Overproductie in woningbouw Trekpaard steelt de show Museum verwelkomt oude tractoren IBouwCenter^ DeJagerTolhoek Vrees voor leegstand en verpaupering in oudere buurten Kleine garnalenvisser beperking aanvoer BOEKHANDEL FANOY Havens tegen uitroepen delen Westerschelde tot waardevolle natuur goede redenen om vrijdag of zaterdag bij ons langs te komen zeeuwse almanak Hardnekkig ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER G^ED Vanaf 30 mei is de nieuwe collectie trekkers te zien in Nisse. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld NISSE - Het gaat goed met liet trekker museum in Nisse. Vorig jaar, tijdens het eerste seizoen van het nieuwe museum, kwamen gemiddeld zo'n veertig men sen per dag naar de historische trekkers kijken. „Dat is hartstikke veel", zegt Adrie de Jonge, voorzitter van de Oldtimer Trek kers en Motorenclub Midden-Zeeland (OTMMZ), de club die vorig jaar het museum oprichtte. „Bovendien zijn de mensen heel erg enthousiast. Daarom zullen we komend seizoen langer open zijn. Niet alleen in de zomervakantie, maar ook de hele maand september. Want dan zijn er bijvoorbeeld nog heel veel fietsers die ook een kijkje willen komen nemen. Dat was vorig jaar in september ook, maar toen waren we in die maand al gesloten. Da's natuurlijk hartstikke zonde." Binnenkort, om precies te zijn op zater dag 30 mei, begint het nieuwe seizoen. Vanaf die dag is een nieuwe collectie trekkers te zien. „We willen elk jaar een nieuwe collectie tonen. Zo blijft het ook steeds interessant voor mensen die al eens eerder in ons museum zijn ge weest." Het gaat om een collectie van tien oude trekkers, waarvan de oudste stamt uit 1940. Verder zijn er vijftien 'stationaire motoren' te zien, waarmee vroeger al lerlei machines werden aangedreven. Het museum zal dit seizoen geopend zijn tot en met 27 september. Bezoekers kunnen er wekelijks terecht van woens dag tot en met zondag van 13.30 uur tot 16.30 uur. Op de eerste dag van dit sei zoen, zaterdag 30 mei, zijn er voor het publiek extra attracties als een dorsde- monstratie en een openluchtshow van 'trekkers waarvoor dit jaar in het muse um zelf geen plaats was. Het museum is te vinden aan de Palmboomseweg in Nisse. zeeland zaterdag 23 mei 1998 Jo or Harmen van der Werf )HDDELBURG - In Zeeland ivorden elk jaar vier- tot zeven honderd woningen te veel ge bouwd. De overproductie is zo Jioot, dat dit in de oudere, goed- kope koopsector en de duurdere huursector onherroepelijk tot leegstand en verpaupering zal leiden. De bouw van meer nieu we wijken moet daarom sterk ivorden beperkt. Bestaande wo ningen en wijken moeten aan gepast worden. De provinciale commissie voor de volkshuisvesting trekt dié conclusies in de aanloop tot een serie regionale discussiebijeen komsten over de Zeeuwse wo ningmarkt, eind deze maand. Op donderdag 18 juni volgt een Zeeuws slotdebat in Middel burg. Het zullen geen gemakkelijke - bijeenkomsten worden. De be langentegenstellingen tussen aannemers, projectontwikke laars, gemeenten en niet te ver geten huizenkopers zijn gigan tisch. Groeien Aannemers en projectontwik- kelaars willen bouwen. Ge meenten willen niets liever dan groeien. En iemand met een beetje inkomen, heeft vaak maar één verlangen: een vrij staande woning met een redelij ke tuin in een rustige, groene omgeving. Al die wensen bij elkaar, plus het gunstige economische tij en de lage rentestand, hebben de (Advertentie) Veel buiten de provincie? In heel Nederland kunt u tegen lokaal telefoontarief internetten! Bel voor meer informatie met: laatste jaren in Zeeland tot de overproductie van vier- tot ze venhonderd