Einde versnippering politie België Eerste besprekingen over vrede in Kosovo afgesloten PZC Malinese kinderen als slaven verkocht Bloedige bomaanslag op markt in Algiers buitenland 5 }olitici zetten dit weekeinde puntjes op de 'i' over reorganisatie justitie Mythische figuren lokken bezoekers Expo VN-kritiek op misdragingen Duitse politie ~J| Giftig fruit uit Spanje Claim CJ-patiënten erkend Ogoni's in Nigeria vrij Robot helpt bij hartoperatie Schönhuber wil in Bondsdag Taaireferendum gaat niet door Drama op Amerikaanse school eist tweede leven Nieuw offensief tegen PKK Verdachten aanslag mensenrechtenactivist Turkije gearresteerd zaterdag 23 mei 1998 van onze redactie buitenland BAMAKO - Zo'n 10.000 kinde ren uit het door droogte getrof fen Mali zijn door hun ouders of voogden als slaven verkocht aan eigenaars van cacao- en koffieplantages in het buur land Ivoorkust. Dat hebben de Malinese autoriteiten beves tigd. Volgens minister van Justitie Amidou Diabate verkopen verarmde ouders hun kinderen soms voor omgerekend zo'n 70 gulden. De kinderen, in de leef tijd van acht tot zestien jaar, worden 's nachts in het geniep over de grens gezet. Diabate zei dat Mali en Ivoorkust onlangs een akkoord hebben gesloten om de slavenhandel tegen te gaan. „De handel in kinderen heeft de traditionele migratie van volwassen Malinese gast arbeiders die tientallen jaren hebben geprofiteerd van de plantages van Ivoorkust op dit moment bijna vervangen", al dus de minister. Ivoorkust heeft als het welva rendste agrarische land van West-Afrika altijd veel werk zoekenden uit armere landen als Mali, Niger en Burkina Fa- so getrokken. Pascal Baba Coulibaly, een adviseur van de Malinese president Alpha Ko- nare, zei dat ouders voor het gezinsinkomen steeds meer af hankelijk worden van hun kin deren. Door de droogte van de afgelopen jaren is het tekort aan vee steeds verder opgelo pen. De veeteelt is van oudsher een belangrijke bron van in komsten in Mali. Diabate zei dat de regering van plan is de adoptie van Malinese kinderen door buitenlanders te bemoei lijken. Zonder daar verder over uit te weiden zei hij dat was ontdekt dat pedofielen uit westerse landen Malinese kinderen had den geadopteerd. AP oor Mare Peeperkorn IRUSSEL - De Belgische ge- agsdragers kunnen hun bur- ers weer recht in de ogen kij- en. De ingrijpende wijziging an politie en justitie waar rege- mgspartijen èn oppositie dit teekeinde een akkoord over allien bereiken, breekt immers aet de traditie waarin macht- ebbenden eikaars blunders lorgvuldig afdekken. 5e 'frisse neus' die zedenmisda- iiger Mare Dutroux precies een ïaand geleden in de Ardennen aaide, blijkt het krachtigste nedicijn tegen de Belgische jekte van incompetentie en corruptie. De blamage door drong iedereen ervan dat nog langer talmen met de hervor mingen bij politie en justitie on mogelijk was. Op straffe van een ieuse crisis, zowel in de politiek üs onder het volk. Premier Dehaene voelde dit 'eilloos aan en lanceerde het Oc- :opus-overleg: een spoedoverl eg tussen de vier regeringspar- ijen en nagenoeg de .voltallige oppositie. Slechts enkele malen eerder greep een Belgisch kabi net naar het wapen van zo'n na tionaal crisisberaad. Het blijkt een gouden greep van Dehaene. Krap twee weken en drie Octo pus-overlegrondes later, staat zowel de nieuwe organisatie van de politie als die van justitie in de grondverf. Versnippering Het akkoord dat nu in een on Belgisch hoog tempo is bereikt, maakt een eirid aan de huidige versnippering bij politie en jus titie. Op lokaal niveau versmel ten de gemeentepolitie en de lo kale Rijkswachtbrigades. Aan het hoofd van deze nieuwe loka le korpsen staat een burgemees ter-. Daarnaast