Soeharto: als bamboe en beton PZC Soeharto of Habibie, wat maakt het uit Gaan en komen buitenland 2 Vader van Indonesië ontruimt na ruim dertig jaar politiek toneel vrijdag 22 mei 1998 door Theo Haerkens en Ronald Frisart De wereldgeschiedenis wijst uit dat, wanneer het uitdraait op een krachtmeting tussen het volk en de macht hebbers. het volk uiteindelijk wint, schreef de Indonesische columniste Desi Anwar op 14 mei. Sneller dan ze kon bevroe den, heeft de geschiedenis zich herhaald. Na ruim dertig jaar presidentschap heeft Soeharto het politieke toneel ontruimd. Onzeker maar vol hoop kan 'het prachtig rijk van Indulin- de' beginnen aan een nieuwe toekomst. Begin jaren zestig ging het in Indonesië van kwaad tot erger. Onder president Soekarno raakte de economie steeds ver der ontwricht. In politiek op zicht trachtte Soekarno zich met steeds minder succes staande te houden tussen de anti-communistische strijd krachten (ABRI) en de Indone sische Communistische Partij (PKI). In 1965 kwam de explosie. Ge ruchten dat een Raad van Ge neraals een staatsgreep tegen Soekarno wilde plegen, dreven de spanning naar een hoogte punt. De presidentiële garde en groepen andere militairen be sloten te handelen. In de nacht van 30 september op 1 oktober arresteerden en vermoordden ze, samen met een aantal PKI- leden, zes topgeneraals. Voor de vrij onbekende generaal Soeharto, toen 46 jaar oud, was dat het sein het heft in handen te nemen. Onstuitbaar begon hij aan zijn opmars naar de macht. Pas gisteren, minder dan drie weken voor zijn 77ste verjaardag, gaf hij die uit han den. Koude Oorlog Toen Soeharto in 1967 werd beëdigd als president, woedde de Koude Oorlog. In Vietnam waren de Amerikanen in een bloedige oorlog verwikkeld. Rust in Indonesië was voor Washington van levensbelang. Generaal Soeharto garandeer de die rust en kreeg daarom de warme steun van het Westen. In de wereldpolitiek liggen de kaarten anno 1998 heel anders. ,,Nu de Koude Oorlog voorbij is, neemt Soeharto's macht af", analyseerde afgelopen maan dag militair historicus Salim Said tegenover deze krant. „Hij staat onder druk van de Indonesische maatschappij en van het buitenland." Zo groot werd de afgelopen drie dagen de druk, dat zelfs de machtspo liticus Soeharto eronder be zweek. Op 30 september 1965 was ge neraal Soeharto commandant van Kostrad, de strategische reserve. Dat is een belangrijke post, maar zijn naam kwam vreemd genoeg niet voor op de lijst die de rebellerende mili tairen die nacht hanteren. Soe harto werd geen haar gekrenkt. Ook nu nog bestaan specula ties dat hij van de coupplannen wist, maar niets ondernam om later des te harder te kunnen toeslaan. Hoewel een aantal PKI-leden meedeed aan de couppoging, staat wel vast dat de PKI als partij er niet bij betrokken was. Onder aanvoering van Soehar to zag het leger echter zijn kans schoon zich voorgoed van de communisten te ontdoen. In het regeringskoeterwaals van Soeharto's Nieuwe Orde kreeg de mislukte couppoging de naam Beweging 30 Septem- ber/PKI. Eind 1965 en begin 1966 trok een orkaan van geweld over In donesië. Ten minste 500.000 echte of vermeende communis ten werden over de kling ge jaagd. Naast het leger hadden woedende moslims in die slachtpartij een voornaam aandeel. Honderdduizenden anderen werden voor lange ja ren gevangen gezet. Geduld Toen de rust enigszins was weergekeerd, verzette Soehar to met eindeloos geduld zijn stukken op het schaakbord van de macht. Van president Soe karno peuterde hij op 11 maart 1966 de zogeheten Supersemar los. In dat bevel geeft Soekarno generaal Soeharto opdracht al het nodige te doen om de orde te herstellen en