Waterkwaliteit ver onder de maat De mooiste SieMatic keukens voor elk budget Hulster stadhuis uitgemest Provincie onthoudt fiat aan bouwplan Vogelwaarde-Noord Provincie geeft volgens Oostburg veel toe aan intensieve veehouderij Zeskampers racen door Biervliet Motorrijders zwaar over hun toeren SieMatic m Te veel zware metalen, stikstof en fosfaat zeeuwse almanak Nerveus Vrouw overlijdt aan hoofdletsel zeeland vrijdag 22 mei 1998 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De pro vincie heeft het bouwplan Vo- gehvaarde-Noord afgekeurd. De gemeente Hontenisse lijkt iets te hard van stapel gelopen te zijn met het voorstel om ten noorden van de Elzenstraat een woonwijk met 45 woningen uit de grond te stampen. Hontenis se heeft het stuk grond van 4,5 hectare groot al gekocht en in het vooroverleg hadden alle be trokken, behalve de provincie, positief gereageerd op het plan. Daarop dacht het gemeentebe stuur op korte termijn al te kun nen beginnen met het bouwrijp maken. De provincie verlangt van Hontenisse eerst meer dui delijkheid over de toekomst plannen 'die het gemeentebe stuur heeft met bouwplannen in Vogelwaarde. In Middelburg gaat de voorkeur uit naar in- breidingsbouw terwijl het ge meentebestuur deze bouwwijze te duur en te omslachtig vindt De mededeling dat het project Vogelwaarde-Noord nog even in de koelkast blijft, kwam nadat B en W overleg hadden gevoerd met gedeputeerde J. van Zwie- ten. Die laatste had de beden kingen van de Provinciale Pla nologische Commissie tegen het plan-Vogelwaarde aan het ge meentebestuur voorgelegd, maar zij wisten de provinciale visie niet afdoende te weerleg gen en Van Zwieten niet op an dere gedachten te brengen. Bredere visie Voordat het woningbouwpro ject nogmaals besproken wordt verlangt de provincie van Hon tenisse een bredere visie waar om en waar er gebouwd moet worden in Vogelwaarde. Burge meester Th. toonde zich in de gemeenteraadsvergadering, waar het voorbereidingsbesluit uitbreidingsplan Vogelwaarde- Noord besproken zou worden, bijzonder teleurgesteld over de ze gang van zaken. Hij én wethouder van Grondge biedzaken B. Pauwels waren er heilig van overtuigd dat het hen zou lukken om Van Zwieten te overtuigen. .Vogelwaarde kan niet wachten op woningbouw", klaagde Steenkamp. ,,Maar de provincie wil weten of inbrei- ding niet mogelijk is. Het gaat ons weer extra geld kosten om een planologisch bureau in te schakelen en bovendien is in- breiding veel duurder, maar daar heeft de provincie geen boodschap aan." Wethouder Pauwels trachtte het rooskleurig in te zien: ,,De grondhouding van de provincie is positief. Er is geen sprake van afstel, het komt wel voor elkaar als Hontenisse een uitgebreide re visie zal presenteren." CDA- raadslid A Sponselee daagde de burgemeester uit om het plan binnen twee maanden bij de Planologische Commissie in te dienen zodat er alsnog een begin gemaakt kan worden met Vogel waarde-Noord; Steenkamp zegde toe dat dit het geval zou zijn. Terneuzense politie rolt koffieshop op TERNEUZEN - De politie viel woensdag een illegale koffie shop in de binnenstad van Ter- neuzen binnen. Bij de controle werd 203,7 gram marihuana, 228,9 gram hasj en 13,4 gram paddestoelen in be slag genomen. De veertigjarige eigenaar, een bewoner van Ter- neuzen, kreeg een proces-ver- baal. De politie kwam de shop op het spoor door de aanhou dingvan twee 19-jarige mannen uit Gent. Zij waren in het bezit van 24 gram marihuana. Dit hadden zij kort daarvoor ge kocht in de illegale koffieshop. De mannen kregen een