komt er één federale politie waarin zowel onderdelen van de Rijkswacht, de gerechtelijke politie als de huidige speciale diensten wor den ondergebracht. Deze fede rale politie is er voor de aanpak van de zware criminaliteit, grote onluèten en de nationale verkeersproblemen. Aparte streekcommandanten en ver bindingsofficieren moeten een goede en evenwichtige samen werking tussen de lokale en na tionale politie verzekeren. De oppositie vreesde aanvankelijk voor teveel macht bij het lande lijke korps, maar kan zich in de nu gevonden oplossing vinden. LISSABON - Een bezoeker van de Expo 98 in Lissabon passeert de 'Olharapos', een van de groepen kunstenaars die is ingezet om de wereldtentoonstelling in de Portugese hoofdstad te promoten. De legende wil dat de Olharapos, mythische figuren, op de bodem van de rivier de Taag leefden. De Expo is geopend tot 30 september. De manifestatie staat in het teken van de oceanen. foto Manuel Moura/EPA „Lokaal en nationaal moeten als communicerende vaten wer ken", liet minister Tobback van Binnenlandse Zaken weten. De databestanden over criminelen komen onder gezamenlijk be heer en zijn dus zowel voor de plaatselijke korpsen als de lan delijke politie beschikbaar. De zaak-Dutroux heeft pijnlijk duidelijk gemaakt welke dode lijke gevolgen het niet (goed) uitwisselen van informatie kan hebben. Nieuwe opzet De partijen leggen dit weekein de ook de laatste hand aan de nieuwe opzet voor justitie. Er komt een aparte Hoge Raad die toezicht houdt op alle parket ten. De Raad moet ook een eind maken van de politieke benoe ming van rechters, officieren en procureurs. Daarnaast zal een federaal parket zijn intrede doen, dat speciaal wordt belast met grote zaken die het arron dissementsniveau overstijgen. Verder gaat de politiek akkoord met de opi-ichting van een nieu we nationale anti-fraudedienst die corruptie en andere mis standen bij de overheidsdien sten moet bestrijden. Het Hoog Comité van Toezicht, dat voor heen deze taak had, was juist per 1 januari opgeheven. Troef De her-vormingen moeten uiter lijk tegen 2004 zijn doorge voerd. Nog voor die tijd zullen premier Dehaene en de rege ringspartijen er evenwel de vruchten al van plukken. Vol gend jaar zijn er immers parle mentsverkiezingen in België. De nieuwe opzet bij politie en justitie is de ijzersterke troef die Dehaene tijdens de campagne zal uitspelen. GPD van onze redactie buitenland PRISTINA - Vertegenwoordi gers van de regering van Klein- Joegoslavië en de Albanezen in Kosovo hebben gisteren in Pris- tina hun eerste rechtsstreekse gespreksronde afgesloten. Tijdens de vier uur durende bij eenkomst is gepraat over de randvoorwaarden van toekom- 2 onderhandelingen. De Amerikaanse ambassadeur in Voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië, Chris topher Hill, had het na afloop over 'een goede eerste stap'. Hill was aanwezig in het ge bouw van de Democratische Li ga van Kosovo (LDK) waar de onderhandelingen plaatsvon den, zonder deelnemer te zijn. De Serviërs wijzen buitenland se bemiddeling af als inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van de Federatieve Repu bliek Joegoslavië (FRJ). Afspraak Hill had Rugova, de leider van de Kosovaren, de afgelopen da gen geholpen bij de voorberei ding van zijn standpunten in de onderhandelingen. De afspraak voor de bijeenkomst kwam vo rige week tot stand tijdens de ontmoeting van de Joegoslavi sche president Milosevic met Rugova. Sinds de crisis in Kosovo drie maanden geleden uitbrak, zijn al zeker 200 mensen omgeko men bij het geweld tussen het Servische leger en de onafhan kelijkheidsstrijders in Kosovo. Ongeveer 90 procent van de in woners van Kosovo is etnisch Albanees. Diplomaten