Levend dood in Tipitapa Liefdestoernooi op Venus PZC Wc is 'n gat in de vloer Achter de tralies van Nicaragua Expositie over mens en heelal reportage zaterdag 23 mei 1998 zsw 35 Water is er in overvloed. Het cellenblok is dan ook iva- terschoon. De stank is niet weg te poetsen. Buiten is het heet, binnen is er nauwelijks ventilatie. Achter zware ijzeren deuren met kleine luikjes zitten de ge vangenen. In cel 5, 29 jongens van tussen de veertien en ach ttien. Ze delen de acht bedden. Hoewel ze zeggen dat ze om beurten op bed gaan liggen, is het opvallend dat de schijnbaar oudste en vooral grootste jongens een bed hebben. Dus liggen de 21 anderen op de grond. Let wel: er zijn geen matrassen. De wc is een gat in de vloer. Uit de douche komt wel water. De vrouwencel telt vier bedden. Er huizen twaalf vrouwen in die ruimte van vier bij vier. Het jongste meisje is veertien. In cel 5 zeggen de jongens dat ze nooit vechten. Ze zijn er vrienden geworden. Samen delen ze ook heVeten dat. van buiten komt. Een keer in de week mogen ze naar buiten. Als de familie op bezoek komt. Een kioar- tiertje. Eduardo Jos' Machado is al 3,5 maanden niet meer gelucht. Zijn familie komt nooit. Hij is een keer buiten zijn cel geiueest. Toen twee weken geleden een arts langs kioam liet hij zich onderzoeken. Geslachts ziekte luidde de diagnose. Dat ivist Eduardo ook wel. Hij zag en voelde dat er wat loos was. Eduardo is ze ventien. Later vertelt de commissaris dat ze van Eduardo weet. Er zijn medicijnen voorgeschreven. Maar waar moetik die van betalen? Ze weet best dat Eduardo een besmettingsbron is. Maar wat kunnen we? Luister, dit is de realiteit. Ik kan er niets aan doen. Denk niet dat Juanita Burghis onverschillig is. De commissaris is politievrouiu in hart en nieren. Ze is achttien jaar lid van het jonge Nicaraguaanse politie korps. Ze heeft het zogezegd zien opgroeien. Haar kantoor is haar woonkamer. In een kamertje ernaast staat haar bed. Met vier maatjes deelt hij de kleine cel. Op zijn linkerarm zijn een stuk of tien grote littekens te zien. Alsof hij zijn arm overdwars als broodplank heeft gebruikt. „Ik dacht aan mijn familie. Toen deed ik het." Luis Alberto Paterson is zeventien jaar oud. Hij zit voor een gewapende overval. Ook al mislukt. Hij moet nog negen maanden. Zijn familie weet niet dat Luis in de gevangenis zit. Hij heeft geen geld om een postzegel te kopen. Van de vijf jongens in deze cel zijner drie analfabeet. Twee geven toe, drie - Luis incluis - zeggen onschuldig te zijn. In het jongensblok zitten 144 gevangenen van onder de achttien hij elkaar in cellen gepropt. De helft heeft geen bed. Matrassen zijn er niet. Welkom in Tipitapa had Edwin Sandino kort daarvoor nog gezegd alvorens hij omstandig het Nicaraguaanse gevangeniswezen begon te schetsen. Zijn betoog had hij met vier woorden af kunnen doen: welkom en niet schrikken! Do thermometer geeft in de schaduw 37 graden aan. De Tipitapa-gevan- genis ligt een stuk buiten de hoofdstad Managua te bakken in tie zon. Tipitapa is een dodelijk saai gebouw. In letten i:ke zin. De meest gebruikte medicijnen - voor zover voorhanden: kalmeringsmiddelen. De voornaamste ziekte ciie gevangenis arts dr. Carballo behandelt: suïcidaal ge drag. Er is echt niets dat vrolijk maaktaanTipi- tapa. Daar is iedereen die ook maar iets van doen heeft met de N icaraguaanse ge vangen issen het over eens. Van gevange nen tot aan Edwin Sandino,.sinds een jaar de baas van het Nicaraguaanse gevange niswezen. En iedereen die er tussen zit. De ellende begint al met het eten. Toch een van de voornaamste verstrooiingen in de gevangenis Sandino heeft per