Verkeer verdeelt paarse partners OLDTIMERBEURS MET VEILING A A A es8»- mxsffiusr- boes Geketende vrouw springt uit raam Studenten werken aan een alternatief voor CD en CP'86 Ambtenaren buigen zich over vraagstuk gekozen burgemeester Rijn en Lek pico bello voor prins binnenland zaterdag 23 mei 1998 Eeuwenoud huisje moet verhuizen Botsing over wegenaanleg en Schiphol Bescherming getuigen tegen Desi Bouterse na blunder van OM 0115-613641 of 0113-221116 Trimmer krijgt mes in buik Ruiten drugsdealers ingegooid Klaasse tekent prentenboekje Barones als bruidsmeisje Man dood in cel gevonden Bekentenis moord boorplatform Leraar vast wegens maken kinderporno Oltmans wenst een vergoeding van Beatrix zelf WIJK BIJ DUURSTEDE - Josien de Vries, molenaar van de molen Lek en Rijn, brengt de molen Rijn en Lek in Wijk bij Duurstede in gereedheid voor het bezoek van prins Claus. De prins kwam gisteren naar de molen ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de vereniging De Holland - sche Molen, waarvan hij beschermheer is. Bij deze gelegenheid stelde Claus de onlangs gerestau reerde stellingkorenmolen officieel opnieuw in gebruik. foto Raymond Rutting/ANP HARMELEN - Een bijna driehonderd jaar oud mandenmakershuisje werd gisteren in Harmeien in vier delen van zijn fundering gelicht en op pontons in de Oude Rijn geplaatst. Het historische pand moest plaats maken voor ondertunneling van de nabij gelegen spoorwegovergang. Een paar honderd meter van de oorspronkelijke plaats aan de Leidsestraatweg wordt het pandje op de an dere oever weer in elkaar gezet. foto Vincent Boon/ANP door Koos van Wees OEN HAAG - PvdA WD en 066 zijn in hun onderhandelin- jen over een tweede paars kabi net sterk verdeeld over Schiphol .li de aanleg van nieuwe wegen dl openbaar vervoer. )e WD wil een regeerakkoord ivaarin de groei van de lucht vaart voorlopig op Schiphol wordt ondergebracht. Ook moet er een wet- komen waarmee nieuwe landingsbanen en ande re grote projecten sneller klaar lijn. Het die wet kan dan snel een nieuw banenstelsel komen, dat meer vluchten mogelijk maakt binnen de milieugrenzen. Voor een eventuele tweede nationale luchthaven moet snel gekozen worden uit Tweede Maasvlakte, de Noordzee en Flevoland. On derzoek naar andere locaties is niet meer nodig, meent de WD. De eis van de liberalen om dit in het regeerakkoord op te nemen valt slecht bij PvdA en D66. Zij willen eerst de onderzoeken af wachten naar de verdere moge lijkheden van Schiphol en een tweede luchthaven. „Conclu sies zijn nog niet getrokken. Het is zelfs de vraag óf we wel con clusies zullen trekken", aldus PvdA-onderhandelaar Walla ge- De aanleg en inpassing van we gen is een ander twistpunt. De PvdA wil vijf miljard extra voor nieuw openbaar vervoer (light- rail) in stedelijk gebied, terwijl de WD dat bedrag wil uitgeven aan nieuwe wegen. PvdA en D66 eisen ook meer tunnels en geluidswallen, maar de WD gruwelt van de extra kosten. De informateurs Kok, Zalm en Borst willen dat de partijen zich daarom buigen over algemene afspraken over die tunnels voor wegen. De drie zijn ook verdeeld over het beleid om nieuwe wijken en bedrijfsterreinen tegen de gro tere steden aan te bouwen. De WD wil af van dit Vinex-be- leid, de anderen niet. De WD heeft ook problemen met het door PvdA-partijleider Kok gelanceerde idee van een 'Groen Poldermodel', waarin de milieubeweging meepraat over het milieubeleid. De liberalen vrezen dat besluiten dan nog langer op zich laten wachten. De informateurs hebben de fracties nu gevraagd alle voors en tegens van zo'n 'groene SER' in kaart te brengen. GPD (Advertentie) mm Schakel nu de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Haagse Openbaar