noemden de ge sprekken van gisteren een laat ste mogelijkheid om een oorlog in Kosovo te voorkomen. Gisteren vielen zeker zes doden bij verscheidene incidenten. De slachtoffers, drie Serviërs en drie Albanezen, werden gevon den bij Decani en Kamenica. Nadere gegevens ontbraken. De onderministers van Defensie van acht landen in Zuidoost- (Advertentie) Studeren op uw eigen manier, flexibel en innovatief. Dat kan bij de Open Universiteit Nederland. Want bij ons kunt u studeren waar en wanneer u wilt, in uw eigen tempo en met moderne leermiddelen. Hoe, dat kunt u ervaren tijdens onze Open dag op zaterdag 6 juni. Maak kennis met onze wetenschappelijke opleidingen, cd-romprogramma's, surf op onze websites, zie hoe wij studenten elektronisch begeleiden... Kortom, ontdek üw mogelijkheden aan de Open UnjVersiteit Nederland. Vooruitstrevend irr onderwijs OpenUniversiteitNei prland LJ1 1- ■J en dag 1 terdag 6 jun 1998 van 10.00 tot 14.00 uur Kijk ook op onze website: www.ou.nl Studiecentrum Middelburg Kouste'ensedijk 7 telefoón 0118-654286 Europa hebben gisteren in Tira na een akkoord gesloten over de vorming van een multinationale troepenmacht in de streek. Het leger zal twee- tot drieduizend man omvatten. Het stichtingsverdrag werd on dertekend door de Albanese, Bulgaarse, Macedonische, Griekse, Italiaanse, Roemeense, Sloveense en Turkse vertegen woordigers en een gezant van de Verenigde Staten. De nieuwe troepenmacht wordt ontwik keld in het kader van het NAVO- partnerschap voor de vrede. De troepenmacht komt ter be schikking te staan van de Ver enigde Naties, de Organisatie voor veiligheid en samenwer king in Europa (VSE) en de West-Europese Unie. Ze kan vredeshandhavende operaties uitvoeren in de streek van Zuid oost-Europa en de rest van de wereld, aldus het handvest. Waar het hoofdkwartier van de troepenmacht komt, is nog on duidelijk. Hierover bestaat diepgaande ruzie tussen Grie kenland en Turkije, die zich bei de kandidaat hebben gesteld. Het is niet duidelijk of de vre desmacht inzetbaar is in het conflict in Kosovo. AFP/DPA GENEVE - De VN-commissie tegen marteling is bezorgd over het aantal mishandelingen door de Duitse politie. Experts van de commissie bekritiseren in een gisteren uitgegeven rapport vooral de behandeling van ille galen die het land zullen worden uitgezet. Volgens de Duitse regering gaat het om incidenten. Het aantal klachten tegen en veroordelin gen van politiemensen zou zeer gering zijn. De VN-commissie adviseert de disciplinaire en juridische maatregelen tegen politiebe ambten te versterken. Politie mensen moeten namen of num mers op het uniform dragen, zodat slachtoffers hen in het ge val van mishandeling kunnen identificeren, vindt de commis sie. DPA SEVILLA - Een Spaanse boer verzamelt verontreinigd fruit in de omgeving van Sevilla. De landbouwproducten werden aangetast door het giftige afval dat enkele weken geleden uit een reservoir van de Boliden-mijn bij Aznalcollar in de rivie ren Guadiamar en Guadalquivir stroomde. De Spaanse auto riteiten zijn al weken bezig om de vervuiling op te ruimen. De boer dient in verband met de giftige stoffen een speciale over all en een masker te dragen. foto Emilio Morenatti/EPA van onze redactie buitenland ALGIERS - Een bomaanslag in de Algerijnse hoofdstad Algiers heeft gisterochtend zeker zes tien mensen het leven gekost. Meer dan zestig personen raak ten gewond. Onder de doden zijn volgens bronnen in zieken huizen drie kinderen. De bom ontplofte op een zeer druk bezochte markt in de oos telijke buitenwijk El-Harrach, aldus de staatsradio. Er ont stond grote paniek. Volgens ooggetuigen lag het marktplein vol met afgerukte benen, stuk ken menselijk weefsel en