Meer peuters bezoeken speelzaal Je kunt elkaar toch ook respecteren? Bijenteelt kan jong bloed gebruiken be//-phone zeeland zaterdag 23 mei 1998 z 17 Gestrande viskotter weer vlot Jacht in nood door motorpech Duikongeval in Oosterschelde Studenten op de bouwplaats Groente op weg door aanrijding [anmeldingen nemen toe, wachtlijsten worden langer Sasse burgemeester Joke van Rest aan vooravond vertrek Man met drie kilo softdrugs opgepakt Veroordeling mensen achter piramidespel is een grote doorbraak jgof Anouk Mommer ijlDDELBURG - Steeds meer [eeuwse peuters gaan naar de leuterspeelzaal. Meer dan de e ielft van de twee- en driejarigen jieiigt er één of meerdere dag- i felen per week door. In 1997 -j jugen 5133 peuters naar de jeelzaal, wat neerkomt op s" J,5% van alle Zeeuwse kinde lf in die leeftijdsgroep. In 1996 jas dat 55,4 Dit blijkt uit een 't jpport van de voormalige «lichting Ondersteunende Kin- jeropvang Zeeland (SOKZ), nu ^gegaan in Stichting Scoop. ;et gaat goed met de peuter- seelzalen in Zeeland. De jachtlijsten worden steeds inger en het aantal aanmeldin- sn neemt gestaag toe. Tussen Ï996 en 1997 is dit aantal geste- ;mi met 238 tot 1259. Ouders hun kinderen vaak 16 ^geven voor ze de minimum- 'ieftijd hebben bereikt, om :n vachtlijsten te omzeilen. Die ainimumleeftijd is bij de mees- 111instellingen twee jaar. Er is s~ één peuterspeelzaal in Zeeland L' iie kinderen vanaf anderhalf aar accepteert. De maximum- eeftijd is bij alle instellingen irie jaar. Op Schouwen-Duive- -. and is het aantal aanmeldingen -elatief het grootst. 1997 stonden er in Zeeland i!9 peuters op een wachtlijst, 45 aeer dan het jaar ervoor. Het to- laal van de kinderen die een peuterspeelzaal bezoeken en Regenen op de wachtlijst, komt I vereen met 65% van alle Zeeuwse peuters. De lijsten ver schillen aanzienlijk per ge- keente. In Borsele moeten rela- üef de meeste mensen wachten. Ruim 20% van de peuters in de Kgio staat op een wachtlijst. (Advertentie) VOORDELIG PTT GSM-ABONNEMENT: Per maand 14,97 "Per minuut v.a. 0,30 'Toestel v.a. ƒ44,00 Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 STELLENDAM - De Stellendamse reddingsboot De Zee manspot werd vrijdagochtend opgeroepen voor de viskotter SL9, die tengevolge van de lage waterstand in het Slijkgat aan lager wal was geraakt en was vastgelopen bij boei SG3. Het lukte de reddingsboot aanvankelijk niet de viskotter vlot te krijgen. Met behulp van de GO 58 werd een tweede poging onderno men. Toen lukte het wel de SL9 naar dieper water te trekken. De viskotter kon daarna op eigen kracht de thuishaven berei ken. BRESKENS - De Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij in Breskens moest donderdagavond in actie komen om een jacht met motorpech weg te slepen uit het vaarwater langs Hoofdplaat. Het jacht, genaamd Kakaroen, eigendom van een Axelaar, was vanwege de harde wind voor anker ge legd. De KNRM kreeg om 23.00 uur de melding van het Schelde Co ördinatie Centrum dat de motorboot in nood verkeerde. Om dat de reddingsboot Prinses Margriet voor een grote onder houdsbeurt gedurende vijf weken in Monnikendan ligt, zette de KNRM de reserveboot Johanna Louisa en de snelle rubber boot Rien Verloop in. Nadat de drie opvarenden aan boord van de Johanna Louisa waren gebracht, sleepte de Rien Verloop de boot terug naar de haven van Breskens. Om half één was iedei'een in veiligheid gebracht. OUWERKERK - In de Oosterschelde ter hoogte van Ouwer- kerk gebeurde donderdagmiddag omstreeks 13.00 uur een duikongeval. Twee Belgische duikers waren van een diepte van 47 meter te snel naar boven gekomen, waardoor ze in ademhalingsmoei lijkheden kwamen. De beide mannen werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Van daaruit zijn ze overgebracht naar het ziekenhuis in Zeebrugge, waar ze met gebruikmaking van een decompressietank behandeld werden. VLISSINGEN - Tien studenten bouwkunde en civiele tech niek van de Hogeschool Zeeland onderzoeken in de week van 25 