woningen per jaar geleid. Op een jaartotaal van ge middeld tweeduizend nieuw bouwhuizen. Voor een provincie waarvan de bevolking nauwelijks meer groeit, is dat veel te veel, conclu deert de provinciale connnissie voor de volkshuisvesting. Zeker gezien de verwachte bevol kingsontwikkeling. Na het jaar 2005 zullen er in Zeeland meer mensen sterven dan geboren worden. En er ko men nu al nauwelijks meer men sen de provincie in dan eruit gaan. Alleen de komst van toe gelaten asielzoekers krikt het inwonertal de laatste jaren nog een beet je op. Niet alle regio's doen het slecht, al druist dat soms in tegen het rijksbeleid. Zo zijn Tholen en Schouwen-Duiveland 'te veel' in trek in bij respectievelijk West-Brabanders en ouderen uit het Rijnmond-gebied. Zuid- Beveland groeit ook, ten koste van met name Middelburg en Vlissingen. In Zeeuws-Vlaan- deren zit Terneuzen in de put, terwijl bijvoorbeeld Hulst groeit en bloeit. Zulke ontwikkelingen zijn moeilijk te keren, beseft de pro vinciale commissie voor de volkshuisvesting. Om proble men in bestaande wijken te voorkomen moet er wel wat ge beuren. De bouw van nieuwe wijken moet tot een minimum worden beperkt. Wie toch in zo'n nieuwe wijk wil wonen, moet extra be talen voor de herinrichting van oudere wijken. Zodat die aan trekkelijk kunnen blijven of worden gemaakt, door sloop en nieuwbouw. Die keuze wordt in Zeeland nog niet gemaakt. Vlissingen en Middelburg bijvoorbeeld wed den op twee paarden: oude buurten herinrichten én nieuwe wijken blijven bouwen. Direc teur J. OnderdijkvanWoongoed Middelburg durfde onlangs dat beleid fel te bekritiseren, waar na hij van verantwoordelijk wethouder R Bruinooge een veeg uit de pan kreeg. De pro vinciale commissie voor de volkshuisvesting wil zulle soort discussies in de toekomst voor komen, door bij elk uitbrei dingsplan eerst de effecten op bestaande wijken te onderzoe ken. door Harmen van der Werf BRESKENS - Kleine garnalen- vissers dreigen in de problemen te komen door een beperking van de garnalenaanvoer tot 1.500 kilo per week. Vooral in het noorden, langs de Wadden- kust, speelt dit, maar ook in Zeeland staat bij enkele garna- lenvissers het water bijna tot aan de lippen. De garnalenaanvoer is terugge bracht tot 1.500 kilo per week, omdat de handel met een gigan tische diepvriesvoorraad van 5.000 ton garnalen zit. Al eerder zijn er beperkingen afgespro ken tussen de groothandel en de producentenorganisaties van garnalen vissers, maar de beper- king tot 3.000 kilo per week in het najaar en tot 2.000 kilo be gin dit jaar bood geen soelaas. „Er wordt al twee jaar achter el kaar meer aangeboden dan er wordt verkocht", verklaart di recteur J. van Belzen van garna len-import- en exportbedrijf Zeelandia in Arnemuiden. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt. In april zijn wij gewoonlijk bij na helemaal door onze voorra den heen. Nu liggen ze er nog. Vooral in het noorden zijn de garnalenvangsten de laatste ja ren (te) goed geweest. Vissers moeten zich daar beperken om niet meer aan te voeren. In Zeeland valt het nog mee. Het garnalenseizoen dat in augus tus of september begint, is voor bij. „Wij hebben het beste ge had", zegt J. Heijdens van de Breskens 35, een typische gar nalenvisser. „Wij halen die 1.500 kilo niet eens." De Bressiaanse vloot telt vier 'echte' garnalenvissers, van wie er twee ook visrechten hebben. Ook Colijnsplaat is een garna- lenhaven. De meeste vissers kunnen daar terugvallen op vis. Heijdens mag" alleen ongequo- teerde vis aanvoeren, onder meer schar en bot. Hij kijkt met gemengde gevoelens uit naar het nieuwe garnalenseizoen. „Veel