speelzaal Vleer peuters bezoeken Geroerd door ontvangst in Japan Bijenteelt kan jong bloed gebruiken Man met drie kilo softdrugs opgepakt Veroordeling mensen achter piramidespel is een grote doorbraak Videoproject van Teekenacademie voor scholieren be//ph°ne zeeland zaterdag 23 mei 1998 sbw 17 Gestrande viskotter weer vlot Jacht in nood door motorpech Duikongeval in Oosterschelde Studenten op de bouwplaats Groente op weg door aanrijding anmeldingen nemen toe, wachtlijsten worden langer Informatiemarkt fibromyalgie or Anouk Mommer IDDELBURG - Steeds meer euwse peuters gaan naar de nterspeelzaal. Meer dan de |ft van de twee- en driejarigen engt er één of meerdere dag- len per week door. In 1997 jgen 5133 peuters naar de jelzaal, wat neerkomt op 5% van alle Zeeuwse kinde- i jin die leeftijdsgroep. In 1996 lis dat 55,4%. Dit blijkt uiteen pport van de voormalige ichting Ondersteunende Kin- ropvang Zeeland (SOKZ), nu gegaan in Stichting Scoop. >t gaat goed met de peuter- eelzalen in Zeeland. De ichtlijsten worden steeds jger en het aantal aanmeldin- ji neemt gestaag toe. Tussen 196 en 1997 is dit aantal geste- in met 238 tot 1259. Ouders neten hun kinderen vaak geven voor ze de minimum- •ftijd hebben bereikt, om ichtlijsten te omzeilen. Die inimumleeftijd is bij de mees instellingen twee jaar. Er is ft peuterspeelzaal in Zeeland ie kinderen vanaf anderhalf ar accepteert. De maximum- eftijd is bij alle instellingen lie jaar. Op Schouwen-Duive- ndis het aantal aanmeldingen ilatief het grootst. 11997 stonden er in Zeeland !9 peuters op een wachtlijst, 45 eer dan het j aar ervoor. Het to- ial van de kinderen die een iuterspeelzaal bezoeken en jgenen op de wachtlijst, komt fereen met 65% van alle eeuwse peuters. Delijsten ver- [hillen aanzienlijk per ge- leente. InBorsele moeten rela- ef de meeste mensen wachten. Jiim 20% van de peuters in de |gio staat op een wachtlijst. Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 Ook in Noord-Beveland en Mid delburg kunnen veel kinderen niet meteen terecht. Hoeveel peuters er in een groep zitten, verschilt per speelzaal. De meeste kinderen gaan er twee dagdelen naartoe. De grootte van de groep varieert van 9 tot 25 kinderen. Meestal bestaat een klasje uit 15 tot 18 peuters. Axel Het percentage twee- en drieja rigen dat naar een peuterspeel zaal gaat, verschilt per regio. Van alle Zeeuwse gemeenten heeft Axel met 33% de minste kinderen op een speelzaal. Oost burg met 78% de meeste peu ters. Middelburg en Vlissingen zitten rond de 50% en Goes te gen de 70%, evenals Terneuzen. Het totaal aantal twee-en drie jarigen in Zeeland dat een peu terzaal bezoekt is gestegen, maar dat geldt niet voor alle ge meenten afzonderlijk. In Goes, op Schouwen-Duiveland en in Terneuzen is een duidelijke stij ging te zien, maar met name in Kapelle en Vlissingen neemt het aantal peuterspeelzaalbezoe- kertjes al jaren af. Ook in Hon- tenisse en Hulst is ten opzichte van 1995 een dalende trend te zien. Evenals inBorsele, terwijl de wachtlijsten daar steeds lan ger worden. Kennelijk is er in de gemeente wel vraag naar kin deropvang, maar steeds minder plaats. Voor de peuterzaal moet be taald worden. Bij bijna 80 van de instellingen is de ouderbij drage een vast bedrag, dat vari eert van 34 gulden tot 67 gulden per maand. Bij de resterende 20% van de instellingen is de bijdrage afhankelijk van het in komen. Sommige speelzalen ge ven kortingen voor het tweede of derde kind. Zeeland heeft 118 peuterspeel zalen, verdeeld over 17 gemeen ten. Een twintigtal dorpen en kernen op Schouwen-Duive land, Walcheren