Mussolini mag weer in Italië Bericht uit Predappio, geboorteplaats van II Duce in deze bijlage Hoe gaat een land met zijn verleden om? Is er een historische waarheid voor 'elk he den'? Net als in Nederlandwaar men steeds vaker durft te zeggen dat niet alle Ne derlanders anti-fascist of verzetsstrijders waren in de Tweede Wereldoorlog, mag in Italië gezegd worden dat tijdens het Ventennio (1922-1943) een meerderheid van de Italianen overtuigd fascist was. Daarmee wordt ivel een door de naoorlogse (chris ten-democratische) regeringen en (communistische) oppositie zorgvuldig gekoes terde waarheid iveersproken. ,In Italië doet zich een opmerkelijk fenomeen voor. Terwijl de vroegere (neo-)fascisti- sche partij Nationale Alliantie zich steeds verder distantieert van het fascisme om geaccepteerd te worden, vindtin linkse kring het tegenovergestelde plaats. Totvoor kort overtuigde communisten geven toe dat het fascisme een 'Italiaanse realiteit' was, maar ook dat de partizanen in de oorlog een kleine minderheid waren en, net als de fascisten, misdaden tegen de menselijkheid begingen. Dat dit 'historisch revisio nisme' plaatsvindt tijdens het bewind van de eerste linkse naoorlogse regering, is waarschijnlijk geen toeval. Een exponent van die linkse regeringsmeerderheid, Ivo Marcelli, neemt een heel bij zondere plaats in. Hij was tot voor kort communist en is al zeven jaar burgemeester van Predappio, het plaatsje in de Appenijnen niet ver van de Adriatische Zee waar Benito Mussolini het levenslicht zag en begraven ligt. Predappio is met zijn monu mentale 'Mussoliniaanse' architectuur en vier souvenirwinkels die alles verkopen wat met 'il duce'van doen heeft, een soort 'fascistisch Lourdes'. Marcelli stelt dat 'de zwarte gaten' in de geschiedenis opgevuld moeten worden' en dat dit een positieve invloed zal hebben op de vaak zo zoek zijnde nationale identi teit. Zijn Predappio moet uit zijn van bovenaf opgelegde isolement komen. „Onze stad zal het nieuwe Italië symboliseren, een land dat weet wie het is en zijn verleden accepteert. Alleen zo kunnen we Europa en het derde millennium binnenstappen." reportage zaterdag 23 mei 1998 Pievluigi di Pompignoii in zijn Mussolini-souvenmvmkél in Predappio. Flessen wijn met etiketten ter ere van fotografie Nando Chiapetta Mussolini zijn te koop in de souvenirwin kels van Predappio. Trouw Het gastenboek getuigt van constant be zoek en staat vol met liefdevolle verkla ringen. 'Wij blijven je altijd trouw', schrijft Gianni uit Pescara. 'Geloven, ge hoorzamen en vechten'; 'beter een dag le ven als een leeuw dan honderd als een schaap', schrijft Pietro uit Lecce, 'il cluce' citerend. Pietro zet naast zijn naam het symbool van het neo-fascistische Jeugd- front, dezelfde club waar de huidige se cretaris van Nationale Alliantie, Gian- franco Fini jarenlang voorzitter van was. „Deze plaats is heilig", zegt plots een stem. Ze blijkt toe te horen aan Pierluigi Pompignoii, de man die als geen ander de herinneringen aan Mussolini levend houdt in Predappio. Hij is gekleed in een zwart hemd en heeft een soort riem om die ook gedragen werd door Mussolini. Pompignoii geeft tekst en uitleg aan de bezoekers van de crypte en neemt ze na af loop mee naar zijn door burgemeester Marcelli zo verafschuwde souvenirwin kel, die ligt aan de centrale Viale Matteot- ti - genoemd naar de socialistische parle mentariër die in 1924 door de fascisten werd vermoord. In een groot vierkant pand dat ooit eigen dom was van de fabriek Caproni, ver koopt Pompignoii alles, maar dan ook al les wat met Mussolini te maken heeft. Van een enorm, 1000 gulden kostend wassend hoofd, tot spelden, aanstekers, truien en zelfs flessen Sangiovi-wijnen.,,Ik verzorg expedities in heel Italië", zegt hij trots. Pompignoii is een intieme vriend van de familie Mussolini en lid van Nationale Al liantie, maar niet bezorgd over de nieuwe koers van Fini. Hij vindt het juist dat deze moderniseert en kiest voor een minder nostalgische lijn, vooral als die leidt naar regeringsmacht. Of hij de 'pacificatie-gedachte' van de burgemeester steunt? Pompignoii aait zwijgend over het wassend hoofd, de ge dachten duidelijk bij zijn neiing. Hij wantrouwt de burgemeester, omdat die al vele keren heeft geprobeerd zijn winkel te sluiten en vermoedt een nieuwe truc. „Ik ben voor pacificatie, op een voorwaarde", zegt? hij tenslotte. „Dat niemand de grootsheid van Mussolini in twijfel trekt en niemand het verbiedt te handelen in fascistische souvenirs." Eelco van der Linden Alone Costa was elf jaar toen oud-onderwijzer, oud journalist, oud-socialist en oud frontstrijder Benito Mussolini, op uitnodiging van het