Nieuwbouw Axel begint in juli Gekozen burgemeester is oké, campagne voeren hoeft niet Cfc PZC PZC zeeland z 15 bouwrijp maken Buthstraat binnen twee maanden klaar Peiling tevredenheid in Terneuzense wijken ilfWf f I f W Axel trekt geld uit voor basisscholen Koewacht Clinge klaar voor jaarmarkt Jb/ Peter de Regt wint pulling cup Auto's doelwit vandalen Bromfietser gewond in Hulst Drankrijders gepakt in Biervliet Diefstal geld en sieraden Boete wegens wapenbezit Brandje door kortsluiting zaterdag 23 mei 1998 ld, ;oor Barend Pelgrim door Marcel Modde TERNEUZEN - Het wijkteam Oudelandse Hoeve-Katspol- der gaat onder de bewoners van de buurt peilen of ze tevre den zijn over hun woonomge ving en hoe ze de veiligheid in het zuidelijk deel van Terneu zen ervaren. Daartoe is een uit gebreide enquête opgezet in samenwerking met de Stich ting Welzijn Terneuzen. Met de 25 vragen tellende pei ling wil het wijkteam inzicht krijgen in de samenstelling (aantal mannen, vrouwen en kinderen en leeftijdsgroepen) van de buurt. Daaraan gekop peld is de organisatie be nieuwd hoe er wordt gedacht over de hygiëne in de betreffen de straten en speelplaatsen en hoe de verkeersveiligheid wordt ervaren. Een belangrijk deel van de en quête handelt over de beleving van de persoonlijke veiligheid ten aanzien van inbraken en enge plekken. Wijkagent In dat verband is de organisatie ook nieuwsgierig of er behoefte bestaat aan de komst van een wijkagent. Het wijkteam maakt van de gelegenheid ge bruik om ook de eigen activi teiten aan de kritische blik van de buurtbewoners te onder werpen en hoopt tegelijkertijd nieuwe medewerkers te strik ken voor de opzet van evene menten. Van de enquête zijn zo'n tweeduizend exemplaren verspreid. De informatie wordt in eerste instantie intern besproken en verwerkt. Wanneer bepaalde onderwerpen daartoe aanlei ding geven, zal eveneens actie worden ondernomen in de richting van de gemeenteraad, aldus een woordvoerder. |®t|XEL - Eén vierkante meter '0rond op grondkavels van de 'e' jerde fase van het bouwproject athstraat in Axel gaat 175 of J5 gulden kosten, afhankelijk n- in de locatie. De gemeente Ax- n-1 verwacht dat het voorberei- 'i-, jende werk voor de bouwwerk- aamheden begin juli afgerond ,,0p het bouwrijpe stuk grond ruimte voorzien voor zestien bijstaande woningen en acht ivee-onder-één-kap woningen, ui w )e kavels voor de vrijstaande roningen gaat de gemeente uit- reven via loting en de exploita- ie voor de tweekappers wordt rit handen gegeven aan de ;oogst biedende projectont- nkkelaar of bouwbedrijf. Axel ;nkt dat de gronduitgifte ïinstgevend kan worden af ge- loten. Ingeveer gelijktijdig met de {ronduitgifte zal de reconstruc tie van de Buthstraat worden afgerond. De straat wordt gere- construeerd omdat de bestra ting in slechte toestand verkeer de en de Buthstraat in het kader van project De Ruit een ander karakter moet krijgen. Het is de bedoeling dat deze voormalige polderweg de functie van rand weg rond Axel gaat vervullen. De Buthstraat is de nieuwe kortsluiting tussen het indu striegebied Vaartwijk, ten noor den van Axel, en de uitvalsweg naar de Langeweg tussen Ter- neuzen en Zelzate. Op deze ma nier wrordt het centrum van Ax el verlost van veel doorgaand verkeer. Voor de reconstructie is samengewerkt tussen provin cie, gemeente en het waterschap De Drie Ambachten. ting van de Buthstraat met de weg naar Spui - Margrette als op de plek waar de Buthstraat over gaat in de Westsingel zijn pla teaus aangebracht. Om ook de fietsers ruim baan te geven is een apart fietspad aangebracht langs de weg met daartussen een berm van twee meter. Het wa terschap denkt dat de recon structie vóór de bouwvakva kantie rond is. Kruisingen In het nieuwe tracé zijn twee verhoogde kruisingen opgeno men om de verkeersveiligheid te verhogen. Zowel op de aanslui- (Advertentie) \fj n HAPjfS 7 THEATBt 