Leger Indonesië verstevigt greep Mijnwerkersconflict in Rusland escaleert PZC Viaatjes Soeharto zijn uit het cabinet verdwenen Ginanjar oogstte lof voor hervormingszin Subianto is een troef bij gesprek met IMF buitenland Meer militaire invloed in regering Studenten Jakarta zetten strijd ondanks verdrijving voort zaterdag 23 mei 1998 i onze redactie buitenland JAKARTA - Het leger heeft zijn jteep op de Indonesische rege- jng verstevigt. De militairen teren terug op een aantal ber ingrijke posten. Het feit dat lafchef generaal Wiranto in het nieuwe kabinet minister van Defensie blijft, duidt er volgens waarnemers op dat president Habibie afhankelijk is van de steun van de strijdkrachten. „Wiranto is duidelijk de sterke man achter de schermen", aldus van onze redactie buitenland JAKARTA - De volkswoede in Indonesië richt zich vooral op de Soeharto-getrouwen: vrienden m familieleden van de ex-presi- ient die zich onder diens regime hebben verrijkt. Habibie heeft de meest opvallende symbolen van corruptie en vriendjespoli- liek uit zijn regering gezet. An deren zijn blijven zitten, zo klaagt de oppositie. Uit de regering: Mohammad ,'Bob' Hasan (67), jen zakenpartner en golfmaatje ;an Soeharto verdwijnt als mi nister van Handel en Industrie. Zijn aanstelling afgelopen maart was een klap in het ge zicht van hervormers en inter nationale financiële instellin- gn- Hasan, de eerste etnische Chi nees in een Indonesische rege ring, heeft een monopolie in de iiout- en automobielindustrie. Siti Hardijanti Hastuti (49), bijgenaamd Tutut, is Soeharto's oudste dochter. Haar benoe ming in het vorige kabinet als minister van Sociale Zaken gold als het toppunt van nepotisme. Tutut heeft een belang in onge veer 92 bedrijven en is eigenaar van de Citra Lamtoro Gung Group. Vooral haar belang in de Indonesische tolwegen levert veel op. Daarnaast bezit zij een derde van de Bank Central Asia, de grootste particuliere bank van Indonesië. - Generaal Raden Hartono (57), de vertrekkende minister van Binnenlandse Zaken, had te nauwe banden met de Soehar- to-clan. Hij is goed bevriend met dochter Tutut. Hij was voorheen minister van Informa tie, waar hij kritiek oogstte om dat hij weigerde de strenge pers wet van 1966 te herzien. - Fuad Bawazier (49) is slechts twee maanden minister van Fi nanciën geweest. Het is echter een publiek geheim in Jakarta dat hij voordien al Soeharto ad viseerde over het economisch beleid, over het hoofd heen van de vorige minister van Financi en, Mar'ie Muhammad. Bawa zier was verantwoordelijk voor het ontslag van zijn directeur- generaal Bambang Subianto in april, volgens waarnemers om dat die 'te integer' was. De tech nocraat Subianto neemt nu Bawaziers post over. In de regering: - Ida Bagus Oka was tien jaar lang gouverneur van Bali. Daar was hij mede verantwoordelijk voor de ontwikkeling en exploi tatie van hotels die eigendom van de familie Soeharto waren. Habibie benoemde hem vrijdag tot minister van Bevolking en Planning. D. Kingsbury van het Monash Asia Institute in Melbourne. De generaal, die als een profes sionele militair geldt, toonde de afgelopen weken sympathie voor de studenten die voor her vormingen betogen. De afgelo pen dagen zou hij een cruciale rol hebben gespeeld bij het ver trek van Soeharto. Steun Meteen na de benoeming van Habibie donderdag verzekerde Wiranto de nieuwe president van de steun van de strijdkrach ten. Gisteren nam hij het op voor de regering: „Geef hen de kans te bewijzen dat ze het land uit de moeilijkheden kunnen halen. De strijdkrachten (ABRI) wor den gezien als de belangrijkste politieke kracht in het land. „De studenten hebben idealen maar geen organisatie, het overheids bestuur heeft organisatie maar geenidealen. De militairenheb ben wellicht beiden", aldus een Westerse diplomaat. De Australische Indonesië-ex- pert Crouch meent dat Wiran to 's benoeming in legerkringen goed zal vallen. „Hij wordt ge zien als een figuur van het mid den, die de verscheidene facties binnen ABRI in evenwicht kan houden." Een belangrijke be noeming voor ABRI in het nieu we kabinet is die van luitenant- generaal Syarwan Hamid, die minister van Binnenlandse Za ken wordt. Hij volgt de gepen sioneerde generaal Hartono op, die een goede vriend van Soe harto 's dochter Tutut is. Hamid was voorzitter van de ABRI-fractie in het parlement. Hij