Eetbaar vaccin veiliger PZC Musicus heeft groter gehoorcentram in brein Duizenden campings overzichtelijk op schijf James Bond-fictie wordt werkelijkheid H wetenschap en techniek 45 computertaal postzegels puzzelen zaterdag 23 mei 1998 Onderzoekers in Wageningen proberen vaccins voor dieren te laten maken door aardappelknollen. Als dat lukt, is het nog maar een kleine stap naar vaccins voor mensen uit planten. Produktie van eetbare vaccins, bijvoorbeeld in bananen, is vooral een uitkomst voor Derde-Wereldlanden. Alle koeien, varkens en kippen worden ingespoten met vac cins tegen de meest uiteenlopende ziekten. Inenting brengt onrust in de stal en levert stress op bij de dieren. Door het vaccin te mengen door het veevoer is die spanning te voorkomen. Daarnaast is dit mak kelijk door de boer zelf uit te voe ren en kan snel worden ingegrepen bij dreigende epidemieën. Daar om wordt gewerkt aan eetbare vaccins. Echter, bij klassieke inenting wordt het vaccin direct onder de huid of in een spier gebracht. Het hele lichaam reageert acuut hier op met een immuunreactie. Maar bij orale toediening belandt de en tstof eerst in het maagdarmka naal. Dat geeft problemen. „Het eetbare vaccin mag namelijk in dat zure milieu niet voortijdig worden afgebroken. Tevens moet het vaccin in de dunne darm wor den opgenomen en vervolgens het hele lichaam beschermen. Het gaat er dus om het vaccin op de juiste plek te krijgen", zegt Dion Florack van het DLO-Centrum voor Plantenveredelings- en Re- produktieonderzoek (CPRO- DLO) te Wageningen. Parvovirus Florack bekijkt samen met colle ga's eerst of het haalbaar is de aardappel een vaccin te laten ma ken. De aardappel is gekozen als modelgewas. „Maar dat had even goed een tomaat kunnen zijn", zegt Florack. „We zoeken naar een goed werkend produktiesysteem. Het gewas maakt op zich niet uit. Niettemin zouden granen het mooiste zijn, omdat je droge kor rels wel tien jaar lang kan bewa ren. Jammer genoeg zijn granen genetisch een stuk moeilijker te veranderen". Er wordt gewerkt met vaccins die zijn ontwikkeld door medewer- kers van het DLO-Instituut voor Dierhouderij en Diergezondheid (ID-DLO) in Lelystad. Het experi ment betreft een vaccin tegen het parvovirus, dat bij honden ernsti ge diarree veroorzaakt, vooral bij puppies, en meestal leidt tot de dood. Later zullen andere vaccins worden getest, onder meer tegen varkenspest. Normaal wordt gevaccineerd met de ziekteverwekker zelf, bijvoor beeld gekweekte virussen die ka pot zijn gemaakt. Een prik met deze entstof zet het afweermecha nisme van het lichaam in werking, „Het is uiteraard niet mogelijk om de plant deze virussen te laten produceren. Dat is ook niet nodig. De immuunreactie wordt vaak ook al opgewekt na toediening van slechts één viruseiwit of een deel hiervan", zegt Florack. Zo bestaat het parvovirus uit meerdere eiwitten. Onderzoek van het ID-DLO heeft uitgewezen dat een heel klein stukje van een van die eiwitten, een epitoop, al vol doende is om de hond volledig te beschermen. Geprobeerd wordt om piepei's een vaccin te laten ma ken dat onder meer bestaat uit dit stukje eiwit. Hiervoor is de aard appelplant verrijkt met een gen Het gebiedje in de menselijke hersenen dat muziektonen onderscheidt is bij getrainde musici groter dan bij niet-muzikanten. Hoe eerder men een