gevangene een gulden per dag te besteden. Dus kijken de bewo ners van de Tipitapa tegen een chronisch gebrek aan calorieën aan; eenderde van wat ze binnen zouden moeter krijgen. De familie mag voorde rest zorgen. Maarniet iedereen verkeert in de gelukkige omstan digheid dat familieleden de dagelijkse portie bruine bonen met soja aanvullen. Daarom ook zijn de gevangenen gek op huisdieren. Sandino vertelt dat er katten zijn gevangen, die geroosterd en al als aanvulling op het dieet zijn verwelkomd. Het leven buiten de Tipitapa is al geen vetpot. Armoede wordt in Nicaragua nog met hoofdletters geschreven. Wat mijn en dijn is, is dan ook betrekkelijk. Althans voor de man in de straat. Wettelijk ligt die scheidslijn er wel Glashelder. Vandaar dat Tipitapa het heet een vijf-sterrenge- vangenis te zijn - continu is volgeboekt. Als je met een rammelende maag de ge vangenis binnenkomt, blijft ciie ramme len. Kr is geen betere voedingsbodem voor ziekten En word je ziek, dan heb je pech gehad. Sandino heeft uitgerekend dat hij per gevangene jaarlijks drie tientjes no dig heeft. Maar er is op de begroting niet eens een post gereserveerd voor medische zorg. Sandino krijgt niets, nada. Een ge vangene die zwak of ziek binnenkomt is wederom overgeleverd aan de goedwil lendheid van zijn familie. Wil die de kos ten voor de rekening nemen, dan komt er medische hulp. Wil de familie niet, of - wat normaal is - heeft die stomweg het geld niet, dan wordt de zieke zieker. Is er dan helemaal niets goeds te melden? Weinig. Sandino en de zijnen hebben een systeem in de huisvesting van de gevangenen uit gedokterd. Alle zware jongens zitten bij elkaar. De minderjarigen hebben hun ei gen afdeling. En Nicaraguanen die voor het eerst in de gevangenis zitten, worden gescheiden van recidivisten. Ook de twee bekende aidsgevallen zitten apart. Maar nee, er worden geen HIV-tes ten gedaan. En nee. condooms verstrekt de gevangenisleiding niet. 'Geen geld' en, zeker zo belangrijk, 'je denkt toch niet dat wij homoseksuele contacten goedkeuren! En psychisch gestoorde gevangenen de len de cellen met gewone gevangenen. De keuken van deTipitapagcvangcnis: het onlbijt biedt honen met rijst en soja, de lunch bestaat uit rijst niet bonen en soja en het avondeten uit soja met rijst en bonen. fotografie Toon Mesman TBS komt in het Nicaraguaanse gevange nishandboek niet voor. Werken wel. De gevangenen produceren nummerplaten voor auto's en laarzen voor de politie. Niet bepaald producten waarmee je je met ziel en zaligheid aan overgeeft. De laarzen waren aanvankelijk van zo'n beroerde kwaliteit dat de Nica raguaanse politiemensen ze weigerden. Maar de tegenwoordige kwaliteitscon trole maakt dat de gevangenen er geen lol meer aan beleven de dienders aan knel lende kistjes te helpen. De bewoners van de Tipitapa hebben ook nog een tijdje in de bouw gewerkt. Ze werden gebruikt om het gevangeniscomplex uit te breiden op dat er wat meer ruimte zou komen. Maar die activiteiten zijn gestaakt na klachten van niet-gouvernementele organisaties die er schande van spraken dat gevange nen werden gebrüikt om de leefomstan digheden in de gevangenis te verbeteren. Sandino lacht niet eens als hij het verhaal vertelt. De chef van het gevangeniswezen is er heel eerlijk in: als je het over schending van mensenrechten hebt, dan is de gevan genis in Nicaragua er een. Gevangenen hoor je zo niet te houden. En in alle op rechtheid vertelt hij dat hij zijn straatje nog redelijk schoon weet te houden ,door zijn overvolle gevangenissen niet propvol te laten worden. Hij hanteert naar de poli tie toe - ook in Nicaragua de boevenvan- gers - heel