Nieuw sportpark inzet van conflict COLIJN Gekozen burgemeester is oké, campagne voeren hoeft niet Opknapbeurt Veerse put PZC Stank schelpenloods Ylake teistert buurt zeeland zaterdag 23 mei 1998 w 1 5 Middelburg wil twee velden schrappen Scheldemond geeft computer jan ziekenhuis Beachvolleybal bij Dishoek Peter de Regt wint pulling cup Apparatuur buit bij inbraak Rijverbod voor drankrijder Luidsprekers uit auto ontvreemd Bromfietser gewond in Hulst Betrapt met verboden wapens Brandje door kortsluiting Boete voor winkeldiefstal Goes Lezing BEVEILIGING Jfc/ [Vc Voetbal Ai/vs door Edith Ramakers VEERE - De waterput van Veere krijgt een grondige op knapbeurt. Het monument te genover de Grote Kerk van Veere verkeerde in slechte staat. Er komt een nieuw dak op, de open bogen worden op gebreken gecontroleerd, de zuiltjes en fundering worden verstevigd en het voeg- en metselwerk wordt vernieuwd. De restauratie kost ruim drie ton. Over ongeveer vier maan den is het karwei afgerond. De waterput is gebouwd in de vorm van een achthoek. Maxi- miliaan van Bourgondië gaf rond 1540 de opdracht om de waterput of cisterne te bou wen. De waterput kon in 1542 in gebruik worden genomen, de overkapping dateert van 1551. Tien jaar later werd een fon teintje gemaakt, waaruit al tijd stromend water kwam. 'Het fonteintje zal altijd wil len lopen voor passanten en kooplieden'. In de volksmond wordt de waterput nog steeds fonteintje genoemd, al ver dween de pomp eind zeven tiende eeuw. De belangrijkste reden voor de bouw van de cisterne was dat er behoefte was aan schoon drinkwater. Maar te gelijkertijd werd Veere aan trekkelijker voor de Schotten, die vanuit Veere de wolhandel onderhielden. Zij hadden spoelwater nodig om hun wol te wassen. In de waterput werd het regenwater van het dak van de Grote Kerk opge vangen en gefiltreerd. De in houd is ongeveer 200 kubieke meter. foto Lex de Meester rits Sep JIDDELBURG - De voetbal- erenigingen Zeelandia en Mid- lllburg en rugbyclub Oemoe- letioe uit Middelburg hebben en conflict met de gemeente, nzet is de ontwikkeling van het Veerse Poort. Omdat kosten drie miljoen gulden uitvallen dan was bere- wil het college van B en W sportvelden schrappen, zou Oemoemenoe jebruik moeten gaan maken an de voetbalvelden. De drie portclubs vinden dat niet ac- eptabel. huidige sportpark aan de moet wijken voor in het bestem Veerse Poort. De ge en de clubs hadden bereikt over - Leerlingen van |e Stedelijke Scholengemeen- chap Scheldemond in Vlissin- ;en schenken een computer aan ie kinderafdeling van het Zie- mliuis Walcheren. apparaat inclusief software met de opbrengst een actiedag, die de school houdt. de sportieve activiteiten, pelletjes, disco en personeels- ivond betalen leerlingen en eerkrachten een deelnamebe- Irag. Ook worden poffertjes geld dat zo binnenkomt, besteed aan een doel dat bij het begrip 'school'. jaar is gekozen de kinderaf- in het ziekenhuis een lomputer te geven, zodat jonge ptiënten erop kunnen werken, eren en spelen. !en delegatie van Scheldem- overhandigt het dinsdag 26 mei om 15 aan leeftijdgenoten in het verplaatsing van de velden en accommodaties naar de Geer- sesweg. Het nieuwe sportpark Veerse Poort zou zes miljoen gulden gaan kosten. De clubs hebben op 15 mei van wethou der P. H. A Brakman (sport) te horen gekregen dat er drie mil- joenmeernodigis. Degemeente heeft onderzocht of er ruimte was in de exploitatie-opzet van de nieuwe wijk Veerse Poort, maar dat leverde volgens Brak man onvoldoende op om het fi nanciële gat te dichten. Daarop is de clubs voorgesteld twee van de zeven sportvelden uit de plannen te schrappen. Verder zou de rugbyclub geen eigen oe- fenveld krijgen, maar gebruik moeten maken van de voetbal velden van Zeelandia en Mid delburg. Niet acceptabel De clubs schrijven in een