Zeeuws- Vlaanderen en Tholen moet het zonder speelzaal stellen. Op Walcheren en Zuid-Beveland zitten de meeste peuterspeelza len. Ze zijn vooral geconcen treerd rond Middelburg, Vlis singen en Goes. Op Schouwen- Duiveland en Tholen is de spoe ling duidelijk het dunst. (Advertentie) VOORDELIG PTT GSM-ABONNEMENT: Ter maand 14,97 Per minuut v.a. 0,30 Toestel v.a. 44,00 door Nicole Kluijtmans GRIJPSKERKE - Wat is een meer passen de gelegenheid om de bijenhouderij te promoten dan een bijenmarkt? Het pu bliek ziet van dichtbij wat de imkers doen. Wat de bijenhouders voor hun hobby of werk nodig hebben. En hoe onmisbaar de imkers zijn. Zonder de imkers en hun bij en zou de groente- en fruitteelt flink te lij den hebben. Bijenvolken worden gehuurd voor de bestuiving van fruitgewassen in open teelten, van aardbeien, paprika, courgette in de kas en voor de zaadteelt. De Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland (VBBN), die honderd jaar bestaat, maakte vrijdag dankbaar gebruik van de jaarlijkse bijenmarkt bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke om haar jubileum te vieren. De afdeling Zee land met zes afdelingen en tweehonderd vijftig leden was als laatste regio aan de beurt. Terwijl buiten op de bijenmarkt al de eer ste bezoekers rondliepen werd in het be zoekerscentrum een lezing gehouden en het jubileumboek Hotiderd jaar Imkeren aangeboden aan de commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Speciaal voor het jubilieum heeft de VBBN een cd-rom over de Wondere We reldvan de honingbij gemaakt, Deze geeft scholieren en leken informatie over insec ten in het algemeen. De cd-rom is volgens Dick Vunderink, voorzitter van de VBBN, een van de stappen naar een nieuw imago van de bijenhouderij die jonge mensen wil interesseren voor de bijenteelt. ,,De bijen houderij moet meer bekendheid krijgen. Veel Nederlanders leven in de veronder stelling dat honing het grootste product van de imkers is, terwijl de bestuiving veel belangrijker is. De productie die door middel van honingbijen tot stand wordt gebracht is 1,6 miljard gulden." Het maken van een bijenkorf. STELLENDAM - De Stellendamse reddingsboot De Zee manspot werd vrijdagochtend opgeroepen voor de viskotter SL9, die tengevolge van de lage waterstand in het Slijkgat aan lager wal was geraakt en was vastgelopen bij boei SG3. Het lukte de reddingsboot aanvankelijk niet de viskotter vlot te krijgen. Met behulp van de GO 58 werd een tweede poging onderno men. Toen lukte het wel de SL9 naar dieper water te trekken. De viskotter kon daarna op eigen kracht de thuishaven berei ken. BRESKENS - De Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij in Breslcens moest donderdagavond in actie komen om een jacht met motorpech weg te slepen uit het vaarwater langs Hoofdplaat. Plet jacht, genaamd Kakaroen, eigendom van een Axelaar, was vanwege de harde wind voor anker ge legd. De KNRM kreeg om 23.00 uur de melding van het Schelde Co ördinatie Centrum dat de motorboot in nood verkeerde. Om dat de reddingsboot Prinses Margriet voor een grote onder houdsbeurt gedurende vijf weken in Monnikendan ligt, zette de KNRM de reserveboot Johanna Louisa en de snelle rubber boot Rien Verloop in. Nadat de drie opvarenden aan boord van de Johanna Louisa waren gebracht, sleepte de Rien Verloop de boot terug naar de haven van Breskens. Om half één was iedereen in veiligheid gebracht. OUWERKERK - In de Oosterschelde ter hoogte van Ouwer- kerk gebeurde donderdagmiddag omstreeks 13.00 uur een duikongeval. Twee Belgische duikers waren van een diepte van 47 meter