tot en met 29 mei de organisatorische aspecten van het uit voeren van grote bouwwerken. Dat doen de studenten samen met drie andere teams van tien studenten van de hogescholen Brabant, Limburg en Den Bosch. De Stichting Algemene Bouwdoeleinden Zuid subsi dieert het project. Het idee is geboren uit de wens vanuit het bedrijfsleven om de uitvoering van bouwprojecten in de op leidingen meer aan bod te laten komen. De studenten onderzoeken twee nieuwbouwprojecten in Maastricht: een bibliotheek en woningen plus kantoren. De resultaten worden aan het eind van de weekbesproken tijdens een mini-symposium in Maastricht. TERNEUZEN - Door een aanrijding donderdag op de Ter- neuzense kruising Leeuwenlaan/Willem de Zwijgerlaan lag de weg een korte tijd bezaaid met groenten die in de aanhan ger van één van de voertuigen zaten. Een 37-jarige autobestuurder uit Biervliet kreeg geen voor rang van een 69-jarige bestuurder uit het Belgische Boekhou- te. Door de botsing kantelde de aanhanger van de Belgische auto. Beide voex*tuigen raakten zwaar beschadigd en werden weggetakeld door een bergingsbedrijf. Ook in Noord-Beveland en Mid delburg kunnen veel kinderen niet meteen terecht. Hoeveel peuters er in een groep zitten, verschilt per speelzaal. De meeste kinderen gaan ex- twee dagdelen naartoe. De grootte van de groep varieert van 9 tot 25 kinderen. Meestal bestaat een klasje uit 15 tot 18 peuters. Axel Het percentage twee- en drieja rigen dat naar een peuterspeel zaal gaat, verschilt per regio. Van alle Zeeuwse gemeenten heeft Axel met 33% de minste kinderen op een speelzaal. Oost burg met 78% de meeste peu ters. Middelburg en Vlissingen zitten rond de 50% en Goes te gen de 70%, evenals Temeuzen. Het totaal aantal twee-en drie jarigen in Zeeland dat een peu terzaal bezoekt is gestegen, maar dat geldt niet voor alle ge meenten afzonderlijk. In Goes, op Schouwen-Duiveland en in Temeuzen is een duidelijke stij ging te zien, maar met name in Kapelle en Vlissingen neemt het aantal peuterspeelzaalbezoe- kertjes al jaren af. Ook in Hon- tenisse en Hulst is ten opzichte van 1995 een dalende trend te zien. Evenals in Borsele. tex-wijl de wachtlijsten daar steeds lan ger worden. Kennelijk is er in de gemeente wel vraag naar kin deropvang, maar steeds minder plaats. Voor de peuterzaal moet be taald worden. Bij bijna 80% van de instellingen is de ouderbij drage een vast bedrag, dat vari eert van 34 gulden tot 67 gulden per maand. Bij de resterende 20% van de instellingen is de bijdrage afhankelijk van het in komen. Sommige speelzalen ge ven kortingen voor het tweede of derde kind. Zeeland heeft 118 peuterspeel zalen, verdeeldover 17 gemeen ten. Een twintigtal dorpen en kernen op Schouwen-Duive land, Walcheren Zeeuws- Vlaanderen en Tholen moet het zonder speelzaal stellen. Op Walcheren en Zuid-Beveland zitten de meeste peuterspeelza len. Ze zijn vooral geconcen treerd rond Middelburg, Vlis singen en Goes. Op Schouwen- Duiveland en Tholen is de spoe ling duidelijk het dunst. door Nicole Kluijtmans GRIJPSKERKE - Wat is een meer passen de gelegenheid om de bijexxhouderij te pronxoteix dan een bijexxmarkt? Het pu bliek ziet van dichtbij wat de imkers doen. Wat de bijenhouders voor hun hobby of werk nodig hebben. En hoe oxxnxisbaar de iixxkers zijn. Zonder de imkers en hun bij en zou de groente- en fruitteelt flink te lij den hebben. Bijenvolken worden gehuurd voor de bestuiving van fruitgewassen in open teelten, van aardbeien, paprika, courgette in de kas en voor de zaadteelt. De Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland (VBBN), die honderd jaar bestaat, maakte vrijdag dankbaar gebruik van de jaarlijkse bijenmarkt bij Imkex-ij Poppendamme in Grijpskerke om haar jubileum te vieren. De afdeling Zee land met zes afdelingen en tweehondex-d- vijftig leden was als laatste regio aan de beurt. Terwijl buiten op de bijenmarkt al de eer ste bezoekers x-ondliepen werd in het be- zoekei'scentrum een lezing gehouden en het