Profronde zonder dikdoenerij Wielerhelden op de Zeeuwse wegen 35 35 36 37 Het derde kindje van organisator Piet Louwerse vrijdag 22 mei 1998 Doorkomsten en routeschema O A De speurtocht van Wim Jeremiasse Max van Heeswijk verlegt grenzen Davy Dubbeldam werkt aan come-back Driedaagse voor junioren op zoek naar vernieuwingen De enige Zeeuwse wielerronde voor prof renners heeft zijn plaats op de internationale kalender terug. Het wielerfestijn dreigde vorig jaar voorgoed te verdwijnen, omdat de best betaalde profs zich niet lieten verleiden tot een dagje Zeeland. De onderbreking van een jaar heeft de reputatie van de Ronde van Midden-Zeeland niet aange tast. Het profpeloton, dat de klassiekers achter de rug heeft en zich opmaakt voor de Tour de France, gaat morgen (za terdag) de strijd aan in een wedstrijd over tweehonderd ki lometer met start en finish in Goes. Het budget is opgetrokken naar ruim tweeduizend gulden en de toekomst van het evenement is voor de komende jaren veilig gesteld. Dat is vooral te danken aan de komst van een nieuwe hoofdsponsor (Delta Nutsbedrijven), die zich voor drie jaar aan de Prof ronde heeft verbonden. De Zeeuwse profkoers heeft een rijke historie. Jelle Nijdam won twee jaar geleden de laatste editie. Andere grote na men op de erelijst zijn Jan Raas, Freddie Maertens, Gerrie Knetemann, Eddy Planckaert, Jean-Paul van Poppel, Je roen Blijlevens en Maarten den Bakker. De trots van Zeeland op wielergebied heeft met die win naars een naam hoog te houden. De organisatoren van de koers, die is omgedoopt tot Delta Prof ronde, hebben ook nu weer vele kopstukken weten te contracteren. Tourwinnaar J an Ullrich is de bekendste, maar ook wereldtoppers als Er ik Zabel, Jan Svorada, Tom Steels, Maarten den Bakker, Andrei Tchmile en Emmanuel Magnien zijn vandaag op de Zeeuwse wegen te bewonderen. Het toeval wil dat de profronde op de internationale kalen der samenvalt met de Juniorendriedaagse van Axel. De wielersport beleeft dus hoogtijdagen dit weekeinde. De beste junioren van de wereld rijden vandaag (vrijdag), za terdag en zondag in Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische Ardennen een wedstrijd voor de wereldbeker. Jan Raas duikt in die wedstrijd weer eens op in de ploeglei dersauto. De manager van de Rabobank-wielerploeg ver vangt Frans Maassen als coach van de nationale selectie. Frits Bakker Het gebeurde na de laatste edi tie van de Profronde van Midden-Zeeland. Organisator Piet Louwerse had genoten van een boeiende wedstrijd, waarin de toon werd gezet door twee Zeeuwse deelnemers: Patrick Tolhoek uit Yerseke en Davy Dubbeldam uit Sluiskil. Lou werse wilde Dubbeldam daar voor bedanken en schudde de renner in het Foreldoradoshirt uitbundig de hand. Maar laat de organisator zich nou vergissen... De renner wiens hand hij vast hield was niet die van Davy Dub beldam, maar van een van zijn ploeggenoten. Het is Louwerse ten voeten uit. Eerlijk, oprecht, spontaan, open staand voor alles en iedereen, maar soms ook een tikkeltje ver strooid en chaotisch. Hij heeft zo zijn specialismen. Organiseren zit hem in het bloed, het onthou den van namen en gezichten be paald niet. Want het verhaal Dubbeldam staat niet op zich. Zo liep hij ooit op het vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs staal hard Laurent Fignon voorbij, terwijl hij de winnaar van de Tour de France een week eerder had gecontracteerd voor zijn Ronde van Midden-Zeeland. „Ik zie ontzettend veel wielren ners voorbij komen. Ze zien mij allemaal. Het is voor hen dus veel l gemakkelijker om mijn gezicht te i onthouden dan ik dat van al die t renners. Bij de laatste Amstel werk in Nederland doen. Lou werse, die toch nog steeds zelf af spraken maakt met Jan Raas en Cees Priem: „Ik vertrouw Van Gerwen volledig, ben zelfs be vriend met hem. Maar toch, maar toch.. Wanneer ik hoor dat het aantrekken van een renner niet lukt, krijg ik steeds een gevoel van: als ik die renner zou benade ren, zou het misschien wel luk ken." Tijd en twijfel knagen aan Piet Louwerse. Hij haalt voor de 38e editie van de Ronde wereldtop pers als Ullrich en Zabel naar Zeeland. Maar betekent dat iets voor de toekomst? Was