de staat en de president te beschermen. Soe harto interpreteerde het bevel zeer ruim. Langzaam drong hij Soekarno naar de zijlijn. Ver volgens liet hij zichzelf eerst tot waarnemend president be noemen, en in 1967 tot vol waardig president. Onder zijn voorganger was de economie totaal ontwricht. Economische ontwikkeling maakte Soeharto daarom tot topprioriteit. Het handwerk liet hij over aan de Berkeley- maffia, een groep voorname lijk in Californië opgeleide e'conomen. Zij beteugelden de inflatie en saneerden de over heidsfinanciën. Vakorganisaties werden ont manteld, waardoor het loon peil laag bleef. Het was slechts een van de maatregelen om in Soeharto maakt donderdag zijn aftreden als president bekend, rechts Habibie. vesteringen aan te trekken. Met succes, want buitenlandse ondernemers meldden zich in groten getale. En onder Neder lands voorzitterschap pompte het Westen via de Intergouver nementele Groep voor Indone sië (IGGI) miljarden naar Ja karta. Ook het roer van de buiten landse politiek gooide Soehar to om. Hij verliet de anti-Wes terse koers van Soekarno, brak met China en beëindigde de 'konfrontasi' met Maleisië. Sa men met de buurlanden richtte hij in 1967 de Associatie van Zuid-Oost-Aziatische Landen (ASEAN) op, die zich al snel ontwikkelde tot tegenwicht voor de communistische lan den Vietnam, Laos en Cambod jaOok trad Indonesië weer toe tot de Verenigde Naties, waar van Soekarno in 1964 het lid maatschap had opgezegd. In de binnenlandse politiek stelde Soeharto stabiliteit voorop. Bij tegenstand boog hij soms als bamboe, maar als het erop aan kwam, toonde hij zich zo hard als beton. Aan burger lijke vrijheden en democratie had hij lak. Wat dat betreft ver schilt hij niet zoveel van Soe karno, die met steun van het leger in 1959 de Geleide Demo cratie invoerde. Soeharto werd in 1921 geboren in een desa bij Yogyakarta. Als president zei hij vaak dat hij maar een eenvoudige dorps jongenis. Op zijn best is hij in derdaad als hij met boeren kan daarvoor was de invasie (1975) van Oost-Timor. Jakarta an nexeerde het gebied in 1976 en het Indonesische leger heerst er nog steeds met harde hand. Nederlandse kritiek daarop beantwoordde de president in 1992 door de ontwikkelingsre latie met Den Haag te verbre ken. Vooraf had hij zich er wel van vergewist dat Japan het wegvallende geld zou bijpas sen. Ook oprispingen dichter bij huis werden hard onderdrukt. Zo vermoordde het leger begin jaren tachtig met Soeharto's instemming duizenden crimi nelen op Java. Recentste voor beeld: op 12 mei werden zes studenten doodgeschoten in Jakarta. Ze behoorden tot de velen die Soeharto en zijn van corruptie en vriendjespolitiek doortrokken bewind spuugzat waren. Welvaart Ondec invloed van de nu bijna een jaar woekerende crisis wordt licht vergeten, dat Soe harto's beleid aanvankelijk vruchten afwierp. Overal wer den wegen aangelegd en scho len en kliniekjes gesticht, „De toenemende welvaart gaf zijn optreden legitimiteit", analy seert Indonesië-kenner Nico Schulte Nordholt, verbonden aan de Technische Universiteit Twente. „Wie in 1965 honger had, had in 1975 te eten en in 1985 een bromfiets. De mensen- die dat nog niet hadden be- vaten van de maatschappij moesten Soeharto's macht vei ligstellen. Daarbij speelden de strijdkrachten een rol, maar ook Golkar, het politieke vehi kel waarmee de president zich bij 'verkiezingen' verzekerde van een comfortabele meerder heid in het parlement. De rest van het partijwezen werd ge dwongen samengevoegd in moslimpartij PPP en de natio nalistische PDI. Ze vormden de franje op grond waarvan Soe harto bleef volhouden dat In donesië een democratie