'MnS DINNER MUSIC SHOW Op zaterdag 13 juni in het theater van 'De Parel'. :,Voor u treden op Los Chumbitos.Yakki Famirie en Maribelle. De presentatie is in handen van Biselo. U kunt vanaf 19.00 uur genieten van diverse m artiesten en van het koud- en warmbuffet voor 49,50 p.p. incl. welkomstcocktail. De volgende Dinner Music Show is op 10 oktober a.s. Reserveer snel, vol vol door Marcel Modde AXEL - De Canisiusbasis- school in Zuiddorpe en De Ei- kelaar in Koewacht krijgen volgend jaar gezamenlijk een bijdrage van veertigduizend gulden uit het gemeentelijk huisvestingsfonds voor uit breiding en achterstallig on derhoud. Daarnaast willen burgemees- ter en wethouders overgaan tot uitbetaling van het reste rende tegoed (ruim 2,7 ton) aan de zes basisscholen in de ge meente. In dat geval gaat het om een afrekening gebaseerd op de inkomsten en uitgaven over de periode augustus 1985 tot en met december 1996. De financiële uitkering wordt op donderdag 28 mei behan deld in de gemeenteraad. De openbare vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. Aan de orde komt tevens het collegevoorstel zo'n negentig duizend gulden beschikbaar te stellen om de opening van een buitenschoolse opvang (tien plaatsen) aan de Voge- lensanckstraat in Axel moge lijk te maken. In totaal krijgt de gemeente van het Rijk de beschikking over 110.000 gul den voor dit doel. CLINGE - Het grensdorp Clinge staat morgen, zondag, in het te ken van de jaarmarkt. Secretaris H. de Wit van het marktcomité verwacht een aan voer van zo'n 60 stuks rundvee, ongeveer 80 paarden en ruim 50 schapen. De (heren worden vanaf 10.00 uur gestald op het terrein voor De Sterre aan de Gravenstraat. Zes keurmeesters nemen de die ren in ogenschouw. De middenstand en enkele ver enigingen bemannen kraam pjes. Er wordt ook gedacht aan de inwendige mens. Voor kinde ren zijn er attracties met onder meer een luchtkussen en schmink. Ook is er een karika tuurtekenaar aanwezig. De muziekvereniging Weldoen door Vermaak houdt op het Ne- gotieplein een rommelmarkt. De muzikanten proberen met spelletjes de kas te spekken. De prijsuitreiking van de jaar markt is 's avonds om 19.00 uur m zaal De Smidse. Wethouder B. Picavet van Hulst neemt deze taak op zich. De horeca speelt met muziek en spel in op het fes tijn. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Om de zoveel tijd laait de discussie weer op: moet de burgemeester worden be noemd of gekozen? Rotter dams eerste burger Bram Pe per liet er onlangs weer een proefballonnetje op en D66 bracht de gekozen burgemees ter ter sprake bij de kabinets formatie. Hoe zou de verkiezing van een burgmeester in zijn werk moe ten gaan? Rechtstreeks, dus al le stemgerechtigde inwoners van een gemeente naar de stembus laten komen? Of is het beter de verkiezing te delege ren aan de gemeenteraad? F. Ramond uit Terneuzen vindt dat 'het volk de burgemeester moet kiezen en dat hij niet via het huidige systeem benoemd mag worden'. „Elk schijntje democratie is op deze manier weggevaagd. Iedere bestuur der - dus ook een burgemeester - moet eerst zeggen waar hij voor staat en om die reden dooi de burgers zelf gekozen wor- den." De Oostburgse A Fijnaut is het daar niet mee eens. „Al die poespas en drukte om de ver kiezingen heen hoeft voor mij niet. Ik ben tevreden met de manier waarop de burgemees ter wordt aangesteld." ,Ik heb j uist liever een gekozen dan een niet-gekozen burge meester", zegt O. Kips uit Graauw. „Een van de burgers die uit de gemeente zelf komt zal meer opkomen voor de ge meente. Die staat meer voor de belangen, lijkt me. Maar aan de andere kant is het ook weer zo dat een bestuurder uit som mige hoeken van de gemeente wel eens te veel macht in han den zou kunnen krijgen. Maar die is dan toch gekozen", aldus Kips. R. van den Akker-de Caluwé De Schouwse eerste burger Asselbergs bij de opening van de