Priester Schouteten moet weg Liefde voor poezelige zwervertjes Handen af van de pronkstukken PZC Inwoners Draaibrug mild over nieuw plan verkeersafwikkeling zeeland vrijdag 22 mei 1998 z 13 Bad Hulst op PvdA-verlanglijst Visserspad Graauw toegankelijk Weer overleg parkeren Hulst Brandstichting in tuin Axel Zwollenaar moet straf uitzitten Parochianen verbijsterd over opzeggen vertrouwen in Oostburgse pastor Drukte op yerkoopdag dagcentrum St. Jansteen Bromfietser (14) gewond mensenwerk Op het oldtimerfestival in Axel waren naast de echte oldtimers ook de wat jongere klassiekers te bewonderen. foto CharlesStrijd door Edy de Witte AXEL - Mevrouw A de Muynck uit het Belgische Gent heeft haar handen vol om nieuwsgierige vooral jeugdige bezoekers bij haar oldtimer in de gaten te houden. „Kijken mag maar aankomen niet", roept ze geregeld. Als echte liefhebster adoreert zij haar groene Amerikaanse Packard uit 1931. Wat als wrak gekocht is, staat nu na vier jaar noeste arbeid als een van de pronkstukken op het oldtimerfestival in Axel. De twaalfde internationale editie was donderdag voor Axel mis schien wel een van de drukst bezochte dagen van het jaar Ruim 150 oude automobielen, motoren, legervoertuigen en tractoren stonden 's middags op het Hofplein opgesteld. De bejaarde schoonheden van vooral Amerikaanse, Franse, Italiaanse en Engelse afkomst werden bekeken dooi- enkele duizenden belangstellenden. Tonny Marteijn van de organi serende Stichting Old Ti mei- Axel toonde zich erg tevreden over het verloop van het festi val. Een groot deel van de old timers had voor de presentatie al een rit van zo'n 40 kilometer in de omgeving gemaakt. Eenmaal geparkeerd op het Hofpliein verrichtte burge meester W. de Graaf van Axel de officiële opening. Drie jury leden beoordeelden de voer tuigen in categorieën. De af werking, het koetswerk, het algemeen onderhoud en voor al de originaliteit waren de be langrijkste aandachtspunten. Veel van de tractors met als oudste de 26 pk Ferguson type Red uit 1950 stonden statio nair draaiend op het Hofplein. Op zich niet zo verwonderlijk. Voor de eigenaar is het starten met voorgloeien al een ritueel op zich dat flink wat tij d in be slag neemt. In de omgeving van het festi valterrein was er de hele dag een antiek- en curiosamarkt. Verder voerde de toneelgroep Axcellent straatanimatie op, maakte de seniorenband De Jeugd van Toen muziek en liet de dweilband De Bareelen van zich horen. Vanwege het hon derjarig bestaan van de Rabo bank speelden de muziekver eniging Groede en Oefening Kweekt Kunst uit Schoondij- ke. Edwin Rutte alias Ome Willem droeg zijn steentje bij. Voor de jeugd was er een glij baan-luchtkussen. Rond de markt traden enkele pop bands op. HULST - De Hulster PvdA-fractie voelt zich niet aangespro ken door kritiek van de oppositiepartijen Progressief Hulst en CDA dat zij belangrijke punten uit haar verkiezingsprogram ma nu al aan de kant heeft gezet. De verkiezingsbelofte om zo spoedig mogelijk een buitenbad aan te leggen in Hulst is nu al 'een loze kreet' stelde CD A'er J. van Eek woensdag tijdens de vergadering van de commissie financiën. Ondanks een reke ningoverschot van bijna een miljoen gulden trekt het college geen geld uit voor aanleg van een buitenbad. Fractievoorzit ter P. Plasschaert van de PvdA liet zich niet uit het veld slaan. Zaken als het opknappen van de Keldermanspoort, een for matie-onderzoek en het inlopen van achterstallig onderhoud van speeltuinen stonden ook op de wensenlijst van de sociaal democraten en worden wel aangepakt. ,,De aanleg van een buitenbadvoorziening is opgenomen in het collegeprogram ma. De raadsperiode duurt vier jaar, we hebben dus nog even de tijd", vond Plasschaert. GRAAUW - Het pad dat grenst aan het pand Dorpsstraat 3 8 in Graauw is niet openbaar. Het hek dat er onlangs is neergezet, staat er dan ook geheel rechtmatig, zei wethouder W. Kayser woensdag tijdens de commissie openbare werken. Het water schap en de gemeente moeten wel toegang tot het pad hebben, onder meer om bij leidingen te. komen. Ook vissers die een plekje aan de Graauwse Kreek zoeken, mogen het pad betre den. „Het hek mag niet op slot zijn en als vissers dat hek weer keurig achter zich dicht doen, is er geen bezwaar tegen dat ze er overheen lopen naar de kreek. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat het pad als kleedruimte en urinoir gebruikt wordt zoals in het verleden", zei Kayser. Ook mensen die met de auto naar de kreek willen rijden, zoals vroeger wel gebeur de, zijn niet welkom op het pad. HULST - B en W van Hulst overleggen binnenkort nog eens met de directie van verzorgings- en verpleeghuis de Blaauwe Hoeve over het oplossen van verkeersproblemen op de Truf- finoweg. Op tijdstippen dat het druk is bij het verpleeghuis ontstaan regelmatig gevaarlijke verkeerssituaties door ver keerd geparkeerd staande auto's. B en W hebben eerder laten weten dat het aanleggen van in- steekhavens aan de Truffinoweg alleen voor nieuwe onover zichtelijke situaties zorgt. Maar de inrichting van parkeer plaatsen op een groenstrook of een gedeelte trottoir kan misschien wel enige verlichting brengen, suggereerde wet houder W. Kayser tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Samen met de directie van de Blaauwe Hoeve zal het Hulster college mogelijke oplossingen nog eens de revue laten passe ren. AXEL - In de Oosterstraat in Axel zijn in de nacht van woens dag op donderdag goederen in brand gestoken die stonden op geslagen in een tuin. De brandweer heeft de brand, die rond 1.40 uur uitbrak, snel kunnen blussen. Onderzoek wees uit dat er sprake is van brandstichting, maai de daders werden niet achterhaald. De bewoners van de aan grenzende twee huizen, die al in bed lagen, kwamen met de schrik vrij KAPELLEBRUG - Een 54-jarige man uit Zwolle liep donder dag bij een politiecontrole in Kapellebrug tegen de lamp. De man had nog 21 dagen gevangenisstraf tegoed. Hij is voorlo pig in het politiebureau ingesloten. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Inter Paro chiële Vereniging en het pasto- cesteam van West-Zeeuws- l'laanderen hebben de tot voor kort enige priester in West- Zeeuws-Vlaanderen, fv, J. Schouteten uit Oostburg, aan de kant gezet. Bestuur en pastoraal werkers hulden zich in stilzwijgen over de beweegre denen van het besluit om het vertrouwen in hem op te zeggen. Pastoor Schouteten zelf denkt dat het meningsverschil rond om de sollicitatieprocedure van een nieuwe priester in de regio de doorslag heeft gegeven. Pa rochianen hebben verbijsterd gereageerd. De IPV, een samenwerkingsver band van acht parochies, en het pastoresteam hebben bisschop M, Muskens laten weten niet meer met Schouteten te willen samenwerken. De pastoor van de parochies Oostburg, Schoon- dijke-Slijkplaat en Groede is te kennen gegeven zijn pastoraal werk 'voorlopig' uit te kunnen oefenen. Ook de geplande kerk diensten gaan gewoon door. Voorzitter B. Hamans wil alleen kwijt dat de IPV enhetpastores- leam de bisschop een brief met hun bevindingen hebben ge schreven over het functioneren van Schouteten. Pastoraal werker D. van Water schoot onthoudt zich van com mentaar. Ook deken J. Aarts verwijst voor een reactie naar Hamans. Woordvoerder H. Lommers van het bisdom Breda zegt dat de zaak onder behande ling is en dat de bisschop alle partijen zal horen. Vanwege de privacy van de persoon kan hij geen mededelingen over de kwestie doen. Dolksteek De beslissing viel Schouteten vorige week rauw op het dak. „Alsof er een dolk in mijn mg werd gestoken", zegt hij. ,,Ik heb mij acht j aar geleden toen ik naar West-Zeeuws-Vlaanderen kwam, ten doel gesteld om pas tor te zijn, dicht bij en dienst baar aan de mensen. Andere