muziekinstrument leert bespelen, des te groter wordt het gebied. foto Claudia Daut/Reuters Bij getrainde musici is het ge bied in de hersenen waarmee muziektonen worden onderschei den, ongeveer 25 procent groter dan bij mensen die nog nooit een muziekinstrument hebben be speeld. Dat schrijven onderzoe kers van de Universiteit van Munster in het wetenschappelijke tij dschrif t N ature In hun onderzoek maakten de Duitse onderzoekers gebruik van een zeer moderne beeldvormende techniek: magneto-encefalografie of kortweg MEG. Met MEG kun nen veranderingen in de sterkte van de magnetische velden in (vooral) de hersenschors worden gemeten. Deze velden worden op gewekt door de zeer vele, zeer zwakke elektrische stroompjes waarmee hersencellen met elkaar c ommuniceren Met MEG kunnen hersenproces sen worden geregistreerd die zich in duizendsten van een seconde afspelen. Bovendien kan men vaststellen waar in de hersenen deze processen plaatsvinden. Uit het Duitse onderzoek blijkt ook, dat de grootte van het hersen- gebiedje mede bepaald wordt dooi de leeftijd waarop kinderen een muziekinstrument gaan bespelen. Hoe eerder daarmee wordt ge start, hoe groter het gebied. Dat geldt met name voor kinderen on der de negen j aar. De geoefende musici bleken welis waar gevoeliger voor de tonen van een muziekinstrument - in het on derzoek gespeeld op'een piano -, maar niet voor zomaar een geluid. De ten gehore gebrachte toon moest dus harmonieus zijn. GPD dat zorgt voor de productie van dit specifiek eiwit. „Door de DNA- volgorde van dit gen te veranderen is de expressie te beïnvloeden. De plant moet immers zoveel moge lijk van dit gewenste eiwit aanma ken. Analyse van de planten zal aantonen wat de beste resultaten geeft". Ook wordt binnen de plant geke ken wat de beste plek is als 'eiwit- fabriek'. Binnen de knol komen vooral de zetmeelkorrels in aan merking. Deze onderdelen (plasti- den) zijn omgeven door een sterk membraan dat bescherming zou kunnen bieden in het zure maagd- armkanaal. Overigens wordt ook gekeken hoe de aanmaak verloopt in stengel en blad. „De volgende stap is om muizen te voeren met de genetisch verander de aardappels. Pas dan blijkt of het vaccin een immuunrespons oplevert", zegt Florack. Voorwaarde voor succes is zoals gezegd het vaccin op de juiste plek te krijgen in de dunne darm, waar de meest geschikte aangrijpings punten bekend zijn. De entstof wordt daar naar toe geloodst door te binden met een eiwit afkomstig van een E.colibacterie. Sommige E.colibacteriën zijn zeer toxisch en zorgen voor de bekende reizi- gersdiarree in ontwikkelingslan den. Het door de darmbacterie gemaakte gif bestaat uit twee on derdelen, A en B. Alleen het A- deel is giftig, terwijl het onschade lijke B-deel zorgt voor binding met de slijmvliezen in de darm. Dit B-deel, een eiwit, wordt gebruikt om het vaccin op de juiste plek te krijgen. Dit is al vaker met succes toegepast. Immuunreactie Florack: „Binnen de veranderde aardappel is dit eiwit al gekoppeld aan het parvovaccin. Hierdoor wordt het eetbare vaccin door de darmcellen opgenomen; die her kennen dat als vreemde eiwitten en er volgt een immuunreactie." Het B-eiwit uit de E.colibacterie is in theorie al een vaccin, aldus Flo rack. In Amerika is de werking hiervanbewezenbij muizenenko nijnen. Door onderzoekers van