Stroeve start van hockeyers PZC Overmars verslaapt zich Vrouwenteam imponeert niet Volbloed verongelukt in race op Duindigt Michael Jordan onderstreept status Ivic ontslagen als bondscoach Iran sport 42 Rechter toetst kaartverkoop WK voetbal Alleen doelpuntmaker Remco van Wijk is blij na 3-1 tegen Canada Baggio in Italiaanse selectie Zijlstra niet in kernploeg Van Barneveld onderuit op NK Korving duikt ruim onder record Debuut Vonk voor Zuid-Afrika de \a9et mEBBB&m vrijdag 22 mei 1998 PARUS - Tweeëndertig leden van het Europese parlement hebben woens dag in Parijs rechterJean- Marie Coulon gevraagd het organisatiecomité van het WK voetbal (CFO) op dracht te geven honderd duizenden kaartjes te her verdelen. De rechter verklaarde na een hoor zitting op 5 juni, zes dagen voor de start van het WK, uitspraak te doen. De europarlementariërs, gesteund door 43 particu lieren, beschuldigden het CFO van discriminatie. Slechts eenderde van de 2,5 miljoen kaartjes werd beschikbaar gesteld voor buitenlanders. Van de 32 parlementariërs waren er slechts drie op de zitting, onder wie Jessica Larive (WD). Zij werden verte genwoordigd door de Bel gische advocaat Jean- Louis Misson, die eerder voetballer Bosman juri-, disch bijstond. Herverdeling Misson eiste woensdag dat 712.484 kaartjes wor den herverdeeld op basis van wie het eerst komt wie het eerst maalt, ongeacht het land van herkomst. In dit aantal zijn de 362.000 kaarten opgenomen die in Frankrijk verdeeld waren onder leden van de voet balbond, de staat en open bare lichamen. Indien herdistributie niet meer mogelijk is. wol Mis son dat de CFO de 160.000 kaarten die vanaf 22 april telefonisch verkocht wer den, opnieuw in de ver koop doet, waarbij 'er 110.000 bestemd zijn voor het buitenland en 50.000 voor Frankrijk. Hij vroeg de rechter het CFO een dwangsom van één mil joen francs (350.000 gul den) op te leggen voor elke dag dat het comité in ge breke blijft. De twee advocaten van het CFO verzochten de rechter de klacht onge grond te verklaren. Her verdeling is bovendien uit praktisch oogpunt onmo gelijk, omdat alle 2,5 mil joen kaarten toegewezen zijn. RTR/AFP door Pauline Blom UTRECHT - Vanuit de draai, rug naar het doel, uithalen. 'Pok', treffer. Daarna de armen gestrekt in de lucht, spieren in de bovenbenen gespannen en een brede grijns op zijn gezicht. Alsof het was ingestudeerd, als of Remco van Wijk er op had ge rekend dat hij 'm zou maken. Dat eerste doelpunt voor het Nederlands hockeyteam op het WK. Met een diagonaal schot zette de spits van Bloemendaal in een vrijwel uitverkocht stadi on Galgenwaard Oranje na 24 minuten op voorsprong tegen Canada. „Ik moet zeggen dat ik het op dat moment even heel erg naarm'n zin had." Van Wijk was een van de weini ge spelers die aan het openings duel een prettig gevoel over hield. Canada werd verslagen (3-1), Nederland pakte zoals verwacht de eerste drie punten, maar overtuigend was het alle maal niet. ,,Zo starten we altijd een groot toernooi", verdedigde bondscoach Roelant Oltmans het nerveuze, weinig effectieve spel van zijn ploeg. Daarmee pleegde hij deels ge schiedvervalsing. In 1990, toen Nederland voor het laatst de wereldtitel veroverde, was de openingswedstrijd tegen Frankrijk (2-1inderdaad aller belabberdst. Maar vier jaar la ter in Sydney veegde