Stank schelpenloods teistert buurt HJ( PZC Veere knapt waterput op 290,- Jaarmarkt Yerseke gezellig druk Nieuwe brugwachter is onverbiddelijk F zeeland 16 Instanties onderzoeken enorme toename overlast in Vlake Tekort van Grevelingenschap groeit OBSE B.v. VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING DE BEVELANDEN Grafmonumenten Gebr. Dominions b.v. ZOAip "DeVoorzorg':Sinke A Borsele zaterdag 23 mei 1998 door Esme Soesman VLAKE - Sinds twee dagen worden de inwoners van Vlake geteisterd door stankoverlast van de mosselschelpenloods van Van Oeveren aan de Ka- naalweg. Zowel provincie als het Meldpuntennetwerk Ge zondheid en Milieu hebben een onderzoek ingesteld. „Een buitengewone stank en we kunnen hier niets tegen begin nen'', zegt buurtbewoner Wüma Nelis. Zij trok aan de bel bij mi- lieupolitie en provincie, omdat de overlast de laatste paar da gen als erger dan ooit wordt er varen. „Ze slaan nu nonnetjes op in plaats van mosselschel pen. Die zitten voor tachtig pro cent vol met vis. Dat is echt destructiemateriaar, meent de buurtbewoonster. Bovendien blijken de deuren van de loods regelmatig open te staan. „Die stank is gewoon al niet tegen te houden, laat staan als de deuren niet gesloten zijn." Bij het milieumeldpunt van de provincie kwamen tot dusverre vijf klachten binnen. „De stank is inderdaad niet om te harden. Er hangt een walgingwekkende lucht", constateert een woord voerder van de provincie. „De vraag is nu: werkt die installatie wel goed en hoe zit het met de staat van onderhoud? Ook moet onderzocht worden of de ver gunning wel wordt nageleefd, want de deuren staan bijvoor beeld open." Het Meldpuntennetwerk Ge zondheid en Milieu uit Kruinin- Schade beperkt bij keukenbrand GOES - Doordat de bewoner vergeten was een gaspit uit te draaien, ontstond vrijdagavond rond tien over negen een keu kenbrand in een woning aan de J. van Riebeekstraat in Goes. Op het vuur stond nog een pan met eten, waardoor het geheel ging aanbranden en er flinke rookontwikkeling ontstond. Een oplettende mede-bewoner draaide de gaskraan dicht en wist daarmee erger te voorko men. De brandweer hoefde niet meer in actie te komen. De scha de bleef beperkt tot een aange brande pan en stankoverlast. gen heeft een vragenlijst ver spreid, aan de hand waarvan een inventarisatie kan worden gemaakt van eventuele gezond heidsklachten die omwonenden als gevolg van de stank ervaren. „Inventariseren of er proble men zijn en deze vervolgens on der de aandacht brengen", licht mevrouw G. Spaander de werk wijze toe. Het landelijk uitwis selen van ei-varingen is een van de doelstellingen van het meld puntennetwerk. „Maar hier hebben we natuurlijk weinig er varing mee in het land, het is een redelijk unieke situatie." De mosselloods in Vlake is al langer omstreden. De familie Kole verloor begin dit jaar een rechtszaak waarin ze om schor sing van de milieuvergunning vroeg. Naast stank werd ook melding gemaakt van overlast door vliegen. YERSEKE - Gezellig druk was het vrijdag op de Jaarmarkt in Yerseke. De gewone ambulante handel was er, zoals iedere vrijdag, maar ook de Yersekse ondernemers hadden hun koopwaar voor een keer buiten gezet. Zo was het het centrum van Yerseke omgetoverd tot markt, wat altijd een beetje buitenlands aandoet. Het publiek kwam er maar al te graag op af en niet alleen Yersekenaren. Belgen, Duitsers en andere toeristen moesten moeite doen om een parkeerplaats te vinden. Op de foto een portrettekenaar in actie. foto Willem Mieras Het wegverkeer wordt bij de Vlissingse Keersluisbrug al gewaar schuwd voor de komende automatische bediening van de brug. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Niemand hoeft vanaf woensdag 3 juni nog op genade van een brugwachter te rekenen bij de bruggen over het Kanaal door Walcheren in Vlis- singen en Oost-Souburg. Rood is rood is met ingang van die da tum. Wie toch doorrijdt ol' door loopt, zal het merken. De slag bomen gaan dicht, de brug komt in beweging. Geen brugwachter helpt er aan mee. Wie regelmatig één van de brug gen in Vlissingen passeert, kan het niet ontgaan zijn. Er hangen al een tijdje nieuwe camera's en langs de wegen zijn waarschu wingsborden geplaatst. 'Brug- bediening op afstand'. 