hangt af van de prijs. En gelukkig hebben wij in Bres kens wat kleinhandel die verse garnalen koopt. Wij moeten per jaar zo'n 400.000 gulden besom ming (omzet) halen. Met 1.500 kilo per week lukt dat niet. Colijnsplaat profiteert deze da gen van Belgische handelaren, die de voorkeur geven aan gar nalen uit de zuidelijke Noord zee. Vismijndirecteur F. Lo- kerse. Hij hoopt, met Heijdens uit Breskens dat de voorraad garnalen snel slinkt. Van Belzen van Zeelandia kan dat niet garanderen. „Onze gar nalen gaan voor 85 procent naar België. De rest wordt in Neder land en Frankrijk geconsu meerd. Als wij een slechte zomer krijgen en mensen massaal naar Spanje uitwijken, worden er weinig garnalen gegeten. Dan blijft de voorraad groot." Volgens Lokerse en Heijdens ligt de malaise niet alleen aan de grote aanvoer. Zij wijzen erop dat slechts vier grote bedrijven, met voorop Heiploeg in Zout kamp, degamalenhandel in Ne derland beheersen. Die zouden de prijzen te sterk bepalen. Van Belzen vindt de kritiek on terecht. „Als de handel niet op één lijn zou zitten, waren er al in het voorjaar garnalen doorge draaid. Hij sluit niet uit dat een aantal garnalenvissers moet af haken. Gevaarlijke stoffen op schip VLISSINGEN - De waterpolitie heeft gisteren gevaarlijke stof fen aangetroffen in containers op een Noors zeeschip op de Westerschelde. Het schip kwam uit Los Ange les; de kapitein had nagelaten de gevaarlijke stoffen te mel den, toen hij de Nederlandse wateren opvoer. Hij kreeg een boete van 5.000 gulden. (Advertentie) BALIE EN SHOWROOM GÉVIER GOES Uitgevoerd door Kapelle, tel. 0! 13-344151 Motorrijder verongelukt DOMBURG - De 29-jarige Pie- ter van Sluijs uit Meliskerke is donderdagavond op de Roosjes- weg in Domburg om het leven igekomen bij een motorongeluk, pe politie vermoedt dat de man op zijn motor met te hoge snel heid door een S-bocht reed. Hij raakte van de weg en kwam do delijk ten val. (Advertentie) Vandaag is het de laatste dag dat gevestigd is op de Nieuwe Burg in Middelburg Komt u nog een keer langs? In verband met de verhuizing naar MARKT 51 MIDDELBURG sluiten wij van 25 t/m 28 mei HEROPENING VRIJDAG 29 MEI 9.00 UUR boekhandel Fanoy gevestigd in De Drukkerij Markt 51, Middelburg NIEUW TELEFOONNUMMER: 0118-886886 (Advertentie) GRIJPSKERKE - Als commis saris van de koningin van Zee land moet je verstand hebben van de meest uiteenlopende za ken. Drs. W. T. van Gelder is sinds vrijdag weer een nieuwe ervaring rijker. Ter gelegenheid van de opening van de expositie van de stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke mocht hij meehelpen met het uitspannen van een Zeeuws trekpaard. Imkerij Poppendamme is een van de grotere toeristische at tracties geworden, een attractie die bovendien helemaal toegan kelijk is voor mensen met een handicap. In de nieuwe boeren schuur waarin de expositie over het trekpaard en het bijeenmu- seum is gevestigd is rekening gehouden met bezoekers in een rolstoel. Zelfs de boerenhoftuin met inheemse bloemen, krui den, groenten en fruitrassen is zo ingericht dat minder validen er rustig kunnen rondrijden. Ringrijden Voor een periode van tenminste vijf jaar heeft de stichting het Wérkend Trekpaard Zeeland een bijzondere expositie bij de imkerij ingericht. Naast de ge schiedenis vanhet trekpaard, de herkomst van de Zeeuwse trek paardenrassen en de verschil lende werktuigen waarvoor de paarden vroeger werden ge spannen, gaat een deel van de expo in op het ringrijden. Dank zij deze traditie nam het aantal trekpaarden de afgelopen jaren weer toe. De helft van de deelne- foto Lex de Meester (Advertentie) mers van de wedstrijden