Provincie kiest gemakkelijke weg PZC Kinderdagverblijven vrolijk gedoopt Varkenskot wordt toeristenverblijf Grote onverwachte huiszoeking bij varkenshouderij Middelburger wil het liefste wonen in groen-blauwe oase Jaar geëist voor afpersing met geweld zeeland 14 ZMF en ENFB: verkeersprobleem Midden-Zeeland-route anders aanpakken Kampeerboer Wattel weer veroordeeld Middelburgse organiste in Goese kerk Speedboot ontploft in haven van Wolphaartsdijk vrijdag 22 mei 1998 door Harmen van der Werf GOES - Het fietspad op de Zee- landbrug moet blijven en een verbreding van de weg tussen Goes en Noord-Beveland is uit den boze. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de fietsersbond ENFB maakt de provincie zich ongeloofwaardig als zij toch kiest voor een rigou reuze opwaardering van de Midden-Zeelandroute (Goes- Zierikzee). De Midden-Zeelandroute is een probleem. Vooral 's zomers zijn er verkeersopstoppingen, maar begin volgende eeuw zal de weg Goes-Zierikzee ook buiten het seizoen dichtslibben, vreest de provincie. Zij heeft een aantal voorstellen gedaan om de Mid den-Zeelandroute voor het au toverkeer te verbeteren. ZMF-medewerker Erik Ottens zet vraagtekens bij de voorspel lingen van de provincie.De be rekeningen van het verkeers aanbod zijn gebaseerd op de drukste dagen. Bovendien zijn de effecten van alternatieve routes niet meegenomen, zoals de Dammenroute en de Zoom- weg-Noord tussen Bergen op Zoom en Willemstad. Dan krijg je een vertekend beeld." Afgezien van die kritiek vindt Ottens dat de provincie voor de gemakkelijkste weg dreigt te kiezen. „Ze gaan uit van een groei van het autoverkeer tot 2015 met twee procent per jaar. Als je weinig doet aan het ont wikkelen van alternatieven Dief in de nacht besteelt gezin 'S-HEER ARENDSKERKE - Een Duitse eigenaar van een camper werd in de nacht van woensdag op donderdag het slachtoffer van insluipers. Terwijl hij met zijn gezin de nacht doorbracht in zijn kam peermiddel op het parkeerter rein Selnisse bij 's- Heer Arendskerke sloegen dieven hun slag. Toen het gezin donder dagochtend ontwaakte bleek de mobiele telefoon te zijn gestolen samen met een portemonnee met 200 mark en een stapeltje Eurocards. voor het autogebruik, zal dat in derdaad gebeuren." Volgens de ZMF-medewerker zijn er wel degelijk alternatie ven. Hij denkt onder meer aan transferia bij Bruinisse en Goes, waar dagjesmensen op het openbaar vervoer kunnen over stappen om naar het strand te gaan. En voor verblijfstoeristen op Schouwen-Duiveland kan bij slecht weer busvervoer wor den georganiseerd vanaf het transferium Renesse naar dag attracties en steden als Middel burg en Goes. „Dat scheelt enorm veel autoverkeer." Voorzitter J. van Velzen van de ENFB maakt zich met name zorgen over het mogelijk schrappen van het fietspad op de Zeelandbrug. „Wij zijn niet anti-auto", stelt hij voorop, „maar de rol van de auto wordt gigantisch overdreven. Wij moeten toe naar een selectief autogebruik, vooral op korte af standen. En dat die Zeeland- brug erg smal is, is een gegeven. Automobilisten moeten daar re kening meehouden en langza mer rijden." Als het fietspad wordt ge schrapt, verdwijnt een essentië le fietsverbinding in Zeeland, aldus Van Velzen. „Dan kan de provincie het eigen actieplan fiets wel verscheuren. Over het hele jaar maken er misschien weinig fietsers gebruik van het fietspad, maar 's zomers maken wel veel toeristen een rondje Oosterschelde. Die krijg je niet in een fietsbus." Tol De voorstellen die de provincie doet, zijn voor de ENFB-voor- zitter geen oplossingen. „Zo blijft het dweilen met de kraan open. Dat zie je toch ook in de Randstad. Als het éne verkeers knelpunt is opgelost, duikt het volgende op." Van Velzen ziet wel wat