Lange wachttijd nekt rechtspraak PZC Halflege zaal in Hulst deert Total Touch niet Elk plekje heeft wel wat bijzonders Eerbetoon aan vergeten schilderes Van der Feer Officier van justitie wil onderzoek naar grenzen opiumwet Kritiek Thuiszorg op CAO-resultaat Een leuke vorm van anarchie Antwerps kwartet met live-reputatie op podium Terneuzen zeeland 14 kunst+ cultuur Persofficier Veurink naar Flevoland zaterdag 23 mei 1998 door Jacques Cats MIDDELBURG - Een recente uitspraak van de Hoge Raad die een omvangrijke Zeeuwse drugssmokkelzaak deed kelde ren, is voor officier van justitie mr. J. Valente geen reden om bij de pakken neer te zitten. Samen met andere in een landelijk overleg verenigde recherche-of ficieren zoekt hij naar mogelijk heden om de zaak juridisch be wijsbaar te krijgen. Hoewel door de uitspraak van de Hoge Raad vier verdachten vrijuit zijn gegaan is daarmee volgens persofficier van justitie mr. D. Veurink niet de totale zaak 'over de kop gegaan'. De vier verdachten - allen broers uit Eindhoven - behoren niet tot de leiders van de bij de drug smokkel betrokken criminele organisatie. De grote vissen kan straks nog wat anders ten laste worden gelegd. De zaak draait om de aanvoer in Vlissingen van een partij van 57 kg cocaïne vanuit Suriname. De douane trof de narcotica aan bij een controle in een container. Op last van Valente werden de drugs vervangen door pakjes frituurvet. Vervolgens wachtii het opsporingsapparaat af o zich afhalers zouden komen op dagen. Dat bleken de vier broers}' te zijn. Om meer zicht achter de r organisatie te krijgen werdend( mannen tijdens het transport van het frituurvet, dat ze voc drugs hielden, gevolgd en Eindhoven aangehouden. k t Beroep Omdat de mannen alleen fn- tuurvet hadden vervoerd kor.- den ze niet worden veroordeeld, iq zo oordeelde de Hoge Raad. Va- lente had celstraffen van tweey tot vijf jaar geëist. De officier v van justitie heeft inmiddels wel e beroep aangetekend, maar wi samen met de andere recherche- j officieren in het land tevens on- 3 derzoeken waar precies de gren-1 zen liggen van het bewuste art'., kei van de opiumwet. Biedt die 3 geen ruimte dan zullen, zo ver- wacht Veurink, de opsporings- j methoden moeten worden ver-! anderd. Hij noemt het voor heU opsporingsonderzoek 'absoluul frustrerend' dat door de nieuwe p, jurisprudentie belangrijke p, drugszaken onderuit worden gehaald. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Thuiszorg Wal cheren in Middelburg is onte vreden over het resultaat van de onderhandelingen voor een col lectieve arbeidsovereenkomst (CAO). De raad vraagt aan de bonden AbvaKabo en CFO om de CAO-onderhandelingen weer op te pakken. „De CAO Thuiszorg steekt mager af bij de andere CAO's in de zorgsector", stelt voorzitter J. van Boven van de ondernemingsraad Thuis zorg Walcheren. Het akkoord is voor de onderne mingsraad onacceptabel. Enke le directies van de Zeeuwse Thuiszorginstellingen lieten zich positief uit over het onder handelingsakkoord van begin mei. „Maar in werkelijkheid be tekent de CAO een achteruit-" gang voor de werknemers in de thuiszorg." De ondernemingsraad maakt zich zorgen omdat het voor or ganisaties in de thuiszorg moei lijk wordt om personeel te be houden en nieuw pei'soneel aan te trekken. De ondernemings raad rekent voor dat de loons verhoging van 3,75 procent niet met terugwerkende kracht geldt. Dit jaar betekent dat een verhoging van 1,7 procent. De reiskosten gaan van 68 terug naar 60 cent per kilometer. „Dit is voor mensen in de thuiszorg een achteruitgang. En die ein- dej aarsuitkering is eenmalig en niet structureel." Ook het