Vrees voor chaos op NS-stations PZC Duizenden koopjesjagers storten zich op Makkummer aardewerk Pluk laat Dikkertje Dap ver achter zich Amsterdam eert Annie M.G. Schmidt Noordelijke jeugd voelt zich beetje ziek Drie Duitsers laten het leven op IJsselmeer Koninklijk vliegtuig is brandgevaarlijk binnenland 7 Spoorboekje omgegooid Op hoogspanningskabel beland Proef biodiesel boten mislukt Haagse is Beste Buur 1998 Lovers zet noodtreinen in Prijs voor Mariene Dumas Twee treinen ontspoord door sabotage Jeltje van Nieuwenhoven voorzitter Tweede Kamer vrijdag 22 mei 1998 AMSTERDAM - Kunstenares Marthe Röling poseert naast het door haar vervaardigde enorme portret van Annie M.G. Schmidt. De gemeente Amsterdam verleent sinds 1962 jaarlijks een op dracht voor het vervaardigen van een portret van een verdienste lijke Amsterdamse ingezetene. Dit jaar ging de opdracht naar Röling, die een portret moest maken van de populaire kinderboe kenschrijfster. Annie M.G. Schmidt wordt door Amsterdam als ingezete gezien omdat ze daar korte tijd als bibliothecaris werk te. Het schilderij werd woensdag - op de Annie M.G. Schmidt- dag - in de Openbare Bibliotheek onthuld. foto ANP Joor Louis Burgers DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen (NS) veranderen vanaf 24 mei (aanstaande zon- I' lag) het hele patroon van de ireinenloop. Voor het eerst sinds 1970 gooit de NS de dienstrege- ling helemaal om. Met name in sdc Randstad rijdt geen trein Dicer op het gebruikelijke tijd stip. Dat kan aanstaande maan dag, de eerste werkdag, leiden lot chaotische taferelen op ver schillende stations. Vooral tus sen Gouda en Woerden, en Amersfoort en Utrecht veran dert het verkeer van stoptreinen ingrijpend. De NS sluiten niet uit dat het ■nige tijd duurt voordat alle planningsfouten uit de dienst regeling zijn en het personeel «wend is aan het nieuwe sche- na. NS-woordvoerder Krijgs- nan: „Wij hebben niet de illusie I iat de nieuwe dienstregeling I vanaf de eerste dag vlekkeloos sal verlopen. Bij elk nieuw spoorboekje ontstaan proble- aen, maar dit jaar is de hele dienstregeling op de schop ge gaan. Het zou best kunnen dat een jantal mensen maandag in de knoei komt." Herdruk De spoorwegen krijgen echter lot nu toe vooral informatieve vragen over de voorgenomen veranderingen. Krijgsman: „Het spoorboekje loopt als een irein. We hebben al een herdruk moeten bestellen. "De eerste op lage van375.000 stuks is al bijna uitverkocht. Over enkele weken komt de herdruk van nog eens 100.000 exemplaren beschik baar. Ter vergelijking: vorig jaar liet de NS 300.000 spoorboekjes drukken.. Spotjes op de televi- Jsie, aanplakbiljetten, kraam pjes op de stations hebben daar naast de reizigers de afgelopen iveken geïnformeerd over de aanstaande wijzigingen. NS verkocht ook nog eens vele dui zenden Reisplanners op compu terfloppy's en zette de nieuwe dienstregeling op internet. Voorrang De NS wil vanaf volgende week sneller en vaker gaan rijden op de grote verbindingen tussen de Randstad en de knooppunten Amersfoort, Arnhem-Nijmegen en Eindhoven. Ook binnen de Randstad krijgen intercity's en sneltreinen voorrang boven de stoptreinen. Dagelijks wil de NS 250 treinen extra laten rij den, óm daarmee op termijn 50.000 extra klanten te trekken. Veel snelle treinen worden juist ingezet op de routes waar het autoverkeer meestal in de file staat. Krijgsman verwacht dat vele tienduizenden klanten betere verbindingen