HJ< Stank van schelpen kwelt dorp 125,- ®lfgiM n PZC Museum verwelkomt oude trekkers Nieuwe brugwachter is onverbiddelijk F-, Ziekenhuis heeft nieuw mortuarium zeeland 16 [VOORJAAR ZOMER 1NHUIS OBSE B.V. "De Voorzorg" Sinke Deurloo zierikzee 750 jaar stadsrechten Gebr. Dominicus b.v. VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING Onderzoek in Vlake zaterdag 23 mei 1998 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Niemand hoeft vanaf woensdag 3 juni nog op genade van een brugwachter te rekenen bij de bruggen over liet Kanaal door Walcheren in Vlis singen en Oost-Souburg. Rood is rood is met ingang van die da tum. Wie toch doorrijdt of door loopt, zal het merken. De slag bomen gaan dicht, de brug komt m beweging. Geen brugwachter helpt er aan mee. Wie regelmatig één van de brug gen in Vlissingen passeert, kan het niet ontgaan zijn. Er hangen al een tijdje nieuwe camera's en langs de wegen zijn waarschu wingsborden geplaatst. 'Brug- bediening op afstand'. 'Slagbo men dalen automatisch'. Sluis- en brugwachters krijgen op 3 juni de laatste instructie. Dan moet het echt gebeuren. Zij nemen plaats achter monitors in het sluis- en brugbedieningsge- bouw op het sluizencomplex in Vlissingen. Vanaf dat moment is afstandsbediening van de eerste drie bruggen over het Kanaal door Walcheren een feit. In het najaar volgen de twee bruggen in Middelburg. Even wennen J. P. Kamp, waarnemend hoofd sector bediening, kijkt uit naar die dag. „Het zal even wennen zijn, zowel voor ons als de weg gebruikers. Ik verwacht dat er de eerste tijd wel eens een slag boom zal sneuvelen. Dat zag je elders in het land ook. De weg gebruikers zullen meer discipli ne moeten opbrengen. Als wij de procedure voor sluiting van de brug in gang hebben gezet, kun nen wij niet meer ingrijpen. Er is een noodstop mogelijk, maar als iemand nog snel over wil steken ben je al te laat." Het bedienend personeel van de bruggen kan het verkeer niet meer in de gaten houden zoals vroeger. De camera's geven slechts beelden van de vijf a tien meter bij de slagbomen. Voor wie toch tussen slagboom en brug belandt, houdt de pro vincie een ruimte achter de slag boomkast open. „Het moet blij ken of dat goed werkt", aldu Kamp. „Bij de Keersluisbrug^ je al dat mensen achter de sla; boomkast de brug oplopen, a die bijna weer open gaat voo het wegverkeer. Misschien wa het beter geweest daar een hekjj te plaatsen, dat alleen aan d brugkant open kan." Zestien brug-en sluiswachtei gaan in ploegen zowel de sluize; bij Vlissi ngen als de bruggen ba dienen. Zij hebben stage gelo pen bij Gorkum, op het Menve dekanaal, waar vijf bruggen o; afstand worden bediend. Kamp „Wij zagen er behoorlijk tegen op, maar het is ons goed beval len." Het wegverkeer zal er uiteinde lijk ook de voordelen van inzien verwacht Kamp. „Door de een trale bediening wordt het bete mogelijk scheepvaart in groep jes over het kanaal te laten va ren, waardoor de bruggen min der vaak open hoeven." Geld voor basisscholen Koewacht AXEL - De Canisiusbasisschoo in Zuiddorpe en De Eikelaar Koewacht krijgen volgend ja; gezamenlijk een bijdrage vai veertigduizend gulden uit he gemeentelijk huisvestingsfond voor uitbreiding en achterstal lig onderhoud. Daarnaast willen burgemeester en wethouders overgaan tot uit betaling van het resterende te goed (ruim 2,7 ton) aan de ze basisscholen in de gemeente. It dat geval gaat het om een afre kening gebaseerd op de inkom sten en uitgaven over de period- augustus 1985 tot en met cember 1996. De financiële uitkering word op donderdag 28 mei behandelt in de gemeenteraad. ivoor de kleurrijke sport. Kleding en schoenen collecties v Het nieuwe sportse.zoenbarst "os.A.lenieu^e^ct,eVsportJ l creatieve sP°*er wij zljn aange- I P°int S^C'een landelijke opetende sloten bil ee eHstandige sport- I groep van ca. gezamenlijk een 1 speciaalzaken, zomercoi- l uitmuntende voo j andere 1 lectie geerden, je 1 kelerf tegen de scherpst mogelijke prijs. SSfCT tie vo'or'het nieU^,^"ontvangen? lrmdrUpwPekemplaatbiionsl halen... gratis RENESSE Hogezoom 194-200 Tel. 0111-461343 Begrafenisonderneming 3 en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren ERKEND 1101» Maria van Bourgondiëstraat 1 ijjpUJJjjgp 4386 CV Vlissingen - 0118 - 462205 Uitvaartverzorgers: L. P. Jobse Leeuwerikstraat 8. 