Comfortabel buiten wonen Variaties op de televislekast PZC Doordachte ontwerpen Luxe voor peuters bouwen en wonen 39 De Nationale Hypothee kbems hypotheken zaterdag 23 mei 1998 Huis kopen? Hypotheek inruilen voor lage rente? Wanneer u via De Graaf Hypotheken uw hypotheek afsluit betaalt u door de spec afspraken die zij hebben met bv. Postbank, Bouwfonds, PVF, ABN-AMRO e.a. veel lagere renten dan in bovenstaande overzichten zijn vermeld. Bel voor een vrijblijvende afspraak met één van onze adviseurs, bij u thuis of op kantoor, overdag of 's avonds. De Graaf Hypotheken is niet gebonden aan een bank, verz. mij. of franchiseorganisatie. BEL GRATIS 0800-022 14 15 of 0118-633 035 De Nationale Hypotheekgarantie? maakt werk van uw hypotheek! Voor Zeeland: GOES MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN ZIERIKZEE VLASMARKT STATIONSSTRAAT BADHUISSTRAAT BROUWERIJSTRAAT MANHUISSTRAAT D e rente op de kapitaalmarkt is deze week vrijwel ongewijzigd ten opzich te van de vorige week. Hypotheekrente per 19 mei 1998 spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. ann. hyp. ann hyp spaarhyp. spaarhyp spaarhyp ann.hyp ann. hyp. rente vast gedu rende 5 jr. 10 jr. 15 jr. variab. 5 jr. Aegon spaarhyp spaarhyp. AmevLeven spaarhyp afsluit provi sie in 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1,00 1 00 1,00 1,00 1,00 1,00 netto werkelijke opgave rente bij fiscale bank besparing van constant 36,35% 50% Bouwfonds Combinatie Centraal Beheer CVB Delta Lloyd/ Leven Direktbank spaarv hyp. spaarv.hyp. spaargar.hyp. spaargar.hyp. spaarhyp. ann.hyp ann. hyp. hyp.tot.plan hyp.tot.plan besp.dir hyp 5 jr. 10 jr. 5 jr. 15 jr. 10 jr. 2 jr 5 jr. 5 jr. 15 jr. 5jr- spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. ann. hyp. ann. hyp. spaarv.hyp. spaarv.hyp HoogHuys/C HoogHuys/H hyp.spaarpl. hyp.spaarpl. spaarhyp. spaarhyp. Nationale Nederlanden NOG verz. Postbank ann. hyp. ann. hyp, spaarhyp. spaarhyp. garant hyp. garant hyp. garant hyp. 5 jr. 20 jr. 5 jr. 10 jr. 0/1 jr, 5 jr. 5 jr. 15 jr. 5 jr. 10 jr. 15 jr. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. ann. hyp. ann. hyp. PVF pens. spaarhyp spaarhyp. ann. hyp. ann. hyp. ann. hyp. 5 jr. 5/7 jr. 10/12 jr. 2 jr 5 jr. 5 jr 15 jr. 5 jr. 10 jr. 15 jr. Rabo. (adviesrente) sp.opt. hyp. sp.opt. hyp. 3 jr. 10 jr. ideaal 5 jr. 1 jr. 5 jr. Nr. SNS bank spaarhyp. spaarhyp. ann. hyp. ann. hyp. Westland Utr. lage last. Zwolsche Alg. hyp.-gar-plan 5 jr. 1,00 De vermelde tarieven hebben betrekking op standaard hypotheken met na tionale hypotheekgarantie. De netto werkelijke rente (nwr) is gebaseerd op de totale netto lasten van de hypotheek. De vermelde nwr-percentages gel den voor een man van 30-jarige leeftijd en een hypotheek ad ƒ150.000,-. Voor vrouwen en/of bij andere leeftijden kunnen andere nwr percentages gelden. Bij andere hypotheekbedragen wijkt de nwr soms enigszins af. Het ogenblik nadert waarop het televisiescherm als een schilderij aan de wand kan worden gehangen of na gebruik wegzakt in het bovenblad van het dressoir. Maar voorlopig zullen de meesten zich moeten behelpen met een apparaat met diepte, waarvoor een meubel of tenminste een stevige plank nodig is. Het publiek vertoont nu twee duidelijke voorkeuren: die van de 'kijk-mij-kast' en de 'verdwijnkast'. Fabrikanten die tv- meubels maken, bieden vaak beide opties. Sommige mensen stoort het ab soluut niet, zo'n glazen oog dat je dag-in-dag-uit aanstaart. Zij kiezen voor een grootbeeldtoestel dat dezelfde centrale plaats in de kamer inneemt als vroeger de ko- lenkachel. De televisie