Dorpshuis raakt uit de gratie De kledingbeurs speelt meestal quitte PZC Wetshandhavers voortaan ook zondags in Oosterscheldegebied PZC Goes wil in '99 twee koffieshops gedogen zeeland b 13 Discussie over behoud voorziening in Anna Jacobapolder )pen dag )ij molen Wissenkerke Gift stichting ehandicapten mensenwerk A<r' Zwemwater Zeeland gekeurd Bediening bruggen over Kanaal Zeldzame libel ontdekt bij Axel Auto drankrijder afgenomen Moeder en zoon in drugshandel Exposities Zijdemuseum in Grijpskerke Drankrijdster Bedrijven spelen toernooi in Heinkenszand vrijdag 22 mei 1998 iNNA JACOBAPOLDER - De bekomst van het dorpshuis in Anna Jacobapolder is ongewis. Kct gebouw is eigenlijk al enke le jaren te groot. Het gebruik door verenigingen is minimaal, n aardoor de inkomsten erg laag lijn terwijl de exploitatiekosten op zo'n veertigduizend gulden per jaar liggen. Volgens het Thoolse college van burgemees- er en wethouders moet er snel ;en oplossing komen. Zeker met het oog op een beno digde renovatie möet volgens B >n W worden bezien of handha ving van het dorpshuis in de huidige vorm verantwoord is. Binnenkort zal een speciale dis- jiissieavond worden gehouden jver de toekomst van het dorps huis. Daarbij kunnen ook de in- 'oners van Anna Jacobapolder ïun zegje doen. [ets )e beheerscommissie van het dorpshuis is het met het college ens dat er iets moet gebeuren. Het college zelf heeft nog geen tandpunt ingenomen over de iwestie. Wel wordt in een voor stel aan de commissie algemeen iestuur en welzijn, die op 'oensdag 27 mei over het on- lerwerp spreekt, een aantal iuggesties gedaan. ,en voor de hand liggende op- ossing zou kunnen zijn om het lorpshuis te verkleinen. Het allege noemt als optie het joor Marco van Barneveld 'kleuterschoolgedeelte' af te breken. Tot voor kort was im mers de kleuterschool nog in het dorpshuis gehuisvest. Die maakt echter geen gebruik meer van het gebouw en ook het vor mingsinstituut, dat daar zo'n vijftien jaar geleden werd ge huisvest, is vertrokken. Het vertrek van deze instellingen betekent een fors verlies aan huurinkomsten voor het ge bouw. Verder werd er vroeger bijvoorbeeld voor bruiloften veel vaker van dorpshuizen ge bruik gemaakt. Tegenwoordig wordt het dorpshuis in Anna Ja cobapolder daarvoor echter nauwelijks nog gebruikt. Afgeslankt De beheerscommissie heeft be grip voor de overwegingen van het college, maar hoopt toch dat het dorpshuis, zij het wellicht in afgeslankte vorm, blijft be staan. Zo wordt het gebouw nog zo'n vijf keer per jaar gebruikt bij begrafenissen en maken ou deren er nog veelvuldig gebruik van. Zo wordt er regelmatig ge biljart door ouderen. Tijdens de discussieavond, waaivoor ove rigens nog geen datum geprikt is, zal aan de bevolking van An na Jacobapolder de vraag wor den voorgelegd wat er het best met het dorpshuis kan gebeu ren. Bij het overleg over de toe komst van de voorziening wordt ook SCOOP betrokken, het Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur. Van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder wordt niet veel gebruik meer gemaakt. foto Willem Mieras door Piet Kleemans ZEERIKZEE - Zichtbaar aan- irezig zijn. Laten weten dat de tegels niet ongestraft overtre den kunnen worden. Bonnen uit delen maar vooral voorlich- ling geven. Dat stond voorop bij de op hemelvaartsdag gehou den eerste acht-uurssurveillan- :e in het Oosterscheldegebied. Doel van het gezamenlijke pro- ect van politie te water, Provin ce Zeeland, Algemene Inspec- Dienst, Rijkswaterstaat, Waterschap Zeeuwse Eilanden ;n het Openbaar Ministerie - rerenigd in de Lokale Kontakt- [roep Milieu Oosterschelde - is im te zorgen dat er op dagen dat t veel te doen is in het Ooster- cheldegebied