in het opnieuw invoeren van tol op de Zeelandbrug of re kening rijden. De ZMF hecht voor alles aan be houd van het Oosterschelde-ge- bied als 'het blauw-groene hart van Zeeland', zoals het ook om schreven staat in het provincia le streekplan. Ottens: „Daarin past geen vierbaans weg." De toekomst van de Midden- Zeelandroute staat maandag ter discussie in de Statencom missie waterstaat en verkeer. door Edith Ramakers MIDDELBURG - In een stad in een groen-blauwe oase voelt de Middelburger zich het meest op zijn gemak. Dat toekomstbeeld dat het Utrechtse bureau BKR woensdagavond aan Middel burgers voorhield, kreeg de meeste steun. Het gaat te ver om de deur voor toerisme en industrie wagenwijd open te zetten. Een forse kier biedt een uitstekend vestigingsmi lieu voor kwalitatief hoog waardige bedrijven en maakt tegelijkertijd het woon- en leefklimaat op Walcheren aantrekkelijker. Met drie ver doorgevoerde scenario's wilde BKR zoveel mogelijk signalen van bur gers krijgen over de gewenste rol en positie van Middelburg in 2030. Daarin werd als ex tra aandachtspunt de ont wikkelingen van De Mortiere en het Stationsgebied mee genomen. BKR voerde de scenario's ex treem door, om helder te krij gen wat de Middelburger wilt. Dat leidde in sommige geval len tot irritatie. „U maakt van scenario drie een karika tuur. We proberen in een rol stoel het station te bereiken om vandaar met een boemel- tje naar Gent te gaan. Daar is eindelijk iets van cul tuur te vinden. De enige mo gelijkheid voor een uitj e in de buurt, is om varkensfokke rijen te bezoeken. Ik vind dat ook in dat scenario toerisme een grotere kans had moeten krijgen", reageerde een be zoekster. Een ander vulde aan dat het voor de hand ligt dat intensieve veehouderij direct tot weerstand oproept. „U had ook biologisch dyna mische landbouw in dat mo del kunnen opnemen." Terugtrekken Desondanks kon het derde scenario op weinig waarde ring rekenen, Middelburg trekt zich terug binnen haar eigen muren. Het wordt een prachtig museumstadje, waarin jongeren geen vertier en werk kunnen vinden. De schouwburg kan een dorps huis worden en het museum hoeft er nooit te komen, want bezoekers zijn er toch niet. Toeleverende bedrijven en diensten voor de havens van Rotterdam en Antwerpen vestigen zich elders. In Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom en Roosendaal bijvoorbeeld. Het inwonertal daalt van 45.000 naar ongeveer 37.000. Subsidiestromen In visie twee wordt het land schap een handje geholpen Walcheren krijgt de natuur terug van voor de inundatie van 1944. Een kleibosland- schap met zanderige kree kruggen, een zuiveringsmoe ras, veenlandschappen. Het Rijk honoreert de lef van Middelburg met subsidie stromen. Toeristen komen voor natuur en rust en er ont staat een hoogwaardige woonomgeving. Door de ont wikkeling van de telematica hoeven ondernemers niet meer dicht bij him werk te wonen. Kwalitatief hoog waardige, milieuvriendelij ke bedrijven vestigen zich in bedrijvenparken. Pendel bussen rijden af en aan naar toeristische attracties. Er openen grandcafés, moderne winkels, exclusieve restau rants. Zonder de samenwer king met Vlissingen kan dit plan niet doorgaan. In de vingeroefening, zo noemde presentator Leen Vergeer deze tweede ronde, daagde hij de deelnemers uit om onderdelen van de scena rio's te kiezen die hen het meest bevielen. „Dan zou ik uit het eerste scenario de railverbinding die alleplaat- sen langs de Walcherse kust aandoet, aan willen halen. Dat is een heel goed idee." Ook de groei, waarbij Mid delburg een dynamisch cen trum wordt met veel uit gaansgelegenheden voor jong en oud, prikkelde enkele sprekers. Over een paar andere punten van scenario één bestond minder enthousiasme. „Het