Shell helpt scholieren met lezen Milieuorganisaties hebben geen zicht op eigen resultaten Tom Poes en de Grootdoener varia Vrijwilligerswerk maakt van bedrijven goede buur puzzel recept het weer Zeeland: Beetje zon vrijdag 22 mei 1998 Spijkerbroekenfabrikant Levi Strauss ging deze maand een dag dicht om gehandicapten te helpen. Shell levert voorleesou- ders aan een basisschool. Softwarebedrijf Sun Mi crosystems rooit het bos. Het bedrijfsleven toont zijn sociale gezicht. Niet door sponsoring, maar met vrijwilligerswerk. Het motiveert de werkne mers en bezorgt de onder neming een sociale uit straling. 11 I IPte door Marco Krijnsen Twee maal in de week krijgt basisschool Het Spoor in Rotterdam bezoek van een Shell-delegatie. Keurige dames en heren, in mantelpak en kos tuum. Ze offeren al zes jaar hun middagpauze op om de kinde ren te helpen lezen. Weg van kwartaalcijfers en olieprijzen. Tijd voor een hoofdstuk uit 'Kasteel Rapperswil'. Shell helpt met lezen. Het is warm in de klas. Ewald Bruinesse, net uit een vergade ring, houdt zijn jasje aan en stropdas om. Hij luistert gedul dig naar de leesprestaties van zijn groepje. Enkele maanden geleden gaf Bruinesse zich op als leeshulp voor Het Spoor, de basisschool op 200 meter van het Shellkantoor. „Ik wilde iets terugdoen waartoe ik op de school van mijn eigen kinderen door tijdgebrek niet in staat ben", legt hij uit. „Dit is zo be langrijk voor kinderen. Zonder lezen kom je nergens in deze maatschappij." Voor Het Spoor zijn de 26 extra leesouders een uitkomst. Het is moeilijk om de vaders en moe ders van de hoofdzakelijk al lochtone leerlingen te strikken. Ze zijn de Nederlandse taal vaak niet machtig of hebben geen tijd. „We zijn met Shell enorm geholpen", zegt adjunct directeur Sandra Wielinga. „En blijkbaar vindt iedereen het leuk, want er is heel weinig ver loop onder leeshulpen. Shell-leesmoeder Dionne Kra mer kan dat laatste alleen maar bevestigen. „Je leert de collega's op een andere manier kennen. Het is goed om eens wat vaker in Ewald Bruinesse luistert naar de verrichtingen van 'zijn' leerlingen in basisschool Het Spoor. aanraking te komen met kinde ren uit een achterstandswijk. Ik heb trouwens wel bewondering gekregen voor de leerkrachten hier. Pff, wat een drukte. Wij kunnen na een half uurtje weer naar kantoor, maar zij..." Amerika Sociaal ondernemerschap be gint in Nederland vaste voet te krijgen. In Amerika kennen ze 'community involvement' al ja ren. Dat een bedrijf iets doet voor de samenleving, is er heel normaal. Het geeft de werkne mers een goed gevoel, vult de gaten die de overheid laat vallen en bezorgt de onderneming een sociaal profiel. In Groot-Brittannië investeert Marks Spencers jaarlijks ruim acht miljoen pond in maat schappelijke zaken. Het geld gaat naar een kliniek voor ver slaafden, een opvanghuis voor daklozen en verbetering van on derwijs in achterstandswijken. van onze redactie binnenland De meeste grote milieuorga nisaties hebben nauwelijks kijk op hun eigen falen en suc ces. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. B. Arts, die hierop woensdag promoveerde aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. Arts onderzocht vooral de in vloed van belangrijke grote mi- lieuorganiaties op onder meer het Biodiversiteitsverdrag en het Klimaatverdrag die op de VN-milieutop in Rio de Janeiro zijn opgesteld (1992). Ook heeft hij gekeken naar de invloed op het basisverdrag over nucleair- en chemisch afval en de interna tionale conferentie tegen de handel in bedreigde diersoorten (waaronder de handel in ivoor). Daarbij is opvallend dat de mi lieuorganisaties na afloop van de grote VN-conferentie in Rio de Janeiro, waar zij veel tijd en energie