fekort Grevelingenschap groeit COLIJIU Gekozen burgemeester is oké, campagne voeren hoeft niet PZC PZC Uitstel aanleg van Schouwse 'fietsboulevard' zeeland 15 osten gaan komende jaren verder omhoog en inkomsten dalen Icheldemond Si Vlissingen S ;eeft computer lan ziekenhuis Opbrengst van zomerzegels Schouwen 4800 Keuring van politiehonden BEVEILIGING J&y Peter de Regt wint pulling cup Boete wegens wapenbezit Brandje door kortsluiting Batterijendief betrapt in Goes Bromfietser gewond in Hulst Apparatuur gestolen uit huis Rijverbod voor drankrijder Gehandicapten voelen zich extra gehandicapt door obstakels winkels Expositie textielkunst zaterdag 23 mei 1998 oor Piet Kleemans 0 ROUWERSHAVEN - Het na- p iur- en recreatieschap De Gre- is dingen blijft voorlopig met Je dl fors tekort op de begroting jlten. Voor 1999 wordt het na- (lig saldo geschat op 2,4 mil- or jen gulden en zoveel komt het ij jhap in 1998 ook al tekort. a NJRGH-HAAMSTEDE REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JKZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl De komende jaren wordt het gat in de begroting echter alleen maar groter. In het jaar 2002 loopt het op tot ruim 26 milj oen gulden.Het begrotingstekort wordt volgens de aanbiedings brief bij de begroting voor 1999 vooral veroorzaakt door stij ging van de loonkosten en de kosten van natuur- en recreatie- beheer. De personeelskosten stijgen met 3,6 procent, de kos ten voor het natuurbeheer met twee procent en de kosten voor recreatiebeheer met anderhalf procent. Tegenover die hogere lasten staan lagere opbreng sten. Zo brengt de parkeerbe lasting Strand Grevelingendam en Surfgebied Kabbelaarsbank minder geld in het laatje dan waarop was gehoopt. Dat heeft verschillende oorzaken. Eén er van is dat de parkeertarief op Strand Grevelingendam om laag geschroefd is van vijf gul den naar 4,75 gulden.Het weer is voor het Grevelingenschap een belangrijke factor. Oever verdediging en aanlegsteigers kunnen bij stormen forse scha de oplopen. Een verzekering te- e-USSINGEN - Leerlingen van |e Stedelijke Scholengemeen- Scheldemond in Vlissin- en schenken een computer aan kinderafdeling van het Zie- r enhuis Walcheren, s let apparaat inclusief software r jaangeschaft met de opbrengst e| an een actiedag, die de school uj jarlijks houdt. «foor de sportieve activiteiten, Belletjes, disco en personeels- 'vond betalen leerlingen en oerkrachten een deelnamebe- irag. Ook worden poffertjes ierkocht. let geld dat zo binnenkomt, rordt besteed aan een doel dat iansluit bij het begrip 'school'. )it jaar is gekozen de kinderaf- leling in het ziekenhuis een omputer te geven, zodat jonge latiënten erop kunnen werken, t- ?ren en spelen, len delegatie van Scheldem- ond-leerlingen overhandigt het dinsdag 26 mei om 15 aan leeftijdgenoten in het liekenhuis. PARKEER UV.' AUTO EN KÓÓP DIRECT - EEN. KAARTJE BIJ DE PARKEERAUTOMAAT OP-DIT TERREIN geldt ook voor de bermen STRAND GREVELINGENDAM betaald parkeren max. fl. 7,- per dag 2 april tot 1 nov. van 8.00 - 18.00 uur Slecht weer betekent weinig bezoekers en daarmee weinig inkomsten uit parkeer- en liggelden. Het Grevelingenschap hoopt dus op een mooie zomer. foto Pi eter Honhoff gen stormschade is er wel, maar het schapsbestuur vindt de pre mies daarvoor veel te hoog. Slecht weer heeft ook veel in vloed op de inkomsten. Er ko men minder bezoekers en dat scheelt in parkeer- en liggelden. Verder spelen de steeds strenger wordende milieueisen het na tuur- en recreatieschap parten. Zand dat vrijkomt bij het uit diepen van een haveningang kon vroeger gebruikt worden voor het aanvullen van stran den. Niet lang meer, vreest het schap. En dat betekent het z^nd op een andere - veel duurdere - manier moet worden