te snel naar boven gekomen, waardoor ze in ademhalingsmoei lijkheden kwamen. De beide mannen werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Van daaruit zijn ze overgebracht naar het ziekenhuis in Zeebrugge, waar ze met gebruikmaking van een decompressietank behandeld werden. VLISSINGEN - Tien studenten bouwkunde en civiele tech niek van de Hogeschool Zeeland onderzoeken in de week van 25 tot en met 29 mei de organisatorische aspecten van het uit voeren van grote bouwwerken. Dat doen de studenten samen met drie andere teams van tien studenten van de hogescholen Brabant, Limburg en Den Bosch. De Stichting Algemene Bouwdoeleinden Zuid subsi dieert het project. Het idee is geboren uit de wens vanuit het bedrijfsleven om de uitvoei'ing van bouwprojecten in de op leidingen meer aan bod te laten komen. De studenten onderzoeken twee nieuwbouwprojecten in Maastricht: een bibliotheek en woningen plus kantoren. De resultaten worden aan het eind van de week besproken tij dens een mini-symposium in Maastricht. TERNEUZEN - Door een aanrijding donderdag op de Ter- neuzense kruising Leeuwenlaan/Willem de Zwijgerlaan lag de weg een korte tijd bezaaid met groenten die in de aanhan ger van één van de voertuigen zaten. Een 37-jarige autobestuurder uit Biervliet kreeg geen voor rang van een 6 9-jarig'e bestuurder uit het Belgische Boekhou- te. Door de botsing kantelde de aanhanger van de Belgische auto. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd en werden weggetakeld door een bergingsbedrijf. foto Lex de Meester door Pascalle Cappetti HULST - De politie hield gistermiddag in de Bierkaaistraat in Hulst een 27-jarige man uit de gemeente Hulst aan. Hij bleek in het bezit te zijn van drie kilo hasj en ma rihuana. De man had de softdrugs kort daarvoor gekocht in een pand aan de Bierkaai straat. Daar vond de politie, evenals in de woningen van de verdachten, nog eens 1100 gram softdrugs. De politie stuitte rond half twee toevallig op de drugsvangst. De woning die volgens een politiewoordvoerder duidelijk was ingericht als verkooppunt, ligt naast het beruchte café De Bierkaai. Dit café werd enige tijd geleden gesloten, toen er drugs werd aangetroffen. Ook de huurder van het pand, een veertigjarige Hulstenaar, werd vrijdag aangehouden. Beiden zijn na verhoor in vrijheid gesteld. De politie kon niet zeggen wat de straat waarde van de softdrugs is. Ook wilde de woordvoerder vanwege het gevaar van in breuk op de privacy niet kwijt waar de 27- jarige verdachte vandaan kwam. door Wout Bareman GISTEL - Het piramidespel is een kansspel en in België dus il legaal. De rechtbank van Has selt veroordeelde de twee op richters van de organisatie Top Stairs bij verstek tot twee jaar gevangenis en 26 médewerkers tot zes maanden celstraf. „Een regelrechte doorbraak", zegt Daniël Vandenabeele van de Vlaamse organisatie Gedupeer den Piramidenetwerken. „Nu moeten we er ook voor zorgen dat dezelfde praktijken in Zeeuws-Vlaanderen worden uitgeband." Vandenabeele doelt daarmee op de activiteiten die sedert enige tijd worden ontplooid in De Gentsche Poort in Biervliet. Daar heeft de Businessclub Multi Mundiale domicilie ge vonden. Volgens exploitant J. van Ham verkoopt die club 'at tributen' en daarvoor zoeken ze via de bijeekomsten in Biervliet 'wederverkopers'. „Datgebeurt al sinds september, oktober vo rig jaar. Maar alles is puurlegaal hoor. Van illegale praktijken is geen sprake. En ik ben nu een maal gerechtigd binnen de let ter van de wet ruimtes te verhu ren." Geschenken „Dat klopt" zegt. Vandenabeele. „Maar de mensen die daar ko