jubileumboek Honderd jaar Imkeren aangeboden aan de commissaris van de koningin drs. W. T. van Geldex*. Speciaal voor het jubilieum heeft de VBBN een cd-x-om over de Wondere We reld van de hoixingbij gemaakt. Deze geeft scholieren en leken informatie over insec ten in het algemeen. De cd-rom is volgens Dick Vunderink, voorzitter van de VBBN, een van de stappen naar een nieuw imago vandebijenhouderij die jonge mensen wil interesseren voor de bijenteelt.,De bijen- houderij moet meer bekendheid krijgen. Veel Nederlanders leven in de veronder stelling dat honing het grootste product van de imkers is, tex-wijl de bestuiving veel belangrijker is. De productie die door middel van honingbijen tot stand wordt gebracht is 1,6 miljard gulden." Het maken van een bijenkorf. foto Lex de Meester door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Haar laatste werkdag nadex-t met rasse schreden. Op 28 mei nog een raadsvergadering en dan draagt burgemeester ing. J. M. H. M. van Rest (Joke voor intimi) van Sas van Gent haar ambtsketen over aan waarnemend burge meester Th. Steenkamp. Elf jaar Heeft ze er dan op zitten. Bewo gen jaren, jaren van rampspoed, maar ook van progressie, van opbouw. Terugkijkend op haar ambtsperiode zegt ze geen mo ment spijt te hebben gehad dat baar loopbaan in 1987 een axx- dere wending nam. Ze hadden haar gewaarschuwd. Ga je naar Sas van Gent, dan zul je het niet makkelijk krijgen. Ex- speelt altijd wel wat, hield de toexxmalige CDA-burgemees- tèrlobbyist haar voor. Ze zat er niet mee. Integendeel. Dat er in Sas van Gent veel gebeurde was juist de uitdaging die haar trok. Bijna 25 jaar was ze werkzaam in de joux-nalistiek, laatstelijk als hoofdx-edacteur van de vak bladen Tuinderij en Volle Grond, daarnaast al jaren raadslid in haar woonplaats Maassluis en echt toe aan iets anders. Positief De reacties in Sas van Gent op de benoeming in mei '87 waren buitengewoon positief. CDA, WD, Gemeentebelangen Groot Sas en PvdA leken echt op haar zitten te wachten. Dat de nieu we burgemeester een vrouw was -nog steeds de eei*ste en enige in die functie in Zeeuws-Vlaande ren - werd toegejuicht. In haar openingsspeech toen drong zij bij de raad aan op vertrouwen in elkaar en onderling begrip. „Men zal naar elkaax-s stand punten moeten willen luisteren. Alleen zo kan in de raad en in de wisselwerking met het college van B en W sprake zijn van vruchtbare arbeid." Van vruchtbax-e arbeid is vast wel sprake geweest, maar aan onderling begrip, vertrouwen in elkaar-, aan wisselwerking en de bereidheid tot luisteren heeft het de laatste jaren nogal eens geschort. Dat Van Rest er niet in is geslaagd om de verhoudingen ten goede te keren beschouwt ze zelf als haar grootste tekortko ming. „Ik had het graag anders gezien, maar ja, praat je over een wisselwerking, dan moet die wel van twee kanten komen. Als de wil bij partijen ontbreekt om mee te denken, dan schiet je niet op. „De start was goed. CDA en WD zaten destijds niet in com missies en door mijn toedoen gingen ze toch weer aan die ver gaderingen deelnemen. Al gauw bleek dat ze als vanouds weer de kont tegen de kribbe gooiden en tegen zaken waren alleen maar- om tegen te zijn." Ook na de recente verkiezingen is er in Sas van Gent weinig ge wijzigd en dat vind ze spijtig. „Ik betreur het dat bij de vor ming van het nieuwe college niet de verstandige keuze ge maakt is om wethouder Plat- schorTe ex~in op te nemen. Het klikte niet, was het argument dat werd aangevoerd. Verder heb ik niets gehoox-d. Je kunt el- kaars eigenaai'digheden toch x-especteren en met elkaar sa- menwexken. Dat hebben we in het verleden ook gedaan, ston den de neuzen dezelfde kant uit. Wat er nu gebeurd is, nee, dat is onvolwassen gedrag. Maar goed, ik denk dat het nieuwe college het ook wel zal redden." Wind tegen Van Rest was roergangster in een tijd dat Sas van Gent de wind behoorlijk tegen had. De suikerfabrieken werden ge sloopt, de meelfabriek ging te loor, kooplustige