Baumann wint met speels gemak Wervelende show hockeyers PZC Mario de Ritter heeft weer pech Oud-Feyenoord tapt even uit een biervaatje Alex Zülle terug in leiderstrui Giro sport 23 Duitser is sterkste sprinter in eerste etappe Axelse Juniorendriedaagse Ullrich start in Delta Ronde Mapei blijft in wielersport UCI waarschuwt voor doping Aanklacht tegen Jos Verstappen Panfox/Breda schaakkampioen zaterdag 23 mei 1998 Remijnsen [OEWACHT - Het gemak warmee Eric Baumann gister- fond in Koewacht de eerste lappe van de Internationale aniorendriedaagse van Axel voorspelt voor zijn tegen- (anders weinig goeds. Met en- ele lengten verschil klopte de i-jarige Duitser zijn mede- i luchters, de Belgen Tom Boo- ien en Jurgen van Gooien en de Nederlander Coen Loos, in de print. Baumann lijkt zijn be- Issende slag geslagen te heb- i jen, want de achterstand van de iclitervolgers op de koplopers ledroeg ruim twee minuten. [Ie tweedejaars junior uit Ros- ack heeft zijn kandidatuur joor de eindzege gesteld, maar 1 lijn metgezellen zullen hem de i (verwinning niet cadeau doen. koesteren Boo- jen, Van Gooien en Loos de illu- je dat er in de tijdrit en de etap- i ;edie vandaag (zaterdag) op het jrogramma staan', eenvoudig (jet de sterke sprinter kan wor- ilen afgerekend. En mocht dat onverhoopt niet lukken, dan is or zondag altijd nog de lood zware slotetappe in de Vlaamse Ardennen. Hassevertoon Van Baumann zijn ze echter nog niet af. Na zijn klassevertoon in de eerste etappe waarschuwde de zelfverzekerde Duitser zijn egenstanders: „Ik kan meer dan sprinten alleen. Tijdrijden jsmijn sterke punt, maar ook in heuvelachtig gebied kan ik goed meekomen. Omdat ik bekend hen met het parkoers in België, ik mezelf een goede kans óm mijn leidende positie in het Idassemept te behouden. Maar deze driedaagse is voor mij so wieso al geslaagd." Baumann stak in de ouverture de zeventiende driedaagse met kop en schouders boven de concurrentie uit. Na amper der- van de ruim honderd af te leggen kilometers ging de Duit ser samen met Boonen en Loos aan de haal, nadat een kopgroep met de Nederlanders Sentjens, Dekkers en Loohuis was terug gehaald. Het drietal veroverde al gauw een voorsprong van een minuut op het peloton, waar de achtervolging maar moeizaam op gang kwam. De Nederlan ders Traksel en Van Kuik en de Belg Persoons slaagden er niét in om de koplopers te achterha len. Jurgen van Gooien lukte het even later welDe Belg uit de Go Pass-ploeg, die aan de leiding gaat in de stand om de wereld beker, overbrugde solo een gat van meer dan 'een minuut en vond aansluiting bij het leiden de trio, waar Loos inmiddels Richard Slabbekooiii liet zich gisteren in Axel goed van voren zien. foto Dirk-Jan Gjeltema door Sven Remijnsen KOEWACHT - Voor Mario de Ritter wa ren de druiven gisteravond in Koewacht wel heel erg zuur. Vijfhonderd meter voor de finish van de eerste etappe van de In ternationale Juniorendriedaagse van Ax el werd de eerstejaars junior uit Hoekten val gebracht door een Zwitserse renner, die in de eindsprint van het peloton van zijn lijn afweek. De Ritter- werd afgevoerd met een gapen de wond aan zijn linkerknie, die gehecht moest, worden. De schrik zat er goed in bij de renner van de Zeeuwse districtsselec tie, die in zijn debuut jaar bij de junioren nog weinig geluk heef t gekend. „Het hele