staken, zelf het idee hadden dat dit niets had opgele verd. Er waren wel verdragen gesloten, maar die benaderden (Advertentie) Geniet 13 weken lang van het gezellige Weekblad Party voor de spetiale prijs van 15,- Neem nu een zomer-abonnement en ontdek dat er de komende maanden meer is dan voetballen, hockey, tennis en wielrennen. Beleef veel lees- en puzzel plezier met Weekblad Party! JA, ik wil een zomer-obonnement op Party. Ik abonneer mij voor de komende 13 weken voor ƒ15,-. Adres Postcode Ik betooi met de occeptgirokoort (te me wordt toegezonden - Ik ontvang Party circa drie weken no deze I opgave thuis Stuw deze bon voor 21 juni 1998 in een open envelop zonder postzegel aan: Weekblad Party. Antwoordnummer 6267. 3500 CC UTRECHT De multinationals vervullen in Nederland een voortrekkersrol. Levi Strauss in Amsterdam be schikt bijvoorbeeld al bijna tien jaar over een Community Invol vement Team. Een groep van ne gen werknemers kiest te steu nen goede doelen uit, waarvoor kan worden geput uit een jaar budget van maximaal 20.000 dollar. Zo kreeg een kinderte huis in Abcoude speciale schommels voor rolstoelers, werd een weekendverblijf be kostigd voor daklozen uit Am sterdam en ging een bijdrage naar zorg voor de kankerpati entjes in het Emmaziekenhuis. Het is geen vorm van sponso ring, benadrukt Astrid de Jong van het Community Involve ment Team. De enige voorwaar de is dat het goede doel zich dichtbij het Amsterdamse kan toor bevindt. „We verlangen geen tegenprestatie. Aanvanke lijk wilden we zelfs helemaal geen publiciteit. Nu maken we ons alleen bekend, als de betref fende instellingen dat op prijs stellen. Maar we hangen het ze ker niet aan de grote klok." Levi Strauss is nu bezig aan de volgende fase. Ze wil haar werknemers meer betrekken bij het goede doel. Op 15 mei ging het personeel een dagje helpen bij de Amerpoort in Baam, een instelling voor verstandelijk ge handicapten. Dat gebeurde op basis van vrijwilligheid. Wie niet wilde, hoefde niet mee. Uit eindelijk gaf zich meer dan de helft van de 110 werknemers op. „De mensen reageerden eerst .wat verbaasd. Ze vonden het een beetje eng. Uiteindelijk wa ren de meesten heel enthousi ast", vertelt De Jong. Voor Levi Strauss staat het nut van maatschappelijke betrok kenheid vast. Niet alleen het goede doel, ook de multinatio nal zelf vaart er wel bij. „We zijn hier natuurlijk commercieel be zig. Als je dan, zoals ik, een keer foto Peter Hilz/GPD hebt meegelopen bij een ver- pleeghuis, dan bekijk je de we reld toch heel anders. Ik vond het heel waardevol. Voor het be drijf heeft het een meerwaarde. We geven er geen ruchtbaarheid aan, maar onze maatschappelij ke betrokkenheid sijpelt wel door naar buiten." Survival De Nederlandse Organisatie Vrijwilligerswerk (NOV) wil het sociale ondernemerschap sti muleren. Met dit doel richtte ze vorig jaar de Maatschap in Be trokkenheid op. Een soort uit zendbureau dat bedrijven in contact brengt met vrijwilli gerswerk. Na een aarzelende start, begint de belangstelling te groeien. Verzekeraar AMEV ging in 1997 eens niet op survival in de Ar dennen, maar besloot een week endje te klussen in een Utrechts buurthuis. Het personeel van computerbedrijf Sun Microsys tems en adviesbureau Morest Ernst Young werd al een keer het bos ingestuurd. Het werd een dagje bomen rooien bij wij ze van groepsvorming. De Rabobank is nog aan het on derzoeken voor welke nuttige projecten haar medewerkers kunnen worden ingezet. De bank wil vrijwilligerswerk graag inbedden in het perso neelsbeleid. Een van ziekte her stellende werknemer zou bij voorbeeld eerst eens aan de slag kunnen in het bos, vóór defini tieve terugkeer op de werkplek. Een jonge kandidaat-manager zou