pretenties heb ik niet. Wat mij nu is overkomen, is verschrik kelijk. En het meest pijnlijke is dat sommigen blijkbaar twijfe len aan die pretenties." Een directe aanleiding is er vol gens hem niet. Over de manier waarop de pastoraal werkers en hij de katholieke kerk in de re gio over het jaar 2000 zouden tillen, bestond volledige over eenstemming. Vorige maand kwam het echter tot een con frontatie toen H. de Kort, die door de bisschop was voorge dragen als nieuwe priester in de streek, door drie van de zes le den van de sollicitatiecommis sie werd afgewezen. De bisschop kon vervolgens niet anders dan de kandidaat terug trekken. Argumenten De argumenten om hem af te wijzen, waren volgens Schoute ten oneigenlijk. „Er werd ge zegd: 'hij profileert zich teveel als priester'Tjawat wil je: hij is toch priester! Een jonge vent, met veel capaciteiten, die hier graag aan de slag wil. Wie zijn wij om dan te zeggen: 'je komt er niet in'?" De bisschop heeft vervolgens met onmiddellijke ingang vica ris V. Schoenmakers en pastoor N. Beers 'tijdelijk' aan het team toegevoegd. Volgens woord voerder Lommers heeft deze be noeming niets te maken met de commotie rondom de persoon van Schouteten, maar moeten zij tot 1 januari, 'het team ver sterken en de stabiliteit bewa ken'. De Oostburgse pastoor ziet het anders. „Hoezeer ik de verster king ook toejuich - want ik kan en wil niet in mijn eentje de ver antwoordelijkheid over tien pa rochies dragen - we worden ge woon onder curatele gesteld." Schouteten erkent dat de IPV, de pastoraal werkers en hij het vaker niet eens waren. De inzet van emeriti-pastores zoals O. Gielliet uit Breskens stuitte bij voorbeeld anderhalf jaar gele den op bezwaren. „Een grof schandaal', oordeelt hij. „Ze willen graag. We kunnen ze hard gebruiken. Waarom zet je ze dan niet in? Ik vind het nog altij d gê nant om in Biervliet voor te gaan in de dienst en pastoor de Nijs op de eerste rij te zien zit ten. Hij moet de mis leiden. Niet ik." Een aantal parochianen heeft zich inmiddels solidair ver klaard met Schouteten. In een brief roemen zij zijn toewijding en duidelijke visie. Ingewijden die niet bij naam genoemd wil len worden, denken dat de oor zaak van het conflict bij de pas toraal werkers ligt, die het niet kunnen hebben dat zij macht moeten inleveren ten gunste van een nieuwe priester. Dat lijkt Schouteten verge zocht. „Ik heb de pastoraal wer kers altijd alle ruimte gegeven, ik heb ze altijd door dik en dun verdedigd. Met hen en de vrij willigers moeten we de kerk in West-Zeeuws-Vlaanderen in stand houden. Dat zou een nieu we priester ook doen. We kun nen het niet alleen." SINT JANSTEEN - Het dag centrum voor verstandelijk ge handicapten Eeckenstein in Sint Jansteen hield woensdag- raiddag een druk bezochte ver koopdag. In de tuin van het dag verblijf boden de 37 cliënten en acht begeleiders het resultaat van hun dagelijks werk te koop ban. Er waren kruiden en planten uit eigen kas, producten van de handwerk- en handvaardig heidsactiviteiten. Eigenge maakte kaartjes, borduurwerk en bewerkte houten dienbladen ging als zoete broodjes over de toonbank. De cliënten omlijst ten het geheel met muziek. Met de opbrengst van de verkoop dag wordt nieuw materiaal aan geschaft. Eeckenstein is een onderdeel van de Zeeuwse Stichting voor Sociaal Pedago gische Welzijnszorg. Er wordt vooral gewerkt aan de ontplooi ing, de verzelfstandiging, het welbevinden en het behoud van vaardigheden van en voor de cliënten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Pascalle Cappetti SLUIS - De inwoners van Draaibrug staan niet afwijzend tegenover de jongste plannen van de provincie, gemeente en rijkswaterstaat om het door gaand verkeer om Draaibrug heen te leiden. De meeste men sen hebben een sterke voorkeur voor de variant waarbij het be stemmingsverkeer in de toe komst de