Dorpsraad richt pijlen op verkeer coLijra O Gekozen burgemeester is oké, campagne voeren hoeft niet PZC Kruis naar nieuwe begraafplaats PZC zeeland 15 Volgens voorzitter kersvers orgaan hét thema in s-Gravenpolder Peter de Regt wint puiling cup Batterijendief betrapt in Goes Boete wegens wapenbezit Brandje door kortsluiting Bromfietser gewond in Hulst Apparatuur gestolen uit huis Rijverbod voor drankrijder Gehandicapten voelen zich extra belemmerd door obstakels winkels BEVEILIGING Aanleg van fietspad langs Schouwse kust uitgesteld Twee gewonden bij vechtpartij in centrum Goes Keuring van politiehonden zaterdag 23 mei 1998 WIERDEN - Peter cle Regt uit Biervliet heeft op Hemelvaarts dag de Jakobs Tractor Pulling Cup (vrije klasse 4,4 ton) in het Twentse Wierden gewonnen. Hij was met zijn Green Spirit IV ook de sterkste in de vrije klasse 5,4 ton. Bij de Jakobs Tractor Pulling die ook meetelt voor het Neder lands kampioenschap truck en tractor puiling, ontbraken en kele favorieten, waaronder Q8 Team Popeye en It Kypmants- je- De Regt was zeer tevreden over de uitslag: „De eerste twintig punten zijn weer binnen, terwijl de grootste concurrenten al lemaal puntloos zijn gebleven." De enige andere Zeeuw in Wierden, Izaak Luteijn uit Nieuw- vliet, eindigde in de categorie minipullers met Whirlwind als elfde en laatste. De tractor-pullingwedstrijd in Wierden was de eerste in een serie van twaalf wedstrijden voor het Nederlands kampioen schap. GOES - Een dertigjarige man uit Essen (D) is gisteren in Goes aangehouden wegens winkeldiefstal. Hij werd in een winkel aan de A Joachimikade betrapt op diefstal van batterijen met een totale waarde van zo'n zestig gulden. Hij kreeg een boete van 240 gulden en moest zijn buit inleveren. RENESSE - InRenesse werden in de nacht van donderdag op vrijdag twee Duitsers aangehouden in verband met verboden wapenbezit, Een 21-jarige inwoner uit Sieburg had een alarmpistool in zijn bezit en een twintigjarige inwoner uit Weileswist had een ploertendoder bij zich. Beide wapens zijn in beslag genomen. De bezitters kregen direct een boete van tweehonderd gulden. ZIERIKZEE - In een woning aan de Zandweg in Zierikzee ontstond vrijdagochtend omstreeks 4,15 uur brand, vermoe delijk door kortsluiting. Een ventilator was in brand geraakt. De bewoners wisten het brandje zelf te blussen. De schade bleef beperkt. De brandweer Zierikzee is ter plaatse geweest, maar bluswerkzaamheden waren toen niet meer nodig. HULST - Een 32-jarige bromfietser uit Terneuzen liep vrij dagochtend in Hulst een gebroken pols op bij een aanrijding met een 71-jarige automobilist uit Sint-Jansteen. De Terneu- zenaar verleende geen voorrang aan de automobilist op de Hulsterse kruising Hemelstraat/Prins Hendrikstraat. Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. OOST-SOUBURG - Uit een woning aan de Oosterschelde- straat in Oost-Souburg zijn donderdag een cd-speler met cas setterecorder en een videorecorder gestolen. De dader kwam binnen door een deur open te breken. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht op de Presi dent Kennedylaan in Vlissingen een 36-jarige man uit die plaats een rijverbod van vijf uur opgelegd voor rijden onder invloed. Hij had bijna tweeënhalf keer de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - De stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren heeft de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen op nieuw om aandacht gevraagd voor hinderlijke reclame-objec ten. Het is niet de eerste keer dat de stichting een dringende brief aan het bestuur van de winke liersvereniging heeft gestuurd. Al jaren wordt er geklaagd over de voorwerpen die in de weg staan, maar een kleine, harde kern van winkeliers blijft de noodkreet negeren. Gezellig een dagje winkelen zit er voor de meeste rolstoelge bruikers niet in. Voordat gehan dicapten een winkel binnen kunnen, moeten ze een groot aantal hindernissen overwin nen. Ze moeten manoeuvreren langs borden, andere reclame- opbjecten en uitstallingen. En dan is het nog de waag of ze de winkel kunnen binnenkomen, zelf de spullen van de schappen kunnen pakken en kunnen be talen met hun pincode. Midden in de Walstraat staan bijvoorbeeld diverse borden en een bakkerskar en tot aan de middenas van de straat