Belgen lieten Sas links liggen, de wijk Sint Al- bert verpaupex-de en de gemeen te kampte jaren achtereen met een teruggang van het inwoner tal. Het tij is aan het keren. Er wordt weer gebouwd en onder nemers investeren weer. Het ge- meentebestum- heeft er veel aan gedaan om het aanzien van de gemeente te vex-betex-en. Als ex- iets is waar mevrouw Van Rest trots op is, dan is het wel het laatste. Sas oogt beter dan tien jaar tex-ug. Voor het bewijs heeft ze zelf gezorgd. Elf jaar lang nam ze foto's van wat er in de ge meente gebeux-de. Van brand weeroefeningen tot boomplant- dagen, van bouwprojecten tot folklorefestivals. De veranderingen voltrokken mm l J. M. H. M. van Rest: „Ik houd ervan om stille diplomatie te bedrijven." zich vaak in stilte. Terwijl ande re bestum-ders de publiciteit zoeken, was Van Rest eei'der ge negen om deze te mijden. „Het is waar je voor kiest. Ik houdervan om stille diplomatie te bedrij ven. Ik beschik over een goed netwerk en moest er iets worden opgeknapt, dan werd ik erop af gestuurd. Mocht ik achter de schexmen het werk doen." De gesloten cultuur van de Sas- foto Charles Strijd se bestuurders levertje begin ja- x-en negentig de journalistieke Px-ix de Citron op. „Blij waren we daar niet mee. Bestuurders willen het liefst op positieve wijze in de pers komen. Dat ligt allemaal zeer gevoelig. Neemt niet weg dat je soms zeer terughoudend moet zijn. Bij voorbeeld over de vax-kenspro- blematiek hebben we onze ambtenaren een zwijgplicht op gelegd. Alleen al om te voox-ko- men dat die varkensboeren en hun adviseurs over informatie zouden kunnen beschikken waarmee zij hun voordeel zou den kunnen doen. We hebben bewust voor deze strategie ge kozen en daarmee hebben we toch resultaat geboekt." Kritiek Dat het dagelijkse bestuur van Sas van Gent door deze weinig open houding nogal eens door derden werd beki'itiseerd in de media, doet Van Rest weinig. „De media lopen te veel achter incidenten aan. Zaken worden bewust uitvergroot, waardoor er een scheef beeld ontstaat. Een verkeerde kop boven een artikel kan zaken nog ei-ger maken, maar dat gebeurt, nog steeds." Als de gemeente Sas van Gent in haar ogen onheus bejegend werd, dan haalde ze meteen ver haal. Burgemeester drs. R. Bax-- bé van Temeuzen, die kwam vertellen dat Sas maar moest worden opgeheven, diende ze in stevige taal van repliek. Dat ge beurde ook toen Temeuzen en Gent hun samenwerking in Ka naalzone-verband wereldkun- dig maakten en vergaten dat er nog drie andere gemeenten - waax-onder Sas - waren, die ook in dat samenwei'kingsverband hoorden. Vorig jaar overwoog Van Rest al om ermee op te houden. De plot selinge dood van wethouder L. Marquinie deed haar op haar besluit om per 1 januari te stop pen tex-ugkomen. Ze plakte er nog een half jaar aan vast. Op 1 juni gaat ze officieel vex-vx-oegd met pensioen. Ze blijft met haar echtgenoot in Philippine wonen en of ze bestuurlijk actief blijft, weet ze nog niet. door Pascalle Cappetti HULST - De politie hield gistermiddag in de Bierkaaistraat in Hulst een 27-jarige maxx uit de gemeente Hulst aan. Hij bleek in het bezit te zijn van drie kilo hasj en xna- rihuaixa. De man had de softdrugs koit daarvoor gekocht in een pand aan de Bierkaai straat. Daar vond de politie, evenals in de woningen van de verdachten, nog eens 1100 gram softdx-ugs. De politie stuitte rond half twee toevallig op de drugsvangst. De woning die volgens een politiewoordvoerder duidelijk was ingericht als verkooppunt, ligt naast het bex-uchte café De Biex-kaai. Dit café werd enige tijd geleden gesloten, toen er drugs werd aangetroffen. Ook de huurder van het pand, een veex-tigjarige Hulstenaar, werd vrijdag aangehouden. Beiden zijn na verhoor in vrijheid gesteld. De politie kon niet zeggen wat de straat waarde van de softdrugs is. Ook wilde de woordvoex-der vanwege het gevaar van in breuk op de privacy niet kwijt waar de 27- jarige verdachte vandaan kwam. door Wout Bareman GISTEL - Het piramidespel