overhouden aan de nieuwe dienstregeling. Er is ook een keerzijde: veel stoptrei nen krijgen slechtere aanslui tingen, buiten de spits gaan minder stoptreinen rijden en reizigers zullen vaker moeten overstappen. Op een aantal trajecten (Breda - Dordrecht, Rotterdam-Den Haag, Rotterdam-Gouda, Utrecht-Amersfoort en Utrecht-Arnhem) gaan de reis mogelijkheden voor de gebrui kers van de kleinere stations fors omlaag. Verbetering Rover, de vereniging van reizi gers van het openbaar vervoer, ziet in de veranderingen veel verbeteringen. Woordvoerder Kees Rotteveel: „maar wij con stateren dat de lasten en de lus ten ongelijk verdeeld zijn. De NS laat stoptreinreizigers val len en veel treinen krijgen een langere reistijd". Rover ver wacht dat het treinverkeer de komende week chaotisch zal verlopen.. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pluk van de Pette- flet is de grote winnaar van de kinderverkiezingen. Meer dan 10.000 kinderen uit heel het land brachten woensdag hun stem uit. Niet op politieke par tijen maar op 'politieke' uit spraken van figuren uit verha len en gedichten van Annie M.G. Schmidt. Pluk vergaarde 39 procent van de stemmen en liet Dikkertje Dap en Floddertje, beide kregen 13 procent, ver achter zich. Pluks verkiezingsprogramma stond voor vriendschap tussen alle mensen en dieren en voor mooie parken en speelplaatsen voor alle kinderen. Floddertje deed het in de opiniepeilingen - waarschijnlijk door het mooie weer - erg goed met haar leus: Wij willen ijs. Dikkertje Daps motto was vrije toegang voor al le kinderen tot dierentuinen. Grote verliezers waren Meneer Pen (3 procent) en Mevrouw Helderder (5 procent). De laat ste stond voor brandschone straten en kraakheldere huizen. Zij scoorde wel erg hoog op een school waar het volgens de leer lingen stonk. Alle kinderen in het land waren de afgelopen weken opgeroepen woensdag te komen te stemmen ter gelegenheid van de tweede Annie M.G. Schmidt-dag. De verkiezingen waren georgani seerd door twaalf samenwer kende kinderboekenwinkels uit onder meer Rotterdam, Amster dam, Groningen en Utrecht. Volgens D. Albering van de Kleine Kapitein in Rotterdam, waar alle uitslagen werden doorgegeven, is de opzet goed gelukt: kinderen op een leuke manier laten kennismaken met het maken van bewuste keuzes. Albering: „sommigen bleven een kwartier in het stemhokje. Anderen overlegden in hoekjes op wie zij het beste konden stemmen". De lokale uitslagen woi'den overhandigd aan de ge meentebesturen. De landelijke uitslag gaat naar de politieke partijen. „Die kunnen ermee aan de slag gaan. En waarom niet? Het programma van Pluk is heel aardig en nog goedkoop ook ."ANP HOOGEVEEN - Een 25-jarigeparachutiste uit Amsterdam is gistermiddag op een hoogspanningskabel bij Hoogeveen te rechtgekomen. Zij viel uiteindelijk van aanzienlijke hoogte in een weiland. Hoewel de verwondingen meevielen, is ze voor observatie overgebracht naar het ziekenhuis in Hoogeveen. De parachutiste sprong in een groep. De andere springers landden zonder problemen- Volgens een politiewoordvoerder is de vrouw uit de koers ge raakt door een plotseling opkomende windvlaag. „Van oner varenheid was in ieder geen sprake. Het was haar drieënveer tigste sprong." GPD LEEUWARDEN - Het milieuvriendelijke project om boten van de provincie Friesland op biodiesel te laten varen, is mis lukt. Doordat de kans bestond dat motoren uitvielen, leverde dat gevaar