zijn bloempotten, tafeltjes en stoel tjes uitgestald. En ook de Lange Zelke wordt steeds meer volge bouwd. Met name tijdens druk ke dagen komen rolstoelers die in een mensenmassa's minder overzicht hebben en slecht kun nen uitwijken in aanvaring met de obstakels of winkelend pu bliek dat niet oplet. Dit leidt overigens niet alleen tot irrita tie bij het winkelend publiek, ook bij de winkelier die boos zijn spullen weer komt rechtzet ten. Verordening „Het is niet specifiek een pro bleem van Vlissingen. Je komt het bijna overal tegen. Daarom brengen we het ook regelmatig onder de aandacht. Hopelijk doen mensen er eindelijk wat mee", verzucht B. Volmer, voor zitter van de Werkgroep Gehan dicapten Walcheren. In Vlissin gen is naar aanleiding van de herinrichting van de binnen stad in overleg met de onderne mers een uitstalverordening op gesteld. Maar daar houdt nog niet iedereen zich aan. En op overtredingen zijn tot nu toe nog geen sancties gevolgd. Verder verwacht de stichting dié een speciale commissie heeft opgericht voor het bevorderen van de toegankelijkheid van openbare gebouwen en winkels veel van de wetgeving. Op dit moment zijn ze op rijksniveau bezig om eisen op te stellen voor de toegankelijkheid van win kels. Hardnekkig Op de medewerking van de win keliersvereniging kan de stich ting in ieder geval rekenen. Al helpt het niet veel. Piet van der Made van de win keliersvereniging erkent dat een hardnekkig probleem is. „We hebben het regelmatig aan gekaart bij de gemeente. Die zal er toch een keer iets mee moeten doen. We spreken onze leden er op aan." CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl BORSSELE A— -V Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal Overval Erkend Uneto Beveiligings installateur jj~cT O R chnisch Bevelligingsbedri|l 24-uurs meldkamer-service LEWESTRAAT 43 BEL: 0113-213720 GOES/KLOETINGE I (Advertentie) theater D«WERhovj V' DE.PAREL. N\US\CS DINNER MUSIC SHOW Wandeltocht - Sportvereniging Borssele houdt op zaterdag 6 ju ni een wandel-en fietstocht over de afstanden vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. D e start is bij het Troyehonk aan de Troyeweg; vijf en tien kilo meter start tussen 13.00 en 14.00 uur, vijftien en vijfentwintig ki lometer begint om 11.00 uur. Op zaterdag 13 juni in het theater van 'De Parel'. Voor u treden op Los Chumbitos,Yakki Famirie en Maribelle. De presentatie is in handen van Biselo. U kunt vanaf 19.00 uur genieten van diverse artiesten en van het koud- en warmbuffet voor 49,50 p.p. incl. welkomstcocktail. De volgende Dinner Music Show is op 10 oktober a.s. Reserveer snel, vol vol Het kruis dat van de Werfkampen naar de algemene begraafplaats in Rilland verhuisde, foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt RILLAND - De Bevelandse pastor A Brooijmans wijdt morgen na de mis in de rooms-katholieke kerk in Rilland het kruis op de algemene begraafplaats in Rilland in. Het kruis is afkomstig van de voormalige katholieke begraafplaats bij de Werfkam pen, die inmiddels is geruimd. De namen van de mensen die bij de Werfkampen be graven waren, zijn in een plaquette sa mengebracht. Twee personen worden zondag officieel herbegraven. De plech tigheid begint rond 11.00 uur. Peeters is voorzitter van de kersverse dorpsraad van 's- Gravenpolder. In die functie zal ze zich in de toekomst sterk gaan maken voor de bevolking van dit dorp. „Maar wat we precies gaan doen is nog niet bekend. Het is alle maal nog erg prematuur", zegt ze. Zoals bekend beschikken ande re Borselse dorpen al veel langer over dorpsraden. In 's-Graven polder was het tot voor kort nog nooit gelukt zo'n raad van de grond te krijgen. „Hoe dat komt weet ik niet", zegt Peeters. „Het is ook alweer enkele jaren gele den dat het voor het laatst is ge probeerd. En ik woon hier zelf ook nog maar een paar jaar." Onlangs werd het, mede op ini tiatief van het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw, op nieuw geprobeerd en zowaar lukte het dit keer wel. Peeters: „Er werd een eerste bijeen komst belegd waar zo'n 35 men sen uit het dorp op afkwamen. Daar hebben we mensen ge vraagd wat ze zouden willen in 's-Gravenpolder. Ze begonnen allemaal over het feit dat het verkeer moet worden aange pakt. Daarnaast zijn er natuur lijk nog wel wat