leidinggevende ervaring kunnen opdoen bij een vrij willi- gersproject. Snelle auto „Het werknemers-vrijwilli gerswerk is vooral interessant voor branches waar de onder linge verschillen klein zijn", zegt Henk Kinds van Maat schap in Betrokkenheid. „Het onderscheid moet 'm dan zitten in het gezicht naar buiten, in de identiteit. Dat is meer dan het imago. Het moet door de men sen zelf worden gedragen, het moet door de klanten worden gevoeld. Imago blijft beperkt tot sponsoring. Identiteit is in zet van je eigen personeel. Een bedrijf kan zich op zijn eigen manier onderscheiden van con currenten die werknemers lok ken met mooie snelle auto's. Je kunt nu zeggen: wij investeren in onze mensen, zodat die weten wat er in de samenleving speelt." Volgens Kinds heeft de oprich ting van de maatschap niets te maken met het dalende aantal vrijwilligers in ons land. „Er is geen sprake van teruggang, er zijn nog steeds zo'n drie miljoen vrijwilligers actief. Dat cijfer is stabiel. Bedrijven beginnen echter in te zien dat ze verder moeten kijken. Er zijn proble men op sociaal gebied en op het terrein van milieu. Iedereen moet daar iets aan doen, dus waarom het bedrijfsleven niet? Niemand kan zich eraan ont trekken. Doe je dat toch, dan heeft dat gevolgen voor je repu tatie. Je zult als bedrijf je perso neel minder goed kunnen vast houden en minder makkelijk binnenhalen. Community in volvement is in Nederland echt een groeimarkt." GPD Toonder Studio's ternauwernood de einddoel stellingen van de milieugroe pen. Toch is de invloed van het Wereld Natuurfonds, Green peace, World Conservation Union, Friends of the Earth en anderen veel groter geweest dan zij zelf beseffen, aldus Arts. vs Met betrekking tot bijvoorbeeld het Klimaatverdrag waren de Verenigde Staten fel tegen strakke afspraken. Met name door de druk vanuit de milieu beweging zijn de Verenigde Sta ten er toch toe overgegaan af spraken over stabilisering van de uitstoot van broeikasgassen te maken. „Zonder de milieube weging was het absoluut een leeg verdrag geworden. Daar ben ik van overtuigd", aldus Arts. Te positief Soms schat de milieubeweging haar effecten ook veel te positief in. Zo klopt de beweging zich zelf behoorlijk op de borst over het zogenoemde Diversiteits verdrag waarin van alles is gere geld over hoe er moet worden omgegaan met genetisch gema nipuleerde organismen. De milieuorganisaties 'hebben hier ook veel tijd in gestoken. Dit verdrag kwam echter vooral tot stand dankzij de inspannin gen van de ontwikkelingslan den, die vaak als proef terrein dienen. De milieu-organisaties hadden hun energie hier een stuk efficiënter kunnen gebrui ken volgens Arts. Ogoni's Daarbij is ook belangrijk dat grote internationale organisa ties steeds meer oog krij gen voor kleinere milieugroepen die tot de directe slachtoffers gerekend kunnen worden. Als voorbeeld noemt hij milieugroepen uit het tropisch regenwoud en de strijd van de Ogoni-stam tegen de ver vuiling door Shell in Nigeria. Toch neemt de invloed van mi lieuorganisaties over de gehele linie niet toe, maar dat komt op dit moment vooral omdat de prioriteit voor het milieu de laatste jaren wat is gezakt. Als de organisaties er in deze perio de goed in slagen him positie te verstevigen, dan kan hun in vloed op het moment dat het mi lieu wél weer hoge politieke prioriteit krijgt volgens de pro movendus ook weer beter wor den verzilverd. GPD Heer Bommel kwam geheel buiten adem op slot Bommelstein aann en daar hield hij op het gazon halt. Een beetje bevangen keek hij om zich heen. „Foei, was me dat schrikken", mompelde hij. „Ik geloof zelfs, dat ik om hulp geroepen heb. Dat kan gebeuren wanneer men plotseling tegenover een stalen monster staat. Hij