boete van 150 gulden. door Marcel Modde OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van Oostburg vin den dat de provincie met twee maten meet in de discussie rond het al dan niet toestaan van ves tiging van intensieve veehoude rijbedrijven. Volgens het college laten Gedeputeerde Staten te zeer hun oren hangen naar het standpunt van de gezamenlijke land en tuinbouworganisaties (LTO), zo concluderen ze op ba sis van de ontwerp streekplan herziening. Het Oostburgs college stoort zich aan de bepaling dat uit breidingsmogelijkheden voor intensieve veehouderijen een malig wordt toegestaan. Bedrij ven groter dan vijfduizend vier kante meter krijgen binnen die marge de kans twintig procent aan hun vloeroppervlakte toe te voegen. Ondernemingen kleiner dan vijfduizend vierkanter me ter mogen tien procent groeien. Conclusie, aldus het Oostburgs college in een notitie aan de ge meenteraad: „De tweedeling in de maatschappij slaat ook op dit gebied toe. De groten mogen meer uitbreiden dan de kleine ren. Dit onderdeel van de defini tieve regeling pakt voor onze gemeente met gunstig uit. GS hebben diverse gesprekken ge voerd met de LTO-raad. Men is tegen de nieuwe regeling. De verantwoordelijk gedeputeerde heeft daarop laten horen, dat dit het dan is." Uitsluiten B en W opperen het helemaal uitsluiten ,van mogelijkheden voor intensieve veehouderij als een volgende stap Temeer om dat volgens het planontwerp bedrijven elders in het land de kans blijft gegund zich in Zee land te vestigen, indien er zich in hun huidige omgeving zoge noemde knelsituaties voordien. Voorgesteld wordt dan ook be zwaar aan te tekenen tegen de voorgenomen herziening. Ook al beseft het college dat de pro vincie deels met handen en voe ten gebonden is door de opstel ling van het Ministerie van Landbouw en de Raad van Sta te. „Kennelijk is de invloed van de intensieve veehouderij op de landelijke politiek nog steeds te groot." Helemaal ongelukkig is Oost burg evenwel niet met de aange kondigde maatregelen. Voor wat betreft het gebied ten wes telijk van de lijn Slijkplaat- Sasput-Schoondijke-Oost- burg-Draaibnig wil de provin cie de deur voor ontwikkeling van intensieve veehouderij in het slot gooien. In dat gebied staan de gewraakte stallen van de Brabantse varkensbaron Van Sleuwen. Daarnaast zijn ver schillende zones aangewezen die overwegend geen agrarische belangen hebben. Binnen die zones mag intensieve veehoude rij straks slechts worden ont wikkeld als neventak van een bestaand bedrijf en dan nog met een maximale vloeroppervlakte van duizend vierkante meter. De megastallen aan de Groene- weg in Schoondijke vallen on der meer in dat gebied. De commissie planologie en volkshuisvesting beraadt zich donderdag 28 mei over de ont- werp-streekplanherziening De openbare vergadering in het ge meentehuis begint om 19.30uur. Onze collega verdient zijn geld met het wereldgebeu ren. Avond aan avond speurt hij op zijn beeldscherm naar nieuws uit alle windstreken. Die collega heeft ook een kat - Bibi genaamd - en dit dier heeft nooit enige belangstel ling aan de dag gelegd voor wat er zich buiten de achter tuin afspeelt. Tot de dag van gisteren. Sinds het aftreden van Soe- kamo loopt de poes bij elke nieuwsuitzending onrustig heen en weer. Want op Soe- kamo volgt onherrroepelijk de naam van de nieuwe presi dent Habibie. En daar wordt een kat ner veus van, keer op keer aange sproken te worden door vol slagen onbekenden: Ha Bi- bie! door Richard Hoving MIDDELBURG - De kwaliteit van het 1 Zeeuwse water is