4335 CH Middelburg, 0118-633093 O. M. Donker Noorderbaan 42. 4386 CA Vlissingen. 0118-478711 P. A. Blanker, 0118-635871 Rouvvcentra beschikbaar in: Middelburg, Buitenhovelaan 1 Vlissingen, Industrieweg 20 'X UITVAARTVERZORGING een verzorgde uiman in vertrouwde fant/en verzorging van alle formaliteiten' vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen deposi tostorli ngen/verzekeringen Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 - Vlissingen tel. 01 18 - 41 27 60^ dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uilvaartleiders: Middelburg: H.G. van Zalen en PJ. Meerveld Oosl-Souburg G P. Sinke - Koudekerks. P. van Tie mei-actie zierikzee ondernemers collectief ,A/ I, Bij inlevering van deze bon en bij aankoop van EEN ECHTE ilUM/iTiIEl BINNENVERINGMATRAS VOOR UW I N R U I LM ATR AS*» Deze matrassen worden dan op onze kosten naar Roemenië gebracht. tientallen zeecu's voordeel! WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 0111-415951 FAX 420037 Westkapelle Tel. oi is-571436 Vanaf 30 mei is de nieuwe collectie trekkers te zien in Nisse. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld NISSE - Het gaat goed met het trekkermuseum in Nisse. Vorig jaar, tijdens het eerste seizoen van het nieuwe museum, kwa men gemiddeld zo'n veertig mensen per dag naar de histori sche trekkers kijken. „Dat is hartstikke veel", zegt Adrie de Jonge, voorzitter van de Oldtimer Trekkers en Moto renclub Midden-Zeeland (OT- MMZ), de club die vorig jaar het museum oprichtte. „Bovendien zijn de mensen heel erg enthou siast. Daarom zullen we ko mend seizoen langer open zijn. Niet alleen in de zomervakan tie, maar ook de hele maand september. Want dan zijn er bij voorbeeld nog heel veel fietsers die ook een kijkje willen komen nemen. Dat was vorig jaar in september ook, maar toen wa ren we in die maand al gesloten. Da's natuurlijk hartstikke zon de." Binnenkort, om precies te zijn op zaterdag 30 mei, begint het nieuwe seizoen. Vanaf die dag is een nieuwe collectie trekkers te zien. „We willen elk jaar een nieuwe collectie tonen. Zo blijft het ook steeds interessant voor mensen die al eens eerder in ons museum zijn geweest." Het gaat om een collectie van tien oude trekkers, waarvan de oudste stamt uit 1940. Verder zijn er vijftien 'stationaire mo toren' te zien, waarmee vroeger allerlei machines werden aan gedreven. Het museum zal dit seizoen ge opend zijn tot en met 2 7 septem ber. Bezoekers kunnen er weke lijks terecht van woensdag tot en met zondag van 13.30 uur tot 16.30 uur. Op de eerste dag van dit seizoen, zaterdag 30 mei, zijn er voor het publiek extra attrac ties als een dorsdemonsti-atie en een openluchtshow van trek kers waarvoor dit jaar in het museum zelf geen plaats was. Het museum is te vinden aan de Palmboomseweg in Nisse. Restaurant de Herberg zoekt enthousiaste vakantiehulpen v.a. 15 jaar, ervaring niet vereist. parttimers liefst enige ervaring. Kom even langs of bel even: 0111-462308 of 0111-692086, vragen naar dhr. W. IJzenbrandt. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee beschikt sinds deze week over een geheel vernieuwd mortuarium. Vrijdag werd een aantal ge nodigden - onder meer afkomstig uit de uitvaartbranche - in de gelegenheid het gebouwtje op het ziekenhuisterrein te be kijken. Het mortuarium telt zes plaatsen. Ook het verpleeghuis De Comeliastich- ting zal er gebruik van maken. Volgens A G. H. van Gigch (clustermanager) was het ruim veertig jaar oude mortuarium dringend aan vernieuwing toe. De reno vatie kostte ongeveer 350.000 gulden. Elders op het ziekenhuisterrein wordt nog volop gebouwd. De twee verpleegafdelin- gen en de vleugel waarin de ondersteu nende diensten zijn ondergebracht wor den volledig gerenoveerd. Verwacht wordt dat die werkzaamheden eind dit jaar klaar zijn. Dan beschikt Schouwen- Duiveland weer over een eigentijds zie kenhuis. De polikliniek, operatiekamers en intensive care werden al eerder gemo derniseerd. fotoPieterHonhoff Telefoon: 0113 - 311444 of 31 24 08 ROtWCEKTRl'M: Gdddooztpad 20 Goes Telefoon: 0115-22 75 25 Kantoor: langeweg 1 4451 CE 's-Gravenpoider Em 0113-3129 78 - Voor een volledige en waardige verzor ging van begrafenissen in Goes en alle dorpen van Zuid- en Noord-Beveland. - Overal Ie ontbieden. Dag en nacht bereikbaar. - Eigen rouwcentmm mei stijvolle opbaarruimte. - Eigen rouwkamer met koeling om thuis op te baren. - Mogelijkheden voor verzorging van koffie tafels in het rouwcentrum BEGRAFENISVERZORGING DE BEVELANDEN J.C. Hoekman door Esme Soesman VLAKE - Sinds twee dagen worden de inwoners van Vlake geteisterd door stankoverlast van de mosselschelpenloods van Van Oeveren aan de Ka- naalweg. Zowel provincie als het Meldpuntennetwerk Ge zondheid en Milieu hebben een onderzoek ingesteld. „Een buitengewone stank en we kunnen hier niets tegen begin nen", zegt buurtbewoner Wilma Nelis. Zij trok aan de bel bij mi- lieupolïtie en provincie, omdat de overlast de laatste paar da gen als erger dan ooit wordt er varen. „Ze slaan nu nonnetjes op in plaats van mosselschel pen. Die zitten voor tachtig pro- Veere knapt monumentale waterput op VEERE - De waterput van Veere krijgt een grondige opknap beurt. Het monument tegenover de Grote Kerk van Veere ver keerde in slechte staat. Er komt een nieuw dak op, de open bogen worden op gebreken gecontroleerd, de zuiltjes en fundering worden verstevigd en het voeg- en metselwerk wordt vernieuwd. De restauratie kost ruim drie ton. Over ongeveer vier maan den is het kanvei afgerond. De wateiput is gebouwd in de vorm van een achthoek. Maxi- miliaan van Bourgondië gaf rond 1540 de opdracht om de waterput of cisterne te bouwen. De waterput kon in 1542 in ge bruik worden genomen, de overkapping dateert van 1551. cent vol met vis. Dat is echt destmctiemateiiaal", meent de buurtbewoonster. Bovendien blijken de deuren van de loods regelmatig open te staan. „Die stank is gewoon al niet tegen te houden, maar dat is helemaal niet het geval als de deuren niet gesloten zijn." Bij het milieumeldpunt van de provincie kwamen tot dusverre vijf klachten binnen. „De stank is inderdaad niet om te harden. Er hangt een walgingwekkende lucht", constateert een woord voerder van de provincie. „De vraag is nu: werkt die installatie wel goed en hoe zit het met de staat van onderhoud? Ook moet onderzocht worden of de ver gunning wel wordt nageleefd, want de deuren staan bijvoor beeld open." Vragenlijst Het Meldpuntennetwei'k Ge zondheid en Milieu uit Kruinin- gen heeft een vragenlijst ver spreid, aan de hand waaiwan een inventarisatie kan worden gemaakt van eventuele gezond heidsklachten die omwonenden als gevolg van de stank ei-varen. „Inventariseren of er proble men zijn en deze vervolgens on der de aandacht brengen", licht mevrouw G. Spaander de werk wijze toe. Het landelijk uitwis selen van ervaringen is een van de doelstellingen van het meld- pxmtennetwerk. „Maar hier hebben we natuurlijk weinig er varing mee in het land, het is een redelijk unieke situatie." De mosselloods in Vlake is al langer omstreden. De familie Kole verloor begin dit jaar een rechtszaak waarin ze om schor sing van de milieuvergunning vroeg. Naast stank werd ook melding gemaakt van overlast door vliegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 60