Oranje op de eerste beste dag de kunstmat aan met België. Het werd in Au stralië 8-1. Oltmans: „Maar toen stonden we na een helft slechts met 1-0 voor...' Het gebabbel van de bonds coach had veel weg van een zoektocht naar excuses. Want alleen al op grond van het verza melde cijfermateriaal had Ne derland korte metten moeten maken met de Canadezen. De Noord-Amerikanen zijn pas voor de vierde keer aanwezig op een WK, beschikken in totaal over niet meer dan 2.000 hoc keyers (tegenover de 130.000 in ons land) en kunnen alleen op reis dankzij financiële bijdra gen van de spelers zelf. Door de gigantische afstanden komen de internationals elkaar enkel tegen tijdens interlands. In de aanloop naar naar het WK - waarin onder meer een geha vend HGC met 4-2 werd versla- Remco van Wijk bejubelt zijn openingstreffer van Oranje tegen Canada. gen - hebben ze zich ongetwij feld weer aan elkaar voor moeten stellen. Op dat moment was het namelijk al weer twee jaar geleden dat Pakistan zo vriendelijk was om op weg naar de Olympische Spelen in Atlan ta een tussenstop in Vancouver te maken. Geen vuist Desondanks kon Oranje gister avond tegen deze opponent geen vuist maken en bleef het derhal ve lang rustig in de Galgen waard. waar Prins Willem Alexander en Erica Terpstra zich onder de 14.000 toeaschou- wers bevonden. Het publiek werd niet warm of koud van Oranje, dat tot het eerste doel punt van Remco van Wijk alleen middels lange klappen in de veelal verlaten cirkel van Cana da gevaar stichtte. Maar zelfs de eerste goal van het toernooi kreeg de ploeg niet aan de gang. Canada hield elf man achter de bal en gaf de Oranje- aanval bijzonder weinig ruimte. De ploeg van coach Shiaz Virjee kwam kort na rust - nadat Bram Lomans voor Nederland een strafbal had gemist - zelfs langszij na een tip-in van Marek Gacek. Vijf minuten later was het aanvoerder Stephan Veen die Nederland opnieuw op voorsprong zette uit een straf- comer-variant. Pas vier minu ten voor tijd trok Oranje de wedstrijd definitief naar zich toe, toen Jacques Brinkman een voorzet van Rogier van 't Hek een laatste zetje gaf. „We hebben geen corner tegen gekregen", deed Oltmans een poging om de positieve kanten van het duel te benadrukken. „Dat zegt iets over welke ploeg dominant was. Ons grootste probleem was dat we te veel kansen hebben gemist. Dat zal de komende dagen zeker beter moeten. Canada wilde vooral niet met groot verschil verlie zen. Dat is hun goed recht. Het was daardoor aan ons om de wedstrijd open te breken. En dat hadden we beter moeten doen." Desondanks kwam de droom van Canada-coach Shiaz Virjee - 'winnen van Nederland' - niet uit. „Dat was ook niet realis tisch geweest", wist hij. „Maar we hebben naar onze mogelijk heden gespeeld. En dat heeft mij een goed gevoel bezorgd. Pak rammel Vanavond wacht India. „Die spelen voor volk en vaderland", beseft Oltmans. „Helemaal na het pak rammel (4-1, red.) dat ze foto Jasper Juinen/ANP vandaag van Duitsland hebben gekregen." In tegenstelling tot zijn coach - 'India heeft, al eer der laten zien ook heel defensief te kunnen spelen' - kijkt Teun de Nooijer vol vertrouwen uit naar het volgende duel van Oranje. De technisch bijzonder vaardi ge aanvaller kwam er tegen Ca nada bijna niet aan te pas. Te weinig ruimte, te strakke dek king, te veel vervelende verde digers in de buurt. „Maar India wil ook aanvallen", keek de in ternational likkebaardend vooruit. „En dat is een stuk prettiger om tegen te spelen." GPD/ANP Nederland - Canada 3-1 (1-0). 