is. Staatsfilosofie Bij dat alles speelde Pancasila een belangrijke rol. Soekarno formuleerde deze Vijf Princi pes in 1945 als losse staatsfilo sofie om Indonesië tot een een heid te smeden. Soeharto maakte er een dogma van. Poli tieke en maatschappelijke or ganisaties die dat weigerden te onderschrijven, werden buiten de wet geplaatst. Krachtens die versteende vorm van Pan casila is het Indonesische volk een grote familie. Bapak (va der) Soeharto behartigde ie ders belang. Een ander geloofsartikel was en is de de functie van de strij d- krachten: ABRI heeft zowel een militaire als een sociaal- politieke taak. Daarbinnen paste, dat het leger Soeharto in de jaren zestig aan de macht bracht. Sindsdien heeft de pre sident echter zo gemanoeu vreerd dat de rollen werden Sinds het overlijden in 1996 van hun moeder, Ibu Tien, leek Soeharto nauwelijks meer- greep op hen te hebben. Ster ker nog, steeds vaker leek hij aar hun adviezen te luisteren, tot frustratie van ministers. Economisch bleek de vriend jespolitiek voor Indonesië rampzalig. Inefficiëntie was het gevolg. De slag op de we reldmarkt konden en kunnen de meeste Indonesische bedrij ven niet aan. Ze hielden zich jarenlang slechts staande door beschermingsconstructies. Een speerpunt in Soeharto's economische beleid was indu strialisatie. Om aan het beno digde geld te komen, werden de rijke natuurlijke hulpbronnen - delfstoffen en hout - in hoog tempo ontwikkeld. Het paradepaardje van de Nieuwe Orde was de eigen hightech-industrie, die veel geld kostte en weinig banen opleverde. Technologiepaus werd de in Duitsland geschool de ingenieur B.J. Habibie. Hij putte ruim uit staatsfondsen voor het opzetten van staalin dustrie, scheeps- en vliegtuig bouw. Habibies pogingen een Indonesisch vliegtuig te bou wen, slaagden. Economisch is het echter een flop. Het toestel is veel duurder dan vergelijk bare buitenlandse machines. Het product werd de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij en echter door de strot geduwd. Ook buitenlandse investeer ders speelden een belangrijke Soeharto legde in 1967 de eed af als president. keuvelen over dorpse aange legenheden. Veel opleiding heeft hij niet genoten. Bahasa Indonesia spreekt hij met een Javaans accent en vreemde ta len is hij niet machtig. Niettemin handhaafde hij zich moeiteloos tussen de groten der aarde. Decennia lang speelde hij het machtsspel su perieur Nog afgelopen dins dag, toen zijn lot al bijna was bezegeld, kwam hij met een verklaring die zijn tegenstan ders verdeelde en in verwar ring bracht. Niet voor niets is hij vaak vergeleken met een dalang (wayangspeler). Achter de schermen speelde hij zijn geraffineerde spel. Wanneer hij dat nodig vond, ging Soeharto grof geweld niet uit de weg. Het beste bewijs reikt, hadden op z'n minst de hoop nog eens zo ver te ko men." Tot de grootste successen be hoort het terugbrengen van het geboortecijfer. Zonder geboor tebeperking zouden er nu ruim 225 miljoen Indonesiërs zijn. In werkelijkheid zijn het er bijna 203 miljoen. Een ander wapen feit is dat de Nieuwe Orde de rijstproductie drastisch heeft opgevoerd. De keerzijde van de medaille is de manier waarop Soeharto zich vergewiste van politieke stabiliteit. De media werden onder streng toezicht ge plaatst. Een anti-subversiewet met als maximumstraf de dood door de kogel werd toegepast op politieke dissidenten. Infor matienetwerken tot in de haar omgedraaid: hij was niet meer afhankelijk van het leger, maar het leger van hem. Omdat Indonesië medio jaren zestig geen ondernemersklasse van belang had, werden mili tairen aan het hoofd van tal van bedrijven geplaatst. Zwaar leunde