Toeristendagen. foto Pieter Honhoff uit Sas van Gent vindt 'het geen stijl zoals het nu geregeld is'. „De burgemeester moet ge woon gekozen worden. Een goede afgevaardigde is er een tje uit het midden van de be langrijkste mensen van de ge meente." Bedrijfsbelangen Een gekozen burgemeester is democratisch. Dat is een goede zaak. Toch heeft het kiezen van een burgemeester nadelen. Volgens mevrouw M. Saija uit Middelburg kan het tot Ameri kaanse toestanden leiden. „Dit kan hier ook gebeuren als op basis van persoonlijke voor keur en emotie iemand tot bur gemeester wordt gekozen. Per soonlijk zou ik het geen prettige ontwikkeling vinden als bedrijfbelangen. emoties en charisma gaan tellen. Nella Speksnijder uit Vrou wenpolder is voor het kiezen van een burgemeester. Maar zij zegt dat ze de reserves van Saija wel begrijpt. „Je loopt de kans dat er verkiezingsstunts worden gehouden en dat zake lijke belangen een rol gaan spelen. Aan de andere kant ge loof ik niet dat wij Nederlan ders daar de mentaliteit voor hebben. Je kunt de Kamerver kiezingen hier niet met de presidentsvex-kiezingen in Amerika vergelijken." Dat er te veel op persoonlijkheden wordt gestemd, daar is Nella Speksnijder niet bang voor. „Ik zou toch op iemand van mijn partij stemmen en niet op een persoonlijkheid." Beide vrouwen zien één groot voordeel: een gekozen burge meester zal de gemeentepoli tiek een stuk spannender ma ken. Daar is meneer R. Geldof uit Vlissingen het niet mee eens. Volgens hem is het kiezen van een burgemeester niet noodzakelijk. „We kunnen al kiezen voor de gemeenteraad, dat is voor mij genoeg." J. van Liere uit Oud-Vossemeer voelt wel iets voor een gekozen burgemeester. „Dat is gewoon erg democratisch en dat is na- tuurlijk goed", zegt hij. Toch ziet hij ook gevaren. „Hier op Tholen bijvoorbeeld is men nogal christelijk. Dat zou door kunnen werken in een bui-ge- meester die hier eventueel ge kozen zou worden. Voor mij zelf zou dat niet zo goed zijn. Want ik heb hier een zaak in kei'amieken beelden met veel klanten in Brabant. Die komen nu al heel moeilijk richting Tholen omdat ze denken dat het hier allemaal zo zwaar christelijk is." M. J. C. Eelkema uit Goes ziet geen enkele aanleiding om het systeem rond benoemingen van burgemeesters te verande ren. „Het gaat toch prima zoals het gaat", zegt ze. Mevrouw I. Muste-Goud- zwaard, huisvrouw en oppas- moeder in Zierikzee zou het wel goed vinden als de bevol king zou kunnen kiezen welke burgemeester er moet komen. „Een lijst met de namen waar- uit je kunt kiezen en dan je stem inleveren in een bus op het gemeentehuis. Ik heb geen idee of burgemeester Assel- bex-gs het hier goed doet hoor, maar meer inspraak voor de bevolking vind ik gewoon be ter." Discussie Marktkramenexploitant J. de Vlieger uit Oostexland heeft de discussie van de afgelopen da gen wel een beetje gevolgd. „Ik zou het persoonlijk een goede zaak vinden, zo'n gekozen bur gemeester. Niet gekozen door de gemeentex-aad, maar ge woon door de bevolking. Dan kan iedex-een op Schouwen- Duiveland er zijn mening over geven." „Ik weet het nog niet precies, ik heb er toevallig juist varxmor- gen over lopen nadenken", zegt Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe (freelance-jour naliste en actief in het vrou wen wexh). In eerste instantie gaat haar voorkeur uit naar zo'n getx-apte verkiezing via de gemeenteraad. Kiezen vindt ze in elk geval beter dan benoe men. Ook A R. I. van den Hoek, landbouwer in Nieuwerkerk en voormalig CDA-raadslid vindt een gekozen burgemees ter wel een goede zaak. Vooral nu de gemeenten veel groter zijn geworden, hebben de raadsleden volgens hem ook een breder overzicht over de hele regio. Advertentie AARDENBURG Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Erkend Uneto Beveiligings installateur [7oi AlARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijl 24-uurs meldkamer-service Winkeldiefstal Overval lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge WIERDEN - Peter de Regt uit Biei-vliet heeft op Hemelvaarts dag de Jakobs Tractor Pulling Cup (vrije klasse 4,4 ton) in het Twentse Wierden gewonnen. Hij was met zijn Green Spirit IV ook de sterkste in de vrije klasse 5,4 ton. Bij de Jakobs Tractor Pulling die ook meetelt voor het Nederlands kampioenschap truck en tractor pulling, ontbraken enkele favorieten, waar onder Q8 Team Popeye en It Kypmantsje. De Regt was zeer te vreden over de uitslag: „De eex-ste twintig punten zijn weer binnen, terwijl de grootste concux-renten allemaal puntloos zijn gebleven." De enige andere Zeeuw in Wiei-den, Izaak Lu- teijn uit Nieuwvliet. eindigde in de categorie minipullers met Whirlwind als elfde en laatste. De tractor pulhng-wedstrijd in Wierden was de eex-ste in een sex-ie van twaalf wedstrijden voor het Nedex-lands kampioenschap. AXEL - Twee auto's die geparkeex-d stonden op het Axelse Sydlowskiplein en de Oranjestx-aat waren dondex-dagnacht het doelwit van vandalen. Het rechterachterlicht van de ene auto werd vernield en drie banden van de andere lekgestoken. Het schadebedrag is onbekend. HULST - Een 32-jaiige bromfietser uit Terneuzen liep vrij dagochtend in Hulst een gebroken pols op bij een aanrijding met een 71-jaxige automobilist uit Sint-Jansteen. De Temeu- zenaar verleende geen voorrang aan de automobilist op de Hulsterse kniising Hemelstraat/Prins Hendxikstx-aat. Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. BIERVLIET - Een 28-jarige automobiliste uit Hoofdplaat werd vrijdagochtend vroeg aangehouden op de Hoofdplaat- seweg in Biervliet. Ze bleek onder invloed van alcohol en een bloedproef werd afgenomen. Bovendien kreeg de Hoofd plaatse een rijverbod van 24 uur en haar rijbewijs werd inge nomen voordat ze huiswaarts kon keren. Ook een 48-jarige autobestuurder uit Kloostex-zande ontsnapte die nacht niet aan de politie. Hij werd aangehouden in de Pastoor Smuldex-s- straat in zijn woonplaats en had net iets meer dan de toegesta ne hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een boete van 240 gulden en een rijverbod van twee uur. BRESKENS - Uit een woning aan de Rijksweg N58 in Bres- kens werden donderdag sieraden en geld gestolen. Het weg genomen geldbedrag en de waardé van de sieraden is onbe kend. RENESSE - In Renesse werden in de nacht van donderdag op vx-ijdag twee Duitsers aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Een 21-jarige inwoner uit Sieburg had een alarmpistool in zijn bezit en een 2 0-jarige inwoner uit Weiles- wist had een ploertendoder bij zich. Beide wapens zijn in be slag genomen. De bezitters kregen direct een boete van 200 gulden. ZIERIKZEE - In een woning aan de Zandweg in Zierikzee ontstond vrijdagochtend omstreeks 4.15 uur brand, vermoe delijk door kox-tsluiting. Een ventilator was in brand geraakt. De bewoners wisten het brandje zelf te blussen. De Zeeuws-Vlamingen Saskia Henderikse en Marc van den Broecke trekken een jaar lang door Australië. Ze proberen als 'werkende toeristen' zoveel mogelijk van dit werelddeel, dat ook bekend staat als Do wn Under, te zien. Eenmaal per veer tien dagen houden ze de PZC-lezers op de hoogte van hun be levenissen. In deze aflevering trekken ze door de Nullarbor, een eindeloze, boomloze vlakte met niets dan stof en leegte. Voorjaarsmarkt - In verzor gingshuis Rozenoord in Aai*- denburg wordt woensdag 27 mei een voorjaarsmarkt gehou den met onder meer model bouw, tuinplanten, een i-ommelmai'kt, demonstratie nettenbx-eien, grabbelton, wa fels, rad van avontuur en prijs- visjes vangen. De max-kt duuit van 13.30 tot 16.30 uur. Na ons bezoek aan het rode hart van Australië zetten we koers naar het westen. De enige te volgen weg is de Eyre Highway, die loopt van Adelai de naar Perth. Een lengte van 2.700 