kern vanaf de provin ciale weg N251 uit Aardenburg kan bereiken. De ontwikkeling van een natuurgebied ten wes ten van deze weg werd positief ontvangen. Maar de verplaat sing van de bushalte van de kern naar de rijksweg viel in minder goede aarde. Op de inloopavond in het stad huis lieten inwoners, onderne mers en boeren zich informeren over de toekomstige verkeersaf wikkeling op de N251 en de N58. Liepen zij twee jaar gele den nog te hoop tegen het oorspronkelijke plan van rijks waterstaat om het langzaam verkeer via de kern af te wikke len, nu toonden zij zich aanmer kelijk milder. Wel waren de meesten geen voorstander van de oplossingen die de provincie bedacht had voor de ontsluiting van de land- bouwpercelen ten oosten van de weg tussen Aardenburg en Draaibrug. In variant 1 wordt het langzaam verkeer afgewik keld via de Olieweg en de Be- wester Eedestraat, een optie die bij velen op bezwaren stuitte vanwege de veel te smalle we gen. Fietspad Ook varianten 2 en 3 kwamen nog onvoldoende aan hun be zwaren tegemoet. Deze gaan er vanuit dat het bestemmingsver keer gebruik dient te maken van een drieënhalve meter breed fietspad. De provincie kreeg dan ook het dringende advies om hier in het definitieve plan een bredere parallelweg van te maken. De provincie is inmiddels alvast begonnen met het uitruilen van landbouwgronden in de voor malige Havenpolder. Zo'n veer tig hectare moet op termijn een natuurbestemming krijgen. Met de aankoop van deze gronden slaat de provincie twee vliegen in één klap. Er wordt een natuurcompensatiegebied in gericht en het - gevaarlijke - oversteken van de weg door landbouwers is niet meer nodig, aldus woordvoerder J. Bakx. Tegelijkertijd met de recon structie van de provinciale weg, pakt rijkswaterstaat de rijks weg van Oostburg naar Sluis aan. Deze wordt voorzien van parallelwegen aan beide zijden en een vrijliggend fietspad ten zuiden van de weg. Een rotonde ten westen van Draaibrug maakt de verbinding met de rondweg. Voor één boer wordt ter hoogte van de Maagdenweg een mogelijkheid gecreëerd de rijksweg over te steken. Deze weg is ook bedoeld voor de ZWN-bus om bij de te verplaat sen halte bij Draaibrug te berei ken. Geen pretje Dat laatste bleek sommige in woners een doorn in het oog. De bushalte die voornamelijk geldt als overstaphalte voor reizigers van en naar Maldegem of Sluis, komt in deze situatie een eindje buiten de kern, en daarmee uit het zicht te liggen. Geen pretje zo 's avonds laat, oordeelde een inwoonster. Tot 8 juni kunnen de mensen hun opmerkingen bij de instan ties kenbaar maken. De uitvoe ring is gepland eind 2000. TERNEUZEN - Een veertienja rige jongen uit Terncuzen raak te woensdagavond lichtgewond bij een ongeval op de kruising van de Binnenvaartweg en Schependijk in Terneuzen. De jongen, die op een onverze kerde brommer reed, verleende op de kruising geen voorrang aan een personenauto die vanaf de Schependijk richting de slui zen reed. De minderjarige bromfietser werd per ambulance overge bracht naar ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen. Daar bleken zijn verwondingen mee te val len. SAS VAN GENT Verkoop bibliotheekboeken - Vanaf maapdag 25 mei worden afgeschreven boeken verkocht in de Openbare Bibliotheek van Sas van Gent. Tot eind juni kun nen belangstellenden in de Wil- helminalaan terecht. door Wilma Valk De kat is, zoals dat heet, een gedo mesticeerde diersoort. Waarvan de kater geslachtsrijp is na anderhalf jaar en de poes na een jaar. Dat vooral dit laatste grote problemen kan veroorza ken weet in West-Zeeuws-Vlaanderen niemand beter dan Emmy Versluijs van de Stichting Zwerfkatten in Groede. De Stichting bestaat sinds 1992 en is ge heel afhankelijk van donateurs en de grote inzet, vooral financieel, van Em my èn haar man Bart. „We zijn met veel te weinig", weet Emmy. „Het minimum bedrag voor een