Geld voor toeristische routes PZC Feest in Graauw en Nieuw-Namen Oppositie Hulst trekt van leer in commissie financiën Hemelvaart verloopt rustig in Zeeland Diamanten paar in Hoek Hervormde gemeente Terneuzen verkoopt Grote Kerk Bouw Lamswaarde gaat door ondanks verzet omwonenden Fractie Progressief Hontenisse verwijt raad bange houding zeeland 14 Bedrijven adopteren recreatieve fiets-, wandel- en ruiterpaden Bieb zoekt voorleesopa's en -oma's Brommerdief achterhaald Zwemwater Zeeland gekeurd Zeldzame libel ontdekt bij Axel Auto in sloot in Clinge Oude kerk Breskens wordt huis Fietser gewond bij ongeval vrijdag 22 mei 1998 door Bianca Abrahamse HOOFDPLAAT - De ruim 1250 kilometer aan fiets-, wandel-, ruiterroutes dieZeeuws-Vlaan- deren rijk is, zal de komende drie jaar tiptop in orde blijven. Zo'n 25 ondernemers uit de streek sloten zich woensdag aan bij de nieuwe Vriendenclub Toe ristische Routes (VTR), die drie jaar meebetaalt aan het beheer en onderhoud van de uitgestip pelde tochten. T. Maenhout, scheidend direc teur van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen (TBZ) dat de routes uitzet en initiatief neemster van de VTR, is zeer verheugd over de belangstelling uit het bedrijfsleven. „Het is prachtig als er ondernemers zijn die oog voor de recreatieomge ving hebben en dat op deze ma nier kenbaar willen maken. De ze mensen hebben door dat de gasten niet alleen voor hun be drijf maar voor de hele regio ko men." D. Kersten, restauranteigenaar te Hoofdplaat en kersvers lid van de Vriendenclub: ,,Ik ben zelf niet zo'n fietser en de route loopt niet langs mijn bedrijf, maar toch. Veel fietsers wijken van de routes af, omdat ze het prachtige achterland willen verkennen. Bovendien: fietsen is in. Je moet laten blijken dat je een fietsvriendelij k bedrijf bent. Het zou anti-reclame zijn voor de streek als de routes niet in orde zijn. De hele regio moet samenwerken en niet alleen de horeca. Een goed totaalproduct is belangrijk." Routegilde Elk jaar maken zo'n 120.000 fietsliefhebbers gebruik van de fietsroutes en zijn geven daarbij samen twee miljoen gulden uit. Maenhout: „Ze stoppen voor een ijsje, wat te drinken of eten." Het onderhouden van de routes vraagt jaarlijks 35.000 gulden. De helft daarvan wordt door de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op tafel gelegd, mits de andere helft gefinancierd wordt door het bedrijfsleven uit de streek. Vorig jaar werd een routegilde opgericht, die bestaat uit veer tig vrijwilligers. De routepeters en -meters controleren elke twee weken de routes op man kementen, die met geld van de gemeenten en bedrijven worden verholpen. Als dank voor hun lidmaatschap ontvingen de on dernemers een bordje voor op de gevel en zal hun naam in de fol ders van het TBZ prijken. Ook in Hulsterloo wordt nog tot en met zondag feest gevierd. foto Charles Strijd door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland heeft dit jaar een rustige Hemel vaartsdag beleefd. Volgens de politie was het op de wegen niet overmatig druk. Ook de veer diensten konden het aanbod goed aan. Volgens R. ter Heide van het Bureau voor Toerisme Zeeland kwamen vooral ver- blijfstoeristen naar Zeeland. De dagjestoeristen lieten het door het mindere weer afweten. R. Soer, secretaris van Recron Zee land, liet weten dat de accom modaties langs de kust vrijwel allemaal vol zaten. Het drukst was het op de weg van Goes richting Noord-Beve land. Daar stond het verkeer woensdagavond vanaf Goes- Zuid een ti jdlang vast.De diver- doorEdy de Witte GRAAUW - In en rondom een feestttent op de sportvelden zijn in Graauw en Nieuw- Namen de Boomwai- en Hulsterloofeesten van start gegaan, die tot en met zondag voortduren. In Graauw schoven de liefhebbers woens dagavond aan tafel voor een kaarting. Don derdag waren enkele tientallen belangstel lenden sportief bezig met een familie spelmiddag. Daarna was het tijd voor de barbecue. Het programma werd donderdag afgesloten met een schieting op de liggende wip. De Hulsterloofeesten in Nieuw-Namen be- se evenementen in Zeeland brachten veel fietsers en auto's op de weg. Tot