kilometer, vergelijkbaar met de afstand van Vlissingen naar Moskou. De lange, eenza me weg gaat voor een deel langs de Nullarbor Plain.'Nullarbor' is Latijn voor 'geen bomen', het is dan ook een boomloze vlakte. De Eyre High way dankt zijn naam aan de ontdek kingsreiziger en saskia Henderikse John Eyre. Hij legde in 1841 als eerste het tra ject af. Zijn tocht, die vijf maan den duux-de, voerde hem door het extreem droge en vijandige klimaat van deze vlakte. Hij overleefde de tocht door dicht bij de kust te blijven, waar hij af en toe brak water vond in de duinen. In 1896 slaagde de eerste fietser exln de Nullax-bor over te steken. In 1912 legde de eerste auto het traject af. In de twaalf jaar die volgden lukte het slechts dxïe auto's om de tocht te volbren gen. Pas in 1976 is de weg ver hard. Dit maakt de tocht voor de reizigers van nu makkelijker, maar zeker niet minder lang. Ook wij moeten de beruchte Nullarbor Plain oversteken om aan de westkust te komen. Voor vertrek wordt eerst ons busje goed nagekeken. Verder worden de reservetank en watertank goed gevuld: op naar West-Au stralië. De eerste paar ÏÏonderd kilometer voeren ons door be woond gebied. Dorpen en lan derijen laten we achter ons. Grote leegte Na het plaatsje Ceduna wordt alles anders. Hier begint de gro te leegte. In het begin is het fas cinerend. Rijden door het niets, dit was waar we al veel over ge hoord en gelezen hadden. Kilo meter na kilometer kaal, vlak en droog landschap. Het fascine rende wordt eentonig. Box-den waarschuwen voor oversteken de kangoex-oes, emoes en kame len. Niet voor niets, want langs de weg liggen her en der aange reden dieren. In het begin is dit een verschrikkelijk gezicht, maar het went. Deze aangere den dieren worden niet opge ruimd. Ze'dienen weer als voed sel voor dingo's en enox-m grote ax-enden. De plaatsjes op de kaart blijken in werkelijkheid niet meer te zijn dan een combinatie van tankstation, winkel en motel. Als stipjes zien we ze al van kilo meters afstand liggen. De brandstofpxljzen schieten logi- schei-wijs omhoog en zelfs water is schaars geworden in dit afge legen gebied. 1 r Na het volg- I i irt (gj j ooien van de tank gaat de tocht verder naar het vol gende 'dorp' 200 kilometer verder. Een opmerke lijk verschijn sel op de highway zijn de 'road- trains'. Dit zijn gigantische vrachtwagens met soms wel dxie opleggers en een maximale lengte van 53 meter. Dat we ons echt ver van de bewoonde we reld bevinden wordt weer eens bevestigd door de autoradio, die alleen nog x-uis voortbrengt. Ge lukkig hebben we genoeg cas settebandjes met muziek om ons wakker te houden. Tussen de weggebruikers heerst een bepaald soort verbonden heid. Op de Eyre Highway blijkt het gebruikelijk te zijn om pas- sei-ende automobilisten toe te wuiven. Of dit nu een vorm van vriendelijkheid of saamhorig heid is, of slechts een gelegen heid om wat spieren te gebrui ken, is niet geheel duidelijk. Wel wordt het na een aantal dagen een wat vervelend verschijnsel. De Eyre Highway is overigens niet bepaald een vierbaans snelweg. Nee, hij lijkt meer op de Nederlandse 80-kilometer- wegen. Alsof de tocht door deze omgeving nog niet eentonig en vex-moeiend genoeg is, omvat het traject ook nog eens het langste stuk rechte weg ter we reld: 150 kilometer kaarsrechte weg die de alertheid van iedere bestuurder op de proef stelt. Verder wordt de weg niet alleen gebx-uikt om op te rijden. Som mige delen worden tevens ge bruikt als noodlandingsbaan voor de Flying Doctors! .Na vier dagen lijden komen we eindelijk aan de andex-e kant van The Nullarbor. Na dagen lang niets dan stof en leegte ge zien te hebben belanden we in de vruchtbare zuidwestpunt van West-Australië. Al dat groen... het doet gewoon pijn aan je ogen! foto Charles Strijd De locatie voor nieuwbouw aan de Buthstraat in Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 65