brief aan het college van B en W cüt voorstel niet te zullen accepte ren. Zij vinden dat de gemeente de gevolgen dient te dragen van het tekort van drie miljoen gul den en niet zij. „Het was immers de wens van de gemeente om het plan Veerse Poort te realiseren. Bovendien is het voorstel van het college niet realistisch", legt voorzitter B. van Koetsveld van voetbalvereniging Zeelandia uit. „Onze velden zijn al volle dig bezet. Daarbij is voor rugby een groter veld nodig dan voor voetballen, omdat ook achter het doel wordt gespeeld." Wethouder Brakman begrijpt dat de clubs geschrokken en verontwaardigd zijn. Hij is het ook met hen eens dat zij vinden dat de primaire verantwoorde lijkheid voor het realiseren van een adequaat complex bij de ge meente ligt. Brakman zet wel vraagtekens bij de bewering van de clubs dat zij alle velden altijd nodig hebben. Hij heeft hen gevraagd gegevens te ver strekken over hoe vaak zij de velden gebruiken. Brakman: „De capaciteitsgege- vens van de verenigingen zijn gebaseerd op cijfers uit 1993/1994. De clubs zijn de laatste jaren niet echt gegroeid. Hoe ziet de toekomst er uit?" De clubs zeggen dat de gemeente die cijfers kan aflezen uit de ge gevens over de verhuur van de velden. De wethouder is het daarmee niet eens. „De verhuur zegt niet alles over de intensiteit waarmee de velden zijn ge bruikt." Huidige park De sportclubs hebben de ge meente voorgesteld om het hui dige sportpark te handhaven. De gemeente zou dan de velden moeten renoveren, de clubs zelf zouden de accommodaties op knappen. Brakman is daarvan geen voorstander. „Blijven zit ten heeft niet de voorkeur om dat er een stedenbouwkundig plan is gemaakt voor een woon wijk met allure. Bovendien moet er een goed nieuw sport park komen." Dat nieuwe park, Veerse Poort, zou aanvankelijk in september van dit jaar in gebruik worden genomen, aldus van Koetsveld. ,Dat is nu uitgesteld tot het j aar 2000. Maar gezien de ontwikke lingen zou dat wel eens 2002 kunnen worden. DISHOEK - Op het strand bij strandpaviljoen Frapo's in Dis hoek wordt donderdag 28 mei een beachvolleybaltoernooi ge speeld. De organisatie is in handen van de leerlingenvereniging Forum van het Delta College Zeeland. Aan het toernooi, dat om 13 uur begint, doen vijftig teams mee, die bestaan uit leraren, leerlin gen en personeel van het Delta College. Het trio Top-100 zorgt voor hve-muziek. MIDDELBURG Fietstocht - De KNNV afdeling Walcheren houdt op dinsdag 26 mei van 19.00totongeveer21.30 uur een fietsexcursie door Oost- Walcheren onder leiding van Karei Begeer. De tocht begint bij het parkeerterrein van het station in Middelburg. WIERDEN - Peter de Regt uit Biervliet heeft op Hemelvaarts dag de Jakobs Tractor Puiling Cup (vrije klasse 4,4 ton) in het Twentse Wierden gewonnen. Hij was met zijn Green Spirit IV ook de sterkste in de vrije klasse 5,4 ton. Bij cle Jakobs Tractor Pulling die ook meetelt voor het Nederlands kampioenschap truck en tractor puiling, ontbraken enkele favorieten, waar onder Q8 Team Popeye en It Kypmantsje. De Regt was zeer tevreden over de uitslag: „De eerste twintig punten zijn weer binnen, terwijl de grootste concurrenten al lemaal puntloos zijn gebleven." De enige andere Zeeuw in Wierden, Izaak Luteijn uit Nieuwvliet, eindigde in de catego rie minipullers met Whirlwind als elfde en laatste. OOST-SOUBURG - Uit een woning aan de Oosterschelde- straat in Oost-Souburg zijn donderdag een cd-speler met cas setterecorder en een videorecorder gestolen. De dader kwam binnen door een cleur open te breken. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht op de Presi dent Kennedylaan in Vlissingen een 36-jarige man uit die plaats een rijverbod van vijf uur opgelegd voor rijden onder invloed. Hij had bijna tweeënhalf keerde toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. DOMBURG - Uit een auto op de Domburgseweg in Domburg zijn donderdagnacht twee luidsprekers en vijf cd's gestolen. De dader vernielde een raam en brak de kofferbak open. HULST - Een 32-jarige bromfietser uit Terneuzen liep vrij dag in Hulst een gebroken pols op bij een aanrijding met een 71-jarige automobilist uit Sint-Jansteen. De Terneuzenaar verleende geen voorrang aan de automobilist op de Hulsterse kruising Hemelstraat/Prins Hendrikstraat. RENESSE - In Renesse werden in de nacht van donderdag op wij dag twee Duitsers aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Een 21-jarige inwoner uit Sieburg had een alarmpistool in zijn bezit en een 20-jarige inwoner uit Weiles- wist had een ploertendoder bij zich. Beide wapens zijn in be slag genomen. De bezitters kregen direct een boete van 200 gulden. ZIERIKZEE - In een woning aan de Zandweg in Zierilczee ontstond wij dagochtend omstreeks kwart over vier brand, vermoedelijk door kortsluiting. Een ventilator was in brand geraakt. De bewoners wisten het vuur zelf te blussen. De schade bleef beperkt. De brandweer Zierikzee is ter plaatse geweest, maar blussen was toen niet meer nodig. GOES - Een dertigjarige man uit Essen (D) is vrijdag in Goes aangehouden wegens winkeldiefstal. Hij werd in een winkel aan de A Joachimikade betrapt op diefstal vanbatterijen met een totale waarde van zo'n zestig gulden, Hij kreeg een boete van 240 gulden en moest zijn buit inleveren. De oude waterput in Veere krijgt een grondige opknapbeurt. Scholieren sparen 500 gulden voor zieke kinderen MIDDELBURG - Kinderen van De Wilgenhof heb ben vijfhonderd gulden ge spaard voor de Vereniging voor Kinderen met Stofwisselings- üiekten (VKS). De kinderen lebben het bedrag aan Ad de regio-coördinator van VKS, overhandigd. basisschool heeft eerder gulden bijeen ge voor het ontwerp en de bouw van een speciaal kunst werk voor de Stichting Mo(n u)ment voor een Kind. Deze stichting is een initiatief van de stichting VKSHet kunstwerk is op 21 maart geplaatst bij het in gebruik nemen van de Ouderka- mersedijkinNisse. Het is een herdenkingsdijk ge worden voor kinderen die aan een stofwisselingsziekte zijn overleden. De kinderen werkten zelf mee aan het kunstwerk. Ie dere groep heeft een van de mo zaïekplateaus, die in het kunst werk zijn verwerkt, ontworpen. Inmiddels is de school bezig met een nieuw spaarpro j eet voor een school in Lima. Deze actie staat in het teken van Scholen helpen scholen wereld wij d. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Om de zoveel tijd laait de discussie wéér op: moet de burgemeester worden be noemd of gekozen? Rotter dams eerste burger Bram Pe per liet er onlangs weer een proefballonnetje op en D66 bracht de gekozen burgemees ter ter sprake bij de kabinets formatie. Hoe zou de verkiezing van een burgmeester in zijn werk moe ten gaan? Rechtstreeks, dus al le stemgerechtigde inwoners van een gemeente naar de stembus laten komen? Of is het beter de verkiezing te delege ren aan de gemeenteraad? F. Ramond uit Terneuzen vindt dat 'het volk de burgemeester moet kiezen en dat hij niet via het huidige systeem benoemd mag worden'. „Elk schijntje democratie is op deze manier weggevaagd. Iedere bestuur der - dus ook een burgemeester - moet eerst zeggen waar hij voor staat en om die reden dooi de burgers zelf gekozen wor den." De Oostburgse A Fijnaut is het daar niet mee eens. „Al die poespas en drukte om de ver kiezingen heen hoeft voor mij niet. Ik ben tevreden met de manier waarop de burgemees ter wordt aangesteld." ,Ik heb j uist liever een gekozen dan een niet-gekozen burge meester", zegt O. Kips uit Graauw. „Een van de burgers die uit de gemeente zelf komt zal meer opkomen voor de ge meente. Die staat meer voor de belangen, lijkt me. Maar aan de andere