Nog geen spoor van kunstrovers PZC Gen voor sportieve prestaties ontdekt Weer schietpartij op Amerikaanse school Kompels Rusland blokkeren spoor Duitsland staakt atoomtransporten buitenland Overvallers stelen Van Goghs en Cézanne uit Romeins museum Door Saoedi-Arabië vrijgelaten verpleegsters schokken Britten Parlement FRJ kiest Bulatovic Lot van bijna 400 miljoen in VS ïSËmwM Magritte uitverkocht Oekraïne ontslaat ambtenaren Boek Sissi brengt 63.000 op Nieuw soort ster waargenomen Vulkaan Guatemala weer rustig Alan Greenspan ziet Azië-crisis in VS doorwerken „tl v J vrijdag 22 mei 1998 an onze redactie buitenland OME - De Italiaanse politie il eeft nog nauwelijks een spoor an de drie dieven die woensdag ft en spectaculaire kunstroof leegden in het museum voor loderne kunst in Rome. De po- itie gaat er van uit dat de drie childerijen (twee Van Goghs. én Cézanne) in opdracht zijn estolen. Maar wie de opdracht ever is blijft vooralsnog volko- nen onduidelijk. )rie gemaskerde en gewapende ivervallers sloegen woensdag in de Galleria nazionale 'Arte moderna in Rome. De oeken zijn van onschatbare taarde en door de bekendheid «verhandelbaar. Het gaat om [an Goghs De Tuinman en De touw uit Arles en om Le Caba- on de Jourdan (De Hut van ourdan) van Cézanne. it )e drie dieven hadden zich linsdagavond laten insluiten in iet museum en dwongen de drie rouwelijke, ongewapende be wakers kort na sluitingstijd het larm uit te zetten. Ze bonden Ie bewakers vast en stopten hen en prop in de mond. Een van de Irie overvallers bleef bij de be wakers terwijl de anderen heel Welgericht op de doeken van ,'an Gogh en Cézanne afgingen. Even onschatbare werken van Monet, Degas en Modigliani lie ten ze ongemoeid. De dieven namen behalve drie schilderijen (in de lijst) ook een stapeltje gratis toegangskaart jes voor het museum mee en zo'n 1700 gulden uit de kluis. De be wakers werden in de wc opge sloten waarna de overvallers, vermoedelijk via de hoofdin gang, het museum verlieten. Drie uur later werd de overval ontdekt door een bediende van het bij het museum gelegen café. Politiek Behalve de mogelijkheid van diefstal op bestelling door een kunstliefhebber, kunnen ook politieke motieven een rol spe len. Het Italiaanse persbureau ADN Kronos meldde woensdag dat het een telefoontje heeft ontvangen waarin een anonie me beller zei dat hij het persbu reau zou inlichten 'over al onze eisen, inclusief politieke'. Het schilderij De vrouw uit Ar les schilderde Vincent Van Gogh in 1890, enige maanden voor hij zelfmoord pleegde. Het doek van 60 bij 50 centimeter is een portret van mevrouw Ginoux, die van Gogh in die tijd ver pleegde. Van Gogh was toen geestelijk nogal in de war. Enige an onze redactie buitenland ,0NDEN - Britse geleerden lebben een gen voor sportieve opprestaties ontdekt. Het bezit an een variant van het zogehe en ACE-gen maakt de kans op opprestaties groter, doordat de ichaamscellen zuurstof en voe dingsstoffen beter opnemen, ichrijven zij in het Britse weten- ichappelijke tijdschrift Nature. Sporters met dat gen hebben aanzienlijk meer uithoudings vermogen dan anderen. iet ACE-gen komt in twee vari- inten voor: de I- en de D-vari- ant. Daar elk mens een paar van iet gen heeft, één van de vader ;n één van de moeder, zijn er Irie mogelijkheden: II, DD en LONDEN - Een politieke rel en een moddergevecht van concur rerende media begeleidden gis teren de terugkeer in Engeland van twee wegens moord in Saoedi-Arabië veroordeelde Britse verpleegsters. De oor zaak van de opwinding was wat sommige kranten 'bloedgeld' noemden: elk hield ruim hon derdduizend pond (rond de 320.000 gulden) over aan een 'exclusief contract' met een sen satieblad. Ze werden gisteren danook di rect na aankomst in Engeland door vertegenwoordigers van beide kranten, Daily Mirror en door Hans Geleijnse BELGRADO - Het Joegoslavi sche parlement heeft woensdag deMontenegrijnse oppositielei der Bulatovic tot premier geko zen. Bulatovic is een aanhanger van de Joegoslavische president Milosevic. Hij volgt Kontic op, die maandag het vertrouwen