in krimpen van de werkweek van 37 naar 36 uur pakt zeker voor de nieuwe werknemers niet po sitief uit, is de ervaring van de ondernemingsraad. door Jacques Cats MIDDELBURG - Omdat de zit tende magistratuur onvoldoen de menskracht heeft om het aantal strafzittingen op te voe ren ontstaan er knelpunten op het terrein van de doorlooptijd en liggen zaken op de plank te 'rotten'. Worden die dan ten slotte toch in behandeling geno men dan loopt het Openbaar Ministerie de kans dat rechters en advocaten zich in kritische zin uitlaten wat ze met zo'n ou de kwestie aan moeten. In som mige gevallen bestaat zelfs de kans dat het niet meer tot een berechting komt. ...Daarom zijn we", alduspersof- ficier van justitie mr. D. Veu rink, „uiterst kritisch aan het schiften of bepaalde zaken naai de politierechter moeten of naar de meervoudige strafkamer. Daarbij kan de vraag rijzen of het nu zo wenselijk is om een grote fraudezaak aan de politie rechter voor te leggen. De magistratuur in Middelburg wordt bij voortduring geplaagd door een grote werkdruk. Het afgelopen jaar hep het hele Openbaar Ministerie op het tandvlees, zowel op het niveau van de officieren van justitie als op het ondersteunende vlak. En nu zijn het de rechters die te kampen hebben met knelpun ten in de zittingscapaciteit. Veurink treedt met de toelich ting over de bezettingsproble- matiek voor het laatst op als woordvoerder van justitie. In Mr. D. Veurink. Flevoland wacht een nieuwe functie: die van teamleider van het OM. Veurink zag een begeer de benoeming tot hoofdofficier in het Middelburgse arrondisse ment aan zijn neus voorbij gaan en acht het, zeker nu hij geruime tijd plaatsvervangend hoogste baas is geweest op het parket, zowel voor de organisatie als voor zijn eigen persoon verstan dig om elders aan de slag te gaan. Hij rept zelf van een luxepro bleem. Met het bereiken van de leeftijd van 57 jaar is functio neel leeftijdsontslag geen punt. „Maar ik wil nog graag één keer een nieuwe uitdaging meema ken." Veurink zegt niet met een gefrustreerd gevoel Middelburg achter zich te laten. „Ik heb hier met vreselijk veel plezier ge werkt en zal zeker een heleboel mensen missen." De staande magistraat toont zich content met ontwikkelin gen op het gebied van de reorga nisatie van het OM en de 'pure winst' die is geboekt met de aan sturing van de politie. De ver houdingen binnen het regionaal college van Zeeuwse burge meesters kunnen naar de smaak van Veurink nog wel een bijstel ling hebben. „Een beetje gezon de rivaliteit is goed, maar men moet geen concurrerende posi tie opbouwen. Iedereen heeft te kort, politiezorg is een schaars product. Je moet zo evenwichtig mogelijk met elkaar met het verdelingsvraagstuk omgaan." Veurink vindt het jammer dat de binnen het regionaal college verenigde burgemeesters elkaar soms zo slecht weet te vinden. „Dat verdient geen schoon heidsprijs." Onder druk De aankondiging dat minister Sorgdrager van Justitie geen nieuwe zittingsperiode wil in gaan kan de officier niet tot een nadere kanttekening verleiden: Jk kijk wel uit. Dat is politiek Wel vindt het hij ernstig te be treuren dat de verhoudingen de laatste jaren zo zwaar onder druk hebben gestaan. „Dat is slecht voor iedereen." Veurink onderschrijft graag de mening Oud-rector dr. A. Schaper schrijft reisgidsen over Italië door Marten de Jonqh KLOETINGE - Uit zijn boekenkast haalt dr. A Schaper een verfomfaaide kaart van Italië tevoorschijn. Een kaart die net zo be reisd is als hij zelf. Veel tochten heeft de oud-rector van het Goese Lyceum erop uit gestippeld. Na zijn loopbaan in het onder wijs begon de 74-jarige