was wel drie meter hoog en ik zag duidelijk, dat hij me wilde aanvallen. Maar mijn snelheid heeft me gered - hier ben ik veilig. Kom, laat ik de bladeren wat gaan aanharken; dat kalmeert." Met deze gedachte raapte hij een hark op en deed verstrooid een veegje. Dat zag Tom Poes, die toevallig langs kwam. „Dag heer Ollie", zei hij. „Gaat u eindelijk de tuin opruimen?" Doorloper HORIZONTAAL: 1. Avontuur; 2. godsspraak, Engels telwoord; 3. onroerend goed, wrede keizer, zwaardwalvis; 4. muzieknoot, telegraaf restante, gezondheidsdienst, hij; 5. dol; 6. voegwoord, ook; 7. ziektever wekker, voorzetsel, persoonlijk vnw. (Fr.); 8. rund, maanstand, meisjesnaam, op erewoord; 9. groente, voorzetsel, modificatie van zuurstof; 10. deel van een fiets, broodje; 11.beeldverhaal, gekheid; 12. voorzetsel, vervoermiddel, grasland; 13. slaginstrument, Tunesie (op auto's), edel. 1 VERTICAAL: 1. Tot de rand gevuld, behoudens titels (afk.); 2. verontwaardiging, viseter; 3. straatlamp, Egyptische koning; 4. eikeschiller, metaal; 5. dwaling, posterijen; 6. lofrede, eentonig; 7. deel van een trein, we relddeel, persoonlijk vnw.; 8. kruisopschrift, taaleigen, wate ring; 9. selenium, tak van sport, ni veau. Oplossing woensdag kassa a--o- stomp s--m-spit teken-a-i u-l-e-r-n koopvaart -m-e-d-e spelpeil Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer «ÉS. max. 16° 15° 15° 15° min. 9° 10° 10° 9° wind NW 3 NW 4 NW 4 W 4 Zon vrijdag onder21.39 f zaterdag - op 5.42 Maan vrijdag onder 17.04 zaterdag op 4.42 Nautisch bericht Noordenwind 3 Beaufort, goed zicht, temperatuur kustwater 13 graden, geen kans op onweer of mist. Waterstanden VRIJDAG Hoog water 22 MEI uur cm uur cm Vlissingen 11.56 205 --. Terneuzen 12.16 233 --. Bath 00.37 229 13.11 271 Roompot Buiten 11.55 157 --. Zierikzee 00.35 121 13.25 154 Stellendam Buiten 12.20 144 --. Wemeldinge 00.50 141 13.30 175 Philipsdam West 00.35 13513.20 167 „Eindelijk?", herhaalde heer Bommel opschrikkend. „Wat bedoel je daarmee?" „Dat was u een maand geleden al van plan", zei Tom Poes. „Hm", hernam heer Ollie kribbig. „Jij hebt gemakkelijk praten. Ik moet altijd alles alleen doen, bedoel ik. Dat is geen werkverdeling, zeg nu zelf. Ik wil wel beginnen en de toon aangeven; maar een an der zou het dan moeten afmaken onder mijn leiding. Als jij me nu eens zou helpen..." Op dat moment begon de grond te dreunen, er klonk een luid geritsel door de bladeren en een stalen vuist omklemde de steel van de hark. „Help", galmde een metalen stem. „Zal helpen. Klik." ZATERDAG 23 MEI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West uur 00.22 00.43 01.40 00.25 01.45 00.50 01.55 01.40 Hoog water cm uur cm 194 12.52 228 221 13.12 256 258 14.10 297 139 12.50 173 13314.25 162 122 13.20 161 155 14.30 186 148 14.10 173 Laag water uur cm uur 05.50 195 18.20 16S 06.15 205 18.46 178 07.11 231 19.40 205 05.40 15418.15 12' 06.50 160 19.30 131 05.30 109 18.05 078 06.55 172 19.35 14' 06.55 166 19.35 137 Laag water uur cm uur 06.56 208 19.21 07.26 219 19.49 196 08.21 245 20.46 223 06.40 160 19.10 133 07.55 164 20.25 136 06.25 11018.55 08.05 177 20.30 151 08.05 171 20.30 145 L Ugedtukgefcied H Hogedrukgebied O léhiesne matige sn 2 lichte regen matige regen zware regen Europa: Regenachtig Janny van der Lee Visnuggets met knoflookdip (4 personen) Deze nuggets worden niet gefrituurd maar gewoon gebakken in een koekenpan (bij voorkeur met een anti-aanbaklaag) met een laagje olie. De nuggets met 'magere' dip be vatten ongeveer 425 calorieën per portie. Bereiding: ca. 450 gram kabeljauw-, schelvis- of kool visfilet. 