plas sen van bloed. De radio riep de bevolking op tot verhoogde waakzaamheid in restaurants, winkels en het openbaar ver voer. Het is de bloedigste bom aanslag in Algerije sinds febru ari. Het leger is ondertussen in het westen van het Noord-Afri kaanse land bezig met een grootscheeps offensief tegen ge wapende fundamentalisten. De Algerijnse pers maakt vrijwel dagelijks melding van tiental len gedode moslimstrijders, voornamelijk leden van de Ge wapende Islamitische Groepen (GIA). AFP/DPA/RTR LONDEN - Het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren be paald dat families van mensen die zijn overleden aan de jong ste variant van de ziekte van Creutzfeld-Jacob recht hebben op een schadevergoeding. De variant van de hersenziekte ver toont sterke overeenkomsten met de gekke-koeienziekte bij runderen (BSE). De slachtoffers kregen de ziekte door groeihormonen die zij als kind kregen toegediend in de jaren zestig en zeventig. Dit meldde gisteren de BBC. Volgens het vonnis van het hof is ook het Britse ministerie van Volksgezondheid aansprakelijk, en daarmee de Britse over heid. Advocaten van de nabestaanden hebben eisen tot scha devergoeding ingediend variërend van 250.000 gulden tot 400.000 gulden. ANP PORT HARCOURT - Een Nigeriaans gerechtshof heeft giste ren negentien Ogoni's op borgtocht vrijgelaten. De Ogoni's werden vier jaar geleden gearresteerd op dezelfde beschuldi ging als de Nigeriaanse schrijver Ken Saro-Wiwa. Die werd samen met acht anderen veroordeeld en opgehangen. „De openbare aanklager heeft onvoldoende belangstelling getoond in het vervolg van deze zaak", zei rechter Obie Da- niel-Kalio voor het hof van Port Harcourt in het zuidoosten van Nigeria. Allen zeiden onschuldig te zijn aan de tenlaste legging van samenzwering met moord als doel. De rechter stelde de borgtocht op 50.000 naira (circa 1.200) per per soon. Het geld werd betaald door twee landeigenaren. RTR PARIJS - Als eerste ter wereld heeft een Frans team chirurgen open hartoperaties uitgevoerd met een robot. Teamleider pro fessor Alain Carpentier, maakte bekend dat de zes ingrepen met een computergestuurde machine succesvol verliepen. De minirobot voert in het lichaam van een patiënt opdrachten uit. De machine krijgt commando's via een computer direct naast de operatietafel. Een microcamera op een arm van de robot levert beelden van het hart. De operatie verloopt precie zer en daardoor veiliger dan bij een traditionele behandeling, aldus Carpentier, chef hartchirurgie van het Broussais-hospi- taal in Parijs. De patiënten gaat het goed. AFP/RTR/DPA MÜNCHEN - De ex-leider van de Duitse Republikaner, Franz Schönhuber, zal als kandidaat voor de extreem-rechtse Deut sche Volksunion (DVU) meedoen aan de Bondsdagverkiezin gen. Dat liet de 75-jarige Schönhuber gisteren weten. De ex-SS'er Schönhuber verliet de door hem opgerichte Re publikaner in 1995, onder meer wegens ruzie omdat hij in 1994 met DVU-chef Gerhard Frey had gesproken over een sa mengaan van de twee partijen. Sinds zijn vertrek bij de Repu blikaner probeerde Schönhuber contact te leggen met andere extreem-rechtse partijen in Europa, waaronder het Front Na tional van Jean-Marie Le Pen in Frankrijk. AP HANNOVER - Het referendum over de spellingshervorming van de Duitse taal in de deelstaat Nedersaksen gaat niet door. Tegenstanders van de veranderingen konden daartoe te wei nig handtekeningen bij elkaar krijgen. Dat meldde gisteren een woordvoerder van de kiesraad in Hannover Met name ouders verzetten zich met juridische stappen tegen het onderwijzen van de nieuwe taalregels aan hun kinderen. In de Bondsrepubliek is het onderwijs een taak van de zestien deelstaten. In sommige bondsstaten