'Slagbo men dalen automatisch'. Sluis- en brugwachters krijgen op 3 juni de laatste instructie. Dan moet het echt gebeuren. Zij nemen plaats achter monitors in het sluis- en brugbedieningsge- bouw op het sluizencomplex in Vlissingen. Vanaf dat moment is afstandsbediening van de eerste drie bruggen over het Kanaal door Walcheren een feit. In het najaar volgen de twee bruggen in Middelburg. Even wennen J. P. Kamp, waarnemend hoofd sector bediening, kijkt uit naar die dag. „Het zal even wennen zijn, zowel voor ons als de weg gebruikers. Ik verwacht dat er de eerste tijd wel eens een slag boom zal sneuvelen. Dat zag je elders in het land ook. De weg gebruikers zullen meer discipli ne moeten opbrengen. Als wij de procedure voor sluiting van de brug in gang hebben gezet, kun nen wij niet meer ingrijpen. Eris een noodstop mogelijk, maar a iemand nog snel over wil steken, ben je al te laat." Het bedienend personeel van de bruggen kan het verkeer niet meer in de gaten houden zoals vroeger. De camera's geven slechts beelden van de vijf a tien meter bij de slagbomen. Voor wie toch tussen slagboom en brug belandt, houdt de pro vincie een ruimte achter de slag- boomkast open. „Het moet blij ken of dat goed werkt", aldus Kamp. „Bij de Keersluisbrug zie je al dat mensen achter de slag- boomkast de brug oplopen, als die bijna weer open gaat voor het wegverkeer. Misschien was het beter geweest daar een hekje te plaatsen, dat alleen aan de brugkant open kan." Zestien brug-en sluiswachters gaan in ploegen zowel de sluizen bij Vlissingen als de bruggen be dienen. Zij hebben stage gelo pen bij Gorkum, op het Merwe- dekanaal, waar vijf bruggen op. afstand worden bediend. Kamp: „Wij zagen er behoorlijk tegen-, op, maar het is ons goed beval len." Het wegverkeer zal er uiteinde lijk ook de voordelen van inzien, verwacht Kamp. „Door de cen trale bediening wordt het beter mogelijk scheepvaart in groep jes over het kanaal te laten va ren, waardoor de bruggen min der vaak open hoeven. De oude waterput in Veere krijgt een grondige opknapbeurt. door Edith Ramakers VEERE - De waterput van Veere krijgt een grondige opknap beurt. Het monument tegenover de Grote Kerk van Veere ver keerde in slechte staat. Er komt een nieuw dak op, de open bo gen worden op gebreken gecon troleerd, de zuiltjes en funde ring worden verstevigd en het voeg- en metselwerk wordt ver nieuwd. De restauratie kost ruim drie ton. Over ongeveer vier maan den is het karwei afgerond. De waterput is gebouwd in de vorm van een achthoek. Maxi- miliaan van Bourgondië gaf rond 1540 de opdracht om de waterput of cisterne te bouwen. De waterput kon in 1542 in ge bruik worden genomen, de overkapping dateert van 1551 Tien jaar later werd een fontein tje gemaakt, waaruit altijd stro mend water kwam. 'Het fon teintje zal altijd willen lopen voor passanten en kooplieden'. In de volksmond wordt de wa terput nog steeds fonteintje ge- door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Het na tuur- en recreatieschap De Gre- velingen blijft voorlopig met een fors tekort op de begroting zitten. Voor 1999 wordt het na delig saldo geschat op 2,4 mil joen gulden en zoveel komt het schap in 1998 ook al tekort. De komende jaren wordt het gat in de begroting echter alleen maar groter In het jaar 2002 loopt het op tot ruim 2,6 miljoen gulden.Het begrotingstekort wordt volgens de aanbiedings brief bij de begroting voor 1999 vooral veroorzaakt door stij ging van de loonkosten en de kosten van natuur- en recreatie- beheer. De personeelskosten stijgen met 3,6 procent, de kos ten voor het natuurbeheer met twee procent en de kosten voor recreatiebeheer met anderhalf procent. Tegenover die hogere lasten staan lagere opbreng sten. Zo brengt de parkeerbe lasting Strand Grevelingendam en Surfgebied Kabbelaarsbank minder geld in het laatje dan waarop was gehoopt. Dat heeft verschillende oorzaken. Eén er van is dat de pai'keertarief op Strand Grevelingendam om laag geschroefd is van vijf gul den naar 4,75 gulden.Het weer is voor het Grevelingenschap een belangrijke factor. Oever verdediging en aanlegsteigers kunnen bij stormen forse scha de oplopen. Een verzekering te gen stormschade is er wel, maar het schapsbestuur