rijdt op Zeeuwse trekpaarden. Voor Piet de Meester van de Im kerij Poppendamme was het een bijzondere dag. Zo kreeg hij van de gemeente Veere een cheque van 41.920 gulden en van de Ra bobank 15.000 gulden aangebo den. „Dat geld ga ik uitsluitend gebruiken voor het aanbrengen van voorzieningen voor gehan dicapten", merkte een verheug de De Meester na afloop op. „Bij groepen zijn bijna altijd min- dervalide bezoekers. Daarom alleen al is het verstandig om voorzieningen te treffen." zie ook pagina 17 Een showroom vol nieuwe keukenmodellen C()k dogen kookdemonstraties Sensatie in sanitair: de SÏüGffl cabine De kinderen zullen zich niet vervelen (§J)D gaat niet weg zonder een leuk presentje. Wij ontvangen u graag tussen 9.00 en 17.00 uur. Stanleyweg 2, Goes (bij de Zeelandhallen). Tel. 0113 - 24 66 00. Het kan so?ns best gezellig zijn op dat Middelburgse kantoor. Jammer van de baas. Die duidt de dames van zijn administratieve staf achter hun rug hardnekkig aan als 'tiepmiepen'En dat is denigrerend, dus niet leuk. Dat werd hem onlangs ern stig ingepeperd door een vrouwelijke bediende, toen zij bij toeval kennis nam van deze betiteling. Zij zag er meteen aanleiding in de chef erop te attenderen dat de benaming 'tiepmie pen' volledig achterhaald is, nu er al weer bijna sinds men senheugenis wordt gewerkt op een personal computer. Tot verbazing van de admini stratieve medewerkster bleek de chef gevoelig voor haar argumenten. Hij be zwoer haar het gewraakte woord nimmer meer te ge bruiken. Dat werd de volgen de dag bevestigd toen een be vriende relatie, van hetzelfde slag als de chef in kwestie, het kantoor bezocht en op ge- hoorsafstand van de bezige dames informeerde naar het welzijn van 'de tiepmiepen' ,,lk heb hier geen tiepmie pen", reageerde de chef, „want ik ga met mijn tijd mee. Op dit kantoor werken alleen maar pc-eenden. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De Zeeuwse, Rot terdamse en Vlaamse havens willen niet dat delen in de Wes terschelde tot natuurgebied worden uitgeroepen. Zij zijn bang dat de economische func tie van het Westerscheldebek- ken in het gedrang komt. Van Aartsen (Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij) wil delen van de Westerschelde bestem pelen als waardevolle natuur gebieden. Volgens Zeeland Seaports zijn de haven- en industriegebieden van Terneuzen en Vlissingen motoren voor de sociaal-econo mische ontwikkeling van de provincie Zeeland. Ook op lan delijk niveau leveren deze ge bieden een substantiële bijdra ge aan de economische groei, de werkgelegenheid en de inko mensvorming, stelt het haven schap in een brief aan Van Aartsen. Blokkade Het havenbedrijf stelt dat eco nomische ontwikkelingen in het Westerscheldebekken worden bemoeilijkt of onmogelijk ge maakt als delen van het water natuurgebied zijn. Ook de ex ploitatiemaatschappij Schelde Maas, het samenwerkingsver band van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam ën Zeeland Seaports, ziet in de be scherming van natuurgebieden een blokkade voor sociaal-eco nomische ontwikkelingen. Het Zeeuwse havenschap is daar naast nog eens teleurgesteld dat het niet betrokken is geweest bij het voordragen van de Wester schelde als natuurgebied. (Advertentie) FOTO RE LANGE DELFT 125, MIDDELBURG (t.o. HALFORDS) NIEUW: LEICA R8 DE LEICA R-FILOSOFIE ZOALS DEZE BEDOELD IS Het design alleen al! Een unieke verschijning, een nieuwe SLR-camera van LEICA van Duitse makelij. Een staaltje van innovatieve techniek. Met aansluiting op een van 's werelds beste Objectiefsystemen. door Nicole Kluijtmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49