de Cornell-universiteit in Ithaca, New York, is nu zelfs bij mensen aangetoond dat het eiwit uit aard appelknollen een immuunreactie opwekt. In Nature Medicine van 1 mei wordt hun proef bij veertien mensen beschreven. Zij aten drie weken lang elke dag vijftig gram gemodificeerde aardappelen. Bij de proefpersonen werden na deze periode viermaal zoveel antilicha men in het bloed gevonden als bij de controlegroep. Florack: „De Amerikaanse onder zoekers werken aan eetbare vac cins in bananen voor de Derde We reld, onder meer tegen hepatitis B Dat is een stuk makkelijker dan inentingen, er is geen gespeciali seerd medisch personeel voor no dig. Bovendien is het veiliger. Bij gangbare inentingen gebeurt het nogal eens dat niet alle ziektever wekkers in het vaccin zijn gedood. D at gevaar bestaat niet bij vaccins uit planten. Blijft over de ethische vraag: is het wenselijk om genetisch verander de planten te eten? Florack: „Die discussie komt in een heel ander daglicht te staan als het gaat om het voorkomen van ziekten bij mensen en het voorkomen van stress bij dieren". Peter de Jaeger Opnieuw, als op 9 juni de zegel 'fryslan 500 jaar centraal be stuur' uitkomt, staat Friesland postaal in de schijnwerpers. Voor de 48e keer, aldus Beate Hylkema uitBeetsterzwaag. Maar hij graaft dan ook ontzettend diep. Zelfs als er een topje van een boeier op een zegel staat, als Rutger Hauer (Hyl kema's dorpsgenoot) in beeld komt, of als Friesland deel uit maakt van de Nederlandse land kaart, benoemt hij het tot een Friese zegel. Iets te ver doorgetrokken of niet, feit blij ft dat Friesland in vergelij - king met andere delen van het land, vaak centraal staat op post zegels (overigens net als Zeeland, maar daarover meer in de volgen de rubriek als de zegels '200 jaar Rijkswaterstaat' aan de orde ko men). Daarom wil ik u het lijstje van Hylkema toch presenteren. In volgorde van verschijnen: 1926, wapen van Friesland met waterle lies (kinderzegel); 1935, Lucht vaartfonds, kaart van Nederland; 1939, Pieter Stuyvesant; 1943/1944, de zeeheld Tjerk Hid- des de Vries; 1954, Bonifatius; 1958, Fries kostuum (zomerzegel- /klederdrachten); 1960, Hinde- loopen (zomerzegel, klederdrach ten); 1962, overzicht landelijk telefoonnet; 1963, stellingmolen in Dokkum; 1965, Stavoren (zo merzegel). In 1968, Gijsbert Japicx (twee ze gels uitzomerserie); 1973, antenne PTT-grondstation Burum; 1974, rundveestamboek (Friese koe); 1976, Amelander kalender (zegel twee eeuwen Amerika); 1978, An na Maria van Schuurman (zomer zegel); 1978, Makummer aarde werk (zomerzegel); 1978, Kamers van Koophandel, kaart Neder land; 1980, Pieter Jelles Troelstra; 1981, Waddenkust bij Holwerd; 1981, 100 jaar PTT-diensten, grondstation Burum; 1981, Raad van State, kaart Nederland; 1982, 10 0 j aar KN SB, silhouet At j e Keu- len-Dijkstra; 1982, twee zegels Waddengebied; 1983, windmolen park Sexbierum; 1983, Saskia van Uylenburg; 1985, Doopsgezinde kerk van Bolsward (zomerzegel); 1985, tuigage van een boeier; 1987, geelgieterij Joure (zomerze gel); 1987, Vereniging van Neder landse Gemeenten, kaart Nederal; nd; 1989, tuigage boeier (zomerze gel); 1989, Verdrag van Londen, kaart Nederland; 1990, meteoze- gel, kaart Nederland; 1991, oude Friese boerderij te Wartena (zo merzegel); 1992, wereldtentoon stelling Sevilla, kaartje