men - en dat zijn vooral Belgen enFransen - wordt zand in de ogen gestrooid. Ze krijgen daar, als ze zich inschrijven, geschen ken zoals fietsen en televisietoe stellen. Ze denken dus dat het om producten gaat, tprwijl het zuiver een geldkwestie is." Jo van Briel was, vorige week, één van de drie leidinggevenden van Top Stairs die voor de recht bank in Hasselt verschenen, Van Briel was ook de inan, die zijde lings een rol speelde bij de gijze- lingin februari vorig jaar in Sluis. Eén van zijn medewer kers werd toen een paar uur ge gijzeld door een concurrerende organisatie. Van Briel toen: „Wij zijn absoluut vrij en democra tisch. Wij zijn geen piramide spel dus op ons kunnen de men- sen vertrouwen. Zijnze eenmaal naar een ander gegaan dan sme ken ze ons terug te keren. Nek omdraaien Van Briel behoorde tot de ver oordeelden in Hasselt. Vanden abeele was bij de uitspraak. „Ik heb daarna nog even met die man aan tafel gezeten en ik moet eerlijk zeggen dat ik hem de nek wel had kunnen omdraaien. Hij blijft glashard beweren dat, wat hij doet, allemaal legaal is. Hij is een hypocriet. Ik heb hem ge zegd: Ga jij hiennee door, dan doe ik dat ook. En dan zul je nog een andere pijp roken." Vandenabeele vertegenwoor digt ruim 60.000 gedupeerden van piramidespelen in België. „De strijd is zeker niet gestre den. Maar ik maak mij wel zor gen over de bedreigingen uit die business. Gelukkig zit er nu al een aantal mensen vast, maar wat zal er gebeuren als die op termijn weer vrij komen,.." Justitie Hij is van plan volgende week contact op te nemen met justitie in Middelburg om de recente ontwikkelingen - 'met name die rond De Gentsche Poort' - door te nemen. „In het Vlaandere- complex in Sas van Gent zijn de activiteiten - heb ik begi'epen - gestaakt. Nu gaat het enkel nog om die zaak in Biervliet. Die moet ook zo snel mogelijk wor den aangepakt." Justitie stelde maanden geleden al een onder zoek in naar de activiteiten in het restaurant in Biervliet. Het is nog niet afgerond. De organisatoren van het pira midespel Marketing Interna tio- nal hebben Vandenabeele maanden geleden al voor de rechter gedaagd. Ze willen dat hij zijn lastercampagne staakt en verbinden daaraan een dwangsom van 5500 gulden per overtreding. Legaal Via een bodemprocedure claimt Marketing International ook een voorlopige schadevergoe ding van 55.000 gulden van de oprichter van de Vereniging van Gedupeerden, Dat bedrag kan nog oplopen, want volgens de advocaat van de vennootschap, bedraagt de geleden schade minstens een kwart miljoen gul den. De organisator van pirami despelen opereert, stelt de advo caat vast, volkomen legaal omdat het piramidespel in Ne derland niet verboden is, in te genstelling tot België en Frank rijk. Vandenabeele: „Die zaak speelt inmiddels anderhalf jaar geloof ik. Ik heb er niets meer van ge hoord. Tja, die mannen zitten in de cel zeker." 'nwoners Colijnsplaat bezochten werken Johannis de Rijke loor Mieke van der Jagt 0LIJNSPLAAT - „Ongelofe- ijk!" Ze zijn er nog confuus van. 'aul de Waal en Arianne Al- Irechtse, inmiddels alweer een iveekje terug van hun bezoek aan Japan, zijn nog nooit ergens met zoveel egards ontvangen, tijdens een reis naar Japan ver- legenwoordigden ze de Stich- ling Colijnsplaat 400 jaar bij ten serie bezoeken aan de wer- fcn van Johannis de Rijke, een Colijnsplater die rond de eeuw wisseling waterstaatkundige weiken in Japan ontwierp en aitvoerde. ,\Ve sloegen niet alleen achter-, iver van de ontvangst maar ook raa wat die Johannis de Rijke voor Japan heeft betekend. Die aan wordt daar vereerd zoals