24. Van Wijk 1-045. Gacek 1-1, 50. Veen 2-1 (sc), 66. Brinkman 3-1. Scheids rechters: O'Conner (Ier), Zaidi (Pak). Toeschouwers: 14.000. Bij zonderheid: Lomans (Nederland) mist strafbal in de 41e minuut. ROME - Bondscoach Cesare Maldini heeft de Italiaanse WK- selectie bekend gemaakt. Maldini heeft gehoor gegeven aar. de landelijke roep om voormalig aanvoerder Roberto Baggu terug te halen in het team. De selectie van 22 spelers kendi verder geen verrassingen. De Italiaanse voetbalbond noemdi de deelname van Alessandro Del Piero nog onzeker, omdat hi woensdag in de Champions League-finale een blessure heef opgelopen. De selectie: doel: Peruzzi (Juventus), Pagliuca (Inter Milan) Buffon (Panna); verdediging: Cannavaro (Parma), Costacur- ta, Maldini (AC Milan), Bergomi (Inter Milan), Nesta (Lazii Roma), Torricelli, Pessotto (Juventus): middenveld: Albertin (AC Milan), Dino Baggio (Parma), Di Biagio (AS Roma), D; Livio (Juventus), Di Matteo (Chelsea), Moriero (Inter Milan) Cois (Fiorentina); aanval: Del Piero, Inzaghi (Juventus), Vieri (Atletico Madrid), Ravanelli (Olympique Marseille), Roberto Baggio (Bologna). RTR AMERSFOORT - Carla Zijlstra keert niet terug in de all- roundploeg voor het nieuwe schaatsseizoen. Op grond vat haar prestaties en vooruitzichten is de Groningse schaatsstei niet uitgenodigd. Zijlstra presteerde in het voorbije olym pisch jaar matig. Ze voldeed alleen bij de WK afstanden it Calgary, waar ze op de 5000 meter een bronzen medaille be haalde. De Olympiche Spelen in Nagano leverden weinig po sitiefs op. Zijlstra gaf in Japan aan nog wel een jaar als specia liste op de langste afstanden te willen doorgaan. Zijlstra was hogelijk verbaasd over haar uitsluiting. „Ik hel het afgelopen seizoen stabiel gepresteerd. Kijk, als er vijftii meiden staan te trappelen en te drammen om mijn plaats in t« nemen, of als er gesneden moet worden in de ploeg, in zo'n g val zou ik dit besluit nog aanvaardbaar kunnen vinden. Maai de commissie kan er niet om heen dat ik nog steeds tot de we reldtop behoor op mijn afstanden. Ik vind dit echt schanda lig." ANP NOORDWTJKERHOUT - Wereldkampioen darts Raymoni van Barneveld is in eigen land niet de beste. De Hagenaar ver loor in Noord wijkerhout de finale van het Nederlands kampi oenschap van Co Stompe met 4-3Van Barneveld, die in janu ari het Embassy-toernooi om de officieuze wereldtitel won voert, wél de nationale ranglijst aan. Hij greep echter mis bi de nationale titelstrijd. ANP CHEMNITZ - Robin Korving is woensdagavond tijdens atle tiekwedstrijdenin Chemnitz met een tijd van 13,20 secondei ruim onder zijn Nederlandse record op de 110 meter hordei gebleven. De oude toptijd stond sinds 28 juni vorig jaar ii Oordegem op 13,34 seconden. ANP JOHANNESBURG - Doelman Hans Vonk van Heerenveei heeft woensdagavond zijn debuut gemaakt in het elftal vai Zuid-Afrika. De oefenwedstrijd tegen Zambia eindigde ii Johannesburg in 1-1. Vonk werd op 30 januari 1970 in Alber ton in Zuid-Afrika geboren. In 1988 debuteerde hij bij di profs bij RKC. Na drie jaar RKC verbleef hij een seizoen bi Wageningen en FC Den Bosch waarna