verwerkt. Vandalisme en illegale stortin gen van afval zijn ook risico's. De kosten voor verwijdering van afval worden voor zowel burgers als bedrijven steeds ho ger. Dat leidt tot illegaal dum pen van afval, en dat gebeurt volgens het schapsbestuur steeds vaker in het Grevelingen- gebied. Het Natuur- en recrea tieschap draait zelf op voor de kosten van verwijdering van het illegaal gestorte afval. Schade Dat geldt eveneens voor de ge volgen van vandalisme. Het komt steeds vaker voor dat ei gendommen van het Grevelin genschap vernield worden. Daar komt bij dat watersporters die door - bijvoorbeeld - een on handige aanlegmanoeuvre schade toebrengen aan een stei ger dat vaak niet melden. Later zijn de veroorzakers van schade vaak niet meer op te sporen. Dat houdt in dat het Grevelingen schap met de brokken zit. Er wordt wel geld gereserveerd voor het herstellen van schade- ,maar dat bedrag is niet vol doende. ïlooienmarkt - In dorpshuis De ?l Schutse aan de Julianastraat in ifurgh-Haamstede wordt zater- i mei een vlooienmarkt ge- :ganiseerd. Tal van zelfge en tweedehands goede- ilien zullen te koop zijn. Het tlownsduo Bollie en Billie zorgt roor het vermaak van de aan- fezige kinderen. Ook is er een en een rad van ie ivontuur. De vlooienmarkt )!|uurt van 10.00 tot 16.00 uur. Vie zelf iets wil verkopen, kan lèellen: 0181-312190. 8URGH-HAAMSTEDE - De ïerkooop van de zomerpostze- ;els heeft op Schouwen-Duive- and ruim 4.800 gulden opge bracht. Voor een derde deel van opbrengst van de kaartver koop mag het comité, zomer- postzegels zelf een bestemming uitkiezen. Dit keer ging het om een bedrag van 438 gulden. Dat is toegekend aan de ouderen- symnastiek van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging houdt vandaag op het lerrein van de politiehonden vereniging Midden-Zeeland in bet Sloegebied een keuring. Vanaf 9.00 uur wordt het kleine (werk zoals zoeken van kleine [voorwerpen Vanaf 14.00 uur be dilt het spectaculaire stelwerk, 'waarbij een hond een pakwer- ker moet aanhouden. Publiek is [Welkom. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het lukt de gemeente Schouwen-Duiveland niet om nog deze zomer het geplande fietspad langs de buitenzijde van de duinen tussen het Wa tergat en het Duinhoevepad bij Renesse aan te leggen. Dat deelde wethouder C. Veerhoek deze week mee tijdens de vergadering van de raad Schouwen-Duiveland. De familie Hoogstrate uit Dordrecht, eigenaresse van een recreatiewoning in de duinen bij het Watergat, heeft een spaak in het wiel gestoken. De Dordtenaren zijn bang dat door de aanleg van wat de gemeente ook wel een 'fietsboulevard' noemt natuurwaarden worden geschaad. ,,Ik ben samen met Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Fe deratie op bezoek geweest bij de familie en we hebben geprobeerd uit te leggen dat het fietspad niet ten koste gaat van de natuur. Maar ze willen toch de mening van de provincie er over horen", schetste de wethouder de problemen. Hij hoopt dat van uitstel geen afstel komt. ,,Ik heb de indruk dat de familie zich bij het oor deel van de provinciale commissie be roeps- en bezwaarschriften zal neerleg gen. Maar dat is niet concreet zo gezegd." Van de provincie verwacht Veerhoek geenproblemen in deze. Hij vindthet wel 'bijzonder jammer' dat het in elk geval niet lukt om het fietspad nog deze zomer aan te leggen. „Want dan hadden we heel snel moeten beginnen. En dat lukt niet." Als de fietsverbinding wordt aangelegd gaat daarmee een lang gekoesterde wens van de gemeente in vervulling. van onze regioredactie Om de zoveel tijd laait de discussie weer op: moet de burgemeester worden be noemd of gekozen? Rotter dams eerste burger Bram Pe per liet er onlangs weer een proefballonnetje op en D66 bracht de