Schouwen bundelt archieven Hondentrainster in hart en nieren PZC Concert Zeeuwse Jeugd Brassband Feest voor 125-jarige muziekvereniging Nut en Uitspanning zeeland s13 Zwemwater Zeeland gekeurd Bediening bruggen over Kanaal Zeldzame libel ontdekt bij Axel Auto drankrijder afgenomen Moeder en zoon in drugshandel lestig mille voor verhuizing stukken naar Zierikzee en Nieuwerkerk Autokraak Drankrijder mensenwerk vrijdag 22 mei 1998 BRUSSEL - De Europese Commissie heeft het zwemwater op een aantal plaatsen in Zeeland niet goedgekeurd. Woensdag is voorde vijftiende keer een rapport over het jaarlijkse kwa liteitsonderzoek geopenbaard. De Zeeuwse kustwateren en binnenlandse plassen die niet aan de norm voldoen of die niet worden gecontroleerd zijn: Amemuiden: Veerse Meer, Oran jeplaat; Domburg: Oosterschelde. Roompot; Schouwen-Dui- veland: Grevelingenmeer, Den Osse; Schouwen-Duiveland: Oosterschelde, Hoek van Ouwerkerk: Reimerswaal: Wester- schelde, Bath; Tholen: Oosterschelde, Gorishoek; Borsele: Stelleplas, Heinkenszand. Ten opzichte van voorgaande onderzoek is er sprake van een verbetering. Meer dan 90 procent van de badplaatsen aan zee voldoet aan de Europese minimumeisen. Met de binnewate- ren is het minder goed gesteld. ANP MIDDELBURG - De bedieningstijden van de bruggen over het Kanaal door Walcheren worden met ingang van 24 mei voor het wegverkeer aangepast aan de tijden van het open baar vervoer. Ook wordt rekening gehouden met de spitstij den in het wegverkeer. De reguliere bediening van de bruggen van maandag tot en met zaterdag is van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op zondagen is de bediening tussen 10.00 en 19.00 uur, met een ruimte marge in de vakantieperiode, die is gesteld tussen 14 juni en 16 september en rond Pasen, Pinksteren en Kerst mis; dan zijn de bedieningstijden tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds. De brugwachters kunnen bij vertragingen in het openbaar vervoer en bij onverwachte grote drukte op de wegen afwij ken van de bloktijden. AXEL - Hij moest een paar keer goed kijken, maar na inten sieve bestudering bleek Robbert-Jan Goossens van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) inderdaad zijn geluk niet op te kunnen. De libel die hij 'betrapte' op excursie bij dezandafgraving aan de Kievittendreef tussen Axel en Koewacht, voldeed aan alle kenmerken van de bruine winterjuffer. En van die soort was er zover bekend in Zeeuws-Vlaanderen nog nooit eerder één ge zien. De Sympecma fusca is een tamelijk onopvallend bruin ge kleurde kleine j uff er. Kenmerkend is dat de soort in volwassen stadium overwintert. Uit verschillende waarnemingen kan worden afgeleid dat het zeldzame dier de laatste jaren in Ne derland weer in aantal toeneemt, aldus Luciën Calle van De Steltkluut. ZOUTELANDE - De auto van een 27-jarige man uit Bergen op Zoom is woensdagnacht door de politie in beslag genomen. De man werd rond vijf uur op de Langendam in Zoutelande aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. Bij een ademanalyse blies hij 525 ugl, 2,5 keer zo veel als toe gestaan. Omdat hij geen rijbewijs bij zich had, moest de man zijn auto afstaan. Hij moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. r GOES - De politie in Goes heeft een 60-jarige vrouw en haar 31-jarige zoon aangehouden. De twee Goesenaren brachten op bestelling soft-drugs, meest paddestoelen en wiet, op be stelling rond. De telefonische bestellingen werden geleverd op Noord- en Zuid-Beveland. pnrP iet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland trekt 60.000 gulden uit voor het ver huizen van archiefstukken van Bruinisse en Haamstede naar nieuwerkerk en Zierikzee. De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland heeft daartoe woens dag besloten. gen speciale projectgroep Amnesty schrijft op S-Duiveland ZIERIKZEE - Amnesty Inter national Schouwen-Duiveland houdt 25 en 26 mei schrijfbij- eenkonisten voor het bepleiten van onderzoeken in Japan, Honduras en Israël. De