zat naast parlementsvoor zitter Harmoko toen die het ver trek van Soeharto eiste. Het ministerie van Informatie, dat de afgelopen vijftien jaar in handen van een burger was, komt weer in handen van een militair, luitenant-generaal Yu- nus Yosfiah. Deze benoeming zal slecht vallen bij mensen rechtenactivisten. Yosfiah zou in 1975 als jonge officier betrok ken zijn geweest bij de dood van vijf Australische journalisten in Oost-Timor. RTR/ANP Indonesische studentes lopen, bewaakt door een cordon militairen, richting het parlementsge bouw in Jakarta. Het leger heeft zijn greep op de regering in Indonesië verstevigd. foto Emmanuel Dunand/EPA door Hans Hoogendijk MOSKOU - „We hebben hem president gemaakt en we zullen hem ten val brengen. We eisen zijn onmiddellijke aftreden." Dat was de reactie gistermiddag van de Siberische vakbondslei der Alchimova na de radiotoe spraak van de Russische presi dent Jeltsin. De Russische president zei de mijnwerkers gisteren dat ze te ver zijn gegaan met hun blokka de-acties. „Het verlammen van het treinverkeer heeft al tot zware verliezen geleid voor on ze economie en treft duizenden en duizenden onschuldige men sen", zei Jeltsin. Hij voegde daaraan toe dat acties soms zin vol zijn om veranderingen tot stand te brengen. Dat was een duidelijke toespeling op eerdere protesten van de mijnwerkers die het hem mogelijk maakten met de communisten af te reke nen. „Maar nu zijn de grenzen overschreden", aldus het staats hoofd, die meedeelde de blok kades niet met gëweld te willen breken. „Jeltsin heeft de toestand alleen maar verergerd. Wij eisen niets meer dan waar we recht op heb ben", zei Alchimova vanuit het belangrijkste mijnbouwgebied, de Koezbas. In het district Ke- merov, het hart van de Koezbas, nam het regionale parlement een motie aan waarin het ont slag van Jeltsin werd geëist. ..Ons geduld is op. Ze zeggen dat onze staking tegen de grondwet is, maar is het dan wel legaal dat we al 15 maanden geen geld hebben gezien?" riepen actie voerders. Verscherping Jeltsin kreeg niet alleen uit Si berië te horen dat de acties doorgaan, er werd zelfs een ver scherping aangekondigd. Be richten dat de Siberische actie voerders - in ruil voor een door de regering aangeboden geldbe drag - voor de metaalindustrie essentiële goederentreinen doorgang willen verlenen, wer den door de vakbond ten stellig ste ontkend. De mijnwerkers in Toela, zo'n honderdtachtig kilometer van Moskou, kondigden aan alle hoofdwegen naar Moskou te zullen blokkeren. 'De blokkade zal beginnen op 27 mei tenzij de eisen van de regionale kompels om hun achterstallige loon uit betaald te krijgen, worden inge willigd', heet het in een resolu tie. Jeltsin had in zijn radiotoe spraak gezegd dat de regering alles in het werk stelt om deze 'laaiende vuurzee' te blussen. Maar hij noemde het een illusie te geloven dat alle problemen zo maar opgelost kunnen worden. „Waar moet de regering het geld vandaan halen? Van de gepen sioneerden, de studenten, de dokters, de onderwijzers of de metaalwerkers? Hebben zij hun geld minder hard nodig dan de mijnwerkers?" Jeltsin weigert de geldpersen sneller te laten draaien. „Dit dient categorisch te worden uit gesloten, omdat het een terug val voor onze economie zou be tekenen, een catastrofe", aldus Jeltsin. Hij verklaarde dat de acties van de mijnwerkers een averechts effect hebben, omdat steeds meer fabrieken stil ko men te liggen wegens het gebrek aan aanvoer. Ook vitale trans porten van levensmiddelen en medicijnen zijn volgens hem on mogelijk. In heel Rusland staan al vele dagen honderden treinen stil. Zware druk De regering van premier Kirij- enko is door de arbeidsonrust plus de roebelcrisis onder zware druk gekomen. De premier zei dat de overproductie in de veel al sterk verouderde mijnen Rus land een miljard gulden per jaar kost. „Oude mijnen werken met verlies, maar dat is niet de schuld van de mijnwerkers. Het is onze plicht hun werkgelegen heid veilig te stellen", aldus Ki- rijenko. Zoals te veiwachten kondigde hij weer aan dat strenger zal worden bekeken of iedereen wel zijn belasting betaalt, want de opbrengsten vallen voor de zo veelste keer bitter tegen. Verder zullen de belastingen op im- portgoederen, vooral levens middelen, omhoog gaan. Investeerders Westerse experts menen dat het probleem van de mijnwerkers wel