problemen is het volgens de politie evenwel ner gens gekomen. In Zeeuws- Vlaanderen sprak de politie over een 'vrij rustige dag', op Walcheren was het 'gezellig druk'. De Provinciale Stoom boot Diensten konden volgens een zegsman alle voertuigen ge woon meenemen. Dat kwam on der meer door het gebruik van de dubbeldeks veerboten. De campings aan de kust zaten redelijk vol, vakantiehuisjes waren er woensdag nauwelijks meer te krijgen, aldus Ter Heide. De bezettingsgraad van de zo genoemde B-locaties, wat ver der landinwaarts gelegen, was 80 tot 95 procent. gonnen donderdag met een schieting en barbecue. Vandaag zijn er nog voetbalwedstrijden voor de jeugd en een disco-avond, zaterdag een volleybaltoernooi voor wijken en ver enigingen en een feestavond met optredens. Zondag wordt gevoetbald tegen Kieldrecht. OOSTBURG - De Openbare Bi bliotheek West-Zeeuws-Vlaan- deren is op zoek naar mensen van vijftig jaar en ouder die ko mend najaar uit prentenboeken willen voorlezen in één van de peuterspeelzalen in Aarden- burg, Breskens en Sluis. De deelnemers krijgen vooraf een korte cursus. Belangstellen den kunnen zich tot 31 mei aan melden in de bibliotheken in de kuststreek. door René Hoonhorst HULST - De toon voor de poli tieke verhoudingen in Hulst werd woensdagavond gezet tij dens de eerste vergadering van de commissie financiën na de installatie van de nieuwe raad. De twee oppositiepartijen Pro gressief Hulst en CDA trokken fel van leer tegen een aantal ideeën uit de Voorjaarsnota van het college. De twee partijen hadden heel wat bedenkingen bij de plannen voor onder meer de restauratie van de Kelder manspoort, uitstel van terugga ve van meeropbrengsten van de onroerendzaakbelasting en de reservering voor het 'oplossen van uitgaansproblemen in het weekeind'. A Hegger (Progressief Hulst) en J. van Eek (CDA) toonden zich in eerste instantie zeer verbaasd - evenals PvdA'er P. Plasschaert overigens - over het grote reke ningoverschot van bijna een miljoen gulden dat Hulst vorig jaar boekte. Van Eek vroeg om een nadere specificatie over de opbouw van het bedrag om te kunnen beoordelen of de raad niet eerder op de hoogte kon worden gesteld. De CDA'er pleitte er daarnaast voor om de raad elk kwartaal een voortgangsrapportage voor te leggen, zodat het hoogste be stuursorgaan het beleid beter kan bepalen. Hegger en Van Eek waren op zich natuurlijk niet ontevreden over het bedrag dat Hulst nog in kas heeft. Beiden lieten echter wel weten voor een groot deel van het bedrag ande re bestemmingen te hebben dan B en W voorstellen. Keldermanspoort Alvorens akkoord te gaan met de restauratie van de Kelder manspoort willen de twee oppositiepartijen eerst een uit gebreide toelichting over de fi nanciering van de opknapbeurt hebben. Hegger had er daar naast grote moeite mee dat "poorten die nog worden ge bruikt' naar achteren worden geplaatst op het onderhouds- schema. Volgens de fractievoorzitter van Progressief Hulst kunnen men sen die onder de Graauwse poort doorlopen elk moment een loszittend stuk steen op hun hoofd krijgen. Daarnaast was Hegger furieus over een brief aan de provincie waarin B en W van Hulst laten weten garant te staan voor de financiering van de renovatie van de Middel eeuwse water- en landpoort. Burgemeester A Kessen deelde koeltjes mede dat gedeputeerde staten wel weten dat de goed keuring van de gemeenteraad is vereist en, zo voegde hij er aan toe, 'het is bovendien in de wet geregeld'. Veel van de overige kritiek was volgens Kessen te rug te voeren op misverstanden over de status van de Voorjaars nota. „Wij dragen in deze nota ideeën aan voor de besteding van het rekeningoverschot over '97. Er is met de aanname van deze nota nog niets beslist." Goedkeuring van de Voorjaars- TERNEUZEN - Een ge stolen brommer en de dief doken woensdagavond op, na een tip van een ge tuige. De bromfiets, ei gendom van een 22-jarige Terneuzenaar, werd eer der rond half tien gestolen in Terneuzen. De dader kon even latei- worden aangehouden. Deze twintigjarige Ter neuzenaar werd na ver hoor weer vrijgelaten. Ontvreemd bleef de porte monnee