bijeen komsten worden gehouden op 25mei van 19.00 tot 20.30 uur in de gereformeerde kerk in Haamstede en bij de familie Van der Linde aan de Baalpapenweg 2in Ouwerkerk. In Noordgouwe wordt op dinsdagochtend 26 mei van 10.00 tot 12.00 uur een schrijfbijeenkomst gehouden bij familie Murphy aan de Dr. ffortmanstraal 23. !n Japan is de 61-jarige Haka- mada Iwao al 29 jaar in afwach ting van executie. Hij heeft des tijds tijdens verhoren wel 45 be kentenissen afgelegd, waarvan het hof er één heeft gekozen. Iwao zegt onschuldig te zijn en de bekentenissen onder invloed van martelingen te hebben ge daan. Amnesty vraagt een on derzoek in te stelllen naar de be wering dat hij zou zijn gemar teld. inHonduras werd op 10 februa ri dit jaar Ernesto Sandoval Bustillo vermoord door onbe kende mannen. Hij was de re gionale coördinator van de Co- nussie voor de Verdediging van Mensenrechten (CODEH). Am nesty verzoekt de regering van Honduras de veiligheid te waar borgen van andere leden van de CODEH. In Israël zit de Libanese Husayn Fahd Daqduc al bijna twaalf jaar gevangen, terwijl zijn offi ciële straf maar achttien maan den was. Hij dient waarschijn lijk als gijzelaar om vermiste Is raëlische soldaten terug te krij gen Amnesty dringt aan op zijn vrijlating. houdt zich al geruime tijd bezig met de vraag waarvoor het stad huis aan de Meelstraal in Zie rikzee kan worden gebruikt. Nu herbergt het monumentale ge bouw onder meer het Stadhuis museum, het gecombineeerde VW/ANWB-kantoor en een deel van het streekarchief. Het archiefmateriaal wordt echter niet centraal op één plaats be waard In de voormalige ge meentehuizen in Haamstede en Bruinisse worden ook archief stukken bewaard, terwijl ook in Brouwershaven nog delen van het archief opgeslagen zijn. De gemeente Schouwen-Duive land wil de na de herindeling overbodig geworden gemeente huizen in Bruinisse en Haam stede verkopen, maar dat kan alleen als deze leeg worden op geleverd. De daar opgeslagen archieven moeten weg. Het is de bedoeling dat de in Bruinisse opgeslagen archiefstukken overgebracht worden naar het gemeentehuis in Nieuwerkerk. De inhoud van de archiefruim ten in het voorma Lige gemeente huis in Haamstede verhuist naar Zierikzee. De archiefruim te in het stadhuis van Brouwer shaven blijft in gebruik. „Voor ons is het een hele vooruitgang, want nu liggen de archiefstuk ken nog op vijf verschillende plaatsen en straks nog maar op drie", zegt streekarchivaris H. Uil. Extra ruimte is in het Zierikzee- se stadhuis gevonden op de voormalige afdeling financiën op de eerste verdieping van het gebouw. Recht boven de be staande archiefruimte. In Nieu werkerk wordt de ruimte die eerder gebruikt werd door de dienst gemeentewerken straks ingericht als bergruimte voor recente archiefstukken. Voor oudere archiefstukken zijn ge noemde ruimtes ongeschikt. Dit vanwege het ontbrekën van een goede klimaatregeling en brandbeveiliging. Fors Uil benadrukt dat het een tijde lijke oplossing is. Zijn ideaal - alles in één bewaarplaats - wordt binnen een paar jaar wer kelijkheid. Bij het ontwerp van het in Zierikzee nieuw te bou wen gemeentehuis wordt reke ning gehouden met een fors uit de kluiten gewassen archiefbe- door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Jeugd Brass band Zeeland geeft zondag 24 mei vanaf 15.00 uur een concert in het gebouw van de Koninklij ke Harmonie Kunst en Eer aan de Kaersemakerstraat in Zie rikzee. De Jeugd Brassband Zeeland bestaat uit 35 geselec teerde koperblazers uit heel de provincie, variërend in leeftijd van vijftien tot twintig jaar. Deze brassband werd vorig jaar opgericht door dirigent Ronny de Rooy uit Oost-Souburg. Door middel van audities onder jon geren, afkomstig van diverse muziekverenigingen, werd een selectie gemaakt. Er wordt een maal per maand gerepeteerd. Dat gebeurt steeds in een andere regio, afhankelijk van de gast vrijheid die de Jeugd Brassband Zeeland her en der wordt gebo den. Dit keer dus is Kunst en Eer de gastheer. Vanaf 