inwoner van Kloe- tinge aan een tweede carrière: die van reis boekenschrijver. Dit voorjaar verscheen de tweede druk van zijn werkje over Toscane, ümbrië en de Marken. Een leidraad voor de Italiëganger. Italië - Schaper kan er uren over praten. Weinig landen met zo'n grote verscheiden heid in geschiedenis, landschap en cultuur. „In elk plaatsje is wel wat bijzonders te zien. Het verleden is overal tastbaar." Schaper mag graag in het gezelschap van Italianen verkeren. „Je moet natuurlijk altijd oppas sen met generaliseren, maar Italianen zijn over het algemeen heel open en gemakkelijk te benaderen. Vlotte mensen zijn het. Je hoeft maar een paar woorden in hun taal te spreken en ze doen alles voor je.Wat Scha per ook bewondert in Italianen is hun smaak, hun gevoel voor stijl en design. „Ze hebben nog zin voor het unieke en aparte. Dat is bijvoorbeeld terug te vinden in de ge raffineerde en smaakvolle manier van arti kelen ontwerpen. Kleding, schoenen, tas sen, sjaals; je ziet het overal in terug." Idee De inwoner van Kloetinge ontwikkelde zich tot reisboekenschrijver na zijn pensione ring. Een oud-collega die ook net was ge stopt met werken, bracht hem op het idee. Reisboeken over Griekenland schreef hij. Zoiets zag Schaper ook wel zitten. Van zijn hand zijn bi j Elmar Reishandboeken inmid dels diverse werkjes verschenen. Niet alleen over Toscane, maar ook over Apulië, Basili- cata en Calabrië en over Sicilië. Een boek over Campanië staat op stapel. Het moet volgend voorjaar verschijnen, zodat vakan tiegangers er in hun rugzak een plekje voor kunnen vrijhouden. Hoe een voormalig rector van een scholen gemeenschap ertoe komt reisboeken te gaan schrijven? „Ik ben eigenlijk teruggevallen op wat ik vroeger deed, voordat mijn loop baan in het onderwijs begon. Geografie en geschiedenis heb ik gestudeerd. Mijn be langstelling voor Italië sluit daar goed op aan. Zie het als een hobby." Een jaar Ongeveer een jaar doet Schaper over de sa menstelling van een boek. Hij reist een maand rond, maakt zelf foto's en duikt een maal thuis zijn studeerkamer in. De schrij ver verdiept zich grondig in geschiedenis en geografie. Neemt veel boeken, folders en ander informatiemateriaal door. Ook raad pleegt Schapers de producten van zijn col lega's. „Omdat ik benieuwd ben wat zij er van bakken. En om te voorkomen dat mijn eigen werk te veel lijkt op dat van anderen. Wie de boekjes leest, krijgt een aardig beeld van wat Italië te bieden heeft. Schaper heeft zijn serie over het land nog lang niet com pleet. Kan zich nog jaren uitleven. Al zou hij best een beetje opzien tegen het beschrijven van Rome en Venetië. „Daarover is al zoveel geschreven dat ik een beetje huiverig ben om daar ook nog iets over te beweren, van anderen dat het uit beeld verdwijnen van superprocu reur-generaal Docters van Leeuwen voor het verande ringsproces van het OM als een groot gemis wordt ervaren. Veurink zegt er graag aan te hebben bijgedragen dat justitie meer openheid is gaan betrach ten als het gaat om publiciteit. „We waren echt een bolwerk." Het OM krijgt al wel veel aan dacht via de zittingen, „maar we moeten ook de bereidheid hebben om vanuit een zo groot mogelijke openheid te spreken. Afwegingen als privacybelang van slachtoffers, verdachten en andere partijen en onderzoeks belang kunnen echter een rem leggen op de openhartigheid. Behoedzaamheid in opereren is geboden om te voorkomen dat zaken doorwerken in uitspra ken van rechters, nationale om budsman of Hoge Raad. Zelfs kan er een kort geding uit voort komen. Dr. A Schaper: „Italianen hebben nog zin voor het unieke en