minimaal één WISSENKERKE - Molen De Onderneming in Wissenkerke loudt zaterdag 23 mei open dag 10.00 tot 17.00 uur. De ivond voorafgaand aan de ipenstelling, vrijdag 22 mei, wordt bij de molen een lente- :oncert gegeven. )it concert wordt verzorgd door nuziekvereniging Apollo en be- |int, bij goed weer, om 19.30 uur. )ok de open dag is van de veersomstandigheden afhan kelijk. Bij voldoende wind is de Qolen de hele dag in bedrijf en ;an brood gekocht worden dat [ebakken is van het meel van de nolen. Rondom de molen is die lag meer te doen. De dorpsver- •niging van Wissenkerke houdt )p het Molenpad vrijmarkt. KAPELLE - De Stichting Werkgroep Gehandicapten Ka- pelle heeft 2500 gulden gekre gen van het Juliana Welzijn Fonds. Met het geld kan een computer worden aangeschaft. team van wetshandhavers sur veilleert. In het verleden wilde het nog weieens gebeuren dat er op zaterdag meerdere surveil lanceteams op pad waren ter wijl er op zondag niet gecontro leerd werd. En daar wil men vanaf. Bekeuringen uitdelen is niet het hoofddoel. „Voorkomen is beter dan bonnen uitdelen", is de overtuiging van politieman T. van der Linde. Samen met pro vincie-vertegenwoordiger D. van den Wolde was hij donder dag acht uur in touw. Het duo doorkruiste Tholen, Sint-Phi- lipsland, Schouwen-Duiveland en de Zak van Zuid-Beveland. Op zoek naar hen die zich be wust of onbewust niet aan de re gels houden. Zagers Wat Van der Linde en Van den Wolde tijdens hun tocht aan troffen was een mengeling van beide categorieën, 's Ochtends troffen ze op een mosselperceel een man aan die spitte op zagers en daarbij de nodige schade aanrichtte. De spitter moest zijn riek inleveren, kreeg er een boe te bovenop en moet de schade aan het mosselperceel aan de ei genaar ervan vergoeden. In het schorrengebied bij Sint- Philipsland werd eveneens een illegale spitter betrapt. Ook hij werd op de bon geslingerd. Van der Linde: „Nee, dat is geen on wetendheid. Die mensen weten heel goed dat wat ze doen niet mag. Ze nemen gewoon bewust het risico dat ze betrapt wor den." Bij Bruinisse werd een aantal handkokkelaars gecon troleerd. Zij bleken zich keurig aan de regels te houden. Duikers Dat lag wat anders bij de dui kers die het surveillerende tweetal tijdens hun tocht tegen kwam. Om te voorkomen dat vissers en duikers elkaar in ha ren vliegen zijn er duikcorri- dors. Een fenomeen dat kenne lijk nog niet algemeen bekend is onder duikers. .,We zwemmen er alleen over heen, kregen wij te horen. Of dat ook echt zo is valt voor ons moeilijk te controleren", stelt Van der Linde. „Wij zien alleen waar de luchtbelletjes vandaan komen." Bonnen werden niet uitgedeeld aan duikers. Wel kregen zij tekst en uitleg over de regels en werd hen op het hart gedrukt om zich daarin het ver volg aan te houden. Zaterdag en zondag gaan we derom twee controleurs op pad in het kader van het project acht-uurssurveillance. In het pinksterweekeinde wordt even eens acht uur gesurveilleerd en in het hoogseizoen gaan dage lijks controlerende tweetallen - waaronder altijd één politie man - kijken of iedereen zich aan de regels houdt. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Anita Hoekman Voor Agnes Douw is het altijd even slikken als er niet veel mensen op de kinderkledingbeurs verschijnen. Ze is één van de drie drijvende krachten ach ter de initiatiefgroep kledingbeurs. Vijf keer per jaar houden ze een beurs. De ene keer met groot succes en de andere keer met enorme teleurstelling. „Maar meestal kunnen we net gelijk spelen. We worden er niet rijk van en dat hoeft ook niet. Ik vind het al mooi om te zien hoe een moeder de deur uitstapt met een leuke jurk van drie gulden voor haar dochtertje of een shirt van