de aanjagers van de vluchtgroep, maar kre gen te weinig steun voor een de finitieve ontsnapping. Maarten den Bakker had er een aannemelijke verklaring voor: „Het werd vandaag toch een beetje als onze koers gezien, want wij rijden een thuiswed strijd. De Telekoms en Mapeis hadden een houding van: doen jullie het maar. En met vier man tegen een jagend peloton is heel moeilijk." „Ik moet ook zeggen dat mijn vorm iets minder is", besefte de nummer twee uit de Amstel Gold Race. „Voor de renners uit het voorjaar zijn dit weken om even iets terug te nemen. En hoe graag ik ook wil: ik ga mezelf niet over de kop rijden." De eni ge serieuze aanval van de dag was dus gedoemd om te misluk ken. De Rabo-aanval, met als be kendste medevluchters de Belg Jo Planckaert, de Duitsers Kai Hundertmark en Steffen Wese- mann en de Italiaan Fabio Sac- chi, strandde na een lange jacht en maakte de weg vrij voor de massasprint. De Zeeuwse prof Davy Dubbeldam was toen al uit de koers genomen. Hij waag de zich in de buurt van Westka- pelle even voorin, maar zijn zucht naar avontuur was na een korte solo snel getemperd. Erik Zabel kan op zijn gemakje zijn handen in de lucht steken. Jan Svorada (wit shirt) en Michel Cornelisse (in het geel) zijn geklopt. foto Willem Mieras organisator beleefde vooraf spannende dagen, maar kon zijn geluk niet op toen Tourvedette Jan Ullrich zaterdag met zijn ploeg de Grote Markt van Goes vier weken op verlof gestuurd." De Duitse spurter, die wel eens in onmin leeft met zijn ploegge noot Riis, maar verder een be minnelijk mens is, was zelf ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13