Mobuco onderhoudt pij Ier dam Havo-scheikunde brengt flauwte nabij PZC Forse winstgroei ZLM Verzekeringen zeeland 17 Bijwerken schuiven vergt stormvrije steiger ondernemend zeeland detail uitslagen Eis 240 uur werkstraf tegen brandstichter Veertien maanden cel geëist voor bedreiging Groentenhandelaren zijn boos op Greenery vrijdag 22 mei 1998 door Harmen van der Werf NEELTJE JANS - Buiten loopt de temperatuur al behoorlijk op. Fietsers veroveren de stormvloedkering in de Oos- terschelde. Jan Landstra, pro jectleider bij het steigerbouw bedrijf Mobuco, opent de steigertent die om één van de schuiven in de kering is ge bouwd. Een (nog) frisse lucht komt hem tegemoet. „Het is hier aangenamer dan buiten." Mobuco, een firma met vesti gingen in Vlissingen en Vlaar- dingen, is bijna klaar. Het werk vroegde groot onderhouds beurt mag geven. Rijkswater staat stelt de strengste milieu- eisen aan het werken aan de ke ring. Het is aan Mobuco om een steigerconstructie te maken, die lucht- en waterdicht is én blijft. Mobuco heeft ervaring met dit soort klussen. Tien jaar achter elkaar heeft het bedrijf aan de Haringvlietsluizen gewerkt, de laatste vijf jaar ook aan de ke ring. De steigerconstructies zijn volledig doorgerekend op de computer. Landstra: „Dat is mooi om te zien. Als je de dwarspijpen weglaat, valt de derste vloer uit de steigercon structie. „Maar", verklaart Landstra, „het water kwam toen extreem hoog voor de tijd van het jaar. Dat was nooit eer der voorgekomen." De steigerconstructie moet sterk zijn, maar kan ook niet te zwaar worden gemaakt. De pijlers van de kering kunnen niet alles hebben. Landstra: „De constructie alleen weegt honderd ton. daar komt bij het stralen nog eens een dagpro ductie van vijftien a twintig ton grit bij. Die dagelijks wordt afgevoerd." Tweeënhalve week duurt het aan de drie schuiven die dit jaar opnieuw worden geschil derd, is op twee plaatsen al be gonnen. „Je zou het nu niet zeg gen", zegt Landstra, „maar het kan hier tekeer gaan. Als het weer omslaat, moet deze tent het ook houden." Dat is de opdracht van Mobu co, onderaannemer van de Bel gische combinatie Iris-Wil- lems die de komende zes jaar éénentwintig schuiven een ver boel bij windkracht acht zo om. Zo ga je verder ontwerpen. Bij de Haringvlietsluizen hebben we al eens windkracht elf door staan." Dat is precies wat Rijkswater staat eist: een constructie die bijna tegen alle mogelijke weersomstandigheden be stand is. Anders komt er toch nog vervuiling in het water. In 1996 ging het eind augustus mis. Door golfslag sloeg de on- Ingepakte schuif van de Oosterscheldekering. foto Dirk-Jan Gjeltema bouwen van één volledige, ruim tien meter hoge steiger- tent met verschillende werk vloeren. „We krijgen er steeds meer handigheid in." Deze week is de laatste van dit seizoen opgeleverd. Niet alleen voor het milieu moeten de con structies aan strenge normen voldoen, ook het schilderwerk stelt kwalitatief hoge eisen. Het werken in de tent, boven het stromende water, moet net zo goed kunnen gebeuren als in een werkplaats. Temperatuur en luchtvochtigheidsgraad zijn er vrijwel constant. Samenwerking Nederlandse bedrijven vonden het niet aangenaam dat Rijks waterstaat het groot onder houdswerk aan de kering weer gunde aan de Belgische combi natie Iris-Willems. Een volle dig Belgisch verhaal is het toch niet, dankzij de inbreng van onder meer Mobuco. Landstra is goed te spreken over de sa menwerking met de Belgen. Dat de teleurstelling bij de an dere inschrijvers groot was, kan hij zich voorstellen. „De Oosterscheldekering trekt be zoek uit de hele wereld. En hier wordt gewerkt volgens de strengste eisen. Daarmee kan je voor de dag komen, ook in het buitenland." Schoonheidsspecialiste en pedicure Yvonne van Deute- kom opent morgen, zaterdag, aan de Jos Everaardstraat