Ministerie heeft in het dossier-Bouterse 'een fout gemaakt' waardoor de namen geopenbaard zijn van twee ge tuigen die anoniem verklarin gen zouden afleggen. Justitie heeft deze fout zelf ontdekt en vervolgens de betrokken advo caten gewaarschuwd. De twee getuigen krijgen extra beveili ging. Ze zijn volgens justitie wel bereid alsnog te verklaren. Volgens de Haagse persofficier S. Horstink ontdekte het OM zelf dat van twee getuigen zowel een anonieme als een met naam genoemde versie in het dossier voor de advocaten zaten. Het was juist de bedoeling dat die getuigen anoniem zouden blij ven. Justitie heef t vervolgens de anonieme versie uit het dossier gehaald om te voorkomen dat er dubbele verklaringen aan de advocaten zouden worden ver strekt. Het OM heeft volgens Horstink ondanks intensief intern onder zoek niet kunnen achterhalen waar en wanneer de fout ge maakt is. Het Haagse OM ge bruikt in het drugsonderzoek tegen de Surinaamse adviseur van staat een vrij nieuw straf rechtelijk wapen: de combinatie van anonimiteit en een deal, in de vorm van strafvermindering. Volgens Horstink is met één ge tuige zo'n regeling getroffen. Het gaat volgens haar daarbij niet om een kroongetuige 'van wie alles afhangt'. De combinatieregeling is voor gelegd-aan de Centrale Toet- sings Commissie en goedge keurd. De regeling zal in het proces worden neergelegd waarna de rechter over de waar de van van dé verklaring moet beslissen, aldus Horstink. In het dossier zitten verklarin gen van in totaal acht getuigen die anoniem willen blijven uit vrees voor represailles. Volgens Horstink blijven deze mensen ook anoniem. Justitie is nog bezig met een ge rechtelijk vooronderzoek naai de drugsconnecties van de voor malige legerleider. ANP UTRECPIT - Een 30-jarige Utrechter is gisteren zwaarge wond geraakt toen een onbekende man hem met een mes in zijn buik stak. Het slachtoffer was aan het hardlopen op de Gageldijk toen zijn belager plotseling verscheen en hem zon der enige aanleiding neerstak. Volgens de politie kenden de twee elkaar niet en is er ook geen woord gewisseld voor het incident. Het slachtoffer is na een operatie inmiddels buiten levensgevaar. Van de dader ont breekt ieder spoor. ANP RAALTE - Een groep bewoners aan De Omloop in Raalte heeft gistermorgen de ruiten ingegooid van twee woningen waar softdrugs te koop waren. Ook mishandelden zij een 46- jarige bewoner van een van de panden. De politie heeft twee mannen (28 en 35 jaar) aangehouden en sluit meer aanhou dingen niet uit. Aanleiding tot het incident was een inbraakpoging in een wo ning. Een 12-jarige oppas hoorde glasgerinkel, maar durfde niet te kijken. Toen de ouders thuis kwamen en de kinderen en oppas overstuur aantroffen, gingen zij over tot actie. Ge steund door buurtbewoners gingen zij op de woningen af. De politie van Raalte kreeg assistentie van collega's uit De venter en Zwolle. Twintig agenten konden voorkomen dat de buurtbewoners de woningen geheel vernielden. ANP AMSTERDAM ANP - Gouden-Penseelwinnaar Piet Klaasse (80) tekent het gebruikelijke prentenboekje ter gelegenheid van de Kinderboekenweek, die dit jaar van 7 tot en met 17 ok tober plaatsvindt. Het boekje krijgt de titel 'Twee oren om te horen, twee ogen om te zien'. Het betreft een geïllustreerde verzameling van versjes en gedichtjes. Het thema van de Kinderboekenweek is dit jaar: 'Van rijm tot rap - versjes, liedjes, gedichten'. ANP APELDOORN - Barones Giverny van Heemstra zal met jonk- vrouwe Marie-Christine Alting von Geusau bruidsmeisje zijn tijdens het huwelijk van prins Maurits en Marilène van den Broek. De barones en de jonkvrouwe zijn beiden vier jaar oud. Het huwelijk heeft vrijdag (burgerlijk) en zaterdag (kerke lijk) plaats. Buitenlandse 'royalty' is er nauwelijks. Louis van Dijk, collega-muzikant van Pieter van Vollenho ven, de vader van de bruidegom, zal tijdens de kerkelijke in zegening achter het orgel zitten. Het Bachkoor Apeldoorn zorgt voor de vocale opluistering van de plechtigheid. ANP LELYSTAD - Een 30-jarige gedetineerde uit Amsterdam is gisterochtend dood gevonden in zijn cel in de penitentiaire in richting in Lelystad. Er zijn geen aanwijzingen dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. De rijksrecherche Onderzoekt de doodsoorzaak. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het gerechtelijk lab in Rijs wijk. De Amsterdammer zat twee dagen in hechtenis. ANP ALKMAAR - Een 37-jarige Rotterdammer heeft bekend in de nacht van dinsdag op woensdag een 39-jarige collega op een boorplatform bij Den Helder te hebben vermoord. De verdachte ondergaat op zo kort mogelijke termijn een psy chiatrisch onderzoek. De raadsman van de verdachte heeft hier gezien de verwarde toestand van zijn cliënt op aange drongen. ANP ri van onze redactie binnenland UTRECHT - De politie in Utrecht is bezig met een uitge breid buurtonderzoek naar aanleiding van de mishandeling van een 21-jarige vrouw. Zij ij hing woensdagavond aan een l! ketting uit het raam van haar SWALMEN - De politie heeft deze week een 59-jarige onder wijzer van een basisschool in Swalmen aangehouden. De man wordt verdacht van het maken van kinderporno en het plegen van ontucht met kinde ren. Justitie heeft de arrestatie gisteren bekendgemaakt. De verdachte geeft al 34 jaar les op de 300 leerlingen tellende Lambertusschool in het Mid den-Limburgse dorp en woont zelf in Roermond. Bij een huis zoeking in zijn woning op 29 april vond de politie een grote hoeveelheid pornografisch ma- I teriaal, zoals foto's, videoban den, schilderijen en dia's van kinderen. Om het materiaal te kunnen ma ken, zijn de kinderen volgens de politie misbruikt. De periode waarop het misbruik betrek king heeft, loopt mogelijk tien tallen jaren terug. Het precieze aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar het Openbaar Ministerie spreekt van een omvangrijke zaak. Naar aanleiding van de publiciteit worden meer meldingen van seksueel misbruik verwacht. In de 8.500 inwoners tellende gemeenschap is op de bekend making geschokt gereageerd. Het schoolbestuur heeft giste ren alle ouders van de huidige leerlingen van de Lambertus school over de aanhouding ge ïnformeerd. Maatschappelijk werk, Riagg en jeugdhulpverleners zijn in geschakeld om bijstand te ver lenen. ANP ouderlijk huis in Utrecht. De vrouw weigert ook maar iets be- lastends tegen haar Marok kaanse vader te verklaren. De politie kan volgens woord voerder Van Londen weinig on dernemen tegen de 56-jarige man. Ooggetuigen van het voor val in de Roerstraat in de ■Utrechtse Rivierenwijk rea geerden met ongeloof op de snelle vrijlating van de man, en kele uren nadat de straat door luid gegil werd opgeschrikt. De talrijke buurtbewoners die daarop naar buiten kwamen, zagen de vrouw aan haar enkel in een band aan een ketting on dersteboven uit het raam han gen. Mannen schoten te hulp om haar bij een val te kunnen op vangen. Volgens overburen, die uit vrees voor represailles van de man niet met hun naam in de krant willen, werd de dochter nog ge slagen toen ze naar buiten hing. Op het moment dat de politie de straat inreed werd de jonge vrouw door de bewoners van het huis weer naar binnen getrok ken. Paniek Agenten zijn daarop naar bin nengegaan en hebben de vrouw meegenomen. Uit de eerste ver klaringen maakt de politie op dat de dochter twee dagen met de ketting aan de centrale ver warming vastgeketend heeft