kant is het ook weer zo dat een bestuurder uit som mige hoeken van de gemeente wel eens te veel macht in han den zou kunnen krijgen. Maar die is dan toch gekozen", aldus Kips. R. van den Akker-de Caluwé De Schouwse e burger Asselbergs bij de opening van de Toeristendagen. foto Pieter Honhoff uit Sas van Gent vindt 'het geen stijl zoals het nu geregeld is'. „De burgemeester moet ge woon gekozen worden. Een goede afgevaardigde is er een tje uit het midden van de be langrijkste mensen van de ge meente." Bedrijfsbelangen Een gekozen burgemeester is democratisch. Dat is een goede zaak. Toch heeft het kiezen van een burgemeester nadelen. Volgens mevrouw M. Saija uit Middelburg kan het tot Ameri kaanse toestanden leiden. „Dit kan hier ook gebeuren als op basis van persoonlijke voor keur en emotie iemand tot bur gemeester wordt gekozen. Per soonlijk zou ik het geen prettige ontwikkeling vinden als bedrijfbelangen, emoties en charisma gaan tellen. Nella Speksnijder uit Vrou wenpolder is voor het kiezen van een burgemeester. Maar zij zegt dat ze de reserves van Saija wel begrijpt. „Je loopt de kans dat er verkiezingsstunts worden gehouden en dat zake lijke belangen een rol gaan spelen. Aan de andere kant ge loof ik niet dat wij Nederlan ders daar de mentaliteit voor hebben. Je kunt de Kamerver kiezingen hier niet met de presidentsverkiezingen in Amerika vergelijken." Dat er te veel op persoonlijkheden wordt gestemd, daar is Nella Speksnijder niet bang voor. „Ik zou toch op iemand van mijn partij stemmen en niet op een persoonlijkheid. Beide vrouwen zien één groot voordeel: een gekozen burge meester zal de gemeentepoli tiek een stuk spannender ma ken, Daar is meneer R. Geldof uit Vlissingen het niet mee eens. Volgens hem is het kiezen van een burgemeester niet noodzakelijk. „We kunnen al kiezen voor de gemeenteraad, dat is voor mij genoeg." J. van LiereuitOud-Vossemeer voelt wel iets voor een gekozen burgemeester. „Dat is gewoon erg democratisch en dat is na tuurlijk goed", zegt hij. Toch ziet hij ook gevaren. „Hier op Tholen bijvoorbeeld is men nogal christelijk. Dat zou door kunnen werken in een burge meester die hier eventueel ge kozen zou worden. Voor mij zelf zou dat niet zo goed zijn. Want ik heb hier een zaak in keramieken beelden met veel klanten in Brabant. Die komen nu al heel moeilijk richting Tholen omdat ze denken dat het hier allemaal zo zwaar christelijk is." M, J. C. Eelkema uit Goes ziet geen enkele aanleiding om het systeem rond benoemingen van burgemeesters te verande ren. „Het gaat toch prima zoals het gaat", zegt ze. Mevrouw I. Muste-Goud- zwaard, huisvrouw en oppas- moeder in Zierikzee zou het wel goed vinden als de bevol king zou kunnen kiezen welke burgemeester er moet komen. „Een lijst met de namen waar uit je kunt kiezen en dan je stem inleveren in een bus op het gemeentehuis. Ik heb geen idee of burgemeester Assel bergs het hier goed doet hoor, maar meer inspraak voor de bevolking vind ik gewoon be ter." Discussie Marktkramenexploitant J. de Vlieger uit Oosterland heeft de discussie van de afgelopen da gen wel een beetje gevolgd. „Ik zou het persoonlijk een goede zaak vinden, zo'n gekozen bur gemeester. Niet gekozen door de gemeenteraad, maar ge woon door de bevolking. Dan kan iedereen op Schouwen- Duiveland er zijn mening over geven." ,Ik weet het nog niet precies, ik heb er toevallig juist vanmor gen over lopen nadenken", zegt Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe (freelance-jour naliste en actief in het vrou wenwerk), In eerste instantie gaat haar voorkeur uit naar zo'n getrapte verkiezing via de gemeenteraad. Kiezen vindt ze in elk geval beter dan benoe men. Ook A R. I. van den Hoek, landbouwer in Nieuwerkerk en voormalig CDA-raadslid vindt een gekozen burgemees ter wel een goede zaak. Vooral