Neder land; 1993, 20 jaar grondstation Burum; 1994, Planetarium Eise Eisinga; 1994, vuurtorens van Ameland, Terschelling en Vlie land; 1995, Tien voor Europa, Friese (zwart)bonte koe; 1995, jaar van de film, Rutger Hauer; 1996, reis van Willem Barentsz; 1997, Elfstedentocht; 1997, Hol land promotie, skütsjes; 1998, asielzoekerscentrum Leeuwarden (Mensenrechtenzegel) en op 9 juni dus een Friese zegel. Als je deze opsomming zo overziet is het best een idee om provincie- gewijs een 'Nederland'-verzame- ling op te zetten. Vooral omdat het voor velen langzamerhand toch een te kostbare geschiedenis wordt om Nederland compleet te krijgen. Zo geef je een nieuwe wending aan het verzamelen en ik denk dat je heel veel plezier aan zo'n opzet beleeft. Vooral ook om dat er in het verleden moet worden gedoken, Bovendien kun je er ook nog mee exposeren. De nieuwe Friese zegel in de waar de van 80 cent (oplage 8 miljoen) herdenkt een mijlpaal in de ge schiedenis van Friesland: 500 jaar centraal bestuur. Eeuwenlang hadden de Friezen elkaar onder ling bestreden. In 1498 gelukte het Albrecht, hertog van Saksen, ech ter om het fundament voor een modern centraal bestuur te leg gen. Hij stelde de Hoge Raad in, In enkele seconden is de iris gescand en de persoon geïdentificeerd. De James Bond-kenners weten het al lang. In de 007-film Never Say Never Again wordt een kernraket gestolen met behulp van een vervalste iris-identificatie. Slechts de herkenning van de iris van niemand minder dan de president zelf geeft toegang tot de computer die kernkoppen in raketten plaatst. De dief weet de beveiliging te omzeilen doordat zijn oog met behulp van de modernste technieken een exacte kopie van dat van de president van Amerika is geworden. James Bondfilms zijn altijd goed voor een vermakelijke blik op de toekomst. Niet alle technische handigheidjes uit de Bondfilms zijn even realistisch maar Never Say Never Again blijkt 15 jaar ge leden toch een voorspellende waarde te hebben gehad. Het scannen van het oog, om precies te zijn de iris, is nu mogelijk en - be langrijker - toepasbaar. De iris van een mens is, net als zijn vingerafdruk, uniek. Geen mens op de wereld heeft een gelijk pa troon in het oogOok de irissen van ééneiige tweelingen zijn verschil lend. Banken In Tokio en Londen maken enkele banken al gebruik van een iris scan om bepaalde klanten te iden tificeren en deze zomer nog gaan enkele banken in de VS ook met de nieuwe methode starten. In het komende jaar zal de ontwikkelaar van de iris-scan, Sensar Inc., en kele honderden scanners naar de VS sturen. Het scanapparaat kijkt in het oog van de klant, maakt een foto en be paalt door middel van raster]ijnen met wie het te maken heeft. Het onthouden van PIN-codes, het op bergen van talloze pasjes zal niet langer nodig zijn. Twee tot vier se conden een scanner in je oog laten kijken is voldoende. Fraude Anders dan in Never Say Never Again is het scannen van irissen als identificatie niet fraudegevoe lig, althans volgens de makers. Volgens de vice-president van het Amerikaanse Sensar Inc. zal de iris-scan fraude onmogelijk of zo goed als onmogelijk maken. Guido van der Heijden Het vakantieseizoen is begonnen en de ANWB heeft voor kampeerders een bijzonder handzame en overzichtelijke cd-rom uitgebracht waarop meer dan 8200 Europese