Soeharto ook op de goed geschoolde, veelal christelijke Chinese minder heid. Zijn Chinese zakenvrien den kregen lucratieve contrac ten en monopolies, wat elders veel kwaad bloed zette. In later jaren voegden de zes Soeharto-kinderen zich in de rijen der puissant rijken. Ook zij danken hun welvaart aan handjeklap met het politieke centrum. Vooral dochter Tutut en zoons Bambang en Tommy zijn wat dat betreft berucht. foto E PA rol in Soeharto's ontwikke lingsmodel. Hoewel ze altijd mopperden over de extra kos ten van de virulente corruptie, hielden ze genoeg winst over om over dat bezwaar heen te stappen. De laatste jaren vertoonde Soeharto's ontwikkelingspoli tiek echter sleet. De kleine groep steenrijke vrienden en familieleden van de president wekten in toenemende mate afgunst en haat op. Begin jaren negentig begon Soeharto daar om wat afstand te nemen van zijn oude vrienden. De morren de islamitische gemeenschap - 90 procent van de Indonesiërs is moslim - probeerde hij te paaien. Zo maakte hij met zijn gezin en pelgrimstocht naar Mekka en juichte hij de oprich- foto Muchtar Zakaria/AP ting toe van ICMI, een vereni ging van islamitische intellec tuelen. Marktwerking Internationale instellingen als de Wereldbank en het Interna tionale Monetaire Fonds dron gen vanaf de jaren tachtig aan op vrije concurrentie op de In donesische markt. Pas met meer marktwerking zal de eco nomie werkelijk tot bloei ko men, was de gedachte. Dat plaatste Soeharto voor een probleem. Meer marktwerking zou de belangen van zijn fami lie en vrienden schaden. An derzijds kon hij niet toelaten dat de spanningen - die ook et nische en religieuze compo nenten hebben - ongelimiteerd zouden oplopen. De druk op het bewind werd nog groter doordat de econo mische ontwikkeling een nieu we middenklasse heeft ge baard. Delen daarvan werden steeds kritischer. Ook veel mi litairen behoren tot de midden klasse. De afgelopen jaren werd daarom gespeculeerd over sympathie van onderde len van ABRI voor Soeharto's kritici. De kritiek verschoof boven dien. „Vroeger werd alleen ge mopperd op de kliek rond de president. Later werd ge klaagd over de hebzucht van zijn kinderen. De laatste twee jaar gaat het om Soeharto zelf", signaleert een Indonesië- kenner. In Jakarta zelf lopen de gissingen over Soeharto's pri- vé-bezit sterk uiteen. Dat het om vele miljarden dollars gaat, staat echter voor iedereen bui ten kijf. Crisis Zolang de economie bloeide, kon Soeharto veel kritiek ter zijde schuiven. Hij wist zich in de rug gedekt door het leger en had genoeg middelen om loya liteit te kopen. De monetaire crisis die in 1997 losbarstte, bracht daarin verandering. De waarde van de rupiah schoot naar peilloze diepten. Steeds meer Indonesiërs voelden de crisis aan den lijve! Het wegvallen van subsidies op voedsel en energie dreef de massa's aan de rand van het be staansminimum de afgrond in. Het in februari dit jaar begon nen studentenprotest vloeide samen met verzet van de on derklasse in Jakarta. In hoog tempo won de afgelo pen weken de gedachte veld die aanvankelijk alleen door intel lectuelen werd gekoesterd: In donesië kan zich pas aan de cri sis ontworstelen als Soeharto van het toneel is verdwenen. Zelfs trouwe presidentiële vol gelingen van weleer trokken begin deze week die conclusie. De oude president richtte zich echter nog eenmaal op. Afgelo pen dinsdag beloofde hij dat hij zijn termijn niet zou volmaken tot 2003. Hij zou eerder aftre den, maar wilde nog wel een vernieuwingsproces in gang zetten. Het staatshoofd leek het initiatief weer even in han den te hebben. In het openbaar betuigde generaal Wiranto, de baas van