ver onder de maat. Zowel grond- als oppervlaktewater be vatten te veel zware metalen, stikstof en fosfaat. Ook de helderheid van het water laat te wensen over. Dat blijkt uit de Regionale watersysteemrapportage die in opdracht van de provincie Zee land is uitgevoerd. Tussen 1993 en 1995 zijn op tweehon derd verschillende locaties in de pro vincie, verdeeld over het jaar, vier wa termonsters genomen. In meer dan de helft van alle monsters bleken de con centraties kwik, cadmium, zink en ko per nog fors boven de grenswaarden voor het jaar 2000 te liggen. De ver spreiding van zware metalen en arseen is zo hoog dat het volgens de opstellers van de rapportage moeilijk wordt om binnen twee jaar aan de grenswaarden te voldoen. Bij ongeveer driehonderd monsters zijn niet alle zware metalen geanaly seerd. „Dit geeft een positiever beeld dan dit waarschijnlijk in werkelijkheid het geval is", aldus de onderzoekers. De Zeeuwse binnenwateren kregen in de onderzoeksperiode een overvloedi ge hoeveelheid meststoffen te verwer ken. Op een enkele uitzondering na ble ken de concentraties stikstof en fosfaat in de monsters ruim boven de grens waarden te liggen. De oorzaken die hiervoor worden genoemd in de rap portage zijn bemesting van het land en de aanwezigheid van zoute kwel, dat de voedingsstoffen in diepere lagen met zich meevoert. Het water had door de aanwezigheid van stikstof en fosfaat op meer dan zes tig procent van de onderzochte locaties minder dan de landelijk vastgestelde 40 centimeter doorzicht. Het aantal monsterlocaties dat voldeed aan de grenswaarde voor chlorofyl bedroeg ongeveer 50 procent. De Regionale Watersysteemrapporta ge verschijnt dit jaar voor de eerste keer. Naast zware metalen en vermes ting komen onderwerpen als verzilting, zoet water, natuur en water, verdroging en zuurstofbindende stoffen aan de or de. De rapportage geeft nog geen volledig beeld van de kwaliteit van het water in de provincie Zeeland. Daarvoor is het aantal monsters dat is genomen nog te beperkt en de onderzoeksperiode te kort. De meeste gegevens zijn afkom stig van de verschillende Zeeuwse wa terschappen. Volgens gedeputeerde A M Dek (CDA milieu) zal de monito ring de komende jaren verbeterd en verbreed worden. „De aandacht kan dan ook gaan naar nieuwe aspecten zo als ecologie, inrichting en peilbeheer." Ondanks de huidige beperkingen ziet Dek een belangrijke meerwaarde in het opstellen van de eerste Regionale wa tersysteemrapportage. De gegevens- winning en verwerking worden op el kaar afgestemd en de resultaten zijn onderling vergelijkbaar. De eerste vol ledige rapportage verschijnt mogelijk in het jaar 2000. ZUIDZANDE - De politie moest donderdag het gaspedaal zelf diep intrappen om vier mo torrijders in Zuidzande en Sluis aan te kunnen houden. In Zuid zande werden drie motorrijders bekeurd omdat zij 163 kilome ter per uur reden. Ter plaatse is tachtig kilometer per uur toege staan. De mannen waren afkomstig uit Oisterwijk en Udenhout en de den aan een toertocht in Zeeuws-Vlaanderen mee. Tegen hen wordt een proces verbaal opgemaakt. Een dertigjarige man uit Kort- rijk kreeg in Sluis een schik kingsvoorstel van de officier van justitie toen de politie hem op de rondweg om Sluis betrap te op een snelheid van 152 kilo meter per uur. De man betaalde de 1010 gulden direct. ZIERIKZEE - De 68-jarige vrouw die zaterdag op het fiets pad bij de rotonde in Zierikzee tegen een paaltje reed en daar hoofdletsel bij opliep, is dins dag rond middernacht aan haar verwondingen overleden. De