van een zeven tienjarige jongen uit Axel. Hij miste de beurs en een onbekend geldbedrag woensdag in de kleedlo kaal van een gymzaal in Terneuzen. nota zou overigens wel beteke nen dat het Hulster gemeente bestuur voor zaken als een formatie-onderzoek, sanering van Dubbele Poort, opknappen van speeltuinen en geldreserve- ring voor het oplossen van de 'weekeindproblemen' geld opzij zet. Uitgaansprobleem Op een voorstel van Hegger om het geld voor de 'uitgaanspro blemen' te gebruiken voor het aantrekken van een jongeren werker ging Kessen niet in. Het zelfde gold voor de suggestie van Van Eek om in elk geval een bedrag uit te trekken voor uit breiding van het voetbal- en tenniscomplex in Sintjansteen. Wel wilde de burgemeester de discussies over teruggave van meeropbrengsten van de onroe rendzaakbelasting het komen de half jaar uitbannen. „De burger wordt gek van die discussies. Niemand heeft iets aan gegoochel met cijfers en zo lang niet alle bezwaarschriften op de aanslagen van vorig jaar zijn afgehandeld, blijft het goo chelen. De toezegging dat de meeropbrengsten terugvloeien naar de burgers staat keihard overeind en zodra alle cijfers bekend zijn, mag u als raad zelf aangeven hóe dat geld wordt te ruggegeven." HULST Expositie - In Galerie Ratten- fanger in Hulst loopt vanaf 24 mei tot en met 11 juli een nieuwe expositie. Het gaat om etsen, olieverfwerken en aquarellen van Frederique Repko. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse HOEK - Het was feest in Hoek dinsdag. Jan Bakker (83) en Jacomina Bakker-de Kraker (83) vierden hun diamanten bruiloft. Burgemeester R.C.E. Barbé bracht samen met zijn echtge note een bezoekje aan het paar. „Leuk hè, ze hebben nog een poosje bijna bij ons om de hoek gewoond en zijn dus ou de bekenden", vertelt de bruid. Ze is verrukt over de belangstelling voor haar 60- jarige trouwdag. De bruid weet nog precies hoe ze haar man ontmoette. „Dat was op een feestdag - een hoge dag noemen wij dat hier - wanneer de jeugd massaal naar Terneuzen ging. Verder nooit hoor, alleen met de hoge dagen. Daar was dan van alles te doen. Kermis, uitgaan enzo. Op den duur blijf je aan elkaar hangen en zo is het allemaal gekomen. Als je maai' goed naar elkaar luistert en elkaar laat uitpraten. Dan is het lo gisch dat je je zestigjarige bruiloft viert", vertelt ze. Het paar betrok na het ja woord een dijkhuisje op de Hoekse Molendijk, waar ze 53 jaar lang woonden en twee kinderen kregen. De bruid had haar handen vol aan de koters en bovendien was ze melkventer en ging met grote vaten melk langs de deuren in het dorp. Haar man werkte op het land en kwam later bij de fabriek Hydro Agri terecht. Sinds zeven jaar wonen ze in een aanleunwoning van Vremdieke in de Irisstraat Inmiddels heeft het paar vier kleinkinderen en één achter kleinkind en geniet van elke dag. De bruid: „We hebben van alle kinderen veel ple zier." De bruidegom gaat ge regeld een potje biljarten of een kaartje leggen in buurt huis De Lovenhoek. Zijn vrouw houdt het bij een potje sjoelen of legt 'rustig thuis een puzzeltje'. door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - De beruchte kogel is door de kerk. De centra le kerkenraad van de Terneu- zense hervormde gemeente heeft besloten om de Grote Kerk - de Noordstraatkerk in de volksmond - af te stoten. Het ge bouw in de Terneuzense Noord straat kost in de nabije toe komst zes ton aan onderhoud en dat is een te zware last-voor het kerkbestuur. Het is de bedoeling de kerk te behouden tot begin 1999. Tot die tijd wil de hervormde ge meente zoeken naar een andere bestemming met in het achter hoofd het plan om de kerkdien sten in het gebouw te behouden. Verder zal de Stichting tot be houd van de Grote Kerk probe ren te redden wat er te redden valt en zijn er begin juni ge sprekken met de gemeente ge pland om te kijken of zij een in vulling aan het pand kan geven. Voorzitter van de kerkenraad ds. C. van Alderwegen betreurt de genomen beslissing en hoopt dat de kerk als gebouw blijft be staan. „Het gebouw wordt door de hei-vormde gemeente sowieso afgestotenVeel mensen uit onze gemeente