het afge lasten van Rund um Köln niet de enige reden voor Louwerses suc ces? „Ik moet er volgend jaar op voorhand van oveirtuigd zijn dat het kan. Anders begin ik er niet meer aan. We hebben elkaar in het comité eerst verschrikkelijk moeten oppeppen na de misluk king van vorig jaar. Daarna zijn we driekwart jaar bezig geweest. Meer dan anders. We moesten met sponsors in het reine komen, ploegen overtuigen dat het weer serieus was." Addy, zijn vrouw, merkte twee weken geleden voor het eerst in al die jaren dat haar man - die zijn gevoelens voor alles en iedereen weet te verbergen - gebukt ging onder de beslommex-ingen van de Pi'ofronde. „Ik had een paar sla peloze nachten. Eerst zag ik het helemaal niet meer zitten. We hadden wel al zeventien ploegen gecontracteerd, maar er zaten nauwelijks renners van naam bij. Ik stond op het punt om er hele maal mee te stoppen. Ik ben prak tisch altijd tevreden, maar nu was dat absoluut niet het geval. Toen kwam het bericht dat Rund um Köln niet doorging en dat mannen als Ullrich en Zabel naar Zeeland wilden komen. Toen heb ik weer een nacht niet kunnen slapen. Maar dan van opwin ding." Kunstje Het is duidelijk dat Louwerse aan een van zijn laatste kunstjes bezig is. Een opvolger heeft hij al op het oog, want de Ronde mag nooit verloren gaan. Het is Lou werses derde kindje, na een zoon en een dochter. „Misschien heb ik hen wel eens te koxl gedaan. Aan de andere kant: het was bij ons normaal dat ik altijd bezig was. Addy heeft er altijd achter ge staan." Addy komt er even bij. Ze heeft tijdens de maaltijd tevergeefs op Piet gewacht. „Na onze trouw- dag was hij voor de sport steevast drie avonden per week van huis. En op zaterdag moest hij 's mor gens naar het volleybal, 's mid dags naar het voetballen en 's avonds naar het handbal Ik heb het nooit erg gevonden. Ik zou niet graag een man hebben die niets doet." Koen de Vries Gold Race was het weer zo'Hallo Piet', zeiden wildvreemde men sen tegen mijVia via moest ik er achter zien te komen wie mij had den gegroet." Filosofie Louwerse (61) kan er gelukkig zelf om lachen. Sterker nog: hij komt zelf met dit soort verhalen op de proppen. Hij mag een wie- lex-wedstrij d van de grond krijgen waarvan menig organisator wa tertandt, hij mag een gevierd mens zijn bij veel vooraanstaan de wielrenners, Louwerse houdt er wel de ontwapenende filosofie op na, die de schrijver Cees Bud- dingh' eens als volgt onder woor den bracht: 'Meneer de voorzitter, ik weet dat het uur al ver gevor derd is, maar kunnen we mis schien nog één minuutje om ons zelf gaan zitten lachen?' Het is mede aan die instelling te danken dat Louwerse het peloton morgen voor de 24e keer als voor zitter van het organistiecomité van de Profronde van Midden- Zeeland (nu Delta Profronde) ziet verti'ekken. Hij heeft het in zijn vingers, organiseert alsof zijn leven er vanaf hangt, maar kan ook relativeren als de beste. En toch.de Goesenaar heeft on dertussen heel wat zwarte sneeuw gezien. Zoveel zelfs, dat hij er hard over nadenkt of het volgend jaar allemaal nog wel moet. Het op poten zetten van de prof ronde kost elk jaar meer moeite. Piet Louwerse begon in 1971 met een budget van 20.000 gulden. Nu heefthij de beschikking over ruim twee ton. foto Willem Mieras Het heeft alles te maken met de verzakelijking en vercommercia lisering van de spox-t. Louwerse begon in 19 71 met een budget van 20.000 gulden. Nu heeft hij de be schikking over ruim twee ton. Vroeger trok hij er zelf op uit om renners te contracteren. Ooit zat hij in Italië aan tafel met Greg Le- mond. Louwerse ontvouwde de kaart van Nederland, wees de provincie Zeeland aan en ont moette een ontwapenende glim lach. Lemond kwam, samen met nog een aantal wereldtoppers. Regels Zo het deelnemersveld samen stellen mag nu niet meer. Voor het contractex-en van renners zijn re gels gemaakt. Tegenwoordig mag alleen Gerrie van Gerwen dat Het profpeloton heeft de klassiekers van het voorjaar achter de rug. De Ronde van Italië is in volle gang, andere renners maken zich op voor de Tour de France. De Delta Profronde is een aardige vormtest. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33