campings te vinden zijn. Voor beginnende kampeerders, maar ook voor de meer geroutineerde toerist die wat anders wil proberen een goede aanvulling op papieren reisgidsen. De lezer krijgt als openingsscherm een kaart van Europa te zien, waarop een keuze gemaakt kan worden uit de 26 belangrijkste toeristenlanden. Via een namenlij st of een landkaart kan het gewenste va- kantiegebied geselecteerd worden. De belangrijkste doorgangs- en snelwegen staan erop ingetekend. Via de kaart, of het landenscherm kunnen alle kampeer terreinen binnen het geselecteerde gebied worden opgeroepen waarna van daaruit de beoogde camping gekozen kan worden. Met een klik op de knop kan de gebruiker een prijs- en kwaliteitslij st van dit terrein binnenhalen. De gegevens die hier verstrekt worden zijn uitge breid. Ligt de camping aan de zee? Wat is de afstand tot het strand? En hoe is de prijsverhouding met an dere terreinen, zijn slechts enkele vragen die worden beantwoord. Maar ook als men op zoek is naar, bij voorbeeld, een goedkope, fraai gelegen kampeerplek in Toscane kan dit worden opgevraagd. Ook recrea tiemogelijkheden in de nabije omgeving staan ver meld en van sommige plaatsen zij n foto's opgenomen. Specifieke eisen, zoals het toestaan van huisdieren, naturistenterreinen en jongerengedeelten staan overzichtelijk naast elkaar, evenals een eventuele meerprijs voor electriciteit, kindertarief en reserve ringsmogelijkheden. Al met al een sobere, maar ge bruiksvriendelijke cd-rom, die heel snel oproepbaar is en alles op campingebied in Europa op een rijtje zet. Ben Oerlemans De camping cd-rom Europa is uitgegeven door de ANWB en kost bijna 40 gulden. De schijf draait onder Windo ws 95, NT 4.0, 3.x, NT3.5x. Systeemeisen: IBM-compatible PC 804S6 of beter. Minimaal 8 MB RAM intern geheugen. Harde schijf met 6 MB vrije ruimte, VGA-scherm, minimaal 256 kleuren en een ed-romspeler De camping-cd-rom van de ANWB is overzichtelijk; in één oogopslag is te zien of de gekozen camping duurder is dan gemiddeld. Qis| i Jrf-I.A.1 J SI -t l Tfcrcgi mmi'im Vroxifiiiipvliti: ZtiljuiS Tarieven (per dag) VecgélitUhgsiadef i«i»ai«. Am ttttl OM-w wo iK |tn*j. !'(jrfooi iiö pliMseifk* qreilwlL' vwigenxW 'iw het hoogste en gerechtelijke be stuurlijk orgaan, samen met een college van zes regenten. Dit colle ge is in feite de voorloper van de Staten van Friesland. Horizontaal: 1. Stompe neus; 6. verleidelijke stem; 11oude vocht maat; 12. kledingstuk; 14. plezier; 15. televisie; 17. deel van het ske let; 19. moe; 20. jongstleden; 21. ie der; 23. jongensnaam; 25. venijn; 26. kortstondige regenval; 27. al lee; 29. raaigras; 31. koeiemaag; 32. girafachtig dier; 34. kleding stuk; 35. Europese taal; 36. afde ling; 37. man met een stem als een klok; 40. Chinese deegwaar; 41. drankgelegenheid; 42. teer; 45. borstharnas; 47. naar beneden; 49. rubidium; 51. mannelijk dier; 52. familielid; 53. vrouwelijk dier; 55. doormiddel van; 56. buidel; 58. in dien; 59. gemalin van Iason; 60. por; 61. netvleugelig insekt; 62. voor; 63. vlekkenwater; 65. bijb. figuur; 67. Trans-Europa-express; 68. rund; 70. uitroep van vreugde; 72. voorzetsel; 73. bouwmateriaal; 75. mannelijk dier; 78. schrijfge rei; 80. steensoort; 82. taxi (Erig.); 84. muiterij; 87. eveneens; 89. vrouwenverblijf; 91. tijdperk; 92. peulvrucht; 