de strijdkrachten, zijn steun aan de koers die de president had uitgezet. Een Westerse diplomaat merk te woensdagavond echter al op dat 'de race nog niet gelopen is'. Gisterochtend om negen uur was het wel zover. Op zijn bekende, doodsaaie toon las Soeharto voor de televisie een korte verklaring voor. Zijn laatste als president. GPD De oude man Soeharto heeft gebogen. De tijd zai leren wat die buiging waard is. Het terugtreden van de Indonesische president zal worden be schouwd als een triomf van de democratische krachten, Tezelfdertijd moet worden vastgesteld dat die krachten onmogelijk blij kunnen zijn met de inderhaast grond wettelijk aangewezen opvolger Habibie. De nieuwe president heeft zich ontpopt als virtuoos hielenlikker en is groot geworden in een sfeer van corruptie en mate loze zelfverrijking. Het is duidelijk, dat deze Soeharto- getrouwe de goudgeplaveide aftocht van de kliek om zichtig moet begeleiden. Het scenario van de vertrek kende machthebber zal zonder twijfel voorzien in voortzetting van zijn economische politiek en de ban den met het Westen. Daarnaast zijn er zwaar wegende eisen met betrekking tot de bescherming van zowel de eenheid van de staat als de familiebelangen. De afmars van de generaal zal met vertoon van al dan niet gepaste waardigheid dienen te geschieden. Soeharto behoedt zijn aanmatigende glimlach tot het laatst. Tot nu toe wordt geheel volgens de regels van het boekje gehandeld. Waar politici, moslimleiders, studenten aanvoerders en generaals de laatste rampdagen druk heen en weer spraken, zweeg Habibie in de volle zeker heid van zijn uitverkiezing. De nieuwe president heeft zich, alle woorden over grondige hervormingen ten spijt, nadrukkelijk verbonden met een regiem dat wil doorregeren. Soeharto moge door de voordeur verdwij nen, hij houdt de sleutel van de achterdeur. Is Habibie de marionet waarvoor men hem - met alle recht - kan houden? Welke tijd zal zijn spel bemeten zijn? Velenzul- len hem, in deze moeilijke dagen voor Indonesië, het recht van de twijfel gunnen. Het neemt niet weg, dat de naam Habibie strak gekoppeld blijft aan die van zijn peetvader Soeharto. Dat begrip staat voor dertig jaren meedogenloze repressie, veelvoudige moord, roofzucht en terreur. De wereld heeft er overwegend beleefd ken nis van genomen. Deze opvolging-in-eigen kring lijkt een slecht begin van een tijdperk dat uitzicht zou moe ten bieden op een stevige democratie, volgens mondiale rechtsprincipes en naar Indonesisch model. Het eilandenrijk staat voor meer uitdagingen. Honger dient voor een land met rijke bronnen uitgesloten te zijn. Een verdeling van de eerste middelen, welvaart en welzijn, lijkt de belangrijkste opdracht. Het zal grote nationale en internationale inspanningen vergen om het diepe dal waarin het land zich bevindt, te dempen. Corruptie en nepotisme passen daar slecht bij. De bij zondere status van het leger is aan herwaardering toe. Datzelfde geldt de handhaving van de centralistische eenheidsstaat. De gerechtvaardigde eisen van velen, wier gevoel van recht ernstig is aangetast, komen mei meer kracht op tafel. De Indonesische omwenteling heeft één vriendelijke en veel bedreigende kanten. De dempende machten aarzelen niet om al tijdens de eufo rie van de 'oveiwinning' de restauratie ter hand te ne men. Dat kan tot verdergaande verscherping leiden. De democratisch gezinde tegenkrachten hebben een hoge prijs betaald, in de straten van Jakarta en tijdens de ter reur van jarenlange miskenning en opsluiting. Ze zien de oude man glimlachend gaan. Komt daarmee ook de nieuwe tijd? door Ronald Frisart Ze juichten en dansten, ze omhelsden elkaar