opgelost kan worden, maar dat het veel moeilijker zal zijn het geschokte vertrouwen van de binnen- en vooral buiten landse investeerders te herstel len. ABN Amro stelt dat het voor de stabiliteit van de roebel essenti eel is dat het begrotingstekort voor dit jaar niet boven de vijf procent komt. Volgens de ex perts van de bank zag het eerste kwartaal er behoorlijk uit, maar is dit ten dele mede veroorzaakt door het niet op tijd betalen van lonen en salarissen met als re sultaat de nu uitgebroken socia le onrust. GPD U kunt de nieuwe 3-serie helemaal komen bekijken bij Zwartepoorte. Soms is hst zinvol om van tevoren zoveel mogelijk te weten. Vaak is het leuk om de spanning tot het laatst vast te houden. Daarom lichten we nu vast een tipje van de sluier op, en kunt u straks komen kijken hoe de nieuwe 3-serie van BMW ongeëvenaard mooi staat te zijn in onze showroom. Kom dus langs voor een uitgebreid verslag. Zwartepoorte bv M.A. de Ruyterlaan 8-16, Goes. Telefoon: (0113) 22 8545. Industrieweg 27-29, Vlissingen. Telefoon: (0118) 4144 00. Vlierwerf 2 (Autostrada Borchwerf), Roosendaal. Telefoon: (0165) 57 63 76. BMW maakt rijden geweldig van onze redactie economie JAKARTA - Ginanjar Karta- sasmila behoudt onder presi dent Habibie de controle over het economische beleid. In het 'hervormingskabinet' van de nieuwe president blijft hij coör dinerend minister voor Econo mie, Financiën en Industrie. Wel verliest hij zijn portefeuille van Staatsplanning. Die gaat naar de vroegere directeur van de centrale bank, Boediono. President Soeharto had de 57- jarige Ginanjar, een gepensio neerde generaal van de lucht macht, afgelopen maart in zijn kabinet opgenomen voor Eco nomie, Financiën en Industrie. Daarvóór was hij al minister van Oliezaken (1987-1993) en van Planning (1993-1998). Volgens diplomaten heeft Gin anjar indirect de aanzet gege ven tot Soeharto's vertrek don derdag, door samen met enkele andere ministers te weigeren in een nieuwe regering onder de oude president te dienen. Hun waarschuwing dat de economie volledig dreigde in te storten, zou Soeharto ertoe hebben ge bracht op te stappen. Tijdens de onderhandelingen met het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) ontpopte hij zich als een nationalist. „Als het IMF en de Wereldbank ons hun wil willen opleggen of ons wil vernederen, dan zijn we zonder hen beter af", liet hij in maart weten. Toch is hij sindsdien geprezen om zijn inzet voor vergaande hervormingen. Het IMF had die als eis gesteld als Indonesië in aanmerking wil komen vooreen internationaal hulppakket van veertig miljard dollar. Ginanjar, vader van drie kinde ren en een gelovig moslim, is voorstander van het verkleinen van de kloof tussen rijk en arm in Indonesië. Hij studeerde in Japan en spreekt vloeiend En gels. Hij is geboren in Bandoeng in West-Java en is van huis uit chemisch ingenieur. Hij staat bekend om zijn be scheiden levensstijl en is ver schoond van de corruptie van het Soeharto-regime. Wel heb ben familieleden van hem nau we banden met bedrijven van de familie Soeharto. ANP/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De nieuwe minister van Financiën van Indonesië, Bambang Subianto, is een be kwame econoom die goede rela ties heeft met zowel het be drijfslevenals de internationale gemeenschap. Dat laatste kan hem goed van pas komen in de besprekingen met het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF zette vorig jaar een hulppakket van 43 miljard dol lar in elkaar, maar de vorige In donesische regering voelde weinig voor de geëiste hei-vor mingen. Hervatting van de geld verstrekking door het fonds is van groot belang om het ver trouwen van de buitenlandse investeerders terug te krijgen Subianto (53), die geldt als een bureaucraat, was al eerder werkzaam op het ministerie van Financiën. Nadat Soeharto met het IMF was overeengekomen de economie van het land flink te hei-vormen, plaatste hij Subi anto aan het hoofd van de in stantie die het bankwezen moest herstructureren. In die functie botste Subianto met functionarissen die betrek kingen met Soeharto onderhiel den. Dat kostte hem zijn baan. Vooral vanwege 'zijn hoge mate van persoonlijke integriteit', al dus een econoom. Ook kon Su bianto maar moeilijk opschie ten met zijn minister, Fuad Bawazier, die nauwe banden had met Soeharto's familie. Subianto, een