vinden dat jammer omdat 'hun kerk' verloren gaat, maar ook speelt mee dat het ge bouw voor de gemeenschap af gestoten wordt. Misschien zit toch de mogelijkheid erin dat we diensten kunnen blijven houden in de Grote Kerk. Bij voorbeeld door een ruimte te huren van de toekomstige eige naar", hoopt Van Alderwegen. Onvermogen C. Ollebek, initiatiefnemer van de Stichting tot behoud van de Grote Kerk meent dat de strijd nog niet verloren is en dat de centrale kerkenraad 'heel wat te verwijten valt'. „Het is, zoals ik het begrijp, voor het grootste deel te doen om die zes ton. Er is de gemeenteleden niet om een bijdrage gevraagd. Het enige wat ze kunnen bedenken, is een negatief scenario. Zo van: dan doen we hem maar weg. Dat noem ik een brevet van onver mogen. Niets doen is sowieso verloren. Doe je wat, dan heb je kans dat 'tlukt." De stichting gaat de hervormde gemeenteleden aanschrijven, de gemeente Terneuzen benaderen en kijken of er bedrijven zijn die de opknapbeurt van de kerk willen sponsoren zoals eerder bij de Hengstdijkse kerk is ge beurd. Concerten Ollebek wijst op de specifieke functie die de kerk in het Ter neuzense centrum heeft. „Het gebouw is stadsbeeldbepalend BRUSSEL - De Europese Commissie heeft het zwemwater op een aantal plaatsen in Zeeland niet goedgekeurd. Woensdag is voor de vijftiende keer een rapport over het jaarlijkse kwa liteitsonderzoek geopenbaard. De Zeeuwse kustwateren en binnenlandse plassen die niet aan de norm voldoen of die niet worden gecontroleerd zijn: Arnemuiden: Veerse Meer, Oranjeplaat; Domburg: Ooster- schelde, Roompot; Schouwen-Duiveland: Grevelingenmeer. Den Osse; Schouwen-Duiveland: Oosterschelde, Hoek van Ouwerkerk; Reimerswaal: Westerschelde, Bath; Tholen: Oos terschelde, Gorishoek; Borsele: Stelleplas, Heinkenszand. Ten opzichte van voorgaande onderzoek is er sprake van een verbetering. Meer dan 90 procent van de badplaatsen aan zee voldoet aan de Europese minimumeisen. Met de binnewateren is het min der goed gesteld. ANP AXEL - Hij moest een paar keer goed kijken, maar na inten sieve bestudering bleek Robbert-Jan Goossens van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) inderdaad zijn geluk niet op te kunnen. De libel die hij 'betrapte' op excursie bij de zandafgraving aan de Kievittendreef tussen Axel en Koewacht, voldeed aan alle kenmerken van de bruine winter- juffer. En van die soort was er zover bekend in Zeeuws-Vlaan deren nog nooit eerder één gezien. De Sympecma fusca is een tamelijk onopvallend bruin ge kleurde kleine juffer. Kenmerkend is dat de soort in volwassen stadium overwintert. Uit verschillende waarnemingen kan worden afgeleid dat het zeldzame dier de laatste jaren in Ne derland weer in aantal toeneemt, aldus Luciën Calle van De Steltkluut. CLINGE - In de Waterstraat in Clinge is in de nacht van dins-" dag op woensdag een 21-jarige bestuurder uit Sint-Jansteen met zijn auto in de sloot beland. Net na middernacht ontdek ten surveillerende politieagenten de auto in de sloot. De be stuurder zat -met wonden aan zijn hoofd en armen- bewuste loos in zijn voertuig. Omdat vermoedelijk alcohol in het spel was, werd een bloedproef afgenomen. De bestuurder is per ambulance naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte ge bracht. De auto werd total loss verklaard en moest weggeta- keld worden. BRESKENS - De voormalige gereformeerde kerk aan de Nieuwstraat in Breskens wordt verbouwd tot een woning. Burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg zien geen reden voor afwijzing van het verzoek van de huidige ei genaar om de bestemming van het gebouwtje af te verande-' ren. „Wij achten de beoogde nieuwe levensfase van het kerkge bouw het ondersteunen waard. Het benutten van het gebouw als woning wordt door ons college als passend aangemerkt, mits de vormgeving en uitstraling in stand wordt gehouden", zeggen B en W in him voorstel aan de raad. De eigenaar heeft aangegeven de voorgevel intact te willen laten. TERNEUZEN - Bij een aanrijding tussen een fietser en een autobestuurder dinsdag op de Terneuzense kruising Guido Gezellestraat/Rooseveltlaan