van het parlement verloor. Inde Federale Republiek Joego slavië (FRJ) werken Servië en het veel kleinere Montenegro samen. Het parlement van Mon tenegro is woedend over de voordracht van Bulatovic. Vol gens sommigen dreigt de FRJ nu uiteen te vallen. Bulatovic leidt de Socialistische Volkspartij in Montenegro en is bij de parle mentsverkiezingen van 31 mei de belangrijkste rivaal van de Montenegrijnse president Djukanovic, een tegenstander van Milosevic. RTR/AFP Expo'98 geopend LISSABON - President Jorge Sampaio van Portugal heeft donderdag de wereldtentoon stelling Expo '98 in Lissabon of ficieel geopend. De ceremonie sverd bijgewoond door circa 5000 genodigden, onder wie tien staats- en regeringsleiders. De Expo is vanaf vandaag tot 30 september open voor het pu bliek. Zij staat in het teken van oceanen, erfgoed van de mensheid voor de toekomstEen recordaantal van 146 landen en veertien internationale organi saties neemt deel aan de wereld tentoonstelling. Eén van de klapstukken is het Oceanario, het grootste aquarium van Eu ropa. AFP/RTR/ANP maanden ervoor sneed hij zich een oor af. Van Gogh beschouw de het portret van madame Ginoux zelf als een van zijn be langrijkste werken. Het andere gestolen schilderij van Van Gogh - De Tuinman - stamt uit 1889. De beheerders van twee van de belangrijkste Nederlandse Van Gogh-colleeties lieten woens dag weten dat hun collecties wegens de hoge premies niet verzekerd zijn tegen diefstal. De collecties bevinden zich in het Van Gogh Museum in Amster dam en in Museum Kröller- Müllerin Otterlo. Het Van Gogh Museum, dat 200 schilderijen van de meester in huis heeft, wil niet zeggen of de beveiliging van de kunstwerken wordt verscherpt na de kunst- roof in Rome. In 1991 had het museum zelf te maken met twintig gestolen Van Goghs. De schilderijen werden diezelfde nacht teruggevonden, enkele doeken bleken beschadigd. Uit het Kröller-Müller, dat ne gentig schilderijen en nog meer tekeningen van Van Gogh be heert, werden in 1988 drie Van Goghs ontvreemd. Ze zijn be schadigd teruggekomen. RTR/ANP/DPA WASHINGTON - Een lot dat in de Amerikaanse staat Wis consin is verkocht, kan de eigenaar de komende 25 jaar in to taal ruim 190 miljoen dollar (ruim 380 miljoen gulden) ople veren. Dat heeft de organisatie van de lotto Powerball gisteren bekendgemaakt. Wie het biljet van 1 dollar heeft gekocht, is nog niet bekendge maakt. omdat de resultaten van de trekking nog officieel moeten worden vastgesteld. De winnaar heeft de keuze tussen een uitkering ineens van 105 miljoen dollar (210 miljoen gul den) of 25 jaarlijkse uitkeringen van 7.7 miljoen dollar. AFP .4 '7 Mi I BRUSSEL - De grote overzichtstentoonstelling rond de Bel gische surrealist René Magritte in Brussel is volledig uitver kocht. Ook via de Nederlandse WV's, Grenswisselkantoren of reisbureaus zijn geen toegangskaarten meer te verkrijgen, aldus een woordvoerster van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten. Van een verlenging van de expositie, die nog tot 29 juni duurt, is geen sprake. Eind juni zullen ruim 270.000 mensen de grootste expositie ooit aan de grootmeester van het surrealisme gewijd, hebben bekeken. ANP KIEV - Oekraïne wil binnen drie jaar 1,2 miljoen ambtenaren kwijt. Het land wil zo zijn begroting op orde brengen om 'een financiële ramp' te voorkomen, aldus vice-premier Tiguipko. Onlangs verklaarde hij al dat er niet voldoende geld is om de salarissen van alle 5,5 miljoen ambtenaren te betalen. Volgens Tiguipko zal president Koetsjma binnenkort een de creet ondertekenen voor de ontslagen. AFP LONDEN - Het gebedenboek van keizerin Elizabeth van Oostenrijk, 'Sissi'. heeft gisteren bij een veiling bij Sotheby's in Londen 19.550 pond (ruim 63.000 gulden) opgebracht. Het boek van 32 bladzijden in het Duits en Latij n bracht twee keer zoveel op als verwacht. De koper was de Oostenrijkse zakenman Günther Buchber- ger. Hij zal het tentoonstellen in zijn nieuwe restaurant in Szentendre bij de Hongaarse hoofdstad Boedapest. DPA V.