liberale en katholieke establishment, zijn 'Mars op Rome' ondernam en de periode inluidde die in Italië 'il Ventennio' (de twintig jaar) wordt genoemd. En eenmaal aan de macht vergat 'il duce' zijn geboortegrond niet. ,,Hij kwam hier vaak en telkens weer was het groot feest", zegt deze voormalige landarbeider van onder zijn pet op het centrale pleintje van het hooggelegen en oorspronkelijke Predappio. Hij herinnert Mussolini als een vriend en vooral een vader - 'iemand die het armzalige Italië bij de hand nam en enige waardigheid gaf'. „Als hij hier kwam gaf hij adviezen over van alles. Hij kon een schep uit je handen nemen en voordoen hoe de grond te bewerken. Aan vrouwen vertelde hij dat de kinderen naar school moesten." Zoals veel inwoners van Predappio herinnert ook Alone het liefst 'de du ce' uit de beginperiode, toen de consensus groot was en een soort collectieve ver liefdheid zich meester had gemaakt van de Italianen. „We waren allemaal gek met hem. Hij was een man van het volk, een voudig, wist te communiceren, gaf een perspectief", zegt Alone. En zoals het hoort tij dens een verliefdheid, overlaadde Mussolini zijn bewonderaars met belof ten en ook cadeautjes. Predappio kreeg er zoveel dat er in het lager gelegen dal - daar waar het geboortehuis staat van Mussolini - een nieuwe stad ontstond. De weg naar het nieuwe Predappio slin gert en leidt langs grote, in verval geraak te geel-witte gebouwen en loodsen. Het betreft hier een ander cadeau: de vlieg tuigfabriekenvan Caproni, die Mussolini in de jaren '30 liet 'overhevelen' naar zijn geboortegrond. Meer dan tweeduizend personen fabriceerden hier Italië's oor logsvliegtuigen. In de tunnels die in de bergen waren uitgegraven en waar in het geheim werd geëxperimenteerd, worden nu champignons gekweekt. De fiere faca des van de directiegebouwen, gebouwd volgens de beste regels van de fascistische architectuur, brokkelen af en hebben geen raam meer dat heel is. De herinnering aan het fascisme moest worden uitgewist na de oorlog, maar dat was moeilijk met gebouwen waarvoor klassieke Romeinse tempels model had den gestaan. Beneden in het dorp is, langs het centrale plein van de Heilige Antoni- us, de gigantische 'Casa del Fascio' een ander voorbeeld. Dit monument aan de 'fascistische revolutie', waar grote ont vangsten werden gehoudenis sinds de j a- ren '50 door niemand meer betreden - en dat is te zien. Wel onderhouden is de aan de andere zijde liggende Antoniuskerk die Mussolini in 1932 liet bouwen. Onder het kruis is nog steeds de roedenbundel (fasci) te zien, het symbool van het fascis me. „Hier 'is geen respect voor het verleden, meneer", zegt mevrouw Chiara Romual- di, een krasse zeventigjarige dame die zichzelf meteen en met een gulle lach pre senteert als een overtuigde 'Mussoli- niana'. „Ik ben zoals mijn naam (Chiara betekent duidelijk, helder in het Itali aans). Ik zeg waar het op staat en veran der nooit van mening", roept ze vanaf de drempel van haar pension dat ligt langs de 'Weg van de Vrijheid', op een steen worp afstand van het kerkhof waar Mus solini rust. Ze heeft nog het huisnummer met de roedenbundel en binnen isdesalon een fotografische ode aan 'il duce'. Opportunistisch Volgens mevrouw Chiara verdienden de Italianen niet een man als MussolimWe zijn een opportunistisch, niet te vertrou wen volle. De omslag in de oorlog bewijst een dictatuur'. Volgens hem is wel de tijd rijp dat de Italianen elkaar in de ogen kij ken en op een oprechte manier hun gesschiedenis analyseren én accepteren. Italië moet met zichzelf in het reine ko men en met opgeheven hoofd Europa bin nen stappen.Predappio kan het symbool worden van dat nieuwe Italië". De laatste woorden van Marcelli zouden Mussolini ongetwijfeld bevallen zijn. Op het kerkhof waar 'il duce' rust, heerst een absolute stilte. Het van rode bakstenen opgetrokken familiegraf staat aan het einde van het centrale pad. De tombe is geplaatst in een centrale nis in de lager ge legen crypte. Een sarcofaag van ruwe natuursteen, met op elke hoek een roe denbundel. In de muur waarop een flam boyante 'M' staat zoals Mussolini die schreef, is een grote marmeren buste ge plaatst, ook weer geflankeerd door roe- denbundels. In drie kleine nisjes liggen de resten van de bezittingen die hij bij zich had op het moment van de executie: een helm, een riem, een stuk tas. liet tombe van Mussolini in het familiegraf op de begraafplaats van Predappio. dat, maar ook de periode direct erna toen opeens overal partizanen zaten en nie mand zich herinnerde fascistisch te zijn geweest." De wijze waarop Mussolini aan zijn einde kwam, is volgens Chiara illu stratief. Mussolini