hij na nogmaals dri jaar RKC in de zomer van 1996 in dienst trad bij Heerenveer In Johannesburg werd hij in de negende minuut gepasseen door Kamwashi, 0-1. Bartlett maakte twaalf minuten na de rust gelijk. Benni vai Ajax begon op de bank. Hij kwam in de 5 5e minuut in het veld RTR van onze sportredactie UTRECHT - Twee wedstrijden, twee overwinningen. Cijfers kunnen veel verhullen op het WK hockey. Zeker in het geval van de nationale vrouwenhoc- keyploeg. De ploeg van Tom van 't Hek opende de wereldtitel strijd in Utrecht met beroerd spel, maar won wel twee keer. De Nederlandse ploeg liep don derdag na de zege (3-2) op Enge land stralend een ererondje door De Galgenwaard, maar overtuigen kon de ploeg van bondscoach Tom van 't Hek ab soluut niet. Een dag eerder, te- .00 haS' O W***33A3®10 gen Nieuw-Zeeland, had Oranje ook al een moeizame overwin ning (2-1) behaald. Woensdag hield de nervositeit Oranje lange tijd in de houd greep, donderdag was een ge brek aan doeltreffendheid bijna het struikelblok. Van 't Hek toonde zich na afloop content over het aantal benutte straf- corners, drie. Maar acht stuks leverden daarentegen niets op. Vooral bij de keuze voor de sleeppush van Ageeth Boom- gaardt was het zeer belangrijke wapen krachteloos. Althans, voor de toeschouwers. De coach had er een andere visie op. „Na tuurlijk hadden we uit vijf vari anten er wel één mogen scoren, maar volgens mij stond bij iede re comer van Ageeth net een voetje dwars, of belandde de bal net op de stick van een uitlopen de speelster." Bij Dillianne van den Boogaard ging het met de corners beter. Van een push wil zij niets weten, bij de 26-jarige verdedigster is het ouderwets inrammen. Van de zes die zij er sloeg, eindigde de helft in een goal, hoewel bij de laatste Julie Deiters het be slissende zetje moest geven. Eén rake corner van Van den Boog aard werd afgekeurd, omdat ze de bal te hoog insloeg. De verdedigster van Den Bosch had na haar 81e interland geen reden tot klagen. „Hetlooptlek- ker, de corner ook. Het kan altijd beter, maar ik denk dat het hele team beter zal gaan spelen. Na deze wedstrijd hadden we een superontlading. Zes punten uit twee wedstrijden. Wel heel veel, hè?" Met dank aan het fanatieke thuispubliek bleven de vrouwen vertrouwen in een goede afloop, al bleef het tot acht minuten voortijd 1-2 voor Engeland. Van den Boogaard: „We kregen nog kansen, dus een gelijkspel bleef haalbaar. Winst had ik niet meer verwacht." Ook Van 't Hek durfde aan win nen niet meer te denken. „Maar, de corners werden wel erg ge makkelijk gegeven. Als dat ge beurt, blijf je kansen krijgen. Na rust kregen wij zeker drie be twistbare corners mee. Maar ook dat is het thuisvoordeel. Zo'n scheidsrechter vindt het veel lekkerder om bij het geven van een corner te worden toege juicht dan te worden uitgeflo ten." Het publiek zou wel eens door slaggevend geweest kunnen zijn. Van 't Hek: „Hét was een fantastische ambiance, die je bij hockey niet vaak meemaakt. De toeschouwers stonden vanaf het begin tot aan het einde achter ons." De oefenmeester prees de wijze waarop zijn team in de tweede helft bij achterstand bleef spelen. „Heel georgani seerd. Ze liepen niet in de Engel se val, dat was verstandig. Nederland - Nieuw-Zeeland 2-1 (1-* 1). 