en ze sprongen in de vijver. Op het terrein van het Indonesische parlement konden studenten hun vreugde gisterochtend niet op. President Soeharto had zo juist de macht overgedragen aan B.J. Habibie. Elders in Ja karta bleef het opmerkelijk stil. „De prijzen blijven hoog, mijn inkomen laag", schampert Mo- chamad, uitbater van een eet stalletje. „Soeharto of Habibie, wat maakt het uit?" Om tien over negen gisteroch tend is het plotseling voorbij. Na 32 jaar presidentschap heeft Soeharto de macht tijdens een korte, sobere plechtigheid over gedragen aan Habibie. Ambteloos burger Soeharto loopt het presidentieel paleis uit aan de zijde van Tutut, zijn oud ste dochter. Een zwarte Merce des met gewone nummerborden brengt hen naar Jalan Cendana, de straat in Centraal-Jakarta waar Soeharto woont. Wat latei- stapt Habibie ook in een limou sine. 'Indonesia 1' staat op de ro de kentekenplaten. Als in een Nederlands dorp de lokale voetbalclub kampioen wordt in een onderafdeling van de KNVB ontstaat vele malen meer feestgedruis dan wanneer deze natie van meer dan 200 miljoen zielen eindelijk is be vrijd van één der laatste auto craten in de moderne wereld. „Mooi dat hij weg is, maar het is pas een eerste stap", zegt advo caat Hakim. „We moeten eerst maar eens afwachten welke koers Habibie gaat varen." Rustig Omdat het Hemelvaartsdag is, hebben de meeste Indonesiërs vrij. Het is rustig op straat. Het leger is minder nadrukkelijk aanwezig dan de afgelopen da gen. Alleen rond het centrale plein Medan Merdeka zijn nog troepen samengetrokken. Man schappen van het elitekorps Kopassus blokkeren de wegen die toegang verschaffen tot het presidentieel paleis. Ook in de oude villawijk Men- teng is het leger nog nadrukke lijk aanwezig. Pantserwagens beheersen de hoeken van de straat waar president Habibie woont. Ook de omgeving van oud-president Soeharto'shuisis voor het gewone verkeer niet toegankelijk. Bij station Gambir houden rode baretten in camouflagepakken de wacht bij de hoofdkantoren van Grap Humpuss en Grap Ti- mor. Eigenaar van die bedrijven is Soeharto's jongste zoon. Tom my. Verderop babbelen militai ren met een straatmuzikant. Alleen bij het parlementsge bouw, waar studenten al drie dagen bivakkeren, is van op winding sprake. Ook hier slaat de blijdschap over Soeharto's vertrek echter snel om in scepsis en het gevoel bij te neus te zijn genomen. Vanaf het podiumpje keert de ene na de andere spre ker zich tegen de nieuwe presi dent. „Hij is een product van Soeharto. Dat willen we niet. Habibie moet weg! Spandoeken Overal hangen nog spandoeken die het aftreden en de berech ting van Soeharto eisen. Rond het middaguur verschijnt het eerste nieuwe spandoek: 'Ver drijf nu ook Habibie als presi dent van de republiek'. Een studentenleidster met een crèmekleurige jilbab ('islamiti sche hoofddoek) onderstreept dat slechts onmiddellijke en grondige heivormingen accep tabel zijn. De studentenmassa klapt. Naast de spreekster rof felt een jongeman op een trom mel. Andere studenten gebrui ken als instrument stokken en lege 20-literflessen waarin bronwater heeft gezeten. In een hoek van het terrein laat een student een vlieger op. „Ik ben hier al drie dagen", zegt hij. „Even iets anders dan naar toe spraken luisteren." Rond het parlementsgebouw dromden dinsdag en woensdag ruim 30.000 studenten samen. Gisteren waren het er hooguit 10.000. Velen zijn vertrokken om wat slaap in te halen. „Maar ze komen terug", zegt een stu- den. „Want we gaan door tot we ons doel hebben bereikt: echte heivormingen en een presideni en een regering met schone han den." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2