wordt op een lage tafel of dressoir neerge zet. Anderen zoeken naar een mo gelijkheid het toestel na gebruik uit het zicht te zetten. Een kastje of tafel met wielen is dan een ge schikte oplossing. En dat kan heel simpel zijn. Zo brengt Art of Living in Rotter dam van designer Eelco Prent de Metaaltafel. Een blad van bamboe of laminaat is gevat in een frame van roestvrij staal of verzinkt staal; poten van hetzelfde materi aal en daaronder vrij forse zwenkwielen. Maar dat is slechts een krent uit de papEr is een groot aanbod in conventionele trolleys en kastjes op wielen, van simpele zelfbouwmeubeltjes tot prijzige design producten. Over sommige ogenschijnlijk simpele ontwerpen is goed nagedacht. Praktisch is het bij voorbeeld als in het bovenblad - waar de tv op komt te staan - een opening is gemaakt voor doorvoer van kabels. Dat voorkomt dat men bij het verrijden over de nasleep van snoeren struikelt. Zo'n rol- meubel heeft ook het grote voor deel dat men een programma van uit verschillende gezichtspunten kan bekijken: vanuit de zithoek of aan de eettafel gezeten. Voor zo'n verplaatsbaar element moet wel voldoende circulatieruimte zijn. Hoek Over ruimte gesproken. Het mooi ste is het natuurlijk als men een speciale tv-hoek kan inrichten. Voor dit doel brengt Leolux bij voorbeeld een tv-meubel met ruimte voor video en banden in (Advertentie) (Advertentie) Bij 'Plugged furnuture' hebben Philips en Leolux een volledige integratie van techniek en meubilair gerealiseerd. Zodra het maar een beetje zomert, verplaatsen bezitters van een tuin (en ook balkon) het dagelijks leven naar buiten. En daar willen we tegenwoordig even veel comfort als binnenshuis. Voor een leefbaar buiten heeft men heel wat over. In 1997 gaven wij hieraan met z'n allen 3,1 miljard gulden uit - voor planten, gereedschappen, tuinhout, water, verlichting en terrasmeubelen. Alleen al voor meubilair hebben Nederlanders in het afgelopen jaar 411 miljoen gulden neergeteld, zo blijkt uit het onderzoek 'De Groene Miljarden 97', uitgevoerd in opdracht van de brancheorganisatie VBTB, de Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche. Hardhout in tuinmeubilair weer terug Uit dit onderzoek blijkt tevens dat er steeds meer houten en metalen meubelen worden ge kocht, wat ten koste gaat van kunststof. Er is een voorkeur voor warme kleuren en een natuurlijke uitstraling. Vandaar. Hardhout is weer helemaal terug, waarbij le veranciers zich uiteraard beijve ren mee te delen dat het gebruikte hout op verantwoorde wijze is ge kapt. In metaal zien we nog steeds de - snel roestende - ijzeren tafeltjes en stoelen. Trendy, zo'n brokje roest, maar niet zo praktisch met licht zomergoed. Dus toch maar een (in kleur) gelakte versie kiezen. Aluminium meubilair (licht in ge wicht en niet roestgevoelig) is sterk in opkomst, dikwijls ook in combinatie met teakhout. Daar naast zijn er meubelen in een com binatie van staal met pitriet. En uiteraard in pitriet puur, evenals in rotan en Lloyd Loom. Teakhout is weliswaar te koop in diverse lakafwerkingen, maar de naturel-uitvoering spreekt steeds meer mensen aan. Bovendien is deze eenvoudiger te onderhouden. Teak was Hardhout verdraagt weer en wind maar kan op den duur wel grijs uitslaan. Er zijn spuitbussen in de handel om dit euvel tegen te gaan, maar het kan ook op een meer na tuurlijke manier worden bestre den. Wrijf het hout in met teakwas. Wanneer men dit doet voordat de meubels aan hun win terslaap beginnen (in de schuur of gewoon buiten onder een tuinset- hoes) beperkt men zich tot in de was zetten. Pas