aparte." foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De meeste re acties op de kunstwerken die veertien kunstenaars in de nacht van donderdag op vrijdag in het geheim hebben aange bracht in lege nissen in Middel burg zijn positief. Alleen de Hervormde Kerk reageert ont stemd op de geheimzinnigheid rond het project en overweegt de beelden van de gevels te verwij deren. De kunstenaars hadden het gemeentebestuur en de eige naren van gebouwen waarop kunst is aangebracht van tevo ren niet om toestemming ge vraagd. „Ik vind het een toelaatbare en leuke vorm van anarchie", zegt wethouder M. L. Strous „Dit initiatief sluit goed aan bij het pleidooi voor meer kunst in de openbare ruimte dat ik heb ge houden. Dit is een praktische uitwerking daarvan, weliswaar niet officieel of in samenspraak, maar daar heb ik in dit geval geen moeite mee. Het is natuur lijk niet de bedoeling een gewoonte te maken van het plaatsen van beelden zonder toestemming." Ook directeur Lex ter Braak van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) is te spre ken over het initiatief. „Ik vind' het idee mooi: de omkering van de Beeldenstorm die ook in Mid delburg heeft gewoed. Het is ook mooi dat het 's nachts is ge beurd. De zon komt op en er is iets toegevoegd aan de stad. Ge zien de maat van de werken zou je kunnen spreken van spiritue le dauwdruppels." Koster A H. Boer van de Engel se Kerk reageert afwijzend op de bekende foto van het door napalm getroffen Vietnamese meisje die in drie panelen boven de ingang van het kerkgebouw is bevestigd. „Zo'n ding hoort toch niet aan de gevel van een kerk? Maar ja, wie ben ik om dat eraf te halen?" Voorzitter DA Hazelaar van de Hervormde Kerkvoogdij sluit niet uit dat dat op het korte ter mijn gebeurt, niet alleen bij de Engelse Kerk maar ook bij de Nieuwe Kerk waar twee mar meren sokkels tegen de muur staan. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik het nog niet heb gezien, maar het feit dat dit zonder overleg is gedaan, vind ik be treurenswaardig." Begin vol gende week wordt over de kwes tie vergaderd. Pastor H. Grossert was wel van tevoren ingelicht over de mar meren stenen die zijn aange bracht in de muur van de Petrus/Pauluskerk aan het Bachtensteene. „Ik vind het idee goed en dat het aan de gevel van een kerk gebeurt is geen probleem. Het valt nauwelijks op en met de kunstenaar is afge sproken dat de stenen nog kun nen worden weggehaald. Ik wil nu wachten op reacties van de parochianen. De kunstenaar- heeft gewerkt met de getallen' van de gulden snede. Dat kan; ook worden geïnterpreteerd als de goddelijke snede, heeft hij me verteld. Dat soort informatie wil ik wel doorgeven aan mijn achterban." Eigenaar Renny Minnaert van. jazzcafé Desafinado noemt de beelden aan zijn gevel en aan een elektriciteitshuisje even verderop schitterend. „Dit is spontaan gebeurd, met weinig- middelen. Ik noem het een soort improvisatie." H. J. Boesen, die tegenover het pand van de Directie Rijkswa terstaat in de Gortstraat woont, reageert enthousiast. „Het is toch mooi dat mensen zoiets in de stad doen? Wie het niks vindt moet maar snel doorlopen en niet kleinzerig doen." welk heelal van filmer Joris Ivens. Over het jaar 1928 schreef hij: „Anneke kende ik al lang. Ze was schilderes, communiste en we verkeerden in Amsterdam in dezelfde po litieke en artistieke milieus." In 1932 ontmoetten Ivens en Van der Feer elkaar weer in Moskou en zij gingen daar enige tijd samenwonen. An neke van der Feer bleef langer in Moskou dan Ivens. Later vertelde ze hem dat haar ver trouwen in het communisme er een flinke knauw had ge kregen: „Begin 1939, toen we elkaar