nu de gemeenten veel groter zijn geworden, hebben de raadsleden volgens hem ook een breder overzicht over de hele regio. (Advertentie) Inbraak Brand Toegangscontrole ®T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Erkend Uneto AIARMGROEP QH2I AlARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service Winkeldiefstal lewestraat 43 overval BEL: 0113-213720 goes/kloetinge door Esme Soesman VLAKE - Sinds twee dagen worden de inwoners van Vlake geteisterd door stankoverlast van de mosselschelpenloods van Van Oeveren aan de Ka- naalweg. Zowel provincie als het Meldpuntennetwerk Ge zondheid en Milieu hebben een onderzoek ingesteld. ,Een buitengewone stank en we kunnen hier niets tegen begin nen", zegt buurtbewoner Wilma Nelis. Zij trok aan de bel bij mi- lieupolitie en provincie, omdat de overlast de laatste paar da gen als erger dan ooit wordt er varen. „Ze slaan nu nonnetjes op in plaats van mosselschel pen. Die zitten voor tachtig pro cent vol met vis. Dat is echt destructiemateriaal", meent de buurtbewoonster. Bovendien blijken de deuren van de loods regelmatig open te staan. „Die stank is gewoon al niet tegen te houden, laat staan als de deuren niet gesloten zijn." Bij het milieumeldpunt van de provincie kwamen tot dusverre vijf klachten binnen. „De stank is inderdaad niet om te harden. Er hangt een walgingwekkende lucht", constateert een woord voerder van de provincie. „De vraag is nu: werkt die installatie wel goed en hoe zit het met de staat van onderhoud? Ook moet onderzocht worden of de ver gunning wel wordt nageleefd, want de deuren staan bijvoor beeld open." Het Meldpuntennetwerk Ge zondheid en Milieu uit Kruinin- gen heeft een vragenlijst ver spreid, aan de hand waarvan een inventarisatie kan worden gemaakt van eventuele gezond heidsklachten die omwonenden als gevolg van de stank ervaren. „Inventariseren of er proble men zijn en deze vervolgens on der de aandacht brengen", licht mevrouw G. Spaander de werk wijze toe. Het landelijk uitwis selen van ervaringen is een van de doelstellingen van het meld puntennetwerk. „Maar hier hebben we natuurlijk weinig er varing mee in het land, het is een redelijk unieke situatie. De mosselloods in Vlake is al langer omstreden. De familie Kole verloor begin dit jaar een rechtszaak waarin ze om schor sing van de milieuvergunning vroeg. Naast stank werd ook melding gemaakt van overlast door vliegen. VLISSINGEN - Twaalf recrea tieve en veertien prestatiege richte voetbalploegen spelen op eerste pinksterdag, maandag 31 mei, tijdens het Zeeuws Horeca Toernooi op sportpark Baskens- burg in Vlissingen. Het toernooi begint om 9.00 uur, de prijsuit reiking is om 18.00 uur; daarna treedt er nog een band op MIDDELBURG Avondvierdaagse - MTV'69 uit Middelburg houdt vanaf maan dag 8 juni een avondvierdaagse met afstanden van vijf, tien en vijftien kilometer. Vertrekpunt is de sporthal De Zandkuil aan de Breeweg 94e. Lopers starten om 18.30 uur. Donderdagavond zijn de vertrektijden anders: vijf kilometer om 19 en de andere af standen om 18 uur. (Advertentie) hapjes theater MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen houdt op dins dag 26 mei vanaf 19.30 uur een bijeenkomst in Huize 's-Herto- genbosch in Middelburg. Di'. L. H. Bardoel houdt een le zing over het onderwerp 'De veranderende rol van de j ourna- list(iek)'. DINNER MUSIC SHOW Op zaterdag 13 juni in het theater van 'De Parel'. Voor u treden op Los Chumbitos,Yakki Famirie en Maribelle. De presentatie is in handen van Biselo. rij U kunt vanaf 19-00 uur genieten van diverse artiesten en van het koud- en warmbuffet voor 49,50 p.p. incl. welkomstcocktail. De volgende Dinner Music Show is op 10 oktober a.s. Reserveer snel, vol vol reservering of informatie: Ol f374200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15