13. Bell-Kake 0-1, 32. Thate 1-1, 57. Van der Wielen 2-1 (sc). Scheids rechters: Yasueda (Jap), Buckley (Aus). Toeschouwers: 8000. Nederland - Engeland 3-2 (1-2). 17. Wright 0-1 (sc), 20. Van den Boog aard 1-1 (sc), 29. Miller 1-2 (sc), 62. Van den Boogaard 2-2 (sc), 67 Dei ters 3-2 (sc). Scheidsrechters: Kato (Jap), Spitaleri (Ita). Toeschouwers: 12.000. Bijzonderheid: keepster Reid (Eng) stopt in de 68e minuut een strafbal van Thate. ANP Suzan van der Wielen wordt van de balgelopen in het duel met Nieuw Zeeland, foto Koen Suyk/ANP Oranje arriveerde gisteren in Zwitserland voor een trainingskamp. Bondscoach Guus Hiddink (tweede van links) gaf op de eerste training het juiste voorbeeld. foto Cor Mulder/ANP Ster Arsenal verschijnt half uur te laat op training door Gijsbert Spierenburg NYON - Mare Overmars is snel, heel snel. maar gisteren toch niet snel genoeg om de bus te halen voor de eerste training van de selectie van het Nederlands elftal op het Centre Sportif van Nyon. Een half uur later dan de rest meldde de held van Arsenal in de FA Cup-final zich op het matje bij de bondscoach. Hij had zich verslapen, het speet hem enorm. De eerste bijdra ge in de boetepot is geleverd. In Nyon. aan het meer van Ge- nève, startte Guus Hiddink in alle rust de voorbereiding van Oranje op het WK in Frank rijk met een vijfdaags trai ningskamp en een groep van 21 spelers. De ontbrekende twee, Edgar Davids en Clarence Seedorf, voegen zich niet eerder dan zondag bij de selectie. Het tweetal heeft van de bonds coach extra rust gekregen om te herstellen van de inspan ningen in de Champions Lea gue-finale in Amsterdam. Beiden worden zondag in de loop van de middag verwacht, vermoedelijk te laat om nog te kunnen meespelen in de oe fenwedstrijd later op de avond in Lausanne tegen Lausanne Sport. De stage telt na de wedstrijd, op maandag- en dinsdagoch tend, nog twee trainingen, al vorens op dinsdagmiddag wordt teruggevlogen naar Amsterdam. Woensdagavond, in het Gelredome van Am- hem, speelt Oranje een oefen interland tegen Kameroen. Dennis Bergkamp en Ferdi Vierklau kwamen gister avond tijdens de lichte trai ning niet in actie, beiden we gens een spierblessure. Bij de één, Vierklau. is die aanzien lijk zwaarder dan bij de ander, Bergkamp. Het herstel van de spits van Arsenal zal waar schijnlijk niet lang meer op zich laten wachten. Zorgen Beduidend meer zorgen maakt de medische staf zich om de verdediger van Teneri- fe. Het is niet zonder reden dat André Ooijer al is opgeroepen. De PSV'er, die stand-bye was, zei in Nyon blij te zijn met z'n nieuwe uitverkiezing, hoewel hij nog maar moet afwachten of hij straks ook meegaat naar Frankrijk. Ooijer maakte in september 1996, in de WK- kwalificatie-wedstrijd in Cardiff tegen Wales, voor het eerst deel uit van de Oranje se lectie. Het was in de tijd dat hij nog uitkwam voor Roda JC. Jerrel Hasselbaink debuteer de gisteren in de nationale se lectie, voorlopig alleen nog in het trainingspak. Door de blessure van Bergkamp stij gen zijn kansen in elk geval op een invalbeurt komende zon dag, misschien zit er zelfs meer in. In de aanloop naar het WK speelt Nederland in totaal drie vi-iendschappelijke in terlands. Tegen Kameroen en later nog tegen Paraguay (op maandag 1 juni in Eindhoven) en Nigeria (op vrijdag 5 juni in de Arena). Op donderdag 11 juni vliegt de ploeg