consequent vol is vol. Dus zitten er in de acht gevangenissen die het Midden-Amerikaanse land telt vier duizend gevangenen en in politiebureaus nog eens drieduizend. Politiecel Als de Tipitapa al erg is voor een gevange ne, dan is het leven in een politiecel rond uit stuitend. Overdrijven is een kunst, maar voor de toestand in het cellencom plex van politiepost TV in hoofdstad Ma nagua biedt zelfs het synoniemenwoor denboek geen uitkomst. Normaal is een politiecel het voorportaal van de gevan genis, hier het voorportaal van de hel. District IV heeft zeven cellen om mensen de wettelijke 48 uur vast te houden. Er passen 52 verdachten in. In district IV zit ten er 163 achter slot en grendel. De re cordhouder zit er al ruim vijf maanden. Geen enkele gevangene heeft een rechter gezien. Er wordt een simpele methode toegepast. Een cel is voor de minderjarigen. Een cel voor vrouwen en de rest gaat in de andere vijf. Overigens: de cellen variëren van klein (vier bedden) tot groot (acht bed den). District IV zit al twee jaar in deze misère. Het record was in december: 220 stuks. Het verhaal is weer heel eenvoudig: er staat een gulden per dag per gevangene voor het eten. De bijvoeding moet de fa milie maar leveren. De gevangenen eten eigenlijk hetzelfde als het politieperso neel. Althans van wat er overblijft, ze krijgen de restjes. Ze mogen blij zijn als twee keer per dag wat te eten krijgen. De 163 mannen en vrouwen worden door twee bewakers in de gaten gehouden. Ze zijn het mikpunt van de opgekropte agressie van de in holen opgesloten nicas. Commissaris Juanita Burghis vertelt dat er veeluitbraakpogingen zijn. Ze kijkt er bij van: geef ze eens ongelijk. Niet alleen de bewakers hebben het zwaar te verduren. De agressie tussen de gevan genen ondeiiing is groot. Zelfs een tan denborstel mag de cel niet in. Ze breken er de kop af en schuren het plastic aan de muur tot ze een vlijmscherp wapen in handen hebben. Een ballpoint is net zo gevaarlijk. En of het al niet lastig genoeg is, is 40 pro cent van de gevangenen verslaafd. Op enige medicatie of hulp anderszins hoe ven ze niet te rekenen. Medische hulp is er sowieso nauwelijks. Soms komt er een arts die spreekuur houdt. Behandeling volgt als de patiënt geld heeft en/of het ziekenhuis de zieke wenst te behandelen. De cellen zullen er voorlopig niet leger op worden. Er is duidelijk sprake van toege nomen criminaliteit. Er is meer geweld in de straat. Intussen groeit ook het vertrou wen van de bevolking in de politie en zijn ze vaker bereid aangifte te doen. Ergo: meer gevangenen. Grootste probleem: het Luis Alberto Paterson deelt met vier maatjes een cel in het jongensblok in de Tipitapa-gevangenis. alcoholmisbruik. De commissaris is niet boos op haar collega Sandino van het ge vangeniswezen dat hij haar niet van de vele gevangenen afhelpt. Ze kunnen er ook niets aan doen. Juanita Burghis en Edwin Sandino moe ten roeien met riemen die ze niet hebben. Tussen de politie en de gevangenissen zit de rechtspraak. Die ligt in Nicaragua op zijn gat. Vorig jaar zijn er vijftig rechters op straat gezet. Vanwege corruptie, of omdat ze domweg nog nooit een wetboek hadden gezien. Van de driehonderd ver dachten die in 1997 werden aangehouden voor drugssmokkel is er niet eentje in de cel beland. Maar in het cellencomplex van politie post IV van Managua zuchten al maanden jongens die gepakt zijn voor de diefstal van een zak garnalen of twee biljartbal len. Ook zit er al drie maanden die vrouw die een verkrachter van zich heeft probe ren af te slaan. De man zit thuis, Esperan- za Perez, dus niet. Recht is krom in Nicara gua. Discipline De Nicaraguaanse