wouw, afkomstig uit Zierik zee, fietste met haar man vanuit Schuddebeurs naar Zierikzee toen zij het paaltje dat aangeeft dat het fietspad tweerichtings verkeer wordt, over het hoofd zag. De wouw kwam ten val en moest met hoofdletsel opgeno men worden in het ziekenhuis van Zierikzee. Omdat haar toe stand verslechterde, werd zij naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Daar is zij in de nacht van dinsdag op woensdag overleden. „Het fietspad daar is behoorlijk breed", aldus een woordvoerder van de politie. „Maar als je even verkeerd met je hoofd neer komt, en je loopt inwendige bloedingen op, kan het zo ge beurd zijn." WÊ^tÊBÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊM (Advertentie) De zeskamp was onderdeel van de Geuzenfeesten in Biervliet. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti BIERVLIET - Dit keer geen historische optocht, versierde straten en poorten of kleurrijke schouwspelen om de bevrij ding van Biervliet van de Spanjaarden te vieren. Toch zijn de Geuzenfeesten die dit jaar hun 26ste editie beleven, er niet min der gezellig om. Als aan het begin van de middag eindelijk het zonnetje doorbreekt, speelt De Har monie met nog meer enthousiasme en la ten de honderden bezoekers zich op het terras, vanuit de draaimolen of vanachter de dranghekken trakteren op de traditio nele zeskamp. Zeven ploegen uit de geuzenwijken strijden op de zeepbaan, slalommendmet de kruiwagen of op skee lers of ski's om de eerste plaats. De Geu zenfeesten begonnen donderdag in alle woegte met een reveille. Anderhalf uur- later ging een record aantal motorrijders de weg op voor een toerrit van de jubile rende Biervlietse Motorwienden. Dit jaar- meldden zich 186 motorrijders aan de start. Dat hadden er volgens organisator R. Lippens nog meer kunnen zijn als het 's ochtends niet even had geregend. De der tig kilometer lange tocht ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de trimclub Willem Beukelszoon bracht zo'n veertig fietsers in beweging. Fietsliefhebbers krijgen vandaag en morgen een herkan sing. Zaterdag is er een oriëntatietocht speciaal voor de jeugd. De stichting Geu zenfeesten Biervliet was aanvankelijk van plan om na de groots opgezette fees ten van vorig jaar opnieuw voor een histo risch thema te kiezen, namelijk 350 jaar Vrede van Münster. De straattaferelen die zij voor ogen had, bleken echter toch lasti ger te organiseren dan gedacht. Het sluitstuk van de eerste dag vormde een optreden van Lilian Bodine en haar band the Music Band. De Zeeuws-Vlaam se zangeres kreeg assistentie van de Belgi sche zanger Kid Savari. Vrijdag ver-meldt het programma een boe ren- en rommelmarkt, trekkerbehendig- heidswedstrijden, een optreden van een clown, touwtrek wedstrijden en een drive- in show van Veronica's Top 40. Winnaars in de zeskamp werden 1. Gentse straat, 2. Singel, 3. Weststraat. Twan Pollet (rechts) en Gerrie van de Voorde bezig met de grote opruiming. foto Peter N icolai als thuis. Daar hou je ook wel eens grote schoonmaak", meent de secretaris. „Ach, er werd eerst wat lacherig gereageerd maar nu ziet iedereen dat het toch wel zin heeft. Dit komt de efficiency ten goede." Een snelle blik in de kantoren van de drie wethouders leert dat de opruim woede hier nog niet heeft toege slagen. Geen van drieën is present. Edink zet een huisva derlijke toon op. „Picavet heb ik wel gezien, maar die is van zich zelf netjes, daar is het altijd op geruimd. Maar de twee andere heren vind ik nog wel. De heer Weemaes is op vakantie, maar die spreek