voor opvarenden op. Eén keer is dat ook daadwer kelijk gebeurd. De proef duurde anderhalfjaar en wordt vervroegd stopgezet Zeven boten waren overgegaan op het gebruik van biodiesel. Al gauw bleek dat de motoren die voor het gewone dieselge- bruik zijn gebouwd, niet goed op het koolzaadproduct rea geerden. Ook werd als nadeel ervaren dat de boten door de biodiesel erg stonken. ANP ALMERE - Sonja Ivangean uit Den Haag mag zich de Beste Buur van Nederland 1998 noemen. Zij kreeg die titel wegens haar enorme inzet voor de Transvaalbuurt. Aan de onder scheiding is een plastiek verbonden van kunstenaar Casper Klaasse, een week verblijf in een bungalowpark en een be drag van 10.000 voor een buurtproject of -voorziening. Een jury, onder leiding van minister Borst van Volksgezond heid, koos Ivangean onder meer voor haar strijd tegen de cri minaliteit in de Transvaalbuurt en het (mede) organiseren van een jaarlijks kerstdiner voor ouderen. De Nationale Burendag 1998 is een initiatief van Humanitas en de gezamenlijke woningcorporaties in Nederland. ANP AMSTERDAM - Lovers Rail moet een dure noodmaatregel nemen om de forensentreinen tussen Amsterdam en Haarlem volgende week te laten rijden. De eigen speciale forenzentrei- nen die Lovers in Frankrijk had besteld, kunnen niet op tijd in Nederland zijn. De concurrent van de NS laat daarom in al lerijl rijtuigen uit Zwitserland komen. De treindienst tussen Amsterdam en Haarlem begint op dins dag in plaats van maandag. De eerste weken gebruikt Lovers nu de stokoude rijtuigen waarmee hij normaliter toeristen vervoert alsmede de tijdelijke rijtuigen uit Zwitserland. Tot de nieuwe treinen arriveren, biedt Lovers gratis treinver voer tussen de twee steden. Het bedrijf verwacht dat dat maximaal drie weken duurt. ANP AMSTERDAM - Beeldend kunstenaar Mariene Dumas krijgt de David Röellprijs, 100.000. Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds bekroont daarmee haar hele oeuvre. Het fonds kent de prijs elke twee jaar op een ander terrein van de beeldende kunst toe Dumas is geboren in Kaapstad en woont sinds 1976 in Neder land. Hoewel zij zich niet alleen toelegt op het maken van te keningen, vormt de tekenkunst een groot deel van haar oeu vre. In 1992 toonden twee musea, Van Abbe in Eindhoven en Overholland in Amsterdam, overzichten van haar werk. Zij heeft verder geëxposeerd in Bern, New York, Dublin, Turijn, Berlijn, Londen en Tokio. ANP i/an onze redactie binnenland GRONINGEN - Negen van de lien jongeren van 16 jaar in Noord-Nederland zitten niet lekker in hun vel. Ze zeggen last Ie hebben van hun gezondheid en klagen over vermoeidheid en hoofdpijn. Eenderde voelt zich ongelukkig of neerslachtig. Ze hebben het gevoel voortdurend onder druk te staan en vinden dat ze daardoor slaap tekort ko men. Verder blijkt dat eenderde van de jongeren een chronische aandoening heeft. Hooikoorts en astma zijn de belangrijkste. Dit blijkt uit een onderzoek van Jolanda Tuinstra. De socioloog hoopt op 27 mei aan de Rijks universiteit Groningen te pro moveren. Tuinstra deed haar onderzoek in samenwerking met vier GG- D'en in Noord-Nederland. Ze ker 1984 jongeren vulden een uitgebreide vragenlijst in over hoe en onder welke omstandig heden ze wonen, hun gedrag en hun gezondheid. Het bleek dat meisjes van 16 meer gezondheidsklachten heb ben dan jongens van die leef tij d Ook hebben ze veel minder zelf waardering en zelfvertrouwen. Wel zijn