9.00 uur zon dagochtend repeteren de brass bandleden en aansluitend wordt om 15.00 uur een open baar concert gegeven voor ie dereen die wil komen luisteren. Doel van het naar buiten treden is ook sponsors en goede gevers te stimuleren de Jeugd Brass Band Zeeland financieel te on dersteunen. De jeugdige muzi kanten willen deze zomer graag meedoen met een festival in Zuid-Engeland. Bovendien wil dirigent De Rooy zijn club vol gend jaar laten meedoen aan een vooraanstaand festival in Noord-Amerika. Zonder spon soring en donaties kunnen deze ambitieuze plannen niet wor den uitgevoerd. waarplaats. Uil is aan het in ventariseren en rekenen ge weest. „Ik kwam uit op een behoefte aan viereneenhalve ki lometer aan strekkende meter bewaarruimte." Dat komt over een met 430 vierkante meter. Hoog op het verlanglijstje van de archivaris staat een ruimere studiezaal. Er komen elk jaar weer meer mensen snuffelen in het archief. In de studiezaal in Zierikzee kunnen nu met enig passen en meten tien mensen Uil wil graag wat meer ruimte voor zijn 'klanten' Hij mikt op een ruimte voor minstens vijf tien mensen, met de mogelijk heid om die ruimte geschikt te maken voor twintig bezoekers. Steeds meer mensen komen snuffelen in de oude archiefstukken. In de studiezaal is nu echter slechts plaats voor hooguit tien mensen. foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Een 42-jarige in woner van Düsseldorf deed woensdag bij de politie aangifte Dan diefstal uit zijn auto. De au to stond geparkeerd op de Gre- velingendam bij Bruinisse. De dieven gingen er vandoor met een tas met waardepapieren. De precieze omvang van de schade isbij de politie niet bekend. KERKWERVE Rommelmarkt - Een Rad van Avontuur, een mini-stoomtram en een optreden van de West- boekzangers. Datzijnenkelein- grediënten van een grote rom melmarkt zaterdag 30 mei in Kerkwerve. Voorts wordt er het Zeeuws Palingrookkampioen- ichap gehouden en er zijn de monstraties paarden beslaan. De rommelmarkt gaat om 09.00 uur van start en duurt tot onge veer 16 00 uur. 's Avonds begint om 19.30 uur een optreden van ile Westhoekzangers onder lei ding van diligente Elvira Vos. Het evenement is een initiatief van de Activiteitencommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kerkwerve. Negentig procent van de opbrengst is be stemd voor het fonds 'Bouw nieuw Kerkcentrum'. Tien pro cent gaat naar een (ander) goed doel. REDACTIE noord-zeeland Oude Haven 41 4301 JK zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt NI. E. M. Hitzert P- Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail; redactie@pzc.nl City OnLine/Internet nttp://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf ZONNEMAIRE - Harmonie vereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire bestaat in juni 125 jaar en viert dit met een groot muziekspektakel, een his torische expositie en een reünie. Een en ander vindt plaats in een grote feesttent op het sportveld van Zonnemaire, op vrijdag 12 en zaterdag 13 juni. De festiviteiten beginnen vrij dagavond 12 juni om 19.30 uur met een optreden van de Kapel van de Koninklijke Marechaus see. Daags daarna zijn er vanaf 13.30 uur doorlopend concerten van diverse muziekverenigin gen. De 'jarige' zelf bijt het spits af, om 15.00 uur gevolgd door brassband Excelsior uit Kloe- tinge. Daarna, om 16.30 uur, treedt fanfareorkest De Hoop uit Stellendam op. 's Avonds, om 19.00 uur, is het de beurt aan ka pel De Gruttenpikkers uit Zon nemaire, waarna om 19.50 uur slagwerkgroep OKK uit Wemel- dinge haar mooiste geluid mag laten horen. Om 20.15 uur mag de jarige wederom aan de bak. Het muziekspektakel wordt om 20.40 uur afgesloten met een op treden van de gezamenlijke slagwerkgroep Euphonia uit Goes en Ons Genoegen uit Ka- pelle. De expositie, die doorlopend in dezelfde feesttent te zien is, be staat uit tal van oude foto's en historische documenten van Nut en Uitspanning, waaronder de oudste brief die de vereniging nog bezit, uit 1874. Vooraf gaand aan het