Een huiskamer buiten de deur Weense koffiehuizen, chique en statig Center Pares biedt jeugd veilig gevaar Rondvluchten met Junckers 41 zaterdag 23 mei 1998 vrije tijd Center Pares noemt haar nieuwe zomeractiviteiten, die op vrij wel alle parken - zowel in binnen- als buitenland - deze zomer van start gaan 'Veilig gevaar' en 'avon tuur zoeken in een veilige omge ving'. De bungalowverhuurder, die er een soort sport van maakt om steeds de eerste te zijn met aan va kantie gelieerde 'nevenactivitei ten', heeft nu aansluiting gezocht bij de Britse organisatie Super Choice. Met Super Choice richt Center Pares zich voornamelijk op kinderen en jongeren. Super Choice kent - zowel op bin nen- als buitenlocaties - drie ver schillende onderdelen voor ver schillende leeftijdscategorieën: Cool Kids (voor kinderen van vier tot zeven jaar), Activity Pack (acht tot twaalf) en tot slot Super Choice voor kinderen van dertien tot ze ventien jaar, Het afgelopen jaar zijn de verschillende onderdelen getest op het park De Kempervennen, in het Brabantse Westexhoven. Met enorm succes, want niet alleen de belangstelling was groot, ook de po sitieve reacties van de jeugdige deelnemers hebben de (Bi'itse) di rectie van Center Pares een stimu lans gegeven om op alle pax-ken die het concern bezit, de jeugd (meer) in de benen te krijgen. Center Pares' filosofie is doorgaans, dat de mensen zélf moeten beslissen of ze iets willen doen of laten. Leven en laten leven dus. Met de nieuwe activiteiten wordt daar enigszins van afgeweken; men gaat wat 'agressiever' te werk om de jeugd tot meer beweging en (in)spanning aan te zetten. Op de dagen dat de kinderen met hun ouders arriveren, worden de jongeren daartoe opgetrommeld om een promotiefilmpje te bekijken, waarin de verschillende activitei ten getoond woi'den. Daarna wor den de kleuters, iets ouderen en de tieners opgeroepen om toch voox-al mee te doen tegen betaling van 15 gulden (voor een weekeinde) of 25 gulden (voor een hele week). Deel name is overigens alleen mogelij k in combinatie met de huur van een bungalow. Voor alle onderdelen geldt, dat de groepjes kinderen door professio nele Nederlandei's begeleid wor den, die op hun beurt 'onder contro le staan' van een Blitse instructeur. Onder elke groep bevindt zich een Brit. „Onze ervaxing is dat kinderen het wel stoer en cool vinden om in het Engels te worden aangespi-o- ken"; zegt Center Pares. Er is nogal variatie in het aanbod zoals klimmen/abseilen, Zip Wire, Raften, Boogschieten, Aex-oball, Roller hockey, Mountainbike, Inli ne, Skate, Snorkelen, Informatie technologie (IT), Canadian Canoe, Basketball, Dragon Boat, Barbe- cuefeest. GPD De Junckers 52 zijn het meest ge bouwde Europese verkeers- vliegtuig ooit. De meeste mensen kennen het Duitse driemotoxige 'golfplaten' toestel alleen van histo rische beelden uit bioscoop jouxmaal of documentaire. Hoewel er ooit honderden van deze vliegtuigen hebben gevlogen, zijn er nog maar een paar bedrijfsklaar. Eén van die toestellen wordt op 17 en 18 augustus door het Aviodome naar Nederland gehaald. Liefheb bers kunnen er dan een rondvlucht mee maken. Het vliegtuig dat naar Nedei'land komt is gerestaureerd en gemoder niseerd. „Het voldoet aan alle he dendaagse veiligheidseisen. De in- strumenten en de motoren zijn modem, maar het is beslist geen re plica. Het is een oud vliegtuig en niet een nagebouwd exemplaar", vertelt Peter van de Noort van Avio dome. Volgens Van de Noox-t is de JU 52 in zijn soort te vergelijken met de Dakota DC3, het wereldwijd meest gebouwde vliegtuig. „Het is een toestel dat door de Duitsers is ge bouwd voor bux-gerlijke en militaire toepassingen, zoals de DC3 aan ge allieerde zijde. Ze waren enorm sterk. De eerste vlogen begin jaren dertig, de Zwitserse luchtmacht heeft de laatste in 1980 buiten ge bruik gesteld." Aviodome oi-ganiseert wel vaker x'ondvluchten met historische vlieg tuigen. Voxig jaar gebeurde dat met een Sikorsky-helikopter De vlucht met de Junckers is gezien de zeld zaamheid van het toestel volgens Peter van de Noort een volstrekte buitenkans. GPD Tussen kijk-mij-kast en verdwijnkast: doordachte televisiemeubels Nederlander tast diep in de buidel voor tuincomfort Nederland eet gezoxxd, maar