donateur is 50 gulden per jaar. Een kat kost ons 1 gulden per dag alleen aan voer naast de andere kosten zoals die voor de dierenartsen." Op dit moment heeft Emmy 7 5 katten te verzorgen. Een gedeelte in een apart deel van haar huis en een groot deel in een riant verblijf in de tuin. Het bestaat uit een binnenverblijfeen soort eerste klas hotel met verwarming, een bank en veel lekkere slaapplekken. Het buitenverblijf is een soort grote vo lière, geheel naar de smaak en de wensen van katten, ingericht met krab palen en bomen om in te klimmen of ge woon lui op te liggen en mooi te zijn. Want mooi zijn ze, mooi en goed ver zorgd zijn de katten van Emmy. De meeste van haar katten zijn Europees korthaar, maar er is ook een echte lang harige Pers. Iedere morgen heeft Emmy enkele uren hulp om de katten te ver zorgen. „Gemiddeld ben ik zes tot ne gen uur per dag met ze bezig", vertelt Emmy.„Daarnaast moeten we ook naar onze katten in de Pannenschuur, Sint Pierre en in Cadzand-Bad." De katten zijn allemaal goed gezqnd, gecastreerd of gesteriliseerd. Alle katten die op campings verblijven worden iedere dag bijgevoerd en alles gebeurt in overleg met de directie van de bedrijven. Maar hoe komt men aan 61 katten? „Ik zie graag katten", vertelt Emmy. „Maar het is nooit de bedoeling geweest dat het er zoveel zouden worden. Maai' nu bekend is dat men hier zijn kat kan af geven wordt het moeilijk. Vooral als ze eemnaal voor de deur staan. Zodra ik een poes zie ben ik verkocht." Tekort In Groede kan Emmy nu geen katten meer opnemen. „We zijn echt aan ons maximum, financieel is verdere groei onmogelijk. Wel trachten we via het meldpunt van de Dierenbescherming in Oostburg nog iets op te lossen. We heb ben de laatste vijf jaar al een tekort van 25.000 gulden opgelopen. Een bedrag dat we zelf moesten ophoesten. Want katten eten graag lekker, maar andere Emmy Versluys van de Stichting Zwerfkatten in Groede: „Gemiddeld ben ik zes tot negen uur per dag met ze bezig." foto Charles Strijd huisdieren kosten ook veel geld. Onze katten krijgen vooral dieetvoer. Dat is noodzakelijk voor de gecastreerde katers. Die hebben gauw last van blaasgruis, een ziekte die we met dieet- korrels voorkomen. We kopen geen su- permarktvoer, want dieetvoer is niet duurder omdat je er veel minder van nodig hebt. Het wordt helemaal opge geten, terwijl van voeding met vlees vaak iets weggegooid moet worden, vooral in de zomermaanden." Ook Bart is intussen wel aan de katten gewend. „In het begin probeerde ik Em my nog wel eens af te remmen, maar sinds de kinderen de deur uit zijn, ben ik zelf ook meer en meer met haar kat ten bezig. Maar er blijft verschil. Als Emmy 's avonds de katten naar hun nachtverblijf wil krijgen is het een heel ritueel, allemaal komen ze naar haar toe om toch nog even aangehaald te worden. Maar als ik het doe gaan we ge lijk naar binnen zonder omkijken. Op één na, Pantertje, dat is onze kwajon gen, hij loopt tot aan de deur, keert om en moet dan eerst nog even een rondje lopen, liefst twee. echt een kind dat nog niet naar zijn bed wil. Toeristen Waar al die zwerfkatten vandaan ko men weet Emmy niet,Het is niet alleen de schuld van het toerisme. Toch ge beuld het vaak dat vakantiegangers hun kat meebrengen en dat die dan wegloopt. In de zomer gebeurt het vaak dat toeristen bij mij aan de deur staan die hun kat kwijt zijn en die ze dan hier komen zoeken. Katten kun jebeter in een goed pension onderbrengen en ze niet mee op vakantie nemen. Ze zijn nooit te vertrouwen, het gaat jaren goed en dan ineens lopen ze weg. De laatste jaren is er gelukkig veel ver beterd. Veel katten zijn mede door de hulp van Stichting Zwerfkat Groede 'geholpen'. Toch kan en moet er nog veel gebeuren. Emmy hoopt dan ook op meer donateurs. „Maar zeker niet op meerkatten!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57