muziekspektakel op zaterdagmiddag, wordt za terdagochtend voor d£ plaatse lijke jeugd een 'lawaaioptocht' door het dorp gehouden, ge volgd door een optreden van het jeugdcircus Hoger Op uit Goes. Na het concert wordt zaterdag avond een dansavond gehou den. Omdat om 21.00 uur het Nederlands elftal voor het WK voetbal tegen België speelt, wordt voor de liefhebbers een 'kijkvoorziening' getroffen. De muziekvereniging telt zestig le den, maar nog veel meer oud-le- NOORDGOUWE - Een 26-jari- ge inwoner van Noordgouwe is woensdagavond in zijn woon plaats betrapt op rijden onder invloed. Dat kwam de man op een bekeuring te staan. Hij blies 270 microgram per liter. den. Voor hen moet het jubile umfeest een reünie zijn. Ruim 135 oud-leden zijn reeds aange schreven. B URGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt - De gerefor meerde kerk van Haamstede houdt zaterdag 30 mei een rom melmarkt ten bate van vakan tiehuisjes voor kankerpatiënt jes-van de Stichting Thuredriht in Renesse. De rommelmarkt, die behalve uit de verkoop van tweedehands spullen ook be4 staat uit een rad van avontuur en kinderspelen, duurt van 9.00 tot 16.00 uur. Plaats van hande ling is (de omgeving van) het kerkgebouw aan de Platbos- laan. Vlooienmarkt - In dorpshuis De Schutse aan de Julianastraat in Burgh-Haamstede wordt zater dag 30 mei een vlooienmarkt gehouden. Het clownsduo Bol- lie en Billie zorgt voor het ver maak van de aanwezige kinde ren Ook is er een kleurwedstri j d en een rad van avontuur. De vlooienmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Wie zelf iets wil verkopen, kan bellen: 0181- 312190. OUWERKERK Rommelmarkt - De hei-vormde gemeente in Ouwerkerk houdt zaterdag 30 mei haar jaarlijkse rommelmarkt. Tal van typische rommelmarktspullen zullen in en rondom de kerk te koop wor den aangeboden. De opbrengst van de markt, die van 10.00 tot 15.00 uur duurt, is bestemd voor het onderhoud aan de gebou wen en voor het afbetalen van het pas gerenoveerde orgel. ZIERIKZEE Pinksterconcert- De Thoolse organist Peter Wildeman geeft op tweede pinksterdag met de Woerdense organist Martin Mans een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Bei de orgels in het kerkgebouw, het hoofdorgel en het 3-klaviers Domus orgel, zullen bespeeld worden. Op het programma staan vooral geestelijke liede ren. Na de pauze wisselen beide organisten van orgel. Het pinks terconcert begint om 20.00 uur. Kaartjes kosten tien gulden. Kinderen en 65-plussers krijgen korting. door Inge Heuff Als kind al kwam zij met hondjes van de straat aanzetten, niet eens zeker wetende of het dier toevallig los liep of echt een straathond was. De volgende ochtend waren ze altijd weer verdwe nen. „Een plasje wezen doen en niet meer teruggekomen", zei haar moeder dan steevast. Toen ze wat ouder was, bracht ze al haar vrije tijd door op het hondentrainingsterrein van de politie. Nu is Joep van Overbeeke bijna tachtig en overweegt ze te stoppen met haar lessen en trainingen. „Maar de maan- daggroep houd ik nog wel. En die van zaterdag misschien toch ook." Stoppen is blijkbaar niet makkelijk. Midden in een lommerijke omgeving, aan de rand van Noordwelle, woont Joep van Overbeeke met haar man. Naast de riante tuin ligt er, wat achter af, ongeveer een halve hectare grond. Dat is met gaas omheind en in tweeën gedeeld. Hier ligt het werkterrein van de hondentrainster. Het ene veld is leeg op een boom in het midden na, het an dere ligt vol met allerlei toestellen en behendigheidsmaterialen. In twee schuurtjes staat nog meer. „Hier houd ik de behendigheidstrainingen. Ik doe nu voornamelijk nog de recreatieve trainingen. Want voor het echte behen- digheidswerk kan ik niet meer genoeg meedraven." Joep van Overbeeke heeft in het verle den alle soorten trainingen gehouden. De benodigde kennis deed zij op door zelf met haar honden bij verschillende trainers lessen te volgen. „Die politie- trainingen die ik jarenlang bekeken heb, zijn de kiem geweest van alles wat ik daarna met honden