de salon Body Soul. Van 11.00 tot 20.00 uur kunnen belang stellenden de salon bekijken. OAZ Advies te Goes houdt in samenwerking met Microsoft, Compaq en Exact zes work shops voor het midden- en kleinbedrijf. Het programma voorziet in informatie over de Microsoft BakOffice Small Bu siness Server met Exact voor Windows. De workshops wor den dinsdag 26, woensdag 27 en donderdag 28 mei steeds om 14 en 19 uur gehouden in res taurant Landlust te Nieuw- dorp. Souburgse winkeliers hou den tot en met zaterdag 30 mei een gezamenlijke spaaraktie. Klanten kunnen bij de deelne mers in het Oost-Souburgse winkelgebied 'dobbelkras- kaarten' sparen waarmee tij dens een dobbelspel tijdens de Souburgse jaarmarkt, zater dag 30 mei, zeven Daewoo-au- tomobielen gewonnen kunnen worden. Het spel wordt die za terdag tussen 10 en 17 uur op elk heel uur gespeeld. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan GOES - ZLM Verzekeringen boekte over 1997 een twaalf procent hogere nettowinst dan in het vorig jaar: dertien miljoen gul den. De verzekeraar bereikte vorig jaar voor het eerst de mijlpaal van honderd miljoen gulden aan premie-inkomen. Dat meldt het jaarverslag van ZLM Verzeke ringen. Alle soorten verzekering droegen bij aan de groei. Naast de motorrijtuigen verzekeringen - ZLM is daar in Zeeland de grootste verzekeraar in - steeg met name het aantal brandverzekeringen fors. Het premie-inkomen van ZLM steeg in 1997 met acht procent tot 101,5 miljoen gulden. De winst werd toegevoegd aan het eigen vermogen, dat nu ruim 104 miljoen gulden omvat. De afdeling WA-motorrij- tuigenverzekeringen bleef in de zwarte cijfers, al nam het resultaat af met 0,6 mil joen gulden tot 1,3 miljoen gulden. In de sectie motorrijtuigen casco-verzekerin gen steeg het resultaat met twee miljoen tot 6,4 miljoen gulden. Voor 1998 verwacht ZLM een fors hogere schadelast, met name doordat de verhaals- mogelijkheden van sociale uitvoeringsin stanties zijn verruimd in de wet Pemba en de komende vernieuwing in AWBZ. Even wel stijgen de premies dit jaar niet, meldt de verzekeraar, die dit jaar zijn marktaan deel in autoverzekeringen verwacht nog verder te zien groeien. ZLM moppert in het jaarverslag ook over de talrijke variaties die verzekerings maatschappijen het afgelopen jaar aan brachten in autoverzekeringen, waarbij premies afhangen van merk en type auto naast de traditionele risico-ijkpunten als woonplaats en leeftijd van de verzekering nemer en cataloguswaarde en gewicht van de auto. In hun jacht op marktaandeel ge bruikten verzekeraars die differentiatie om premies te verlagen, concludeert ZLM. Zo wordt de markt voor de consument niet doorzichtiger en de aankomende wetge ving over verkeersaansprakelijkheid maakt dat er niet beter op, vindt ZLM. Met name de onvoorwaardelijke schadever goedingsplicht voor de automobilist bij conflicten met 'zwakkere' verkeersdeelne mers beziet de verzekeraar met zorg. ZLM belooft dat in 'onschuldige' gevallen de verzekerde geen lagere no-claim te ver werken krijgt. ZLM Verzekeringen had in 1997 82 men sen in dienst, waarvoor in totaal 8,3 mil joen aan loon werd betaald. Bestuurders en directie kregen over 1997 342.000 gul den aan bezoldiging, tegen 317.000 over 1996. door Henk Postma EXAMENKLAS Een beetje te veel of te weinig zuur in het bloed, en de mens gaat van z'n stokje. Het slot van het havo-examen schei kunde bracht die 'flauw- valgrens' woensdagmiddag akelig dichtbij. Niet alleen om dat het de juiste zuurgraad van menselijk bloed tot onderwerp had, ook vanwege de moeilijk heidsgraad. De te maken bere keningen gingen de macht van menig scholier te boven. Daar kwam nog bij dat het lang niet het enige examenonderdeel was dat veel van de kandidaten bij na een flauwte bezorgde. Elsbeth van Exter (18) uit Hoek en Martijn Buijsse (16) uit