gekozen burgemees ter ter sprake bij de kabinets formatie. Hoe zou de verkiezing van een burgmeester in zijn werk moe ten gaan? Rechtstreeks, dus al le stemgerechtigde inwoners van een gemeente naar de stembus laten komen? Of is het beter de verkiezing te delege ren aan de gemeenteraad? F. Ramond uit Temeuzen vindt dat 'het volk de burgemeester moet kiezen en dat hij niet via het huidige systeem benoemd mag worden'. „Elk schijntje democratie is op deze manier weggevaagd. Iedere bestuur der - dus ook een burgemeester - moet eerst zeggen waar hij voor staat en om die reden door de burgers zelf gekozen wor den." De Oostburgse A Fijnaut is het daar niet mee eens. „Al die poespas en drukte om de ver kiezingen heen hoeft voor mij niet. Ik ben tevreden met de manier waarop de burgemees ter wordt aangesteld." ,Ik heb juist liever een gekozen dan een niet-gekozen burge meester", zegt O. Kips uit Graauw. „Een van de burgers die uit de gemeente zelf komt zal meer opkomen voor de ge meente. Die staat meer voor de belangen, lijkt me. Maar aan de andere kant is het ook weer zo dat een bestuurder uit som mige hoeken van de gemeente wel eens te veel macht in han den zou kunnen krijgen. Maar die is dan toch gekozen", aldus Kips. R. van den Akker-de Caluwé De Schouwse eerste burger Asselbergs bij de opening van de Toeristendagen. foto Pieter Honhoff uit Sas van Gent vindt 'het geen stijl zoals het nu geregeld is'. „De burgemeester moet ge woon gekozen worden. Een goede afgevaardigde is er een tje uit het midden van de be langrijkste mensen van de ge meente." Bedrijfsbelangen Een gekozen burgemeester is democratisch. Dat is een goede zaak. Toch heeft het kiezen van een burgemeester nadelen. Volgens mevrouw M. Saija uit Middelburg kan het tot Ameri kaanse toestanden leiden. „Dit kan hier ook gebeuren als op basis van persoonlijke voor keur en emotie iemand tot bur gemeester wordt gekozen. Per soonlijk zou ik het geen prettige ontwikkeling vinden als bedrijfbelangen, emoties en charisma gaan tellen." Nella Speksnijder uit Vrou wenpolder is voor het kiezen van een burgemeester. Maar zij zegt dat ze de reseives van Saija wel begrijpt. „Je loopt de kans dat er verkiezingsstunts worden gehouden en dat zake lijke belangen een rol gaan spelen. Aan de andere kant ge loof ik niet dat wij Nedeiian- ders daar de mentaliteit voor hebben. Je kunt de Kamerver kiezingen hier niet met de presidentsverkiezingen in Amerika vergelijken." Dat er te veel op persoonlijkheden wordt gestemd, daar is Nella Speksnijder niet bang voor. „Ik zou toch op iemand van mijn partij stemmen en niet op een persoonlijkheid." Beide vrouwen zien één groot voordeel: een gekozen burge meester zal de gemeentepoli tiek een stuk spannender ma ken. Daar is meneer R. Geldof uit Vlissingen het niet mee eens. Volgens hem is het kiezen van een burgemeester niet noodzakelijk. „We kunnen al kiezen voor de gemeenteraad, dat is voor mij genoeg. J. van Liere uit Oud-Vossemeer voelt wel iets voor een gekozen burgemeester. „Dat is gewoon erg democratisch en dat is na tuurlijk goed", zegt hij. Toch ziet hij ook gevaren. „Hier op Tholen bijvoorbeeld is men nogal christelijk. Dat zou door kunnen werken in een burge meester die hier eventueel ge kozen zou worden. Voor mij zelf zou dat niet zo goed zijn. Want ik heb hier een zaak in keramieken beelden met veel klanten in Brabant. Die komen nu al heel moeilijk richting Tholen omdat ze denken dat het hier allemaal zo zwaar christelijk is." M. J. C. Eelkema uit Goes ziet geen enkele aanleiding om het systeern rond benoemingen van burgemeesters te verande ren. „Het gaat toch prima zoals het gaat", zegt ze. Mevrouw I. Muste-Goud- zwaard, huisvrouw en oppas- moeder in Zierikzee zou het wel goed vinden als de bevol king zou kunnen kiezen welke burgemeester er moet komen. „Een lijst met de namen waar uit je kunt kiezen en dan je stem inleveren in een bus op het gemeentehuis. Ik heb geen idee of burgemeester Assel bergs het hier goed doet hoor, maar meer inspraak voor de bevolking vind ik gewoon be ter." Discussie Marktkramenexploitant J. de Vlieger uit Oosterland heeft de discussie van de afgelopen da gen wel een beetje gevolgd. „Ik zou het persoonlijk een goede zaak vinden, zo'n gekozen bur gemeester.