werd samen met zijn minnares Clara Petacci vermoord door de partizanen toen hij in 1945 probeerde naar Zwitserland te vluchten. Beiden werden vervolgens aan hun voeten opge hangen op een plein in Milaan en daar tentoongesteld. Het lichaam van 'il duce' verdween in naar het schijnt een klooster, totdat in 1957 besloten werd dat het naar Predap pio mocht worden overgebracht om hier in het familiegraf te worden bijgezet. Me vrouw Chiara herinnert zich het nog als de dag van gisteren. „Zonder ceremonie werd een kleine vierkant kist op het kerk hof afgeleverd. De.politiecommissaris die een erepiket wilde organiseren, werd naar Sardinië overgeplaatst Zodra het nieuws bekend was, stroomde het hier echter vol met mensen uit heel Italië. Ze moet lachen om de ideologische 'con- f usione' die in deze van oudsher vuurrode regio heerst en roept in herinnering dat ook Mussolini als socialist was begonnen. ,We lij den aan collectief geheugenverlies. Benito Mussolini in 1935. Niet alles van het fascisme was goed, maar het is onzin het tot een taboe te ver klaren", zegt ze fel. Chiara vindt dat Mus solini Italië een identiteit gaf. „Het was voor het eerst en het laatst dat dit gebeur de. Vandaag zijn we niets, niemand. We rommelen maar wat aan, geloven niet in het collectief, lichten de staat op. Paradoxen De personificatie van alle ideologische paradoxen die Predappio, maar in zekere zin heel Italië kenmerken, is Ivo Marcelli. Hij is bijna acht jaar burgemeester van Predappio én lid van de ex-communisti sche PDS. Het 6.000 inwoners tellende dorp heeft ondanks Mussolini na de oor log altijd een rood bestuur gehad. Marcel li geeft toe dat het als linkse burgmeester niet eenvoudig is een plaats te besturen die symbool is van rechts Italië. Hij zegt dat het 'rode bewind' drie fasen heeft ge kend: de eerste werd gekenmerkt door on derdrukking van alles wat met het fascis me te maken had; de tweede door algehele onverschilligheid en de derde door inte resse voor het fascisme en de persoon van Mussolini. „Sinds een jaar of tien pleit ik, ook binnen mijn eigen partij, voor een opening en een minder dogmatische be nadering van het fascisme. Predappio is bewust in een isolement gehouden, en daar moet nu een einde aan komen. Marcelli noemt Italië een land dat steeds vermalen is door grote internationale ge beurtenissen. Voor een (arme) laatkomer in het Europa van de nationale staten wa ren twee wereldoorlogen en daarna de Koude Oorlog teveel van het goede. De Tweede Wereldoorlog was traumatisch omdat die uitmondde, na de landing van de Geallieerden en de vlucht van de ko ning en de regering, in een burgeroorlog tussen partizanen en de fascisten die in Noord-Italië de Republiek van Salo' ves tigden. D e overwinning van de Geallieerden deed de ster van de partizanen schitteren, maar leidde ook tot desoriëntatie. De overwin naars waren communisten en christen democraten, en die schreven in 1946 een grondwet voor de nieuwe republiek waar in geen ruimte was voor de (vele) verlie zers. De fascisten werden bewust buiten de geschiedenis geplaatst, wat weer hun haat verklaart ten opzichte van die repu bliek en hun betrokkenheid bij latere ter roristische aanslagen en coup-pogingen. Bovendien waren zowel communisten als christen-democraten niet voor een sterke nationale staat en daardoor konden de (neo-)fascisten de hoeders worden van het voor alle Italianen nog steeds ongrij p- bare begrip vaderland. Chaos Door deze situatie is in Italië de chaos ge bleven en een nationale pacificatie uitge bleven. Maar nu de Koude Oorlog dood en begraven is en links voor het eerst aan de macht, lijkt er ruimte voor die pacificatie. Luciano Violante, voorman van de ex- communistische PDS en voorzitter van Italië's 'Tweede Kamer', heeft de (histori sche) discussie geopend. Hij doet aan zelf kritiek en zegt te willen begrijpen waar om 'die jonge jongens' zich aanmeldden voor het leger van de Republiek van Salo'. Violante steunt ook de pogingen van Gianfranco Fini Nationale Alliantie om te vormen in een 'nette rechtse partij'. Burgemeester Marcelli zit op de lijn van Violante, ook al blijft hij het fascisme als 'negatief' beoordelen - 'het was tenslotte Politie vindt met nieuwe aanpak opnieuw het wiel uit Fotorubriek: straatbeeld René Diekstra heeft levenslang gekregen Turkije is trots op 'eigen' mensen in het Nederlandse parlement Professional: Jannie van Dommelen, pedagoge Steeds groter leeftijdsverschil binnen het huwelijk Opvolger van de F-16: het nieuwe werkpaard van de luchtmacht Mexico volgt Colombia op als 's werelds grootste heroïne-handelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25