andere dingen, zoals de inrichting van het openbaar groen, maar dat speelt toch echt een heel stuk minder. Volgens Peeters is het voor de gemeente ook erg handig dat 's- Gravenpolder nu ook een dorpsraad heeft. „Wij pakken toch de gemeenschappelijke problemen in het dorp aan en kunnen daarover weer contact hebben met de gemeente. Dat werkt heel goed." Besloten is het eerste jaar als proefjaar te zien. „We beginnen als een soort voorlopige dorspraad. Gaat al les goed, dan zetten we het vol gend jaar om in iets definitiefs." Over heel veel zaken moet de dorpsraad zich nog gaan bui gen. Duidelijk is bijvoorbeeld nog niet of er bijvoorbeeld een dorpskrant komt en hoe het contact met de bevolking zal worden onderhouden. „Daar ga ik eerst eens met mensen van de andere Borselse dorpsraden over praten. We hoeven natuur lijk niet zelf het wiel nog eens uit te vinden." eidoor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het lukt de ge- j raeente Schouwen-Duiveland aiet om nog deze zomer het ge- plande fietspad langs de buiten- jijde van de duinen tussen het iVatergat en het Duinhoevepad bij Renesse aan te leggen. Dat deelde wethouder C. Veer- hoelc deze week mee tijdens de vergadering van de raad Schou wen-Duiveland. De familie Hoogstrate uit Dordrecht, eige naresse van een recreatiewo ning' in de duinen bij het Water gat, heeft een spaak in het wiel gestoken. De Dordtenaren zijn bang dat door de aanleg van wat de ge meente ook wel een 'fietsboule- vard' noemt natuurwaarden worden geschaad. „Ik ben sa men met Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie op bezoek geweest bij de familie en we hebben geprobeerd uit te leggen dat het fietspad niet ten koste gaat van de natuur. Maar ze willen toch de mening van de provincie er overhoren.Van de provincie verwacht Veerhoek geen problemen in deze. Hij vindt het wel 'bijzonder jam mer' dat het in elk geval niet lukt om het fietspad nog deze zomer aan te leggen. „Want dan hadden we heel snel moeten be ginnen. En dat lukt niet." Als de fiets verbinding wordt aangelegd gaat daarmee een lang gekoes terde wens van de gemeente in vervulling. Joor Marco van Barneveld GOES - Een groep jongeren uit Goes is vrijdagmiddag rond kwart voor zes in de Korte Kerkstraat in Goes slaags ge raakt niet een groep Arnemui- denaren. Twee jongeren uit Arnemuiden liepen verwondingen op aan hun gezicht en zijn per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Na behan delingkonden zij naar huis. Bei den hebben aangifte gedaan van mishandeling. De politie heeft de zaak in onderzoek en ver zoekt getuigen zich te melden (0113-245000). MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging houdt vandaag op het terrein van de politiehonden vereniging Midden-Zeeland in het Sloegebied een keuring. Vanaf 9.00 uur wordt het kleine werk zoals zoeken van kleine voorwerpenafgewerkt. Vanaf 14,00 uur begint het spectacu laire werk met een pakwerker REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) (-GRAVENPOLDER - Ver- Dat is volgens Peeters hét thema onder van 's-Gravenpol- „Parkeerproblemen, ver dat te snel rijdt of auto's die bepaalde plaatsen half over rijden. Het is echt voor allergrootste gedeelte ver wat de klok slaat wanneer hier mensen vraagt naar za- waar iets aan moet gebeu- Karen Peeters van onze regioredactie Om de zoveel tijd laait de discussie weer op: moet de burgemeester worden be noemd of gekozen? Rotter dams eerste burger Bram Pe per liet er onlangs weer een proefballonnetje op en D66 bracht de gekozen burgemees ter ter sprake bij de kabinets formatie. Hoe zou de verkiezing van een burgmeester in zijn werk moe ten gaan? Rechtstreeks, dus al le stemgerechtigde inwoners van een gemeente naar de stembus laten komen? Of is het beter de verkiezing te delege ren aan de gemeenteraad? F. Ramond uit Terneuzen vindt dat 'het volk de burgemeester moet kiezen en dat hij niet via het huidige systeem benoemd mag worden'. „Elk schijntje democratie is op deze manier weggevaagd. Iedere bestuur der - dus ook een burgemeester - moet eerst zeggen waar hij voor staat en om die reden dooi de burgers zelf gekozen wor den." De Oostburgse A Fijnaut is het daar niet mee eens. „Al die poespas en drukte om de ver kiezingen heen hoeft voor mij niet. Ik ben tevreden met de