gezeten. Woensdagavond zou ze in paniek uit het raam zijn ge sprongen. Volgens de politie is toen voor rang gegeven aan de hulpverle ning boven de opsporing. De vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht om haar te behan delen aan de verwondingen aan haar enkels. De 56-jarige vader is door de politie wel aangehou den maar 's nachts weer vrijge laten. De politie heeft de vrouw nog dezelfde avond op een veilig adres ondergebracht. Zij is door het gebeuren dermate overstuur dat ze de politie weigert iets te zeggen over de reden van de mishandeling. GPD door Jos van der Meer UTRECHT - Een groepje stu denten uit onder meer Utrecht helpt momenteel mee aan de op richting van een nieuwe extreem-rechtse partij in Ne derland. Dat gebeurt onder de dekmantel van een studenten- vereniging-in-oprichting. Die organiseert vormingsbijeen komsten, uitstapjes, bier- en zangavonden. Deze constatering doet H. Toornvliet, woordvoerder van FOK in Amsterdam. Dat bureau stelt zich ten doel rechts-extre- misme en racisme te bestrijden door publicaties; ook doet het onderzoek naar extreem-recht se en fascistische groepen en ac tiviteiten. De studenten werken onder de naam Nederlandse Landelijke Studentenvereniging (NLSV). Zij hebben een eigen site op In ternet - door henzelf 'webplek' genoemd - waarin ze zeggen be zig te zijn met de uitbouw van plaatselijke verenigingen in studentensteden, waaronder Utrecht, Leiden en Rotterdam. De NLSV, valt te lezen, ls er voor studenten aan hbo en universi teit 'in bezit van het Nederlan derschap': 'We zijn de enige stu dentenvereniging die bewust Nederlands is. We zijn anti-so cialistisch, anti-totalitair, anti- despotistisch en anti-liberalis tisch. De NLSV is een eigen zinnige vereniging die opkomt, voor de Nederlandse zaak.' De vereniging is dus zo'n beetje anti-alles, concludeert Toorn vliet: „Maar één ding is duide lijk: de NLSV houdt tradities, cultuur en volk liefst puur Ne derlands." Denktank De FOK-woordvoerder zegt dat de Utrechtse student informati ca die samen met een student uit Rotterdam oprichter en leider is van de NLSV, actief is in ex- treem-rechtse milieus, zoals CP86 en Voorpost. Ook werken ze volgens Toornvliet mee aan de extreem-rechtse scholings cursus Studie Opbouw en Strijd (SOS): „Een extreem-rechtse denktank van waaruit wordt gepoogd een nieuwe partij op te zetten, na het verdwijnen van extreem-rechts uit de Tweede Kamer en bijna alle gemeente raden." Eng De partij zal meer 'verhullend' werken dan haar voorgangers, voorspelt Toornvliet: „Men heeft ontdekt dat openlijk ra cisme niet werkt. Bovendien treedt de Nederlandse overheid daar vrij fel tegen op. Daarom probei'en ze iets nieuws." 'Eng' aan activiteiten onder stu denten vindt hij, dat die de maatschappelijke en politieke bovenklasse van de toekomst zijn: „Hun club is weliswaar ui terst klein, met maximaal vijf actieve leden in Nederland. Maai- er zijn geestverwanten. Voorpost heeft 100 tot 200 le den, de groeiende CP86-afsplit- sing Volksnationalisten Neder land 70 a 100 leden." Bovendien: de Centrumdemo craten zijn aan het verdwijnen, waardoor een gat in de markt ontstaat. ,Daar wil een aantal mensen in springen", aldus Toornvliet. Janmaat was 'een zegen' omdat hij machtswellustig was en niet met anderen kon samenwerken, aldus de FOK'er: „Als nu men sen opstaan die zulke gebreken niet hebben, een acceptabele partij opzetten en aan kaderop- bouw gaan doen, dan ontstaat mogelijk wel een extreem rechtse partij van redelijke om vang." Toornvliet zegt dat de potentie daarvan in Nederland verge lijkbaar is met die in Duitsland, Belgë en Frankrijk. Daar trek ken deze groeperingen bij verkiezingen tien tot vijftien procent van