vindt de pre mies daarvoor veel te hoog. Slecht weer heeft ook veel in vloed op de inkomsten. Er ko men minder bezoekers en dat scheelt in parkeer- en liggelden. Verder spelen de steeds strenger wordende milieueisen het schap parten. Zand dat vrijkomt bij het uitdiepen van een havenin gang kon vroeger gebruikt wor den voor het aanvullen van stranden. Niet lang meer, vreest het schapHet zand moet dan op een veel duurdere manier moet worden verwerkt. GOES Leger des Heils - De zangbriga de van het Leger des Heils in Goes brengt morgen vanaf 18.30 uur in het gebouw van het Leger de liederen van het afgelopen Zangerscongres ten gehore. foto Lex de Meester noemd, al verdween de pomp eind zeventiende eeuw. De belangrijkste reden voor de bouw van de cisterne was dat er behoefte was aan schoon drink water. Maar tegelijkertijd werd Veere aantrekkelijker voor de Schotten, die vanuit Veere de wolhandel onderhielden. Zij hadden spoelwater nodig om hun wol te wassen. In de water put werd het regenwater van het dak van de Grote Kerk opge vangen en gefiltreerd. De in houd is ongeveer 200 kubieke meter. Begrafenisonderneming Dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Maria van Bourgondiêstraat 1 4386 CV Vlissingen 0118-462205 Uitvaartverzorgers: L. P. Jobse Leeuwerïkstraat 8, 4335 CH Middelburg, 0118-633093 O. M. Donker Noorderbaan 42, 4386 CA Vlissingen. 0118-478711 P.A. Blanker, 0118-635871 Rouwcentra beschikbaar in: Middelburg, Buitenhovelaan 1 Vlissingen, Industrieweg 20 Telefoon: «113-3114 44 of 31 24 08 ÜOIWSÏRIM: Gdddoozfpad 20 Goes Tetefeon: 0115-22 ^5 25 t*51 CE 's-to ei polder fac 0115 -3129 78 I - Voor een volledige en waardige verzor- ging van begrafenissen in Goes en alle dorpen van Zuid- en Noord-Beveland. Overal te ontbieden. Dag en nacht bereikbaar. - Eigen romvcentrum met slijvolle opbaarruimte - Eigen rouwkamer met koeling om thuis op te baren. J - Mogelijkheden voor verzorging van koffie- I tafels in het rouwcenirum BEGRAFENISVERZORGING Westkapelle Tel. oi is-571436 VLUCHTELINGEN^^g o 550 Apeldoorn Info: 055 3663339 ^5 UITVAARTVERZORGING een verzorjfe uiman in venrouwdé fanien verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostortingen/verzekeringen Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 - Vlissingen tel.0118 -41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uuvaartleiders. Middelburg H G. van Zalen en P J. Mccrvcld Oosi-Souburg: G.P Sinke - Koudekcrke P. van Tic Daar is ie weer!! onze fameuze 4 nieuwe veerbollen voor uw Citroen BX, Xantia of XM, compleet gemonteerd, incl. afstellen wagenhoogte en 17,5% BTW voor AUTOBEDRIJF VIS B.V. 's-Gravenstraat 32, 's-Gravenpolder Tel. 0113-311465 GESPECIALISEERD IN CITROEN gemeente - Bouw van een woning met bedrijfsloods, Kaneelpolderdijk te Kwadendamme (Art. 19 Wet Ruimtelijke Ordening en art. S0, lid 5 Woningwet) De burgemeester van Borsele maakt bekend dat het college van burgemeester en wethouders voorne mens is om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid van 5 van de Woningwet medewerking te verlenen aan de bouw van een agrarische bedrijfswoning met loods op een perceel aan de Kaneelpolderdijk te Kwadendam me, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie W, nr. 1087. De nieuwvestiging van het agrarisch bedrijf, en de daarmee gepaard gaande bouwplannen, passen niet binnen het ter plaatse geldende bestemmingsplan Bui tengebied, maar wel binnen het onlangs op 5 februari 1998 vastgestelde bestemmingsplan „Landelijk ge bied". In het kader van bovengenoemde procedure wordt een ieder in de gelegenheid gesteld, ingaande 26 mei 1998, gedurende twee weken eventuele bedenkingen tegen het voornemen, schriftelijk naar voren te bren gen bij burgemeester en wethouders van de gemeen te Borsele, Postbus 14450 AA Heinkenszand. Gedurende deze termijn liggen de daarop betrekking hebbende stukken tijdens openingsuren, Yoor een ie der ter inzage in het gemeentehuis Borsele, afdeling Interne Zaken, Stenevate 10 te Heinkenszand. Het ge meentehuis is geopend op maandag t/m vrijdag van 08.30-12.30 uur en op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur. Heinkenszand. 25 mei 1998.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52