der Willem de Zwijger of zo. Het bleek ook dat Mj verant woordelijk is voor de welvaart in gebieden die vroeger straat- sim en ontoegankelijk waren", aldus Arianne Albrechtse. in het kader van het 400 jarig bestaan van Colijnsplaat togen voorzitter De Waal en PR-func- tionaris Albrechtse naar Japan in het kielzog van de nazaten van Johannis de Rijke. Met in hun achterhoofd de mogelijk heid van uitwisseling, namen ze tekeningen mee van basis schoolleerlingen om die in Ja pan op een school aan de kinde ren te geven. „Het begon al op het vliegveld. Daar stond een delegatie klaar met een busj e en een superontvangst. We werden overal langs gevoerd, kregen al le uitleg, ontmoetten grote groe pen mensen en bezochten een park en een museum dat hele maal gewijd is aan De Rijke." Op het vliegveld hadden de Co- lijnsplaters gevraagd of ze de te keningen ergens op een school mochten overhandigen. „Nou, dat was geregeld. De volgende dag al werden we op een school ontvangen waar honderden kinderen met Nederlandse vlaggetjes stonden te zwaaien. We leken het Koningshuis wel! We kregen een hele voorstelling in de gymzaal en alles was su per-officieel en gediscipli neerd." De twee bestuursleden kunnen er nog niet over uit. Die uitwisseling komt wel voor elkaar en ook zijn er contacten gelegd met de kunstenaar die de standbeelden van Johannis de Rijke heeft vervaardigd. De Waal: „We willen wel zoiets in Colijnsplaat want het is niet niks wat die De Rijke heeft ge daan. Daar moeten we echt trots op zijn en het is bovendien heel interessant om te weten hoe die man met het water omging. Het landschap en de situatie in Kai- zu, de streek waarvoor hij veel betekend heeft, lijkt erg op Zee land. Ze zijn daar ook bijzonder op Nederland gesteld. Dat heb ben wij wel gemerkt, we leken wel VIP's." De Japanners die de Colijnspla- ters zo'n onvergetelijke tijd be zorgd hebben, willen graag een keer een tegenbezoek brengen aan Colijnsplaat. Albrechtse: „Als we nu wat kunnen onthul len - liefst voor 2000, als de 400ste verjaardag van de Ja pans-Nederlandse betrekkin gen wordt gevierd - willen we de Japanners uitnodigen. Dan moeten we wel een superont vangst voorbereiden, want dat zijn ze daar gewend. We kunnen ze niet afschepen met een kom metje koffie op het gemeente huis of zo." MIDDELBURG - De Middel- burgsche Teekenacademie Houdt in het kader van haar 220-jarig bestaan een videopro- ject. Leerlingen van zes onder wijsinstellingen hebben de opdracht gekregen een video animatie over het onderwerp Horizon te maken. Op vrijdag 19 juni is in het ge bouw 's-Hertogenbosch aan de Gasmarkt de première van de animaties. Dat gebeurt om 16.30 uur. Cineast Menno deNooijerzal de première inleiden. De deelne mende scholen zijn: Nehalennia in Middelburg, Christelijke scholengemeenschap Walche ren (twee vestigingen) in Mid delburg, Toorenvliedtschool in Middelburg, scholengemeen schap Scheldemond in Vlissin gen en Ithaka in Goes. Het vi- deoproject duurt van 20 juni tot 1 juli. GOES - De Fibromyalgiever- eniging, voor mensen die lijden aan deze reumatische aandoe ning, houdt samen met de GGD dinsdag 26 mei een informatie markt in het GGD-gebouw aan de Westwal 37 in Goes. Op de markt staan de volgende organisaties: Oosterschelde Thuiszorg, Reumaconsulente, WAO-platform, Patiënten- en Consumentenplatform, Infor matie- en klachtenbureau, GGD Zeeland en de Fibromyal- gievereniging. Bezoekers kun nen er van 14 tot 16 uur terecht. Paul de Waal en Arianne Albrechtse met souvenirs van hun reis naar Japan. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17