Oostburg waren het er snel met elkaar over eens dat het berei den van een aroma uit alcohol en carbon- zuur ook knap lastig was. Max*tijn noemde de laatste vraag van dit onderdeel zelfs 'de moeilijkste van het hele exa men'. Verder zagen de twee leer lingen van het Zwin College zich danig in het nauw gebi-acht door vragen over de omzetting van fosfaaterts in kunstmest. Over andere scheikundeopga- ven waren de meningen ver deeld. Zo had het onderdeel 'Spijkerbroeken verven' wat Martijn betreft beter achterwe ge kunnen blijven. Waarom die broeken worclen ondergedom peld in een witte oplossing be greep hij nog wel. „Blauw hecht minder goed." Maar dat wit vanzelf blauw wordt nadat het aan de buitenlucht is blootge steld, ging hem gedeeltelijk bo ven de pet. Elsbeth had minder moeite dit scheikundig feno meen te doorgronden. Maar al met al... ,,'t Was een moeilijk examen. Misschien dat ze be sluiten ons wat punten cadeau te doen." Eitje Het vwo-examen scheikunde' gaf heel wat minder reden voor zure gezichten. David Dudok van Heel (18) uit Middelburg noemde het zelfs 'een eitje'. Op zijn scho lenge meenschap Nehalen- nia noem de de scheikun- dedocent het exa men nogal eenzijdig. „Veel kool stof en in dustriële chemie. Veel van de onderwerpen die op school zijn behandeld, zaten er niet in." Nynke van den Akker (17) uit Middelburg moest hem aaarin gelijk geven. Maar erg kon ze 't niet vinden. „Eenzijdig ja, maar wel gemakkelijk." Het was woensdag ook talen dag. In het mavo-examen Duits zat een grote hoeveelheid niet altijd even gemakkelijke meer keuzevragen. De beantwoor- dixxg had soms veel weg van een gokwedstrijd. Tuba Topal (16) uit Middelburg leefde met meer wei-ken kregen niet allemaal even gemakkelijk. Maar verge leken met het examen economie II, dat veel vwo'ex's meteen al de eerste dag rauw op de maag viel was Duits volgens hen redelijk goed te verteren. dan gewone spanning toe naar negen uxir in de avond: het mo ment waarop Teletekst de juiste antwoorden zou onthullen. Ze was er op gebrand haar tenta- mencijfer, 7,6, zo goed mogelijk vast te houden. „Want als ik voor Duits een zeven sta, kan ik daarmee de vijven compenseren die ik misschien voor natuur kunde en scheikxxnde krijg.Tu ba had er een hard hoofd in. Uiteindelijk bleek ze op het nip pertje in haar opzet geslaagd: „21 vragen fout, goed voor 5,4. Samen met m'n tentamencijfer levert dat 6,5 op, dus afgerond een zeven." Carnaval Haar klasgenote Imke Elstak (16) uit Koudekerke verwacht uiteindelijk ook op dat cijfer uit te komen. Teletekst leerde haar dat ze zestien keer verkeerd had gegokt. „Het begin, met alle maal koxïe stukjes uit kraxxten, was gemakkelijk. Maar toen die langere teksten kwamen... Ik begreep er soms niets van." Vooral een tekst over ki-oegen en eethxxisjes bracht veel van de scholieren iix de problemen. „Het enige wat ik er uit kon ha len, was dat het over cax-naval ging", verzuchtte Tuba. Het vwo-examen Duits leverde woensdagochtend heel wat minder stx-ess op. Althans te oordelen naar de ervaringen varx Daniël Rouw (20) uit Goes en Petx-a de Regt (17) uit Heinkens- zand. De twee leerlingen van het Sint Willibi'ordcollege noem den de acht teksten die ze te vex-- MAVO/VBO Economie D 1B;5C;6C;9A; 10B; 16A; 27C; 30B; 32F; 38C; 39B; 40D; 44C; Duits D 1D; 2B; 3A; 4B; 5D; 10B; 11 A; 12B; 13C; 17C; 18B; 19B; 20D; 24A; 25C; 26E; 27B; 31C; 32D; 33D; 34B; 38D; 39A; 40B; 41C; 45B; 46D; 47B; 48B; Economie C 1B; 5C;6B;9A; 10B; 16A; 27A; 30B; 32F; 38C; 39A; 40A; 44C; Duits C 1C; 2A; 3D; 4C; 5E; 10C; 11D; 12A; 13C; 17E; 18C; 19B; 20A; 24D; 25A; 26C; 27B; 31B; 32A; 33C; 34B; 38A; 39C; 40B; 41A; 45A; 46A; 47 A; 48D; VWO Duits 1E; 2B; 3D; 4C; 5C; 10D; 11B; 12B; 13A; 17D; 18B; 19A;20D; 24D; 25C; 26C; 27D; 31B; 32C; 33C; 34B; 38C; 39C; 40D; 41A; 45B;46B;47A;48C; HAVO Frans 1D; 2C; 3B; 