ik nog, en Kayser zal ook moeten volgen." In het kantoor van Buro Auto matisering lijkt het of er een bom is ontploft. Overal mappen, papieren en kartonnen dozen. „Dit is spannend", vindt M. Poppe, „een voorhistorische netwerktekening. Als je ziet dat deze zaken nog in de kast liggen is het goed dat we eens oprui men." Hartzeer Zijn collega, D. Wortman, infor meert of er iemand nog drie do zen met inktvullingen kan ge bruiken. Aan de overkant van de gang wenkt P. Prince van Bu ro Belastingen. „Ik weet geluk kig altijd precies wat er hier in huis is", wijst hij op een bureau vol dossiermappen. Prince geeft een uitgebreide sightseeing- toer door zijn bomvolle archief kasten. „Hij laat het nu niet merken, maar het geeft hem hartzeer om dingen weg te gooi en". lacht P. van Waterschoot haar collega uit. „Paul is één van de ergste ambtenaren van Hulst, een echte bewaarfreak. Hij is gek op van die kartonnen doosjes waar je papieren in kunt stapelen." Het record van de dag gaat naar bureau Bouwen en Wonen. Zij retourneren een dossier naar het archief uit 1941, een register met bouwaanvragen. Volgens archivaris R. Westerwele valt het wel mee met rondslingeren de dossiers en archiefstukken. „Ik heb maar één vol wagentje stukken gekregen. Het meeste dat uit laden en kasten komt is ter vernietiging. De papierberg die uit de kantoren komt is voor- het grootste deel een gevolg van de huidige fotokopieer- en printcultuur." Individueel Design Wij maakten voor u al een voorselectie uit duizenden keukenvarianten. Onze riante showroom toont u permanent een groot aantal keukens in opstellingen zoals ze bij u thuis zouden kunnen staan. SieMatic keukens in alle prijsklassen, 't Is als een keukenbeurs. U doet er de beste ideeën op! Behalve dat, kunt u er ontdekken hoe wij uw keuken kookklaar kunnen installeren. Loopt u eens binnen? keukens i\tf.Rn;i nncmv vvoonvizicr zeeland bv Grenadierweg 17a, Industrieterrein Arnestein I (naast Praxis), Middelburg, tel.: 0118 61 37 04 door Barend Pelgrim HULST - „Kijk eens wat ik ge vonden heb in de kast. Sleutels van gebouwen die niet eens meer bestaan." Twee ambtena ren van het bureau Bouwen en Wonen, G. van de Voorde en T. Pollet, keren hun kasten bin nenste buiten. „Zo kwam ik daarnet wat cursusboeken met voorschriften over brandveilig heid tegen uit het jaar 1977", grinnikt Pollet. De eerste zogenaamde 'opruim- dag' op het Stadskantoor- van Hulst levert in elkj geval het ge wenste resultaat op. Volgens ge meentesecretaris H. Edink heeft deze opruimdag twee doelen: het retourneren van alle stuk ken die ambtenaren niet direct nodig naar het archief en het op ruimen van de kantoren en bu reaus. Terwijl R. de Burger-van Dors- selaer, secretaresse van burge meester Kessen, voorbij wan delt met een emmertje sop, kijkt de gemeentesecretaris tevreden de gang in. „Dit initiatief komt uit mijn koker. In de vorige twee gemeenten waar ik gewerkt heb, werd dit ook gedaan en het leverde altijd goede resultaten op. Toen ik in december in Hulst begon heb ik eens goed rondge keken en gezien dat het hier ook geen kwaad kon", glimlacht Edink. „Bovendien snijdt het mes aan twee kanten: de rotzooi wordt eens opgeruimd en het is goed voor de sfeer in de organi satie. Het is goed om eens samen bezig te zijn aan iets. je kunt het zien als teambuilding. Goed voor het 'wijgevoel'." Ijsje Om dat te benadrukken en ie dereen extra te motiveren wor den de ambtenaren getrakteerd op een ijsje. „Het is eigenlijk net

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55