krijgen de leerlingen nu les in de nieuwe spelling, terwijl andere de oproep van rech ters volgden om daarmee te wachten. DPA van onze redactie buitenland SPRINGFIELD - De schietpar tij op een schoolplein in het Amerikaanse Springfield (Ore gon) heeft gisteren een tweede leven geëist. De 16-jarige Ben Walker bezweek aan de ver wondingen die hij donderdag had opgelopen. Hij had een ern stige kogelwond aan het hoofd. De 15-jarige dader, Kipland Kinkel, schoot donderdag een 17-jarige medescholier dood en venvondde zeker 23 andere leerlingen. Ten minste vijf van hen verkeren nog in kritieke toestand. In de woning van Kin kel trof de politie twee lijken aan, hoogstwaarschijnlijk de ouders van de tiener. Zij gaven les op de school van hun zoon. Volgens de sherrif van Spring field lagen in het huis ook twee zelfgemaakte bommen, een handgranaat, chemicaliën en explosieven. Een van de bom men was zo groot dat een specia le eenheid deze onschadelijk moest maken. Wegens het ont ploffingsgevaar kon het echt paar nog niet officiéél worden geïdentificeerd. De dader werd woensdag ge schorst, omdat hij een wapen bij zich had. Hij ging een dag later in de kantine op een tafel staan en opende het vuur op mede scholieren. Toen hij door zijn munitie heen was, konden drie leerlingen hem overmeesteren. RTR/DPA ANKARA - Turkse troepen zijn een nieuw grensoverschrijdend offensief begonnen tegen de re bellen van de separatistische Turks-Koerdische Arbeiders partij (PKK) in Noord-Irak, heeft de Turkse regering giste ren bevestigd. Hoeveel troepen bij de actie be trokken zijn werd niet gemeld. De PKK, die al sinds 1984 strijdt voor een onafhankelijk Koer- distan in het zuidoosten van Turkije, opereert deels vanuit de Koerdische enclave in Noord- Irak. De afgelopen jaren zijn Turkse troepen herhaaldelijk de grens over getrokken om PKK- bases in Noord-Irak te elimine ren. In veertien jaar tijd zijn bij de strijd al minstens 37.000 do den gevallen. AP Birdal werd zes keer in borst en benen getroffen. Zijn toestand was aanvankelijk ernstig maar- hij is in het ziekenhuis aan de beterende hand. Hrj zou volgens de artsen over tien dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. De Turkse regering had Birdal al lang op de korrel en verdenkt hem van nauwe banden met de Arbeiderspartij van Koerdistan (PKK), die met geweld streeft naar autonomie voor het Koer dische zuidoosten van Turkije. Er lopen nog zeker twintig pro cessen tegen de mensenrechten activist, die de regering verwijt een vuile oorlog tegen de PKK te voeren. Amnesty International en Birdals Turkse mensenrechten organisatie IHD stelden eerder de Turkse regering verantwoor delijk voor de aanslag. Tot nu toe zijn al veertien vertegen woordigers van de IHD ver moord. Volgens Amnesty is er nooit onderzoek gedaan naar deze moorden. RTR/AFP van onze redactie buitenland ANKARA - De Turkse politie heeft zes mannen gearresteerd op verdenking van betrokken heid bij de aanslag op-de Turkse mensenrechtenactivist Akin Birdal. Dit meldde gisteren het persbureau Anatolië. Onder de verdachten, die ban den hebben met ultra-nationa listische kringen, bevindt zich een onderofficier van de Turkse paramilitaire politie. Bij zijn aanhouding nam de politie twee pistolen in beslag. Deze zijn vol gens ballistisch onder-zoek ge bruikt bij de aanslag. Onder de zes arrestanten zijn de twee mannen die de 50-jarige Birdal tien dagen geleden neer schoten in zijn kantoor in Anka- ra. Dit verklaarde de Turkse premier Yilmaz tijdens een be zoek aan Zuidoost-Turkije. De Turkse politie zoekt nog naar een zevende persoon, die ervan wordt verdacht de aanslag te hebben beraamd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5