-.;,a*i» *1 V: Reproductie van het portret van mevrouw Ginoux. EPA Reproductie van 'De tuinman'. ID. De onderzoekers ontdekten bij een onderzoek van 25 Britse bergbeklimmers die bergen van zeker 7.000 meter hoogte zonder extra zuurstof hebben beklom men, dat de meesten een I-vari ant in hun lichaam hadden. Bij bergbeklimmers die toppen van meer dan 8.000 meter zonder extra zuurstof hebben gehaald, kwam de DD-variant zelfs hele maal niet meer voor. In een ander onderzoek stonden de vorderingen van 78 Britse militairen na tien dagen condi tietraining centraal. De militai ren met de ID- of li-variant had den bij het heffen van gewichten een uithoudingsvermogen dat elf keer zo hoog was als dat van soldaten met de DD-variant. DPA door John Wanders WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn gisteren opnieuw opgeschrikt door een schietpar tij op een middelbare school, de ze keer in de noordwestelijke staat Oregon. Volgens de eerste berichten vielen er bij het inci dent één dode en 24 gewonden, allen leerlingen van de school. De toestand van zeven gewon den zou levensbedreigend zijn. Het bloedbad werd aangericht door een jongen die een dag eer der van school werd gestuurd wegens het dragen van een vuurwapen. In het ouderlijk huis van de verdachte werden enkele uren na de schietpartij twee lichamen gevonden. De politie kon berichten dat de do den de ouders van de jongen zijn, niet bevestigen. Kort voor acht uur 's ochtends opende de dader van de schiet partij in de kantine van Thurs ton High School in Springfield (Oregon) het vuur op zijn mede leerlingen. De jongen was vol gens ooggetuigen gehuld in een camouflagepak en uitgerust met een semi-automatisch ge weer en ettelijke handvuurwa pens. Hij stond bovenop een ta fel en haalde in hoog tempo de trekker over. Toen de jongen een van zijn vuurwapens neerlegde en een ander wilde pakken, werd hij door medeleerlingen besprongen en tegen de grond geduwd. De schutter, wiens naam en leeftijd gisteren nog niet werden vrijgegeven, werd korte tijd later gearresteerd door de gealarmeerde politie. Het incident in Springfield is de vierde grootschalige schietpar tij op een Amerikaanse middel bare school sinds afgelopen na jaar. Opnieuw gaat het om een school in een niet-stedelijke omgeving. De drie eerdere schietpartijen vonden in het Zuiden plaats. Eind maart schoten twee jonge tjes van elf en dertien jaar oud in Jonesboro (Arkansas) vier leef tijdsgenootjes en een docente dood. December vorig jaar doodde een 14-jarige jongen in West-Paducah (Kentucky) drie meisjes van zijn school. Twee maanden daarvoor schoot een 16-jarige leerling van een mid delbare school in Pearl (Missis sippi) twee medescholieren dood, nadat hij eerst zijn moe der had vermoord. GPD Daily Express, afgevoerd naar geheime adressen. Deborah Parry en Lucille McLaughlan waren wegens moord op collega-verpleegster Yvonne Gilford na een volgens de Saoedische traditie besloten proces tot respectievelijk de doodstraf door onthoofding en acht jaar cel plus 500 zweepsla gen veroordeeld. Dankzij onder meer interventie van de Britse premier Blair liet het Saoedi sche regime hen na zeventien maanden gevangenisstraf vrij. Beide vrouwen hadden beken tenissen afgelegd, maar die la ter weer ingetrokken omdat ze onder bedreiging met seksueel geweld en andere intimidatie zouden zijn afgedwongen. De Saoedi's waren woedend over deze beschuldigingen en het drama verkoelde de betrek kingen tussen beide landen zo zeer dat Saoedi-Arabië dreigde met intrekking van een giganti sche defensieorder. De Sun, die achter het net viste, krijste gisteren op de voorpagi na met verwijzing naar het 'bloedgeld' dat Parry en McLaughlan naar Engeland te rugkeerden voor een nieuwe 'kill'. Labour-Lagerhuislid Ge orge Galloway diende onmid dellijk een protest in bij de Klachtencommissie voor de Pers. ,,Ze zijn niet vrijgespro ken, ze hebben gratie gekregen van de Saoedische koning. Deze kranten betalen nu aan veroor deelde moordenaressen", aldus Galloway. Belediging Parlementsleden van oppositie partijen kraakten de rol van de pers. ,.Dit zal de