4C; 5A; 10C; 11A; 12B; 13C; 17A; 18B; 19C; 20D; 24A; 25D; 26C; 27A; 31C; 32A; 33C; 34D; 38A; 39B; 40C;41B; 45C; 46B; 47C; 48A; 13D;14B; 15A; 33B; 35C; 36D; 45 B 6B; 7C; 8B; 9C; 14B; 15D; 16A; 2IC; 22A; 23 A; 28D;29E; 30C; 35B; 36B; 37C; 42E; 43A; 44C; 49 B; 50D 13C; 14B; 15B; 33B; 35C; 36C; 45 B 6E; 7A; 8A; 9B; 14A; 15C;16C 21B; 22C;23B 28 B; 29 D; 30C 35C; 36A; 37 B 42A;43B;44B 49B;50C 6B; 7C; 8C; 14B; 15C; 16A 21C; 22A; 23D 28B;29D;30B 35B; 36B; 37D 42B;43E; 44D 49 A; 50 B 6B; 7D; 8A; 9B 14C; 15C; 16A 2ID; 22A; 23B 28B; 29D; 30C 35C; 36A; 37D 42D;43B;44C 49C; 50A. Omgaan met veel mensen Jerina Boer Ze woont al enkele jaren in België, maar ze bleef in Goes op school. Kon ze in het Zeeuws Orkest blijven spelen op altviool. En hoefde ze geen afscheid te nemen van vrienden en vriendinnen. Ook wanneer Jex-ina Boer (16) stx-aks haar havo-diploma op zak heeft, blijft ze gewoon verder leren op haar Goese school, het Sint Willibrordcollege. Dan gaat ze door naar het vwo. Dat betekent rxiet dat België haar gestolen kan worden. Thuis in Kalmthout weet ze zich ook door een vriendenkringetje omringd. Bovendien heeft ze daar haar paarden lopen. Over vexvoer van en naar school maakt Jerina zich niet druk. Ze rijdt gewoon iedere schooldag mee met haar vadex*. Die runt in Goes een bedidjf. Dus dat gaat mooi samen. In ieder geval lijken de leexprestaties niet onder 't gependel te hebben geleden. Want nu al weet Jerina zich zo goed als geslaagd. De vakken waax-in ze het zwakst is, zijn inmiddels achter de rug. En de resultaten stemmen haar niet ontevreden. Zelfs Nederlands, het enige vak waanxxee ze tegen een onvoldoende aanhing, lijkt inmiddels veilig gesteld. En er wachten nog maar twee examenklusjes: Engels en handelskennis, vakken die op school al goed waren voor dikke zevens. Dat kan dus nauwelijks nog mis gaan. Een toekomstig beroep is nog niet helder ixx beeld. „Misschien iets in de economische richting, handel ofzo. In ieder geval iets waarbij je veel met mensen omgaat. Een café beginnen, lijkt me ook wel gezellig. Maar dat is zwaar werk. Volgens mijn broers wordt je er niet ouder mee dan vijftig. En ik wil wel wat langer leven." door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Zolang hij maar af en toe met iemand kan praten en regelmatig wat aan dacht krijgt, gaat het redelijk met de 63-jarige Oostburger die woensdag voor de rechtbank in Middelburg stond. Maar als hij zich alleen gaat voelen, grijpt hij naar de fles; en dan wil hij nog wel eens een brandje stich ten. Dat had hij ook gedaan op 13 augustus vox-ig jaai-. De Oost burger had een doekje tussen een stapel hout tegen een garage gestopt en daar de vlam in ge stoken. Het vuur was even later vanzelf gedoofd, slechts wat zwartgebla kei-de plekken ach- tei-latend. „Maar het had veel erger kunnen aflopen", ver klaarde officier van justitie mr. D. van der Bel. De Oostbui'ger stond ook te- rechf voor een inbraak bij een kennis; bij die gelegenheid had hij twee flessen bier en wat jene ver buitgemaakt. Ook dit keer had de verdachte gedronken. Hij was van die drank even later 'zo ziek als een hond van gewor den', omdat hij ook medicijnen Werk- en celstraffen voor dealers MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft werk- en celstraffen uitgedeeld aan drie mannen die onder meer betrok ken zijn geweest bij de handel in cocaïne. Het drietal vex-kocht de soft- di'ugs en de cocaïne met name in het uitgaansleven in Renesse. Een 33-jax-ige man uit Helle- voetsluis kreeg voor die handel en voor het bezit van een weed- kwekeiïj andei-half jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk. Een 35-jarige man uit Burgh-Haamstede ki-eeg een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van een half jaar. Boven dien werd zijn wapenvoorraad vex-beurd verklaard; de man had een