in Parijs terugzagen, zou ze me met een half woord te verstaan geven wat ze toen allemaal had doorgemaakt: Joris, je hebt geen idee. Er zijn daar vreselijke dingen ge beurd. Het is maar goed dat je niet gebleven bent, je zou be slist problemen hebben gekre gen." Bescheiden De Middelburgse kunstschil der Piet Rijken herinnert zich dat Van der Feer in de jaren vijftig nog steeds het commu nisme aanhing. Ze werd daar volgens hem niet op aangeke ken. „Ze kwam er voor uit, maar ze propageerde het com munisme niet. Ze hield zich rustig. Ik kwam wel bij haar thuis. Ook als schilderes was ze bescheiden. Ze was niet een van de initiatiefnemers bij de oprichting van de kunstkring, ze heeft misschien een paar keer mee geëxposeerd. Maar lang niet altijd." Hartkwaal Van der Feer stierf op drieën vijftigjarige leeftijd aan een hartkwaal. „Ik weet nog dat ze daar soms verschrikkelijke pijn van had", zegt Rijken. „Op een gegeven moment werd ze in het ziekenhuis op genomen en wist ze dat ze ging sterven." Galeriehouder Augustin is, nadat hij werk van haar aan kocht, in de ban geraakt van Van der Feer. Hij hoopt haar weer onder de aandacht te brengen. „Ik vind het werk van ontzettend goede kwali teit in een heel eigen stijl. Maar dat blijft natuurlijk een kwestie van smaak. De expositie in galerie Icon duurt tot 1 september Do, vri en za ge opend. Total Touch: dansmuziek, gevoelige soulnummers en flink wat show. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti HULST - Bekende Nederlandse artiesten laten steeds vaker him oog vallen op Hulst. Na Marco Borsato kiest nu ook de populaire band Total Touch cultureel centrum Den Dullaert uit om zijn nieuwe tournee te starten. Was Marco goed voor een volle bak, de sporthal is vrijdag nog niet voor de helft gevuld. Dat moet haast wel een teleurstel ling zijn voor Trijntje en broer Tjeerd Oosterhuis. Maar zoals een professionele band betaamt, laten zij zich niet kennen. Trijntje, gekleed ineen engel achtige, witte doorschijnende jas, geeft dan ook te kennen er veel zin in te hebben. Het publiek, een lage opkomst of niet, krijgt waar het recht op heeft: stevige, bijna agressieve dansmuziek, ge voelige soulnummers en flink wat show. Natuur lijk horen daar ook de hits 'Standing strong to gether', 'Somebody else's lover' en 'One moment your mind' bij. De nummers van de nieuwste cd This way, die donderdag in de platenwinkels ver schijnt, vallen zichtbaar in de smaak. Dat kan ook bijna niet anders, want met deze cd borduurt To tal Touch duidelijk voort op het geluid en het rit me van de vorige. Die formule werkt blijkbaar. Pas wanneer de acht bandleden unplugged het oude nummer 'Higher and Higher' ten gehore brengen, en Trijntje behalve als zangeres duide lijk als bandleidster optreedt, lijken zij de halfle ge zaal even te vergeten en hebben ze duidelijk lol in wat zij doen. De djembee, rammelaar, gitaar en het houten blokje aan de ene kant, de zangers, in clusief Tjeerd, aan de andere kant. Achtergrond zangeres Caroline heeft "zo hard gewerkt' dat zij van de leadzangeres alle gelegenheid krijgt zich zelf te profileren. Twee nummers zingt ze, en als beloning is er applaus en gejoel van de toeschou wers. door Marcel Modde TERNEUZEN - Wie hen heeft gezien op het Vlaamse No Bor ders No Limitsfestival in 1996, danwel op de Beer is Los vorig jaar in Terneuzen weet wat het is om een concert van de vier dwaze Antwerpenaren mee te maken. Sin Alley heeft in de zes jaar van haar bestaan een on wrikbare reputatie als live-act opgebouwd. Niet alleen als voorprogramma van giganten als The Cramps, Dick Dale en ZZ-Top, maar ook puur op