jaar al sukkelt hij met zijn gezondheid", treurde districtstrainer Pierre Vermeule. Mario heeft last met ademhalen wanneer het warm, droog weer is. Hier in Koe- wacht waren de weersomstandigheden gunstiger voor hém, maar nu wordt hij weer ten val gebracht. Heel spijtig, want Mario kon zich goed handhaven in het pe loton." Ook Richard Slabbekoorn, Evert Doedee, Rein-Jan. Elenbaas en Danny Langen- berg, die twee keer lek reed, handhaafden zich uitstekend in het internationale ge weld. Vermeule hoopt dat zijn Zeeuwse renners zich de komende dagen van voren laten zien. „Zeker Richard Slabbekoorn, die in vorm is, kan voor een verrassingen zorgen." a Vermeule kan zondag niet beschikken over Elenbaas, die vanwege zijn geloofs overtuiging niet op zondag rijdt. Daarte genover staat de komst van Cees Priem, die in de slotetappe in Zottegem de leiding op zich zal nemen van de juniorenselectie, dié dit seizoen door TVM gesponsord wordt. Het is nog maar de vraag of Priem het in België zal opnemen tegen zijn oud- collega Jan Raas, want Raas maakt mor gen (zaterdag) weer plaats voor Frans Maassen. „Maar misschien blijf ik wel langer in koers. De hernieuwde kennis making is me in ieder geval uitstekend be vallen." geen kop werk meer deed. De Rabobank-renner had van Jan Raas, die Frans Maassen ver ving achter het stuur van de ploegleiderswagen, de opdracht gekregen de benen stil te hou den. Verkeerde renner Raas: „De koers verliep in ons nadeel, want wij hadden de ver keerde renner mee in de kop groep. Niets ten nadele van Coen Loos, maar tegen Bau mann en die Belgen komt hij eenvoudigweg tekort. De laat ste dertig kilometer heeft Coen continu in het laatste wiel ge hangen, maar hij had toch maar heel weinig over toen de finish in zicht kwam." De renner uit Bergeijk, die pas sinds anderhalf jaar actief is op de fiets, plaatste in de slotkilo- meters nog een drietal demarra ges, maar geen van die pogingen bleef onbeantwoord. Loos: „Ik wist dat Baumann snel is in de sprint, daarom probeerde ik weg te komen. Ik ben teleurge steld omdat ik niet heb gewon nen, maar ook tevreden vanwe ge de voorsprong die ik heb opgebouwd. Kansloos ben ik niet, want tijdrijden kan ik goed, evenals klimmen. Van de bergen moet ik het hebben Winnaar Eric Baumann denkt daar onge twijfeld net zo over. De Duitser werd eerder dit jaar tweede in de Pleuvelland Tweedaagse, achter zijn land- en ploeggenoot Tor sten Hiekmann, die tevens we reldkampioen tijdrijden is. „De winnaar van de tijdrit kun je dus ook al invullen"blikte Jan Raas vooruit. „De Duitsers hebben dit jaar een uitzonderlijk sterke lichting junioren, evenals de Belgen. Daar komen wij tegen tekort. De komende dagen rij den wij slechts voor de dagsuc cessen." De renners van Raas krijgen hun .eerste kans in Zuiddorpe, waar zaterdagochtend de tijdrit met een lengte van tien kilome ter wordt gehouden, 's Middags is er een rit over ruim honderd kilometer met start en finish in Axel, terwijl de driedaagse zon dag wordt afgesloten met een rit rond Zottegem, waarin de Val kenberg en de Berendries op het programma staan. VLISSINGEN - Jan Ullrich verschijnt vandaag definitief aan de start van de Delta Ronde. De Duitse winnaar van de Tour de France zal met rugnummer 103 door de provincie rijden. Gistermiddag gaven de ploegleiders de definitieve lijsten door. In de bijlage in onze krant van gisteren zijn abusievelijk twee ploegen onvermeld gebleven op de deelnemerslijst. Plet Zeeuws team zal met de volgende coureurs deelnemen: (rug nummer, naam): 211 Francois Franse, 212 Wilfred Geijs, 213 Arthur Fahrenhout, 214 Jan van Immerseel, 215 Johnny van de Klooster, 216 Dennis Mesu, 217 Mare Blok en 218 Arnold Duinhouwer Plet Duitse Dicontinentale/Olympia doet het met deze renners: 221 Jason Phillips. 