manier waarop de burgemees ter wordt aangesteld." ,Ik heb juist liever een gekozen ddn een niet-gekozen burge meester", zegt O. Kips uit Graauw. „Een van de burgers die uit de gemeente zelf komt zal meer opkomen voor de ge meente. Die staat meer voor de belangen, lijkt me. Maar aan de andere kant is het ook weer zo dat een bestuurder uit som mige hoeken van de gemeente wel eens te veel macht in han den zou kunnen krijgen. Maar die is dan toch gekozen", aldus Kips. R. van den Akker-de Caluwé De Schouwse eerste burger Asselbergs bij de opening van de Toeristendagen. foto Pieter Honhoff uit Sas van Gent vindt 'het geen stijl zoals het nu geregeld .is'. „De burgemeester moet ge woon gekozen worden. Een goede afgevaardigde is er een tje uit het midden van de be langrijkste mensen van de ge meente." Bedrijfsbelangen Een gekozen burgemeester is democratisch. Dat is een goede zaak. Toch heeft het kiezen van een burgemeester nadelen. Volgens mevrouw M. Saija uit Middelburg kan het tot Ameri kaanse toestanden leiden. „Dit kan hier ook gebeuren als op basis van persoonlijke voor keur en emotie iemand tot. bur gemeester wordt gekozen. Per soonlijk zou ik het g'een prettige ontwikkeling vinden als bedrijfbelangen, emoties en charisma gaan tellen." Nella Speksnijder uit Vrou wenpolder is voor het kiezen van een burgemeester. Maar zij zegt dat ze de reserves van Saija wel begrijpt. „Je loopt de kans dat er verkiezingsstunts worden gehouden en dat zake lijke belangen een rol gaan spelen. Aan de andere kant ge loof ik niet dat wij Nederlan ders daar de mentaliteit voor hebben. Je kunt de Kamerver kiezingen hier niet met de presidentsverkiezingen in Amerika vergelijken." Dat er te veel op persoonlijkheden wordt gestemd, daar is Nella Speksnijder niet bang voor. „Ik zou toch op iemand van mijn partij stemmen en niet op een persoonlijkheid. Beide vrouwen zien één groot voordeel: een gekozen burge meester zal de gemeentepoli tiek een stuk spannender ma ken. Daar is meneer R. Geldof uit Vlissingen het niet mee eens. Volgens hem is het kiezen van een burgemeester niet noodzakelijk. „We kunnen al kiezen voor de gemeenteraad, dat is voor mij genoeg. J. vanLiereuitOud-Vossemeer voelt wel iets voor een gekozen burgemeester. „Dat is gewoon erg democratisch en dat is na tuurlijk goed", zegt hij. Toch ziet hij ook gevaren. „Hier op Tholen bijvoorbeeld is men nogal christelijk. Dat zou door kunnen werken in een burge meester die hier eventueel ge kozen zou worden. Voor mij zelf zou dat niet zo goed zijn. Want ik heb hier een zaak in keramieken beelden met veel klanten in Brabant. Die komen nu al heel moeilijk richting Tholen omdat ze denken dat het hier allemaal zo zwaar christelijk is." M. J. C. Eelkema uit Goes ziet geen enkele aanleiding om het systeem rond benoemingen van burgemeesters te verande ren. „Het gaat toch prima zoals het gaat", zegt ze. Mevrouw I. Muste-Goud- zwaard, huisvrouw en oppas- moeder in Zierikzee zou het wel goed vinden als de bevol king zou kunnen kiezen welke burgemeester er moet komen. „Een lijst met de namen waar uit je kunt kiezen en dan je stem inleveren in een bus op het gemeentehuis. Ik heb geen idee of burgemeester Assel bergs het hier goed doet hoor, maar meer inspraak voor de bevolking vind ik gewoon be ter." Discussie Marktkramenexploitant J. de Vlieger uit Oosterland heeft de discussie van de afgelopen da gen wel een beetje gevolgd. „Ik zou het persoonlijk een goede zaak vinden, zo'n gekozen bur gemeester. Niet gekozen door de gemeenteraad, maar ge woon door de bevolking. Dan kan iedereen op Schouwen- Duiveland er zijn mening over geven." Ik weet het nog niet precies, ik heb er toevallig juist vanmor gen over lopen nadenken", zegt Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe (freelance-jour- naliste en actief in het vrou wenwerk). In eerste instantie gaat haar voorkeur uit naar zo'n getrapte verkiezing via de gemeenteraad. Kiezen vindt ze in elk geval beter dan benoe men. Ook A R. I. van den Hoek, landbouwer in Nieuwerkerk en voormalig CDA-raadslid vindt een gekozen burgemees ter wel een goede zaak. Vooral nu de gemeenten veel groter zijn geworden, hebben de raadsleden volgens hem ook een breder overzicht over de hele regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51