overheid heeft geen geld voor een fatsoenlijke opvang van ge vangenen. Het Internationaal Monetair Fonds heeft het straatarme Midden- Amerikaanse land een uiterst strenge be grotingsdiscipline opgelegd. Bezuinigen is het parool. Daarbij lijkt de rechtse pre sident Aleman ook niet bepaald veel zin te hebben, al erkent hij dat de overbevol king in de cellen een schending van de mensenrechten is: marteling zelfs. Maar het gevangeniswezen en de politie wor den gedomineerd door Sandinisten. En Sandinisten en Aleman, dat zijn water en vuur. Aleman gelooft in de vrije markt economie. Als iedereen werkt, dan valt. het met de criminaliteit vanzelf wel mee. Ai-moede en werkloosheid zijn de grootste problemen in Nicaragua. Veelzeggend is zijn opmerking dat Nica ragua geen Colombiaanse toestanden kent. Dat is Aleman ten voeten uit. Want als het nog erger kan, dan is het niet erg. En meer cynisch: iedereen zegt natuurlij k dat hij onschuldig is. Niemand in de ge vangenis heeft een misdaad begaan. Of wel, het zijn en blijven boeven. Zo erg is het dus ook weer niet. Gemakshalve ver geet hij dat meer dan 40 procent van de gevangenen geen proces heeft gehad. Toch is er hoop. Het ontwikkelingspro gramma van de Verenigde Naties, de UNDP, heeft zich ontfermd over de recht spraak en het gevangeniswezen in Nica ragua. Met miljoeneninjecties - in dollars uitgedrukt - van donoren uit het Westen, inclusief Nederland, gaat de UNDP het gevangeniswezen en de rechtspraak her vormen. Opdat er recht wordt gesproken, sneller recht wordt gesproken en alleen die mensen in de gevangenis komen die er thuis horen, Toon Mesman In een Afrikaanse woestijn werd met behulp van enorme papieren letters de volgende vraag aan de bewoners van Mars gesteld: 'Waarom sturen jullie signalen naar ons?' Het antwoord, gelukkig in het Engels: 'We hebben het helemaal niet tegen jullie. We proberen Saturnus te bereiken'. Dat schreef, rond de vorige eeuwwisseling, een astronoom die de (nog steeds) heersende Marsrage wilde relativeren. Deze gekte komt ruimschoots aan bod op de tentoonstelling Groe ten uit de Kosmos, die van 21 mei tot en met 27 sep tember te zien is in het Leidse Boerhaave Museum en de verhouding mens-heelal tot onderwerp heeft. Er behoort een welverzorgde catalogus bijvol met kostelijke informatie. Ongeveer gelijktijdig met het schrift, rond 5500 jaar geleden, leerden de Mesopotamiërs enEgypte- naren uit de bewegingen van de zon en de sterren de cyclus van de seizoenen te voorspellen. En de stap naar een kalender is dan niet zo groot meer. De zon, maan, planeten en sterren werden nog wel aanbeden als goden. Hieruit ontstond in de loop van de tijd de astrologie: voorspelling van het per soonlijk lot en dat van de hele wereld aan de hand van de hemelse configuraties. Tot vandaag de dag voor sommigen een wetenschap, voor anderen hooguit een spelletje. W| Omdat alles rondom de aarde leek te draaien, bleef dit geocentrische wereldbeeld tot in de zestiende eeuw bestaan. Een 'armillairsfeer' (miniplanetari- Zo zag de Amerikaanse kunstenaar Don Davis de ondergang van de dinosauriërs door een inslag vanuit de ruimte. um met de aarde in het middelpunt) maakt deze opvatting in Boerhaave aanschouwelijk. In 1543 bracht de Poolse geleerde Copernicus de aarde te rug tot wat zij in werkelijkheid is: een nietig pla neetje in een baan om de zon. En daarmee zorgde hij voor een scheiding tussen de astrologie en de as tronomie, de wetenschap die zich met de wetma tigheden in de bewegingen van de hemellichamen bezighield. De ontdekking van de planeten Uranus in 1781, Neptunus in 1846 en Pluto in 1930 bracht de astrologie