als tafel en stoelen weer zonder jas buiten kunnen staan, wrijft men deze met een Naturel tuinset van plantageteak uit Indonesië. De houten zitting heeft ning enigszins gebogen is om een comfortabele zit te garanderen. borstel of doek uit. Tegen het na jaar opnieuw een wasbeurt geven. Er is veel vraag naar tuinmeube len in warme kleuren, waarbij op valt dat de chocoladebruine trend van het interieur nu ook naar bui ten treedt. In de goedkopere ter rasmeubelen doen wit en groen het nog steeds goed. Daarnaast zijn blauw, ivoor en zandkleur in op komst. In houten meubelen zien we, behalve naturel, ook veel pastellakken en 'white wash'. Vooral het luxueuze meubilair, be kleed met duurdere kussens, vindt veel aftrek. Steeds vaker ook koopt men twee stellen tuinmeu bilair, één voor dagelijks gebruik en één voor de show. In de voortuin een opvallend setje van twee stoe len en een elegant tafeltje - opge tuigd met een decoratief 'bloem- een glooiing, terwijl ook de rugleu- 'stuk en wat snuisterijen - begint in sommige straten een bekend verschijnsel te worden. Een terras kleden we over het al gemeen met meer dan uitsluitend een tafel en stoelen aan. Het terras van vandaag is een echte 'buiten- woonkamer' geworden. Met plan ten in bakken of in potten. Verder willen we verlichting. Er is op dit gebied te veel om op te noemen. Staande modellen, wandlampjes voor tegen een muurtje of de hou ten schutting, hanglampen, en drijflampen voor de vijver, die alle op de stroom moeten worden aan gesloten. Als tijdelijke verlichting kunnen we onze toevlucht nemen tot - in de grond te steken - fakkels en de bekende vetpotjes (theelichtjes in alle mogelijke soorten glazen hou ders). Praktisch zijn ook de wat grotere potkaarsen, aan de lucht waarvan muggen een broertje dood hebben. Zet er een aantal verspreid over het terras als u op warme zomeravonden rustig bui ten wilt vertoeven Op erg zonnige dagen willen we graag van enige schaduw verze kerd zijn. De een kiest voor de flexibiliteit van een parasol, de ander voor een zonnescherm of pergola tegen de gevel van het huis en weer een ander voor een tent of afdak-op-palen achter in de tuin. De partytent wordt de laatste ja ren veel toegepast en zoiets is te genwoordig al voor ongeveer zes tientjes te koop. Afdak Vrij nieuw en ongeveer twee keer zo duur is de luxueuze uitvoering van gestreept markiesdoek en met een geschulpte 'dak'rand. Een an dere mogelijkheid - in een andere prijsklasse - is een afdak-op-pa- len. Het dak kan van (kunst)stof zijn dat gefilterd licht doorlaat, van met tussenruimte en schuin geplaatste latten of bestaan uit een gesloten dakconstructie. Het basismodel heeft meestal vier palen. Soms kan men hiertussen nog meer staanders met schotten of wandjes aanbrengen om er iets als een prieel van te maken. Com plete prielen zijn ook te kust en te keur in alle mogelijke maten, ma terialen, variabelen en prijzen te koop. Een plan maken voor het inrichten van een tuin met een royaal terras is niet even in een uurtje te doen. Voor een goed en esthetisch aan trekkelijk plan is hulp van een ho venier of tuinarchitect vaak geen overbodige luxe. Voor wie het toch graag zelf wil uitdokteren, zijn er echter ook nog andere hulpmidde len. Zoals de virtual reality van het computerprogramma 3D Tuin Design van TLC Domus of de 'tuinspeeldoos' van Fosch Crea tion waarmee men aan de hand van een plattegrond en 159 ver schillende tuinproducten (hard ware, geen groen) in een grote ver scheidenheid van afmetingen op schaal kan schuiven tot men een plan naar zijn zin