geweer, traangasbus, stroomstootwapen en boksbeu gel in zijnbezit. De rechtbank vonniste een 37- jax-ige man uit Renesse tot vijf tien maanden cel, waaivan vijf vooiwaardelijk. Voor het bezit van kleding met valse merkjes kreeg de man nog een week cel. tégen alcoholisme had geslikt. Geen kans liet de Oostburger woensdag onbenut om de rech- ters ervan te verzekeren dat hij zich diep bewust was van zijn fout. „Die drank brengt me er toe, ik weet dat het fout was en kan er soms zelf niet bij dat ik dit heb gedaan", stelde hij. De man is in het verleden al vier keer veroordeeld voor brand stichting. Dus zou een eis tot ge vangenisstraf logisch klinken, i-ealiseerde de officier van justi tie zich. Toch dacht hij er beter aan te doen, het gevaar op her haling te beteugelen door er voor te zorgen dat de man lang durig onder toezicht blijft staan van de i-eclassex-ing. Daarnaast eiste hij wel een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van een half jaar, met een extra lange proeftijd van driejaar De rechtbank doet uitspraak op 3 juni. Kampeerboer Wattel weer veroordeeld MIDDELBURG - Opnieuw is de Oostkappelse kampeerboer L. Wattel veroordeeld tot gevange nisstraf. Kantonrechter mr. A L. R. Melens heeft Wattel in to taal tien weken cel opgelegd. Hiermee volgde hij de eis van of ficier van justitie mr. F. van Es. Wattel kreeg de boete omdat hij vorig jaar zonder vergunning een kampeerterrein heeft ge houden. Het is de tweede keer dat Wattel door de kantonrechter werd veroordeeld tot gevangenis- straf. In maax-t legde kantonre- cher mr. H. Bruin hem al soortgelijke straf op voor over tredingen die Wattel had be gaan in 1996. Melens kon zich vinden in de motivering van Bruin en nam deze over. Wattel zou zich moeten realise- x-en dat het de strafrechter ernst is. „De steeds maar continuerende x-eeks van wets overtredingen is absoluut on toelaatbaar en ondermijnt de democratische samenleving. Alle eerdere veroordelingen tot boetes en voorwaardelijke vrij heidsstraffen weerhouden verdachter en niet van de wet te negeren. Dan resteert er nog slechts één middel, het middel van de onverwaardelijke vrij heidsstraf', aldus Melens, door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Eerst be dreigde hij drie mannen met een mes op het Bellamypark in Vlis singen. Vervolgens reed de 37- jarige Vlissinger niet zijn auto op het drietal toe. Nadat hij was aangehouden, uitte hij in het politiebureau bedreigingen te gen een brigadier. En tenslotte stichtte hij een brandje in zijn cel. De man stond woensdag terecht voor die vergrijpen in november voiig jaar, en voor de vernieling van ruiten van een kapsalon in Middelburg enkele maanden eerder. Tegenover de rechtbank in Middelburg ontkende hij de beschuldigingen niet, maar zwakte ze wel af. De drie man nen waren agressief op hem toe gelopen, dus eigenlijk was dat zwaaien met dat mes noodweer geweest. Die zwenking met de auto was eigenlijk als 'practical joke' bedoeld. De bedreigingen tegen de bi'igadier, tsja... de po litieman had hem een cel bin nengeduwd en een klap op zijn achterhoofd gegeven, zei de Vlissinger. En dan dat brandje: „Ik deed het omdat alles tegen zat. En er was geen gevaar; de muren van die cel waren meters- dik. Officier van justitie mr. E van Es vond dat was bewezen dat de /nan met een mes en met een aanrijding had gedx-eigd, dat hij de bxhgadier met de dood had bedreigd exx dat hij de ruiten van de kapsalon had vernield. Maar dat bx-andje in die cel, dat was eigenlijk niet zo ernstig ge weest; dus daar vroeg Van Es vrijspraak voor. Met dat alles kwam hij tot een eis van veei-tien maanden gevangenisstraf Methadon Raadsman mr. E. G. M. Smit stelde de politie grotendeels verantwoordelijk voor het ge- beux'de. De aanwezige agenten op het Bellamypark hadden moeten ingrijpen, dan had zijn