niet gezond genoeg Maxmenlingerie in opmars Stierkalfje krijgt de I ruimte L Internationaal treffen ligfietsers in Lelystad Woonkamer Voor Wolfgang Thalmaier is dat geen probleem. „Ze zijn mijn beste klanten. Ze komen elke dag terug, zelfs op zon dag", meldt 'der Chef' van Dommayer als hij me begeleidt naar een strategisch plekje, vlak naast de uitgebreide kran- tenbak. Dommayer heeft naast veel ou deren ook nogal wat studenten als klant, die in deze 'woonkamer' komen leren, le zen of schrijven. „Hier hebben ze in ver gelijking tot hun meestal kleine huurka- mertje tenminste de ruimte, ook om elkaar te ontmoeten". Hij wijst naar een veertiger, twee tafeltjes verderop. „Die was jarenlang klant als student en is nu arts in deze omgeving. Hij komt elke dag na zijn spreekuur even langs." Een Weens Kaffeehaus is niet te vergelij ken met een koffiehuis elders op de we reld. In de Oostenrijkse hoofdstad is zo'n gelegenheid meer een huiskamer, een tij delijk alternatief voor thuis. Daar lees je de krant, daar ontmoet je vrienden, daar drink je koffie zonder te bestellen. Het Kaffeehaus is voor Oostenrijkers wat de pub is voor Ieren en Engelsen, wat het plein is voor Afrikaanse dorpelingen. Ritueel Koffie drinken in een van de honderden Weense Kaffeehauser is iets bijzonders, een soort ritueel. En een krant behoox't daarbij, weet Thalmaier, die dagelijks voor 160 gulden leesvoer inslaat bij een nabijgelegen kiosk. „Naast de Oosten rijkse hebben we de belangrijkste Duit se, Engelse, Amerikaanse en Franse kranten en magazines." Allemaal gaan ze 'aan de stok', niet alleen om te voorko men dat ze worden meegeno men, maar ook om ze gemakke lijker te kunnen lezen. En dan is er natuurlijk de kaart met meer dan twintig soorten koffie. De 'grote bruine' lijkt nog het meest op een Hollands bakkie. Bij Dommayer is de specialiteit Biedermeier Kaf fee: koffie met abrikozenlikeur en slagroom. Die is aan te beve len met een stuk taart, die, en dat blijft wennen, op de kaart staan onder de 'Mehlspeisen'. Er is nog altijd discussie over wie nu het eerste koffiehuis in Wenen introduceerde. Was het de Serviër Domasy, die al in 1668 het eerste Kaffeehaus opende? Of was het toch Joan nes Diodato, die in 1685 bij toe val een voorraad koffie vond die door de Turken tijdens hun vlucht was achtergelaten? Ach, het is net zo'n verhaal als dat van Gianni Tarroni, die in 1750 voor het eerst stoelen en tafel buiten voor zijn Weense winkel neerzette. Uit zijn naam zou het woord 'terras' zijn ont staan. Johann Strauss „Maar zelfs de waarheid is re latief", grinnikt Thalmaier, als er net een buslading Japanse toeristen binnenstroomt. „Die vertellen we dat Johann Strauss hier vaak kwam en veel - heeft gespeeld. Dat die juist hier zijn carrière begon". Alsof we worden afgeluisterd buigt hij zich voorover: „Dat is niet zo, want het oude, echte Dom mayer lag even verderop, op de plek waar nu het Parkhotel Café Landtmann aan de Dr Karl Liiger Ring viert dit jaar zijn 125-jarig bestaan. staat. Moet ik die mensen, die in Strauss- sfeer Schönbrunn hebben bezocht, dan vertellen dat hier tot voor de Eerste We reldoorlog een politiebureau met cellen stond? Dan heb ik liever obers die naar een verre hoek wijzen en serieus zeggen: 'Daar speelde Strauss. Dan flitsen ze er tenminste met hun camera's op los zon der de vaste klanten echt te stox-en". Terwijl de obers Manfred en Hermann de Japanse horde weer naar buiten loodsen vertelt Thalmaier dat Strauss ('En dat is echt waar!') wel de Dommayer Polka heeft gecompöneex'd. En dat.de compo nist ook nu nog in het Kaffeehaus wordt gespeeld. Geregeld zijn er concerten en elke derde zaterdagmiddag musiceert de (in Wenen beroemde) dameskapel Wie ner Walsermadchen. „En we hebben hier ook lezingen, waarbij klanten voordra gen uit eigen werk. Kirschwasser Naast Dommayer zijn er in Wenen meer van die beroemde koffiestekjes. Veel be kender bij buitenlanders is Konzertcafé Schwarzenberg aan de Kamtner Ring, schuiri tegenover de beroemde Gx'osser Saai van de Wiener Musikvex*ein. Daar is het aantal Weners nog steeds in de meer derheid, maar de groep toeristen groeit snel. „Wetenschappers en zakenmensen zijn onze vaste klanten", vertelt Restau- rantleiter Patrick