ze veel' minder volg zaam en minder impulsief. Roken en drinken doen ze alle maal evenveel. Ook zit er weinig verschil in hoe jongeren uit ho gere en lagere milieus zich voe len. Het enige duidelijke ver schil is dat jongeren uit lagere sociale klassen minder sporten en minder zelfvertrouwen heb ben. Ook bleek dat jongeren uit hoge sociale klassen het meeste last hebben van psychosociale klachten. GPD Man omgebracht op boorplatform DEN HELDER - Op een boor platform bij Den Helder is woensdagmorgen een perso neelslid door geweld om het le ven gebracht. Het gaat om een 39-jarige man uit Rotterdam. De politie heeft een 37-jarige Rotterdammer aangehouden als verdachte in deze zaak. Ook hij werkte op het booreiland. De Kustwacht kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag de melding binnen dat er grote pro blemen waren op het platform. Het gaat om een zogenoemd sa telliet-eiland met tien mede werkers, dat hoort bij een groter boorplatform. De verdachte en het lichaam van het slachtoffer zijn met een helikopter aan land gebracht. De 37-jarige verdachte zit vast en wordt vandaag voorgeleid voor de rechter-commissaris in Alkmaar. De politie wil niets zeggen over het motief. GPD ALKMAAR - Op het IJsselmeer zijn op hemelvaartsdag twee Duitsers omgekomen, nadat de platbodem waarop ze meevoe ren nabij Medemblik omsloeg. Bij Stavoren is het stoffelijk overschot van een 62-jarige man uit Dortmund gevonden die vorige week zaterdag van zijn jacht overboord sloeg. De platbodem Witte Olifant uit Enkhuizen sloeg donderdag middag om met twee beman ningsleden en acht Duitse opva renden aan boord op circa drie kilometer ten noordwesten van Medemblik. Toegesnelde hulp diensten en particulieren kon den acht mensen snel uit het wa ter halen. De negende, een 59-jarige Duit ser bevond zich nog in het schip. Hij werd er door duikers uitge haald, maar was al overleden. De tiende opvarende, een 53-ja- rige Duitser, werd enige tijd la- Het liep gisteren storm bij Koninklijke Tichelaar in Makkum. foto Jaap Schaaf/ANP ter dood gevonden nabij de plaats van het ongeval. Een aantal van de acht overlevenden had last van onderkoelingsver- schijnselen. De politie vermoedt dat het schip in moeilijkheden is geko men door onverwachte hoge golven. De kracht van de wind was naar schatting van de poli tie 6 Beaufort, met uitschieters naar windkracht 7. Bij Stavoren vonden waterspor ters in de loop van donderdag het stoffelijk overschot van de 62-jarige man uit Dortmund. De man, een ervaren zeiler, was vorige week zaterdag nabij Sta voren overboord geslagen van zijn jacht dat op weg was van Kornwerderzand naar Lely stad. Zijn medeopvarende, een minder geoefende zeiler, was er niet in geslaagd de Dortmunder aan boord te krijgen, aldus de politie. ANP door Roel Snijder MAKKUM - Aardewerkfabriek Koninklijke Tichelaar in Mak kum is gisteren overvallen door een enorme belangstelling voor de befaamde tegels en het sier- aardewerk dat voor half geld in de aanbieding ging. De Tichelaars kregen ongeveer 5.000 mensen over de vloer en raakten al snel de helft van de voorraad kwijt. Sonurxige klan ten kochten voor meer dan 10.000 dollar. Vooral rond het middaguur speelden zich hecti sche tafei'elen af. Het was gisteren de eerste dag van de eenmalige uitverkoop, die tot en met zondag duurt. On geveer 25.000 borden, vazen, ta bleaus en andere items mogen voor de helft van de prijs weg: het gaat om