uiteinde lijk naar Parijs Orly, twee da gen voor het eerste WK-duel, op zaterdag 13 juni in Stade de France van Saint-Denis, tegen België. GPD van onze sportredactie WASSENAAR - De paardenra ces op Duindigt werden woens dagmiddag ontsierd door twee zware valpartijen. In de eerste koers was het al raak. De drieja rige volbloed Hakuna Matata, met jockey David Dehens in het zadel, verstapte zich vlak voor de tribunes en nam in haar val Blue Spring en jockey Anthony Deau mee. De schade aan mens en dier bleef beperkt tot wat schaafwonden. Minder fortuinlijk was de af loop van de tweede ren van de middag. Tawqeet Saleem, een Engelse import, wierp na de start jockey Raymond Chang uit het zadel en ging er stuurloo vandoor. Terwijl de anden paarden en jockeys hun raa voortzetten, kwam na de laatstf bocht de nog altijd ronddolend Tawqeet Saleem plotseling ui de struiken te voorschijn en g loppeerde frontaal in op he niets vermoedende peloton. De jockeys Adrie de Vries en Da niël Klomp, respectievelijk ge koppeld aan Greg Moore ei Learn by Dream, kwamen tei val en hielden aan hun buiteling diverse kneuzingen over. Voo: het paard Greg Moore was di valpartij fataal. De verwondin gen van de hengst bleken zo em stig, dat hij later op de middag moest worden afgemaakt. GPL van onze sportredactie CHICAGO - Eén dag na zijn vijfde uitverkiezing tot meest waardevolle speler van het NBA basketbal, onderstreepte Mi chael Jordan die status nog maar eens. De vedette van de Chicago Bulls maakte in de tweede play-off tegen de In diana Pacers 41 punten. Het was een belangrijke bijdra ge aan de overwinning van 104- 98. De Bulls leiden in de finale van de Eastern Conference met 2-0'. Jordan kreeg voor de wedstrijd de MVP Award uitgereikt. „Een korte ceremonie gelukkig", zei de superstar, om vervolgea1 over te gaan tot de orde van d( dag. „Hij is geweldig", luiddi later op de avond het compli ment van Pacers-coach Lam Bird. „Jordan heeft geen enkel* moeite met schoten die voor an-j deren ondoenlijkzijn." Rik Smits (16 punten) moest ooi de klasse van de Chicago Bull- ervaren. De Pacers hebben in di best-of-seven-serie al een flinke achterstand opgelopen. Zater- dag is de dei-de ontmoeting, dar met thuisvoordeel voor de ploeg uit Indianapolis. RTR. van onze sportredactie TEHERAN - Tomislav Ivic is ontslagen als bondscoach van Iran. De oud-trainer van Ajax wordt opgevolgd door de Irani ër JalalTabcli. Iran is tijdens het wereldkampioenschap in Frankrijk ingedeeld in groep F met Duitsland, Joegoslavië en de Verenigde Staten. Ivic moest gaan na de forse ne derlaag (7-1), die het nationale elftal van Iran dinsdag leed in een oefenwedstrijd tegen AS Roma. Dat kunnen wij zelf be ter, vonden de hoge heren van de voetbalbond in Teheran. Eerder had Ivic al een assistent toege wezen gekregen. De 63-jarige Kroaat, die in ja nuari werd aangesteld, had it Teheran de naam een zakken vuiler te zijn. Hij zou meer aan dacht hebben voor de eigei belangen dan die van de islami tische republiek Iran. Toen resultaten in de voorbereiding op het WK tegenvielen, werd zijn positie onhoudbaar. Iran plaatste zich als 32e et laatste land voor de eindronde Onder leiding van de Brazili aanse interim-coach Vieits werd de play-off tegen AustraW gewonnen. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42