Scheiber als hij me on gevraagd een Kaffee Fiaker offreert - met een voor dit uur van de dag 'vroege' scheut Kirschwasser. Achttien soorten kent Schwarzenberg, het etablissement dat in 1874 zijn poor ten opende. Het is een keurig huis voor het betere volk, compleet met terras en •kranten, dat er prat op gaat als eerste een glas water bij de koffie te hebben geser- veexff. „Koffie onttrekt vocht aan het li chaam, net als alcohol. Daarom moet je Elke derde zaterdagmiddag van de maand treedt de in Wenen beroemde dameskapel Wiener Walsermadchen op in café Dommayer. er water bij drinken, net als Grieken en Fransen dat met wijn doen". Schwar- zenberg is vooral geliefd omdat er gere geld studenten van het consexwatorium concexderen. Karl Binder van Café Frauenhuber aan de Himmelpfortgasse noemt Mozart en Beethoven als zijn beroemdste klanten. Tegenwoordig zijn het vooral politici en kunstenaars die, zoals hij het noemt, zijn 'Soziales Wohnzimmer' frequenteren. Dat blijkt leesgierig volk, want Binder biedt dagelijks bijna dertig verschillen de kranten. Aardig detail: tot 1788 was het pand een badhuis. „Toen mijn vader Frauenhuber in 1968 kocht wei'd hem verteld dat Mozaxd hier geregeld koffie kwam drinken, want hij woonde vlak om de hoek. Het verhaal wil dat hij soms be taalde door te spelen", vexdelt Binder, terwijl hij een aanpalende tafel schoon maakt voor een volgende klant. „Maar echte bewijzen heb ik daar niet voor". Feest is er dit jaar bij Café Landtmann aan de Dr. Karl Lüger Ring, vlakbij het Burgtheater, omdat het zijn 125-jarig bestaan viert. Wie er binnenloopt krijgt de indruk dat dit hét Kaffeehaus van We nen is. Chic en statig zijn hier de tref woorden, en het publiek lijkt zich veelal speciaal voor een bezoek te kleden. Het als monument beschermde pand met het bei'oemdste terras van We nen (om te zien en gezien te worden) kent vooral acteurs en actrices als reguliere klanten. „En politici, want bij ons kan iedereen ongestoord langsko men", meldt de gerant in statig zwart met strik. Om zijn stel ling kracht bij te zetten vertelt hij: „Hillary Clinton is hier ge weest, zonder dat iemand dat wist. Ze kwam gewoon met een vriendin binnenlopen". Waar na hij zonder arrogantie be sluit: „En zo hooit dat in hét Wohnzimmer van Wenen. Hier komen en kwamen de echte VIP's. Keizerin Sissi dronk hier bijvoorbeeld haar Kaffee met Orangenlikör." Hardrock En zo zijn er nog vele tientallen plaatsen waar de (veelal oude- x-e) Wener zijn eigen, zwarte natje haalt. Ze allemaal noe men heeft geen zin, want zelfs de lokale WV heeft geen com pleet lijstje. Ook de vele boe ken over dit onderwerp bevat ten slechts een selectie. Toch moet nog één etablissement speciaal worden vermeld: Café Stein aan de Wahringerstras- se, vlak bij de beroemde Votiv- kirche. Dat is het enige Weense Kaffeehaus waar de (hard)rockmuziek luid klinkt en waar voor de vrijwel uit sluitend jeugdige bezoekei's de schennen voor Intemet-bab- beltjes klaarstaan. En: gewone kranten vind je er niet. Rien van den Anker In Afrikaanse dorpen is het plein een alternatieve huiskamer. De Engelsen en Ieren gebruiken de pub op de hoek, en de Weners hebben het Kaffeehaus om buiten de deur toch thuis te zijn. Daar lees je de krant, ontmoet je vrienden en noem je de ober bij zijn voornaam. De obers van Café Dommayer weten precies hoe laat het is als Herr Dok tor Moser het Weense etablissement bin nenwandelt: vijf over tien. 'Guten Morgen, meine Herrschaften'. Rijzig wandelt de gedistingeerde Wener naar de kapstok, waar hij de lange loden mantel ophangt, om daarna 'zijn' krant - met leesstok - uit het rek te nemen. Zijn stoel in het hoekje staat al klaar, en nog voordat hij zit wordt zijn koffie al geser veerd. „Danke, Hermann", tutoyeert hij - heel on-Oostenxijks - de ober. De laatste knikt beleefd ten antwoord. Café Dommayer, in de schaduw van Schloss Schönbrunn aan de Auhofstras- se, is niet alleen voor Moser een soort huiskamer. Naast, of liever rondom hem zitten nog meer stamgasten, achter de krant of achter hun boek. Sommigen doen, bijna Hollands, uren over hun kopje 'Grosser Brauner'. ANWB bundelt 8200 Europese campings op cd-rom Postzegelrubriek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37