Javaanse moslim, heeft volgens Thee Kian Wie, onderzoeker op het Centrum voor Economie- en Ontwikke lingstudies, meer oog voor de micro- dan voor de macro-eco nomie. „Mijngevoelzegtmedat hij geen geweldig begrip heeft van monetaire zaken." Umar Juoro, een econoom die op hetzelfde centrum werkzaam is, wijst op Subianto's goede con tacten met de internationale ge meenschap. „Hij zal goed liggen bij IMF en Wereldbank." RTR Russische mijnwerkers worden in bedwang gehouden door de politie, terwijl ze wachten op de aankomst van vice-premier Nemtsov. foto EPA door Ronald Frisart JAKARTA - Hiduplah Indo nesia Raya!', Leve het grote Indonesië. Onder het zingen van het volkslied verlaten zo'n drieduizend studenten in bussen het terrein rond het parlement in Jakarta. Het is half drie 's nachts. Bewapen de militairen kijken toe. Een kolonel zegt dat voor de actie drieduizend manschappen van leger en politie op de been zijn gebracht. Generaal Wiranto had er gis terochtend genoeg van. De stafchef van de Indonesische strijdkrachten riep de stu denten op het parlementster- rein, waar ze al sinds dinsdag bivakkeerden, te verlaten. Nu Indonesië een nieuwe president heeft, moet de sta biliteit worden gegaran deerd. De studenten moeten studeren, aldus Wiranto. Halverwege de avond gaat het leger tot actie over. La dingen militairen worden sa mengetrokken voor het hek van het parlement. Militaire politie houdt toeschouwers op afstand. Onder hen is Rat- na Sarumpaet, de toneel schrijfster die zeventig da gen in voorarrest zat omdat ze een oppositionele verga dering had belegd. Deze week werd ze vrijgelaten. Rond het parlement is de sfeer nerveus. Cameraploe gen hollen naar de toegangs poort zodra eenheden mari niers het terrein oprennen. Binnen de hekken zitten de studenten op de grond. Stuk je bij beetje drijven de mili tairen ze richting uitgang. Maar de studenten gaan weer zitten. „De economie is een ramp", zegt een toeschouwer. „Ik zit in het onroerend goed. Nou, dan weet je het wel. Ik vind het heel goed dat de studen ten vergaande hervormingen eisen." Studentenleiders overleggen hoe de demonstranten van het parlement naar de nabij gelegen Atmajaya Universi teit zullen gaan: per bus of lopend in een optocht. Ze hebben al besloten om in elk geval geen verzet te bieden tegen het leger. „We herinne ren ons nog te goed wat er bij Trisakti is gebeurd", legt een van hen uit. Bij een actie aan die universiteit vielen op 12 mei zeker vier doden. Rond middernacht tieren de ge ruchten welig rond het parle ment. Er zou iets aan de hand zijn met generaal Prabowo Subianto, commandant van de strategische reserve (Kos- trad) en schoonzoon van Soe harto. „Ze zeggen dat hij is ontslagen", vertelt een stu dent. Een ander zegt: „Ik heb het gerucht gehoord dat Prabowo's troepen vannacht een kazerne van de mariniers gaan aanvallen. Omdat de mariniers sympathie voor ons hebben. En voor de her vormingen die we eisen." Enkele studenten hebben kaalgeschoren hoofden. Ze komen uit Yogyakarta. Vrou welijke studenten hebben daar mannelijke collega's van hun haar ontdaan. Ze zullen het pas weer laten groeien als er echte hervor mingen komen en president Habibie is verdreven. De studentenleiders zijn het na een half uur eens. „We gaan de bussen in om een treffen met het leger te voor komen." Liederen zingend, schuifelt de massa naar de oude stadsbussen. Het Indo nesische volkslied wordt di verse keren aangeheven. Ook 'Hallo Bandoeng' klinkt op. Rood-wltte nationale vlag gen worden boven de hoof den heen en weer gezwaaid. „We gaan weg omdat de le gertop eist dat het terrein om vijf uur zaterdagochtend leeg is. We willen geen bot sing met het leger", aldus een student. „Maar we gaan door met acties. Ons idealisme krijgen ze niet klein." Reformasi Half drie vannacht. Het hek rond het parlement wordt opengeschoven. Langzaam rijden de eerste bussen naar buiten. Studenten roepen luidkeels om 'reformasi'. Honderden toekijkende bur gers klappen en antwoorden: „Reformasi total." Aan de kop van de stoet bus sen formeert zich een groepje studenten op brommers. De eerste twee houden tussen zich in een groot spandoek: 'Bevrijdt de politieke gevan genen'. De regering kan weer beschikken over 's lands ver gaderzaal. Het studenten- verzet gaat door. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7