raakte een 78-jarige fietser ge wond. De fietser verleende geen voorrang aan de auto die in de Guido Gezellestfaat richting de Rooseveltlaan reed. De man is met diverse verwondingen per ambulance naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte gebracht. door Barend Pelgrim LAMSWAARDE - De gemeente Hontenisse zet de bouwplannen in Lamswaarde ondanks het verzet van een aantal dorpsbe woners door. In de gemeente raad hadden heftige discussies plaats over het project maar alle partijen schaarden zich achter het voorstel. De bezwaarma kers tegen de toekomstige zes tien woningen hebben zich zand in de ogen laten strooien door gemeente en projectontwikke laars, die hen hadden toegezegd dat het niet waarschijnlijk was dat er op korte termijn achter hun percelen gebouwd zou wor den. De bewoners van zeven huizen aan de Pastoor Knipscheer- straat hebben inmiddels aange kondigd dat zij alle juridische middelen zullen benutten tegen de geplande nieuwe wijk achter hun huizen. De huiseigenaren zijn zo boos omdat hen was verzekerd dat het weidse uitzicht achter hun percelen nog zeker tien jaar on gemoeid zou blijven. Raadslid A Rensen (Progressief Hontenisse) vond dat het voor stel van B en W geen schoon heidsprijs verdiende. Hij wilde, weten waarom er geen overleg, met de bewoners was geweest,, Fractievoorzitter van Alge meen Belang, P. Kindt, wildei bovendien of het voorstel wel gedragen werd door de bevol king van Lamswaarde. Tolerantie Burgemeester Th. Steenkamp counterde deze vragen met de opmerking dat dit een probleem is dat landelijk bekend staat als het NIMBY-effect (not in my backyard). Mensen zijntolerant zo lang het hun eigen woning niet treft. De fractie Progressief Honte nisse zorgde bij de stemming over het Lamswaarde-plan nog voor enige commotie. In eerste instantie wenste A Rensen na mens zijn fractie tegen het voor-, stel te stemmen maar werd daarbij door zijn fractiegenoot G. Kamminga teruggefloten. Na een schorsing van de verga dering stemde de oppositiepar tij wèl voor. door Barend Pelgrim en kwalitatief zeer geschikt voor concerten. Bovendien zou het raar zijn dat het centrum van een stad geen kerk heeft die nog functioneert", aldus Olle bek. Bovendien ziet hij nog een mogelijkheid in subsidie van de provincie, omdat de kerk on langs aangedragen is voor een plaats op de jonge monumen tenlijst. Van Alderwegen heeft geen idee of de Stichting tot behoud van de Grote Kerk het gebouw nog kan redden. „Die stichting wil de zes ton bij elkaar sprokkelen. Maar kijk, als de kerk tot last is of blijft van de gemeente, kan je hem niet behouden." KLOOSTERZANDE - Fractie voorzitter van Progressief Hon tenisse, G. Kamminga, had maar één woord voor de afwij zende reactie op zijn voorstel: bah! Zijn partij -de enige oppo sitiepartij in de gemeenteraad van Hontenisse- had voorge steld om in het reglement van orde te veranderen dat er voor het indienen van moties, amen dementen en voorstellen geen drie maar twee handtekeningen van raadsleden nodig zijn. De reden die Kamminga hier voor aanvoerde was dat het an ders wel heel erg gemakkelijk werd voor de coalitie om de op positie de mond te snoeren. Bur gemeester Th. Steenkamp had alle begrip voor dit standpunt en zette zich in om de andere partijen over de streep te trek ken, maar tevergeefs. De coalitiepartijen Algemeen Belang, CDA en Groot Honte nisse stemden tegen het voor stel, dit tot grote ergernis van Kamminga. Onmogelijk „Van nu af aan wordt het de fractie van Progressief Honte nisse technisch onmogelijk ge maakt op een constructieve ma nier mee te werken aan de gang van zaken in de raadsperiode van 1998 tot 2002", zo waste Kamminga de coalitiepartners de oren. „Is de vrees voor een positieve, actieve inbreng van onze fractie zodanig dat de kiezers ons in 2002 groter zullen maken dan we nu zijn, bij de andere fracties zo groot dat u ons de gevraagde ruimte (van twee handtekenin gen, en de mogelijkheid tot voorstellen) niet durft te ge ven?" Kamminga maakte ver volgens zijn collega-raadsleden uit voor bangeriken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 58