Handhaaf fietspad op brug Varkenskot wordt toeristenverblijf PZC Wetshandhavers voortaan ook zondags in Oosterscheldegebied Zeeuwse trekpaarden zorgen voor sfeer op jaarmarkt Zierikzee Werk aan N59 wekt ergernis zeeland 14 Pleidooi ZMF en ENFB IV' Zijden bruidsbrief te zien in Grijpskerke T.N.O. gekeurde MADO zonneschermen alleen verkrijgbaar bij uw zonweringsspecialist!!! vrijdag 22 mei 1998 door Harmen van der Werf GOES - Het fietspad op de Zee- landbrug moet blijven en een verbreding van de weg tussen Goes en Noord-Beveland is uit den boze. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de fietsersbond ENFB maakt de provincie zich ongeloofwaardig als zij toch kiest voor een rigou reuze opwaardering van de Midden-Zeelandroute (Goes- Zierikzee). De Midden-Zeelandroute is een probleem. Vooral 's zomers zijn er verkeersopstoppingen, maar begin volgende eeuw zal de weg Goes-Zierikzee ook buiten het seizoen dichtslibben, vreest de provincie. Zij heeft een aantal voorstellen gedaan om de Mid den-Zeelandroute voor het au toverkeer te verbeteren. ZMF-medewerker Erik Ottens zet vraagtekens bij de voorspel lingen van de provincie. „De be rekeningen van het verkeers aanbod zijn gebaseerd op de drukste dagen. Bovendien zijn de effecten van alternatieve routes niet meegenomen, zoals de Dammenroute en de Zoom- weg-Noord tussen Bergen op Zoom en Willemstad. Dan krijg je een vertekend beeld.-' Afgezien van die kritiek vindt Ottens dat de provincie voorde gemakkelijkste weg dreigt te kiezen. „Ze gaan uit van een groei van het autoverkeer tot 2015 met twee procent per jaar. Als je weinig doet aan het ont wikkelen van alternatieven voor het autogebruik, zal dat in derdaad gebeuren." Alternatieven Volgens de ZMF-medewerker zijn er wel degelijk alternatie ven. Hij denkt onder meer aan transferia bij Bruinisse en Goes, waar dagjesmensen op het openbaar vervoer kunnen over stappen om naar het strand te gaan. En voor verblijfstoeristen op Schouwen-Duiveland kan bij slecht weer busvervoer wor den georganiseerd vanaf het transferium Renesse naar dag attracties en steden als Middel burg en Goes. „Dat scheelt enorm veel autoverkeer." Voorzitter J. van Velzen van de ENFB maakt zich met name zorgen over het mogelijk schrappen van het fietspad op de Zeelandbrug. „Wij zijn niet anti-auto", stelt hij voorop, „maar de rol van de auto wordt gigantisch overdreven. Wij moeten toe naar een selectief autogebruik, vooral op korte af standen. En dat die Zeeland- brug erg smal is, is een gegeven. Automobilisten moeten daar re kening meehouden en langza mer rij den." Als het fietspad wordt ge schrapt, verdwijnt een essentië le fietsverbinding in Zeeland, aldus Van Velzen. „Dan kan de provincie het eigen actieplan fiets wel verscheuren. Over het hele jaar maken er misschien weinig fietsers gebruik van het fietspad, maar s zomers maken wel veel toeristen een rondje Oosterschelde. Die krijg je niet in een fietsbus." Tol De voorstellen die de provincie doet, zijn voor de ENFB-voor- zitter geen oplossingen. „Zo blijft het dweilen met de kraan open. Dat zie je toch ook in de Randstad. Als het éne verkeers knelpunt is opgelost, duikt het volgende op." Van Velzen ziet wel wat in het opnieuw invoeren van tol op de Zeelandbrug of re kening rijden. De ZMF hecht voor alles aan be houd van het Oosterschelde-ge- bied als 'het blauw-groene hart van Zeeland', zoals het ook om schreven staat in het provincia le streekplan. Ottens: „Daarin past geen vierbaansweg." De toekomst van de Midden- Zeelandroute staat maandag ter discussie in de Statencom missie waterstaat en verkeer. ik z. tv - 9 SSmSRSS! Bij Bruinisse werden handkokkelaars gecontroleerd. Zij hielden zich keurig aan de regels. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zichtbaar aanwezig zijn. Laten weten dat de regels niet ongestraft overtreden kunnen worden. Bonnen uit delen maar vooral voorlichting geven. Dat stond voorop bij de op hemelvaarts dag gehouden eerste acht-uurssurveil- lance in het Oosterscheldegebied. Doel van het gezamenlijke project van po litie te water. Provincie Zeeland, Algeme ne Inspectie Dienst, Rijkswaterstaat, Waterschap Zeeuwse Eilanden en het Openbaar Ministerie - verenigd in de Lo kale Kontaktgroep Milieu Oosterschelde - is om te zorgen dat er op dagen dat er veel te doen is in het Oosterscheldegebied mi nimaal één team van wetshandhavers surveilleert. In het verleden wilde het nog weieens gebeuren dat er op zaterdag meerdere surveillanceteams op pad wa ren terwijl er op zondag niet gecontro leerd werd. En daar wil men vanaf. Bekeuringen uitdelen is niet het hoofd doel. „Voorkomen is beter dan bonnen uitdelen", is de overtuiging van politie man T. van der Linde. Samen met provin cie-vertegenwoordiger D. van den Wolde was hij donderdag acht uur in touw. Het duo doorkruiste Tholen, Sint-Philips- land, Schouwen-Duiveland en de Zak van Zuid-Beveland. Op zoek naar hen die zich bewust of onbewust niet aan de regels houden. Zagers Wat Van der Linde en Van den Wolde tij dens huntocht aantroffen was een menge ling van beide categorieën, 's Ochtends troffen ze op een mosselperceel een man aan die spitte op zagers en daarbij de no dige schade aanrichtte. De spitter moest zijn riek inleveren, kreeg er een boete bo venop en moet de schade aan het mossel perceel aan de eigenaar ervan vergoeden. In het schorrengebied bij Sint-Philips- land werd eveneens een illegale spitter be trapt. Ook hij werd op de bon geslingerd. Van der Linde: „Nee, dat is geen onwe tendheid. Die mensen weten heel goed dat wat ze doen niet mag. Ze nemen gewoon bewust het risico dat ze betrapt worden." Bij Bruinisse wei'd een aantal handkokke laars gecontroleerd. Zij bleken zich keu rig aan de regels te houden. Dat lag wat anders bij de duikers die het surveillerende tweetal tijdens hun tocht tegenkwam. Om te voorkomen dat vissers en duikers elkaar in haren vliegen zijn er duikcorridors. Een fenomeen dat kenne lijk nog niet algemeen bekend is onder duikers. „We zwemmen er alleen overheen, kregen wij te horen. Of dat ook echt zo is valt voor ons moeilijk te controleren", stelt Van der Linde. „Wij zien alleen waar de luchtbel letjes vandaan komen." Bonnen werden niet uitgedeeld aan duikers. Wel kregen zij tekst en uitleg over de regels en werd hen op het hart gedrukt om zich daar in het vervolg aan te houden. Zaterdag en zondag gaan wederom twee controleurs op pad in het kader van het project acht-uurssurveillance. In het pinksterweekeinde wordt eveneens acht uur gesurveilleerd en in het hoogseizoen gaan dagelijks controlerende tweetallen - waaronder altijd één politieman - kijken of iedereen zich aan de regels houdt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeeuwse trek paarden geven de jaarmarkt in Zierikzee op woensdag 3 juni weer iets van de sfeer van de paardenmarkt zoals die in het verleden werd gehouden. De markt wordt opgesteld langs Havenplein, Havenpark, Kraanplein en langs de Oude Haven tot aan de Noord- en Zuid-Havenpoort. Zierikzee Aktief, het samenwerkingsver band tussen horeca en midden stand, zorgt voor de aanwezig heid van de trekpaarden. Ook de stichting Het Werkend Trek paard is aanwezig. Belangstel lenden kunnen een ritje maken met de paardentram. Aan beide zijden van het witte bruggetje voor het poortencom- plex staan kramen die het boe renleven onder de aandacht brengen. Zo kan het publiek kennis maken met hoe ambach telijk