een gul den voor haar zoon. Dat beeld blijft je stimuleren. Daar kan geld niet tegen op." De initiatiefgroep kledingbeurs die in de Goese Polder actief is, bestaat uit drie organisatietalenten en een vaste kern van tien tot vijftien vrijwilligers die tijdens de beurs zelf meehelpen. Ag nes: „Het is een heerlijk team om mee te werken. Verloop is er bijna niet. We hebben moeders die zelf wat inbrengen en voor de beurs ook even rondkijken om te zien of er nog iets van hun gading bij is. Maar we hebben ook oma's die niets inbrengen en niets mee naar huis nemen, maar gewoon graag mee willen helpen. Ze krijgen er niets voor. Behal ve een kopje koffie dan en het recht om vlak voor de kledingbeurs alvast te snuffelen, Daar doen ze het wel voor Het grootste probleem waar de initia tiefgroep mee te kampen heeft, is het trekken van kledinginbrengers. Bij een goede beurs leveren veertig tot vijftig mensen kleding in. Soms valt het echter tegen. „We organiseren vijf beurzen per jaar. In oktober is de eerste winterbeurs met als extra publiekstrekker feestkle ding voor jong en oud. November, vlak voor de feestdagen, is er een speelgoed beurs. In januari is de tweede winter beurs met als extraatje jong volwasse nen. De eerste zomerkledingbeurs houden we in april. Dan komen ook de baby's aan bod. Begin juni is de laatste verkoop van kinderkleding. Woensdag 3 en donderdag 4 juni is het weer zover De laatste van het seizoen. Het is tevens de lastigste. Veel mensen hebben hun zomerspullen al in april weggegeven. Het is dus afwachten wat er dan bin nenkomt. We hopen er het beste van." Risico Het publiek komt meestal wel. Een paar minuten voor de deuren van De Spinne opengaan, staan mensen al te dringen om als eerste naar binnen te mogen. Alles ligt in keurige stapels bij elkaar. Maar als de massa binnen is ge weest op zoek naar koopjes, zie je daar niet veel meer van. „Maar die inbreng hè. Dat is het lastigste. We proberen el- Agnes Douw van de initiatiefgroep kledingbeurs in de Goese Polder: „Met een beetje geluk kom je net rond en heb je nog geld over voor de posters, enveloppen en plakband." foto Willem Mieras ke keer weer wat anders. Carnaval, feestkleding, babyspullen van kinder wagens tot luierpakjes, hippe kleding, merkkleding. Dit keer is naast de kin derkleding het thema 'sport'. En dan duimen dat je wat binnenkrijgt. Het thema carnaval sloeg niet aan. Er wa ren misschien twee dingen binnenge bracht. Die waren na enkele minuten weg. Iedereen vroeg 'Waar is die carna valskleding dan?'. Dat noemen we het risico van het vak." De kledinggroep is op financieel gebied afhankelijk van het aantal inbrengers en de verkoop. De kledinginbrengers bepalen zelf dg prijs van hun kleding. Aan het eind van de beurs krijgen ze hun niet verkochte kleding en hun geld terug. Daar wordt 25 procent admini stratiekosten vanaf getrokken. „Wat we daarmee doen? Daar krijgen de vrij willigers een kopje koffie van en daar betalen we de zaalhuur mee. Met een beetje geluk kom je net rond en heb je nog geld over voor de posters, envelop pen en plakband." Rotwerkje Hoe Agnes bij de kledinggroep is geko men, weet ze niet precies meer. „Ik ge loof dat ik ergens heb gelezen dat ze vrijwilligers nodig hadden. Toen heb ik mij opgegeven. Dat was drie of vier jaar geleden en ik heb er nooit spijt van ge had. Behalve als ik de posters op moet hangen door de gehele stad. Dat vind ik zo'n rotwerkje. Het is dat het pure noodzaak is, anders deed ik het niet hoor. Je bent er de hele morgen zoet mee. Verder heb ik het altijd prima naar mijn zin hoor. Een beetje organiseren, een beetje snuffelen en samenwerken met een hele leuke club mensen. Dit hou ik nog wel wat jaartjes vol." „Ik ben