222 Timo Scholz, 223 Bastian Büffel, 224 Heinrich Trumheller en 225 Klaus Mut- scher. BRUSSEL - Mapei-Bricobi blijft de wielersport trouw. De Italiaanse firma heeft besloten de sponsoring van de wieler ploeg, waarvoor onder meer Johan Museeuw, Frank Vanden- broucke en Franco Ballerini uitkomen, na dit seizoen nog drie jaar voort te zetten. Ploegleider Patrick Lefevere heeft dit gis teren laten weten. De komende weken zullen er nog enkele afrondende gesprekken plaatsvinden. Mapei hoopt Vanden- broucke te behouden. De talentvolle Belg heeft een riant aan bod van de Franse wielerploeg Cofidis op zak. Mapei was in het voorseizoen zeer succesvol in de wereldbekerklassiekers. Museeuw won de Ronde van Vlaanderen, Ballerini won Parijs - Roubaix. ANP PARIJS - De medische commissie van de Internationale Wiel- ren Unie (UCI) heeft in een brief de ploegleiders in de Giro d'Italia gewaarschuwd voor het gebruik van het dopingmid- del PFC, dat de zuurstof opname in het bloed doet versnellen. De medische commissie, onder voorzitterschap van de Neder lander Schattenberg, is via een andere bond op het bestaan van het niet nader omschreven middel gewezen. De substan tie schijnt via Internet te verkrijgen te zijn. De UCI verklaarde vrijdag geen signalen te hebben dat PFC in het profpeloton wordt gebruikt, maar heeft de brief uit preventief oogpunt ge schreven. PFC zou met de huidige controlemogelijkheden nog niet op te sporen zijn. AFP GENK - Emile Kerkhofs heeft nog een lange revalidatie voor de boeg, gezien de verwondingen opgelopen bij een geweld dadig optreden Jos Verstappen, afgelopen maandag op het Grand Prix kartciruit in Lanaken. Kerkhofs heeft aangifte gedaan bij de politie. Ook de directie van het kartcentrum heeft de eerste juridische stappen gezet tegen de voormalig formule 1-coureur. Directeur Lemlijn en Kerkhofs zeggen dat Jos Verstappen flink tekeer is gegaan. De autocoureur zou Kerkhofs eerst hebben geslagen en daarna in diens rug zijn gesprongen. De Belg ligt momenteel in het ziekenhuis en on dergaat. binnenkort een schedeloperatie. Bovendien is een chirurgische ingreep noodzakelijk aan zijn kaak, die op di verse plaatsen is gebrokenJos Verstappen en diens vader wa ren gisteren niet voor commentaar bereikbaar. GPD BREDA - Panfox uit Breda is gisteren voor de derde achter eenvolgende keer schaakkampioen van Nederland voor clubs geworden. Tegen de traditionele rivaal HSG uit Hilversum le verde de finale van de play-offs een overwinning van 6-4 op. Voor de Brabantse club zegevierden Van Wely, Goerevitsj, Ho dgson en Conquest, bij HSG wonnen Van der Sterren en Sofia Polgar. ANP door Jos van Belzen KAPELLE - Op het sport park van de vv Kapelle trad gisteravond een team van medewerkers van ZLM Ver zekeringen aan tegen Oud- Feyenoord. Na een 3-1 ach terstand halverwege gaven de sterren van weleer in de tweede helft gas en wonnen ze het leuke duel met 5-4. De Rotterdammers, bij wie Johnny Rep en André Stafleu ontbraken, kwamen wat slap uit de startblokken. Voor het publiek was er hierdoor de tijd om, met het programma blaadje in de hand, de ge zichten bij de namen te zoe ken. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat dit weinig moeite kostte, want de meeste spe lers waren nog niet veel ver anderd sinds de jaren waarin zij. successen oogstten. Som migen weliswaar wat grij zend aan de slapen, maar bij de voormalige profs was nog weinig of geen sprake van be ginnende of gevorderde buikjes boven de voetbal broek. Na ruim een kwartier open den de Zeeuwen de score toen Hubér Rentmeester van dichtbij de bal intikte. Een minuut hierna was het Leo Remijn die op aangeven van Ruud' de Vroe de voorsprong verdubbelde. Bij de Rotter dammers was inmiddels de ücht geblesseerde Peter Houtman uit de dug-out ver schenen. Toen André Hoek stra enkele minuten later voor 2-1 had gezorgd, ver dween de spits weer snel in de dug-out met de woorden: „Zo, ik heb weer even ge dreigd en dat heeft succes ge had." Israël Kort voor rust werd het nog 3-1 voor de thuisploeg. Hu bér Rentmeester zette met een steekpassje Joost Folmer (Lex Schoenmaker: „Het lijkt Israël wel met al die bandages") vrij voor Eddy Treijtel. De oefenmeester van Kapelle toonde zich niet zelfzuchtig en liet Wilfried de Leijer 3-1 scoren. Coach Lex Schoenmaker had de pauze benut om zij n ploeg er op te wijzen dat er teveel ge praat werd en er 'uit een ander vaatje getapt moest worden'. De boodschap was blijkbaar aangekomen want al na drie minuten leidde dit tot succes. Bennie Wijnste kers stoomde als in zijn beste jaren op aan de rechterkant en zette de bal panklaar voor op Martin van Geel die 3-2 binnenkopte. Twee minuten later werd het al gelijk. Ma rio Been showde zijn nog steeds gave techniek door een vrije trap vanaf zo'n 25 meter uit stand achter doel man Michel Jansen van Ga len te schieten. Binnen een kwartier na rust was de 3-1 voorsprong van de Zeeuwen omgezet in een 3-4 achterstand, toen Bennie Wijnstekers vanaf zo'n 20 meter keihard inschoot. Voor Mario Been reden om rich ting de bank te reageren: „Zeg Lex, dit was een ander vaatje; een biervaatje." De Zeeuwen gaven zich ech ter niet gewonnen en kwa men nog één keer langszij. Plet was Ruud de Vroe die langs vier Rotterdammers soleerde en Menno Baart 4-4 liet scoren. Door een fraai schot van Mario Been be haalden de Rotterdammers de min of meer aan hun stand verplichte overwinning. Voor uitblinker Ruud de Vroe was het een leuk duel ge weest. „In de eerste helft hadden we verder uit moeten lopen. Die mannen, vooral Wijnstekers en van de Kor- put, liepen toen veel te veel te praten in het veld. Vooral in de tweede helft gingen ze tik ken, toen kregen wij het wel moeilijker, maar toch kon den we het redelijk bijhou den", aldus de halverwege dit seizoen bij Veere gestopte middenvelder die volgend seizoen voor Vlissingen zal uitkomen. ZLM Verzekeringen-Oud Feij- enoord 4-5 (3-1). 