incourante voorra- den en de fabriek wil ruimte ma ken voor een verbouwing en nieuwe collecties. Directeur Jan Tichelaar was verrast door de massale toeloop. „Dit gaat alle verwachtingen te boven. We zijn al de helft kwijt, zo schatten we. Vooraf zeiden we: als in vier dagen een kwait van de voorraad weg gaat, mo gen we blij wezen. Dit is bijna absurd", aldus een verbouwe reerde Tichelaar: Hij had acht tien medewerkers ingezet en moest er in allerijl negen extra oproepen, 's Morgens kwamen de genodigden al met honder den tegelijk naar het oudste be drijf van Nederland (sinds 1594). Daarna groeide de rij wachtenden in zo'n snel tempo, dat eerder dan aangekondigd ook het 'gewone publiek' werd toegelaten. In kleine groepjes, om ernstig gedrang te voorko men in de koophal, waarin nor maal wordt gebakken en ge vormd. Het kostbare aardewerk ligt niet in vitrines, maar op or dinaire tafels en stellingen met bordjes als '2e keus' of 'Bijzon dere stukken'. Schalen en tegels met 'Van het concert des levens krijgt niemand een program' of molens, paarden en landschap pen. Kop en schotel voor 184, wandborden voor rond de 500, kleine klompjes voor circa 100, grote vazen van 1700, het vloog de deur uit. Nooduitgang Vlak na twaalven is de chaos compleet. Op de Turfmarkt staan honderden auto's. Omwo nenden slaan de taferelen met verbijstering gade. Het is een gekkenhuis. Een attaché van de Nederlandes ambassade in Rome sjouwt, in een gedistingeerde overjas, met een doos de nooduitgang uit. 'Om op te hangen in de ambas sade'. wil hij slechts kwijt. De familie De Ruiter uit Leeuwar den heeft slechts een kastkom- metje voor 265 gekocht. „Een uur in de rij gestaan, maar zeker de moeite waard", zegt vader opgetogen. Twee oudere dames in Staphorster klederdracht torsen ieder een tas vol naar de auto. Op hemelvaartsdag. „We zijn echte liefhebbers en we hadden nog niks uit Makkum. Dan moet je er nu wel bij zijn." Tichelaar benadrukt dat het een eenmalige actie is: „Anders komt de reputatie in gevaar. We hebben er van tevoren goed over nagedacht, want de kans be staat natuurlijk dat je je eigen product laat devalueren. Je doet geen Carriers en Rolls Royces in de uitverkoop, zo simpel ligt het." GPD BUDEL - Twee goederentreinen zijn in decem ber en februari in Budel-Schoot (NB) ont spoord, omdat met een wissel is geknoeid. Dat is de conclusie van een onderzoek van de NS- dochter Railned Spoorwegveiligheid. Op 2 december en 16 februari ontspoorden goederentreinen die onderweg waren naar de zinkfabriek in Budel-Dorpplein. Railned con cludeert dat de bediening van de wissel op de goederenspoorlijn gemakkelijk en bovendien voor iedereen bereikbaar is. De kans op balda digheid of sabotage is daardoor groot, aldus Railned. De wissel komt niet automatisch in een veilige, berijdbare stand terecht. Burgemeester Jorritsma van Cranendonck, waar Budel-Schoot onder valt, wil dat de NS de bediening van de wissel achter slot en gren del stoppen. De NS voelen daar volgens Jor ritsma nog niet veel voor en willen eerst onder zoeken of op andere plaatsen eenzelfde probleem voorkomt. Treinen die momenteel de wissel willen passe ren, moeten eerst stoppen. De rangeerder moet persoonlijk de stand van de wissel controleren, voordat de trein er overheen mag. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het koninklijke vliegtuig, de KBX (Koningin Beatrix), is brandgevaarlijk. Het interieur van de Fokker 70 moet voor het einde van dit jaar worden aangepast, zo eist de Rijksluchtvaartdienst (RLD). De aanpassing moet in novem ber haar beslag krijgen, zo niet dan is de kans groot dat er slechts negentien passagiers met het vliegtuig mogen reizen in plaats van het maximale aan tal van 24. De koninklijke fami lie vliegt al een jaar met onthef fing. Maar die loopt op 24 november af. Door de onthef fing mag het vliegtuig alleen met twee extra stewardessen de lucht in. Die zijn nodig om de passagiers sneller in veiligheid te brengen wanneer er aan boord brand uitbreekt. Het ligt in de bedoeling het net nieuwe interieur te vervangen tijdens een grote onderhouds beurt. Het vliegtuig is destijds voor circa anderhalf miljoen gulden door een Zwitserse firma ingericht. Dit bedrijf han teerde daarbij de veiligheids normen voor een businessvlieg- tuig tot 19 passagiers. Maar voor vliegtuigen met een capa citeit tot 70 passagiers, zoals de ze omgebouwde Fokker 70, gel den strengere eisen, „Maar juist doordat er met deze Fokker 70 nooit meer dan 24 passagiers meegaan, heeft de KBX ontheffing gekregen", zei woensdagmorgen voorlichtster mevrouw J. Sepmeijer van het ministerie voor verkeer en wa terstaat. „En die ontheffing krijg je niet zomaar. Als de RLD de indruk had gehad dat het aan boord niet veilig zou zijn, zou het vliegtuig aan de grond moe ten blijven." GPD Leraren willen minder werkdruk ZOETERMEER - Bijna 90 pro cent van de leden van de Onder wijsbonden CNV is voor een verdere verlaging van de werk druk. Driekwart vindt een alge mene salarisverhoging zeer be langrijk. Als moet worden gekozen tus sen werkdrukverlaging en sala risverhoging, dan kiest 45% voor meer geld en 40% voor minder werk. Vrouwen kiezen vaker voor verlagingen van de werkdruk. Dat blijkt uit een en quête die de Onderwijsbonden CNV onder de leden heeft ver richt. Met de resultaten van het on derzoek op zak gaan de bonden na de zomer de CAO-onderhan- delingen in. In de enquête wordt vooruitgelopen op de mogelijk heid bij tegenvallende resultaat tot actie over te gaan: 62% zegt dan mee te willen doen aan de monstratieve acties waarbij het werk niet hoeft te worden neer gelegd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jeltje van Nieu wenhoven (PvdA) is de nieuwe voorzitter van de Tweede Ka mer. Ondanks de problemen die de verschillende fracties had den met de wijze waarop de PvdA Van Nieuwenhoven naar voren had geschoven, kreeg zij woensdag toch de steun van de Kamer, 99 van de 140 uitge brachte stemmen. Van Nieuwenhoven is de eerste \T0uwelijke Kamervoorzitter in de Nederlandse geschiedenis. Zij volgt de CDA'er Piet Buk man op. De parlementaire tra ditie schrijft voor dat de groot ste partij de Kamervoorzitter levert. In tegenstelling tot de vo rige regeerperiode eisen de soci aal-democraten nu wel het Ka mervoorzitterschap op. In totaal gingen 36 stemmen naar andere PvdA-Kamerle- den. Staatssecretaris Netelen bos van Onderwijs kreeg er ze ventien en haar partijgenoot Zijlstra negentien. Een Kamer lid stemde op de CDA'er Bies heuvel, twee op Kamerlid Schutte van de GPV en een stem was blanco. Over de kandidatuur van Van Nieuwenhoven was de afgelo pen dagen commotie ontstaan. De meeste fracties namen het de PvdA kwalijk dat de partij nog voordat de profielschets was vastgesteld, Van Nieuwenhoven al naar voren schoof als beoogd voorzitter. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7