wetenschappelijk de nekslag toe. Want wat stelden zonder die planeten alle voor gaande astrologische berekeningen dan nog voor. Amoureus Wonen in de hemel was heel lang voorbehouden aan de opperwezens. De opmars van de weten schap veranderde deze visie. In 1686 nam de Frans man Bernard le Bovier de Fontenelle de veronder stelde omstandigheden op de planeten als uitgangspunt voor zijn beschrijvingen. De bewo ners van Venus waren klein, zwartgeblakerd door de zon en amoureus van karakter: ze hielden toer nooien ter ex-e van hun minnax-essen. De Jupiteria- nen waren juist zwaarmoedig en traag. Ze hadden minstens een dag nodig voor het beantwoorden van de eenvoudigste vraag. De Nederlander Christiaan Huygens zag echter geen reden waai-om de Schepper het op andere pla neten anders zou hebben aangepakt dan op de aai-- de. De levensvormen in Amerika weken immers nauwelijks af van die in Europa? Engelsman sir Humphrey 'Lunatic' beschi-eef in 1764, hoe hij op de maan door menselijke wezens werd rondgedragen in een draagstoel. En ene Ara- tus deed in 1793 verslag van maanbewoners in de vorm van Engels sprekende slangen die rechtop liepen. De krant New-York Sun kwam in 1835 nog met een ludieke reeks artikelen over maanbewo ners die door de befaamde Engelse astronoom Her schel zouden zijn waax-genomen: eerst een rechtop lopend, beverachtig schepsel met een kind in de ar men, een paar dagen later, in een boom, kleine mensachtigen met een korte rode vacht en grote vleugels. De Fx-ansman Louis Guillaume de la Folie was in 1775 de eerste die van een 'alien' op de aarde ver haalde, Een bewoner van Mei'curius kwam een ruimteschip demonstrex-en. Nu hebben we ufo's en graancirkels. Kometen waren ontvlambare uitwasemingen van de aarde, hoog in de atmosfeer. Ze wex-den in de as trologie gezien als voorboden van natuurrampen, hongersnoden en epidemieën. Aan het denken ge zet door een komeet in de winter van 1680- 81 toonde Newton aan dat kometen banen beschrij ven, die gehoorzamen aan de universele wet van de zwaartekracht. Halley berekende daarop de banen van een aantal kometen en voorspelde op grond daaxwan hun temgkomst. Voor 'zijn' komeet is dat om de 76 jaar, met de zomer van 2061 als eerstvol gende periode. Toch bleef de angst bestaan. De Engelse theoloog en wiskundige Whiston verkondigde in 1696 de theorie, dat de bijbelse zondvloed was verooi'zaakt door een langsschei'ende komeet, en wel op don derdag 27 noveqxber 2348 voor Christus omstreeks elf uur in de ochtend. Halley had in 1694 in een le zing al een dergelijke ixiogelijkheid geopperd, maar een publikatie toen niet aangedurfd. Over bombai'dementen door kometen, planetoïden of meteoxieten is zeker de afgelopen jaren door we tenschappers heel wat geschreven en gezegd. Zo zou het leven ontstaan kunnen zijn na 'bevruch ting' van de aarde door organisch komeetmateri aal. Anderzijds zou het uitsterven van de dinosau russen te wijten zijn geweest aan de inslag van een reuzenbrok uit de x-uixnte. Er zijn paleontologen die menen dat zulke wereld catastrofes met regelmaat geschieden. Dit zou het werk zijn van een onzichtbai'e begeleider van de zon, Nemeis, genoemd naar de Griekse godin der wrake. Death Star mag ook. Dit hypothetische he- mellichaamzou een omloopperiode van 26 miljoen jaar om de zon hebben. Bij elke dichtste nadering verstoort het de kometen dan zodanig, dat vele er van naar de zon toe vallen, waax'bij een trefkans met de aarde groot is. Mark Glotzbach PASTEI FRANZ Een poster van de speelfilm Mars Valt Aaxx is te zien op de tentoonstelling Groeten uit de Kosmos in Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35