niet verslaafd aan kleding. Het is ook niet zo dat ik de alle dagen voor de klerenkasten van mijn zoon en doch ter zit. Zo erg is het niet. Nee, twee keer per jaar kijk ik de kasten na. Alles wat met meer past, heel en schoon is (heel en schoon is een must bij ons) gaat naar de kledingbeurs. Inbrengen doe ik wel, maar ik kom zelden met iets terug naar huis. Tijd om rond te snuffelen, heb ik niet veel. Ik moet afrekenen met de ko pers, nadien opruimen en afrekenen met de inbrengers. Dat is even flink aanpakken, maar de groep wordt er met de jaren steeds beteren snellerin." „Af en toe zie ik iemand dolgelukkig met de jurk van mijn dochter vertrek ken. Dan denk ik: „Mijn dochter doet er toch niets meer mee en zij heeft weer iets leuks voor haar dochtertje. Zij blij, dochter blij en ik blij BRUSSEL - De Europese Commissie heeft het zwemwater op een aantal plaatsen in Zeeland niet goedgekeurd Woensdag is voor de vijftiende keer een rapport over het jaarlijkse kwa liteitsonderzoek geopenbaard. De Zeeuwse kustwateren en binnenlandse plassen die niet aan de norm voldoen of die niet worden gecontroleerd zijn: Arnemuiden: Veerse Meer, Oran jeplaat: Domburg: Oosterschelde, Roompot; Schouwen-Dui veland: Grevelingenmeer, Den Osse; Schouwen-Duiveland: Oosterschelde, Hoek van Ouwerkerk; Reimerswaal: Wester- schelde, Bath; Tholen. Oosterschelde, Gorishoek; Borsele: Stelleplas, Heinkenszand. Ten opzichte van voorgaande onderzoek is er sprake van een verbetering. Meer dan 90 procent van de badplaatsen aan zee voldoet aan de Europese minimumeisen. Met de binnewate- ren is het minder goed gesteld. ANP MIDDELBURG - De bedieningstijden van de bruggen over het Kanaal door Walcheren worden met ingang van 24 mei voor het wegverkeer aangepast aan de tijden van het open baar vervoer. Ook wordt rekening gehouden met de spitstij den in het wegverkeer. De reguliere bediening van de bruggen van maandag tot en met zaterdag is van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op zondagen is de bediening tussen 10.00 en 19.00 uur, met een ruimte marge in de vakantieperiode, die is gesteld tussen 14 juni en 16 september en rond Pasen, Pinksteren en Kerst mis; dan zijn de bedieningstijden tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds. De brugwachters kunnen bij vertragingen in het openbaar vervoer en bij onverwachte grote drukte op de wegen afwij ken van de bloktijden. AXEL - Hij moest een paar keer goed kijken, maar na inten sieve bestudering bleek Robbert-Jan Goossens van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) inderdaad zijn geluk niet op te kunnen. De libel die hij 'betrapte' op excursie bij de zandafgraving aan de KievittencLreef tussen Axel en Koewacht, voldeed aan alle kenmerken van de bruine winterjuffer. En van die soort was er zover bekend in Zeeuws-Vlaanderen nog nooit eerder één ge zien. De Sympecma fusca is een tamelijk onopvallend bruin ge kleurde kleine juffer. Kenmerkend is dat de soort in volwassen stadium overwintert. Uit verschillende waarnemingen kan worden afgeleid dat het zeldzame dier de laatste jaren in Ne derland weer in aantal toeneemt, aldus Luciën Calle van De Steltkluut. ZOUTELANDE - De auto van een 27-jarige man uit Bergen op Zoom is woensdagnacht door de politie in beslag genomen De man werd rond vijf uur op de Langendam in Zoutelande aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. Bij een ademanalyse blies hij 525 ugl, 2,5 keer zo veel als toe gestaan. Omdat hij geen rijbewijs bij zich had, moest de man zijn auto afstaan. Hij moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. GOES - De politie in Goes heeft een 60-jarige vrouw en haar 31-jarige zoon aangehouden. De twee Goesenaren brachten