2 volle eetlepels bloem 3 theelepel paprikapoeder 1 ei ca. 100 gram paneermeel 3 eetlepels sesamzaadjes 1 ui 1 teen koflook 1/8 I (125 ml) yoghurt 2 eetlepels mayonaise olie om te bakken. Bereiding: Snijd de vis in blokjes van ca. 2,5 cm. Meng bloem en paprikapoeder en wentel de blok jes vis hierdoor. Klop het teveel aan bloem af. Klop het ei los en spreid het paneermeel met de sesamzaadjes op een groot bord uit. Haal de vis eerst door het losgeklopte ei en wentel de blokjes aansluitend door het pa- neermeel-sesammengsel. Zet de blokjes af gedekt ongeveer 10 minuten in de koelkast. Pel de ui en hak deze zeer fijn. Pel de teen knoflook en pers deze uit. Meng mayonaise en yoghurt en roer hier de uisnippers en knoflook door. Breng op smaak met zout en peper. Schenk een laagje olie in een koekenpan of wok en bak hierin in enkele porties de blok jes vis rondom bruin en gaar in 3-4 minuten. Geef de saus bij de visnuggets. Al geruime tijd is een hogedrukgebied voor anker gegaan ten westen van Ierland, terwijl een lagedrukgebied te vinden is boven West-Rusland. Deze twee systemen staan samen garant voor een noordelijke stroming waarmee koelere lucht het Europese conti nent op wordt gestuurd. Behalve koel wordt het met name in het oosten ook nat. Een frontaal systeem behorend bij de depressie boven Rusland veroorzaakt in Polen, West-Rusland en de Balkan een bewolkt en regenachtig weerbeeld. Vooral de Baltische staten kunnen een verregende dag verwachten en de zon is er verte zoeken. In Scandinavië is eveneens sprake van bewolking, maar de kans dat de zon af en toe tevoorschijn komt is wel wat groter. In Noorwegen komen enkele regen- en zelfs hagelbuien tot ontwik keling, terwijl Zuid-Zweden en de zuidelijke helft van Finland het overwegend droog houden. Het westen van Europa heeft het wat beter getroffen. Zo blijft het in Engeland, Frankijk en Italië droog en de zon laat zich geregeld zien. Ook Spanje kan rekenen'op zon, maar met name in het binnenland komen enkele buien tot ontwik keling. In Griekenland zijn nog wel enkele wolkenvelden maar het blijft er droog en er zijn flinke zonnige perioden. De Turkse zuidkust doet mee, hoewel het binnenland kans maakt op een bui. Met het weer kan het soms raar Door: Martijn Groothuis lopen. Hadden we de vorige week nog temperaturen met tropische waarden die ver boven de nor maal lagen, komen ze de komende dagen zowaar onder de ge bruikelijke waarde van circa 17 graden te liggen. Bovendien laat de zon ons in de steeken het lijkt er zelfs op dat in het weekeinde de paraplu weer uit de kast gehaald kan worden. Vandaag echter loopt het zo'n vaart nog niet met de nattigheid. Het blijft in onze regio droog en de zon laat van tijd tot tijd haar gezicht zien. Het kwik klimt in Zeeland op tot circa 15 graden en er staat daarbij een overwegend matige noordwestenwind. De komende nacht maken de wolkenvelden ruim baan voor een vrij heldere nacht met weinig wind. De minimumtemperaturen variëren van 7 tot9 graden. Morgen overdag is de bewolking weer teruggekeerd. Hoewel het noorden kans maakt op een spatje regen blijft het bij ons droog en komt de zon op bescheiden schaal tevoorschijn. De middagtemperatuur ligt rond 16 graden en de wind is matig uit het noordwesten. Vanaf zondag vindt er een overgang plaats naar een wisselvalliger weerbeeld. De bewolking voert zondag de boventoon en er vallen enkele buien. Met een graad of 15 in de middag houdt de temperatuur het wel voor gezien. Toch een heel ver schil met vorige week toen de middagtemperaturen nog in de buurt van de 26 graden lagen. Na zondag blijft het overwegend wisselvallig met vrij veel bewolking, van tijd tottijd een bui en tempera turen die uitkomen op een graad of 15. VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 22 ME11996

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 6