kaas wordt gemaakt. Ook kinderboerdeij De Punt staat er met een kraam. Marktmeester G. de Masier heeft 145 ambulante handela ren kunnen inschrijven voor deelname aan de jaarmarkt. Voor de eerste keer wordt dit jaar op de donderdag na de paardenmarkt ook een gewone weekmarkt gehouden, op de zelfde locaties. De gretigheid bij de amulante handel voor Zie rikzee als standplaats blijkt groot, volgens De Masier. Standwerkers De standwerkers zullen goed vertegenwoordigd zijn tijdens de jaarmarkt. Zij zullen volgens traditie groenteschaven, scher pe messen, warmtekussens, schoonloopmatten en middelen om auto's en schoenen te poet sen met veel verbaal geweld aan de man trachten te brengen. Langs het Havenpark ter hoogte van de Nutsspaarbank rijdt het ministoomtreintje onder lei ding van de initiatiefgroep Mi- nispoorbaan uit Kerkwerve. Kinderen kunnen er de gehele dag gratis ritjes in maken. De minikermis, die elk jaar ter om lijsting van de jaarmarkt enkele dagen staat opgesteld op het Havenplein, gaat dit keer al op zaterdag 30 mei van start en duurt tot en met donderdag 4 j u- ni. Het Havenplein moet daarna direct worden ingericht voor de eerste van vier voorstellingen van het spektakelstuk Het Op roer van Zierikzee. De jaarmarkt biedt een veelheid' aan branches met als koplopers kleding, lederwaren en planten. Ook ideële organisaties als het Rode Kruis en het Dierenasiel Schouwen-Duiveland zijn ver tegenwoordigd,. Verder zijn er: promotiestands van het Kar-' tingcentrum Zierikzee en van Radio Schouwen-Duiveland,' die een live-uitzending verzorgt' vanaf de paardenmarkt. Open dag bij molen Wissenkerke WISSENKERKE - Molen De Onderneming in Wis senkerke houdt zaterdag 23 mei open dag van 10.00 tot 17.00 uur. De avond voorafgaand aan de open stelling, vrijdag 22 mei, wordt bij de molen een lenteconcert gegeven. Dit concert wordt ver zorgd door muziekvereni ging Apollo en begint, bij goed weer, om 19.30 uur. Ook de open dag is van de weersomstandigheden af hankelijk. Bij voldoende wind is de molen de hele dag in bedrijf en kan brood gekocht worden dat gebakken is van het meel van de molen. Rondom de molen is die dag meer te doen. De dorps vereniging van Wissenkerke houdt op het Molenpad vrijmarkt. Informatie drugsgebruik ZIERIKZEE - SKW De Licht boei aan de DeHuybertstraat 35 in Zierikzee organiseert dins dag 2 juni een bijeenkomst voor ouders van kinderen die drugs gebruiken. Veel ouders van drugsgebruikende kinderen kunnen met niemand over dit' probleem praten. In De Licht boei kan er wel over gesproken worden. De gespreksgroep be-' gint om 19.30 uur. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De wegwerk zaamheden aan de N59 vlakbij Zierikzee wekken veel ergernis. Tijdens de vergadering woens dagavond van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland werd gemord en de Federatie van On dernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) is er ook niet blij mee. „Dit kan natuurlijk gewoon niet", was het commentaar van D66-raadslid R. Geluk tijdens de gemeenteraadsvergadering. Zij woont vlakbij het punt van de N59 waar Rijkswaterstaat bezig is een duiker te vernieu wen en ziet elke dag de files die daardoor ontstaan. „Het is een verschrikkelijke toestand. Wat doen we ermee", was haar vraag richting college. Geluk kreeg bijval van WD-raadslid G. van den Ouden-Zwart. Ook zij kan van dichtbij de verstopping van de weg als gevolg van de weg werkzaamheden gadeslaan. Wethouder C. Veerhoek hield zich in zijn antwoord op de vlakte. „Ik ga daar nu niets over roepen. Ik wil eerst overleg met Rijkswaterstaat. De FOS zegt in een persbericht met ergernis kennis te hebben genomen van de wegwerkzaam heden. „Juist op het moment