op bestelling soft-drugs, meest paddestoelen en wiet, op be stelling rond. De telefonische bestellingen werden geleverd op Noord- ep Zuid-Beveland. door Mieke van der Jagt GOES - Met een gericht hand havingsbeleid wil de gemeente Goes uiterlijk 1 januari 1999 ko men tot twee gedoogpunten voor de verkoop van softdrugs in Goes. Het college van burge meester en wethouders is het woensdag eens geworden over een gedoogbeleid in Goes. Met dat gedoogbeleid staat of valt de gezamenlijke inspanning van een deel van de Bevelandse ge meenten, waarmee de wildgroei aan dealpunten moet worden onderdrukt. Er komen dus twee verkoop punten voor softdugs in Goes, die zich moeten houden aan de regels: geen alcohol en geen ge bruik van andere dan softdrugs. Een speciale politiefunctionaris krijgt een volledige dagtaak aan het controleren van de koffie shops en een andere functiona- GRIJPSKERKE - Bij het Zijde museum in Grijpskerke zijn tot en met 8 augustus twee nieuwe wisseltentoonstellingen. Zo hangt er een zijden bruidsbrief van de rijke Middelburgse VOC- koopmansdochter Elizabeth van de Coppelloo. Zij trad in 1743 in het huwelijk met de koopman Jacob Willemsen Meeusen. Ook het proefschrift van haar broer Servaes is te zien. Hij studeerde in Leiden af als arts. Hij liet zijn proefschrift afdrukken Op zijde. Verder worden ontwerpen van Piet Manders (1928-1986) ge toond. Manders heeft tot 1983 als ontwerper bij de industriële zijdeweverij Gelre Fashion BV te Posterholt. De totale collectie van Manders is in het bezit van het zijdemuseum gekomen dooi de overname van de collectie van het failliete zijdemuseum Ter Zijde in Wouw. Het Zijdemuseum is gevestigd aan de Kerkstraat 1 in Grijps kerke. KAPELLE Koersbalmat - De Stichting Welzijn en Zorgverlening aan Ouderen in Kapelle kan een koersbalmat aanschaffen dank zij een achthonderd gulden gro te gift van het Juliana Welzijn Fonds. ris houdt zich bezig met illegale verkooppunten. Er komt ook een overlastcommissie die bij houdt of de verkooppunten de leefmilieuverordening wel res pecteren en die ook adviseren over de voortzetting en eventue le verandering van het gedoog-, beleid. De exploitanten van de koffieshops moeten een bijdra ge storten in een potje waaruit preventie en handhaving moe ten worden betaald. Het open baar ministerie heeft beloofd in samenspraak met de burge meester en met de politie een adequaat handhavingsbeleid gestalte te zullen geven. De ge doogvergunningen voor de ver-! kooppunten worden in principe: gegeven voor een periode van zes jaar. De Goese commissie al gemene zaken zal elk half jaar het gedoogbeleid evalueren en zonodig bijstellen. GOES - In de nacht van woens dag op donderdag hield de poli tie een vrouw aan op de Grote Kade in Goes, die in kennelijke staat een auto bestuurde. De ademproef op het bureau mis lukte bij de 26-jarige Zwijn- drechtse. Een dokter werd erbij gehaald om een bloedproef te doen, die voldoende promillage opleverde voor een rijverbod van 24 uur, het afnemen van het rijbewijs en een proces-verbaal. HEINKENSZAND - Dertien Zeeuwse bedrijven treden van daag (vrijdag) op het sportpark in Heinkenszand tegen elkaar aan. Het voetbaltoernooi begint om 17 uur, de finale is rond 20.30 uur. Deelnemende bedrijven zijn Moret, Ernst Young (vestigin gen Temeuzen en Middelburg). Bouwbedrijf Rijk uit Heinkens zand, Houtbedrijf Van Riesen uit Goes, PTT Telecom Goes, PTT Post, Lamb Weston Meijer uit Kruiningen, Total Raffina derij Nederland (Vlissingen). Roem van Yerseke. ONTOP uit Middelburg, Café Midcity uit Goes, restaurant De Blauwe Reiger en de Rabobank uit Heinkenszand en electriciteits- bedrijf EPZ (Borssele).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45