94. insekteneter; 95. onwillekeurige spiersamentrek- king; 97. toespraak; 98. kunst werk; 99. fijn; 100. vaartuig; 102. mannelijk dier; 103. voorzetsel', 104. melkgerecht; 106. koeie maag; 108. maanstand; 109. lok- spijs; 110. een zekere; 112. dieren verblijf; 114. residentie van de vorst; 115. verband. Vertikaal: 1. Hoofddeksel; 2. fami lielid; 3. clown; 4. Arabische titel; 5. de oudere; 6. maanstand; 7. klam; 8. Franse munt; 9. buisver lichting; 10. citroenkruid; 1-3. rund; 16. rechtstreeks; 18. koop poging; 19. steenafval; 20. ver slaafde; 22. deel van het hoofd; 24. koerier-; 25. ferment; 26. strook grond langs de weg; 28. niet parke ren; 30. natie; 31. plutonium; 33. rivier in Duitsland; 35. gang; 38. ingrediënt bij Indonesische ge rechten; 39. muziekdrama; 41. vervoermiddel; 43. biljartstok; 44. mopperpot; 46. sportpark; 47. ras ter; 48. gevolg; 50. lomp; 52. haringnet; 54. kunsttaal; 55. hou vast; 57. groente; 58. kloosterover ste; 64. rivier in Frankrijk; 66. mesthoop; 69. bedrog; 71. steen; De zegel toont een kaart uit de zakatlas van Zacharias Heyns uit ca. 1600. De cartograaf Heyns leg de het meest westelijke deel van het Nederlands-Duitse Friese kustland 'Frise Oriëntale en Occi dentale' nauwkeurig vast. De toenmalige benaming West-Fries land is hiermee verklaard. In de kaart zijn de delen 'Westergoe', 'Oestergoe' en 'De Seven Wolden' groot ingeschreven. VELDPOST - Op 15 mei bestond het Regiment Genietroepen 250 jaar. Ter gelegenheid daarvan is 16 mei een bijzonder veldpoststem pel gebruikt (nr. 98). Helaas heb ik u hiervan niet eerder op de hoogte kunnen brengen. Mogelijk kunt u bij dhr. J. B. Prins in Hel, lid Co mité Regiment Genietroepen (tel. 038-3767235) nog een stempel be machtigen. Hero Wit 74. uitdrukking; 76. mijt; 77. val lei; 79. koude val wind; 81. honder as; 82. jachtluipaard; 83. opening in een vestingmuur; 85. lak; 86. schaapkameel; 87. gele verfstof; 88. plooi; 90. oude lengtemaat; 93. bijwoord; 95. hoofd; 96. onbe weeglijk; 99. zintuig; 101. middel punt; 104. identiteitsbewijs; 105. voegwoord; 107. slaapgelegen heid; 109. klaar; 110. editie; 111. getijde; 113. Nederlandse Spoor wegen. De letters uit de vakjes: 87 -28-63 - 5 - 78 - 109 - 113 - 47 - 33 - 48 - 25 en 51 - 62 - 105 - 91 - 30 - 44 - 32-65-60 vormen twee sleutel woorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelre- dactie.Uw briefkaart moet uiter lijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- -bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van f 25,—. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- -bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing De prijswinnaars van de doorlo per van vorige week zaterdag zijn: M.J. Koeman-Wondergem, Pol derweg 5, Kruiningen (VVV-bon f 50,=); de VW-bonnen van f 25,= gaan naar: E. Hamelink, Meestoof 52, Middelburg; T.E. Verhage, van Diemenstraat 69, Terneuzen en C. v.d. Maas, Middelmeet 67, Goes. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. filatelistfabel elegieeenrumate eigenrelaasagen kainclubagitant ssottawareeetre rancunebodsuede ararugbysierlijk stiertellerheks tiranakoorpalet oesteromkeerere espinrepelnijver stoetakerttkano tateraarkeistar elèveasielnoord lilaepekreekree is; .UtiN. CYSBERT JAPICX FRYSK DICHTER 5110(1 59H6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45