heb gedaan. On gemerkt heb ik toen heel wat opgepikt. Nu nog heb ik daar plezier van, ook al zijn de opvattingen over de wijze van trainen enorm veranderd. Eigenlijk heb ik van iedere trainer wel wat opge pikt, ook hoe ik het niet wilde doen." Puppycursus Vooral dat laatste is kenmerkend voor deze vrouw. Ze weet precies wat zij wel en niet met de honden wil doen. Toen ze begin jaren tachtig gevraagd werd voor de Kynologen Club van Schouwen- Duiveland de trainingen te verzorgen, zegde ze toe op voorwaarde dat ze die op haar eigen wijze kon uitvoeren. „Zo wilde ik geen puppen, halfwas en vol wassen honden door elkaar trainen, dat werkt niet." Dus ontwikkelde ze een aparte puppycursus. In het begin hield zij de trainingen alleen maar de grote belangstelling, noopte haar anderen op te leiden. Rond 1990 verhuisde de Ky nologen Club naar Zierikzee, dat vond men centraler. „Daar had ik geen zin in en toen ben ik voor mezelf begonnen. Joep van Overbeeke uit Noordwelle: Die politietrainingen die ik jarenlang bekeken heb, zijn de kiem geweest van alles wat ik daarna met honden heb gedaan. foto Marijke Folkertsma Niet als werk hoor, maar gewoon om mensen te helpen. Als je dit professio neel wilt opzetten, moet je enorme ta rieven vragen." Sinds haar zeventiende jaar heeft Joep van Overbeeke honden gehad. Haar eerste was een bouvier „Daar heb ik tij dens de oorlog veel plezier aan gehad, iedere Duitser die maar even bij mij in de buurt kwam, kon rekenen op een flinke grom." Na de oorlog vertrok Van Overbeeke naar India als Rode-Kruisverpleegster. „Daar had ik meteen ook weer hondjes, maar de meesten gingen dood aan de hondenziekte, daar was niets aan te doen." Eenmaal terug in Nederland had ze jachthonden. „Dat was helemaal niks. We woonden toen in Dirksland en om de haverklap stond de veldwachter aan de deur, omdat het dier weer ge snapt was bij het jagen. Toen besloot ik dat ik een ander soort hond wilde heb ben. Mijn man, die er overigens geen verstand van heeft, kwam tijdens een vakantie in Zwitserland met de sugges tie een Sennehond te nemen. En dat is het sindsdien geworden." Momenteel loopt erbij haar een stevige Bemer Sennehond rond, een echte gro te lobbes. „Ze is voor mij wel even wen nen, hiervoor had ik een Appenzeller. Die zijn kleiner van omvang en het was een moeilijke reu die ik stevig kon aan pakken. Als ik bij haar nu mijn stem verhef, kruipt ze meteen weg, daar kan ze niet tegen." Hoewel de trainster al vaker overwo gen heeft te stoppen met het vrijwilli gerswerk lukte dat haar toch slecht. De mensen kennen haar en blijven bellen. „Als je een pup hebt van acht weken en je kunt niet bij een training van de Ky nologen Club terecht dan is dat niet leuk. Want een hond neemt juist in de leeftijd van acht tot zestien weken zo veel goeds maar ook slechts over. Dus als mensen mij bellen laat ik ze toch maar komen." Joep van Overbeeke verklaart haar po pulariteit bij de hondenbezitters (de mensen komen ook van Walcheren en Rotterdam, ze heeft zelfs Duitse deel nemers gehad), door het feit dat ze al tijd een natuurlijk overwicht heeft op honden. Ze hoeft maar even te knippen met haar vingers of zich te verheffen en de honden gehoorzamen. „Dat is soms best zuur voor de baas. Die heeft dan al wel zes keer een commando gegeven zonder effect. Toch is het vooral een kwestie van lichaamstaal en uitstra- ling." Geld vraagt ze niet voor haar trainin gen. Wel heeft ze een potje staan waar de deelnemers naar eigen inzicht wat in kunnen stoppen. „De onkosten die ik maak voor het materiaal voor de trai ning, haal ik uit dat potje De rest van het geld. het grootste deel, gaat naar vijf gezinnen die ik "heb" in Polen. Die stuur ik elke drie maanden een pakket met levensmiddelen en soms kleding." De mensen krijgen vaak ook een onder linge band. Van Overbeeke deelt aan het begin van een cursus een ledenlijst uit waardoor de mensen de namen van elkaar en de honden leren kennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51