19. Rentmees ter 1-0, 20. Remijn 2-0, 23. Hoek stra 2-1, 40. de Leijer 3-1, 48. van Geel 3-2, 50. Been 3-3, 56. Wijn stekers 3-4, 61. Baart 4-4, 64. Been 4-5. Scheidsrechter: R. van Haaften (Kapelle). Aantal toe schouwers: 300. Tycho van Meer slalomt tussen twee Indiërs door. foto Jasper Juinen/ANP Nederlands mannenteam loopt India onder de voet: 5-0 van onze sportredactie UTRECHT - Het Nederlands mannenteam heeft bij het WK hockey in Utrecht geen last meer van plankenkoorts. Oranje gooide gis teren in het swingende Galgenwaardstadi on alle schroom van zich af. De ploeg van bondscoach Roelant Ollmans versloeg in de tweede groepswedstrijd India op grootse wijze: 5-0. Op slag was de ietwat teleurstel lende ouverture tegen Canada (3-1) verge ten. India kon ruim twintig minuten goed partij bieden. Daarna demarreerde de olympisch kampioen binnen acht minuten naar 3 - 0D e doelpunten waren stuk voor stuk van grote klasse. Het uitzinnige hockeypubliek, dat voor een ongekende sfeer in het stadion zorgde, kon er geen genoeg van krijgen. Stephan Veen, in de openingswedstrijd te gen Canada al op dreef, vervulde een hoofd rol bij het ontketende Oranje. De dartele aanvoerder bracht uit een schitterende combinatie met Teun de Nooijer de eerste treffer op zijn naam. Twee minuten latei- was het opnieuw raak. De Nooijer bekroon de een technisch hoogstandje met een doel treffend schot: 2-0. Na een half uur bracht Veen, door een zeurende dijbeenblessure nog steeds niet topfit, de toeschouwers op nieuw in extase. Tüj scoorde uit vloeiend sa menspel met Tycho van Meer. De naam van de 212-voudige international schalde na ruim tien minuten in de tweede helft op nieuw door het stadion. Uit een pass van De Nooijer omspeelde Veen doelman Ponnap pa, waarna hij doel trof uit een „onmogelij ke" hoek: 4-0. Vrijwel alles lukte bij de mid denvelder van HGC. Hij speelde misschien wel de beste wedstrijd uit zijn lange loop baan. „Het liep heerlijk", sprak Veen glun derend. „Zo'n wedstrijd heb ik zeker op een belangrijk toernooi nog nooit gespeeld." Nederland was vooraf voor India gewaar schuwd. De Aziatische ploeg was na de ne derlaag in de eerste groepswedstrijd tegen Duitsland (4-1) slechts gebaat bij winst. De ploeg van bondscoach Baskaran begon daarom onstuimig. Met avontuurlijk en aanvallend hockey bracht India in de begin fase Nederland in de problemen. Doelman Ronald Jansen, ondanks een lies blessure actief, voorkwam een achterstand. Hij redde bekwaam bij doelpogingen van Kumar, Dad enTirkey (straf corner). Niette min maakte de defensie van Oranje in het eerste deel van de wedstrijd een kwetsbare indruk. Bij een stand van 4-0 loste doelman Looije zijn collega Jansen af. „Uit voor zorg", legde Oltmans uit. In de zeer aantrek kelijke wedstrijd kreeg Nederland ook snel enkele kansen. Veen begon met een halve misser, Bram Lomans kende weinig geluk met zijn straf corner. Hij zwiepte de eerste op de stick van verdediger Tirkey, zijn twee de korte hoekslag eindigde op de lat. Kort na de rust faalde Lomans opnieuw vanaf de cirkel. Hij staat daardoor nog steeds op nul na twee wedstrijden en zes strafcorners. „Ik ben ervan overtuigd dat Bram er op het goe de moment een paar ballen inlegt", liet Olt mans weten. „Het wachten is op zijn eerste doelpunt. Daarna volgen er ongetwijfeld meer." Na de drie treffers van het plotseling werve lende Nederland tussen de 23e en dertigste minuut was de wedstrijd gespeeld. Veen bracht in de tweede helft zijn totaal op vier doelpunten, Remco van Wijk maakte er met zijn tweede toernooi treffer na ruim een uur nog 5-0 van. Het uitgelaten publiek zong na afloop al over de wereldtitel voor Neder land. Daarvoor is het echter nog te vroeg. Zondag wacht Europees kampioen Duits land, ook nog zonder puntenvexiies in Utrecht. Nederland - India 5-0 (3-0). 