dat het toeristisch-recreatief sei zoen aanbreekt begint Rijkswa terstaat aan werkzaamheden aan de duiker onder de N59, waardoor onverwachte conges ties ontstaan. Voor de bele vingswaarde van recreanten en toeristen is dat een negatief punt. Dat doet het 'product' geen goed. Om nog maar niet te spreken over het reguliere weg transport en zakelijk verkeer", bekritiseert de FOS Rijkswater staat. Dat de werkzaamheden drin gend nodig zijn staat voor de FOS niet ter discussie, maar bij de planning zet de ondememer- sfederatie haar vraagtekens. De voormalige varkensstal bij de boerderij van de familie Bosselaar in Oudelande. foto Willem Mieras door Esme Soesman OUDELANDE - Ooit bood de stal ouderdak aan zo'n acht varkens. In de toekomst wordt het stenen stalgebouwtje op het erf van de familie Bosse laar uit Oudelande waar schijnlijk verbouwd tot ver- blijfsaccommodatie voor toeristen. De gemeente Borse- le gaat met deze omzetting ak koord, ondanks dat de boer derij van Bosselaar niet staat vermeld op de lijst van cul tuurhistorisch waardevolle gebouwen. Op die lijst staan 65 boerderij complexen vermeld die - vol gens een door de gemeente op gestelde lijst van criteria - het etiket waardevol opgeprikt hebben gekregen. „Gebou wen die zo karakteristiek zijn dat ze de moeite van het be houden waard zijn en waar de gemeente dan ook een alter natief voor wil bieden als ze vrij komen van agrarisch ge bruik", legt een gemeentelijk woordvoerder uit. Zo is het mogelijk een dergelijk com plex om te bouwen tot maxi maal tien appartementen. De interesse van de betrokken boerderijhouders, die zelf het initiatief moeten nemen, is tot op heden niet erg groot. „Die 65 boerderijen zijn op voor hand aangewezen, maar tot nu toe heeft nog niemand zich gemeld. Vooruitlopend op de evaluatie hebben we bij wijze van experiment met deze aan vraag ingestemd, omdat die binnen de plannen past", zegt wethouder drs. P. J. Vollaard desgevraagd. De evaluatie vindt volgend jaar plaats. De voormalige stal, die al lan ger dan 25 jaar dienst doet als opslagruimte, moet ruimte gaan bieden aan twee tot drie personen. De familie Bosse laar biedt nu al logies met ont bijt aan - voor maximaal zes personen - in de eigen woning. „Dit geeft meer privacy en je hebt de mogelijkheid mensen langer een plaats aan te bie den", somt akkerbouwer J. Bosselaar de voordelen van aparte accommodatie op. Wanneer de recreant daad werkelijk in de stal kan neer strijken, is nog niet bekend. De aanpassing vergt een in grijpende verbouwing en Bos selaar houdt vooralsnog een slag om de arm. „Ik wacht even af of dit plan in aanmer king komt voor WCL-subsi- die. Krijg ik geen subsidie dan weet ik niet of de verbouwing wel door kan gaan." GRIJPSKERKE - Bij het Zijdemuseum in Grijpskerke zijn tot en met 8 augustus twee nieuwe wisseltentoonstellingen. Zo hangt er een zijden bruidsbrief van de rijke Middelburgse VOC-koopmansdochter Elizabeth van de Coppelloo. Zij trad in 1743 in het huwelijk met de koopman Jacob Wil- lemsen Meeusen. Ook het proefschrift van haar broer Servaes is te zien. Hij studeerde in Leiden af als arts. Hij liet zijn proef schrift afdrukken op zijde. Verder worden ontwerpen van Piet Manders (1928-1986) ge toond. Manders heeft tot 1983 als ontwerper bij deindustriële zijdeweverij Gelre Fashion BV te Posterholt. De totale collec tie van Manders is in het bezit van het zijdemuseum gekomen door de overname van de collectie van het failliete zijdemuse um Ter Zijde in Wouw. Het Zijdemuseum is gevestigd aan de Kerkstraat 1 in Grijpskerke. HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 0111-415951 FAX 416378 WOONTEXTIEL ZONWERING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52