is nog nooit vertoond dat het industrieterrein zelfs door loopt tot iets ten westen van Ellewoutsdijk. Dat is een zeldzaam landschap, dat mag niet verpest worden." foto Willem Mieras Kinderen eten snoeppannekoeken na de onthulling van de nieuwe namen van de kinderopvang. door Esme Soesman GOES - Het kinderdagverblijf Goes- Noord heet Pippeloentje en de buiten schoolse opvang in Heinkenszand wordt Wiplala genoemd. De negen dependances van Stichting Kinderopvang De Bevelan- den dragen voortaan een vrolijke - op ver halen van Annie M.G. Schmidt gebaseer de - naam. Tijdens een groot kinderfeest afgelopen woensdag, de geboortedag van de schrijfster, werden de nieuwe namen onthidd. De keuze voor personages uit boeken van Annie M. G. Schmidt werd ingegeven door een in februari uitgeschreven prijs vraag. Van de zestig deelnemers bleken er velen door de thema's van de schrijfster te zijn geïnspireerd. Abeltje, Knots, Ziezo, Jip en Janneke, Floddertje, Ibbeltje en Dikkertje Dap kwamen als overige namen uit de bus. „Zulke namen zijn voor kinde ren herkenbaar en daarnaast ontstaat er zo eenheid tussen de dependances", ver klaart hoofd kinderopvangvoorzieningen Karin van Leeuwen het intitatief Dorith van Ewijck, moeder van kinderen op het kinderdagverblijf Goes-Noord, bleek van alle deelnemers de meeste goede namen te hebben geraden. Zij werd hier voor met een speelgoedbon beloond. Naast het offciële gedeelte werd tijdens het feest vooral ook veel pret gemaakt. De Stichting Kinderopvang had voor de een enzeventig aanwezige kinderen een spel en knutselparcours uitgezet. Ook hier wa ren dezelfde bekende personages uit gangspunt. Zo konden kinderen pannenkoeken bak ken of versieren in Floddertjes Klieder- hoek en even uitblazen in koffiehoek Dik ke Drab. Schminken, knutselen, een verkleedspel en bingo waren andere on derdelen van het evenement. foto Willem Mieras De voormalige varkensstal bij de boerderij van de familie Bosselaar in Oudelande. door Esme Soesman OUDELANDE - Ooit bood de stal onderdak aan zo'n acht var kens. In de toekomst wordt het stenen stalgebouwtje op het erf van de familie Bosselaar uit Ou delande waarschijnlijk ver bouwd tot verblijfsaccommo- datie voor toeristen. De gemeente Borsele gaat met deze omzetting akkoord, ondanks dat de boerderij van Bosselaar niet staat vermeld op de lijst van cultuurhistorisch waardevolle gebouwen. Op die lijst staan 65 boerderij complexen vermeld die - vol gens een door de gemeente op gestelde lijst van criteria - het etiket waardevol opgepi-ikt hebben gekregen. „Gebouwen die zo karakteristiek zijn dat ze de moeite van het behouden waai'd zijn en waar de gemeente dan ook een alternatief voor wil bieden als ze vrij komen van agi'arisch gebruik", legt een ge meentelijk woordvoerder uit. Zo is het mogelijk een dergelijk complex om te bouwen tot maximaal tien appartementen. De interesse van de betrokken boei'derijhouders, die zelf het initiatief moeten nemen, is tot op heden niet erg groot. „Die 65 boerdeiijen zijn op voorhand aangewezen, maar tot nu toe heeft nog niemand zich gemeld. Vooruitlopend op de evaluatie hebben we bij wijze van expele ment met deze aanvraag inge stemd, omdat die binnen de plannen past", zegt wethouder drs. P. J. Vollaard desgevraagd. De evaluatie vindt volgend jaar De voormalige stal, die al langer dan 25 jaar dienst doet als op slagruimte, moet ruimte gaan bieden aan twee tot drie perso nen. De familie Bosselaar biedt nu al logies met ontbijt aan - voor maximaal zes personen - in de eigen woning. „Dit geeft meer privacy en je hebt de mo gelijkheid mensen langer een plaats aan te bieden", somt ak- MIDDELBURG - Opnieuw is de Oostkappelse kampeerboer L. Wattel veroordeeld tot gevange