cüënt zich niet bedx-eigd hoeven voelen en was het nooit zo ver gekomen, vond Smit. Boven dien hadden twee agentes de au to van de verdachte wel zien zwenken, maar konden ze de af stand nxet schatten; dus hoe kon je dan weten of er echt met een aanrijding was gedreigd? In het politiebureau was zijn verslaaf de cliënt methadon onthouden en was hij bovendien geslagen. „Dat je dan ontploft is niet goed, maar wordt wel begrijpelijker", zei de raadsman. Volgens Smit was er sprake van een wi 1 lens en wetens opgeblazen zaak. Hij vx-oeg de x-echtbank om een aan zienlijk lagex-e straf dan wat er was geëist. De rechtbank doet uitspraak op 3 juni. Tongste V£H1 A k3||wemmen een examenvak was, zou hij Xlmet vlag en wimpel slagen. Martijn --cillC klassen Buijsse (16) uit Oostburg is er aan gewend dat hijeenmaal te water, de anderen voor blijft. Of hem dat ook in examentijd lukt, moet dit weekeinde in Axel blijken. Daar vinden dan de Zeeuwse jeugdkampioenschappen rugslag plaats. Martijn zelf loopt er niet mee te koop, maar wie het Zeeuwse zwemwereldje een beetje volgt, weet dat hij de te kloppen man is. Op school is dat anders. Daar is hij al vanaf zijn kleuterjaren de jongste leerling van de klas. Ogenschijnlijk speelt hij die rol met speels gemak, al moet hij soms alle zeilen bijzetten wil hij de ouderen blijven volgen. Zitten blijven deed hij nooit. Altijd spx-ong hij met de hakken over de sloot. Dus waarom zou dat, nu het om het behalen van zijn havo diploma gaat, niet opnieuw gebeuren. Wat de exacte vakken betreft zit het wel goed. De tentamens leverden de leerling van het Oostburgs Zwin College zowel voor wiskunde b als voor scheikunde 6,9 op, meteen ook zijn hoogste cijfer. Maar om nou te zeggen dat hij een talenknobbel bezit. Engels leverde niet meer op dan 5,8 en voor Duits kwam hij niet verder dan 5.5. Tot dusver sloeg hij zich redelijk door de examens. Alleen scheikunde viel niet mee. „Zwaar klote", verzuchtte hij. Komende week spant het ex-om. Dan staan de talen op het programma. Evenaart hij zijn tentamen-cijfers, dan sleept hij net de zesjes uit de strijd die nodig zijn om te slagen, wat betekent dat hij als zestienjarige een studie werktuigbouwkunde begint aan de Eindhovense hogeschool. van onze regioredactie DEN HAAG - De groot- en tus senhandelaren in groenten en fruit zijn boos op de veilingor ganisatie the Greenery. De han delaren klagen over chaotische toestanden bij de afzet van groenten en fruit. •Bovendien zijn ze verontwaar digd over de tariefsverhogingen die the Greenery doorvoert. The Greenexy ontkent ten stelligste dat er grote problemen zijn bij de afzet van groenten en fruit. Te laat Volgens de handelaren kan the Greenexy de drukte niet aan. „Het is topseizoen voor de kas- groenten. Het komt dagelijks voor dat handelaren hun bestel de spullen niet op tijd kunnen ophalen bij de veiling. Daar door komen de groenten en het fruit te laat bij de klant, zodat het die dag niet meer kan wor- den verkocht", aldus L. Welschen, secretaris van de Ver eniging Groot- en Tussenhandel in Groenten en Fruit (VGT). Het probleem speelt volgens Welschen op alle locaties van the Greenery en bij alle produc ten. Een woordvoerder van the Gre enery wil niet al te veel kwijt over de beschuldigingen. „Het probleem is lang niet zo groot als de handelaren beweren", al dus de woordvoerder. „De mate rie ligt gevoelig, dus ik wil er verder niet te veel over zeggen." Een ander punt van boosheid van de handelaren beti-eft de nieuwe tarieven die the Greene ry berekent. Volgens Welschen zijn vooral de kleinere handela ren hiervan de dupe. „Het lijkt wel of the Greenexy de kleine handelaren weg wil hebben van de veiling." Per jaar gaan de handelax-en 10.000 tot 20.000 gulden meer betalen aan the Greenerv. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17