de stemmen: „On derzoek leert dat het racistisch denken in Nederland van onge veer dezelfde omvang is. Vraag is nog of dat wordt omgezet in stemgedrag. Maar, hoe slimmer de partij, hoe groter de kans daarop is." GPD DEN HAAG - Journalist Willem Oltmans wil een vergoeding van koningin Beatrix persoonlijk omdat liij in 1995 geen visum kreeg om het staatsbezoek aan Indonesië te verslaan voor het weekblad Story. Hij vindt blijkens een brief aan Beatrix ook dat zij als getuige moet optreden in zijn proces te gen de Staat, die hem altijd in zijn werk zou hebben gedwars boomd. De omstreden publicist houdt de vorstin 'het meest verant woordelijk' voor het feit dat hij niet meemocht op de inmiddels roemruchte trip naar de Archi pel. Officieel weigerde Indone sië een visum te verstrekken, maar Oltmans is ervan over tuigd dat dit vanuit Nederland is aangestuurd. De door sommigen als 'rellerig' omschreven journalist schreef kort voor het bezoek de brochu re 'Bon voyage, Majesteit', waarin hij de toenmalige presi dent Soeharto de 'Pol Pot van Indonesië' noemde. Die brochu re zou in Den Haag slecht zijn gevallen, omdat het aanstaande bezoek aan de voormalige kolo nie toch al van gevoeligheden aan elkaar hing. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - Ambtenaren gaan op verzoek van de informateurs in kaart brengen welk wetge vingstraject nodig is om tot een gekozen burgemeester te ko men. Pas als daarover meer dui delijkheid bestaat, zijn in de ka binetsformatie knopen door te hakken over deze politiek ge voelige kwestie, zeggen D66- bronnen. Om een gekozen bur gemeester mogelijk te maken, moet in ieder geval de grondwet worden veranderd. De Democraten hechten er sterk aan dat de bevolking de burge meester kan kiezen. De WD wil vasthouden aan de huidige pro cedure, waarbij de Kroon bur gemeesters benoemt. De PvdA wil dat de gemeenteraad de bur gemeester gaat kiezen. D66 ziet de gekozen burgemees ter als een onderwerp van 'emi nent belang'. „Dat is niet syno niem met breekpunt, maar het is wel heel belangrijk", zegt een D66-bron. De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en De Graaf (D66) zeiden woensdag dat ze de knoop zo snel mogelijk willen doorhakken. Klingen rond de informateurs betwijfe len echter of volgende week al een besluit hierover kan vallen. De informateurs Kok, Zalm en Borst spreken dan wel over een aantal andere bestuurlijke the ma's. Maandagmiddag komt de volksgezondheid aan de orde. Dinsdag staan onder meer on derwijs en internationale sa menwerking op de agenda. De informateurs werken inmid dels aan aanzetten voor con ceptteksten voor het regeerak koord. Ook buigen ze zich over een inleidende passage die de leidraad voor Paars-2 moet. weergeven. Werkgroepen van fractiespecialisten begonnen gisteren de overeenkomsten en verschillen tussen de drie paar se partijen op financieel en soci aal-economisch gebied te inventariseren. „Echt onder handelen doen we nauwelijks," aldus een van de betrokkenen. „Het heeft allemaal nog een vrij technisch karakter." De werkgroep die de bezui- nings- en wensenlijst.jes van de PvdA de WD en D66 in kaart moet brengen, heeft de meeste haast. De onderhandelaars en informateurs verwachten maandag al uitsluitsel. Erg spannend zijn die bevindingen nog niet, zeggen de f ractiespeci- alisten zelf. Er tekent zich een mogelijk akkoord af over de vermindering van de EU-af- drachten, maar daar staan ver schillen als over Defensie en Ontwikkelingssamenwerking tegenover. ANP commentaar op pagina 2 Advertentie 1% H I H H I m, H BHia Iff II III A ön Qi Open: zat. 12.00 - 18.00 uur Kosteloos inschrijven voor clubs, particulieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3