nisstraf. Kantonrechter mr. A L. R. Melens heeft Wattel in totaal tien weken cel opgelegd. Hiermee volgde hij de eis van officier van justitie mr. F. van Es. Wattel kreeg de boete omdat hij vorig jaar zon der vergunning een kampeerterrein heeft gehou den. Het is de tweede keer dat Wattel door de kanton- rechter werd veroordeeld tot gevangenisstraf. In maart legde kantonrecher mr. H. Bruin hem al door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. C.J. Oldenburger heeft woensdag bij de recht bank in Middelburg tegen een 19-jarige Goesenaar een gevan genisstraf van een jaar en tbs met dwangverpleging geëist. De officier achtte bewezen dat de man vorig jaar 17 november in Goes geprobeerd heeft onder bedreiging van geweld een brommer van een plaatsgenoot af te persen. De verdachte gaf grotendeels de poging tot afper sing toe. Daarnaast erkende hij twee dagen later - 19 november - een tas met waardevolle spul len uit een Goese school te heb ben weggenomen. De gedragsdeskundigen meen den dat ervan alles aan de hand is met verdachte. Hij zou vol gens het rapport verminderd toerekeningsvatbaar zijn ge weest. Ook wordt de kans op herhaling groot geacht. Men ad viseerde tbs met dwangverple ging- Kleine criminaliteit De officier kon zich daarente gen niet vinden in de stelling van de psychiater dat het kleine criminaliteit betrof. Oldenbur ger: „Hij heeft zich schuldig ge maakt aan afpersing. Dat kan ik geen kleine criminaliteit vin den. Hij was koud vrij of hij 'ontplofte' weer. Deze man is een gevaar voor anderen." De Goesenaar was op 3 oktober vrijgekomen na een veroorde- ling voor andere geweldsdelic ten. Omdat hij hiervan in zijn proeftijd verkeerde werd door de officier de tenuitvoerlegging van vier maanden voorwaai'de- lijke gevangenisstraf gevraagd. De verdachte werd agressief toen hij de geëiste brommer niet kreeg. Hij vertelde op de zitting het slachtoffer een duw te heb ben gegeven. Het overige ge weld bestond uit dreigende taal: „Ik moet je brommer hebben anders steek ik je met een mes." De Goesenaar begreep dat hij gestraft moest worden, maar tbs met dwangverpleging zag hij helemaal niet zitten. Hij wilde het liefst op vrijwillige basis hulp krijgen. Daaraan kwam Oldenburger niet toe, omdat de man zich eer der niet aan de afspraken had gehouden met hulpverlenings instanties. Raadsman mr. G. Veen vroeg om een deel van de straf voorwaardelijk op te leg gen. Hij verzette zich tegen tbs met dwangverpleging en vond dat zijn cliënt meer baat heeft bij ambulante hulp. Dat station van hulpverlening was volgens het ZCAD al lang gepasseerd. Uitspraak 3 juni. Wandelen van Domburg naar Kamperland KAMPERLAND - De VVV Noord-Beveland houdt zater dag 30 mei de tweede standwan deltocht van Domburg naar Kamperland. De wandeltocht die blootvoets over het strand kan worden afgelegd, voert van de oudste naar de jongste bad plaats in Zeeland over een af stand van 15 kilometer. Wie meer conditie heeft kan er vijf kilometer aan toevoegen door in Westkapelle te starten. Deelnemers kunnen zich in schrijven bij Hotel De Banjaard in Kamperland. De inschrijf kosten bedragen vijf gulden, waarbij parkeren en het veivoer per bus naar Domburg of West kapelle zijn inbegrepen. In- schrijven kan vanaf 11.00 uur. De bus naar Westkapelle ver- trekt om 11.30 uur en die naar Domburg om 11.40 uur. Rond 14.30 uur worden de eerste wan- delaai-s op het Banjaardsti-and veiwacht. GOES - De Middelburgse orga niste Margreeth de Jong speelt zaterdag 30 mei op het Marcus- senorgel in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Op het programma staat werk van Bach, Buxtehude en Marco Enrico Bossi. Ook veidolkt tx een canzona en fuga van de Rot- terdamse organist/beiaardiei Ferdinand Timmermans. Iul