is een kansspel en in België dus il legaal. De rechtbank van Has selt veroordeelde de twee op richters van de organisatie Top Stairs bij verstek tot twee jaar gevangenis en 26 nxedewerkers tot zes maanden celstraf. „Een regelx-echte doorbraak", zegt Daniël Vandenabeele van de Vlaamse organisatie Gedupeer den Piramidexxetwerken. „Nu moeten we er ook voor zorgen dat dezelfde praktijken in Zeeuws-Vlaanderen worden uitgeband." Vandenabeele doelt daarmee op de activiteiten die sedert enige tijd worden ontplooid in De Gentsche Poox-t in Biervliet. Daar heeft de Businessclub Multi Mundiale domicilie ge vonden. Volgens exploitant J. van Ham vex-koopt die club 'at tributen' en daarvoor zoeken ze via de bijeekomsten in Biervliet 'wederverkopers'. „Dat gebeurt al sinds september, oktober vo- ïigjaar. Maar alles is puur legaal hooi'. Van illegale praktijken is geen sprake. En ik ben nu een maal gex-echtigd binnen de let ter van de wet x-uimtes te verhu- Geschenken „Dat klopt" zegt Vandenabeele. „Maar de mensen die daar ko men - en dat zijn vooral Belgen enFx-ansen - wordt zand in de ogen gestrooid. Ze krijgen daar, als ze zich inschrijven, geschen ken zoals fietsen en televisietoe stellen. Ze denken dus dat het om producten gaat, tenvijl het zuiver een geldkwestie"ïs." Jo van Biïel was. vorige week, één van de drie leidinggevenden van Top Stairs die voor de recht bank in Hasselt vei-schenen. Van Briel was ook de man. die zijde lings een rol speelde bij de gijze- lingin februari vorig jaar in Sluis. Eén van zijn medewer kers werd toen een paar uur ge gijzeld door een concurrerende organisatie. Van Briel toen: „Wij zijn absoluut vrij en democra tisch. Wij zijn geen piramide spel dus op ons kunnen de men sen vertrouwen. Zijn ze eenmaal naar een ander gegaan dan sme ken ze ons terug te keren." Nek omdraaien Van Briel behoorde tot de ver oordeelden in Hasselt. Vanden abeele was bij de uitspraak. „Ik heb daaxma nog even met die man aan tafel gezeten en ik moet eex'lijk zeggen dat ik hem de nek wel had kunnen omdraaien. Hij blijft glashard beweren dat, wat hij doet, allemaal legaal is. Hij is een hypocriet. Ik heb hem ge zegd: Ga jij hiermee door; dan doe ik dat ook. En dan zul je nog een andere pijp roken." Vandenabeele vertegenwooi- digt ruim 60.000 gedupeerden van piramidespelen in België. „De strijd is zeker niet gestre den. Maar ik maak mij wel zor gen over de bedreigingen uit die business. Gelukkig zit er nu al een aantal mensen vast, maar wat zal er gebeuren als die op texrnijn weer vrij komen..." Justitie Hij is van plan volgende week contact op te nemen met justitie in Middelburg om de recente ontwikkelingen - 'met name die x-ond De Gentsche Poox-t' - door te neixxen. „In het Vlaandere- complex in Sas van Gent zijn de activiteiten - heb ik begrepen - gestaakt. Nu gaat het enkel nog om die zaak in Biervliet. Die moet ook zo snel mogelijk wolf den aangepakt." Justitie stelde maanden geleden al een onder zoek in naar de activiteiten in het restaurant in Biervliet. Het is nog niet afgerond. De organisatoren van het pira midespel Marketing Internatio nal hebben Vandenabeele maanden geleden al voor de rechter gedaagd. Ze willen dat hij zijn lastei-campagne staakt en verbinden daax-aan een dwangsom van 5500 gulden per overtreding. Legaal Via een bodemprocedure claimt Marketing International ook een voox-lopige schadevergoe ding van 55.000 gulden van de oprichter van de Vereniging van Gedupeerden. Dat bedrag kan nog oplopen, want volgens de advocaat van de vennootschap, bedraagt de geleden schade minstens een kwart miljoen gul den. De organisator van pirami despelen opereert, stelt de advo caat vast. volkomen legaal omdat het piramidespel in Ne- derland niet verboden is, in te genstelling tot België en Frank rijk. Vandenabeele: „Die zaak speelt inmiddels anderhalf jaar geloof ik. Ik heb er niets meer van ge hoord. Tja, die mannen zitten in de cel zeker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 67