Saoedi's enorm beledigen. Een volgende keer zullen zij geen clementie to nen", voorspelde Liberaal-De mocraat Menzel Davies. De Mirror heeft een contract met de 32-jarige McLaughlan, die een dagboek over haar ervaringen schreef dat de krant zal publice ren. McLaughlan zal echter in juni ook voor de Schotse politierech ter moeten verschijnen. Ze ver dween in 1996 naar Saoedi- Arabië nadat ze was beschul digd van diefstal van een credit card en 1740 pond van een ster vende patiënt in het Schotse ziekenhuis waar ze werkte. De Saoedi's hadden haar eveneens van diefstal beschuldigd. Ze zou een week na de moord de credit card van Gilton hebben ge bruikt om 800 pond uit een geld automaat te halen. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische pre sident Jeltsin heeft een crisis team in het leven geroepen om de problemen te lijf te gaan die zijn ontstaan door demonstra ties van mijnwerkers. Zij pro testeren al enige tijd tegen het uitblijven van loonbetalingen. De mijnwerkers hebben enke le spoorlijnen geblokkeerd, waaronder de Transsiberi- sche. Daardoor is een belang rijke transportader stil komen te liggen. Verder dreigen ze de spoorlijn tussen St. Petei's- burg en Tallin de versperren. Deze lijn is van levensbelang voor de import in Rusland. In het crisisteam zitten Jeltsin zelf, premier Kirijenko. enkele leden van de Doema (lager huis) en voorzitter Strojev van de Federatieraad (hogerhuis). Kirijenko pleegde gisteren overleg met Jeltsin, Strojev en Doema-voorzitter Selesnjov. Na afloop daarvan zei de pre mier dat er financiële midde len waren vrijgemaakt voor de mijnwerkers. Het gelddat vrijkomt door de administratieve rompslomp te verkleinen, is echter bij lange na niet voldoende om de hele achterstand in te lopen. De economische problemen die de acties van de mijnwer kers veroorzaken, gaan ge paard met problemen op de fi nanciële markten. De koers van de roebel is de laatste tijd Mijnwerkers in een tentenkamp naast de door hen lamgelegde Transsiberische spoorlijn. alleen maar aan het dalen, wat de Russische centrale bank er toe bracht de officiële rente in korte tijd tweemaal te verho gen tot 50 procent. Bovendien zijn de koersen op de effecten beurs van Moskou in een neer waartse spiraal geraakt dooi de crisis in Azië. Donderdag stegen ze overigens als reactie op het aftreden van de Indone sische president Soeharto. Daardoor ontstond grote op luchting op de beurzen in Azië, wat ook zijn gevolgen had voor deMoskouse beurs. Kirijenko, net een maand in functie, zei alle financiële markten onder foto Yuri Kochetkob/EPA controle te hebben.Premier Kirijenko heeft de Wereld bank gevraagd om extra lenin gen voor de mijnbouw. Wereldbank-topman Wol- fensohn, op bezoek in Moskou, liet weten bereid te zijn aan vullende kredieten te geven. RTR/DPA/AFP WASHINGTON - Nederlandse en Amerikaanse astronomen hebben een nieuw soort ster waargenomen, een zogeheten magnetar. Het gaat om een hemellichaam, 40.000 lichtjaren van de aarde verwijderd, met het krachtigste magneetveld dat tot nu toe in het heelal is opgespoord. Dat meldt het Amerikaanse NASA-ruimtecentrum Marshall De neutronenster kent een magnetisch veld dat een miljoen keer een miljard krachtiger is dan het veld van de aarde. Het bestaan van magnetars was zes jaar geleden voor het eerst verondersteld, maar de waarneming leverde het bewijs. AFP GUATEMALA-STAD - De regering van Guatemala heeft gis teren de alarmfase beëindigd die was afgekondigd tijdens een zware eruptie van de vulkaan Pacaya. De vulkaan is weer tot rust gekomen. De Pacaya bedreigde de hoofdstad Guatemala-Stad, waar van een gedeelte werd bedekt door een dikke laag as en kleine stenen. Het betrof de ernstigste uitbarsting van de 2.250 me ter hoge Pacaya sinds 1987. De autoriteiten ontruimden uit voorzorg vijf dorpen aan de voet van de vulkaan. De internationale luchthaven moest sluiten. Ook de scholen blijven voorlopig dicht. AFP/EFE dooor Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse minister van milieu, Angela Merkel, heeft gisteren een voorlopig verbod