- Niet gekozen door de gemeenteraad, maar ge woon door de bevolking. Dan kan iedereen op Schouwen- Duiveland er zijn mening over geven." „Ik weet het nog niet precies, ik heb er toevallig juist vanmor gen over lopen nadenken", zegt Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe (freelance-jour- naliste en actief in het vrou wenwerk). In eerste instantie gaat haar voorkeur uit naar zo'n getrapte verkiezing via de gemeenteraad. Kiezen vindt ze in elk geval beter dan benoe men. Ook A R. I. van den Hoek, landbouwer in Nieuwerkerk en voormalig CDA-raadslid vindt een gekozen burgemees ter wel een goede zaak, Vooral nu de gemeenten veel groter zijn geworden, hebben de raadsleden volgens hem ook een breder overzicht over de hele regio. (Advertentie) Inbraak Brand Toegangscontrole I T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging ALARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service Winkeldiefstal lewestraat 43 Overval BEL: 0113-213720 goes/kloetinge WIERDEN -Peter de Regt uit Biervliet heeft op Hemelvaarts- dag de Jakobs Tractor Pulling Cup (vrije klasse 4,4 ton) in het Twentse Wierden gewonnen. Hij was met zijn Green Spirit IV ook de sterkste in de vi-ije klasse 5,4 ton. Bij de Jakobs Tractor Pulling die ook meetel t voor het Neder lands kampioenschap truck en tractor pulling, ontbraken en kele favorieten, waaronder Q8 Team Popeye en It Kypmants- je- De Regt was zeer tevreden over de uitslag: „De eerste twintig punten zijn weer binnen, terwijl de grootste concurrenten al lemaal puntloos zijn gebleven. De enige andere Zeeuw in Wierden, Izaak Luteijn uit Nieuw- vliet, eindigde in de categorie minipullers met Whirlwind als elfde en laatste. De tractor-pullingwedstrijd in Wierden was de eerste in een serie van twaalf wedstrijden voor het Nederlands kampioen schap. RENESSE - In Renesse werden in de nacht van donderdag op vrijdag twee Duitsers aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Een 21-jarige inwoner uit Sieburg had een alarmpistool in zijn bezit en een twintigjarige inwoner uit Weileswist had een ploertendoder bij zich. Beide wapens zijn in beslag genomen. De bezitters kregen direct een boete van tweehonderd gulden. ZIERIKZEE - In een woning aan de Zandweg in Zierikzee ontstond vrijdagochtend omstreeks 4.15 uur brand, vermoe delijk door kortsluiting. Een ventilator was in brand geraakt. De bewoners wisten het brandje zelf te blussen. De schade bleef beperkt. De brandweer Zierikzee is ter plaatse geweest, maar bluswerkzaamheden waren toen niet meer nodig. GOES -Een dertigjarige man uit Essen (D) is gisteren in Goes aangehouden wegens winkeldiefstal. Hij werd in een winkel aan de A Joachimikade betrapt op diefstal van batterijen met een totale waarde van zo'n zestig gulden. Hij kreeg een boete van 240 gulden en moest zijn buit inleveren. HULST - Een 32-jarige bromfietser uit Terneuzen liep vrij dagochtend in Hulst een gebroken pols op bij een aanrijding met een 71-jarige automobilist uit Sint-Jansteen. De Terneu- zenaar verleende geen voorrang aan de automobilist op de Hulsterse kruising Hemelstraat/Prins Hendrikstraat. Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. OOST-SOUBURG - Uit een woning aan de Oosterschelde- straat in Oost-Souburg zijn donderdag een cd-speler met cas setterecorder en een videorecorder gestolen. De dader kwam binnen door een deur open te breken. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht op de Presi dent Kennedylaan in Vlissingen een 36-jarige man uit die plaats een rijverbod van vijf uur opgelegd vo'or rijden onder invloed. Hij had bijna tweeënhalf keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - De stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren heeft de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen op nieuw om aandacht gevraagd voor hinderlijke reclame-objec ten. Het is niet de eerste keer dat de stichting een dringende brief aan het bestuur van de winke liersvereniging heeft gestuurd. Al jaren wordt er geklaagd over de voorwerpen die in de weg staan, maar een kleine, harde kern van winkeliers blijft de noodkreet negeren. Gezellig een dagje winkelen zit er voor de meeste rolstoelge bruikers niet in. Voordat gehan dicapten een winkel binnen kunnen, moeten ze een groot aantal hindernissen overwin nen. Ze moeten manoeuvreren langs borden, andere reclame- opbjecten en uitstallingen. En dan is het nog de vraag of ze de winkel kunnen binnenkomen, zelf de spullen van de schappen kunnen pakken en kunnen be talen met hun pincode. Midden in de Walstraat staan bijvoorbeeld diverse borden en een bakkerskar en tot aan de middenas van de straat zijn bloempotten, tafeltjes en stoel tjes uitgestald. En ook de Lange Zelke wordt steeds meer volge bouwd. Met name tijdens druk ke dagen komen rolstoelers die in een mensenmassa's minder overzicht hebben en slecht kun nen uitwijken in aanvaring met de obstakels of winkelend pu bliek dat niet oplet. Dit leidt overigens niet alleen tot irrita tie bij het winkelend publiek, ook bij de winkelier die boos zijn spullen weer komt rechtzet ten. Verordening „Het is niet specifiek een pro bleem van Vlissingen. Je komt het bijna overal tegen. Daarom, brengen we het ook regelmatig onder de aandacht. Hopelijk; doen mensen er eindelijk wat mee", verzucht B. Volmer, voor-i zitter van de Werkgroep Gehan dicapten Walcheren. In Vlissin-. gen is naar aanleiding van de herinrichting van de binnen stad in overleg met de onderne mers een uitstalverordening op gesteld. Maar daar houdt nog niet iedereen zich aan. En op overtredingen zijn tot nu toe nog geen sancties gevolgd. Verder verwacht de stich ting die een speciale commissie heeft opgericht voor het bevorderen van de toegankelijkheid van openbare gebouwen en winkels veel van de wetgeving. Op dit moment zijn ze op rijksniveau bezig om eisen op te stellen voor de toegankelijkheid van win kels. Hardnekkig Op de medewerking van de win keliersvereniging kan de stich ting in ieder geval rekenen. Al helpt het niet veel. Piet van dei- Made van de winkeliersvereni ging erkent dat een hardnekkig probleem is. „We hebben het re gelmatig aangekaart bij de ge-! meente. Die zal er toch een keer' iets mee moeten doen. We spre ken onze leden er op aan." Advertentie hapjes theater .DE, PAREL, Isvee 2, PombuTR DINNER MUSIC SHOW BROUWERSHAVEN - Textiel- kunstgroep Steek Plus houdt tot en met 5 juni een expositie in de Grote of Sint Nicolaaskerk van Brouwershaven. Het thema van de werken is 'en gelen'. De tentoonstelling is da gelijks te zien van 13.30 tot 16.30 uur. Op zaterdag 13 juni in het theater van 'De Parel'. Voor u treden op Los Chumbitos.Yakki Famirie en Maribelle. De presentatie is in handen van Biselo. U kunt vanaf 19.00 uur genieten van diverse artiesten en van het kotid- en warmbuffet voor 49,50 p.p. incl. welkomstcocktail. De volgende Dinner Music Show is op 10 oktober a.s. Reserveer snel, vol vol i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 59