23. Veen 1-0, 25. De Nooijer 2-0, 30. Veen 3-0, 47. Veen 4-0, 63. Van Wijk 5-0. Scheidsrechters;Deo (Spa), Adell (Spa). Toeschouwers: 14.500. ANP van onze sportredactie LAGO LACENO - Alex Zülle heeft de leiderstrui in de Giro d'Italia terug. De Zwitser won gisteren de zesde etappe na een indrukwekkende solo in de slot fase. Zülle had na 159 kilometer aan het Lago Laceno 24 seconden voorsprong op de Italiaan Mi- chele Bai'toli. Die won welis waar de spi-int om de tweede plaats voor de Fi'ansman Luc Leblanc en de Italiaan Max-co Pantani, maar moest toch de ro ze trui van de klassementsleider aan de winnende Zwitser af staan. Hij was de rit met vijftien tellen voorsprong op de Neder landse Zwitser begonnen. Zülle won voor de tweede keer, na de proloog in Nice. In de der de rit i-aakte hij door een valpar tij zijn leiderstrui kwijt. Bartoli had die pas dondei'dag ver overd. De marge tussen de num- mer één en twee voor het week einde bedraagt nu dertien tellen. Zülle maakte aan het einde van de korte rit veel indruk. Pantani gaf het startsein voor de boeien de finale. De Italiaanse beigspe- cialist sprong op de laatste klim weg. Achter hem verzamelden zich de andere favorieten. Lei der Bartoli deed in -eerste in stantie de achteiwolging, al gauw gevolgd door Leblanc. Dat tweetal kreeg de aanslui ting niet voor elkaar. Net voor ze de Italiaan bereikten, passeerde Zülle in volle vaart. In rap tem po reed de Zwitser die voor Fes- tina de Giro moet winnen naar de top. Daar bedroeg het ver schil ruim tien tellen op zijn eer ste achter-volgers. Op het vlakke stuk naar de streep gebxnxikte Zülle zijn kwaliteiten als tijdrij- der om het gat te vergroten. Bartoli kwam geen meter dich- tei'bij, moest zelfs in de laatste drie kilometer meer en meer toegeven. Met zijn tweede dagzege ver overde Zülle ook nog eens twaalf seconden bonificatie, maar het was vooral de manier waarop hij de rest van de kans- hebbers liet zien dat er in de 81e Giro maar één kan winnen. Ook Pavel Tonkov, twee jaar geleden winnaar van de Giro, kon in de slotfase op de steile klim het tempo niet meer volgen. Zijn schade bedx-oeg 34 tellen aan de streep, hetzelfde verlies voor de winnaar van voxig jaar Ivan Gotti. Blijlevens In de zesde etappe is voor Jeroen Blijlevens een einde gekomen aan de Giro d'Italia. De sprinter van TVM ax-riveerde na 160 kilo meter aan de finish in Lago La ceno na het sluiten van de tijd- controle. Reglementair werd Blijlevens uit de strijd genomen. Veel renners hadden het vxijdag moeilijk. Blijlevens teamgenoot Tristan Hoffman eindigde als 15 le met een achterstand van 19 minuten en 26 seconden op de winnaar, de Z(witser Alex Zülle. Olympisch kampioen Pascal Ri chard gaf zelfs op. Midi Libre De Fx*anse wielrenner Damien Nazon heeft vrijdag de vierde etappe van de Midi Libre op zijn naam geschreven. De coux'eur uit de ploeg Francaise des Jeux was na 208 kilometer in de buuid van Nimes de snelste in de mas sasprint. Francois Simon werd tweede, Laux-ent Jalabert derde, De Zwitser Laurent Dufaux blijft leider in het algemeen klassement. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23