op het vervoer van kernafval af gekondigd. De minister rea geerde met deze stap op berich ten dat bij transporten van Duits kernafval naar opwer kingsfabrieken in Engeland en Frankrijk overdoses aan radio actieve straling was geconsta teerd. Aanvankelijk betrof het verbod alleen het vervoer naar Enge land en Frankrijk, maar gisteren besloot de minister ook het binnenlands transport tot nader order op te schorten. Als eerste maatregel tegen de radio actieve straling zullen de con tainers die voor het transport gebruikt worden, 'beter' gerei nigd worden, aldus met depar tement van milieu gisteren in Bonn. Merkel beklemtoonde dat de straling niet gevaarlijk was ge weest voor het treinpersoneel en de politiemensen die bij de transporten betrokken waren geweest. Die mededeling werd met groot wantrouwen ontvan gen. De Franse overheid had begin deze week bekend gemaakt dat er sinds de jaren tachtig regel matig te veel straling was geme ten bij transporten die afge werkte staven van Duitsland naar de opwerkingsfabriek in La Hague hadden gebracht. Ook in het Engelse Sellafield bleken problemen met Duitse containers te zijn geconsta teerd. Woensdag werd bekend dat de directies van Duitse kerncen trales al in de jaren tachtig had den geweten dat sommige con tainers besmet waren geweest. Maar Merkel wees de beschuldi ging van de hand dat de contro lerende instanties van haar mi nisterie hadden gefaald. De transporten hadden plaats ge vonden onder toezicht van de autoriteiten van de deelstaten, waarin de kerncentrales liggen. Ook was de straling regelmatig pas op de plaats van bestem ming vast gesteld. Intussen heeft de vakbond van politiepersoneel aangekondigd niet meer aan het transport van kernafval te willen meewerken. „Het is een schande dat we niet geïnformeerd werden over de ri sico's. Dat komt alleen in dicta turen voor", aldus een woord voerder. Het vervoer van kernafval naar de voorlopige opslagplaatsen in Ahaus en Gorleben, de 'Castor- transporten', is in Duitsland zeer omstreden. Elk transport brengt duizenden actievoerders op de been, die alleen door de in zet van tienduizenden politie mensen er van weerhouden kunnen worden de transporten te verhinderen. GPD WASHINGTON - De gevolgen van de crisis in Azië laten zich nu pas voelen in de Verenigde Staten en er bestaat nog steeds een 'kleine, maar niet te ver waarlozen' kans dat de financi ële beroering in de regio een be dreiging gaat vormen voor de wereldeconomie. Dat zei Alan Greenspan, voorzitter van het Amerikaanse stelsel van centra le banken, gisteren. In een verklaring voor de Land- bouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden benadruk te Greenspan dat er enige tijd overheen gaat voordat de gevol gen van de ineenstorting van de valuta- en aandelenkoersen in Oost-Azie elders in de wereld voelbaar worden. Minister Glickman van Landbouw ver klaarde dat de problemen in Azië merkbaar waren in de landbouwexport van de VS. AP Laat u verrassen op ons verjaardagsfeest. I C E L E B B ft I 1 1 Chrysler Stratus Pacifica. chrysler Stratus. Tien jaar geleden werd Chrysler geïntroduceerd in Nederland, Om dat te vieren geven wc de Stratus tijdelijk iets extra's mee. Wat te denken van stijlvolle aluminium velgen en CD-speler for free op de speciale, luxe Stratus Pacifica? En op de 2.0i LE automaat standaard de Autostick. Terwijl de Stratus normaal al bijzonder comfortabel is uitgerust met o.a airco, twee airbags en elektrisch bedien- bare .ramen. Bij de Chrysler dealer hoort u er meer over. Daar vindt u overigens nog veel meer feestelijke modellen The Spirit of America on Wheels. Tf 3ir nrrrTTT Chrysler e voorraad strekt Chrysler Stratus vanaf 49.995,- Prijs inclusief BTW. af importeur, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Lease vanaf I I 87,- per maand (excl. BTW en brandstof) Afgebeeld Chrysler Stratus 2.5 LX vanaf 72.990,-. bel Chrysler Lease: 0347-367850 of Chrysler Nederland B.V. 0347- 363400. Wijzigingen voorbehouden Op Internet: http://www.chrysler.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5