heeft. Thea Wamelink Bij gesloten tv-kasten is dikwijls veel aandacht besteed aan de deu ren. Want het neemt meestal te veel plaats om deze gewoon open te zetten. Zo zijn er manshoge ge sloten kasten met aan weerszijden open schappen voor boeken en snuisterijen. Wil men tv kijken dan schuift men beide deuren van uit het midden naar opzij open waardoor de schappen aan het oog worden onttrokken. Ook is er een type waarbij men de fronten weg draait, zodat ze tegen de zijwan den komen te liggen. Of men kiest voor harmonicadeuren die bij het openen dubbelgeklapt en soms ook nog weggedraaid kunnen worden. De lagere tv-kasten bie den zowel plaats aan de kijkkast als aan videorecorder en banden. In grotere meubels kan men meestal bovendien de audio-ap- paratuur, cd's en cassettebandjes onderbrengen. Samenwerking Of men nu kiest voor een trolley, een open of gesloten kast, het blijft een kwestie van zelf zoeken naar een meubel dat past bij het de el ders aangeschafte tv-toestel. Een grote stap voorwaarts in de evolu tie van audiovisueel meubilair is 'plugged furniture', ontstaan uit een hechte samenwerking tussen de technologie van Philips en het ambacht van Leolux. Deze visio naire samenwerking heeft geleid tot een volledige integratie van technische apparatuur en meu bels, een spectaculaire ontwikke ling die echter nog slechts past bij de woonsmaak dan wel de porte monnee van een kleine groep trendsetters. Aan zo'n avant-gar- distische oplossing moeten de meeste mensen een tijdje wennen. Thea Wamelink Peuterhandjes kunnen door het brede heft het bestek goed vasthouden. Ontwerp van Martin Haksteen, uitgevoerd in met blauwe transparante beits afgewerkt beukenhout.Opval lend is het aan weerszijden overstekende bovenblad van gematteerd glas op een gelakte bodemplaat. combinatie met een luie ligfau- teuil plus voetenbank. Tv, meubel (verrijdbaar) en fauteuil zijn zo wel qua vormgeving als kleur ge heel op elkaar afgestemd. Bij al dit soort oplossingen echter blijft de tv in volle glorie zichtbaar. Een andere categorie tv-kijkers wil het toestel liefst niet zien als er niet gekeken wordt. Ook hiervoor zijn er kasten in alle mogelijke modellen, uitvoeringen en prijs klassen-meestalals afzonderlijke meubelstukken - verkrijgbaar. Opbergen in de kast van een ka merbreed wandmeubel, zagen we vooral in de jaren zeventig vaak. Kastwanden zijn tegenwoordig veel opener. Wil men daarin een tv kwijt dan kiest men steeds vaker voor een zichtbare opstelling. De vraag naar luxe blijft maar groeien. De FanFan eetuitzet voor kleuters past helemaal in die trend. De deftige Franse fabrikant Christof le produceert dit porselei nen servies en verzilverde bestek, dat een lieve duit moet kosten. Alle onderdelen van het in vrolij ke kleuren met afbeeldingen van beer, konijntje, trommel, treintje en ander speelgoed gedecoreerde miniservies - plat bord, diepe kom voor pap en andere vloeibare hap, en een beker met twee oren - kos ten 70 gulden per stuk. Ze worden geleverd in een geschenkdoos. De verzilverde lepel en vork heb ben een brede, gegolfde greep. Het model is afgestemd op de kleine handjes en hun vaak nog ongeco ördineerde gebaren. Op de lepel is het konijntje, op de vork het beer tje afgebeeld. Een bestekset kost 193 gulden. Lepel en vork zijn ook afzonderlijk en zonder afbeeldin gen verkrijgbaar. Doordat het dak van deze pergola bestaat uit onder een hoek van 45 graden aangebrachte latten, ontstaat een met de zon meedraaiende lichtinval met steeds veranderende schaduwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39