eigen kracht. Vrijdag 29 mei staan ze wederom in Terneuzen, dit keer op het podium van het jongeren centrum Kalashnikov. Begonnen als degelijke roots- groep ontwikkelde Sin Alley meer en meer een typische eigen stijl, die in de vakbladen sim pelweg wordt omschreven als popmusic loith loud guitars. Onmiskenbaar blijft evenwel de invloed die bands als Blondie, Soundgarden en Garbage heb ben gehad op de muzikale vor ming van het viertal rond de roodharige zangeres Martine van Hoof. Het concert in Ter neuzen is voorlopig het laatste optreden van Sin Alley in het openbaar. De bandleden ver dwijnen kort nadien in de studio voor de opname van hun nieuwe album, waarvan wordt ver wacht dat het hun wel eens de 'definitieve doorbraak' zou kunnen opleveren. Sin Alley is tevens de laatste band waarmee de organiseren de Stichting Blues Promotion Zeeuws-Vlaanderen dit seizoen uitpakt. „De zomermaanden gelden over het algemeen als de festivaltij d, dus valt er binnen het clubcircuit weinig te pro grammeren.", aldus program meur Piet van Houcke. Deze week kreeg de stichting een onverwacht presentje van de provincie, in de vorm van ne genduizend gulden subsidie. Vorig jaar nog werd de organi satie meegedeeld dat ze in het kader van het nieuwe cultuur beleid niet langer hoefde te re kenen op een structurele bijdra ge uit Middelburg, maar dat voortaan per activiteit een po-, ging moest worden gewaagd. Sin Alley, vr 29 mei in Kalashnikoii in Terneuzen, aanvang: 22 uur. Noordgouwse kunst in Frankrijk NOORDGOUWE - Beeldend kunstenares Tine Heestermans uit Noordgouwe exposeert van af vandaag (zaterdag) in La Ga lerie du Musée van het Absint- museum in het Franse Auvers sur Oise, ten noorden van Parijs. Zij toont daar een selectie uit de tentoonstelling De Groene Mxi- ze. Marie-Claude Delahaye, di rectrice van het Franse muse um. zag Heestermans werk in Middelburg en no digde haar uit. De kunstenares zal ook nieuw werk tentoonstellen. Haar Franse expositie is gebaseerd op teksten van de schrijvers J. K. Huysmans en Baudelaire. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Over de schilderes Anneke van der Feer (Sneek 1902 - Amster dam 1956) is weinig bekend. De laatste vijf jaar van haar leven woonde en werkte ze in Veere. Ze was zijdelings be trokken bij de Zeeuwse Kunstkring die in 1955 werd opgericht. Na haar dood raak te ze in de vergetelheid. Tot voor kort. Want Joost J. Bak ker, eigenaar van de Middel burgse galerie De Vier Geme ten, nam Van der Feer vorig jaar op in zijn documentatie van 'Veerse Joffers' en in zijn galerie Icon in Middelburg toont Niels Augustin een aan tal van haar aquarellen en te keningen. Van der Feer maakte voorna melijk portretten en land schappen. Haar aquarellen vertonen invloeden van im pressionisme en expressionis me. Haar stijl is sober en haar kleurgebruik gedempt. In een gave techniek schilderde ze onnadrukkelijke taferelen. De expositie in galerie Icon bevat onder meer werk waar op het Zeeuwse landschap is uitgebeeld en een weerslag vanreizennaarJoegoslaviëen Frankrijk. Van der Feer was een vriendin van de Veerse schilderes Claire Bonebakker. Op haar uitnodiging kwam ze 's zo mers vaak in Veere schilderen, zoals sinds de jaren twintig zoveel kunstenaars hebben gedaan. In 1951 vestigde ze zich in Veere. Ze ging samen wonen met de beeldhouwer Herman Schutte, een assis tent van Philip ten Klooster. Bieden waren overtuigd com munist. Joris Ivens Dat Van der Feer dat al vele ja ren was, blijkt uit de autobio grafie Aan xoelke kant en in Anneke van der Feer: Haven te Veere, de Kaai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 64