verband met de restauratie varl de kerk is dit mogelijk voorlopig het laatste orgelconcert. Da hangt echter af van het moment waarop het orgel wordt 'inge pakt'. Het concert begint om 20 uur. door Mieke van der Jagt ANNA JACOBAPOLDER - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft woensdag huiszoe king gedaan bij een varkens houder aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder. Zo'n vijftien man brachten een onverwacht be zoek aan het bedrijf en namen een deel van de administratie mee. AID noch Openbaar Mi nisterie willen iets kwijt over de huiszoeking. OM-woordvoerder Osinga noemt het een 'coincidentie' dat ten tijde van de huiszoeking voor de bestuursrechter in Mid delburg een verzoek om voorlo pige voorziening diende. De buurvrouw van de varkenshou der, die grote moeite heeft met de vei'gunning die de gemeente Tholen heeft afgegeven voor het in stand houden van twee tradi tionele stallen en één groen-la- belstal, eiste inzage in alle interne stukken die over de her ziening van de vergunning zijn afgegeven. De buurvrouw heefi inmiddels ook bij de rechtbank een verzoek om handhaving ge daan. Het verzoek om een voorlopige voorziening - de buurvrouw wilde dat de rechter de gemeen te Tholen zou gelasten het hele dossier te overleggen - werd overigens tijdens de zitting in getrokken. De veitegenwoordi- ger van de gemeente Tholen hield vol dat er niet meer stuk ken waren dan die hij in zijn dossiermap had meegenomen en die de bezwaarde buurvrouw ook al had mogen inzien. Presi dent, mr T. Damsteegtliet de ge meente beloven dat de verzoek ster ook een printje kan krijgen van de gegevens in het Milieu Informatie Systeem. Daarin zil de puntsgewijze verslaglegging van mondelinge contacten en adviezen. Damsteegt adviseer de intrekking van het verzoek omdat hij geen inzage kan lasten in stukken die er gewoon niet zijn. kerbouwer J. Bosselaar de voor delen van aparte accommodatie op. Wanneer de recreant daad werkelijk in de stal kan neer- strijken, is nog niet bekend. De aanpassing vergt een ingrijpen de verbouwing en Bosselaar houdt vooralsnog een slag om de aim. „Ik wacht even af of dit plan in aanmerking komt voor WCL-subsidie. Krijg ik geen subsidie dan weet ik niet of de verbouwing wel door kan gaan." WOLPHAARTSDIJK - In de landbouwhaven in Wolphaartsdijk is woensdagochtend een speedboot ontploft en volledig uitgebrand. Twee bluseenheden van de Goese brandweer wisten de schade aar. naastgelegen boten te beperken maar konden niet vooi'komen dal vidj ernstige schade ontstond aan een schip waarop een echtpaar t£ slapen lag. Het echtpaar werd gewekt door een kanl en kon tijdig een goed heenkomen zoeken. Waardoor de ontploffing is ontstaan, is nog niet bekend. Het Korps Landelijke Politiediensten zal vrij dag een onderzoek instellen. Zeker is dat er geen gas aan boord was. Het vermoeden bestaat dat in de motor kortsluiting is ontstaan waardoor de benzine tot ontploffing is gekomen. Met de eigenaar van de boot kon nog geen contact worden gelegd. Evenmin kon de brandweer schatten hoe hoog de schade is. soortgelijke straf op voor overtredingen die Wat tel had begaan in 1996. Melens kon zich vinden in de motivering van Bruin en nam deze over. Wattel zou zich moeten realiseren dat het de straf rechter ernst is. „De steteds maar continuerende reeks van wetsovertredingen is absoluut ontoe laatbaar en ondexmijnt de democratische samen leving. Alle eerdere verooi'delingen tot boetes en vooiwaardelijke vrijheidsstraffen weerhouden verdachter en niet van de wet te negeren. Dan res teert er nog slechts één middel, het middel van de onverwaardelijke vrijheidsstraf", aldus Melens. foto Willem Miers»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 46